V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Marvell Semiconductor vytvořilo softwarovou / hardwarovou sadu, se kterou si můžete vytvořit nenápadný linuxový servřík pro použití kdekoliv. Server vzhledem připomíná adaptér do zásuvky a pyšní se 512 MB pamětí, 512 MB flash úložištěm a procesorem na frekvenci 1,2 GHz (ARM). Více na LinuxDevices.
Tiskni
Sdílej:
WoW. Tu krabičku chci. Už jen sehnat nějakou s evropským konektorem do elektriky.
No právě. Projel jsem ty stránky a je tam psáno 110/230V. A nepoužívají oni i náhodou jinou frekvenci?
Jo, a dáš na to $100?
To má i spousta ATX...
Pred casem se myslim nekde objevil jeste mensi ARM jen v krabicce velikosti usb klicenky a jen s ethernetovou zasuvkou.. nebylo to taky od Marvellu?
Mam doma neco podobneho s atmega128, RTL8180 a SD kartou :)
hm... tak schemata nemam u sebe, mam je doma a tam ted delsi dobu nebudu :) jinak jsem se spletl... cip pro sit je rtl8019... Je to postavene na procyon avr-lib, kde jsou ty drivery v podstate napsane, jen to chce zapojit a odladit :). No a samozrejme napsat ten SW pro http
Ježiš, proč?
Vidím, že každý si najde to svoje. Ale k podobným účelům budou určitě určeny jiné zařízení.
Super hračka! A co ten chip všechno umí.. SATA II, PCIe 1x, USB 2.0... Škoda že spousta těch věcí nemá v tomhle plugcompu svůj konektor.
Nevím zda-li zrovna přímo ten čip co je v tom plugu.
Ale i tak to je adept na ultra-nízkopříkonovej domácí server..
Na LinuxDevices by se jich dalo najít víc, ale tenhle je takový první určený přímo pro domácí bastliče, kteří si jej také mohou dovolit. Teda alespoň co já vím.
Za $99... To by mě zajímalo, kdo to tu bude prodávat a za kolik. Btw nevíte někdo, kolik by tak stála doprava týhle hračky? Že bychom se třeba složili na víc kousků a nechali si to poslat?
Tady se dá dokonce v předprodeji celý kit získat za $79. Celá parád vyjde až na začátku března. Pokud se podaří nějak vyřešit problémy s příkonem, tak si mě určitě piš do seznamu. I když docela váhám, jestli si nepočkat do toho května na tu 2Ghz parádu s příkonem 2W.
I když docela váhám, jestli si nepočkat do toho května na tu 2Ghz parádu s příkonem 2W.Hm, to je jenom čip, s napájecíma obvodama a nějakýma serepetičkama to zase dá okolo 5W. Ale i to je nádhera. Nějak na tom marvellskym webu nevidím tu dokumentaci, nebo tu člověk dostane, až to koupí? chtěl bych vidět plošňák, abych věděl, jak moc to půjde hackovat. Kdyby to tak mělo vyvedený nějaký GPIO a/nebo I2C... Až vylovim a projedu tu dokumentaci, tak se definitivně rozhodnu, jestli to chci. A kdyby jo, udělám blog-mega-hec-akci, sehnat další lidi co by to taky chtěli a hurá na nákup.
Na těch Marveláckejch stránkách je i kontakt na obchodní zastoupení ve Vídni. Pak by clo nebylo třeba řešit. Jiná věc je, že to dost možná bude přepočteno v kursu +- 1EUR:1USD.
Tady se dá dokonce v předprodeji celý kit získat za $79nn, je to se stejným návrhem, a snad i stejná hlavní deska, ale chybí tomu přídavná deska s SDIO a miniUSB (->RS232 přes převodník)
ARM9 je super, moc mu fandím a doufám, že dá Intelu/AMD na frak.To určitě... Myslíš tak na frak, jako třeba procesory od Transmety?