Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:35
ak by sa GNOME štandardne spúšťalo vo Wayland.Nejdrive ve F22.
No, Wayland je špatný tak jako takNuff said…
Samo se to ale neodladí, tím že necháš ty zdrojáky válet na disku a nikdo to nebude (aspoň experimentálně) používat.
říj 10 18:45:40 localhost.localdomain login[3041]: ROOT LOGIN ON tty2 říj 10 18:45:57 localhost.localdomain fprintd[3253]: ** Message: No devices in use, exit říj 10 18:46:01 localhost.localdomain gnome-session[3402]: gnome-session[3402]: GLib-CRITICAL: g_environ_setenv: assertion 'value != NULL' failed říj 10 18:46:01 localhost.localdomain gnome-session[3402]: GLib-CRITICAL: g_environ_setenv: assertion 'value != NULL' failed říj 10 18:46:01 localhost.localdomain kernel: SELinux: initialized (dev fuse, type fuse), uses genfs_contexts říj 10 18:46:01 localhost.localdomain gnome-session[3402]: gnome-session[3402]: GLib-CRITICAL: g_environ_setenv: assertion 'value != NULL' failed říj 10 18:46:01 localhost.localdomain gnome-session[3402]: GLib-CRITICAL: g_environ_setenv: assertion 'value != NULL' failed říj 10 18:46:01 localhost.localdomain kernel: gnome-shell[3426]: segfault at 28 ip 00007f221c893eb5 sp 00007fff95d308c8 error 4 in libgobject-2.0.so.0.4200.0[7f221c861000+4f000]
Protože to pro ně asi nejsou takové novinky a už se s tím dávno smířili.
Taky spousta z toho jsou konspirační teorie, jak už tu bylo řečeno, Lennart není RH a RH podle všeho zaměstnává normální lidi, kteří nenávidí systemd, milují systemd nebo nepoužívají/používají Gnome3, stejně jako všichni ostatní. Docela to dává smysl - čím větší společnost, tím více názorů. A lidé znající Linux i pod GUI jsou většinou docela inteligentní (a tedy mají ještě rozmanitější názory).
Člověk zvenku, s mozkem nevymytým firemní propagandouDocela by mě zajímalo, kolik lidí zaměstnaných redhatí brněnskou pobočkou lze vůbec klasifikovat jako lidi s mozkem vymytým firemní propagandou. Asi bych to neměl říkat takhle na plnou hubu, ale většina lidí, co znám, měla o RH lepší mínění v době, kdy nebyli jeho součástí a mohli si vytvářet romantické představy o práci pro firmu, která má open source jako primární business. Za nějakou dobu si ovšem museli všimnout, že pracují ve firmě se spoustou dalších lidí různých pohledů a názorů a musejí se v tom všem najít a zorientovat stejně jako kdyby pracovali kdekoli jinde.
To naozaj zamestnanci dodržujú firemný kódex, a dávajú voľný priechod emóciám len keď sa nejedná o RedHat/Fedora, teda o ich chlebodarcov ktorým sú viazaní sľubom vazalským?Urcita mira loyalita vuci zamestnavateli ci kolegum je z principu nutna, a ano, vase vyhrady mohou byt reportovany vasim nadrizenym, takze autocenzura zasahuje. Ale predevsim, ono je pro radu jedincu snadnejsi vykrikovat o veci XY, ze je to sracka a autor, ktery muze byt tisic kilometru daleko a pravdepodobne ho osobne nikdy nepotkam, je blbec, nez kdyz [spolu] autor je kolega sedici o kousek vedle, se kterym mohu jit na obed ci komunikovat na mailing listu, a muze byt pozadan misto planych reci prijit s lepsim resenim.
Ale predevsim, ono je pro radu jedincu snadnejsi vykrikovat o veci XY, ze je to sracka a autor, ktery muze byt tisic kilometru daleko a pravdepodobne ho osobne nikdy nepotkam, je blbec, nez kdyz [spolu] autor je kolega sedici o kousek vedle, se kterym mohu jit na obed ci komunikovat na mailing listu, a muze byt pozadan misto planych reci prijit s lepsim resenim.Toto je dobrá poznámka
Berete to osobnetož to snad plyne z principu věci, jak bych mohl mluvit za někoho jiného?
a asi ne jak to bylo mysleno.prostoru na dovysvětlení je tu dost ... tedy pokud na tom záleží
Nicme dobre pro vas, pokud pracujete v prostredi, kde kolegove ustoji i takhle [predpokladam opravnenou] ostrou kritiku; ne vsude je to bezne.tož lidí ochotnejch uznat chybu není tak málo ...
Gnome shell, SystemD a Wayland sú dobrá zbierka noviniek v jednej distribúcii.Gnome Shell byl novinkou před poměrně dlouhou dobou a je k dispozici hned v několika distribucích a v dalších jsou k dispozici jeho forky. Pokud mluvíš o tom, že systemd je novinkou v nějaké distribuci, máš zřejmě namysli Debian, ale o tom zprávička není.
Ako je ovšem možné že pod správičkami o produktoch firmy RedHatNevidím ve zprávičce nic, co by bylo oficiálním produktem dotyčné firmy. Můžeš říct, že je větší část maintainerů Fedory tou firmou zaměstaná, ale co už, Fedora je jen jedna z distribucí. Nebo můžeš říct, že RH zaměstnává i upstreamové vývojáře nebo lidi, kteří vytváří nové upstreamové projekty, jejichž integraci si často zkoušejí ve Fedoře, ale co už.
Ako je ovšem možné že pod správičkami o produktoch firmy RedHat inc niesú flame?Vždycky jsem měl za to, že pod zprávičkam o produktech z větší části vyvíjených zaměstnanci RH jsou snad ty největší flejmy hned po ukrajině ;). Ale jestli ti to nestačí, zkus nadhodit, jak bysis takový flame přestavoval.
To naozaj zamestnanci dodržujú firemný kódexMám pocit, že se většina zaměstnanců chová v tomto ohledu rozumně a plamenných diskuzí o svém zaměstnavateli se buď neúčastní nebo se drží věcné diskuze a emoce si nechávají pro sebe. Za největší výjimku považuju kavola a jeho příklad myslím dost jasně ukazuje, že střelba do vlastních řad není překážkou práce v RH, čehož si osobně docela vážím.
a dávajú voľný priechod emóciám len keď sa nejedná o RedHat/FedoraKteří čeští (moravští?) redhaťáci dávají volný průchod emocím ohledně open source projektů mimo RH a chodí nějak nepřiměřeně nadávat třeba na Ubuntu, Debian, SUSE nebo jejich projekty?
Tak to je spis problem ConsoleKitu prip. demonu okolo, potazmo udev rules. Co to ma co docineni s init systemem?
Mohu poprosit o linky na bugreporty? V pripade, ze do toho byl zahadnym zpusobem zapleten udisks (prvni nebo druha generace), tak me to velice zajima.
A co to vlastne znamena hotplug? Autofs? Prip. jiny daemon, ktery se stara o automountovani?
Tak to je argument jak noha Doporucuju si neco precist o seats a vubec co ConsoleKit dela(val) a v jakem spojeni je s logind, potazmo co vlastne aplikace podporuji.
No mne by to zajimalo, technicky a do hloubky. Stale nevidim zadny problem.
Jestli to dobre chapu, tohle je tedy prace kernelu a udevu. Vypis `udevadm monitor` a dmesg by mohl objasnit pricinu. Opet nevidim spojitost s init systemem (az teda na to, ze udev byl nucene asimilovan systemd).
Včera som kompiloval kernel (3.4) pre môj malý embedded systém a fungovalo to aj bez udevu / systemd (vlastne tam bol len busybox).
Ted jsem to schvalne zkousel a funguje to uplne krasne. Jediny userspace proces byl bash. Po pripojeni USB mass storage device se zarizeni sice ohlasilo, ale partitions se nedetekovaly. Stacilo rucne natahnout modul usb_storage (USB drivery mam kvuli HID zakompilovane primo) a hned se provedl probing. Tedy vse fungovalo tak, jak melo. Je to vlastnorucne zbuildeny kernel (3.16.1), v pripade zakompilovani usb_storage primo do jadra neni vubec co resit.
Takze, opravdu se to init systemu netyka a tvuj prechod na systemd byl naprosto zbytecny Pokud by byla v nekterych verzich jadra chyba, nefungovalo by to asi vubec a lidi by rvali.
Btw. "hotplug" byl prastary demon, ktery se o hardware castecne staral. Fungoval podivne a tusim, ze to byla jen zalezitost 2.4 jadra (kde se pouzival devfs nebo staticky dev).
Trochu poopravím: usb_storage je nutný kvôli USB, probe robí v skutočnosti až sd_mod. Vyskúšané na tomto.
Jasne, myslel jsem modul, ktery funguje jako trigger pro probovani partition.
Nevim co je rozbite na tom, ze si neumite spustit nejakeho deamona.+1 A především nevím, proč takový člověk používá systém, který je známý tím, že si ho člověk musí do jisté míry nastavit.
Takže, ak tomu znova správne rozumiem, tak tvrdíš že je správne aby si zdravotne postihnutí ľudia museli špeciálne prekonfigurovávať systém aby sa doň mohli prihlásiť.Ne, ja tvrdim ze _Gentoo_ neni urcene k tomu, aby ho out-of-the box mohli pouzivat postizeni lidi, BFU, nebo lidi co neumi anglicky. Od toho tu je spousta jinych distribuci.
Ja očakávam že mi to bude fungovať, a že si budem musieť nakonfigurovať minimum odchýľok.A ja ocekavam, ze system bude delat jenom to, co si nastavim aby delal. Jeste jednou: Gentoo neni pro vas.
Mimochodom, pod grafickým prostredím v inite si mám predstaviť /etc/init.d/xdm alebo /usr/lib/system.d/system/xdm.service?Pod grafickym prostredim si mate predstavit graficke prostredi, nikoli spoustec grafickeho prostredi.
Ne, ja tvrdim ze _Gentoo_ neni urcene k tomu, aby ho out-of-the box mohli pouzivat postizeni lidi, BFU, nebo lidi co neumi anglicky. Od toho tu je spousta jinych distribuci.+1 Gentoo není k takovým účelům vhodná volba.
Ne, ja tvrdim ze _Gentoo_ neni urcene k tomu, aby ho out-of-the box mohli pouzivat postizeni lidiTakže kôli tvojmu nepodloženému tvrdeniu odopieraš postihnutým ľuďom k distribúcii aj keď do nej už teraz majú prístup. Teda, de jure ich vyhadzuješ. To je ďalšia vec s ktorou nesúhlasím.
A ja ocekavam, ze system bude delat jenom to, co si nastavim aby delal.Predpokladám, že si si nastavil aby na PCI E linke poslal sekvenciu 0x0aff za 32 jiffies po dekomprimácii jadra. Máš tam nastavené aj iné veci?
Pod grafickym prostredim si mate predstavit graficke prostredi, nikoli spoustec grafickeho prostredi.A on niekto okrem teba tvrdí že bude grafické prostredie v init systéme?
Takže kôli tvojmu nepodloženému tvrdeniu odopieraš postihnutým ľuďom k distribúcii aj keď do nej už teraz majú prístup. Teda, de jure ich vyhadzuješ.Co to kecate? Ja nikomu neodpiram zadny pristup. Gentoo se vzdy prezentovalo jako system pro zkusene uzivatele, to ze ho pouzivate je vase volba a to ze ho updatnete na novou verzi, kde veci funguji jinak je taky pouze na vasi zodpovednost. I v licencich mate "absolutely no warranty".
Predpokladám, že si si nastavil aby na PCI E linke poslal sekvenciu 0x0aff za 32 jiffies po dekomprimácii jadra. Máš tam nastavené aj iné veci?Tak vsechno se da nastavit, v nejhorsim pripade upravou zdrojaku. Ja nikdy nerikal ze Gentoo zadne default nastaveni nema, pouze je celkem minimalni a jenom k tomu, abyste nabootoval do shellu s par utilitami a dostal se tak do stavu, kdy vubec muzete neco nastavit ci nainstalovat. (A zalezi ktery stage pouzijete, muzete si vyrvorit i vlastni)
A on niekto okrem teba tvrdí že bude grafické prostredie v init systéme?To bylo prirovnani.
Reakce, že "odopieraš postihnutým ľuďom" považuji za demagogii.Tak hlavně je to takový hloupý pokus o ad hominem. Konstatování vhodnosti či určení pro určitý účel lze samozřejmě zpochybnit, ale házet na někoho kvůli tomu špínu je přinejmenším nevkusné, tím spíše, že si tím dotyčný řeší svůj vlastní problém.
u nevidomého zřejmě vytištěna na papířeProč?
Možná to peklo je. Možná ještě větší peklo je sedět doma na zadku a cítit se jako neužitečná přítěž společnosti. Proč by takový nevidomý neměl být soběstačný v instalaci třeba toho Gentoo nebo libovolného systému? Proč by jim neměl třeba nějaký maintainer Gentoo nebo i někdo v upstreamu i na nižších úrovních vyjít vstříc (podpora pomůcek v "BIOSu", v bootloaderu, v kernelu…). Opravdu to tolik ohrožuje nějakou ideologickou „čistotu“ Unixu nebo Gentoo, že je potřeba se proti tomu bránit? Třeba se i mezi nevidomými najdou talentovaní, motivovaní programátoři, sysadmini nebo prostě zvídaví lidé. Pak se můžou někde uplatnit, místo aby v depresích seděli doma a vysávali veřejné prostředky, v důsledku čehož by byli většinovou společností zase jen ostrakizováni.Jak jsem psal, dokáži si představit, že si nevidomý dokáže nainstalovat Gentoo zcela sám. Úplně stejně jako já. Jen místo na obrazovku bude mít výstup na svůj terminál. Ovšem netuším, jak přesně tyto terminály fungují a jakou mají podporu v BIOSu a jádře. Logický předpoklad je, že nějaká základní podpora tam bude. A další nastavení je záležitostí instalace, kterou si každý dělá sám.
Jen tak. Přijde mi to rychlejší a pohodlnější. Ale klidně tak to může být na dalším terminálu.u nevidomého zřejmě vytištěna na papířeProč?
Pokud vytištěno tímhle, tak asi jo. Ale nevím, kolik nevidomých to má doma.Ano, přesně takto. Tak nějak automaticky jsem předpokládal "tisk" pro nevidomé. Omlouvám se za zmatky. Předpokládám, že i když to nevidomí třeba doma nemají, tak mají možnost tisknout jinde. Třeba v knihovně.
Možná to peklo je. Možná ještě větší peklo je sedět doma na zadku a cítit se jako neužitečná přítěž společnosti.
+1
Proč by takový nevidomý neměl být soběstačný v instalaci třeba toho Gentoo nebo libovolného systému? Proč by jim neměl třeba nějaký maintainer Gentoo nebo i někdo v upstreamu i na nižších úrovních vyjít vstříc (podpora pomůcek v "BIOSu", v bootloaderu, v kernelu…).
Myslím si, že GNU/Linux obecně by měl být otevřený všem – i nevidomým – ale na druhou stranu: nemusí to nutně platit pro každou distribuci. Klidně můžou existovat distribuce, které jsou pro určité skupiny uživatelů nepřívětivé nebo dokonce nepoužitelné – nevidím v tom problém – specializují se prostě na něco jiného. To je právě krása GNU/Linuxu, že si k němu můžeš něco přidat, něco vyházet, ušít ho na míru svým potřebám – z čehož celkem logicky vyplývá, že výsledek nemusí vyhovovat potřebám někoho jiného.
Ak to funguje, pomôže to novým užívateľom a stávajúcich užívateľov to neobmedzí, tak je blbosť to vyhadzovať.Takova je filozofie spousty distribuci. Gentoo ji nesdili. Nikdo vam Gentoo necpe, takze nechapu o co vam jde.
Doporučil by si mě Gentoo?Doporučovat Gentoo je podle mě pitomost. To není jako běžná binární distribuce. Buď člověk ví, že ho chce, a nebo ho nechce ;).
Proč by takový nevidomý neměl být soběstačný v instalaci třeba toho Gentoo nebo libovolného systému? Proč by jim neměl třeba nějaký maintainer Gentoo nebo i někdo v upstreamu i na nižších úrovních vyjít vstřícPostižení tvrdí, že nemají rádi, když se k nim lidé chovají jako k postiženým, prý je to ponižuje. Takže ano, ať si je nevidomý soběstačný v čemkoliv, ale proč potom vzápětí dodáváš, že by jim měl někdo svou (speciálně cílenou) vstřícností pomáhat? Mohou si přece přiznat, že je něco nad jejich síly, a nainstalovat si něco, k čemu stačí párkrát stisknout enter, nebo si nechat instalaci provést někým, kdo to zvládne.
Postižení tvrdí, že nemají rádi, když se k nim lidé chovají jako k postiženým, prý je to ponižuje.To se týká jednotlivců. Pokud jde o infrastrukturu, jsou pokud vím velmi důslední ve vyžadování přístupnosti, protože ta právě zajišťuje jejich relativní soběstačnost. Na druhou stranu Gentoo je z principu značně DIY distribuce, takže nelze apriory očekávat žádné pohodlí a to a ni v oblasti zajištění přístupnosti. Jenže odpírání přístupnosti je v této diskuzi jen zástupný problém vymyšlený za účelem pošpinění spoludiskutujícího.
Postižení tvrdí, že nemají rádi, když se k nim lidé chovají jako k postiženým, prý je to ponižuje.Mám pocit, že se tímhle tvrzením nejvíc ohánějí někteří nepostižení. Je to velmi pohodlné a jednoduché. Ano, soběstačného nevidomého by nejspíš štvalo (ponižovalo? uráželo?), kdyby byl několikrát za den tázán, zda nepotřebuje převést přes známou/bezproblémovou křižovatku. Na druhou stranu ho nejspíš štve (ponižuje?), když na nějaké křižovatce třeba v blízkosti bydliště musí den co den žádat o pomoc, protože místní zastupitelstvo je neschopné investovat do potřebných úprav. pavlix to s tou infrastrukturou vystihl dobře (a s tím závěrem asi taky teda, začátek toho tématu jsem tak pozorně nečetl). Vycházení vstříc budováním infrastruktury (ať už v podobě bezbariérových přístupů, vodicích pruhů, akustického informačního systému v tramvajích, nebo právě přístupných elektronických systémů) urazí možná tak fan boys Petra Macha.
Mohou si přece přiznat, že je něco nad jejich síly, a nainstalovat si něco, k čemu stačí párkrát stisknout enter, nebo si nechat instalaci provést někým, kdo to zvládne.Tohle je právě docela ponižující.
Nevím, proč by tohle mělo být ponižující. Nainstalovat operační systém, obzvláště právě Gentoo, nezvládá ani velké procento vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří nemají problém o to požádat a tuto službu si zaplatit. A neponižuje je to. Tak opravdu nevím, proč by to mělo být ponižující pro nevidomého.Mohou si přece přiznat, že je něco nad jejich síly, a nainstalovat si něco, k čemu stačí párkrát stisknout enter, nebo si nechat instalaci provést někým, kdo to zvládne.Tohle je právě docela ponižující.
Měl by jen nevýhodu v tom, že když na něco zapomene a jádro při bootu zpanikaří, nemá žádnou možnost zjistit, co se děje.
Nestačilo by dát vedle druhý počítač, propojit je sériovým kabelem a výpisy posílat tam místo na monitor?
To se obavam, ze je mozna problem. Casto se hierarchie konfigurace a "symboly" presouvaji, uz nekolikrat jsem byl prekvapen, ze jsem mel nektere volby vyple pri update na nove jadro. Radeji dulezite veci prochazim rucne (a zaroven tim zjistuju novinky).
Proč by měl být pod zprávičkou o Waylandu ve Fedoře flame?+1. Též to nechápu. Já jsem naopak rád, že se s tím nemusím patlat ručně a rovnou můžu testovat nejčerstvější bez toho abych musel přeložit jedinou řádku kódu. V koji se to udělá za mě. A dobrovolně si k tomu spustím Rawhide. Kdo testovat nechce, Rawhide spouštět nemusí. Má tu stabilní vydání.
A když už jsme u té firemní kultury. Která firma nabízí přístup široké veřejnosti k infrastruktuře buildsystému s nejčerstvějšími neotestovanými buildy určené pro interní testování?
Ak, nie ked.
btw: Co som tak zbezne pozeral ten Lennartov navrh, tak vacsina veci by sa mala dat spravit aj s inymi fs s pomocou dm, lvm, bind mountov a pod.
Krásně je tu popsáno, proč právě já nepoužívám Fedoru,Tedy proc ji nepouzivate?
zbytek specializovany jednoucelovy veciPlus servery, ty jsou take celkem masovka.
Ja fedoru nepoužívam, ale som rád, že takéto distribúcie ako fedora / arch existuje. Vďaka tomu kým sa nejaká technológia dostane ku mne do stabilného gentoo je už pekne odladená a tí ktorí chcú novinky nech si ich ladia. Podľa mňa skvelá vec.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.