Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Adresa tématu či pozadí: http://wayland.freedesktop.org/
Tak se mi to konečně povedlo. V neděli v 18:21 jsem poprvé v životě spustil Gnome-Shell alias GNOME3 bez Xorg serveru na Waylandu. Sice s tunou chyb, ale jinak docela funkčí. Zajímavá featura je pokud to spadne do konzole a nestačí to po sobě uklidit HW kurzor. Docela dobrý námět na zlepšovák v GPM. :-)
Tiskni
Sdílej:
o testech, podle kterých jsou nároky na zdroje podstatně menší.Tak aby to nebolo ako s MIRom, keď sa slovo test zamenilo s teoretickým odhadom a v skutočných testoch sa MIR prepadol.
podle kterých jsou nároky na zdroje podstatně menší.No právě že ani moc ne, čoveče. To je divné.
UID PID PPID C SZ RSS PSR STIME TTY TIME CMD root 1771 1750 5 448773 116896 0 18:24 pts/0 00:00:08 /usr/bin/gnome-shell --wayland --display-server root 1901 1 0 274125 68516 1 18:24 ? 00:00:00 /usr/libexec/evolution-calendar-factory root 1939 1750 0 222983 42464 0 18:24 pts/0 00:00:00 /usr/libexec/evolution/3.14/evolution-alarm-notify root 1863 1750 0 274420 39940 1 18:24 pts/0 00:00:00 /usr/libexec/gnome-settings-daemon root 1787 1771 0 59256 39444 0 18:24 pts/0 00:00:01 /usr/bin/Xwayland :0 -rootless -noreset -listen 38 -listen 39 -displayfd 40 root 1811 1 0 206684 33192 0 18:24 ? 00:00:00 /usr/libexec/evolution-source-registry root 1972 1901 0 271188 32536 0 18:25 ? 00:00:00 /usr/libexec/evolution-calendar-factory-subprocess --bus-name org.gnome.evolution.dataserver.Subprocess.Backend.Calendarx1901x3 --own-path /org/gnome/evolution/dataserver/Subprocess/Backend/Calendar/1901/3 root 1936 1901 0 254796 32148 0 18:24 ? 00:00:00 /usr/libexec/evolution-calendar-factory-subprocess --bus-name org.gnome.evolution.dataserver.Subprocess.Backend.Calendarx1901x2 --own-path /org/gnome/evolution/dataserver/Subprocess/Backend/Calendar/1901/2 root 1805 1 0 207861 31580 0 18:24 ? 00:00:00 /usr/libexec/gnome-shell-calendar-serverTakže to celé GNOME vlastně jede nad X11 a do Waylandu se to překládá pomocí Xwaylandu. To Xka dveřma vyhodíš a vrátí se ti oknem v podobě Xwaylandu. Zkusím z toho toho zmetka vydrátovat.
vrátí se ti oknem v podobě Xwaylandu. Zkusím z toho toho zmetka vydrátovat.Blbost, pokud máš GNOME puštěné s Waylandem, jakože máš, tak GNOME Shell funguje přímo jako Waylandí kompositor, neběží nad X. Xwayland tam je jenom kvůli tomu, aby se v něm spouštěly aplikace, které nemají podporu pro Wayland, a těch je pořád většina.
GNOME Shell funguje přímo jako Waylandí kompositorTak už sa v tom začínam strácať. Doteraz som žil v tom že WM si požiada o vykreslenie Weston kompzitor.
# yum remove xorg-x11-server-Xwayland Zavedené moduly: langpacks Řešení závislostí... --> Kontrola transakce spuštěna ---> Balíček xorg-x11-server-Xwayland.x86_64 0:1.16.0-7.fc22 bude smazán --> Zpracování závislostí: xorg-x11-server-Xwayland pro balíček: gnome-session-wayland-session-3.13.3-2.fc22.x86_64 --> Kontrola transakce spuštěna ---> Balíček gnome-session-wayland-session.x86_64 0:3.13.3-2.fc22 bude smazán --> Řešení závislostí dokončeno Závislosti vyřešeny. ================================================================================ Package Arch Verze Repozitář Vel. ================================================================================ Odstraňuje se: xorg-x11-server-Xwayland x86_64 1.16.0-7.fc22 @rawhide 2.1 M Odstranění kvůli závislostem: gnome-session-wayland-session x86_64 3.13.3-2.fc22 @rawhide 6.1 k Shrnutí transakce ================================================================================ Odstranění 1 Balíček (+1 Závislý balíček) Nainstalovaná velikost: 2.1 M V pořádku [a/N]: nOno je to vidět co jede pod X11 a co je nativní aplikace pro Weston. Pokud spustím nějakou aplikaci, tak jde vidět jak vyplachtí prázdné okno z pozadí do popředí (kupodivu o správné velikosti) a teprve pak se na to připojí aplikace pomocí Xlib a začne do toho vykreslovat jednotlivé prvky. Kdyby to šlo nějak natočit, tak to klidně natočím. Pokud by to bylo po síti, tak by to bylo docela fajn, ale jinak nic moc teda. To bude ještě nějakou řádku let trvat než se podaří většinu aplikací naportovat na nativní Wayland. Je fakt, že některé aplikace mi fungují i pod Westonem nativně (viz screenshot), ale většina zkolabuje a přitom pod gnome-session mi normálně běží.
Pro zajímavost: Dá se nějak checknout jestli je běžící okno nativní aplikace pod Waylandem nebo je připojená pomocí X11 na Xwayland?
Sep 11 18:24:23 localhost.localdomain gnome-session[4191]: GLib-CRITICAL: g_environ_setenv: assertion 'value != NULL' failed Sep 11 18:24:23 localhost.localdomain gnome-session[4191]: (gnome-shell:4214): mutter-WARNING **: Could not open DRM device: GDBus.Error:org.freedesktop.DBus.Error.AccessDenied: OpSep 11 18:24:24 localhost.localdomain gnome-session[4191]: (gnome-shell:4214): Clutter-WARNING **: Could not open device /dev/input/event12: Operace není povolena Sep 11 18:24:24 localhost.localdomain gnome-session[4191]: (gnome-shell:4220): mutter-ERROR **: Failed to spawn XWayland: Adresář nebo soubor neexistuje Sep 11 18:24:24 localhost.localdomain kernel: traps: gnome-shell[4220] trap int3 ip:7f5577e67c70 sp:7fffd9a95260 error:0 Sep 11 18:24:41 localhost.localdomain abrt-hook-ccpp[4221]: Saved core dump of pid 4220 (/usr/bin/gnome-shell) to /var/tmp/abrt/ccpp-2014-09-11-18:24:24-4220 (46362624 bytes)v případě kdy Xwayland odstraním, GNOME Shell nespustím.
To gratulujem bratm a rozdiel okrem vstavaného kompozitora je v čom?Že nespouštíš Xka. Je to jenom pár knihoven. Docela fajn by bylo mít nastavené jako nejspodnější okno (stejně je tam jen wallpaper) výstupní buffer z framebufferové konzole a to mixovat normálně s orámovanýma aplikacema. Šlo by to spustit hodně brzo po nabootování jádra.
Je to len bežná otázka, stále ma nič nepresvedčilo skúsiť niečo iné ako Xorg.To ani nemusí. Podpora pro XServer bude dropnutá někde v pár budoucích verzích Fedory a předpokládám, že podobně jako v případě systemd je jen otázkou času než budou ostatní distribuce následovat ať se ti to líbí nebo ne. Teda až na Ubuntu. To chce a bude mít Mír.
v pár budoucích verzích FedoryOk, upřesnění: Tak Wayland má být nasazený už v další verzi (F21). Vidím to že to bude fungovat až ve verzi přes jedno a dávám tomu tak dvě, maximálně tři verze než z toho bude default.
tak žádné bloby nebudou, resp. budou historiíTo by linuxový desktop u veľkej časti užívateľov skončil.
a rozdiel okrem vstavaného kompozitora je v čom?Jo a na jeden podstatný rozdíl bych úplně zapomněl: Když se ti to rubne fest, tak nepomůže už jen odstřelit proces Xorg, ale budeš muset restartovat celou mašinu. :--)