Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Adresa tématu či pozadí: http://wayland.freedesktop.org
Po opravení bugu v nouveau u jádra verze 3.7.0-0.rc8.git0.1 už mám z šachů něco trošku o něco víc konzistentnějšího. Spuštěné přímo z rootovské konzole bez jakýchkoliv Xek na pozadí. Kupodivu je to vcelku lehko-tonážní a rychlé (i šoupání s okýnkama), ale možnosti zatím nic moc.
Tiskni
Sdílej:
Uz se tesim az se klasickej uzivatelskej desktop toho X bloatware balastu zbavi a bude mit odezvu stejnou nebo lepsi nez windowsi desktop.No, není dávno jsem se GDBčkem nahackoval do aplikace Xlib a pár voláníma si v podstatě běžící aplikaci přesměroval do dalšího X-serveru bez toho abych ji musel zabít a pozastavil si ji, SIGTERMnul X-Server a z konzole si ji přesměroval na nulový X-Server. Někdy to budu muset natočit jak se aplikace šoupou z počítače do počítače po kroucené dvojlince nebo jak aplikace přežívají pád X-Serveru. To je funkcionalita o které si ostatní operační systémy můžou nechat jenom zdát (u Waylandu jsem to nekontroloval, ale vzhledem k natuře to asi bude podobné). Bohužel při šmátrání Xlibem jsem si též všimnul jak neuvěřitelně starý kód to je. Věřím, že s X.org serverm to nebude jiné. Tato funkcionalita je technicky možná, ale není pro ni implementována jediná funkce (za ty léta). Naopak je tam velká, obrovská spousta legacy funkcí. Chtělo by to Wayland doplácnout, dokonvertovat na něj desktop a věnovat se čištění kompletně celého X Window Systemu. Takhle funkčností nabytý desktop nemá žádný jiný OS. Wayland není žádná spása! Já na něj původně nadával, ale po bližším prozkoumání jsem zjistil, že jde téměř o pokračovatele DirectFB. Sice to má nějaký server, ale člověk si ani nevšimne že něco běží a chová se to víc jako kupa knihoven sdílející (off-screen) buffery s grafickou kartou. Teď když z GNOME3 udělali jakýsi Clutterový bastl si to asi překonvertuju na starý počítač s GeForce5200 ať to mám pěkně svižné (co bych na takové plečce v těch Xkách, které potřebují pomalu čtyřjádro stejně v dnešní době spouštěl?), ale jinak budu sázet na Xorg i nadále.
bude mit odezvu stejnou nebo lepsi nez windowsi desktop.Stačí nespouštět Mutter/Clutter či jiný kompozitní bastl a odezvu mají furt Xka pořád stejnou - tedy velmi dobrou i na staré herce.
Například Compiz nebo Beryl, je typický příklad něčehoNaopak Compiz se mi velice osvědčil pro provozování Xek po síti. Ono to stejně po síti není o moc rychlejší (kvůli síťové prodlevě) a když se pixmapy jednou načtou a natexturují na polygony, tak aspoň se pak nemusejí překreslovat kvůli kdejakému eventu či kvůli jakémukoliv náhodnému překrytí původního okna. Navíc zůstávají natexturované i když třeba síť chcípne. Snižuje to zátěž a tak celkově je to lepší pocit.
Nejako sa v tejto oblasti nevyznám, tak sa spýtam ...
Sú dekorácie kreslené klientom, alebo nejakým samostatným procesom? Čo sa stane ak aplikácia zamrzne? Bude wm normálne reagovať ako v x-kách, akurát sa informácia o zmene veľkosti, polohy ... nedoručí aplikácii? Nechcel by som zažiť situáciu ako vo win kde pri zatuhnutí aplikácie vytuhne aj DWM.
Ako je to s asynchrónnosťou. Je schopná dekorácia okien asynchrónneho prekresľovania (tj. vykreslí sa rýchlejšie než samotný obsah okna tak ako je to v X)? Na win sa to vykresľuje súčasne, fakt nemám rád také sekané vykresľovanie dekorácie okna.
Sú dekorácie kreslené klientom, alebo nejakým samostatným procesom?
Ako je to s asynchrónnosťou. Je schopná dekorácia okien asynchrónneho prekresľovania (tj. vykreslí sa rýchlejšie než samotný obsah okna tak ako je to v X)? Na win sa to vykresľuje súčasne, fakt nemám rád také sekané vykresľovanie dekorácie okna.Zde nalezneš odpovědi na všechny tvé otázky. Zjednodušeně: ano, jo, ano. BTW: Proč furt máte všichni snahu srovnávat se způsobem kterým se vykresluje na Widlích? Funguje to naprosto odlišně.
Čo sa stane ak aplikácia zamrzne? Bude wm normálne reagovať ako v x-kách, akurát sa informácia o zmene veľkosti, polohyNěkteré věci jsem ještě nezkoušel, ale předpokládám, že ano,
No porovnáme s widowsom preto, že sa bojíme aby to nedopadlo rovnako. Minulý týždeň som musel v práci ovládať jeden stroj s windowsom a bolo to peklo, ešte, že je to už za mnou.
Ďakujem za odkaz, bál som sa, že sa o všetko budú starať samotné aplikácie s nejakou nalinkovanou knižnicou pre kreslenie dekorácie.