Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 10:07
Spíš se podivuju nad tím, proč si lidé kupují notebooky.
Protože si to můžou vzít na gauč nebo na chatu, popř. to doma nezabírá tolik místa (dá se sklapnout víko, vypojit zdroj a všechno to strčit do šuplíku).
Je v tom .. MB ... rekneme 10k kdyz to hodne prezenu CPu ...6700K 10k 32GB ... 4k GTX 1080 ... 16k 256 SSD (pokud nvme) ... 5k (a tady mas prvni problem 256 je zcela nahovno, je to maly, das tam 100 pro widle ... a pak se ti na do vejde ... jedna hra) 2TB ... 3k Case ... rekneme 5k Zdroj ... rekneme 3k A samo widle ... home!? cca 3kMno ... sem na nejakych 59k a to by se to zcela jiste dalo jeste bez zhorseni parametru vyrazne (tak o desitku urcite) stahnout. Pricemz v pripade skladacky mam standardni komponenty od konkretnich vyrobcu s konkretnima parametrama. V tomhle pripade mam anonymni kostku, ktery kdyz koupis dve, tak uvnitr budou klidne zcela jiny komponenty (zcela 100% budou disky/ssd/ram/gpu ruznych vyrobcu). A co se tyce MB, tak se da dost dobre predpokladat, ze je to nejake HPcustom cosi (coz muze byt klidne i zdroj) takze kdyz to chcipne, tak to nejde vymenit za nic jinyho nez "orig". Opet samo za nejmin dvojnasobek bezny ceny.
MB ... 1k5 i3 ... 3k 4GB ... 1k hdd ... 1k case + zroj ... 1k (grafarna je samo ta v CPU)
…na druhou stranu vedomosti nutny k tomu aby to clovek mohl delat jsou celkem banalniNo. Možná by ses divil. Zrovna minulé pondělí jsem byl zapojit telefon, který byl dva týdny mimo provoz, protože žádného z inženýrů nenapadlo kouknout za stůl, jestli se tam náhodou neválí odpojený kabel. A o inteligentech, co dokázali zlomit grafickou kartu, protože ji rvali do portu kam nepatří, a jiných podobných kouscích jsem toho také neslyšel zrovna málo.
Proč čekat do druhého pracovního dne a ještě za to platit jako za nějaké dobrodiní, když si můžu ten sklad běžných součástek držet sám a vyměnit si to hned? Nebo si zajít do Alzy/CZC nebo to odtamtud objednat a mít to v řádu hodin? Tam sice zaplatíš za kurýra nebo tam někoho pošleš, ale pořád lepší než čekat do druhého dne, ne?
NBD dává smysl možná u nějakých speciálních součástek (serverové nebo třeba displej do notebooku), ale i tam je otázka, jestli radši nedržet jeden náhradní notebook skladem (vhodný i pro návštěvy nebo nové zaměstnance nebo když si ho chce někdo půjčit do zasedačky) a u serverů je zase otázka, jestli si pořizovat tak drahé vybavení, že nemám ani na pár náhradních dílů nebo rovnou záložní stroj nebo redundantní cluster.
když si můžu ten sklad běžných součástek držet sám a vyměnit si to hned?Sam si to jen tak nevymenis, protoze bezpecnost prace. Musi to nekdo udelat a ten musi mit na to zrovna cas, mozna si budes muset nejakou hodku pockat.
Nebo si zajít do Alzy/CZC nebo to odtamtud objednat a mít to v řádu hodin?On nekdo ten nakup musi schvalit a podle narocnosti internich procesu to muze taky nejakou chvilku trvat. Takze kdyz si sectes cas na vyhledani vadne soucastky, schvaleni nakupu, nakup samotny a naslednou montaz, tak se dostanes na cas, kdy NBD ma navrch proti domacimu kutilstvi.
Pretoze 3-rocny NBD servis je v cene. A tyka sa to aj zakladnej dosky - tu v pripade skladacky po 2 rokoch nemas sancu kupit.A proč bys ji kupoval? Resp. proč bys kupoval tu samou? U skládačky se dělá upgrade desky tak, že se koupí novější deska, novější procák a novější paměti. Bedna se zdrojem zůstávají většinou stejné a ostatní komponenty se aktualizují průběžně.
Já tedy znám řadu prostředí, kde se HW po záruce vesele používá – byť třeba ne na produkci, tak na nějaké testování a vývoj klidně. Ono totiž a) kvalitní HW slouží dobře i roky po záruce a b) že máš HW v záruce stejně neznamená, že se můžeš vykašlat na zálohy a redundanci.
Takže pokud nemáš statistiku/zkušenost, že dnem uplynutí záruky výrazně stoupne poruchovost1 nebo že je to nerentabilní kvůli spotřebě2, tak není důvod na té záruce až tak lpět.
Chápu, že někdo takovou politiku zavede z osobních/psychologických důvodů (např. ajťák nebude chtít riskovat, že se někomu ztratí data – a v případě HW bez záruky nebo nějakých netradičních řešení za to bude bit on, i když to s tím nemuselo souviset), ale jinak pro to moc racionální důvody nejsou (z pohledu celé organizace/společnosti).
Záruku beru hlavně jako užitečnou pojistku pro případ, že bych měl smůlu a koupil jsem si vadný kus/sérii.
[1] někdy mám spíš zkušenost přesně opačnou – staré věci slouží pořád dál, zatímco ty novější se už stihly rozbít – to se netýká jen počítačů
[2] to se u náš týká až opravdu hodně starého HW navíc provozovaného 24/7 – jinak spotřeba jako argument pro nákup nového HW sám o sobě neobstojí
Stejně tak bys na stranu druhou mohl argumentovat, že vývojář s laptopem bude lépe optimalizovat pro trochu slabší hardware, takže je to vlastně pozitivní :)To není ani tak o výkonu, to je spíš o tom, že se strojem, kterej má třeba 8 disků se zachází přece jen lehce jinak, než když má jen /dev/sda a tím to hasne. Když jsem kdysi přicházel do světa linuxu tak bylo úplně běžné "připravte si 10 disků a nainstalujeme to na to", což se často teda smrsklo na to, že těch 10 oddílů se udělalo na jednom disku. Ale pro nás bylo zcela normální, že toho HW bychom měli využít trochu víc a měli bychom vědět proč. Už jsem trochu unaven z toho, jak se kdejaká serverová technologie (třeba svého času BTRFS) testuje na jednom disku a ntb a potom se z toho udělá "závěr".
No to jsou ale hovadiny
Na západě se i před 10-20 lety kupovaly téměř výhradně sestavyA proto existuje spousta zahraničních webů zaměřených na diskuze o stavbě PC, benchmarkování komponent atd... Jako jasně, narozdíl od ČR si pak ty vybrané komponenty možná nechají složit dohromady za nějaký bakšiš, ale že by si tam PC nestavěli a kupovali to, co najdou v Třesku v regálu, o tom pochybuju.
Když si sestaví pc doma, tak ho sestavení nic nestojíVy pracujete zadarmo?
I když věřím, že na těchto stránkách se jich najde dostPodle sebe soudím tebe, známe. My normální lidi si sami za vlastní práci neplatíme. Jenže to neznamená, že ta práce nemá žádnou hodnotu a že je tudíž zadarmo. Času máte omezeně.
Ze zkušenosti vím, že Tieto, RWE, Zentiva a jiné "menší" firmy mají základ na desktopechNevim, jak konkretne v techto firmach, ale v posledni dobe sleduji vcelku vyraznou zalibu v all-in-one pocitacich, ktera jsou svymi "moznostmi" bliz notebookum nez klasickym desktopum. Jestli to nahodou nebude tim, ze u bezneho kancelarskeho pocitace nerozhoduje ani tak typ sestavy jako spis cena.
Zrovna tohle mi smysl dává – jako různé pokladny nebo jiné terminály – šetří to místo na stole a výkon je pro dané použití dostatečný. Osobně bych volil klasický monitor, který má vzadu místo pro přišroubování malého počítače – ať je to aspoň trochu modulární.
A co ty, co s tím desktopem v práci uděláš z domova?
Já třeba i v případě, že pracuji z domova, většinu práce stejně dělám na desktopu, který mám v práci. Ale chápu, že to není pro každého.
Ona vůbec celá tahle diskuse demonstruje, jak málo jsou diskutující schopni si připustit, že uživatelé jsou různí a firmy* jsou různé, takže to, co připadá přirozené jim (nebo jako se to dělá u nich) nemusí nutně vyhovovat všem.
* - Nejen firmy, ale i různé části jedné firmy. Z toho pak vznikají patálie, když se hardware policy stanoví podle potřeb markeťáků a mávnutím ruky se aplikuje i na vývojáře.
Doma bez netu se dělá obecně špatně, když nemám k dispozici devové servery, celé vývojové prostředí, databázové clustery…
To zní trochu jako chyba návrhu/architektury, jestli ty komponenty nejde vyvíjet a testovat samostatně. Příčetný SW by měl jít rozjet i na jednom počítači odpojeném od sítě (pokud nevyvíjíš zrovna něco jako algoritmus pro rozkládání zátěže na tisíce strojů).
Takhle výkonný server většinou nemáš sama pro sebe, takže záleží, kolik se tam zrovna sejde lidí1 – mít na stole „jen“ osmijádro s 32 GB RAM jen pro sebe je pak docela fajn :-)
[1] někdy to připomíná staré časy time sharingu a sálových počítačů
Stavba domácích PC je už úplná anomálie typická pro země jako Česko.Nevím, co jsi myslel tím "typická pro země jako Česko (a nezní to příliš kladně), ale jsem velmi rád, že jsem vyrůstal právě v této zemi. Protože pohled na lidi, kteří neumí vyměnit ani vypínač (a ani neví co to je a k čemu to je), je fakt tristní. Takže raději budu "z té divné země" a budu si procesor měnit sám, než abych si kupoval celé blackboxy.
Zrovna na to domácí bastlení jsem nakoupil spousty součástek a materiálu a zadotoval jsem (nákupem) i různé projekty/výrobce, takže jsem těmi koly ekonomiky trochu zatočil – a z mého pohledu těmi správnými koly – kdyby to byl proprietární zaDRMovaný shit, tak bych si to nekoupil a nic by se netočilo.
Resp. on v konečném důsledku člověk za něco ty peníze utratí tak jako tak – spíš jde tedy o to, co to bude. A i kdyby sis ty peníze syslil na účtu, tak je banka zase někomu půjčí a on si za to třeba postaví barák nebo rozjede podnikání. Takže fakt není namístě mít výčitky z toho, že si nekupuji každý půlrok nějakou novinku, jak velí reklama, a že staré věci neházím na skládku.
Tohle byl právě pozitivní vedlejší efekt – lidi do toho byli sice natlačeni nedobrovolně a nebyl to záměr, ale pozitivní to bylo – věděli, jak věci fungují uvnitř a sami je vyráběli.
(tím tedy nechci obhajovat komunismus – což by ode mě snad ani nikdo nečekal – ideálem je společnost, kde tohle lidi dělají sami od sebe, ze zvědavosti nebo kvůli nezávislosti, ne proto, že si nemůžou koupit hotový výrobek)
pozitivní vedlejší efekt
Já ti dám pozitivní vedlejší efekt, tys' asi nikdy s takovým krámem nesekal. To je na Darwinovu cenu.
To já si stavím PC dodnes – jednou za pár let je to příjemná zábava :-)
Jen je tam bohužel spousta pastíTo rozhodně.
Ryzen 1600X, s GPU si počkám až vyjde Vega…Já mám GPU vyřešen (tou RX480), letos něčím potřebuju nahradit FX8350. Asi pravděpodobně R7 1700, to vychází nejlépe.
YeShTe lEpShIiI By bYl sImUlAaAtOr pRzNeNiIi cZeSkEeEhO YaZyKa wOe, MeL By yIsTe oBrOwSkYyY UuUsPeCh... =))) FsHeCkY WaAaS LoWiIiSkUyU!Takovejhle simulátor přece existuje, menuje se Vypatlátor.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.