Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:41
Na serveru boycott systemd přibyl odkaz na projekt uselessd (Bitbucket). Jedná se o fork systemd verze 208. Cílem projektu je ze systemd odstranit části, které nesouvisí s initem (journald, udevd, ...) a naopak přidat podporu standardních knihoven jazyka C jako musl a uClibc a také podporu BSD systémů. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
What about GNOME and software that depends on systemd interfaces? ... To be quite fair, we advise against using GNOME altogether.
Nový desktop na systemd nebude závisieť, bude tam len možnosť podpory.Bez systemd ale nebudú fungovať niektoré veci, ktoré pred tým fungovali.
Dovedu si např. představit, že postupně upustí od binárních logů..Prípadne vytvoria nástroj na obnovu poškodeného binárneho logu (a patrične upravia formát, aby to bolo jednoduchšie).
Lebo ako to tak vidim ich moznosti tak tie su: ...proč mi ve všech těchto výčtech vždy chybí bod "nadále si spokojeně používat to co doposud, a svůj čas investovat do vlastních zájmů (fotky, hry, hudba, OSM ...) namísto do řešení problémů s lennartware a neustálého se přeučování, kolik hran má tento týden nové kolo"?
systemd bude jen staticky linkovana knihovnaNejsou pro to rozumne duvody a nevyhody prevazuji.
ten bod tam chyba lebo sa niekto rozhodol, ze to zmeni. Co snad uznas, ze moze. A potom bud niekto presvedci jeho, jeho sefov,ostatnych spravcov distribucii ze takto asi nie (co sa ale zjavne v tomto pripade nestalo) alebo mas smolu. Obecne tvoj argument "nadále si spokojeně používat to co doposud" je v SW neudrzatelny. Nie, ze by bol zly ale sam snad vies, ze ked najaky magor pride s 3d efektami na plochach tak aby kazda distribucia bola in tak sa predhana v tom kto dokaze zmenit workspace co najviac stupidnym efektom. Tak to bohuzial je a bojovat s tymto je dopredu odsudene na nezdar.Uprimne, ja Lennartovi nebranim vymyslet si a vyresit co uzna za vhodne. Jen me sere, ze on a jeho cool parta se rozhodli branit me pouzivat to, co uznam za vhodne ja. A tim nemyslim prosazeni systemd do distribuci jako default, ale spis styl vyvoje, vyslovene nepratelsky k okolnimu svetu (priklad: presunuti kodu pro uspavani z upower do systemd-logind. Kdyz se mi prestal uspavat NB a ja asi tak po tydnu zjistil proc, ano, to padlo i nejake to ostrejsi slovo.). Systemd jde zcela jasne po ceste embrace - extend - extinguish. Nemyslim si, ze takovy pristup do OSS sveta patri.
Kritici se nechtějí realizovat, natožpak přikládat ruku k dílu. Kritici si přejí zachovat status quo.To nechápu. Buď existuje problém, který je potřeba řešit, pak je vhodné přiložit ruku k dílu, nebo problém není, pak není moc o čem diskutovat.
Nebo je problém uměle vytvořený a autor "řešení" žádnou diskuzi nepřipouští, pouze rozbíjí co mu přijde pod ruku.Kritici se nechtějí realizovat, natožpak přikládat ruku k dílu. Kritici si přejí zachovat status quo.To nechápu. Buď existuje problém, který je potřeba řešit, pak je vhodné přiložit ruku k dílu, nebo problém není, pak není moc o čem diskutovat.
Hromada kritiků (alespoň co jsem vysledoval) považuje za status quo SysV init systémPak by se meli probrat a zacit reflektovat realitu.
považuje za status quo ... a chceTo je právě ono, celou dobu se tu míchá realita a přání. Co je status quo se trochu liší v tom, jak staré verze distribucí člověk používá, ale pokud jde o vývoj, tak si myslím, že je už status quo systemd, řekněme od té doby, co to potvrdil i Debian.
Vidím, že jsem se asi nedostatečně přesně vyjádřil, když už mi přišla asi třetí odpověď úplně mimo. Problémem jsem měl v té větě namysli systemd, což mi přišlo z kontextu diskuze zřejmé. Tedy buď systemd představuje pro člověka problém, se kterým je potřeba nějak naložit, nebo problém nepředstavuje a pak jsou všechny ty ohnivé diskuze zbytečné. Navíc si zjevně někteří diskutující nestačili všimnout, že status quo už je jiný, než o kterém tu jako o status quo hovoří.Používám OpenRC v Gentoo. Nemám nejmenší potřebu na tom něco měnit. Systemd pro mne "momentálně" problém nepředstavuje (i když mne už částečně ovlivňuje - pohlcení udev, upower-pm-utils). Nicméně sleduji jak se systemd rozpíná, jaká jej provází pověst a děsím se doby, kdy se systemd rozroste tak, že i pro vývojáře Gentoo bude neúnosné podporovat OpenRC a strhne je proud. Pak už bude pozdě s tím něco dělat. A představa, že každý, komu to vadí, hned začně studovat nízkoúrovňové programování a bude si vyvíjet vlastní init je úsměvná. Nemám sílu vrtat se takhle hluboko pod kapotou. Tady mám ve frontě mraky jiných věcí, které je třeba udělat. Například zpracovat fotky z dovolené
Používám OpenRC v Gentoo. Nemám nejmenší potřebu na tom něco měnit.Pokud vím, tak OpenRC v Gentoo stále ještě funguje s většinou software a existuje netriviální skupina lidí, kteří nejen že to tak provozují, ale jsou schopni to i dále udržovat. Takže v Gentoo je zatím možné být i pouhým konzumentem, pokud se člověk smíří s čekáním na vyřešení jednotlivých problémů jinými lidmi. Aktivní účast je zde výhodou, nikoliv podmínkou.
Systemd pro mne "momentálně" problém nepředstavujeA tak by to taky mělo být.
pohlcení udevLennartem vysmívaný eudev se pokud vím dále rozvíjí.
upower-pm-utilsTo bych viděl jako první vlaštovku možných problémů v Gentoo.
že i pro vývojáře Gentoo bude neúnosné podporovat OpenRC a strhne je proudTo by ale naopak znamenalo, že pro tebe alespoň potenciální problém představuje a bylo by užitečnější se angažovat v údržbě kompatibility OpenRC (i kdyby jen ve formě hlášení bugů, dokud je někdo ochotný je řešit).
A představa, že každý, komu to vadí, hned začně studovat nízkoúrovňové programování a bude si vyvíjet vlastní init je úsměvná.Pokud je ta představa úsměvná, nevím, proč ji vytahuješ.
Nemám sílu vrtat se takhle hluboko pod kapotou. Tady mám ve frontě mraky jiných věcí, které je třeba udělat. Například zpracovat fotky z dovolenéTím se ovšem vracíme k tomu, že člověk, který není schopný nebo ochotný se zapojit, je odsouzený k tomu, aby pracoval jen s výsledky práce těch ostatních.
Když narazím na problém, tak ho hlásím. To je jasná věc. Ovšem někdy vyžaduje správné nahlášení budu docela netriviální analýzu.že i pro vývojáře Gentoo bude neúnosné podporovat OpenRC a strhne je proudTo by ale naopak znamenalo, že pro tebe alespoň potenciální problém představuje a bylo by užitečnější se angažovat v údržbě kompatibility OpenRC (i kdyby jen ve formě hlášení bugů, dokud je někdo ochotný je řešit).
Neb to tady několikrát padlo, že když s něčím nesouhlasím, mám si udělat vlastní verzi. Ne přímo od tebe, ale chtěl jsem se vyjádřit rovnou, než to zase někdo vytáhne.A představa, že každý, komu to vadí, hned začně studovat nízkoúrovňové programování a bude si vyvíjet vlastní init je úsměvná.Pokud je ta představa úsměvná, nevím, proč ji vytahuješ.
Ale přesto může vyjádřit svůj názor. To že to na věci nic nezmění je smutné, ale naděje umírá poslední.Nemám sílu vrtat se takhle hluboko pod kapotou. Tady mám ve frontě mraky jiných věcí, které je třeba udělat. Například zpracovat fotky z dovolenéTím se ovšem vracíme k tomu, že člověk, který není schopný nebo ochotný se zapojit, je odsouzený k tomu, aby pracoval jen s výsledky práce těch ostatních.
Když narazím na problém, tak ho hlásím. To je jasná věc. Ovšem někdy vyžaduje správné nahlášení budu docela netriviální analýzu.To rozhodně. Proto se snažím být aktivní, kdykoli narazím na problém a můžu si dovolit věnovat mu čas. Považuju to částečně sa své hobby, ale v současné době i částečně za svou práci, takže to různě kloubím dohromady. A právě OpenRC mi v tom dělalo problém, protože moje výhrady vůči OpenRC i vůči integraci jednotlivých aplikací směrem k OpenRC byly velké už kvůli tomu, že nic z toho nebylo podporováno v upstreamu. A tam už mám trochu problém s tím, že je to čistě hobby, a ještě docela časově náročné. Musím říct, že v tomhle mi přechod na systemd dost ulehčil a přitom mi dal poznat další úskalí OpenRC, když jsem si uvědomil, jak dobře má systemd oproti němu řešené závislosti.
Ne přímo od tebe, ale chtěl jsem se vyjádřit rovnou, než to zase někdo vytáhne.Takhle to vypadalo, že to říkám já ;).
Ale přesto může vyjádřit svůj názor.No to rozhodně. Ale tady to občas vypadá, jako by vyjádření hordy lidí, kteří v této oblasti vlastně vůbec nic nepodnikají, mělo mít málem hlavní slovo. A úsměvné pak je, jak někteří lidé mají hodiny a hodiny času na to se o dané věci v diskuzi hádat a kolikrát nemají čas ani na to se na ni podívat jenom trochu podrobněji.
A úsměvné pak je, jak někteří lidé mají hodiny a hodiny času na to se o dané věci v diskuzi hádat a kolikrát nemají čas ani na to se na ni podívat jenom trochu podrobněji.Už končím, co jsem chtěl jsem řekl. BTW: co někdy zase nějaká čajovna, nebo klidně i pivko? Do Prahy jezdím stále
Ale tady to občas vypadá, jako by vyjádření hordy lidí, kteří v této oblasti vlastně vůbec nic nepodnikají, mělo mít málem hlavní slovo.a proč vlastně ne? jediný kloudný (IMHO) argument proti by byl, že nikdo nemá právo kecat druhému do toho, co dělá ve svém volném čase (tedy skutečně ho nutit něco ne/dělat, vyjádřit názor nebo slušně požádat snad ještě hříchem není ...) nicméně v tomto případě ho lze těžko uplatnit, odehrává-li se podstatná část vývoje lennartware komerčně mnoho lidí (nejen) tady nějakým způsobem zastupuje zákazníky, díky kterým si lennart boys můžou v klidu prgat namísto žebrání někde v průchodu kdybych si cojávím třeba pozval domů malíře, a on mi řekl, že mu do toho nemám co kecat, tak ho poženu svinským krokem u takovéhoto software je ten vztah poněkud volnější, není to odměna za dobře vykonanou práci z ručky na ručku, ale těch ruček co dávají i těch co berou je podstatně víc, a mezi nimi je horda prostředníků, ale v principu nevidím, proč by se to mělo v tomto ohledu lišit, proč by ti co penízky dávají, neměli určovat, jak mají vypadat výsledky těch, co penízky berou ...?
mnoho lidí (nejen) tady nějakým způsobem zastupuje zákazníkyA mnoho lidí tu zákazníky žádným způsobem nezastupuje, i když si to třeba myslí. Podle mě mají zákazníci daleko lepší způsoby, jak se projevit, než nadávat na ábíčku.
to je možné (ač co se týče druhé věty, předpokládal bych, že lidi ví, pro koho a jak pracujou ...), nicméně nechápu, jaký to má mít vztah k mojemu dotazu, když to píšeš namísto abys normálně odpověděl na otázkumnoho lidí (nejen) tady nějakým způsobem zastupuje zákazníkyA mnoho lidí tu zákazníky žádným způsobem nezastupuje, i když si to třeba myslí.
Podle mě mají zákazníci daleko lepší způsoby, jak se projevit, než nadávat na ábíčku.to se nějak vylučuje?
avšak rozhodl-li ses na ten příspěvek reagovat, jaksi mi nedává smysl takováto "neodpověď"To ovšem není můj problém. Stejně jako kdokoli jiný si můžu vybrat část příspěvku, která mě něčím zaujala a na tu reagovat. Pokud ji zároveň dám do citace, tak není pochyb o tom, na co přesně reaguju.
ledaže ... ty musíš mít teda fakt kvalitní matrošPřesně to mě napadá při čtení některých tvých příspěvků.
skoro jsem si myslel, že ses tím pokoušel něco sdělit ... pokud ne, oukej, tvoje věc, že si tu plácáš jen tak do vzduchu, pokud ano, pak to tvůj problém jeavšak rozhodl-li ses na ten příspěvek reagovat, jaksi mi nedává smysl takováto "neodpověď"To ovšem není můj problém.
Stejně jako kdokoli jiný si můžu vybrat část příspěvku, která mě něčím zaujala a na tu reagovat. Pokud ji zároveň dám do citace, tak není pochyb o tom, na co přesně reaguju.to samozřejmě můžeš, já pouze říkám, že mi tvoje reakce nedává dobrý smysl (a už vůbec ne, omezím-li kontext jen na citované, kteréžto omezení je ale silně nelogické, navazuješ-li na zmínku o ábíčku, což jsi necitoval)
Problém existuje (tím je samotná existence systemd) a je moc kritiků, kteří jen píší v diskuzích jak je ten systemd špatný, ale moc se jim nechce přikládat ruku k dílu (třeba prací na uselessd), tedy problém řešit.Právě proto se tvé reakci divím.
Jenže i kdyby chtěli něco dělat mají druhý problém. A sice jak dostat uselessd do své oblíbené distribuce.Většina distribucí co znám má nějaký mechanismus, jak tam jednoduše dostat nové balíky. V případě gentoo jsou to maintaineři otevření alternativám, v případě RPM distribucí zase metadata typu Provides. Není to zas až takový problém, pokud se najde aspoň pár lidí ochotných občas udělat opravu, když se něco rozsype.
A při současném stavu věcí, kdy se distribuce spíš snaží na systemd přejít, než ho nepoužívat, by si nejspíš museli svoji oblíbenou distribuci forknout a jet si na vlastním písečku, což není žádná sranda.Já si myslím, že by ani nemuseli, stačilo by udržovat těch pár balíčků, které potřebují nějak změnit. Gentoo má overlays, SUSE má OBS, Fedoráci teď používají COPR, technické prostředky k tomu všemu už nějakou dobu jsou.
Nevím proč by nešlo nějakou konfigurační volbou zapnout standardní textové logy. Problém je, že když se sytém rozsype tak, že nebude funkční ani utilita journalctl, tak si prostě nepřečtu, co se stalo, zejména, když pro řešení problému použiji nějaké live distro, které v sobě systemd a jeho nástroje nemá.Tak ona ta čtečka journald logů se asi vždycky někde bude dát splašit, ale souhlasím, že to je zbytečná komplikace, naprosto zbytečná. Binární formát imho nemá o nic větší expresivnost než textový, navíc by určitě nebyl problém ukládat do dvou formátů zároveň (plain text na čtení + nějaký markup, ať už binární nebo textový, pro 'bohatší' formát).
navíc by určitě nebyl problém ukládat do dvou formátů zároveňTaky se dělají všechny čtyři možnosti, ukládání do textu, do binárního logu, do obou i nikam. Akorát ten textový je zpravidla jen dobře čitelný, leč značně osekaný report těch binárních dat.
Problém je, že když se sytém rozsype tak, že nebude funkční ani utilita journalctl, tak si prostě nepřečtu, co se staloO jaky konkretne scenar jde? Journalctl nepobezi, ale textovy editor ano? Jinak rekl bych, ze journactl bude mit touhle dobou temer kazde lepsi live distro.
Textový editor nemusí fungovať stačí cat.
Jinak rekl bych, ze journactl bude mit touhle dobou temer kazde lepsi live distro.
Niektoré dosky majú linux aj v eeprome. Dá sa rýchlo naštartovať (do sekundy), netreba so sebou nosiť žiadne live, sú tam základné funkcie. Len pre zaujímavosť journalctl tam nie je ;)
Ďalej do istej miery sa dajú súbory prechádzaj aj pomocou u-bootu, grubu ... ale zase vie to čítať len textové súbory, nie binárne.
Textový editor nemusí fungovať stačí cat.Ruku na srdce, pouzil jsi neco nekdy z toho? Nebo jsi proste nabootoval plnohodnotne live distro, se vsim komfortem? Podle me je potreba uvazit mozne scenare a jejich pravdepodobnost. Daleko casteji vyuziji fakt, ze binarni logy usnadni vyhledavani (v podstate vetsina situaci, kdy je chci cist), nez to, ze jsou textove (obskurni pripady, kdy se to cele pokazi a nemam po ruce live distro).
...
Niektoré dosky majú linux aj v eeprome. Dá sa rýchlo naštartovať (do sekundy), netreba so sebou nosiť žiadne live, sú tam základné funkcie.
...
Ďalej do istej miery sa dajú súbory prechádzaj aj pomocou u-bootu, grubu ...
Ruku na srdce, pouzil jsi neco nekdy z toho?
Grub áno (do doby systemd, mal som občas hw problémy a bola to jediná rozumná možnosť ako z toho vymlátiť dôvod prečo to nenaštartovaloa ktorým káblom mám pohýbať, inak stroj bez funkčného USB a funkčnej CD mechaniky), u-boot áno (live nabootovať nemôžem, nie je podpora bootovania z USB).
O jaky konkretne scenar jde? Journalctl nepobezi, ale textovy editor ano?např. problém při upgrade glibc
Hmm to je už riešenie na spôsob windows. Niečo nefunguje? Skúšal si to reštartovať? Tak to preinštaluj. Mimochodom rozbité glibc sa dá opraviť pomerne ľahko (ak človek vie, že sa rozbilo glibc).
Hmm to je už riešenie na spôsob windows.Řešení problémů z live systému bylo tradiční doménou linuxového světa, alespoň co si pamatuju. Nevzpomínám si, že bych doma kdy měl live médium windows.
Neco takoveho jsem si myslel, ale pak bude mit problem spousta programu, ne?to ano, nicméně já jen nadhazoval možný scénář, když ses ptal ...
Je otazka, jestli ma pak vubec smysl travit cas snahou pouzit puvodni instalaci.jako vždy to záleží na okolnostech ... počítám, že když někdo chce číst logy, namísto aby to reinstaloval rovnou, tak mu to za to stojí a v tom případě to "trávení času snahou" nemusí být tak hrozné, na základní zprovoznění nejspíš bude stačit busybox rpm nebo dpkg applet
jako vždy to záleží na okolnostech ...Ano. To kam smeruji je, zda jsou opravdu ty okolnosti, kdy se pokazi journalctl a presto system lze spravit sam na sobe, tak caste, ze se kvuli tomu vyplati vzdat se vyhod binarniho formatu v logu. Jinak si myslim, ze casem bude mit busybox osekanou verzi journalctl v sobe.
To kam smeruji je, zda jsou opravdu ty okolnosti, kdy se pokazi journalctl a presto system lze spravit sam na sobe, tak caste, ze se kvuli tomu vyplati vzdat se vyhod binarniho formatu v logu.A jaké že jsou ty výhody binárního formátu? (Je potřeba nezapomínat, že metadata/markup můžu mít i v textovém formátu...)
fortune
má plaintext data + k tomu další soubor s indexem. Což pro logy ale imho není vhodné, osobně mi stále přijde jako nejlepší řešení, co jsem už napsal výše, tj. ukládat do více formátu...
Ono, mne by se libilo, kdyby Linux sel mnohem dal za klasicke textove logy, nekam timto smerem. A to uz se jen v textu delat neda.No, imho by bejvali klidně mohli používat nějaký SQLite nebo rovnou nějakou NoSQL db než vynalézat nějaký totálně vlastní formát, ale tak co už s nima...
Kompaktnost imho není až taková priorita...Je celkem rozdil pokud ukladate treba 32-bitove cislo v binarnim ci textovem formatu. Pokud zacnete pouzivat extenzivne metadata i v textovem formatu, stejne nakonec potrebujete nejaky tool na zobrazeni. Navic si tam zavlekate veci kodovani souboru, formatovani ci i pitome radkovani. Od doby, co se mohou logovat i dumpy, volbu chapu.
No, imho by bejvali klidně mohli používat nějaký SQLite nebo rovnou nějakou NoSQL db než vynalézat nějaký totálně vlastní formát, ale tak co už s nima...Zduvodneni je zde, i kdyz situace je dnes uz asi trochu jina.
Nebo se vykašlat na vše a s pomocí Ubuntu prosadit Upstart?Ještě to tak.
systemd se nemůže nasrat do systému jako závislost aplikace. Autoři aplikace tu závislost musí sami vytvořit. Lennart jim opravdu nestojí u hlavy s pistolí, aby nedělali aplikaci nezávislou na systemd. Pokud jednoho dne zjistíš, že ti aplikace neběží na OpenRC, tak si nestěžuj u Lennarta, budeš brečet na špatném hrobě, ale u autorů těch aplikací.Nakonec zjistíš, že i tam brečíš na špatném hrobě, protože prostě nikdo nepřišel na nepřipravil kód, aby nová závislost byla volitelná.
Dnes je hromada projektů, které kašlou na to, jak jejich software funguje na BSD nebo Solarisu a cílí pouze na Linux a nikdo z toho neobvyňuje Linuse.+1
Jako třeba Skype, že? Přidání závislosti na PA a zaříznutí starých verzí. Ten se upravuje jedna báseň.systemd se nemůže nasrat do systému jako závislost aplikace. Autoři aplikace tu závislost musí sami vytvořit. Lennart jim opravdu nestojí u hlavy s pistolí, aby nedělali aplikaci nezávislou na systemd. Pokud jednoho dne zjistíš, že ti aplikace neběží na OpenRC, tak si nestěžuj u Lennarta, budeš brečet na špatném hrobě, ale u autorů těch aplikací.Nakonec zjistíš, že i tam brečíš na špatném hrobě, protože prostě nikdo nepřišel na nepřipravil kód, aby nová závislost byla volitelná.
Jako třeba Skype, že? Přidání závislosti na PA a zaříznutí starých verzí. Ten se upravuje jedna báseň.
(Nechci jej používat, ale nějaká moudrá hlava rozhodla, že to bude firemní standard)
Je to byznys, vývoj software není zadarmo a je pochopitelné, že zvolili řešení, které pokryje >90% uživatelů Linuxu a výrazně jim usnadní práci. Toto není problém PulseAudia. Kdyby neexistovalo, tak by bylo dominantní něco jiného a Microsoft by s největší pravděpodobností podporoval opět jen to. A kdyby neexistovalo žádné dominantní řešení, tak je možné, že by Linux nepodporovali vůbec, protože by se jim nevyplatilo podporovat x zvukových systémů.
Ano, pravda je, že v tomto případě člověk nemůže přiložit ruku k dílu a tu podporu pro něco jiného než PA tam dopsat a udržovat, ale to je problém closed source software, který myslím, že tady všichni známe.
Pro Microsoft je Linux konkurent především na serveru.Zaspal's dobu, to uz davno neplati. U mobilnich zarizeni jim totalne vzal vitr z plachet Google s upravenym Linuxem (Androidem) a desktop jim zbyva jako posledni basta. S cim dal snadneji pouzitelnymi linuxovymi distribucemi a prechody statnich sprav i u pracovnich stanic na Linux naopak berou situaci velmi vazne, viz nedavne udalosti kolem Mnichova.
To je sice pěkné, ale Android používá jen linuxové jádro. Jinak to je úplně jiný ekosystém. Ani to PA nepoužívá, takže nevím, jak by mohl przněním Skypu pro tradiční linuxový desktop, bojovat proti Androidu. Nebylo by jednodušší prznit přímo verzi pro Android?
Jinak ty případy přechodů samospráv na Linux jsou pořád kapkou v moři a nedá se říct, že by to v poslední době nabralo nějakou dynamiku. Mnichov je rozhodnutí staré 10 let. Velké případy už v minulosti byly: četníci na Ubuntu před nějakými 5 lety, PSA na SLED před nějakými 6 lety. Už tenkrát se říkalo, jak se pozice Microsoftu drolí. Jsme o pět let dál a situace na pracovních stanicích je pořád stejná. (ne že bych si zničení monopolu MS nepřál).
Je to byznys, vývoj software není zadarmo a je pochopitelné, že zvolili řešení, které pokryje >90% uživatelů Linuxu a výrazně jim usnadní práci.Hm, to by me zajimalo jako castkou se podilel MS na vyvoji PA nebo ALSA ?
Tady si nektere firmy vytrely zadel s dobrovolnymi prispevateli Open Source, kteri jim poslouzili jako superlevni programatori a uzitecni idioti. Priklanel bych se k nazoru, ze Skype je bohuzel porad vyznamna aplikace, ktera muze vynutit prizpusobeni okoli a zasah do nekompatibilni byt i mensiny pouzivajici jiny zvukovy system je oslabeni konkurence Microsofti. Byt docasne.
Jako třeba Skype, že? Přidání závislosti na PA a zaříznutí starých verzí.Závislost na PA je u Skypu spíš už jen třešnička na dortu (respektive spíš roup na h*vně), je to celkově nechutný obfuskovaný binární blob, u kterého nidko pořádně neví, co dělá, takže do systému bych ho nepustil ani kdyby podporoval alsu. Ta věc patří jedině do virtuálnu nebo něčím nahradit...
Ta věc patří jedině do virtuálnuTo si moc nepomuzes. Sice ti to pravdepodobne nevedomky neodesle jina data, ale obsah komunikace a jeho ukladani pro pozdejsi pouziti neochranis.
systemd se nemůže nasrat do systému jako závislost aplikace. Autoři aplikace tu závislost musí sami vytvořit. Lennart jim opravdu nestojí u hlavy s pistolí, aby nedělali aplikaci nezávislou na systemd.Tím bych si právě nebyl jistý. Připomíná mi to File dialog v GTK. Ten osekali až na kost a chudáci autoři aplikací si můžou vybrat. Buď se smíří s výchozím dialogem a budou dále vylepšovat svůj program, nebo přesunou své kapacity na vynalézání kola a znova naimplementují File dialog, nebo stráví ještě více času přepisem do jiného toolkitu. Takže při nenažranosti systemd, se klidně může stát, že pohltí něco, na čem daný program závisí a programátor si pak může vybrat. Přidat jako závislost systemd, nebo pracně hledat/vyvíjet alternativy. Co si asi programátor vybere? A budu z toho já, jako uživatel, šťastný?
systemd nepohltí žádný existující projekt, aniž by s tím jeho autoři nesouhlasili, takže ve výsledku je to pořád o autorech ostatního softwaru.Autoři existujícího projektu s tím možná souhlasili (možná pod nátlakem, že si LP v opačném případě vyvine vlastní náhradu), ale já mluvím o autorech, kteří byli na tom pohlceném projektu závislí.
Mít jednotný user space (myslím, že dnes je každému jasné, že systemd není jen o initu a Lennart to tak i od začátku deklaroval) a rozhraní, u kterého se můžu spolehnout, že ho najdu na drtivé většině instalací, je pro vývoj hrozně pohodlné. To je IMHO hlavní důvod, proč má systemd u tolika vývojářů takový "buy-in" a proč se tak rozšiřuje.Co to je jednotný user space?
Třeba pro mě je pohodlnější rychlost, a přístupnost přes klávesnici. Za což bych ty QT dialogy strhal mnohem více.Věřím, že pokud by jsi to nahlásil, tak by se tím vývojáři zabývali.
ad doplňování jmena souboru: to GTK dialog dělá taky. Jen, blbec, nerozlišuje velikost písmen.Když už jsme u toho. GTK dialog mi s tím doplňováním někdy neuvěřitelným způsobem saje krev. V některých případech je pro mne rychlejší napsat cestu přímo, Takže napíši: /usr/bin/gwe a hodím tab, že chci jméno doplnit a ono nic, protože superinteligentní GTK dialog si některé věci doplnil sám, bez ptaní a ve výsledku na mne kouká: /usr/bin/in/gwe Nestává se to vždy, pouze někdy a zatím jsem nevypozoroval, při jaké souvislosti.
Mohli by to předělat tak, aby to vypadalo jako v GTK?No klidně by to mohli udělat jako volbu. Vybral by sis "GTK like" dialog a bylo by. Nebo by se to mohlo aktivovat vždy, když aplikace zjistí, že běží pod GTK prostředím. Stejně jako se v současné době nastavuje pořadí tlačítek OK, Cancel.
Porvnal jsem chování, když chci otevřít soubor: GTK: ctrl+o, výběr šipkama, entr QT: ctrl+o, 6x tab a pak teprv výběr šipkama, entr Také věřím, že pokud bych to nahlásil, že by se tím vývojáři zabývali. Ale mě QT nevyhovuje, obecně se mi s ním nepracuje dobře, a tak 1/ nehlásím, 2/ nenadávám. Tato zmíňka byla jen pro ilustraci.To neposoudím, v naprosté většině případů používám hlodavce. Ale klidně by se mohlo navrhnout, že po otevření dialogu bude aktivní seznamu souborů. To je podle mne změna, která by mohla projít bez problémů.
Naopak mě zajímalo, co osatním vadí, na GTK, že se tak čertí.Tak teď už to víš
Mým tajným přáním je, aby se jednotlivé toolkity domluvily a poskytly pouze jednotné rozhraní a file dialog by pak byl v režii prostředí...To jsme dva. Až se na to vrhneš, napiš, pomůžu.
A teď myslíš jediný správný způsob práce ala GTK, nebo ala QT?Naopak mě zajímalo, co osatním vadí, na GTK, že se tak čertí.Tak teď už to víšProstě nám brání pracovat tak jak chceme my a místo toho nám diktují jediný správný způsob práce.
Já bych si rád dělal věci po svém. Neříkám, že to je jediná správná cesta. Ať si to každý dělá jak chce. Ale k tomu je potřeba, aby programy neobsahovaly umělá neomezení.A teď myslíš jediný správný způsob práce ala GTK, nebo ala QT?Naopak mě zajímalo, co osatním vadí, na GTK, že se tak čertí.Tak teď už to víšProstě nám brání pracovat tak jak chceme my a místo toho nám diktují jediný správný způsob práce.
nevzpomínám si, že by mě to nějak extra chybělo.Já jsem si taky zvykl, navíc mám neustále otevřených hned několik terminálů, takže není problém to někam zadat. Ale kdybych byl nepříkazový power user, kterých tu je docela dost, vadilo by mi to.
Není to žádný filemanager.Slovo filemanager bych v souvislosti s Gnome snad radši ani nezmiňoval. Nicmnéně historie podle mě už dávno ukázala, že lidé rádi ve file dialogu používají byť jen malou podmnožinu schopností file manageru, a nejedná se jen o procházení adresářů.
Mě osobně vadí jen nucený restart systému kvůli aktualizaci aplikací spadající do skupiny PID1..Můžeš to nějak upřesnit? Nejsem si vědom žádné skupiny aplikací, které by vyžadovaly restart, ani k tomu nevidím důvod. Pochopil bych, kdybys mluvil o jediném procesu pid 1, ale nepodporuje systemd náhodou reexec? To by totiž znamenalo, že nemusíš restartovat systém ani kvůli tomu jednomu procesu.
Uz jsem to tu psal asi stokrat - systemd neni projekt Red Hatu a naopak ma celkem slusnou komunitu.To jako ze stokrat opakovana lez se nakonec stane pravdou ? De iure mas mozna pravdu, ale de facto jsou hlavnimi vyvojari bud primo zamestnanci RedHatu nebo smluvni partneri a pro Lennarta a Kaye to byl/je skoro fulltime job.
Tvarit se ze s tim nema RedHat nic spolecneho (krome jeho penez) je jen ukazka cireho pokrytectvi.
Tvarit se ze s tim nema RedHat nic spolecnehoTo ale prece Rezza netvrdi. Ctete systemd devel mailing list. Obecne mam pocit, ze Red Hat do toho skutecne moc nezasahuje a nechava Lennart & spol. si delat co chteji. V RHEL je situace asi jina, ale to neni komunitni projekt.
Az budou pracovat jinde a od RH nedostanou jediny USD (primo nebo neprimo pres formalni meziclanek) a budou kodit systemd ve svem volnem case, tak pak bude ho budu chapat jako komunitni projekt v puvodnim vyznamu.
Nechci se dohadovat jestli byla driv slepice nebo vejce, kazdopadne historicke pokusy Red Hatu ovladnout vyvoj Linuxu (viz pokusy o certifikaci LSB) tu byly a soucasny eminentni zajem a podpora systemd je nesporna. RH neni neziskovka, ani filantropove a prunik jejich predstav a zajmu v Linuxu se zajmy radovych uzivatelu, vyvojaru i drobnych podnikatelu se muze limitne blizit prazdne mnozine.
Nechapu lidi kteri se zastavaji podobnych praktik konkurencniho boje. Tyhle prasarny s protlacovanim umyslne nekompatibility a poslapavani standardu se vycitaly Microsoftu a i kvuli nim se utikalo k *nixum, proklinali webovi vyvojari. Ted to najednou nevadi ? Nebo se k Linuxu dostalo tolik naplaveniny z komercnich systemu a obyc. domacich useru kteri v IT nepracuji ?
Kdo sledoval podrobne hlasovani TC Debianu, tak vi jaka to byla fraska a jak rozhodne neslo o jednoznacnou podoporu zmeny.
Debian Case vol. 1 Debian Case vol. 2Nicmene by me zajimalo, co vam na hlasovani TC vadiJá bych řekl, že mu vadí především výsledek.
Ignorovani predlozenoych nazoru a argumentu metodou zasekle gramofonove desky,To lze rici i opacne - Ian ignoroval nazory ostatnich. V podstate je to jedno - kazdy ze zvolenych clenu komise ma urcity cas si utvorit svuj nazor, pokusit se presvedcit ostatni a rozhodne hlasovani, jehoz pravidla jsou dana ustavou Debianu.
deklamace misto vecne argumentaceArgumentace byla za strany clenu komise vecna.
hystericky pokus o jeho odvolani z predsednictva.To ze jeden z nekolika set vyvojaru Debianu vyjadril nazor na odvolani Iana, pote co zacal pozadovat zmeny pravidel uprostred procesu, nic neznamena, je to jen legitimni nazor jednoho cloveka. Tento postoj neziskal podporu a byl vicemene ignorovan, zadny z clenu TC to nepodporil - tak o jake hysterii to tady potom mluvite? Kdyz uz tu sermujete mailing listy, tak si to alespon sam skutecne projdete.
Je na miste pripomenout, ze systemd byl zvolen jako vychozi nejtesnejsim moznym zpusobem, vyuzitim pravomoci predsedy zvolit vysledek pri patove situaci.
Tohle vsechno zanechava horkou pachut, za jakych okolnosti ke zmene v Debianu doslo.jako vychozi nejtesnejsim moznym zpusobem, vyuzitim pravomoci predsedy zvolit vysledek pri patove situaci.Vse v poradku. Prave kvuli reseni patovych situaci ma predseda hlas navic.
vymyslet teorie proc je ten ci onen clen neobjektivni a zaujaty.Jake teorie mate na mysli?
jen ze existuji i nepsane dohody a ze ztrata duvery jiste boli.A tim mate na mysli v dane situaci konkretne co?
Ja hlasovani nezpochybnujuPokud tvrdite, ze zpusob hlasovani nebyl zrejmy, a ono presto probehlo, pak ho fakticky zpochybnujete.
Jedine co mi vadi jsou zdejsi utoky na Iana.Jake utoky? Kritika jeho chovani v teto vymezene situaci. V okamziku, kdy prevezmete zodpovednost a cinite rozhodnuti, vzdy budute celit kritice a Jackson neni vyjimka. Zatim jste neukazal, ze ma kritika byla neopodstatnena, jen postupne ve svych prispevcich menite duvody.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.