Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 20:21
Josef: Dobrý den, chtěl bych vědět, na koho z diskutujících v dosavadní praxi máte moc hezké vzpomínky a ráda byste s ním/ní k diskuzi opět zasedla a koho naopak byste nejraději uz nikdy nepotkala? Daniela Drtinová: Ráda vzpomínám na rozhovor s Umbertem Ecem, je to můj oblíbený spisovatel. Nerada bych ve studiu znovu potkala zakladatele Linuxu Richarda Stallmana. Ne že by nebyl sympatický, ale je to génius šílenec a s těmi to ve studiu bývá těžké:)Paní Drtinová si to zřejmě bude ještě dlouho pamatovat.
... zakladatele Linuxu Richarda Stallmana.Ale asi se moc nepoučila
"Uz se Vam nekdy stalo, ze jste behem diskuze byla tak vytocena, ze jste malem neodvysilala?" Daniela Drtinová: Vytočená ne, ale nedávno jsem měla v Událostech komentářích zakladatele Linuxu,počítačového génia se záchvaty šílenství. Vypadalo to, že jeden ze záchvatů na něj přijde, reagoval tak na každou "počítačovou nepřesnost" a to jsem skutečně myslela, že neodvysíláme. Nakonec to vyšlo:)
GNU/Linux => Linux Linux => jádro LinuxuOznačení GNU/Linux se mi nelíbí zejména z toho důvodu, že obsahuje lomítko (jak ho mám říct?) a GNU se také nevyslovuje moc dobře. A navíc - mluvím-i s laikem, GNU ho nejspíš zmate, protože dost lidí ani neví, že nějaké GNU je, zato Linux znají i počítačově méně vzdělaní lidé. Kromě toho se s laikem o jádru nikdy nebavím. Mluvím-li s odborníkem (a není-li to zrovna Stallman), bez problémů rozumí tomuto rozdělení taky. <spekulace>Možná by mě dokonce při označení GNU/Linux označil za lehkého magora
že obsahuje lomítko (jak ho mám říct?) a GNU se také nevyslovuje moc dobře.Ja pokud pouzivam oznaceni GNU/Linux tak ho ctu [gnu sleš linux]
GNU je operační systém. Linux ne.GNU není operační systém. Na to by musel mít nějaké jádro.
GNU is a computer operating system composed entirely of free software.V tom případě máš příležitost opravit Wikipedii.
Je lež, že GNU nenabootuju.Podívej se ještě jednou na příspěvek, na který reaguješ. Všimni si toho slova, kteér jsem ti zvýraznil v bláhové naději, že si ho všimneš a přihlédneš k jeho významu. Takže reaguj na to, co jsem napsal, tedy "samostatné GNU nenabootuješ; a když jo, nepůjde ti na něm většina HW." To je pravda.
Já GNU bootuju zcela běžně.Ty bootuješ GNU/Linux (když už použijeme tenhle velmi nepřesný název) eventuelně GNU/něcojiného, ale ne samostatné GNU. Pokud tvrdíš, že bootuješ GNU, tak jsi buď tester, nebo ti nevadí, že ti funguje jenom základní HW, pokud vůbec, nebo jsi lhář.
Copak GNU/Linux není samostatné GNU? Je.Ne, není. GNU/Linux je GNU zkombinované s Linuxem. Tuto kombinaci téměř nikdo nepoužívá, protože GNU toho zase tolik nevymyslelo. Proto si lidé většinou přidají další věci, jako je DE a jiné.
Otázka: Co mají společného uživatelé GNU/Linuxu, GNU/OpenSolarisu a GNU/kFreeBSD? Odpověď: Používají operační systém GNU.Ne, nepoužívají operační systém GNU - používají operační systém, který je složen z nějakého GNU userlandu, jádra - Linuxu - a potom spousty dalších ne-GNU programů.
Pokud používám Kubuntu, znamená to, že mám říkat GNU/Linux/KDE? To je krávovina, ne? Můj operační systém se jmenuje GNU. Říkávám GNU/Linux, pokud chci sdělit, o jaké jde jádro. Ale pořád je to GNU.Tvůj operační systém se těžko jmenuje GNU. Co to je GNU? To je dneska možná glibc, nic jiného z GNU dneska pro spouštění, běh programů a práci nepotřebuješ... Ta GNU část rozhodně není tak významná, aby si zasloužila nějaké prominentní vyjmenovávání, tím míň potom označení operační systém. To tvoje GNU je nic, nula, kterou by dneska bez Linuxu, KDE, Gnome a podobných nikdo nepoužíval - ne jako operační systém.
Ne, není. GNU/Linux je GNU zkombinované s Linuxem. Tuto kombinaci téměř nikdo nepoužívá, protože GNU toho zase tolik nevymyslelo. Proto si lidé většinou přidají další věci, jako je DE a jiné. ... Co to je GNU? To je dneska možná glibc, nic jiného z GNU dneska pro spouštění, běh programů a práci nepotřebuješ... Ta GNU část rozhodně není tak významná, aby si zasloužila nějaké prominentní vyjmenovávání, tím míň potom označení operační systém.Jasně, Emacs nikdo nepoužívá. I Gtk+ je výmysl mého chorého mozku. A Gnome jako oficiální komponenta GNU už vůbec neexistuje.
Emacs nikdo nepoužívá.Konečně dostali všichni rozum.
Jasně, Emacs nikdo nepoužívá. I Gtk+ je výmysl mého chorého mozku. A Gnome jako oficiální komponenta GNU už vůbec neexistuje.O kousek vedle bylo řečeno, že někdo používá operační systém GNU. Tak to tam asi teda má Gnome. Jaký operační systém ale vlastně používám já, když Gnome v systému nemám a používám KDE? KNU/Linux?
(Masivní množství vývojových nástrojů, včetně kompilátoru, bez kterého by se až do jeho nahrazení zhroutily i BSD systémy, jsem ponechal stranou.)Vývojové nástroje jsou pro běh OS naprosto nezbytnou součástí, že?
To já netuším. Vím jen to, že už jen instalace Gnome, Emacsu, Gimpu a GCC (což jsou věci, které se u mnoha lidí vyskytují nainstalované, kupříkladu defaultní instalace openSUSE s Gnome a C/C++ Development patternem) nad Linuxem (tedy s GNU libc a GNU *utils a dalšími "hnídami") znamená automaticky přítomnost přibližně dvaceti sedmi milionů řádků kódu systému GNU (aspoň podle Ohlohu). KDE je podle Ohlohu někde na čtyřech a půl miliónu řádků, linuxový kernel na deseti, OpenOffice.org snad má taky kolem deseti. Přeber si to sám. A to jsem z Ohlohu vybral jen zhruba patnáct věcí, co mě napadly, že by mohly být největší.
Máš nainstalovaný Gimp? U mně si Gimp přitáhl docela dost knihoven Gnome (gnomeprint, librsvg, libgtkhtml, libxml2, ... samozřejmě včetně Gtk+) - skoro bych řekl, že používat Gimp v KDE v podstatě znamená dorovnat objem softwaru samotných základních KDE, a to jenom tím Gimpem.
GNU/Linux je GNU zkombinované s Linuxem.Přesně tak. Ale pořád je to operační systém GNU.
Tuto kombinaci téměř nikdo nepoužívá, protože GNU toho zase tolik nevymyslelo.Ne, skoro nic, jenom kompletní operační systém až na jádro. Ty fakt nevíš co meleš.
Proto si lidé většinou přidají další věci, jako je DE a jiné.Jo, třeba GNOME, což je GNU Network Object Modelling Environment. GNU, chlapče.
Ne, nepoužívají operační systém GNU - používají operační systém, který je složen z nějakého GNU userlandu, jádra - Linuxu - a potom spousty dalších ne-GNU programů.Čili používají operační systém GNU.
Tvůj operační systém se těžko jmenuje GNU. Co to je GNU?To je operační systém. Například ten můj.
To je dneska možná glibc, nic jiného z GNU dneska pro spouštění, běh programů a práci nepotřebuješ...Tak tohle je volovina dne.
Ta GNU část rozhodně není tak významná, aby si zasloužila nějaké prominentní vyjmenovávání, tím míň potom označení operační systém.Vzdělej se.
To tvoje GNU je nic, nula, kterou by dneska bez Linuxu, KDE, Gnome a podobných nikdo nepoužíval - ne jako operační systém.Víš co? Víš prd.
Ale pořád je to operační systém GNU.Čímž se vracíme na začátek. "Operační systém", který si musí od někoho půjčit jádro, protože vlastní nemá (respektive má jenom jakýsi nedodělek), nemá nárok na to říkat si operační systém.
Ale úplně stejně bych zase mohl říct, že kernel, který si musí od někoho půjčit init, libc a shell, aby po nabootování vůbec dokázal aspoň ukázat příkazový řádek, taky nemá nárok říkat si "operační systém", nebo jo? Fígl je v tom, že GNU+Linux je minimální použitelná kombinace, i kdybys chtěl provozovat jen pitomý router bez Xek, bez aplikací, prakticky bez čehokoli. Mně osobně jedno slovo navíc nezabije.
Pro mě je to (přesně z tohohle důvodu) GNU/Linux a basta. S tím, že se najde spousta lidí, u kterých poměr GNU:Linux je až 3:1, pokud ne vyšší. A klidně budu chvílemi říkat jenom GNU, i kdybych byl přesvědčen, že si to nezaslouží (o čemž přesvědčen nejsem), už jen proto, že dneska tomu každý hejhulácký bubunťák říká "Linux, woe", a po pakoňovi, který to všechno začal, dneska neštěkne ani POSIXový pes, přestože ho vlastně používá tolik lidí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.