Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:36
AMD poslední dobou fakt válí. Řekl bych, že jejich marketingové oddělení je tak ogeneraci před vývojovým, takže ty opěvné ódy jsou asi na produkty, které ještě nezačali ani vynalézat. Toto je již potřetí, co jsem se (vlastní vinou) s AMD/ATI spálil, když jsem byl až příliš otevřený jejich slibům. A jako zákazník mám slonní paměť!
Když jsem před měsícem sháněl nový počítač, nízke ceny procesorů i desek pro AM2 a slibné předpovědi pro budoucí phenomy mě přesvědčily. Nyní, když ceny Intelů pomalu klesají a phenomy jsou propadák jako prase vidím, že jsem udělal blbě. Nu což. AMD platformu (CPU+MB) jsem prodal a koupil Intel. ROzhodovat jsem se musel rychle. Ceny jsou totiž nastaveny tak, že prodej AMD a nákup Intelu mě vyjde stejně, jako kdybych před měsícem koupil rovnou Intel. Takže jsem na tom vlastně lépe. Za stejné peníze mám "delší záruku" a další zkušenost. Moje první AMD, které jsem kdy měl, šlo pryč, a další si zas dlouho nekoupím.
První co mě překvapilo byla kvalita základních desek. Za nízkou cenu (2300,-)jsem nakoupil Gigabyte P35 DS3. Kvalita zpracování desky je na nesrovnatelně vyšší úrovni než desky pro AM2. Dostatek kabelů potěšil, a jako třešnička e-SATA bracket. Procesor je fatk skvělý. Změnit FSB z 200 na 275, a nataktovat tak Core2duo přes 3GHz zvládne i cvičená opice. Nejlepší je, že mu to vůbec nevadí. Kdyby chtěl dneska někdo jít koupit nové PC, vyvarujte se chyb, co jsem udělal já. Intel+Intel+nVidia je moje jasná volba.
Tiskni
Sdílej:
Souhlasím, že upgrade pro vás smysl samozřejmě nemá. Pokud by jste ale nakupoval dnes, už je to nevýhodnáinvestice:
MSI K9A Platinum -> Gigabzte P35 DS3/DS3R/DS3P ( u DS3 úspora pár stovek)
X2 4200+ EE -> Intel E4500 (Intel dražší o několi set)
Ve výsledku by byla cena pro Intel o několik stokorun vyšší, ale výkon nesrovnatelný. Pokud by jste místo E4500 použil E1280, dosáhl by jste stejné ceny i výkonu. Ovšem platforma Intel má momentálně kvalitnější základní desky a lepší možnosti upgadu, s jistotou že bude CO upgradovat.
Samozřejmě, pokud vyjdete z postulátu, že Intel je lepší, protože je to prostě Intel, není těžké dojít k závěru, že Intel je lepší. :-)
Jinak co se týká upgradovatelnosti, to je podle mých zkušeností výrazný argument proti Intelu. U AMD sice v poslední době také začal sortiment socketů nezdravě bobtnat, ale proti Intelu je to stabilita sama.
No nevím. Za dobu co je tady s775 tak AMD vystřídalo s745, s939, sAM2, sAM2+ (AM2 compatible). To těm procesorům ulamujete nožičky a rvete je do jiných patic? (Ne vtip).
Nevycházím z postulátu, ale z reálných testů. Jsem schopen připustit, že v ceně do 3000,- je to šul nul, i když už i zde intel o 5% výkonu vede (po slevách). Největším bonusem jsou ale lepší Motherboardy. Jinak pro klid vaší duše, Intel nijak nemiluji.
To mluvíte právě o té poslední době. Také bych vám mohl vypočítat, kolik toho Intel stihnul za dobu, kdy AMD setrvával u Socket A. Jinak Socket 745 jsem zavrhl hned na začátku a AM2+ je, jak sám podotýkáte, s AM2 kompatibilní. A kdybych chtěl do tři roky staré desky se Socket 939 dát slušnou X2, bude to hračka.
Pět procent není pro mne opodstatnění pro opakované používání výrazů typu "výkonově úplně někde jinde" nebo "výkon nesrovnatelný". Nemluvě o tom, že drtivá většina testů, které člověk po webu najde, je naprosto postavená na hlavu. Počínaje testy srovnávajícími Intel a AMD procesory na aplikacích přeložených překladači od Intelu, přes testy 64-bitových procesorů prováděné výhradně na 32-bitových aplikacích až po testování čtyřjádrových procesorů pomocí jednoho single-thread procesu…
No a s těmi deskami názorně demonstrujete, o čem mluvím. Zatím jste neuvedl jediný argument, v čem jsou tak výrazně lepší, ale o to urputněji to opakujete.
A kdybych chtěl do tři roky staré desky se Socket 939 dát slušnou X2, bude to hračka.
Za 3 násobnou cenu AM2 ekvivalentu, jste zapoměl podotknout!
"výkonově úplně někde jinde" samozřejmě jsou. Protože když si koupím CPU za 4000,- tak už není nic od AMD co by se tomu vyrovnalo! Ani za 20 000!
Co se týče desek:
1. Použité součástky: kvalitní japonské kondenzátory s pevným dielektrikem (kdo měl někdy nafouklý kondík tak ví), plně zalité cívky.
2. Kvalita zpracování. Skutečně kvalitně zpracované desky jsou na AM2 od cca 3000 nahoru. vesměs se zbytečným nforce SLI. AMD580X desky pro jistotu jsou jen 3. Předražené DFI, odflánkutý ASUS M2R32 MVP a jediná slušná deska MSI K9A, která ovšem dědí pár drobných nedostatků AMD/ATI chipsetu. tzv. Levné desky mají většinou odfláknuté chlazení, že uživatelé na ně lepí větráčky (zejména nForce).
3. Mizerný výběr. Sám se zamyslete kolik desek jste uznal za vhodné, že by jste si koupil a z kolika jste tedy dělal svůj osobní výběr. Řekl bych že jich moc nebude. 150 desek nForce, 5 ATI, 1 VIA konec šmytec.
Za 3 násobnou cenu AM2 ekvivalentu, jste zapoměl podotknout!
Nezapomněl, protože to není pravda. Je to necelý dvojnásobek.
Protože když si koupím CPU za 4000,- tak už není nic od AMD co by se tomu vyrovnalo! Ani za 20 000!
S tímto tvrzením zásadně nesouhlasím, ale protože jste neprozradil, který to podle vás je, ani já nebudu konkrétnější.
Levné desky mají většinou odfláknuté chlazení, že uživatelé na ně lepí větráčky (zejména nForce).
Levné desky pro Intel jsou snad dokonalost sama?
Sám se zamyslete kolik desek jste uznal za vhodné, že by jste si koupil a z kolika jste tedy dělal svůj osobní výběr.
Když jsem si kupoval tu A8V-DX, výběr byl pestrý dostatečně, ASUS jsem zvolil hlavně proto, že to je slušná značka, Abit (s nímž jsem byl do té doby naprosto spokojen) zrovna nic srovnatelného v nabídce neměl a k většině ostatních značek jsem moc důvěru neměl (ale tu bych neměl ani k jejich deskám pro Intel). MSI K9A Platinum jsem si koupil hlavně proto, že na trhu neexistovala (možná až na jednu s malým formátem a podivnou výbavou) deska s kombinací K8T890 a 8251 a při mém osobním postoji k NVidii (nepředstírám, že důvody jsou jenom racionální) zbývaly v podstatě jen chipsety od ATi. Xpert 3200 mne zaujal, nabídka desek sice opravdu moc bohatá nebyla, ale jednak tehdy byly chipsety od ATi obecně novinka, jednak to beru spíš jako daň za rozhodnutí nebrat nic s NVidií. Kdybych chtěl procesor od Intelu, ale ne chipset od Intelu, byl by ten výběr také výrazně užší.
Problém je v tom, že na rozdíl od Intel-Intel kombinace AMD-nVidia není nic moc že?
Vezměmě si třeba E6750. Který procesor od AMD by jste mi doporučil, abych měl stejný výkon? A bylo by od vás hezké, kdyby neměl 2 násobnou spotřebu, ale na tom netvrám
6000,- se mu nevyrovná ani náhodou, a má jak jsem řekl 2násobnou spotřebu energie
Ale vyrovná a co se týká té spotřeby - možná tak oficiální TDP ze specifikací. Spotřebu v reálném provozu nemá dvojnásobnou ani omylem.
Za cca 6000,- si koupím Q6600 na který phenomy drtivě ztrácí.
Nekličkujte, prosím. Napsal jste, že za 4000 Kč pořídíte procesor od Intelu, kterému se výkonově nevyrovná žádný procesor do 20000 Kč od AMD. Takže se ptám ještě jednou: který to je? Buď takový ukažte nebo chlapsky přiznejte, že jste to s tím chvástáním pořádně přehnal.
No, vzhledem k tomu, že v tom samém shopu nabízejí i X2 6000+ levněji než ten váš, tak to nebude zase až tak těžké. Pokud tedy nevycházíte z onoho předpokladu, že Intel musí být výkonnější už z principu, protože je to Intel.
Pět procent není pro mne opodstatnění pro opakované používání výrazů typu "výkonově úplně někde jinde" nebo "výkon nesrovnatelný". Nemluvě o tom, že drtivá většina testů, které člověk po webu najde, je naprosto postavená na hlavu. Počínaje testy srovnávajícími Intel a AMD procesory na aplikacích přeložených překladači od Intelu, přes testy 64-bitových procesorů prováděné výhradně na 32-bitových aplikacích až po testování čtyřjádrových procesorů pomocí jednoho single-thread procesu…Přesně ten typ "testu" jsi ukázal.
Ano TDP se liší. Nicméně většinový nForce má spotřebu vyšší než Intel chipset.Mne nikdy nebralo, co ma vetsina a od nVidie jsem jeste nikdy nemel ani brouka.
Ono to je šulnul ale u procesorů s TDP65W. TDP 125W je těžce mimo.Jiste, ale jde o to, jaka TDP to ve skutecnosti jsou a pak skutecna spotreba pri konkretnim nasazeni.
A hybat s FSB si muže dovolit o C2D kdokoli. Všechny kusy jsou od vyrobu hluboko pod svym maximem.Tohle je nesmysl, kdyby tomu tak skutecne bylo, tak by Intel davno AMD opravdu umlatil.
Já sám jsem netaktovač.Tak to radsi uz dal nerozebirejte.
IMO to neudělal, protože to není v jeho zájmu. Nejvíc jim podle mě vyhovuje současný stav, kdy je AMD těsně ziskové, takže si nemůže moc vyskakovat, přitom je dostatečně silné na to, aby Intel neměl v očích úřadů pro hospodářskou soutěž postavení monopolu, musí přinášet inovace na úrovni architektury, aby se drželo a které si Intel díky lepší výrobní technologii může dovolit zavádět s odstupem.... Všechny kusy jsou od vyrobu hluboko pod svym maximem.Tohle je nesmysl, kdyby tomu tak skutecne bylo, tak by Intel davno AMD opravdu umlatil.
IMO to neudělal, protože to není v jeho zájmu. Nejvíc jim podle mě vyhovuje současný stav, kdy je AMD těsně ziskové, takže si nemůže moc vyskakovat, přitom je dostatečně silné na to, aby Intel neměl v očích úřadů pro hospodářskou soutěž postavení monopolu, musí přinášet inovace na úrovni architektury, aby se drželo a které si Intel díky lepší výrobní technologii může dovolit zavádět s odstupem.Tak to je presne jediny pripad, kdy by Intelu potopeni AMD nevadilo - totalni zadupani do zeme skrze technologii. Tim padem by nebylo AMD zajimave ani pro nebezpecne kupce. Jenze ono tomu tak neni. Jednak AMD si o zisku muze nechat snit, druhak technologicky naskok Intelu prozatim neni nejak zjevny (vyrobni technologie jsou lepsi, architektonicky sporne).
A to ja sakra velká rezerva pro náskok před AMD, ktereé ani neví, jestli překoná 3GHzZase bych nepřeháněl, AMD má už minimálně 3.2 GHz procesory.
já myslel, že vyšší fekvvence = vyšší výkon ne?Pouze v rámci jedné generace procesorů. Nesmysly typu výkon/frekvence mě výbec nezajímají. Ty jsem tam zatáhl kvůli porovnání notebookového CPU, co mám pod kapotou a dnešních desktopových. Chceš-li porovnání desktopových CPU po 4 letech, tady je:
Jediný relevantní ukazatel je výkon/cena a to jak v základu, tak po přetaktování (pokud je tak triviální jako s dnešními Intely).Tady dost silně záleží právě na tom, jestli taktovat chceš nebo ne. Pokud ano, tak je dnes výhodnější Intel, pokud ne, tak AMD...
Mimo to, viděl jsem přdběžné ceny, a intel hodlá nasadit cenu 45nm CPU často nižší než 65nm. Což už párkrát udělal.Tak toto dělají oba výrobci. U AMD je u stejného procesoru levnější jeho varianta se sníženou spotřebou.
Myslím že šanci AMD téměř zlikvidovat si nennechá ujít.Ale nechá. Troufám si tvrdit, že Intel potřebuje AMD coby vývojové centrum - první dobré procesory od Intelu od dob Pentia III byla Pentia M (alias předělávka pentia III zaměřená na nízkou spotřebu) a reimplementace architektury AMD v podobě Core 2 Duo. PS: to tučnění je odporný zlozvyk.
Ano. Takto to bylo také myšleno. Vyšší frekvence v generaci Intel Core 2 duo/quad-
Tady dost silně záleží právě na tom, jestli taktovat chceš nebo ne. Pokud ano, tak je dnes výhodnější Intel, pokud ne, tak AMD...
Tohle jem si před měsícem myslel taky. Ale podle mě už to dávno neplatí. E2160 sttojí 1700,- , E2180 pak 2000,- a E4500 stojí kolem 2700,-. Což je hezky uskládáné mezi všechny ty Athlony.Každný z nich svého oponenta za stejnou cenu bez problémů porazí! Smysluplným argumentem měla být spíše cena základní desky. Jenže tady nastává to hlavní. Desky pro Intel jseou dnes v poněkud vyšší kvalitě než pro AMD. A vynikající deska pro Intel se dá koupit za 2300,- Gigabyte P35 DS3. Pro AMD tak dobrou desku prostě nekoupíš, a když tak se zbytečým SLI/CF až někde kolem 4 tisíc!
Taktování je třešnička na dortu a je to poprvé, co jej zahrnuji do rozhodování i pro netaktovače. Změnit FSB je totiž v uplně snadné a nedá se to srovnávat s taktováním AMD, což je určitě krapet těžší.
Co se týče AMD jako vývojového centra, to je pole mě blbost jak mraky. Když se na to dívám s odstupem, tak jediný skutečný vývoj udělali inženýři z Alphy, které AMD pobralo, a kteří zapracovali mnohé z technologií tohoto procesoru do AMD Hammeru. Tím to končí a AMD přešlapuje na místě. Žádná další revoluce se nekoná. Jinak nevím jakou reimplementaci architektury AMD v Core2duo máš na mysli. Core2Duo je odvozenina z mobilní Coreduo a to je odvozenina z Pentia M Dothan, který vycházel z veleúspěšného Pentia III. Intel se postě vrátil z P4 ke konceptu P3/P-M, který úspěšně řádil v noteboocích.
Jo to je naprostá pravda. Spousta lidí netaktuje. Já jsem taky netaktovač. A nikdy jsem netaktoval, protože to prostě vyžaduje určité dovednosti, které nemám. Jenže u Core2duo člověk žádné dovednosti nepotřebuje. Jen tím naznačuju, že taktování nikdy nebylo tak snadné a mnoho lidí určitě přehodnotí svůj postoj k tétočinosti, pokud mají C2D!
Co se týče AMD tam je minimálně ještě jeden problém a tím je HT!
No já mám Intel Core 2 duo E4500/ 2,2GHz / FSB 200MHz , (11x200MHz)
Desku mám Gigabyte P35 DS3
Procesor jsem nataktoval tak, že jsem FSB 200MHz změnil na FSB 275MHz čímž jsem dostal frekvenci 275*11 = 3,025GHz Jeonm tak, prostě jsem to střelil, maximum CPU bude mnohem výše, ale to nemíním zkoušet, protože už na 3GHz je to totální dělo!
Procesor chladím obyčejným AC Apline 7 a tepota se pohybuje okolo 30C-35C. Žádné , naprosto žádné problémy. Jen je třeba zkontrolovat frekvenci pamětí. Takže teplo vesměs žádné. Energie nevím, ale podle testů je v Burn úspornější než Athlony, a v Idle zanetbatelně rozežranější, ale rozdíl je skutečně zanedbatelný.
A je spousta lidí, kteří opravdu netaktují, dokonce si to ani nenechají nataktovat.
A já se jim vůbec nedivím. Totiž nám. :-)
Tohle jem si před měsícem myslel taky. Ale podle mě už to dávno neplatí. E2160 sttojí 1700,- , E2180 pak 2000,- a E4500 stojí kolem 2700,-. Což je hezky uskládáné mezi všechny ty Athlony.Každný z nich svého oponenta za stejnou cenu bez problémů porazí! Smysluplným argumentem měla být spíše cena základní desky. Jenže tady nastává to hlavní. Desky pro Intel jseou dnes v poněkud vyšší kvalitě než pro AMD. A vynikající deska pro Intel se dá koupit za 2300,- Gigabyte P35 DS3. Pro AMD tak dobrou desku prostě nekoupíš, a když tak se zbytečým SLI/CF až někde kolem 4 tisíc!Huh. Začnu od té MB: když máš rád gigabyte, v čem konkrétně je lepší ta P35 DS než MA69-G3H? Že je větší a dražší o pár konektorů? MA69 má navíc slušnou integrovanou grafiku s DVI, takže pokud nepotřebuji hrubý výkon ve 3D, tak dále ušetřím za grafiku (než se do mě navezeš ohledně podpory: starám se o ubuntu na notebooku s tímto čipsetem a vše šlape pěkně včetně suspendu
Taktování je třešnička na dortu a je to poprvé, co jej zahrnuji do rozhodování i pro netaktovače. Změnit FSB je totiž v uplně snadné a nedá se to srovnávat s taktováním AMD, což je určitě krapet těžší.Trochu rozvedu to, co jsem psal výš: s hrubým výkon 4 roky starého notebookového CPU jsem spokojen a jsem zmlsaný tichým chodem notebooku. Proto ním to končí a AMD přešlapuje na místě. Žádná další revoluce se nekoná.a mě řeči o přetaktování nějak nepůsobí.
Co se týče AMD jako vývojového centra, to je pole mě blbost jak mraky. Když se na to dívám s odstupem, tak jediný skutečný vývoj udělali inženýři z Alphy, které AMD pobralo, a kteří zapracovali mnohé z technologií tohoto procesoru do AMD Hammeru.Přesně to jsem měl na mysli.
Tím to končí a AMD přešlapuje na místě. Žádná další revoluce se nekoná.Proč by měli taky chystat revoluci, když se jim povedl rámcový návrh architektury natolik, že potřebují měnit jen dílčí části.
Jinak nevím jakou reimplementaci architektury AMD v Core2duo máš na mysli.Reimplementaci architektury amd64/x86-64:
Historically, AMD has developed and produced processors patterned after Intel's original designs, but with x86-64, roles were reversed: Intel found itself in the position of adopting the architecture which AMD had created as an extension to Intel's own x86 processor line.Od základů jako je instrukční sada po "detaily", jako opuštění klasické FSB a plánované zavedení integrovaného řadiče paměti.
Core2Duo je odvozenina z mobilní Coreduo ...Prostuduj si tyto články. Poslední odvozeninou Pentia Pro je Yonah (Core Solo/Duo).
Tak popořadě:
- v čem konkrétně je lepší ta P35 DS než MA69-G3H? Že je větší a dražší o pár konektorů? MA69 má navíc slušnou integrovanou grafiku s DVI, takže pokud nepotřebuji hrubý výkon ve 3D, tak dále ušetřím za grafiku (než se do mě navezeš ohledně podpory: starám se o ubuntu na notebooku s tímto čipsetem a vše šlape pěkně včetně suspendu
Nejedná se o totožné chipsety. Když tak příbuzné! Ale budiž. MA69G-S3H jsem testoval a výhrady tady již rozepisoval.
1) Topí jako prase! Mám info o reklamacích.
2) Nespolupracuje s 8600GT! Testoval jsem do blba a pořád nic. Nefunguje jen a pouze na této desce!
3) Integrovaná grafika je úděsná! Drivery dodávané výrobcem (AMD) sice fungují ale výkon nic moc. 3D efekty nebo aplikace přes Wine prostě nejedou. Výstup přes DVI má nějaký problém, nevím jestli je to redukcí HDMI-DVI nebo něčím jiným. Obraz je špatný
...
Kvalita zpracování P35 DS3 je skutečně něde jinde. Zejména použité součástky, pasivní chladiče, lepší zvuk. Je to nebe a dudy.
-------------------------------------------
- Dál k CPU: Hrubý výkon mého P-M 1,6 GHz mi stačí, ale hodila by se mi HW virtualizace, abych nemusel furt rebootovat do Windows. Co mi nabízí Intel? Až E6550, které stojí 3900, zatímco AMD mi to nabídne hned v nejlevnějším dvoujádře za 1600... :-PTohle je pekná blbost. Lze koupit Intel E2160 (cena 1700,-), který svého rivala X2 4000+ EE bez problémů porazí.
Lze koupit Intel E4500 (cena 2700,-)... opětsvého rivala X2 4800+ EE bez problémů porazí!
Modelů Intelu je v cenové relaci AMDčkových CPU mnohem více. (E2140, E2160, E2180, E4300, E4400, E4500, E4600) a VŠECHNY jsou výkonější než stejně drahé AMD. (Intel totiž zlevnil)
A Jinak, vám se skutečně jedná o HW virtualizaci? Skutečně to používáte? Já jsem to nikde neviděl, neznám nikoho, kdo by to používal a ani nevím jak to funguje. Naprostá zbatečnost pro většinu lidí. Pokud potřebuju windows (jako že nepotřebuju, pustím si virtualbox.
pekná blbost. Co k tomu dodat...
Nikoli nejteplejší ale téměř jedinou. Vlastně ony jsou dvě, MSI a Gigabyte. Žádná jiná není, alepoň ne v ČR. Sháněl jsem ATX, nikoli mAtX!!!
podmínku neignoruji, jen nad ní kroutím hlavou. Skutečně to využíváš? A jak to využíváš?
$ ls /lib/modules/2.6.22-rc2-hrt1-elsinore/kernel/drivers/kvm/ kvm-intel.ko kvm.ko
Intel i386 DX 40MHz Intel 486 DX 100MHz AMD 5x86 DX 133MHz AMD K6-2 233MHz Intel Celeron 400MHz AMD Duron 800MHz AMD Athlon 1.2GHz Intel Pentium 4 1,8GHz Intel Core 2 Duo E6420 2,13GHz 4MB cacheVe finále tedy vede Intel ku AMD v pomeru 5:4
ale nějak jsem si v minulosti nikdy nevšiml, že by non-x86 alternativy byly výrazně levnější. Spíš naopak.jj, kolik stojí rohlík u Lidla a kolik ve večerce na rohu? Jenže kolik jich prodá Lidl a kolik ta babka... Co na tom, že babka má krásně křupavý a Lidl gumáky, jde o to, kolik jich prodaj, čím víc, tím můžou bejt levnější...
Vždyť vy jste to otočil! Nikdo nesvádí rozšíření Windows na x86. Je to totiž přesně naopak. Kdokoli vydá nový Desktop procesor neuspěje, pokud na něj nebudou Windows. Rozšíření ostatních typů CPU svádím na Windows! Kdo si koupí CPU, na kterém Windows nepoběží?
...jsem si pozitivně jist, že v oblasti specializovaných vědeckých programů bude mít Linux navrch...
Kupodivu je celá řada nenahraditelných vědeckých programů psána prasácky pro DOS a dnes jsou s nimi potíže, protože například nefungují v nových MS Windows.
Takové pokusy už tu byly. Úspěšné? Nikoliv.
Jedno takové řešení jsem pomáhal úspěšně nasadit. Sice nešlo o vědeckou aplikaci, ale na tom nezáleží.
Ve firme se zase resilo nakup 30 kusu notebooku. Spousta hadek na ruzna temata od velikosti pres kapacitu pameti az po barvu. Jedine o cem nepadlo ani jedine slovo byl vyrobce procesoru. Intel byl v tomto segmentu pro kazdeho jasnou volbou.To je jen o setrvačnosti. Mám zkušenost s HP nx7300 (C2D T5500, 1 GB RAM, i945GM, ipw3945) a HP 6715s (T X2 TL-56, 1 GB RAM, X1250, broadcomm). Oba jsou to zcela srovnatelné kousky ve výkonu, výdrži i podpoře Linuxu (snad až na ten broadcomm, který se ale vyskytuje i v levnějších noteboocích na intelí platformě).
jediný Intel, co jsem měl doma, byl nějaký Celeron 366, ale ten jsme asi měli všichni
Všichni ne...
Co treba takle procesor, kde by se mohly zapinat nebo vypinat casti samotneho jadra podle toho, jesli je vykon potreba? Vsechny nove procesory maji vetsinu jednotek alespon zdvojnasobenou, casto znekolikanasobenou (treba ten muj ma tri dekodovaci jednotky, 3 tri schedulery, 6 ALU ...). A co dokonce vypinat casti cache?To vypinani tech casti by stacilo u jednoho jadra, kdyz neni pozadavek na vykon, tak by byla zbyla jadra stejne vypnuta cela. Mozna teda jednodussi nez vypinani casti by bylo mit nejake specialni "nevykonne" jadro pro pripady, kdy se procesor muze flakat.
nez vypinani casti by bylo mit nejake specialni "nevykonne" jadro pro pripady, kdy se procesor muze flakat.
V podstatě chipset
... a mozna i diky tomu je ted vycvoj CPU o dost rychlejsi nez byval kdysi.Není - nejrychlejší vývoj CPU si pamatuju okolo přelomu tisíciletí. V roce 1998 se daly sehnat procesory s řádově 300 - 400 MHz a v r. 2002 s 2,2 GHz - tj. 6x vzrostla frekvence a výkon ještě o něco více. Oproti tomu teď píšu z notebooku (!) r. 2003 s 1,6 GHz procesorem, dnešní CPU se dají sehnat s frekvencí do 3,5 GHz a výkon na jedno jádro vzhledem k frekvenci nemají o moc větší než to staré pentium M...
Co treba takle procesor, kde by se mohly zapinat nebo vypinat casti samotneho jadra podle toho, jesli je vykon potreba?To už AFAIK používají všechny CPU (minimálně notebookové).
... uz kvuli tomu, ze pro AMD nejsou zadne poradne chipsety.AMD 690G je fajn.
dnešní CPU se dají sehnat s frekvencí do 3,5 GHz a výkon na jedno jádro vzhledem k frekvenci nemají o moc větší než to staré pentium M...
Nemůžete vzít jen jeden ukazatel a všechny ostatní ignorovat. Kolem roku 2000 se vývoj soustředil hlavně na závody ve zvyšování frekvence, ale poměrně rychle se procesory dostaly do oblasti, kde by další zvyšování frekvence nebylo efektivní. Proto se další vývoj ubíral jiným směrem: nejprve přišly 64-bitové procesory, potom vícejádrové. Ale tvrdit, že se vývoj zpomalil (nebo dokonce zastavil), protože dnes už (tolik) neroste ten ukazatel, který byl klíčový v roce 2000, to je nesmysl. To byste za chvíli mohl tvrdit, že dnešní počítače nestojí za nic, protože mají mnohem méně elektronek než takový ENIAC…
To byste za chvíli mohl tvrdit, že dnešní počítače nestojí za nic, protože mají mnohem méně elektronek než takový ENIAC…
nVidia grafika rulezz na hry ale to se brzo asi zmeniZmění? A co tomu nasvědčuje? ATi má u posledního modelu 1GB GDDR4 paměť, která má propustnost o dost rychlejší než GF8800GTX, má skoro 3x tolik shader procesorů, 512-bit sběrnici (oproti 384-bit) a i tak dostává na prdel.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.