Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 06:10
Jsem možná jedním z nemnoha lidí, kterému se líbí procesor Bulldozer.
Píšu aplikaci pro nějaké statistické rozbory. Už nyní sbírám data z více než tisícovky zařízení a každý den mi přibude v databázi zhruba půl miliónu záznamů, ovšem počet zařízení zdaleka není konečný.
Potud je to fajn. Leží-li data v databázi a není potřeba s nimi dělat různé čáry, jsou aktuální hodnoty snadno a rychle přístupné. Problém je v těch různých čárech - aby vůbec mělo význam skladovat tak veliké množství dat, je vhodné čas od času taková data prohrábnout a vydolovat z nich nějaké zajímavé informace. Vytvořit statistiku z jednoho provozního dne při současném počtu přibližně jedenácti set zařízení trvá skoro minutu. Vytvořit statistiku za celý rok je tak úkol pro noční směnu. Vytvořit statistiku za patnáct let předpokládáné životosti aplikace je úkol pro patnáct nočních směn!? Ale fuj.
Aplikaci jsem původně vyvíjel s představou, že dat bude zhruba o dva řády méně. Používám-li vůbec někde vlákna, pak jen pro I/O operace, aby nebylo GUI po dobu zpracování dat zcela zablokované. Množství dat mě jednoduše zaskočilo.
Celá aplikace je napsaná v C++, kromě databáze, ta je externí. Použité vývojové prostředí umožňuje výpočty poměrně jednoduše paralelizovat - vytvořit seznam úloh pro zpracování a nastartovat stroj (třídu v C++), který se sám postará o rozdělení úloh mezi dostupná vlákna. To, že prostředí umí paralelizovat výpočty takto snadno, samozřejmě ještě neznamená, že je to v aplikaci takto implementované, a že implementace bude snadná.
Nepochybuji, že použít dnes nějaký i7 procesor od Intelu by urychlilo zpracování dat už dnes (aplikace je jednovláknová). Nicméně i přes možný nižší výkon se mi zdá, že investice do osmi kernelového FX-8150 je pro mě dneska ekonomicky výhodnější a do budoucna přínosnější. Během patnácti let se bude dle mého názoru vývoj počítačů ubírat spíše směrem ke zvyšování počtu jader, a na tento trend chci být připraven už teď. Nepotřebuji urychlit aplikaci dnes, potřebuji urychlit aplikaci na procesorech, které budou k dispozici za pět-deset let.
Doufám, že se mi investice vyplatí. Když vidím, co dnes nabízí ve stejné oblasti konkurence, jen se uculuji (php, mysql, odhalování závad stylem funguje/nefunguje).
Nyní konkrétní sestava:
Procesor FX-8150 | 4492 Kč |
Paměť | 2 × 863 Kč |
MB: varianta 1 | 3100 Kč |
MB: varianta 2 | 2725 Kč |
Za necelých deset tisíc bez DPH se mi nabízí skvělý školící materiál, relativně levná ukázka toho, na čem snad bude aplikace provozovaná za několik let.
Je to poprvé, co hodlám investovat do velmi nadstandardního počítače a opouštím pravidlo "druhé nejlevnější je pro mě akorát". Jsem velmi zvědavý na vaše názory, Bulldozer je v současnosti velmi kontroverzní téma.
Tiskni
Sdílej:
Vytvořit statistiku z jednoho provozního dne při současném počtu přibližně jedenácti set zařízení trvá skoro minutu. Vytvořit statistiku za celý rok je tak úkol pro noční směnu.
Bez bližších informací těžko něco radit, ale nešlo by při generování těch denních statistik připravit data tak, aby se pak ta roční dala generovat z nich?
investice do osmi kernelového FX-8150
V tomto významu se to překládá core, ne kernel.
Během patnácti let se bude dle mého názoru vývoj počítačů ubírat spíše směrem ke zvyšování počtu jader, a na tento trend chci být připraven už teď.
K tomu si dovolím dvě poznámky. Za prvé: předpovídat vývoj v oblasti IT na patnáct let dopředu je velmi spolehlivý způsob, jak si uříznout ostudu (jediné, co vás může zachránit, je to, že si za patnáct let vaši předpověď nikdo nebude pamatovat). Za druhé: v tomto případě předpovídáte něco, co už se nějakých pět let děje. Pro ilustraci: první 64-bitový procesor jsem si koupil v roce 2003 a běžel na frekvenci 1800 MHz. Když se podívám do aktuálního ceníku Alzy, nejvyšší frekvence, jakou tam vidím u desktopového procesoru, je 3700 MHz, tj. přibližně dvojnásobek (ale můžu v něm mít osm jader místo jednoho). Podívám-li se o dalších osm let zpátky, tak v roce 1995 jsem měl v počítači procesor o frekvenci 120 MHz, což je patnáctkrát méně.
Vytvořit statistiku z jednoho provozního dne při současném počtu přibližně jedenácti set zařízení trvá skoro minutu. Vytvořit statistiku za celý rok je tak úkol pro noční směnu.Bez bližších informací těžko něco radit, ale nešlo by při generování těch denních statistik připravit data tak, aby se pak ta roční dala generovat z nich?
Radit ani moc nepotřebuji. Pro různé optimalizace je v aplikaci místa dost, spoustu věcí ve statistice jednoho dne lze kešovat a používat pro různá zařízení opakovaně. Bohužel nejde použít denní statistiku pro statistiku roční - je to nástroj pro vyhledávání různých nestandardních stavů a odchylek, hodně záleží na nastavení parametrů.
K tomu si dovolím dvě poznámky. Za prvé: předpovídat vývoj v oblasti IT na patnáct let dopředu je velmi spolehlivý způsob, jak si uříznout ostudu (jediné, co vás může zachránit, je to, že si za patnáct let vaši předpověď nikdo nebude pamatovat). Za druhé: v tomto případě předpovídáte něco, co už se nějakých pět let děje. Pro ilustraci: první 64-bitový procesor jsem si koupil v roce 2003 a běžel na frekvenci 1800 MHz. Když se podívám do aktuálního ceníku Alzy, nejvyšší frekvence, jakou tam vidím u desktopového procesoru, je 3700 MHz, tj. přibližně dvojnásobek (ale můžu v něm mít osm jader místo jednoho). Podívám-li se o dalších osm let zpátky, tak v roce 1995 jsem měl v počítači procesor o frekvenci 120 MHz, což je patnáctkrát méně.
Dodnes vidím denně běhat aplikace, které jsem vytvářel před deseti lety. Železo pod nimi se několikrát vyměnilo, mnoho aplikací zmizelo, ale základ zůstal stejný - aplikace jsou jednovláknové a pouštějí se na počítači.
Můj odhad na patnáct let dopředu říká, že aplikace budou provozované na počítači, a že tento počítač bude mít s velkou pravděpodobností k dispozici větší počet procesorových jader, než má k dispozici dnes. Na základě takto hrubého odhadu hodlám směřovat své úsilí na solidní zvládnutí paralelních postupů. Nemyslím, že bych si tím měl uříznout ostudu.
počet zařízení zdaleka není konečnýJe nekonečný? :-O A ty z toho vytvoříš statistiku za noční směnu a je ti to pomalý?
Podívej: oba víme, že je to záminka, aby sis mohl koupit stroj, po kterém toužíš.
Souhlasím
Žijeme jen jednou a každý okamžik štěstí, byť primitivního a na majetku založeného, se hodí.
Okamžité pocity štěstí lze přivodit různě. Třeba koupí buldozeru. Ale dlouhodobý pocit štěstí s majetkem tak úplně nesouvisí. Dlouhodobé stěstí je o rozhodnutí být šťastný, nemít ze štěstí strach. Na štěstí se musí duševně pracovat, živit dobré myšlenky a zahazovat ty špatné, co nejrychleji odstraňovat vše, co mi stojí v mé cestě za štěstím, a sklonit hlavu před neodstranitelnými překážkami. Mohutné bicepsy jsou výsledkem mnoha hodin tvrdé dřiny v posilovně, štěstí je výsledkem méně viditelné dřiny duševní. Vlastní myšlení lze kontrolovat.
Paradoxně jsem se o štěstí dozvěděl nejvíce z knih o penězích.
Ale dlouhodobý pocit štěstí s majetkem tak úplně nesouvisí.Dlouhodobý pocit štěstí s majetkem nesouvisí víceméně _vůbec_.
I chudý/skromný člověk může být dlouhodobě šťastný, zatímco člověk bohatý může mít sice hromadu majetku, ovšem nemusí být šťastný, jelikož (z dlouhodobého hlediska) mu může chybět něco nemateriálního - něco, co si za peníze nekoupí.
hemží se siny a cosiny, průměry a klouzavými průměry
a nějak to s tím přežít tak do 2013+ kdy koupím sestavu s řekněme 2^6 64bitových ARM procesorů za cenu dnešního klasického stroje (<15k).Teda nechci to kazit, ale 1) nevím co si od toho slibujete 2) gratuluju k vašemu optimismu :) A jak obří počty jader většinou nejsou moc upotřebitelné, tak o to víc to platí u gpgúček, která mají ty stovky slabých jader navíc ještě velmi nepružné povahy :)
Už je to celkem dávno, ale byl tu (odkaz?) zajímavý článek ohnedně škálování počtu jader a přínosnosti na výkon, nemůžu to teď dohledat, ale myslim že záver byl takový že někde okolo 30 jader ta přínosnost končí, kvůli náročnosti přepínání... Nehodil by na to někdo link?
No nevím, momentálně mi běží nějakých 120 procesů, už jen kdyby každé jádro dostalo jeden proces a nemusel se provádět context switching, jen probuzení by to asi mělo vliv na interaktivitu celého systému.Kdyby tvá obdoba taskmanageru ukazovala u procesů spotřebovaný čas CPU, tak byste viděl, že u všech těch procesů je to 0. Několik jich bude mít sekundu nebo dvě. Na windows bude mít po několika dnech většinou antivir spotřebu v řádu minut, u mě pár minut sežere třeba Azureus. Každopádně však je zřejmé, jak hloupé by bylo přidělit každému tomuto procesu cpu - už jenom kvůli dopadům na spotřebu nebohého procesoru, neboť byste mu znemožňoval přepínat jádra do šetřících stavů. Taky by se vám těch 120 procesorů mohlo posrat ze všeho toho IO provozu za účelem udržení koherence cache pamětí ;)
1) budoucnost, však už za rok bude mít každý slušný telefon 4 jádraSlušný telefon je u mě Nokia 3310, případně něco s MP3 přehrávačem; hlavně dlouhá výdrž na baterku a žádné pytloviny.
Zkuste si v linuxu napsat něco real-time, známý nedávno zkoušel něco jako varhany a opravdu se pohyboval v desítkách milisekund, real-time operační systémy pro stm32 se pohybují v jednotkách µs
Dneska vám telefon nesimuluje velký třesk, dneska prostě potřebujete kliknout na ikonku contact-listu
ad c) AMD na tom neni o moc líp. Athlon, Phenom, Sempron, FX, AM2, AM2+, AM3, AM3+ a do toho hromada chipsetů.Ehm. To tezko. AM2, AM2+ se uz davno nevyrabeji ani neprodavaji. Jedine "aktivni" AMD ma AM3, AM3+(jenom bulldozer) a FM1. Kdyz se podivam na Intel v ceniku, zda se mi ze maji "aktivni" 775, 1155, 1156, 1366 a 2011, chipsety radeji ani nezpominat. Plus z 775 udelali totalni bordel tim ze je tam X ruznych rad chipsetu / procaku ktere funguji jen v jistych kombinacich (ale vsechny jsou oznaceny 775). Me osobne na Intelu vadi vic jine veci: 1) Totalni zpetna nekompatibilita socketu. Kdyz uz mame monopol, proc by sme zakaznika nepodojili a neprodali mu s kazdou novou radou CPU rovnou i novou desku, ze ? 2) Ze zadna nova CPU uz nejsou bez grafiky - to je manazerske rozhodnuti roku :D 3) Tam kde konci nejsilnejsi AMD, ceny Intelu zacinaji byt z rise pohadek. Monopol jak ... uz se "tesim" az AMD chcipne.
1): Jako bys chtěl narvat Sandy Bridge do soketu nějaké i386 nebo jak tomu mám rozumět? Holt nový návrh procáku vyžaduje více vývodů. A nepoukazuj na AMD, taky mění sokety, nehledě k jejich nižšímu výkonu oproti Intelům.AMD na rozdil od Intelu udrzuje zpetnou kompatibilitu, tj novejsi CPU meli v sobe i starsi radic pameti. Jiste, kdyz se neco zasadne zmeni (grafika v CPU) tak to jinak asi nejde. Ale Intel velice rad dela novej socket i kdyz k nemu naprosto zadny duvod nema (die shrink).
ad 2): Protože je to pro Intel levnější než mít několik výrobních řad?Nekolik vyrobnich rad ? Jakoze misto nynejsich 200 modelu v 10 radach by delali 200 modelu v 20 radach ? Ze by v navrhu museli oddelat grafiku a zvetsit L3 cache, a cele to otestovat ? Jo, to by je fakt zruinovalo. Myslim si ze jejich duvod je uplne jinej. Je to velmi jednoducha cesta jak odstavit AMD + Nvidii od casti prijmu z (low end) grafik. To je presne chovani monopolu se spoustou penez. Grafiky, SSD... za chvili budou delat i toaletni papir
3): AMD nechcípne, protože by Intel na to doplatil. Intelu vyhovuje situace jaká je teď, kdy AMD vytváří nějakou iluzi konkurence pro antimonopolní úřady.Souhlas
ps. nejsem fanda jakékoliv značky vyrábějící x86 kompatibilní procesor. Dominance WINTEL platformy se mi nelíbí a s nadějí vzhlížím k budoucím ARM procesorům. Ty snad konečně přinesou konkurenci v cpu.Naprosto souhlasim s prvni casti. Obavam se vsak, jestli to spravne chapu, ze ARM sice licencuje vyrobu komukoliv, ale nechava si monopol na samotny navrh. Tudiz... moc svetlejsi zitrky bohuzel nevidim.
Od ARMu lze vedle licencí na Cortexy či jiná jádra taky koupit licenci na architekturu, načež můžete vyvinout vlastní procesor (používající ARM architekturu, případně s nějakým rozšířením).To jsem netusil. Pak to vypada o neco lip
Holt nový návrh procáku vyžaduje více vývodů.LOL a to jako na co? 64 drátů na data je v socketu už od prvního Pentia.
potřeba víc napájecích pinů?To vyvrací u Intelu socket M,P,478 a snad ještě jeden. Každopádně s těma 775 by snad měli chvíli vydržet. Nehledě na to, že kdyby povolili změnu násobiče, tak by si člověk prostě nastavil menší core rychlost a procesor by tolik nežral.
A tipuju, že datových tam bude taky víc než 64I kdyby jich bylo 200, tak to nezabere ani polovinu 478 socketu o vyšších ani memluvě. Jinak signalizační vodiče se zas tolik měnit nebudou. Jinak tuším, že PII → PIII coppermine-T mod funguje i když PII deska nevyužívá některé vlastnosti PIII pinoutu.
třeba nejlepší AM2+ CPU v řadě AM2 desek nechodily, protože to napájecí kaskády neutáhly.To ale není problém kompatibility socketu, ale hardware. Procesor se tam vejde a snaží se fungovat. Na rozdíl od Intelu, kde sabotujou stejnej socket jiným přiřazením pinů (P3 coppermine→tualatin; P4 → core → core 2).
Nechápu. Jestliže je škálování "4 jádrového" CPU 25%-50%-75%-100%-100%-100%-100%-100% a škálování 8 jádrového CPU 10%-20%-30%-40%-50%-60%-70%-80% (vztaženo k předchozímu CPU), pak ano. 8 jádro horší výkon "škáluje" lépeNeříkám snad od začátku, že o to mi jde? Začnu teď trochu vařit z vody, žádné testy asi ještě neexistují. Je možné, že Bulldozer vůbec není tak špatný procesor, jak se říká: Open64 Compiler Tuning On AMD Bulldozer FX-8150 Při použití dobrého překladače může vzrůst výkon Bulldozeru velmi podstatně. Současná špatná pověst Bulldozeru je založená na testech, které byly dělané na Windows. Pod každým takovým článkem se objevily poznámky o tom, že je velmi nefér poměřovat procesory Intel a AMD něčím, co bylo s velikou pravděpodobností optimalizované speciálně pro procesory Intel. Testy na Phoronixu koneckonců ukazují, že v Linuxu není výkon rozhodně špatný. Na PC mám Gentoo - přeložit aplikaci či část systému jiným překladačem je opravdu velmi snadné. Jistě to bude snazší, než kompilovat překladačem Open64 Windows 7.![]()
Vytvořit statistiku za patnáct let předpokládáné životosti aplikace je úkol pro patnáct nočních směn!? Ale fuj.Data sbíráš 15 let (15 × 365 = 5475 dní) a zpracovávat je budeš 15 nočních směn (15 × 8/24 = 5 dní). Tzn. cca minutu dvacet vteřin denně na zpracování. To není tak špatné – stačí počítat průběžně a místo osmijádra to můžeš počítat třeba na mobilu
Treba ovladace, firmware updates a compiler?Obavam se ze ani jedno z toho nepisou manageri a marketaci (i kdyz, leccos by to vysvetlovalo
Pockal bych na Piledriver
ASUS = odpad! Rozhodně nebrat!Jako vlastnik ASUS desky musim souhlasit. Kdyz jsem ji kupoval zdala se mi fajn, ale ten bios je opravdu straslivej, a pred mesicem jsem ji posilal na reklamaci. Jinak ten link je z tohodle clanku, a nemuzu nesouhlasit s jejich zaverem: asus, gigabyte, msi a dalsi jsou velice podobne cinske smejdy. Kvalita je Tyan & Supermicro, ale nechaji si zaplatit.
Přikláním se k názoru, že při takovým kvantu dat bude spíš slabším hrdlem disk, než CPU.1) Docela odvazny nazor, vzhledem k tomu ze nevite jake algoritmy tam pouziva. 2) Overhead interpretace pgsql muze byt znacny. 3) Myslim ze silne precenujete rychlost jistych instrukci na soucasnych CPU. Bez pouziti SSE (jenom FPU) rychlost sin/cos neni zadna slava.
No, to zas rozhodně levnější není - když nechám PC běžet 24 hodin, určitě mi 300 Kč nesežere.Bezny pocitac s prikonem 60 W ti sezere cca 200 Kc, pri 90 W uz to bude skoro 300 Kc.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.