Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:14
Disclaimer: tenhle zápisek by u někoho mohl vzbudit touhu pustit se do flamewaru, ale to opravdu není cílem, takže jestli v sobě něco takového cítíte, ani nečtěte dál . Snažím se získat nějaké informace, od kterých se můžu odpíchnout v dalším zkoumání, flamewar mi nepomůže v ničem, takže pls, flamujte někde jinde
Zprávy o tom, že Sun koupil MySQL, a diskuse pod nimi všude na Internetu mě přivedly k přemýšlení o tom, jaké jsou vlastně výhody a nevýhody jednotlivých databázových systémů a od tohoto uvažování jsem se dostal až k myšlence, jaké jsou výhody a nevýhody operačních systémů, konkrétně *BSD a Linuxu.
Totiž, u těch DB systémů stačí podívat se na Wikipedii a základní rozdíly jsou jasné. Při srovnání Linuxu a BSD už to ale tak jasné není - když jsem se pokusil vygooglit nějaké porovnání, našel jsem jen cosi, že Linux má špatnou architekturu TCP stacku a proto je BSD pro síťové nasazení výkonnější, což ale už dávno bylo přepsáno a tento rozdíl byl vyrovnán.
Moje osobní zkušenosti s BSD, konkrétně FreeBSD, jsou minimální, jen v rámci školních cvičení. Psal jsem pro něj nějaké celkem jednoduché prográmky v C a konfiguroval na něm síť (DHCP, firewall, DNS a tak). Možná jsem někde chyběl, ale protože se ty konfigurační záležitosti dělaly podle návodu step-by-step, připadal jsem si v bodech, kde je něco jinak, než v Linuxu, ztracen; sice jsem věděl, co dělám, ale ani omylem jsem netušil, proč zrovna takhle.
Ono celkově se mi zdá, že ve škole mají to FreeBSD v oblibě nějak víc, než Linux, což asi nebude bez důvodu.
Takže mi pls řekněte - v čem jsou výhody a nevýhody BSD oproti Linuxu? Přesněji - řekněme, že chci sestavit nějaký server - v jakých situacích a pro jaké účely by se mohlo vyplatit sáhnout po někerém BSD a kdy je lepší Linux? Momentálně bych se rozhodoval podle toho, že Linux znám podstatně lépe, ale znalost daného systému teď neberu v potaz (doučit se můžu vždycky, když to bude potřeba, a teď jsem prostě jen zvědavý, v čem jsou rozdíly).
Disclaimer podruhé: tohle opravdu není pokus o flame. Pokud by stále někdo chtěl flamovat, tak podotýkám, že se neptám na to, který systém je nejdokonalejší na světě, ale na to, jaké výhody a nevýhody který má, a pokládám tu otázku s plným vědomím toho, že pokud o nasazení BSD budu někdy doopravdy přemýšlet, budu si výhody a nevýhody muset zvážit sám pro konkrétní situaci.
Tiskni
Sdílej:
Nejak jsem si upravil ports-supfile a dal synchronizaci. Ta probehla, ale pak portsupgrade nejak selhaval - napr. chtel instalovat libdrm-2.1.2 (tusim, uz presne nevim), ale na FTP, odkud se snazil stahnout libdrm-2.1.2.tar.?z byl jenom soubor libdrm-2.3.0.tar.?z. Co tohle znamena? Kde jsem udelal chybu?No to může znamenat, že nemáš aktuální strom portů. Osobně bych řekl, že je lepší používat místo cvsup, portsnap, viz. man portsnap. Do terminálu jako root napíšeš portsnap fetch, pak portsnap update a máš aktuální strom portů, ještě by se hodilo portsdb -u, pro aktualizaci databáze. Můžeš se mrknou i na www.freshports.org, tam jso vždy vidět aktualní verze aplikaci v port systému. Ještě jedna věc, nezapomeň číst /usr/ports/UPDATING, jsou tam poznámky k instalaci/aktualizaci balíků. Jednou s killer vlastností freebsd řady 6.2 byla binární aktualizace systému, používa se na to přikaz freebsd-update, viz. man freebsd-update, aktualizuje to systémové věci (jádro, ovladače, security updaty...)to je ta koncovka třeba RELEASE-p9 (patchlevel), jinak to jádro si zamozřejmě můžeš zkompilovat i sám (google :)). Co se týče vyvoje, port systém freebsd je starší a z něj vychází, nebo má v něm inspiraci gentoo portage :) Používám freebsd 6.2 už delší dobu na notebooku a musím říct, že jede v pohodě standa
#stahne, updatne porty, vypise nove verze portsnap fetch update && portversion -vl "<" && \ #vypise bezp problemy jiz instalovanych programu portaudit -Fda && \ #updatne vse; po kompilaci udelej balik; je-li dostupny balik na mirroru, nekompiluj; ukecanost; na OOo nesahej portupgrade -a -p -P -v -x cs-openoffice.org-2.2.0 && \ #Cistka: ptej se;smaz stare porty ; baliky; knihovny #portsclean -iPDL && \ echo 'FIN'
... spíš naopak., tak radsi ani nereaguj. Dekuju
Jaily, aliasy sitovych karet
Co to je a k čemu je to dobré?
jednoduchost /etc/rc.conf
To v Linuxu také kdysi bývalo. Většina distribucí ale časem přešla na sofistikovanější model a chápu důvody, které je k tomu vedly.
Ale až mě Linux opravdu naštve, a budu mít trochu času, tak to zkusím.
Linux is for people that hate Windows, BSD is for people that love UNIX.
Poslední dobou mám spíš pocit, že BSD je pro lidi, co nenávidí Linux. Nebo přesněji, pro lidi, kteří se potřebují cítit zajímavými tím, že nepoužívají ten Linux jako ostatní. Tím se ovšem nechci dotknout těch, kdo BSD používají proto, že jim opravdu vyhovuje, jen těch, kdo k jeho používání mají podobné důvody, jako prezentujete v prvním odstavci…
Poslední dobou mám spíš pocit, že BSD je pro lidi, co nenávidí Linux.
Však já také proti BSD nic nemám, jen mne iritují pozéři, kteří si potřebují dokazovat, jak mají navrch nad plebsem, který se nezmůže na "víc" než na Linux.
pozér je pro mne ten, koho víceméně nezajímají praktické důvody, ale cítí potřebu předvádět se, jaký je frajer, že používá něco exotického.Hmm, milej člověk.
Proboha, člověče, obtěžoval jste se přečíst si aspoň jeden z mých příspěvků, které tady zesměšňujete?Vyloženě milej člověk. Jinak já souhlasím spíš s tím, co napsal Thingie jako svůj poslední příspěvek...
Hele, ale to je taky k ničemu. Proč by komu mělo vadit, že někdo používá Linux či BSD proto, aby měl něco jinýho než nějací ostatní. To je dost jeho problém.Já si myslim, že používat exotický OS je právo každýho jedince... Navíc k tý tvojí nenávisti k Linuxu... ukaž mi prosím člověka, který nenávidí Linux. Nebo ne... sežeň mu rovnou odbornou pomoc, protože nenávist k řádkům zdrojovýho kódu mi přijde dost úchylná.
Je potřeba se zamyslet nad následujícími otázkami:
Smysluplné použití BSD na desktopu:
Smysluplné použití BSD na serveru:
Linux a BSD mají jednu společnou věc. A tím je skupina uživatelů, kterou bych pojmenoval fanatici. Myslí si, že OS, který používají je ten NEJ, tím pádem si sami o sobě myslí, že používají to NEJ a hodně si na tom zakládají. Tato skupina obvykle nic moc o svém NEJ OS neví, ale je nejvíce slyšet a daří se jí úspěšně šířit spoustu mýtů a bájí o svém NEJ OS.
Pokud si odpovím na výše uvedené otázky, tak dospěju k následujícímu závěru:
Jestliže se rapidně nezrychlí vývoj BSD a vývoj Linuxu bude pokračovat stávajícím trendem, tak Linux bude stále mílovými kroky utíkat BSD, a to nakonec skončí během několika málo let v propadlišti dějin. Když si uvědomíte kdo všechno stojí za Linuxem a kdo za BSD, tak zjistíte, že srovnávat tyto OS by bylo vůči BSD značně nefér. To co Linux neumí dnes, bude umět zítra...
Možná jsem to vzal příliš zhurta. Tak jako tak je to ode mne pouze spekulace, a teprve čas ukáže fakta. Rozhodně jsem tím nechtěl BSD nijak schazovat, cením si lidí, kteří ho vyvíjí. Ale bohužel v našem světě zanikají i dobře navržené, kvalitní věci a "nečistý bastl" kolikrát přežívá až neuvěřitelně dlouhou dobu, pouze díky výbornému margetingu.
Ano, komerční sféra není naštěstí všecho, ale bohužel ovlivňuje více věcí než je zdrávo. Debian to má dle mého názoru značně zjednodušené, oproti BSD. Když na daném železe poběží komerční distribuce Linuxu, bude tam šlapat i Debian. Za tu dobu co je mezi námi, si vybudoval pozici seriózní nekomerční distribuce. A pokud není třeba certifikovaných komerčních produktů s podporou není problém ani nasazení v komerční sféře. A co se týče ČR, tak si myslím, že je v komerční sféře celkem rozšířený nebo se pletu a mám štěstí na Debianisty, případně vyvozuji závěry z příliš malého vzorku
Znám několik firem, v nichž člověk odpovídající za IT je jeden ze společníků.
To sice víceméně řeší problém náhlé výpovědi, ale už ne třeba případ, že ho přejede auto.
Alebo sa na to mozete pozriet aj z druhej strany a zasnut, ze stale je mnoho veci, ktore BSD dokazu lepsie ako Linux a dalsie nove pribudaju.Mohl bys být konkrétnější? Tohle je tak nějak ta základní otázka, kterou jsem svým zápiskem položil
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.