Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už nějakou dobu vymýšlím takový malý projekt. Nemám teď čas rozmazávat detaily (třeba v příštím zápisku), ale potřeboval bych s něčím poradit.
Pod jedním z posledních politicko-zábavných JiKových blogů se strhla velká diskuse, v níž se objevil i názor, že v rámci zpřísnění imigrační politiky by měly být zakázány (nebo alespoň znevýhodněny) sňatky s cizinci.
Ve zbytku diskuse se to poměrně schovalo, takže o tom mluvilo víceméně jen pár lidí. Mě by ale zajímalo, jak moc rozšířený tenhle názor je, proto jsem se rozhodl sem vložit na tohle téma anketu.
Link na vlákno je tady.
Začal jsem si tuhle trošku hrát s PayPalem, abych si zkusil, jak se dá spojit s mým webem, pokud bych chtěl nechat uživatele za služby touhle cestou platit. Vyrobil jsem si tedy sandboxí testovací účty a ten zákaznický jsem přes Top Up zkusil nabít.
Jméno Tomáš Přibyl je asi většině místních dobře známé, kdo nezná, může v googlu zkusit jeho jméno případně i s klíčovým slovem Linux. Stručně řečeno je to takový pán, kterého je možné potkat snad všude a snad ke všemu má velmi fundovaně co říct. Právě teď dlouze povídal v Událostech a komentářích na ČT2 o srážce družic. Existuje něco, na co tenhle člověk není renomovaný expert?
Včera jsem se odhodlal k radikálnímu kroku - po dvou letech jsem na svém notebooku nechal celý disk přepsat náhodnými daty a nainstaloval systém úplně odčerstva. Kubuntu 6.06, které jsem tu doteď měl, fungovalo skvěle a absolutně spolehlivě, faktem ale je, že za dva roky vývoj trošku pokročil a i v Kubuntu jsou běžné věci, které mi v Dapperovi chybějí. Navíc jsem během dvou let přišel na to, že by mi vyhovovalo trochu jiné rozdělení disku atd.
Koho zajímá samotný trik, jak se zbavit ošklivého fontu, který Wine defaultně používá, může přeskočit na nadpis Trik. Teď následuje omáčka.
Disclaimer: tenhle zápisek by u někoho mohl vzbudit touhu pustit se do flamewaru, ale to opravdu není cílem, takže jestli v sobě něco takového cítíte, ani nečtěte dál . Snažím se získat nějaké informace, od kterých se můžu odpíchnout v dalším zkoumání, flamewar mi nepomůže v ničem, takže pls, flamujte někde jinde
Zprávy o tom, že Sun koupil MySQL, a diskuse pod nimi všude na Internetu mě přivedly k přemýšlení o tom, jaké jsou vlastně výhody a nevýhody jednotlivých databázových systémů a od tohoto uvažování jsem se dostal až k myšlence, jaké jsou výhody a nevýhody operačních systémů, konkrétně *BSD a Linuxu.
Nemůžu se nepodělit, toto mi přistálo v RSS
Jako - asi bych neměl být překvapený, přecijen to není poprvé (viz řešení řady bezpečnostních problémů v IE6 - je to nebezpečné? v SP2 zakážeme celou užitečnou funkci!).
Ale nakonec - mně to žíly netrhá :)
Update:
Tak toto mi přistálo v RSS hned poté. Ale stejně to je drsný.
Aspoň, že si uvědomují, kde je problém doopravdy:
We stated that it was the file formats that were insecure, but this is actually not correct. A file format isn't insecure — it's the code that reads the format that's more or less secure.
Pěkný večer přeji, nemám mnoho času na vysvětlování (grafomanská půlka mého já pláče ), takže se přímo zeptám: jaké síťové rozsahy používá Masarykova univerzita?
Řešil jsem dnes zpřístupnění ext3 oddílu z WXP. Vybral jsem ovladač z fs-driver.org a výsledek byl nechutně pomalý, pro běžnou práci to nebylo. Tu je řešení.
Po ránu jsem se mrknul na novinky.cz, co se během rána semlelo ve světě nového, a v rubrice Internet & PC se tam skví titulek: "Zájem o Windows Vista byl ohromný, hrozil pád Internetu".
Poslední asi týden mi radost z perfektně fungujícího systému kazí pan X-server - zamrzá. Toto je takový malý (možná rozvláčnější) "protokol" o pátrání po chybě.
Několikrát se mi (v Kubuntu) při filtrování různých výpisů stalo, že mi systém tvrdil, že grep nebo jiný použitý filtr nemám. Stávalo se to jen někdy a jen v případě, že jsem do daného filtru směroval vstup přes rouru.
Dost často teď někde čtu o Octave a prakticky pokaždé se dozvídám, že je to klon Matlabu, který je s Matlabem většinou kompatibilní. A já se teď dostal do situace, kdy Matlab potřebuju.
Chtěl jsem se podívat do dokumentace ke svému projektu, kterou si udržuju v Subversion. Vlezu si do odpovídajícího adresáře a najednou nevím, jestli jsem něco neměnil odjinud. A s naprostou samozřejmostí píšu:
apt-get update
Bylo mi divný, že to po mně chce heslo a trklo mě co je špatně. Databázi Apt jsem si updatnul a znova se chystám updatnout pracovní kopii adresáře s dokumentací. Zahlásilo to divnou chybu, neznámý příkaz. Tak se koukám, co jsem to vlastně napsal za příkaz:
svn upgrade
Už mi z toho prostě asi hrabe :-D No nic, asi potřebuju spánek...
Asi jsem objevil kouzlo Vimu. Dlouho jsem se jím nechtěl zabývat, měl jsem své oblíbené editory pro grafiku (hlavně Quanta) i pro konzoli (mcedit a nano) a Vim představoval dloooouhou dobu učení a snahy zapamatovat si to "šílené" ovládání. Říkal jsem si, že mi stačily pokusy s Emacsem, o kterém básní kniha Linux - Dokumentační projekt, ze které jsem se ve svých začátcích učil.
Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Zatoužil jsem po gelové klávesnici, viz třeba tady.
Láká mě hlavně ten tichý provoz, ale zajímalo by mě i, jestli je to nějak pohodlnější (dovozce na stránkách píše, že je to šetrnější ke kloubům), jenomže na netu je toho o gelových klávesnicích dost málo, pořád se dozvídám stejné málo.
Nemáte někdo s touhle hračkou zkušenosti?
Právě ode mě odešel další zvídavý jedinec - s úsměvem na tváři a čerstvou instalací Kubuntu 5.10 v notebooku.
Určitě jsem mu s Linuxem nepomáhal naposled, každý potřebuje na začátku párkrát nakopnout, než se zorientuje. Akorát si teď při pohledu na contact list v ICQ uvědomuju, kolik lidí - experimentátorů i spokojených uživatelů - mě tak nějak pravidelně žádá o radu. Napočítal jsem nějakých dvanáct jedinců (z toho nějakým sedmi jsem Linux zblízka představil právě já).
Můžu si teď říkat guru? :-D :-D :-D
Koukám, že Abíčko si našlo další způsob, jak zvýšit zisky. Nečekané, ale logické, rozhodně lepší, než ta cesta, po které se vydali v root.cz.
Díval jsem se teď chvíli na televizi a natrefil jsem na reklamu Českého Telecomu na ADSL připojení - Kraus si tam povzdychává, kde mohl dneska bejt, kdyby tenkrát byl Internet.