Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Celková doba studia musela být delší než standardní doba studia zvětšená o jeden rok, protože jinak by veřejná VŠ nemohla vybírat žádný poplatek za studium uskutečňované ve studijním programu v českém jazyce.Nějak jsem si to neuvědomil. A také jsem si myslel, že jde spíš o soukromou VŠ, ke které poplatky standardně patří.
To že přišel dopis, že se něco má zaplatit ještě neznamené, že se to musí zaplatit (zkrátka nic není tak horké, jak se zdá).
Z postu není jasné, jestli se to stalo tobě osobně, nebo jsi to jen od někoho dostal. Ale to je v zásadě jedno. Pokud je to pro něj překvapení, tak to znamená jediné -- nezajímá se o dění na škole kam chodí. Na VŠ totiž existují instituce, jakou je např. akademický senát a ten tvoří z části studenti. Jestli jsem to celé pochopil správně, tak daný student studuje trochu déle a platí za překročení doby studia (nebo na soukromé škole, ale tam je to ve smlouvě). Celé mi to přijde jako výkřik naštvaného studenta, který neplnil to co měl a teď se diví.
Nevim, o ktere skole mluvis. Predpokladam, ze cilem tohoto opatreni rektora bylo motivovat studenty k dokoncovani studia vcas, coz je jiste v poradku.
Vzhledem k okolnostem si myslim, ze pokud by tvuj kamarad napsal sluznou zadost o prominuti skolneho dekanovi (nebo rektorovi?, uz nevim, zeptej se na studijnim), tak by byla jeho zadost velmi pravdepodobne kladne vyrizena, nebo by mu byla prominuta alespon cast skolneho.
Pokud mu nedokazou na studijnim poradit, mel by se obratit na vaseho prodekana pro studijni zalezitosti.
Pokud ani tam nenajde podporu, tak to probrat se studentskymi senatory akademickeho senatu. Ti mu sice nepomuzou od skolneho, ale alespon mohou toho tema otevrit na senatu. Pokud je situace tak nespravedliva, jak pisete, a z odpovednych osob tvemu kamaradovi nikdo nepomuze, jiste se najde dost senatoru z rady zamestnancu, kteri si to radi poslechnou a mohou alespon formou nejakeho usneseni ovlivnit nazor vyssiho vedeni skoly.
Nejmene ucinou formou reseni jsou vykriky typu:
Teď je najednou všechno jinak, na studijním říkají, že je jim to blbý, ale nic nezmůžou, a ta svině zkurvená {jméno_rektora} si leda tak mne ruce. Takže si pamatujte - pravidla sice jsou, ale mohou se během hry libovolně měnit, ničemu nevěřte, FUCK OFF {zkratka_školy} ...... na ABCLinuxu.
"víte, já těch 17000 platit nechci", ale taky jim bude moci říct, proč by je platit neměl, aniž by to vypadalo, jako když malé děcko bezmocně křičí a kope kolem sebe, protože mu vzali lízatko.
Tohle je velmi dobrý nápad. Promluvit si z vedením školy (děkan, rektor) jako člověk s člověkem. U mého studia to pokaždé fungovalo a komunikace byla na velmi dobré úrovni. Osobně bych přišel za děkanem, řekl mu jsem "ten student", pro školu jsem dělal "tohle a tamto" (správce školní sítě, časopis, příprava laborek atd) a mám tento problém. A začít rozumně jednat. Určitě to půjde.
Hm, co na to říkám? Oni nemění pravidla, oni jsou flexibilní a dokazují podnikatelsý duch.
Za prve - proc to zamlceni jmena skoly? At lidi vi, jak to na ruznych skolach funguje, a at se potencialni studenti mohou rozhodovat informovane, na kterou skolu (ne)jit. Takhle u nas absolutne chybi jakykoli tlak na zmenu.Jméno školy jsem si nechal pro sebe z několika důvodů. Jednak opravdu nebylo účelem si tady zakřičet, ale zeptat se na názor - zamlčení soustřeďuje pozornost na samotný problém a jdou stranou nějaké osobní pocity vůči té které instituci. Především by to ale nebylo zrovna ťip ťop. O fungování té školy vím své z různých stran, pořád ale to, co mi kamarád poslal, je hodně emotivní první reakce. Bylo by vcelku nefér, abych jako nezúčastněný pozorovatel hned na Abíčku házel špínu na někoho, o kom nevím, jestli bude mít vůli to urovnat, ne?
Tiskni
Sdílej: