Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Cvičící se snažil cosi vysvětlit (bohužel už nevím, co to bylo) a mluvil o tom, že pokud máme fotku nějakých rozměrů s nějakým počtem barev (od dvou výš) a nějakou velikostí pixelu, existuje taky určitý počet možných kombinací těch pixelů. Samozřejmá věc.
Cvičící myšlenku rozvedl - když máme všechny kombinace, máme taky fotky všech lidí, kteří kdy žili, míst, která kdy existovala, textů, které kdy byly napsány... ale taky všech kdo teprve budou žít, existovat, ...
Hnutí mysli se do té představy ponořilo a chvilku si s tím hrálo. Po chvilce proplouvání jsem uviděl kousek do budoucnosti: obrovské úložiště zvukových souborů, které byly postupně vypočítány a vygenerovány. Někde v té nepředstavitelné hromadě dat byly všechny písničky, které kdy kdo nazpívá.
Vedle tohohle úložiště bylo několik nahrávacích společností - ne ty dnešní molochy, ale moderní pružné společnosti, které hledají a snaží se nabízet opravdovou kvalitu za cenu, která tomu odpovídá. Prodávají hudbu, ne melodický komerční shit sestavený podle tabulek za účelem vydělat co nejvíc. Vydělanými penězi podporují hudbu, přidávají ke svým prodejům nějakou přidanou hodnotu, ne zákonodárce hlasující pro omezující zákony. Je to tak proto, že zákony už nemají moc co omezovat - jakákoli písnička je pod svobodnou licencí ke stažení z úložiště, takže autorský zákon už nestojí za nahrávací společností.
Pak jsem se probral a zjistil, že nestíhám nasázet do Maple to, co se tam nasázet mělo
Tiskni
Sdílej: