Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Cvičící se snažil cosi vysvětlit (bohužel už nevím, co to bylo) a mluvil o tom, že pokud máme fotku nějakých rozměrů s nějakým počtem barev (od dvou výš) a nějakou velikostí pixelu, existuje taky určitý počet možných kombinací těch pixelů. Samozřejmá věc.
Cvičící myšlenku rozvedl - když máme všechny kombinace, máme taky fotky všech lidí, kteří kdy žili, míst, která kdy existovala, textů, které kdy byly napsány... ale taky všech kdo teprve budou žít, existovat, ...
Hnutí mysli se do té představy ponořilo a chvilku si s tím hrálo. Po chvilce proplouvání jsem uviděl kousek do budoucnosti: obrovské úložiště zvukových souborů, které byly postupně vypočítány a vygenerovány. Někde v té nepředstavitelné hromadě dat byly všechny písničky, které kdy kdo nazpívá.
Vedle tohohle úložiště bylo několik nahrávacích společností - ne ty dnešní molochy, ale moderní pružné společnosti, které hledají a snaží se nabízet opravdovou kvalitu za cenu, která tomu odpovídá. Prodávají hudbu, ne melodický komerční shit sestavený podle tabulek za účelem vydělat co nejvíc. Vydělanými penězi podporují hudbu, přidávají ke svým prodejům nějakou přidanou hodnotu, ne zákonodárce hlasující pro omezující zákony. Je to tak proto, že zákony už nemají moc co omezovat - jakákoli písnička je pod svobodnou licencí ke stažení z úložiště, takže autorský zákon už nestojí za nahrávací společností.
Pak jsem se probral a zjistil, že nestíhám nasázet do Maple to, co se tam nasázet mělo
Tiskni
Sdílej: