Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Cvičící se snažil cosi vysvětlit (bohužel už nevím, co to bylo) a mluvil o tom, že pokud máme fotku nějakých rozměrů s nějakým počtem barev (od dvou výš) a nějakou velikostí pixelu, existuje taky určitý počet možných kombinací těch pixelů. Samozřejmá věc.
Cvičící myšlenku rozvedl - když máme všechny kombinace, máme taky fotky všech lidí, kteří kdy žili, míst, která kdy existovala, textů, které kdy byly napsány... ale taky všech kdo teprve budou žít, existovat, ...
Hnutí mysli se do té představy ponořilo a chvilku si s tím hrálo. Po chvilce proplouvání jsem uviděl kousek do budoucnosti: obrovské úložiště zvukových souborů, které byly postupně vypočítány a vygenerovány. Někde v té nepředstavitelné hromadě dat byly všechny písničky, které kdy kdo nazpívá.
Vedle tohohle úložiště bylo několik nahrávacích společností - ne ty dnešní molochy, ale moderní pružné společnosti, které hledají a snaží se nabízet opravdovou kvalitu za cenu, která tomu odpovídá. Prodávají hudbu, ne melodický komerční shit sestavený podle tabulek za účelem vydělat co nejvíc. Vydělanými penězi podporují hudbu, přidávají ke svým prodejům nějakou přidanou hodnotu, ne zákonodárce hlasující pro omezující zákony. Je to tak proto, že zákony už nemají moc co omezovat - jakákoli písnička je pod svobodnou licencí ke stažení z úložiště, takže autorský zákon už nestojí za nahrávací společností.
Pak jsem se probral a zjistil, že nestíhám nasázet do Maple to, co se tam nasázet mělo
Tiskni
Sdílej: