Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Cvičící se snažil cosi vysvětlit (bohužel už nevím, co to bylo) a mluvil o tom, že pokud máme fotku nějakých rozměrů s nějakým počtem barev (od dvou výš) a nějakou velikostí pixelu, existuje taky určitý počet možných kombinací těch pixelů. Samozřejmá věc.
Cvičící myšlenku rozvedl - když máme všechny kombinace, máme taky fotky všech lidí, kteří kdy žili, míst, která kdy existovala, textů, které kdy byly napsány... ale taky všech kdo teprve budou žít, existovat, ...
Hnutí mysli se do té představy ponořilo a chvilku si s tím hrálo. Po chvilce proplouvání jsem uviděl kousek do budoucnosti: obrovské úložiště zvukových souborů, které byly postupně vypočítány a vygenerovány. Někde v té nepředstavitelné hromadě dat byly všechny písničky, které kdy kdo nazpívá.
Vedle tohohle úložiště bylo několik nahrávacích společností - ne ty dnešní molochy, ale moderní pružné společnosti, které hledají a snaží se nabízet opravdovou kvalitu za cenu, která tomu odpovídá. Prodávají hudbu, ne melodický komerční shit sestavený podle tabulek za účelem vydělat co nejvíc. Vydělanými penězi podporují hudbu, přidávají ke svým prodejům nějakou přidanou hodnotu, ne zákonodárce hlasující pro omezující zákony. Je to tak proto, že zákony už nemají moc co omezovat - jakákoli písnička je pod svobodnou licencí ke stažení z úložiště, takže autorský zákon už nestojí za nahrávací společností.
Pak jsem se probral a zjistil, že nestíhám nasázet do Maple to, co se tam nasázet mělo
Tiskni
Sdílej: