Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Byl jsem dnes donucen vstávat v nechutnou dobu (7:00), abych šel na cvičení matematické analýzy. Nevyspalost mě dostala do podivného stavu mysli, kdy jsem sice nebyl schopný logicky uvažovat, ale zato jsem měl obrovskou fantazii.
Cvičící se snažil cosi vysvětlit (bohužel už nevím, co to bylo) a mluvil o tom, že pokud máme fotku nějakých rozměrů s nějakým počtem barev (od dvou výš) a nějakou velikostí pixelu, existuje taky určitý počet možných kombinací těch pixelů. Samozřejmá věc.
Cvičící myšlenku rozvedl - když máme všechny kombinace, máme taky fotky všech lidí, kteří kdy žili, míst, která kdy existovala, textů, které kdy byly napsány... ale taky všech kdo teprve budou žít, existovat, ...
Hnutí mysli se do té představy ponořilo a chvilku si s tím hrálo. Po chvilce proplouvání jsem uviděl kousek do budoucnosti: obrovské úložiště zvukových souborů, které byly postupně vypočítány a vygenerovány. Někde v té nepředstavitelné hromadě dat byly všechny písničky, které kdy kdo nazpívá.
Vedle tohohle úložiště bylo několik nahrávacích společností - ne ty dnešní molochy, ale moderní pružné společnosti, které hledají a snaží se nabízet opravdovou kvalitu za cenu, která tomu odpovídá. Prodávají hudbu, ne melodický komerční shit sestavený podle tabulek za účelem vydělat co nejvíc. Vydělanými penězi podporují hudbu, přidávají ke svým prodejům nějakou přidanou hodnotu, ne zákonodárce hlasující pro omezující zákony. Je to tak proto, že zákony už nemají moc co omezovat - jakákoli písnička je pod svobodnou licencí ke stažení z úložiště, takže autorský zákon už nestojí za nahrávací společností.
Pak jsem se probral a zjistil, že nestíhám nasázet do Maple to, co se tam nasázet mělo
Tiskni
Sdílej: