Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jméno Tomáš Přibyl je asi většině místních dobře známé, kdo nezná, může v googlu zkusit jeho jméno případně i s klíčovým slovem Linux. Stručně řečeno je to takový pán, kterého je možné potkat snad všude a snad ke všemu má velmi fundovaně co říct. Právě teď dlouze povídal v Událostech a komentářích na ČT2 o srážce družic. Existuje něco, na co tenhle člověk není renomovaný expert?
Tiskni
Sdílej:
Mám pocit, že to musí být člověk, který se k tématu je ochoten a schopen stručně vyjádřit, vypadá alespoň trochu jako člověk a umí mluvit. Pokud se osvědčí v jedné oblasti, jsou v televizi více než ochotni jej oslovit i v případě oblastí jiných -- takových prověřených expertů je málo (tohle je reálná zkušenost mého kamaráda, který se už jednou před kamerou objevil).
Pokud posuzuji vliv člověka na klima, je třeba vzít v úvahu rozumné argumenty. Přírodu je třeba chránit a chovat se k ní citlivě. To je pravda. Například obrovské povodně, co byly u nás v letech 1997 a 2002 byly převážně způsobeny změnou hospodaření na půdě. Žádné remízky, háječky, které zadržují vodu, řeky se narovnávají a nemají kam odtékat, půda nemůže přijímat vláhu. Také ploché střechy komerčních center a továren vytvářejí komínový efekt v létě a mohou způsobovat pohyby vzduchu, které by jinak nebyly. To vše se dá brát v úvahu při plánování nové infrastruktury a nemusí to tolik stát.
Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že slunce má určité cykly a období, kdy se vyskytují skvrny. To obrovskou měrou ovlivňuje klima na Zemi a s tím člověk opravdu nemůže mnoho dělat. Ale co se dělat dá: třeba vytrvářet menší vodní nádrže, které pomohou v období sucha, hledat nové zdroje energie v případě, že příjde malá doba ledová, atd. Prostě prevence před překvapeními, které nám uděluje příroda.
Fakt je, že se počasí chová nevyzpytatelně - a to přibližně od doby před 30 lety, kdy k nám přišel obrovský mráz na Silvestra (1978). Pamětníci dobře vědí. Od té doby se střídá velké horko se zimou, záplavy, vichřice. Do té doby bylo počasí o dost stálejší, potvrzují to lidé z vesnice kolem 80. let věku, takže něco pomatují .. Zemědělci se mohli spolehnout, že bude tehdy a tehdy takové a takové počasí (menší výkyvy byly normální). Dnes to opravdu nejde .. Tak bůh suď, jak to doopravdy je.
Také ploché střechy komerčních center a továren vytvářejí komínový efekt v létě a mohou způsobovat pohyby vzduchu, které by jinak nebyly. To vše se dá brát v úvahu při plánování nové infrastruktury a nemusí to tolik stát.To jako že bychom postavili hypermoderní cluster a prováděli tam simulace těch šílenékomplikovaných jevů, které probíhají v atmosféře?
To ne, ale střechy by se mohly aspoň malovat na zeleno
potvrzují to lidé z vesnice kolem 80. let věku, takže něco pomatujíA nebo už dávno zapoměli, protože jejich hlavička makovička už není to co bývala... sorry, ale nějací svědci jsou asi to nejhorší o co se můžeš opřít, mnohem důvěryhodnější jsou měření.
Já vím, že měření je nejdůvěryhodnější. Ale třeba pro zemědělce hraje roli hodně faktorů, které sice změřit jdou, ale na papíře se špatně logicky kombinují: Počasí je třeba oblačné, ale slunce svítí málo, je velmi chladno a přitom fouká vítr, který při setí dělá problémy nebo je naopak bezvětří, během odpoledne teploty kolísají velmi rychle (měření proběhne třeba v 15 hodin), mnoho dalších drobných faktorů typu stokrát nic umořilo osla. Hodně starých lidí na vsi říká, že "komunistům počasí přálo" - tj. v době jejich vládnutí nebyly katastrofické výkyvy počasí. Je jasné, že to není úplně pravda. Například kruté zimy počátkem 60. let způsobily rozpad 3. pětiletky, povodeň v roce 1954 málem zbourala nedostavěnou Slapskou přehradu atd.
Žádné remízky, háječky, ...Ještě bych doplnil o rozorané meze v rámci kolektivizace v padesátých letech minulého století. K tomu lze dodat jediné: to my né, to komunisti.
Ničeho se ale neboj, lidí jako Ty (co sežrali rozum světa a jejích uctivý úsudek je nade všechno ten nejspávnější), je neuvěřitelná hromada, objevují se běžně nejen v televizi, ale naprosto kdekoli a už dávno před tím, než se začaly samovolně škubat Galvaniho žabí stehýnka a o televizi se nezdálo ani fantastům. jim navzdory se zatím svět do prdele dostat nestihl. Počítám, ale že teď už jsme tomu opravdu, ale opravdu strašně blízko.
pan Jilek - nas cteny chodec - byl taky jako expert v televizi ....holt lidi kteri se dokazou starat o 4 deti a byt soucasne sami ve svete na cestach jsou osoby, ktere nam obcansko pravni sdelovaci prostredek nemuze zatajit ...sem zvedav kdy bude svy rozumy vykladat u Moravce pan Smolik ...
Přeceňujete mně, pane kolego. Já žádné rozumy nemám. Jen se dívám kolem sebe a snažím se rozlišovat demagogické řeči od reality. Ale na to, abych fundovaně vysvětlil problém globálního oteplování, opravdu nemám. Snad jen tolik, že podezírám lobby, které vydělá miliardy na opatření proti tomuto oteplování, z provádění činnosti, která se ukáže v budoucnosti jako veskrze zbytečná a vynaložené prostředky neefektivní.
Jílek se o děti postaral a v televizi hovořil a hovoří o tom čemu rozumí. To jest, terapie závislosti a spoluzávislosti.
nojo... sleduju ho už dlouho. Nejvíc mě pobavil jeho web - nabízí tvorbu profesionální prezentace, ale očividně nemá žádné estetické cítění - viz. http://www.kosmonaut.cz/sluzby.html. Od roku 2005 je na rodičovské dovolené... to by taky mohlo něco vypovídat (asi tak má více času na to svoje pindání a psaní...). Je to prostě takové malé, neškodné dítě :)
Tomas Pribbyl pise do casopisu Kozmos hlavne o kozmonatike, takze sa dost vyzna
Přesně tak a nejen do časopisu Kozmos, ale také třeba do Letectví a Kosmonautiky. Pokud se týká kosmonautiky (jeho znalosti z jiných oborů nemohu a ani nehodlám posuzovat), je to jeden z předních popularizátorů v Česku. Jeho přednášky na toto téma jsou vždy velice fundované a pro T. Přibyla naprosto není problém s přehledem zabíhat až do nejmenších podrobností.
soubor.doc
tady vypadá docela blbě. ^_^
ok, beru zpet... zas tak neskodny neni :)