Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem se odhodlal k radikálnímu kroku - po dvou letech jsem na svém notebooku nechal celý disk přepsat náhodnými daty a nainstaloval systém úplně odčerstva. Kubuntu 6.06, které jsem tu doteď měl, fungovalo skvěle a absolutně spolehlivě, faktem ale je, že za dva roky vývoj trošku pokročil a i v Kubuntu jsou běžné věci, které mi v Dapperovi chybějí. Navíc jsem během dvou let přišel na to, že by mi vyhovovalo trochu jiné rozdělení disku atd.
Aby to nevypadalo tak moc radikálně - mám zazálohovaný celý původní kořenový oddíl a všechny skryté soubory a adresáře z homediru. Nakolik jsem si s Hardym zatím hrál, zjistil jsem, že obsahuje taky některé "super extra" novinky, na které si budu asi dlouho zvykat (čtěte: "hledat, jak se toho ksindlu zbavit"). Jeden relativně malý .tar soubor je celkem příjemná pojistka klidných nervů.
Při instalaci jsem narazil na dvě zajímavé drobnosti týkající se šifrování disku. Když jsem vyzkoušel zabezpečení přístupu pomocí náhodného klíče (tzn. ne pomocí fráze - nevzpomínám si teď z hlavy jak se ta volba jmenuje), nástroj pro rozdělení disku nedokázal nastartovat. Možná by bylo stačilo si pohrát s ostatními parametry, těžko říct, neměl jsem zase tolik času, abych se tím zabýval důkladně.
Druhá věc, která mě už mírně překvapila, byla instalace zavaděče. Použil jsem celý disk jako šifrovaný svazek a v něm jsem pomocí LVM vyrobil filesystémy. Protože jsem zašifroval všechno, přichází v úvahu jedině instalace LILO a instalátor mi GRUB z expertní nabídky dokonce schoval, abych to ani nezkoušel. Vtipné ovšem bylo, že zatímco instalátor tvrdil, že instaluje LILO a že při tom dochází k neočekávané chybě, na čtvrté konzoli se vypisovala hlášení ve smyslu "grub-install: /boot is in LVM, cannot install". Jsem hloupý já, nebo je bug v instalátoru?
Ať tak nebo tak, opětovná instalace se samostatným a nezašifrovaným /boot byla v daný okamžik nejrychlejším řešením problému, i když teď ten paranoik někde uvnitř mé hlavy ječí, že jsem nemusel šifrovat vůbec a že teď stačí, aby mi někdo zlý s liveCD v ruce v nestřežené chvíli nahradil jádro upravenou verzí, která zachytí a bůhvikam pošle moji frázi k šifrovanému disku.
Největším úspěchem dnešního dne je ale něco jiného - konečně mi funguje vestavěná webkamera Microdia. Před dvěma lety k ní ovladač k sehnání nebyl a dneska už jsem to taky chtěl vzdát, protože jsem nejdřív našel jen uzavřený ovladač, který stojí 5 euro, autor ho posílá emailem poté, co si všimne, že mu na PayPal přistála platba a za zmíněnou cenu získáte binární verzi ovladače pro jednu konkrétní architekturu a jednu konkrétní verzi jádra.
Nic proti tomu, že někdo chce za svoji práci dostat zaplaceno, 5 euro není tak moc, ale fakt, že pouhá aktualizace jádra by pro mě znamenala nutnost zaplatit znova, se mi dost příčí. Nechat si za práci zaplatit, to považuji za autorovo základní právo; snažit se nechat si za jednu věc zaplatit víckrát, to považuji za špínu a radši budu bez webkamery, než abych přistoupil na takové podmínky. Nehledě na to, že distribuci placené verze prostřednictvím emailu poté, co si autor všimne, necítím jako dostatečně spolehlivé řešení.
Naštěstí jsem ale ještě chvíli hledal, a k mé velké radosti také našel. Na Zero Dogg's blog jsem se dozvěděl, že existuje svobodné řešení, které si každý může zkompilovat přesně pro ten kernel, který právě používá.
K instalaci stačí na čistém Kubuntu 8.04 provést tuhle sekvenci příkazů:
# Příprava sudo apt-get install git-core curl ctags git clone http://repo.or.cz/r/microdia.git cd microdia # Kompilace make # Okamžité zprovoznění # sudo insmod ./microdia.ko # Instalace do systému sudo install -d /lib/modules/`uname -r`/misc sudo install microdia.ko /lib/modules/`uname -r`/misc sudo depmod -a sudo modprobe videodev sudo modprobe compat_ioctl32 # Pouze na 64-bitových systémech sudo modprobe microdia # Odstranění aplikací potřebných ke zprovoznění # sudo apt-get remove --purge git-core libdigest-sha1-perl liberror-perl curl ctags
Pokud chcete zkompilovaný modul zavést z místa kompilace, neprovádějte část označenou, jako instalace, ale odkomentujte si řádek pro okamžité znovuzprovoznění. Podobně poslední příkaz berte jen jako inspiraci, ať mi pak nikdo nepíše, že mu po použití mého postupu něco přestalo fungovat. A ještě upozorňuji na příkaz sudo modprobe compat_ioctl32
- ten je potřeba provést jen na 64-bitových systémech.
Po zavedení modulu se vytvoří zařízení /dev/video0, které je normálně přístupné přes V4L, tzn. třeba takové Kopete nebo VLC si s ním poradí.
Tiskni
Sdílej:
Ať tak nebo tak, opětovná instalace se samostatným a nezašifrovaným /boot byla v daný okamžik nejrychlejším řešením problému, i když teď ten paranoik někde uvnitř mé hlavy ječí, že jsem nemusel šifrovat vůbec a že teď stačí, aby mi někdo zlý s liveCD v ruce v nestřežené chvíli nahradil jádro upravenou verzí, která zachytí a bůhvikam pošle moji frázi k šifrovanému disku.Jenže podobně zběsilé řešení by mohl udělat i kdyby si měl šifrovaný celý root... jediná situace kdy by něco takového nešlo udělat je, že by si si nosil svůj
/boot
na flashce a zavaděč by si měl taktéž na té flashce, protože kdyby si měl zavaďěč na disku, tak by mohl k tomu disku přijít, zavaděč opatchovat tak, aby ve skutečnosti bootoval jiný kernel, než říká, že bootuje a tenhle patchnutý kernel by to heslo zaznamenal a v nestřežený okamžik při připojené síti by to heslo poslal tam kam útočník chce. A pak opět celá ta bezpečnost spoléhá na tom, že se nikdo nedokáže dostat k té flashce, která obsahuje kernel se zavaděčem. Ale přecijen tahat sebou všude flashku je o poznání jednodušší, než sebou tahat všude notebook, že Protože
*) vím, že Kubuntu 8.04 LTS není, ale vzhledem k tomu, že Kubuntu = minimální instalace Ubuntu + kubuntu-desktop, Ubuntu 8.04 je LTS a KDE 3.5.9 se už nijak zvlášť nevyvíjí, je to pro mě dostatečně LTS
Protože jsem zašifroval všechno, přichází v úvahu jedině instalace LILOPochopil jsem to tak, že LILO by mělo umět natáhnout jádro a initrd ze šifrovaného oddílu? Jak to dělá?
Použil jsem celý disk jako šifrovaný svazek a v něm jsem pomocí LVM vyrobil filesystémy. Protože jsem zašifroval všechno, přichází v úvahu jedině instalace LILO a instalátor mi GRUB z expertní nabídky dokonce schoval, abych to ani nezkoušel.Ono to z té věty docela vyplývá, tak mě to překvapilo. Jinak já mám malý flashdisk s jádrem a GRUBem.