Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Ubuntu nově pro testování nových verzí vydává měsíční snapshoty. Dnes vyšel 2. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Město Lyon posiluje svou digitální suverenitu a postupně nahrazuje software od společnosti Microsoft bezplatnými alternativami, zejména OnlyOffice pro kancelářské aplikace a Linux a PostgreSQL pro systémy a databáze.
Evropská občanská iniciativa Stop Destroying Videogames se snaží o to, aby vydavatelé, kteří spotřebitelům v Evropské unii prodávají videohry nebo na ně udělují licence, měli povinnost tyto hry ponechat ve funkčním (hratelném) stavu i po ukončení podpory ze své strany. Podpořit podpisem tuto iniciativu můžete v Systému pro online sběr podpisů.
Několikrát se mi (v Kubuntu) při filtrování různých výpisů stalo, že mi systém tvrdil, že grep nebo jiný použitý filtr nemám. Stávalo se to jen někdy a jen v případě, že jsem do daného filtru směroval vstup přes rouru.
Tento problém jednou proletěl i v news skupinách o linuxu, neobjevila se ale odpověď. Teď už vím, v čem je problém, i když pořád nechápu, jak je možné, že to tak "někdy" je a "někdy" zase ne.
Jde o mezeru mezi znakem pro rouru a názvem filtru - někdy se totiž interpretuje jako součást názvu příkazu a příkaz " grep" v systému opravdu nemám.
Podobný problém jsem několikrát zpozoroval při směrování stdout do souboru:
libovolny_program > soubor
Tenhle zápis zase občas směruje do souboru " soubor".
Zatím se mi zdá, že je to potíž specifická pro Ubuntu systémy. Pokud se s tím někdo potýkáte, tak prostě nepište tu mezeru za směrovací operátor:
program |filtr
libovolny_program >soubor
P.S.: Těm, kdo od blogpostu čekali nějakou hlubší myšlenku, se omlouvám
Tiskni
Sdílej:
>
nebo |
náhodou přes AltGr?