Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Od října jsem se rozčiloval nad tím, že Firefox ani Thunderbird mi neumějí otevřít PDF soubory přímo, musel jsem vždycky kýžený dokument uložit a pak teprve otevírat z Konqueroru.
Když jsem měl čas, zkoušel jsem si s nstavením pohrát, Firefox (i TB) si ale tvrdohlavě odmítal zapamatovat, že ty PDF soubory opravdu chci otevírat pomocí KPDF a pokaždé mi tvrdil, že pomocná aplikace neexistuje (a kvůli každému PDF se přebírat filesystémem až k binárce kpdf, to se mi fakt taky nechtělo).
Pobavil jsem se nad okýnkem pro nastavení akcí podle MIME typů souborů - akce se sice dají měnit, nedají se ale definovat nové.
Pohrál jsem si taky s Adobe pluginem, co je ke stažení z webu Firefox addons, ale asi jsem něco dělal blbě, ani ten jsem nerozchodil (teď mě napadá, že to asi chtělo nejdřív nainstalovat Acrobat readera a pak až něco chtít po tom pluginu, ale co už).
A včera jsem si - úplně náhodou - všiml, že v (K)Ubuntu repozitářích je balíček mozilla-acroread
. Stačí jeden apt-get install
a hotovo, vyřešeno pro Firefox i Thunderbird (vtipné je, že teď už si oba pamatují i to KPDF).
A tohle jsem, vážení, zkoumal třičtvrtě roku. No není to na ránu do hlavy?
Ale plyne z toho cenné poučení - jednoduchá řešení existují.
Tiskni
Sdílej:
Pokud si dobře pamatuju, v tom okně pro výběr jestli spustit nebo uložit se jako výchozí aplikace nabízí to, co je pro daný mime typ nastaveno v ~/.mailcap.
Čili přidat do tohoto souboru řádek
application/pdf;kpdf '%s'
Další variantou pro Firefox je nainstalovat si Mozzplugger.