Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od října jsem se rozčiloval nad tím, že Firefox ani Thunderbird mi neumějí otevřít PDF soubory přímo, musel jsem vždycky kýžený dokument uložit a pak teprve otevírat z Konqueroru.
Když jsem měl čas, zkoušel jsem si s nstavením pohrát, Firefox (i TB) si ale tvrdohlavě odmítal zapamatovat, že ty PDF soubory opravdu chci otevírat pomocí KPDF a pokaždé mi tvrdil, že pomocná aplikace neexistuje (a kvůli každému PDF se přebírat filesystémem až k binárce kpdf, to se mi fakt taky nechtělo).
Pobavil jsem se nad okýnkem pro nastavení akcí podle MIME typů souborů - akce se sice dají měnit, nedají se ale definovat nové.
Pohrál jsem si taky s Adobe pluginem, co je ke stažení z webu Firefox addons, ale asi jsem něco dělal blbě, ani ten jsem nerozchodil (teď mě napadá, že to asi chtělo nejdřív nainstalovat Acrobat readera a pak až něco chtít po tom pluginu, ale co už).
A včera jsem si - úplně náhodou - všiml, že v (K)Ubuntu repozitářích je balíček mozilla-acroread
. Stačí jeden apt-get install
a hotovo, vyřešeno pro Firefox i Thunderbird (vtipné je, že teď už si oba pamatují i to KPDF).
A tohle jsem, vážení, zkoumal třičtvrtě roku. No není to na ránu do hlavy?
Ale plyne z toho cenné poučení - jednoduchá řešení existují.
Tiskni
Sdílej:
Pokud si dobře pamatuju, v tom okně pro výběr jestli spustit nebo uložit se jako výchozí aplikace nabízí to, co je pro daný mime typ nastaveno v ~/.mailcap.
Čili přidat do tohoto souboru řádek
application/pdf;kpdf '%s'
Další variantou pro Firefox je nainstalovat si Mozzplugger.