Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poslední asi týden mi radost z perfektně fungujícího systému kazí pan X-server - zamrzá. Toto je takový malý (možná rozvláčnější) "protokol" o pátrání po chybě.
Zamrznutí se projevuje tak, že se přestane měnit obraz (docela nečekaný projev ) a jak se zdá, ignorují se stisknuté klávesy a tlačítka na myši. Trošku zvláštní je, že samotný pohyb myši se zpracovává, při pohybu se ale kurzor nemění podle toho, nad jakým objektem právě je.
Ignorování kláves a tlačítek myši mi znemožňuje situaci jakkoli lokálně napravit (Ctrl+Alt+Backspace i přepnutí na textovou konzoli je neproveditelné), protože ale všechny aplikace normálně dál fungují, můžu se připojit přes SSH a problém vyřešit na dálku sestřelením X-serveru. Obyčejým kill si ale ta potvora říct nedá a odporoučí se až po doručení SIGKILL.
A teď babo raď, kde je chyba.
Můj systém je původně Kubuntu 5.10 - zhruba v prosinci jsem ho upgradoval na vývojovou verzi a od té doby držím krok se stavem Dapper Drake pravidelnými aktualizacemi.
X-server mi poprvé zamrzl zhruba před měsícem, (nějak jsem se zrovna zabýval aktualizací pluginů ve Firefoxu), masivně se to začalo projevovat pár dní před vydáním Dapper Drake jako stabilního distra (těsně po provední jedné z posledních "předstabilních" aktualizací), stává se mi to ale doteď (několikrát za den) - dá se soudit, že to bude problém dost neobvyklý, navíc zřejmě nesouvisí přímo s nějakou mojí aktivitou, server zamrzá i když u PC nejsem. Nikde v logu není o chybě X-serveru nebo čemkoli souvisejícím nikdy žádná zmínka, což mi ztěžuje pátrání.
Nabízí se spousta vysvětlení a Google mi o řešení podobného problému někým jiným nic neprozradil. Zatím mám ale největší podezření, že to souvisí právě s Firefoxem, případně některým jeho rozšířením.
Pokud si vzpomínám, vždycky, když došlo k zamrznutí, byl Firefox spuštěný. Zkusil jsem po posledním násilném restartu Firefox vůbec nespouštět - dělám všechno, jako doteď, jen jsem prostě použil Konqueror. Všechno funguje už poměrně dlouho, takže tuším, že to byl správný tip.
Zatím jen tuším a ověřuji. Pokud je ale můj předpoklad správný, naskýtá se otázka, co může nějaká GUI aplikace provádět takového, že X-server z toho přestane reagovat i na SIGTERM signály. Za normálních okolností by to podle mě nemělo být nic, i kdyby se ta aplikace snažila, takže tu mám nejspíš co do činění s chybou v X-serveru projevující se jen v kombinaci se specificky nastaveným Firefoxem. Teoreticky ta chyba samozřejmě může být ještě v Nvidia ovladačích, je ale pravděpodobné, že bug v nich by způsobil větší paseku, moc jádra a jeho modulů je prostě nezměrná.
Tady pohádka zatím končí. Až přijdu na něco dalšího, připíšu to sem.
Tiskni
Sdílej:
Pokud logy nic neprozradí, začal bych pátrat kolem grafického chipsetu.
Presne tohle se mi stavalo taky, byla to pravdepodobne odpalena cast graficke karty (presne tohle to delalo i ve windows a halde jinych os). Grafika se mi taky neprehrivala, nejvice se to projevovalo s binarnimi ovladaci (ne-3d-akcelerovane nv jelo celkem v pohode) Koupe nove grafiky to vyresila.