Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Poslední asi týden mi radost z perfektně fungujícího systému kazí pan X-server - zamrzá. Toto je takový malý (možná rozvláčnější) "protokol" o pátrání po chybě.
Zamrznutí se projevuje tak, že se přestane měnit obraz (docela nečekaný projev ) a jak se zdá, ignorují se stisknuté klávesy a tlačítka na myši. Trošku zvláštní je, že samotný pohyb myši se zpracovává, při pohybu se ale kurzor nemění podle toho, nad jakým objektem právě je.
Ignorování kláves a tlačítek myši mi znemožňuje situaci jakkoli lokálně napravit (Ctrl+Alt+Backspace i přepnutí na textovou konzoli je neproveditelné), protože ale všechny aplikace normálně dál fungují, můžu se připojit přes SSH a problém vyřešit na dálku sestřelením X-serveru. Obyčejým kill si ale ta potvora říct nedá a odporoučí se až po doručení SIGKILL.
A teď babo raď, kde je chyba.
Můj systém je původně Kubuntu 5.10 - zhruba v prosinci jsem ho upgradoval na vývojovou verzi a od té doby držím krok se stavem Dapper Drake pravidelnými aktualizacemi.
X-server mi poprvé zamrzl zhruba před měsícem, (nějak jsem se zrovna zabýval aktualizací pluginů ve Firefoxu), masivně se to začalo projevovat pár dní před vydáním Dapper Drake jako stabilního distra (těsně po provední jedné z posledních "předstabilních" aktualizací), stává se mi to ale doteď (několikrát za den) - dá se soudit, že to bude problém dost neobvyklý, navíc zřejmě nesouvisí přímo s nějakou mojí aktivitou, server zamrzá i když u PC nejsem. Nikde v logu není o chybě X-serveru nebo čemkoli souvisejícím nikdy žádná zmínka, což mi ztěžuje pátrání.
Nabízí se spousta vysvětlení a Google mi o řešení podobného problému někým jiným nic neprozradil. Zatím mám ale největší podezření, že to souvisí právě s Firefoxem, případně některým jeho rozšířením.
Pokud si vzpomínám, vždycky, když došlo k zamrznutí, byl Firefox spuštěný. Zkusil jsem po posledním násilném restartu Firefox vůbec nespouštět - dělám všechno, jako doteď, jen jsem prostě použil Konqueror. Všechno funguje už poměrně dlouho, takže tuším, že to byl správný tip.
Zatím jen tuším a ověřuji. Pokud je ale můj předpoklad správný, naskýtá se otázka, co může nějaká GUI aplikace provádět takového, že X-server z toho přestane reagovat i na SIGTERM signály. Za normálních okolností by to podle mě nemělo být nic, i kdyby se ta aplikace snažila, takže tu mám nejspíš co do činění s chybou v X-serveru projevující se jen v kombinaci se specificky nastaveným Firefoxem. Teoreticky ta chyba samozřejmě může být ještě v Nvidia ovladačích, je ale pravděpodobné, že bug v nich by způsobil větší paseku, moc jádra a jeho modulů je prostě nezměrná.
Tady pohádka zatím končí. Až přijdu na něco dalšího, připíšu to sem.
Tiskni
Sdílej:
Pokud logy nic neprozradí, začal bych pátrat kolem grafického chipsetu.
Presne tohle se mi stavalo taky, byla to pravdepodobne odpalena cast graficke karty (presne tohle to delalo i ve windows a halde jinych os). Grafika se mi taky neprehrivala, nejvice se to projevovalo s binarnimi ovladaci (ne-3d-akcelerovane nv jelo celkem v pohode) Koupe nove grafiky to vyresila.