Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Poslední asi týden mi radost z perfektně fungujícího systému kazí pan X-server - zamrzá. Toto je takový malý (možná rozvláčnější) "protokol" o pátrání po chybě.
Zamrznutí se projevuje tak, že se přestane měnit obraz (docela nečekaný projev ) a jak se zdá, ignorují se stisknuté klávesy a tlačítka na myši. Trošku zvláštní je, že samotný pohyb myši se zpracovává, při pohybu se ale kurzor nemění podle toho, nad jakým objektem právě je.
Ignorování kláves a tlačítek myši mi znemožňuje situaci jakkoli lokálně napravit (Ctrl+Alt+Backspace i přepnutí na textovou konzoli je neproveditelné), protože ale všechny aplikace normálně dál fungují, můžu se připojit přes SSH a problém vyřešit na dálku sestřelením X-serveru. Obyčejým kill si ale ta potvora říct nedá a odporoučí se až po doručení SIGKILL.
A teď babo raď, kde je chyba.
Můj systém je původně Kubuntu 5.10 - zhruba v prosinci jsem ho upgradoval na vývojovou verzi a od té doby držím krok se stavem Dapper Drake pravidelnými aktualizacemi.
X-server mi poprvé zamrzl zhruba před měsícem, (nějak jsem se zrovna zabýval aktualizací pluginů ve Firefoxu), masivně se to začalo projevovat pár dní před vydáním Dapper Drake jako stabilního distra (těsně po provední jedné z posledních "předstabilních" aktualizací), stává se mi to ale doteď (několikrát za den) - dá se soudit, že to bude problém dost neobvyklý, navíc zřejmě nesouvisí přímo s nějakou mojí aktivitou, server zamrzá i když u PC nejsem. Nikde v logu není o chybě X-serveru nebo čemkoli souvisejícím nikdy žádná zmínka, což mi ztěžuje pátrání.
Nabízí se spousta vysvětlení a Google mi o řešení podobného problému někým jiným nic neprozradil. Zatím mám ale největší podezření, že to souvisí právě s Firefoxem, případně některým jeho rozšířením.
Pokud si vzpomínám, vždycky, když došlo k zamrznutí, byl Firefox spuštěný. Zkusil jsem po posledním násilném restartu Firefox vůbec nespouštět - dělám všechno, jako doteď, jen jsem prostě použil Konqueror. Všechno funguje už poměrně dlouho, takže tuším, že to byl správný tip.
Zatím jen tuším a ověřuji. Pokud je ale můj předpoklad správný, naskýtá se otázka, co může nějaká GUI aplikace provádět takového, že X-server z toho přestane reagovat i na SIGTERM signály. Za normálních okolností by to podle mě nemělo být nic, i kdyby se ta aplikace snažila, takže tu mám nejspíš co do činění s chybou v X-serveru projevující se jen v kombinaci se specificky nastaveným Firefoxem. Teoreticky ta chyba samozřejmě může být ještě v Nvidia ovladačích, je ale pravděpodobné, že bug v nich by způsobil větší paseku, moc jádra a jeho modulů je prostě nezměrná.
Tady pohádka zatím končí. Až přijdu na něco dalšího, připíšu to sem.
Tiskni
Sdílej:
Pokud logy nic neprozradí, začal bych pátrat kolem grafického chipsetu.
Presne tohle se mi stavalo taky, byla to pravdepodobne odpalena cast graficke karty (presne tohle to delalo i ve windows a halde jinych os). Grafika se mi taky neprehrivala, nejvice se to projevovalo s binarnimi ovladaci (ne-3d-akcelerovane nv jelo celkem v pohode) Koupe nove grafiky to vyresila.