Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Koho zajímá samotný trik, jak se zbavit ošklivého fontu, který Wine defaultně používá, může přeskočit na nadpis Trik. Teď následuje omáčka.
Stala se mi taková věc - kamarád potřeboval hodně velkým fofrem zprovoznit jednu aplikaci pro Windows (studijní záležitost, potřebuje se přichystat na zkoušky). Není to nijak komplikovaná aplikace, tedy aspoň od pohledu ne. Uvnitř asi jo, protože šlape jen na Windows XP - bůhvíproč, jenom čte testové otázky a odpovědi z plaintext souborů a pak se ptá; řekl bych, že je to takový KWordQuiz bez možnosti editovat si testy. S W2K si to ale nerozumí.
Jako na potvoru ale jediná XP v okolí jsou v kamarádově počítači, a v současné době odmítají fungovat (je přecpaný systémový disk, takže nenaběhnou). Celkem snadné řešení problému je nakonec komplikovanější, než se zdá - Kubuntu 6.06, které tam je v dual bootu, nemá write podporu pro NTFS (na kterém ty W jsou) a recovery console spuštěná z instalačky XP ani nedokáže zobrazit obsah toho disku. A na nějaké větší operace (stahování novějších verzí celého systému, reinstalace apod.) nezbývá čas. Takže WXP jsou nefunkční a momentálně s tím nemůžu nic dělat.
Prekérka, není-liž pravda?
Poslední nadějí zůstalo Wine, ač po zkušenostech s nefunkčností programu na W2K to nebyla naděje nijak veliká. Nainstaloval jsem ho, spustil jsem to a hle - program fungoval!
O chvíli později mi ale kamarád volá, že to neumí pořádně česky - české znaky se v tom fontu, který Wine defaultně používá, nezobrazují - takže si ve většině nabízených možností musí dlouze domýšlet, co to vlastně je za slovo. Protože se v testech slovíčkaří, bylo to pro něj celkem nepoužitelné.
Začalo dlouhé googlení, které odhalilo spoustu lidí s podobným problémem, spoustu rad, jak nastavit konfigurační soubor Wine (který se už dobré dva roky nepoužívá) a také návod, jak uvařit těstoviny bez vaření. Až po dvou hodinách jsem našel návod, který fungoval. A byl trapně jednoduchý.
Návod, který napsala anasofiapaixao, spočívá v úplně obyčejném zkopírování souboru s fontem (např. /usr/share/fonts/msttcorefonts/Arial.ttf) do Win(e/dows) adresáře s fonty (tzn. do ~/.wine/drive_c/windows/fonts/). Potom stačí spustit libovolnou Wine aplikaci (např. winecfg). Nebude to fungovat, pokud v cílovém adresáři už něco je - proč a co s tím je podrobně vysvěleno v odkazovaném návodu (nemusím opsat úplně všechno ).
Tiskni
Sdílej:
wget www.kegel.com/wine/winetricks chmod 755 winetricks ./winetricks corefonts