Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Koho zajímá samotný trik, jak se zbavit ošklivého fontu, který Wine defaultně používá, může přeskočit na nadpis Trik. Teď následuje omáčka.
Stala se mi taková věc - kamarád potřeboval hodně velkým fofrem zprovoznit jednu aplikaci pro Windows (studijní záležitost, potřebuje se přichystat na zkoušky). Není to nijak komplikovaná aplikace, tedy aspoň od pohledu ne. Uvnitř asi jo, protože šlape jen na Windows XP - bůhvíproč, jenom čte testové otázky a odpovědi z plaintext souborů a pak se ptá; řekl bych, že je to takový KWordQuiz bez možnosti editovat si testy. S W2K si to ale nerozumí.
Jako na potvoru ale jediná XP v okolí jsou v kamarádově počítači, a v současné době odmítají fungovat (je přecpaný systémový disk, takže nenaběhnou). Celkem snadné řešení problému je nakonec komplikovanější, než se zdá - Kubuntu 6.06, které tam je v dual bootu, nemá write podporu pro NTFS (na kterém ty W jsou) a recovery console spuštěná z instalačky XP ani nedokáže zobrazit obsah toho disku. A na nějaké větší operace (stahování novějších verzí celého systému, reinstalace apod.) nezbývá čas. Takže WXP jsou nefunkční a momentálně s tím nemůžu nic dělat.
Prekérka, není-liž pravda?
Poslední nadějí zůstalo Wine, ač po zkušenostech s nefunkčností programu na W2K to nebyla naděje nijak veliká. Nainstaloval jsem ho, spustil jsem to a hle - program fungoval!
O chvíli později mi ale kamarád volá, že to neumí pořádně česky - české znaky se v tom fontu, který Wine defaultně používá, nezobrazují - takže si ve většině nabízených možností musí dlouze domýšlet, co to vlastně je za slovo. Protože se v testech slovíčkaří, bylo to pro něj celkem nepoužitelné.
Začalo dlouhé googlení, které odhalilo spoustu lidí s podobným problémem, spoustu rad, jak nastavit konfigurační soubor Wine (který se už dobré dva roky nepoužívá) a také návod, jak uvařit těstoviny bez vaření. Až po dvou hodinách jsem našel návod, který fungoval. A byl trapně jednoduchý.
Návod, který napsala anasofiapaixao, spočívá v úplně obyčejném zkopírování souboru s fontem (např. /usr/share/fonts/msttcorefonts/Arial.ttf) do Win(e/dows) adresáře s fonty (tzn. do ~/.wine/drive_c/windows/fonts/). Potom stačí spustit libovolnou Wine aplikaci (např. winecfg). Nebude to fungovat, pokud v cílovém adresáři už něco je - proč a co s tím je podrobně vysvěleno v odkazovaném návodu (nemusím opsat úplně všechno ).
Tiskni
Sdílej:
wget www.kegel.com/wine/winetricks chmod 755 winetricks ./winetricks corefonts