Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Koho zajímá samotný trik, jak se zbavit ošklivého fontu, který Wine defaultně používá, může přeskočit na nadpis Trik. Teď následuje omáčka.
Stala se mi taková věc - kamarád potřeboval hodně velkým fofrem zprovoznit jednu aplikaci pro Windows (studijní záležitost, potřebuje se přichystat na zkoušky). Není to nijak komplikovaná aplikace, tedy aspoň od pohledu ne. Uvnitř asi jo, protože šlape jen na Windows XP - bůhvíproč, jenom čte testové otázky a odpovědi z plaintext souborů a pak se ptá; řekl bych, že je to takový KWordQuiz bez možnosti editovat si testy. S W2K si to ale nerozumí.
Jako na potvoru ale jediná XP v okolí jsou v kamarádově počítači, a v současné době odmítají fungovat (je přecpaný systémový disk, takže nenaběhnou). Celkem snadné řešení problému je nakonec komplikovanější, než se zdá - Kubuntu 6.06, které tam je v dual bootu, nemá write podporu pro NTFS (na kterém ty W jsou) a recovery console spuštěná z instalačky XP ani nedokáže zobrazit obsah toho disku. A na nějaké větší operace (stahování novějších verzí celého systému, reinstalace apod.) nezbývá čas. Takže WXP jsou nefunkční a momentálně s tím nemůžu nic dělat.
Prekérka, není-liž pravda?
Poslední nadějí zůstalo Wine, ač po zkušenostech s nefunkčností programu na W2K to nebyla naděje nijak veliká. Nainstaloval jsem ho, spustil jsem to a hle - program fungoval!
O chvíli později mi ale kamarád volá, že to neumí pořádně česky - české znaky se v tom fontu, který Wine defaultně používá, nezobrazují - takže si ve většině nabízených možností musí dlouze domýšlet, co to vlastně je za slovo. Protože se v testech slovíčkaří, bylo to pro něj celkem nepoužitelné.
Začalo dlouhé googlení, které odhalilo spoustu lidí s podobným problémem, spoustu rad, jak nastavit konfigurační soubor Wine (který se už dobré dva roky nepoužívá) a také návod, jak uvařit těstoviny bez vaření. Až po dvou hodinách jsem našel návod, který fungoval. A byl trapně jednoduchý.
Návod, který napsala anasofiapaixao, spočívá v úplně obyčejném zkopírování souboru s fontem (např. /usr/share/fonts/msttcorefonts/Arial.ttf) do Win(e/dows) adresáře s fonty (tzn. do ~/.wine/drive_c/windows/fonts/). Potom stačí spustit libovolnou Wine aplikaci (např. winecfg). Nebude to fungovat, pokud v cílovém adresáři už něco je - proč a co s tím je podrobně vysvěleno v odkazovaném návodu (nemusím opsat úplně všechno ).
Tiskni
Sdílej:
wget www.kegel.com/wine/winetricks chmod 755 winetricks ./winetricks corefonts