Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dost často teď někde čtu o Octave a prakticky pokaždé se dozvídám, že je to klon Matlabu, který je s Matlabem většinou kompatibilní. A já se teď dostal do situace, kdy Matlab potřebuju.
Instalace Matlabu na školním linuxovém serveru mi tvrdí, že funkce, které potřebuju (symbolické výpočty), ještě nejsou pro danou architekturu podporovány. Říkám si teda, že Octave mi musí posloužit stejně dobře, jako Matlab (ostatně nejde o žádné složitosti). Nainstaloval jsem, spustil jsem, a zatím se mi povedlo jen definovat hodnotu proměnné, protože všechno ostatní, co umím s Matlabem, Octave zatvrzele odmítá.
Nic moc teda... Podle dokumentace Octave bych neměl mít s použitím čehokoli z Matlabu problém, pozor bych si měl dávat jenom v opačném případě: kdybych chtěl práci z Octave potom otevírat v Matlabu.
Hezké, moc hezké. Už jen přijít na to, jak v Octave zprovoznit příkazy jako syms
nebo solve
. Snad nakonec Google zjistí, že odpověď na moji otázku zná... Držte palce.
Update: Sotva blogspot vložím, Google mi najde informaci o tom, že Octave symbolické výpočty neumí... Tomu říkám aplikace zákona schválnosti do praxe
Tiskni
Sdílej:
Fatal Java Exception detected
matlab -nojvm
? >> solve ('x+1=1') ??? Error using ==> maplemex The Symbolic Math Toolbox is not yet available for this architecture. Error in ==> maple at 104 [result,status] = maplemex(statement); Error in ==> solve at 62 maple('_EnvExplicit := true;');Verze 6 ale symbolické výpočty má a díky těm parametrům už i funguje, takže mockrát díky za dobré rady.