Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dost často teď někde čtu o Octave a prakticky pokaždé se dozvídám, že je to klon Matlabu, který je s Matlabem většinou kompatibilní. A já se teď dostal do situace, kdy Matlab potřebuju.
Instalace Matlabu na školním linuxovém serveru mi tvrdí, že funkce, které potřebuju (symbolické výpočty), ještě nejsou pro danou architekturu podporovány. Říkám si teda, že Octave mi musí posloužit stejně dobře, jako Matlab (ostatně nejde o žádné složitosti). Nainstaloval jsem, spustil jsem, a zatím se mi povedlo jen definovat hodnotu proměnné, protože všechno ostatní, co umím s Matlabem, Octave zatvrzele odmítá.
Nic moc teda... Podle dokumentace Octave bych neměl mít s použitím čehokoli z Matlabu problém, pozor bych si měl dávat jenom v opačném případě: kdybych chtěl práci z Octave potom otevírat v Matlabu.
Hezké, moc hezké. Už jen přijít na to, jak v Octave zprovoznit příkazy jako syms
nebo solve
. Snad nakonec Google zjistí, že odpověď na moji otázku zná... Držte palce.
Update: Sotva blogspot vložím, Google mi najde informaci o tom, že Octave symbolické výpočty neumí... Tomu říkám aplikace zákona schválnosti do praxe
Tiskni
Sdílej:
Fatal Java Exception detected
matlab -nojvm
? >> solve ('x+1=1') ??? Error using ==> maplemex The Symbolic Math Toolbox is not yet available for this architecture. Error in ==> maple at 104 [result,status] = maplemex(statement); Error in ==> solve at 62 maple('_EnvExplicit := true;');Verze 6 ale symbolické výpočty má a díky těm parametrům už i funguje, takže mockrát díky za dobré rady.