Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:34
Protože jste mě v anketě a v komentářích v mém minulém zápisku neposlali do pryč, jsem zpět s prvním zápiskem.
Tiskni
Sdílej:
Nejproblémovější osobou je matka muže (čili tchýně, z pozice přítelkyně).no ani nevis jakou mas pravdu :) a kdyby ji nahodou napadlo chodit na navstevu moc casto, tak ji proste reknu ze se mi to nelibi - s tim problem nemam, ona nepatri mezi lidi od kterych bych si nechal kecat do zivota
Jednak mas problem s tim, ze je pomerne dobre horlavaneni pravda, mrkni napr. na tohle
jednak tam musi cirkulovat vzduch, takze tam mas permanentni pruvan (alespon tak mi to bylo popsano, uz si to moc dobre nepamatuju.U drevostavby muze byt problem s vlhkosti - pokud se dostane do konstrukce. Zvenci konstrukci chrani omitka a zevnitr je pod sadrokartonem a instalacni mezerou parozabrana.
neni pravda, mrkni napr. na tohlePokud je mi znamo, pravdepodobnost ze nekdo uhori je velmi mala vuci tomu, ze se udusi splodinami z umelych hmot, kompozitnich materialu, prisad atd.
Tak tak :) jde o to ze kdyz uz to zacne horet, tak ten material ma garantovanou dobu po kterou se to nezhrouti, ale proste kdyz to blafne tak to shori at je to z cihly, ytongu, dreva :).
Pri pouziti Rigiduru (ktery ma vysokou pozarni odolnost) to bude horet stejne jako kterykoliv zdeny barak, to neplati u domu ktere jsou oplasteny OSB deskami. Nechapu proc by tam mel byt permanentni pruvan? Takovy problem by mohl nastat jen u pasivniho domu, ktery je cely "obalen do folie" (ktera je uzavrena tak aby z tama neunikalo zadne teplo a take nevnikalo), ale ani zde k tomu nedochazi protoze tyto domy maji rizenou vymenu vzduchu.
Je to samozřejmě porušení smlouvy (přeprodej elektřiny)To se fakt nesmí? Ty smlouvy se mi nechce hledat, možná je to jen u některých. Třeba v případě skupiny garáží (několika desítek), což jsou různé nemovitosti s různými majiteli, je běžné mít 1 přípojku od ČEZu a interní "vyúčtování". Jinak by každý musel platit celkem vysoký poplatek + mít vše zkontrolované revizním technikem, elektroměr na přístupném místě...
To je uplne bezne :). Stejne je to i se stavebnima povolenima, nekdy to trva i dva roky, to je teprve nater. :( Asi to bude to zjednoduseni a pomoc podnikatelum :D.
Ja bych si chtel postavit neco takovyho: http://www.aidomes.com/ ale s tou realizaci v cechach nejak nevim nevim
Na parcelu už je dovedená přípojka plynu (otázkou je zda jí vůbec využiju)Že váháš. Asi tak tisíckrát lepší než vařit na elektrice.
kazdopadne topeni bude ustredni - zadne primotopy, takze kdyz by bylo nejhur slo by to predelatJake ma smysl ustredni topeni na elektrinu? To me prijde ze kombinuje nevyhody obou pristupu - vyssi provozni naklady elekriny a vyssi investicni naklady (topny system, trubky) + spatna regulace jednotlivych mistnosti u centralniho (plynoveho) vytapeni.
Tady zalezi na tom, jestli mluvis o novostavbe nebo ne.No, asi i u novostavby budou naklady na vsechny trubky, kotel a radiatory o dost vetsi nez na primotopy a dostatecne dimenzovane elektricke vedeni.
Vyhodou vody jako media pro topeni je, ze lze menit zdroj tepla ci kombinovat s jinymiJo, to me nenapadlo. V kombinaci se solarnima panelama nebo tep. cerpadlem to dava smysl. Pokud tedy pokryji dostatecny podil spotreby, aby vyvazil znacny rozdil v cene tepla z plynu a z elektriny. Dalsi vec vhodna vzit v potaz je rozdil v cenach elektriny - prumerna cena AFAIK vychazi lepe v primotopovem tarifu (nebo tarifu tepelneho cerpadla) nez v 'akumulačních' tarifech. Ale nevim, mozna jde aplikovat primotopovy tarif i na ustredni vytapeni elektrinou.
Regulace mistnosti je stejna - co tam je za problem?Regulace u primotopu je trivialni - kazdy primotop ma samostatny termostat. Nevim jak je to u modernich systemu centralniho vytapeni, ale klasicke centralni vytapeni je celkem problem rozumne uregulovat - termostaticke ventily obvykle nejsou kalibrovane a termostat ridici kotel je v jedne mistnosti, podle jejiz teploty spina kotel. Pak je tu jeste zavislost prubehu vytapeni na umisteni radiatoru v topnym okruhu. A to ani nemluvim o rizeni ventilu v mistech, kde se topne okruhy deli. Mozna nejaka senzorova sit po celem dome s centralnim vyhodocovanim vytapeni by to vsechno uridit zvladla, ale jinak me to prijde celkem slozite.
Jo, to me nenapadlo. V kombinaci se solarnima panelama nebo tep. cerpadlem to dava smysl.Nehlede na to, ze behem parl let by se snad mohly objevit na trhu cenove dostupne mikrokogeneracni jednotky, coz me prijde jako optimalni reseni. Ale pak by tak jako tak chtelo dopredu pocitat s kominem na odtah spalin z plynu.
Nevim jak je to u modernich systemu centralniho vytapeni, ale klasicke centralni vytapeni je celkem problem rozumne uregulovat - termostaticke ventily obvykle nejsou kalibrovane a termostat ridici kotel je v jedne mistnosti, podle jejiz teploty spina kotel. ... Mozna nejaka senzorova sit po celem dome s centralnim vyhodocovanim vytapeni by to vsechno uridit zvladla, ale jinak me to prijde celkem slozite.U klasických systémů je to problém. Moderní systém má elektronicky řízené ventily (často "čtyřcestné", aby hydrodynamický odpor a průtok soustavy příliš nekolísaly v závislosti na nastavení v jednotlivých místnostech). Mohou být zcela autonomní a jen fungovat jako klasické PID regulátory nebo v lepším případě mohou dostávat i informace z centra (o venkovní teplotě, režimu kotle apod.) nebo být přímo centrálně řízené. Něco takového (tu poslední variantu) jsme měli na průmyslovce, kde bylo tuším 7 kotlů, elektronicky ovládané ventily u každého tělesa a v řadě tříd tepelná čidla - vděčnou zábavou se tak stalo nahřívání těchto čidel zapalovačem, ve snaze dosáhnout rekordní teploty, která se i přímo zobrazovala na displeji (jednou si toho ale v reálném čase všiml školník, vyslal na místo zástupce ředitele a dotyčný okamžitě inkasoval ředitelskou důtku
Primotop neni fajn, pokud to neni nejaky zatepleny barak. Osobni zkusenost, hlavne po rocnim vyuctovani anebo vypadku elektriky (nektere konciny byly v zime bez elektriky nekolik dni!).
Dostatecne dimenzovane vedeni znamena i pojistky a pak na to nemusi byt volna rezerva u CEZu anebo je, ale pausal za prikon(?) je docela nechutny.
Primotopna sazba neni nikde v zakonech, take se muze jednoho dne zrusit nebo velmi zdrazit a co pak...
U NED tep. cerpadlo pokreje az 100% (zalezi na tepelnych ztratach domku). Problem je, ze zrovna u NED se nevyplati (pri soucasnych cenach a zivotnosti kompresoru).
Pro primotopny tarif je pozadavek na nejake minimalni % vytapeni objektu elektrikou (IMHO ne jen primotopem).
Regulace kotle je uz dost zmaknuta a jeho vykon je obvykle vyssi nez tep. ztraty domku, takze neni problem ho cely vytopit bez ohledu na umisteni raidatoru.
Stejny problem maj panelaky a pokud je to dobre udelano a rozumny sousedy, tak neni problem.
Pokud je barak vybaven nucenym vetranim, tak tam vsechno tohle je jedno, protoze se rozvadi stejne teply vzduch do (skoro) vsech mistnosti.
Asi tak tisíckrát lepší než vařit na elektrice.v cem?
ale je to vacsi komfort ako sa trapit s plynomNa plynu není nic, s čím bych se musel trápit. Teda pokud umíš používat zapalovač.
Ale ruru na pecenie len elektricku...Tak s tím souhlasím
takisto ucinnost je dost slabaPři vhodné kombinaci hořák-nádoba je účinnost u plynu cca 50-60 %. Indukční ohřev má cca 80-85 %. Pro srovnání, přes 90 % se lze dostat jen s rychlovarnou konvicí, a to ještě za příznivých podmínek. Nejhorší účinnost má mikrovlnný ohřev, zhruba 20-30 %.
prenos tepla na indukcnu panvu a zohriatie jedla je otazka par sekund, s plynom sa to ohrieva ovela dlhsieS plynem není člověk omezen jen na indukční nádobí. Dá se vařit skoro v čemkoliv, pokud to snese vyšší teplotu (třeba i ve skle nebo porcelánu). A ohřátí jídla trvá srovnatelně dlouho.
dalej si mozes digitalne nastavit intenzituTo lze s plynem taky
dobu ohrievaniaPravda, to většinou ne. Ale stejně člověk většinou ohřívá podle reálného stavu. Leda by od toho odešel a zapomněl na to.
nemanipulujes s ohnomI elektrický sporák (včetně indukčního) dokáže založit požár.
neotravis sa plynomZemní plyn ani PB nejsou jedovaté. Jsou sice výbušné, ale jednak vytvoření nebezpečné koncentrace trvá dost dlouho a zadruhé moderní sporáky mají pojistku (starší ji mívaly jen u plynové trouby).
samotna indukcna platna vychladne ovela skorej, resp. sa ovela menej zahrejeNež co? U plynu se vypne plamen a už to nehřeje. Jediné, co zůstane ohřáté, je ta "mřížka", ale i ta rychle vychladne.
takze celkovo ovela vacsi komfortTo je věc ryze subjektivní. Každému může vyhovovat něco jiného.
zadruhé moderní sporáky mají pojistkuVo tom mi ještě chvíli něco povídej... půl dne trvá, než se ta pojistka chytne a nevypíná mi plyn. Starej dobrej starej sporák.
Ucinnost 90% dosahujem v tej najblbsej cinskej varnej konvici (bez vlastneho vypinania, dokonca bez vypinaca aspon na snure, ovlada sa vytahovanim zo zasuvky).My jsme kdysi dělali na FELu nějaká měření. U té rychlovarné konvice jsme se dostali max. na 91 % - přičemž pokud byla naplněná málo nebo naopak hodně, bylo to o dost horší (v prvním případě hrála roli "mrtvá hmota" a ve druhém nejvíc ztráty výparem). U mikrovlnky se to pohybovalo okolo 28 % (pro čistou vodu).
Tych 50-60% efektivity pri plyne sa mi zda nejak vela, skusim nieco k tomu pohladat.Tady něco je.
Kde sa straca energia v mikrovlnke?Především v samotném magnetronu (který přemění na mikrovlny jen část příkonu, zbytek je ztrátové teplo; udává se účinnost 65-70 %), dále ve vlnovodu a skříni, v řídicí elektronice a samozřejmě také výparem, vyzařováním, konvekcí a vedením z jídla.
Indukcni Plotnu jsem nedavno zapojoval znamemu a tu byla jakasi luxusni Whirlpool a byla to mrdka jako prase sroubkya svorky sem mel strach ze se vyvratijou kdyz je budu dotahovat a hlavne ze 15 Kkc to stalo mrdka jedna a 7,5 kW to melo gavado nenazrany.
Vidím Whirlpool a vidím, že elektrické zařízení pracují za dýmu a jisker.Dým je trochu navíc, ale jiskření je u elektromotorů v pračkách normální.
Asi tak tisíckrát lepší než vařit na elektrice.Rodice plynovy sporak meli a po case ho vymenili za elektricky a jsou s tim spokojenejsi. Plynovy sporak preci jen vytvari nejake spaliny v kuchyni, ktere pri spatnem odvetravani muzou u citlivejsich jedincu drazdit dychaci ustroji.
Navic u novostaveb, ktere jsou tesne nad hranici nizkoenergetickeho domu plati nizka sazba elektrickeho proudu. Takze se nevyplati ani topeni na plyn, natoz sporak :).
Preji pevne nervy.
Asi bych se raci picnul nez toto resit.
Jako ty ceny domů nebo přípojek? Drtiva vetsina stavebnich dozoru jsou vyhozene penize, hlavni je vybrat si solidni firmu.
To se vam zda treba dvoupatrovy dum s garazi a celkovou podlahovou plochou 140m2 za 2 400 000,- (bez pripojek) drahy?
Nechci zde hazet linky aby to nevypadalo jako reklama... ale je to normalni montovany dum na klic, cena neobsahuje pouze pripojky.
Ta cena byla za http://tosostav.cz/drevostavby/rd-110-b, presne to je 1 985 000Kc bez dph a bez zakladove desky. (proto tech 2 400 000 kdyz budeme brat 10% dph a desku na rovnem terenu)
Drtiva vetsina stavebnich dozoru jsou vyhozene penizePozor na tu terminologii! "Stavební dozor" existuje jen u staveb svépomocí a je u těchto staveb povinný ze zákona. Pak existuje "autorský dozor", což je projektant, který dohlíží na to, aby se stavělo podle projektové dokumentace. A konečně je ještě "technický dozor investora", který má za úkol kontrolovat, zda stavební firma pracuje, jak má, a zda zbytečně nezvyšuje náklady stavby. Čili u staveb dodávaných firmou se může vyskytovat druhý a třetí zmíněný dozor. Často se slučuje do jedné osoby nebo skupiny osob, ale nemusí to tak být. Jako o "stavebním dozoru" se často mluví o třetím uvedeném, tedy technickém dozoru investora. Je dobré ho mít, protože kdo není stavař, nemusí si všimnout chyb nebo nehospodárné práce.
NTECHNICKÁ:
Než tam postavíš ten barák, nešla by tam udělat "prasokalba" KERNEL ULTRAS? Nebo z narodniho odporu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.