Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:33
Dnes se podíváme na některé praktické stránky používání operačního systému. Nebojte se, život mě ještě neomrzel, takže do hodnocení zda je lepší konqueror, nautilus či explorer se pouštět nebudu. Raději se budu věnovat alespoň trochu racionálně a objektivně hodnotitelným funkcím.
Pokud máte (jako já) na disku nějakou složku, kde shromažďujete už mnoho let nejrůznější texty, .pdf, zdrojáky, uložené webové stránky a podobně, pokud máte obrovskou mailovou a newsovou schránku, pokud máte velkou sbírku multimédií všeho druhu, pokud projdete každý den spostu webů a občas potřebujete dohledat článek, který jste četli zhruba před měsícem, pokud lžete lidem na IM a potřebujete si občas rychle dohledat jak jste někomu zalhali abyste se nepřeřekli, pak se vám desktop search bude hodit. Na linuxu jsem zkoušel beagle a tracker. Ve Vistě je vyhledávání integrováno přimo do systému a existují ještě alternativy: Copernic Desktop Search, Google Desktop Search (nezkoušel jsem) a další. Nebudu vás dlouho napínat, oba jsou o třídu lepší než Beagle a Tracker dohromady. Udělátko integrované ve Vistě vyhrává tím, že je to pluginy rozšířitelný systém a díky síle MS je výrobci software skutečně dělají. Pokud se nenainstalují spolu s programem, ktery dokumenty v daném formátu vytváří tak většinou stačí napsat do google "ifilter název_programu_nebo_přípona" a po několika kliknutích se k požadovanému pluginu dostaneme. Další výhodou je dobrá integrace do systému. Lze např. vytvořit "smart folder" tedy složku s výsledky vyhledávání, která se jeví jako obyčejný adresář. Copernic je vyspělý produkt s kvalitním GUI a podpoprou spousty (150+) formátů a nabízí nejlepší možnosti vyhledáváni. Produkty pro Windows mají za sebou prostě delší historii a jsou vyspělejší. Nemalou mírou se na tom podílí zřejmě i to, že jádro Windows poskytuje už velmi dlouhou dobu (od verze 2000?) obdobu Linuxího inotify.
Vista nabízí režim spánku (suspend to ram), hibernaci (suspend to disk) a kombinaci obojího, což je zajímavá alternativa- když je vše v pořádku (nevypadne napájění, nedojde baterie v notebooku...) tak se probudí z RAM v opačném případě se probudí z hibernace. Oba režimy fungují v zásadě vždy (i na desktopech), výrobci hardware si to hlídají. Ovladač zařízení, který neprojde testem hibernace a suspend to ram nedostane WHQL certifikaci. A ACPI v BIOSech je psáno s úhlavním cílem- aby to ve windows nějak fungovalo. Do režim spánku se počítač dostává 3 vteřiny a probouzí se vteřin šest. Bohužel to nenípro overclockery. BIOS nenastaví ty správné ořechové hodnoty napětí, frekvencí a časování. Doba přechodu do hibernace samozřejmě závisí na velikosti obsazené paměti a dalších faktorech. Všeobecně mi ale příjde rychlejší než v linuxu. Probíhá take kultivovaněji- LCD neblikají (vypnou se hned na začátku), s disky to necvičí (až na disk, na který se hiberuje se hned na začátku zastaví). Probuzení z hibernace je zhruba stejně rychlé jako v linuxu, což je paradoxně docela dlouho z toho hlediska, že start Visty (27 vteřin od poslední hlášky BIOSu po login na mém počítači). Je logické, že probuzení stroje s 8 GiB paměti a spoustou spuštěných programů trvá i dvakrát déle. Oproti Linuxu je ady ještě jeden rozdíl- Vista před hibernací neodstránkuje co se dá, zbaví se jen diskové cache. Po probuzení z hibernace v Linuxu a kliknutí na Eclipse, OO nebo jiný velký program začne zuřivě blikat disk aby dostal data ze swapu. Ve Vistě lze ihned pracovat. Vista: jednička, Linux: trojka, Váha 3.
Možnosti nastavení týkajících se spotřeby jsou bohaté. Od CPU scalingu (který v sobě obsahuje EIST, Cool&Quiet...), přes řízení vypínání panelů a disků až po selektivní vypínání USB nebo řízení napájení PCIe. Samozřejmě lze nastavit funkci vypínacího tlačítka na case a na notebooku nadefinovat co se má stát při sklopení/odklopení víka. Takto detailně lze nastavit několik profilů a přepínat mezi nimi. Zajímavost: implicitně je i v režimu "vysoký výkon" nastaveno vypínání disků při nečinnosti. Pokud vám zvuk zastavujícího a roztáčejícího diksu nedělá dobře- tak tuto funkci vypněte. Vista: jednička, Linux trojka. Váha: 2.
Log ve Vistě je pojat poněkud megalomansky. Události se řadí do hierarchické struktury kategorií. Každá aplikace si může vytvořit svoji podhierarchi. Vše se zaznamenává v podobě XML. Aby se v tom bylo možno zorientovat tak aplikace "Prohlížeč události" nabízí jednak předpřipravené pohledy a také možnost vytvořit si pohled vlastni pomocí klikacího nástroje nebo pomocí XPath dotazu(!!!). Je k dispozici také vyhledávání, export, import, možnost vložení vlastní události... Systémové události jsou lokalizované. Události maji pevně stanovenou formu (DTD), což může být jistou výhodou oproti "každá ves jiny pes" logům v Linuxu. Úroveň logování lze nastavit jen částečně a tato nastavení jsou rozseta po celém systému (audity v nastavení uživatelského účtů a podobně) a není pro to žádné centrální místo. Tanto log se samozřejmě nehodí pro zaznamenavání access logu webserveru atd. Tyto logy si aplikace řeší samy. Čistě textová podoba Linuxových logů má svoje výhody.Opravdu těžko rozhodnout, který systém je lepší. Dávám oběma dvojku. Váha: 1 (na serveru 4).
Vista na základě události počítá index spolehlivosti počítače. Sledují se problémy hardware, chyby operačního systému, selhání služeb a pády aplikací v určitém časovém rozpětí. Index má na začátku (optimisticky) mximální hodnotu 10, každý den se index o určitou hodnotu zvedne a problémy jej naopak snižují. Vypovídací hodnota tohoto indexu je značně sporná. Stačí používat nějakou nestabilní aplikaci a jde rychle k nule. Je to ale zajímavý pohled na události z logu týkající se spolehlivosti systému.
V linuxu je celá řada programů pro zálohování, jednoduchými skripty pro rsync počínaje, GUI prográmky jako kbackup pokračuje a baculou konče. Ve windows je situace podobná (včetně rsync a baculy), jen klikacích udělátek (včetně komerčních produktů) je více. V takové houštině řešení na straně jedné a požadavkl na straně druhé nelze udělat srovnání. Popíšu tedy prostředky pro zálohování integrované ve Vistě a nechám na vás zda se vám libí nebo ne.
Celý systém stojí na třech pilířich. První z nich je "Windows complete backup", který uloží na disk (nebo hromadu DVD, už aby tu byly levné blue-ray) image systemového disku. Tu lze pak obnovit ikdyž se systém dostane do nespustitelného stavu nebo zhavaruje disk. Dalším pilířem je zálohování souborů. Uživatel si zvolí které složky a které typy souborů chce zálohovat, kam se zálohy mají ukládat (doporučuje se externí disk) a jak často se mají dělat. O zbytek se postará systém. Zálohy jsou prováděny inkrementálně. Posledním pilířem jsou stínové kopie souborů. Ty se vytvářejí při mnoha příležitostech jako instalace ovladače nebo programu, v časovém intervalu, při spuštění počítače nebo na vyžádání uživatele. Toto chováni lze plně ovlivnit, viz popis plánovače úloh dále.
Obnova souborů je integrována přímo do systému resp. do exploreru. Ve vlastnostech souboru/složky je záložka "předchozí verze", kde je možnost provést obnovu nebo procházet složkami v podobě, v jaké byly v daném časovém okamžiku. Se soubory lze zacházet jako kdyby se jednalo o obyčejné soubory- je vidět jejich náhled, lze je otevřít, zkopírovat atd.
Nástroj "Plánovač úloh" je ve Viste překvapivě mocný. Kromě samozřejmé možnosti nastavení časového spouštění s nejrůznějšími variantami opakování (včetně legrácek typu např. každý druhý pátek v měsíci, nebo poslední den v měsíci) lze akci svázat i s libovolnou události systému, která vygeneruje zápis do logu. Jsou jich tisíce a instalované aplikace registrují svoje události. Dále existuje možnost nastavit podmínky např. spouštět jen po nějaké době nečinnosti, zda musí byt v době provádění přihlášen uživatel, zda se má počítač kvůli této úloze probudit ze suspendu, zda se může spustit při napájění z baterie... Dále lze nastavit chování pokud byl počítač ve stanovené době vypnuty nebo nejsou dlouhodobě splňeny podmínky pro spuštění, povolit/zakázat spuštení více instancí stejné úlohy, nastavit maximální dobu běhu úlohy. Spouštět lze aplikace s právy zvoleného uživatele v určité složce, odeslat mail nebo zobrazit hlášku na obrazovce. Zkrátka je to jak na klikací nástroj velmi přízpusobitelná aplikace. V linuxu téměř vše dosáhnu také ale kdo není líný psát nějaké hlídátko pověšené na na tail -f /var/log/něco? Zkrátka rohodl jsem se ohodnotit Vistu jedničkou a Linux dvojkou. Váha: 2.
Množství implicitně naplánovaných úloh a procesů běžících na pozadí je enormní. "Stahuje se televizní program z internetu.", "Nahrává se pořad Televizní noviny", "K dispozici jsou nové záplaty.", "Na disku G: dochází místo", "Probíhá automatická defragmentace.", "Probíha kontrola malware na disku", "Probíhá záloha.", "Stahuje se startovací stránka prohlížeče", "Probíhá indexování souborů" a desítky dalších akcí. Díky tomu všemu získáváte pocit, že sedíte u systému, který který si žije svým vlastním životem. Už jen čekám, kdy na mně vyskočí bublinka "měl jsi ve svých dokumentech nehorázný nepořádek, uklidil jsem je." a "Kritická situace: v ledničce došlo pivo. Volám záchrannou službu." Ze začátku to člověka dráždí proč najednou z ničeho nic začne chroupat disk nebo je vytížený procesor. Časem si na to ale zvykne; priority jsou nastaveny tak, aby úkoly na pozadí neovlivňovaly běžnou práci.
To je pro dnešek vše, příště bude na pořadu dne mezi jinými téma "To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mně nejdou"
Tiskni
Sdílej:
Operační systém přestal pracovatVista: Tak! A mám toho dost!
Co se tyce te hibernace a uspaveni. Nejde ani tak o to, ze by ty drivery bez implementace nedostali nejakou certifikaci. Oni by vubec nefungovaly. Windows driver model je totiz postaven tak, ze nuti autory ovladacu, aby ony vlastnosti (tj. rekace na udalosti informujici o zmene stavu (IRP_MJ_POWER/IRP_MJ_PNP) implemetovali, alespon v nejake minimalni forme.
No dalsi veci je, ze pokud se programatorovi nejak podari nutnost implemetace obejtit, nebo ji udela nejak blbe, tak Windows proste zahlasi, ze diky ovladacum zarizeni AB nejde system uspat. Tim se takove zarizeni stava neprodejne.
PS: Nesnasim nabozenstvi.....To nie je otazka nabozenstva ale otazka priorit. Zaujima ma co sa deje pod GUI povrchom. Neprichadza do uvahy aby si system robil nieco co nechcem alebo o com neviem, alebo aby si zil svojim vlastnym zivotom, co mimochodom pripusta aj autor tychto postov a to suvisi predovsetkym s aspektomi o ktorych tvrdite, ze vas nezaujimaju. Naopak, myslim ze to na co je MS system urceny prednostne, to robi velmi dobre, teda zbieranie roznych informacii o svojich uzivateloch. Mozete ma oznacit za paranoika a mozete tvrdit, ze vas to nezaujima... Ale to je otazka uz spomenutych priorit ;)
a to je len zaciatok peripetie dataminingu dolovaneho od zakaznika
Přesně tak, na svém routeru vidím denně statistiky jak gigabajty mých osobních informací proudí k MS .
Co se prosím tě odešlě při aktivaci? Tj těsně po instalaci? Dyť v tom systému vůbec NIC NENÍ, snad kromě uživatelského jména, jména a příjmení, přípaně firmy - co z toho jsou tak tajné informace, že je MS nesmí vědět? Dále se dozví max. info o HW, opět nic tajného. Po této aktivaci můžu vytáhnou RJ-45 a MS se nedozví už vůbec nic.
Přesně tak, na svém routeru vidím denně statistiky jak gigabajty mých osobních informací proudí k MS
.
Myslis ze na tie najdolezitejsie informacie treba gigabajty?
Nechcem tu rozvijat nejake plamenne tezy. Kazdy si urcite vytvori svoj nazor. Vychadzam zo svojich skusenosti s produktami od MS, MS-DOSom pocnuc, cez win 3.11 az po XP konciac, nepriamo aj s Vistou. Napisal som len svoj nazor, chytat sa tu za slovicka nema zmysel.
HOWWWWGHNechcem tu rozvijat nejake plamenne tezy.
Ano, napíšeš jednu odstavec, že Windows ... datamining, ale konkrétní popis nikde. Minule někdo napsal, že W2k3Server stojí za hovno a na přímou otázku "co konkrétně" taky neodpověděl. Každý si vytvoří obrázek sám .
Kazdy si urcite vytvori svoj nazor. Vychadzam zo svojich skusenosti s produktami od MS, MS-DOSom pocnuc...Jestliže se tvoje nechuť k MS datuje už od dob MS-DOS tak pánbůh s tebou, není ti pomoci. Každému co jeho jest, já si názor na tebe vytvořil.
Jestliže se tvoje nechuť k MS datuje už od dob MS-DOS tak pánbůh s tebou, není ti pomoci. Každému co jeho jest, já si názor na tebe vytvořil.Tu asi bude dost zalezat na tom, do akej miery je nechut k MS produktom z mojej strany a nazorom na mna ako na osobu z tvojej strany relevantna. Mozno je v tom aj nejaky linearny vztah
... a nazorom na mna ako na osobu ...Tak jsem to nemyslel, omlouvám se jestli to tak vyznělo. Měl jsem na mysli názor na tebe pouze jakožto linuxového uživatele, nikoliv jako člověka obecně.
>Toho kodu je tolik, ze to nikdo nema sanci vsechno pochopit, ...
otevreny kod ma to kouzlo, ze zajemcum umozni pochopit to co je zajima bez nutnosti dekompilace naslednym experimentum s vlastnimi napady nic nebraniISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.