Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 20:41
Tiskni
Sdílej:
Osobne mi prijde logictejsi cist to za sebou tak jak to patri, ne tak jak to psalV takom prípade treba najskôr čítať sériu o robotoch.
Osobne mi prijde logictejsi cist to za sebou tak jak to patri, ne tak jak to psalV tom případě bys měl začít knihami Ocelové jeskyně a Nahé slunce.
důvod pro galaxii bez mimozemšťanůNebylo tohle popsáno i v Nadaci?
Len ako legenda o "večnosti", v ktorej roboti vybrali pre ľudí najvhodnejšiu históriu galaxie. Bez predchádzajúceho prečítania Konca večnosti to človeku unikne.
+ odkaz na Oblázek na obloze (Bel Arvardan, Synapsifikátor) v předposledním díle Nadace
A taky tam někde myslím bylo něco ve smyslu "dívka, co hovořila s planetou", což by mohlo být Erythro v Nemesis.
Kdysi jsem je cetl, ted jsem si serii chtel zase precist, ale mam doma jen prvni a nevimkolikaty dil a ty prostredni nedokazu sehnat. Mozna se pochlapim a koupim si celou serii v originale, nejspise to vyjde i levneji
nebo seženete samizdatovou pre-1989 verzi se správným názvem ZákladnaZ jakého důvodu je tento název ten správný?
"Základna" byla propagována v souvislosti s prvním porevolučním vydáním, které bylo pohříchu plné chyb, takže kritici z řad SF fandomu s oblibou zakončovali své zdrcující recenze poznámkami typu "a stejně by se to mělo jmenovat základna".
Co se pořadí čtení týče, rozhodně je nejlepší začít původní Foundation. I. Asimov spoiloval sám sebe často a rád a žádný postup čtení úplně spoiler-free. Dobrý postup je Nadace -> Nadace a Říše -> Druhá Nadace a pak buď Romány o říši (Kosmické Proudy, Oblázek na Obloze a Hvězdy jako Prach) nebo nové romány, t.j. Nadace na hranicích (Foundation's Edge - název je další překladatelský oříšek, se kterým se mimochodem zatím nikdo nevyrovnal tak docela se ctí, neboť je-li už původní Foundation hra se slovy, je název Foundation's Edge hra se slovy na druhou) a Nadace a Země (a pak Romány o říši).
Pak je teprve dobré jít na roboty a oba prequely (předpokládám, že čtenář chce číst o Nadaci ev. říši, ne o robotech).
Je ovšem třeba znovu zdůraznit, že žádný postup není zaručeně spoiler free, snad jedině takový, kdyby čtenář postupoval přísně podle data publikace (a ani tam to není 100%). Například román Nadace a Země je pro člověka, který zná romány o robotech a prequely v podstatě strašná nuda, zatímco čtenář, který je nezná si ho může nerušeně vychutnat (a teď se samozřejmě nabízí otázka, co je lepší...).
A to nemluvím o tom, že je dobré někam přihodit i Nemesis a Konec Věčnosti (oficiálně sice nejsou součástí Foundation universa, ale...).
Já se překladatelským oříškům vyhýbám tak, že čtu Asimova v originále. To pak člověk není vázán počtem slov jak vyjádřit např. "Foundation's Edge".
Co se týče spoilerů, tak mám pocit, že to je přímo Asimovův záměr. Hází je rovnoměrně v celém příběhu, aby je pak v závěrečné kapitole, nebo dalsím díle edice, hezky pospojoval a určil příběhu nový směr.
Pravda, pravda... osobně mi dosti vadí jisté elitářské dělení románů I. Asimova na "klasické" a "nové" (markantní je to zrovna u Nadace). Je jasné, že Asimov z 80. let je jiný než Asimov ze 40. let, ale pořád je znát, že je to ten samý autor, akorát je vypsanější.
Jinak naprostý souhlas, u spoilerů muselo jít o záměr, ono přece jen, dost často ovlivňuje to, v jakém pořadí člověk knihy čte i jejich prostá (ne)dostupnost (přece jen, bavíme o dobách před e-booky a Amazonem) a pak je lepší, když autor trochu spoiluje, než aby nechal čtenáře tápat ve tmě.
Asi nejmarkantnější příklad je zrovna Předehra k Nadaci. Pokud si člověk přečte tenhle díl jako první, má v podstatě odspoilované romány o robotech (pokud je nečetl předtím) + část Nadace a Země. I proto je špatný nápad začínat právě Předehrou a je lepší ji číst co nejpozději.
Nadace na Hranicích a Nadace a Země je další případ (byť slabší a svým způsobem nevyhnutelný) - tedy pokud je člověk nečte jako poslední (pak ovšem zejména Nadace a Země vyznívá poněkud hluše a to je také příčinou, proč je tento díl hodnocen asi nejhůře ze všech), tam jsou spoilováni roboti.
Roboti Úsvitu a Roboti a Impérium taktéž, pro změnu spoilují Nadaci, byť naštěstí jen jemně a naštěstí korigují jeden renonc, který straší v románech o Říši (protože dost nelze číst dva romány najednou, tak se člověk spoilerům neubrání tak nějak z principu věci).
"Spojovací" díly jsou kritické z hlediska spoilerů a nejhorší jsou v tomto směru oba prequely, které jsou spoilery přecpané, protože Asimov předpokládal, že jeho čtenáři mají už mezitím načteno a že tedy nemusí brát žádné ohledy, protože píše pro publikum, které zná zbytek ságy.
Pak je teprve dobré jít na roboty a oba prequely (předpokládám, že čtenář chce číst o Nadaci ev. říši, ne o robotech).Pokud čtenář nechce číst o robotech, pravděpodobně je může úplně vynechat - tak významné to propojení není. IMO
Samozřejmě, že je může vynechat - pak mu ovšem nevyhnutelně bude chybět část skládanky a zejména Roboti a Impérium je dost kritický díl, jak pro trilogii o Říši, tak pro Nadaci (a číst čtvrtý díl bez znalosti tří předchozích je poněkud o ničem).
No, asi tu budu v menšině, ale mně se s odstupem doby Nadace líbila méně než jiné, i méně klasické, knihy kvůli dvěma věcem.
Jednak ten bezchybně realizovaný plán bez zjevných drobných odchylek a potřeby korekcí, přitom to celé muselo být šíleně citlivé na šum a na počáteční podmínky. Jo, v dalších dílech pak odchylka je, ale ne šumového, ale principiálního rázu, a asi ještě později a jinde se objeví že vlastně někdo korekce prováděl, ale první Nadace mi z tohohle pohledu přišla strašně nevěrohodná.
A potom mně zejména v dalších dílech vadil ten systém udělám teorii, nebo spíš hypotézu - šíleně se na ni upnu, bez důkazů - rozpadne se - udělám jinou - opakuje se, a to mnohokrát. Zase, pak se to jakž takž vysvětlí (nechci spoilovat), ale nějak mi to vadilo.
Na druhou stranu jsem to přečetl celé. I když už je to dávno, takže si pamatuju detaily jen matně a tyhle dojmy...
První Nadací jsem myslel první knihu, Nadace, jako takovou, samu o sobě, ne ten druhý význam. (A asi je ten dojem taky dán tím, že jsem ji četl v době, kdy další díly snadno dostupné nebyly - česky nevyšly, respektive vycházely postypně, a v angličtině byly nedostupné)
Vicemene souhlasim. Vetsina jinych kniho od Asimova se me libila vic. At uz knihy o robotech (sbirky povidek ci serie zacinajici Ocelovymi jeskynemi), nebo treba 'Ani sami bohove' (tu osobne povazuju za nejlepsi knihu od Asimova).
nedávno nově vydanou sériíArgo ve spolupráci s Tritonem znovu vydává "původní" trilogii Nadace (v redakci Miloše Urbana!), ale AFAIK zatím vyšel (letos) jen první díl. A to provedení je skvostné, kéž by chtěli vydat i všechny ostatní věci z nadační série (základnovské? Haha
> A i Kantůrek může udělat chybu.
Jo, vsiml jsem si napriklad toho, ze v Pohyblivych obrazkach prekladal 'Ponder Stibbons' jako 'Viktor Grýnbaum', zatimco v nasledujicich dilech jako 'Rozšafín Ctibum'.
Kantůrek je skvělý překladatel, o tom žádná, a některým jeho překladatelským výkonům nelze než složit poklonu, ale něco prostě přeložit nejde.Ne všechny Pratchettovy knihy překládá Kantůrek. Některé jsou napůl s nějakou ženskou (na jméno jí nepřijdu) a některé dělala ta ženská samostatně. Ten rozdíl je jak nebe a dudy, po dvou stránkách jsem si řekl, že to je nějaký divný, kouknu dozadu a on Kantůrek nikde. Dočíst se to fakt nedalo, holt když si člověk zvykne na kvalitu...
Mně se na samotném závěru ovšem nelíbila myšlenka vzniku Galexie. Musím říci, že mně ta myšlenka je odporná a říkám si, zda to Asimov myslel skutečně vážně jako svůj vlastní koncept ke kterému by lidstvo mělo směřovat. Dnešní milovníci různých Google calendarů a poskytování soukromí kdejakým vykukům na Netu by ale mohli být spokojeni :-]Ano, jsem na tom podobně, jenže je otázka, jestli to opravdu není odporné jen z našeho úhlu pohledu. ťem, pro které je společnost okolních jednoltivců a jejich obraz v ní pomalu tím nejdůležitějším v jejich životě, by to možná tak odporné možná opravdu nebylo. A je pravda, že Galexie, celogalaktická skupinová mysl (něco jako borgský kolektiv "s lidksou tváří"), by měla proti mimogalaktickým mimozemšťanům mnhohem větší šanci než rozdrobené impérium, ať už pod vedením První nebo Druhé nadace, nebo znovuzrozeného impéria v přednadačním stylu. A pokud se dá věřit Konci věčnosti, byl by příchod mimozemšťanů jen otázkou času ...
ťem, pro které je společnost okolních jednoltivců a jejich obraz v ní pomalu tím nejdůležitějším v jejich životě, by to možná tak odporné možná opravdu nebylo.
A to do jisté míry platí pro nejednu dnešní společnost.
Třeba se jim za ty roky podařilo vměstnat do toho logaritmického pravítka i ten počítač.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.