Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:04
Android má i verzi pro x86 počítače. A hlavně je pod svobodnou licencí GNU GPL a Apache 2.0, takže si s ním můžeš dělat celkem co chceš a mj. si ho portovat na různé architektury.
Ano má, ve fázi testování
Už několik let.
Android je super a ak ma clovek Intel grafiku alebo radeon tak ho spusti s akceleraciou aj na x86 problem je ze neplati pravidlo ze nabehne. inac nevie niekto ci je pre android nieco ako WINE to by bol skutocny killer Windowsu, lebo povedzme si to rovno Linux je fajn ale mnoho beznych ludi chce t oze si nahodi system a hned hlada po nete rozne hry, klikacky, co svieti, blika a co ma v nazve setup.exe takze android je ako stvorena nahrada len by to chcelo aj to ze ak niekomu takyto android ponuknem ze sa ma opyta a pojde mi na tom Crysis, Fifa atd odpoviem jasne chod do Google Marketu a nainstaluj WINEDROID :D
A co takhle si přiznat, že Linux je "nepoužitelnou sračkou" hlavně (jenom) pro BFU? Ten, kdo umí aspoň trochu programovat, si totiž v Linuxu většinou libuje. Osobně neznám lepší platformu pro programování než Linux.
Máš pravdu. Ale plného potenciálu Linuxu můžeš využít jenom, pokud máš aspoň základy programování.
Ano. Ale Windows (příklad) tě do programování moc nenutí. Linuxové distribuce, jako je např. Arch Linux, Gentoo, tě k programování vybízejí či dokonce "nutí".
Špatný "vtip". Nevím jak ty, ale já rád pronikám pod pokličku, rád zkoumám, jak systém funguje. A tady je znalost programování zcela zásadní. No a např. zmíněný Arch Linux tě celkem "nutí" pod tuto pokličku pronikat.
Špatný "vtip".Já za špatný vtip považuju to, na co jsem odpovídal
Nevím jak ty,Není až takový problém to zjistit, ale teď jsem to ještě trochu ulehčil.
No a např. zmíněný Arch Linux tě celkem "nutí" pod tuto pokličku pronikat.Takže znovu od začátku. Přišel jsi s tvrzením, že mezi Windows a Linuxem patří i to, že tě Linux nutí k programování. Na doložení toho tvrzení sis úmyslně vybral specializované geekovské distribuce na místo distribucí zaměřených na uživatele, což je samo o sobě argumentační klam. Já jsem si z tebou nabízených vybral Gentoo, které bylo jednu dobu relativně oblíbené i mezi větším množství neprogramátorů. Vtipnou formou jsem dal najevo, že si nejsem vědom, že by užiatele jakkoli nutilo věnovat se programování.
A tady je znalost programování zcela zásadní.Tohle je typický straw man. Je pravda, že znalost programování člověku s počítačem značně rozšiřuje jeho možnosti a člověku s open source software nebo dokonce člověku se systémem jako je Gentoo, který ulehčuje integraci vlatních změn o to víc. Na druhou stranu není pravda, že by znalost programování byla nezbytná pro správu, údržbu a používání takového systému. Rád bych upozornil, že napsání příkazu do příkazového řádku není programování, nýbrž ovládání. Stejnětak není programování úprava konfiguračních souborů. A troufám si tvrdit, že ani aplikace předpřipraveného patche není programování. Pokud tedy nemáš namysli programování ve smyslu spuštění pracího programu na automatické pračce ;).
Ono jde o to, co je ještě ovládání a co už je programování. Když si vezmu jako příklad shellové skripty (bash), tak je můžu chápat jako ovládání, protože se shellové skripty skladají hlavně z těch příkazů příkazového řádku, ale na druhou stranu je už můžu chápat i jako programování (jsou k dispozici cykly, podmíněné rozhodování...).
Tedy hlavním "problémem" je asi to, že já chápu programování šířeji než ty.
Jinak mě neber příliš vážně, jsem totiž "blázen".
.bash_profile
přidám export EDITOR=vim
, tak se zcela jistě o programování ve smyslu vývoje software nejedná.
zda je vytváření shellových skriptů programování nebo ne značně závisí na tom, co do těch shellových skriptů píšu
Tak s tím plně souhlasím. EDITOR=vim
je pouhé nastavení proměnné prostředí.
+1
Proč tu dáváš Arch Linux a Gentoo, které, a doufám, že uživatele se moc neurazí, prostě není pro BFU - začínající uživatele.
Pokud je na počítač někdo předinstaluje, tak na používání jsou stejně těžké jako Ubuntu aj. Stačí jenom zvolit vhodné uživatelsky přívětivé programy.
"Windows si dokážu spravovat sám a nepotřebuji žádného admina"
Ale jak to dopadá, že? "Rozesrat si" Windows není nic těžkého. A BFU na to mají "vlohy". Takže je stejně potřeba někdo, kdo jim to "spraví".
i Windows jde spravovat administrátorsky podobně jako Linux, ale v základu je to uděláno tak, že hlavní uživatel může prakticky vše. Linux tohle částečně podporuje díky sudo
V Linuxu je samozřejmě taky "hlavní uživatel", jmenuje se root
. Ale ještě k sudo
: Co jsem vypozoroval, tak BFU často kopírují příkazy z nějakého návodu na webu v dobré víře, že tam není žádné nebezpečí, a pak se hodně diví, když si něco smažou, znefunkční. To platí nejenom pro příkazy uvozené sudo... Takovým BFU bych sudo zkonfiguroval tak, aby jako root (či jiný uživatel) mohli spouštět jenom programy, které opravdu potřebují a vyžadují běh pod účtem root. Jako obyčejní uživatelé si mohou smazat maximálně tak svůj domovský adresář (rekurzivně).
Obecně bych šel cestou, aby běžní uživatelé (resp. programy) měli co nejméně pravomocí, resp. povolit jenom nezbytně nutná oprávnění. Tzn. kdyby program "xxy" mohl běžet pod uživatelem "nobody" a nevadilo by to v něčem, tak bych ho tak zkonfiguroval, aby pod "nobody" běžel.
Ano i Windows jde spravovat administrátorsky podobně jako Linux, ale v základu je to uděláno tak, že hlavní uživatel může prakticky vše.Uživatel Administrator ve Windows má dosti omezené pravomoci na rozdíl od roota v GNU/Linuxu.
Linux tohle částečně podporuje díky sudo, ale furt musím zadávat heslo a furt tak musím přemýšlet, jestli to, co dělám, opravdu skutečně chci a je dobré pro systém.Zřejmě jsi vůbec nepochopil, k čemu
sudo
slouží. Vůbec není pravda, že Linux tohle částečně podporuje díky sudo, stejně jako není pravda, že musíš v případě jeho používání furt zadávat heslo. Příkaz sudo slouží především k tomu, aby uživatel mohl (bez znalosti root hesla) spouštět příkazy, které potřebuje, ale k jejichž spuštění nemá standardně oprávnění. A není problém ho nastavit tak, aby vůbec žádné heslo zadávat nemusel.
No, základy ti asi stačit nebudou. Problém je, když narazíš na hranice, kde tě linux začne omezovat. Osobně bych velmi rád něco jako Plan9.Máš pravdu. Ale plného potenciálu Linuxu můžeš využít jenom, pokud máš aspoň základy programování.
Ale ano, svata trojice neni pro BFUGentoo, stejně jako ostatní distribuce, má na balíčkování nebo chceš-li správu software automatizaci. Svatou trojici člověk nepotřebuje, navíc na hromadu balíčků už ani nefunguje.
"Windows prostě fungují, v linuxu se musí hledat na forech, aby začalo něco fungovat"Tak s tim víceméně souhlasim... ...a dodávám
...ale většinou nepomůžou ani ty fóra.
Ani jedna z distribuci mi nikdy nedelala zadne problemy a to co popisujes.Tak to je vtip roku, ty kodeky nejsou ani v jediný, pak postahuješ 50GB bordelu a nejde to stejně, flash taky ne a třeba ten FF v updatech taky neni...
Zatím se mi nestalo, že by Linux nefungoval od začátku na stroji, na kterém jsem ho nainstaloval.Mně ano. Od té doby jsem si začal hlídat, co za hardware si nosím domů.
Flash už v základuJaký Flash a v základu čeho? Adobe Flash nemůže být součástí žádné open source distribuce, vždy se jedná buď o mixed source distribuci nebo externě doinstalovanou komponentu. Gnash a podobné zatím nedokážou Adobe plně nahradit. Striktně vzato je Linux název pro jádro, často se používá jako obecný název pro distribuci, nicméně pokud chceš říct, že je closed source software jeho integrální součástí, tak to asi nebude fungovat s žádnou smysluplnou definicí.
kodeky (tady promiň ale opět v základuTady značně záleží na distribuci a jurisdikci, ve které se pohybuje.
maximálně problém u starého HW jako je scanner 10 let starý.V oblasti starého hardware Linux vyniká mnohem víc než v oblasti nejnovějšího hardware. Vybral sis jeden relativně ojedinělý příklad, kde je to možná jinak.
po nainstalování Windows 7 mi nefunguje ani blbý USBAž na to, že většina instalací Windows 7 je buď OEM nebo na nějaký známý či certifikovaný hardware, podle toho v jakém měřítku se to dělá. Instalace systému na nepodporovaný hardware je problém bez ohledu na výběr operačního systému.
Špatné zkušenosti s Linuxem totiž pramení zejména z nepochopení rozdílnosti filozofie tohoto OS.To se ovšem dá aplikovat na jakýkoliv operační systém.
Sabayon linux tohle neresi a proste tam Flash uz v zakladu je.Pak je ale potřeba mluvit o Sabayonu, nikoliv o Linuxu. To druhé, v kontextu kdy s zjevně nejdná jen o jádro, evokuje představu, že (1) to tak v distribucích je a že (2) je Adobe Flash plnohodnotnou součástí distribuce stejně jako kterýkoliv jiný balíček. Některé softwarové distribuce (mimojiné Sabayon a Ubuntu) obsahují instalátor, který nabízí instalaci otevřeného i uzavřeného software z vlastních i cizích zdrojů (myšleno server, ze kterého se software ve skutečnosti stahuje), z čehož pochází právě mylný dojem popsaný dvěma číslovanými body v předchozím odstavci.
Ale pokud vim, tak flash musim instalovat i po instalaci WindowsJá chodím na tenhle portál kvůli zájmu o linux a open source. Windows mě zajímají jen okrajově a v kontextu tohoto portálu vlastně vůbec. Proto si dovolím držet se v diskuzi především linuxové tematiky.
A ano, ale to same muzeme delat i s Linuxem ze? Instalovat ho na podporovany HW...Já osobně považuju za samozřejmost, že si o kompatibilitě hardware a operačního systému před koupí něco zjistím.
Ale v tom pripade argument odpurcu linuxu...Mně žádné domnělé argumenty domnělých odpůrců nezajímají. Boj s imaginárním nepřítelem přenechám těm, které to baví.
A ano, to co jsem napsal, se da pouzit na jakykoliv Os a vlastne o tom cely tenhle zapisek je. Ze cokoliv co mi nekdo vycte vuci linuxu, ja muzu otocit a to same vycist i jinemu OS a neb, "Kdo chce psa biti, hul si vzdycky najde"Takže jestli správně chápu, tvůj zápisek je o tom, že Linux i Windows mají svoje problémy. Díky, to jsme nevěděli ;).
Takže jestli správně chápu, tvůj zápisek je o tom, že Linux i Windows mají svoje problémy. Díky, to jsme nevěděli ;).No spíše jsem jen poukázal, nebo jsem se pokusil poukázat, že to co se linuxu vyčítá, proč není použitelný, tak to samé je i u jiného OS, pokud se na to někdo zaměří. Ale neboj, další zápisek bude víc věcný k tématu linuxu
Než vyjdou kterékoliv Windows testují se několik let. Výrobci ovladačů mají taky nějaký čas k testování. A než Windows vydají jsou stará, třeba 4 roky. Později jdo do toho ale kliknutím instalovat aktualizace a nové programy. Taky mají tu samou verzi ve svých laboratořích v které než něco vydají (aktualizace), vyzkoušej to.
Když to srovnáme třeba s Debianem, protože má zhruba stejný vývoj. Není už lehké tam ty nové věci dostat, natož aby je tam dostal začátečník, třeba jako já. Linuxová laboratoř jsou všicni uživatelé, už od začátku s tím už se musí počítat. Ubuntu má aspoň výhodu, že na něm pracujou lidi s estetickym cítěním.
Na Linuxu flash, kodeky, tiskárny, furt nějakej průser
Výrobci..,
sarkasmus, nebo orgasmus, je to prostě pravda, ještě se mi nestalo, že bych nainstaloval nějaký distro a bylo to bez problémů, nebo šly asploň vyřešit...Ty z nás, kteří vědí, jak věci řešíš, to ani moc nepřekvapuje ;).
Pokud se zacnu zivit tim, ze budu prodavat pocitace s predinstalovanou distribuci linuxu, tak ti prodam funkcni a nakonfigurovanou vecTo si vyděláš ;). Amiga provozuje linux na notebooku, který dostal darem.
To si vyděláš ;). Amiga provozuje linux na notebooku, který dostal darem.Chudák, to se už nedivím, že má s tím takové špatné zkušenosti. Ještě by mě tedy zajímala ta jeho distribuce
Projeví se to když se víko používá k uspávání.Tak taková situace u mně ještě nenastala, notebooka by byla škoda, to bych si vzal rači židli, nebo tak něco...
Při probuzení to detekuje špatný stav.No, to já si detekuju vždycky taky, tak to bude asi správně
Fedora... ono to nemá ovládací centrum!!! jak mam jako nastavit všechno co chci nastavit?
ikona s názvem Nastavení (Fedora výchozí) nebo v panelu v ikona s klíčem a šroubovákem (Fedora výchozí) nebo v termu gnome-control-center
(Fedora výchozí)
sekretářka
Je naivní si myslet, že sekretářka bude něco instalovat bez souhlasu nadřízeného, spíš to ani nepůjde, protože jí to nadřízený v systému odepře. A stroj dostane nastavený a proto co bude dělat už připravený, ještě než k tomu zasedne. To mě vždy pobaví, jak to každý srovnává se sekretářkou. Proto v tomhle rozšíření Linuxu do kanceláří nevidím ale spíš v množství programů které ji práci usnadní. ..atd. to jsem trochu odbočil. .
proč tam nemůže bejt při instalaci zaškrtávací políčko "mam v prdeli svobodný/nesvobodný chci aby mi všechno fungovalo"?
Tohle má Ubuntu!
sekretářka bude něco instalovat bez souhlasu nadřízeného, spíš to ani nepůjde, protože jí to nadřízený v systému odepře. A stroj dostane nastavený a proto co bude dělat už připravenýLOL! člověče
Já rozumim, že teď někdo bude frfňat o nesvobodnym softvéru, ale proč tam nemůže bejt při instalaci zaškrtávací políčko "mam v prdeli svobodný/nesvobodný chci aby mi všechno fungovalo"?Vis chlapce mala, kdyby jsi poradne cetl a chodil aspon na ceske stranky o linuxu a nedelal by ti problem i ty informace si poradne prebrat pres ten svuj zatvrzely vztek k linuxu, tak by jsi zjistil, ze presne tohle jedna distribuce ma
A potom tu je Arch, kde ich tie pravnicke blbosti vobec netrapia a standardne repozitare obsahuju aj "non-free" software. Bohuzial, Fedora si nieco take dovolit nemoze pretoze by niekto 'sue their ass off'.
A potom tu je Arch, kde ich tie pravnicke blbosti vobec netrapia a standardne repozitare obsahuju aj "non-free" software.
Jedna věc jsou softwarové patenty – na to se dá ve větší části světa kašlat a uživatelům to nijak neškodí. A druhá věc je strkat uživatelům pod nos proprietární malware – to už jim škodit může.
Proste filozofia KISS. Zodpovednost za rozhodnutia je na uzivatelovi a nie je dovod mu klast do cesty prekazky ak uz sa nejak rozhodol. Predvolena instalacia (ak sa tak instalacia skupiny 'base' da nazyvat) neobsahuje ziadny proprietarny software.
Proste filozofia KISS.
OMFG, tohle je snad nejhloupější použití buzzwordu KISS, které jsem kdy slyšel.
Tak si zisti, co ten udajny buzzword znamena a nemyslim len precitat si, co znamena skratka...
S ohladom na to, ze KISS oznacil za buzzword, tak o tom velmi silne pochybujem.
Co sa tyka druhej casti, tak by ma zaujimalo, ktory iny sposob instalacie balikov je priamociarejsi nez ten v Archu (a teda je viac v duchu KISS). Sposob, kde musi uzivatel explicitne povolit non-free repozitare, aby mohol nainstalovat software o ktorom velmi dobre vie, ze je non-free to skutocne nie je.
Som si plne vedomy toho, ze niekomu to delenie na free a non-free vyhovuje a ze je to pre neho dolezita funkcionalita, ale to s KISS nema nic spolocne. To delenie naopak len ubera zodpovednost uzivatela (napr. preto, ze uzivatel sa spolieha na to, ze balik vo free repozitaroch je bezpecny a nemusi si to sam zistovat/nemusi to uz dopredu vediet) za cenu pridania komplexity do budovania struktury repozitarov, co je jednoznacne proti filozofii KISS.
S ohladom na to, ze KISS oznacil za buzzword, tak o tom velmi silne pochybujem.Víte co, to si vyřiďte sami.
Som si plne vedomy toho, ze niekomu to delenie na free a non-free vyhovuje a ze je to pre neho dolezita funkcionalita, ale to s KISS nema nic spolocne.Pokud se nemýlím, KISS v sobě obsahuje simple a to především ve smyslu principu nejmenšího překvapení. Jestliže distribuce open source software obsahuje pouze open source software, je to případ plnění toho principu v nejčistší podobě. Ve chvíli, kdy open source distribuce předstírá, že je její součástí i closed source software, nedej bože software, který distributor ve skutečnosti nemá právo distribuovat, je to zcela proti tomu principu. On totiž starý dobrý programátorský KISS je právě o přímočarosti, nikoliv o tom, že splácáme všechno dohromady a tváříme se, že to funguje tak nějak samo. Jestliže někdo používá zkratku KISS k obhajobě opaku, nemůže se divit, že někdo jeho použití nazve buzzwordem.
Keby sa Arch prezentoval ako vyhradne open source distribucia, tak by sa na to tak dalo pozerat, kedze potom by tam ziadne delenie repozitarov nebolo a nemusela by sa infrastruktura nijak nadbytocne zozlozitovat. Arch sa prezentuje len ako distribucia softwaru. Nevraviac o tom, ze vyhradne open source distribucii je minimum (mozno tak distribucie v style gNewSense).
KISS v sebe obsahuje simple, ciastocne aj v principe najmensieho prekvapenia, aj ked skor v zmysle -- taketo nastroje mi poskytuje system a budem robit co najmenej navyse. System mi poskytuje elf, system mi poskytuje tar. Systemu je jedno ci mam ako uzivatel pristup k zdrojakom elfov alebo nie. Preco by to nemalo byt jedno balickovaciemu softwaru? Nevraviac o tom, ze ziadny balickovaci software mi nezakaze instalaciu proprietarneho softwaru. Jedine, co tak spravi je, ze to spravi zlozitejsim a v tom, ze sa o mna ako o uzivatela balickovaci software nejak stara KISS skutocne nevidim.
KISS (aspon ten v Archu) neznamena pre lamy a nikdy to neznamenal, prave naopak. Preto som vyssie pisal, ze zodpovednost za to, co sa instaluje je ponechana na uzivatelovi -- predpoklada sa, ze uzivatel vie, co robi.
Kazdopadne, ak by sa pytal na oficialnom archackom fore, tak sa s celkom vysokou pravdepodobnostou dozvie riesenie aj pokial pojde o proprietarny software (pripadne navrhy na nahrady) -- samozrejme ak je zname. Ak som niekedy mal problem, tak som bol rad za kazdy odkaz na Arch fora, clovek sa tam na rozdiel od inych for zvacsa apson nieco aj dozvedel.
Ako nabozenstvo Arch urcite nemam, je to len jedna z distribucii, ktoru bezne pouzivam.
Kazdopadne, ich pristup mi pride korektny a celkom sa drzia toho, co proklamovali uz od zaciatku. Netvrdim, ze vsetko funguje idealne, ale s ohladom na ich moznosti (mnozstvo clovekohodin) ide podla mna o velmi vydareny projekt.
O tom, ze rozne distribucie maju rozne filozofie som sa nikde nehadal. Dokonca som vyssie pisal, ze som si plne vedomy toho, ze niekomu to delenie vyhovuje, pripadne to je pre neho dokonca nutna funkcionalita a neberiem to tomu cloveku. Nikde som sa nesnazil Arch sposob vychvalovat, ale skor ho spomenut ako existujucu moznost riesenia toho problemu. To s tou Fedorou malo len znamenat, ze pre niektore distribucie nieco take nie je mozne uz z ciste pravnickeho hladiska. O tom, ze by sa tam proprietarny software nedostal aj keby s tym pravnicke problemy neboli viem.
btw: Sucastou informacii o baliku v Archu je aj licencia software.
Vyzdvihovat do nebes ty, které bezpečnost, důvěryhodnost a podporovatelnost software ignorují a argumentovat principem KISS mi přijde trochu na hlavu. A to jsem uživatelem distribuce, která je ve výchozím stavu schopná instalovat relativně cokoliv.
Nie, KISS je v takom pripade plne validny argument, kedze sucastou KISS filozofie (aspon tej v Archu) je, ze uzivatel vie najlepsie, co chce a co povazuje za dolezite. Ma to samozrejme aj ocividne nevyhody (napr. ze nie kazdy uzivatel to vie).
Viem, ze su starsie nez Arch a aj omnoho starsie nez Gentoo (~70. roky afaicr). To, ze taketo distribucie nie su vhodne na nasadenie v spominanych pripadoch je mi jasne, nikde som opak neproklamoval. Len som vravel, ze sa ta instalacia da robit (a niekde aj robi) inak. Kazdopadne, ako zakladna skuska vhodnosti Archu pre uzivatela sluzi uz samotna instalacia Archu (cca absencia instalatora). Druhemu cloveku by som Arch (aspon bez podpory) odmietal nainstalovat -- ak nezvladne instalaciu, tak to pre neho nema cenu.
kedze sucastou KISS filozofie (aspon tej v Archu)Ať mi nikdo nemluví o KISS filozofii na distribuci, jejíž správci se rozhodli přejít na systemd, to zní opravdu jen jako vtip. Takzvaný KISS na Archlinuxu je jen hype nebo jak Franta říká buzzword, vzhledem k tomu, že nejvíce opěvovanou část Archlinuxu bylo možné takřka ze dne na den vyměnit za systemd.
Vsetko je to ako vzdy o kompromisoch. V tomto pripade ide o kompromis medzi KISS a drzanim sa co najviac upstreamu. Upstream ide cestou systemd, takze na vyber nejak moc nemali.
BSD init mi tiez niekedy chyba, kedze slo o prvy init system, ktory mi kedy daval nejaky zmysel, ale ako som uz pisal: nerobim si iluzie, ze pri najmensom s ohladom na buducnost mali na vyber.
Upstream ide cestou systemd, takze na vyber nejak moc nemali.Kdo je ten upstream, že se o něm dá říci, že jde cestou systemd?
Okrem gnome je pokial viem dolezity napr. aj pre Sailfish. S prichodom kdbus ocakavam, ze na nom bude zavisiet este vyrazne viac projektov.
Většinou je problém ve změně politiky v zápisu do adresářů, kdy prostě do C: nebo Program Files a podobně nejde už jen tak zapisovatEkvivalentem povoleného zápisu do Program Files a na C: je v Linuxu povolení zápisu do / a /usr. Kdyby nějaká linuxová aplikace nefungovala, protože nemůže zapsat do /usr, taky byste z toho vinil distro? Nebo byste řekl, že ta aplikace je napsaná blbě a data uživatele patří do jeho $HOME? V rámci objektivity by stejný postoj měl být aplikován na autory aplikací pro Windows. UAC a omezený přístup do systémových adresářů je tu AFAIK od Windows XP, za tu dobu by si už programátoři konečně mohli všimnout.
Ekvivalentem povoleného zápisu do Program Files a na C: je v Linuxu povolení zápisu do / a /usr. Kdyby nějaká linuxová aplikace nefungovala, protože nemůže zapsat do /usr, taky byste z toho vinil distro? Nebo byste řekl, že ta aplikace je napsaná blbě a data uživatele patří do jeho $HOME?Na UNIXech byl zápis mimo uživateli přístupné adresáře vždy považován za chybný, na Windows toto bylo až do Visty plně legální. Např. na striktně herní mašině s Win7 se pořád setkávám s tím, že aktualizace pro jisté MMO hry vyžadují administrátorské heslo. Provozovat to za situace, kdy uživatel není admin a heslo nezná je vážně paráda. Vzhledem k tomu, že WinXP - kde byl nový user automaticky admin a UAC neexistovalo - oficiálně umřely před pár dny, nelze se této situaci moc divit. Nicméně IMHO nejde ani tak o chybu Windows NT samotných, ale o historický důsledek toho, že desktopové Widle byly původně jednoduchý jednouživatelský krám postavený nad DOSem. Snaha našroubovat na tento "ekosystém" cosi jako UNIX-style uživatelské a systémové adresáře nejspíš nemohla dopadnout o moc lépe...
na Windows toto bylo až do Visty plně legálníZnamená to, že Windows mají zákaz opravovat věci, které na nich fungovaly blbě?
Např. na striktně herní mašině s Win7 se pořád setkávám s tím, že aktualizace pro jisté MMO hry vyžadují administrátorské heslo.No to je opravdu katastrofa. Vyžadovat heslo administrátora při tom, když se na počítači má měnit software. To jako kdyby po mě Linux chtěl heslo roota, když instaluju aktualizace.
Pokud tedy aplikace vyžaduje k běhu zápis do adresáře kde je nainstalovánaJá jsem psal, že chce zapisovat do /usr. Nic o tom, kde je nainstalována.
A jestli se někomu nelíbí, kam chce aplikace zapisovat a považuje to za chybu, je přeci třeba nahlásit bug, ne?Zkus to, EA to určitě ocení.
Zkus to, EA to určitě ocení.Jde to reklamovat? Při dostatečnym počtu by to třeba k opravě vedlo..
Ano, programátoři si toho mohli všimnout, ale nevšimli, tolik k jednoduchosti Windows.To není o jednoduchosti Windows, to je o tom, že si do požadavků k software dáš "musí běžet jako admin", aby sis ušetřil práci.
Tak na céčko kopírovat soubory nemůžešpokud myslíš přímo v C:\ tak tam kopírovat jde i mazat i spouštět aspoň v XP a Vistě i se zapnutým UAC.., pokud ty práva někdo nezmění po instalaci, nebo jsem špatně pochopil.
taky tim obvinujete Linux a ne autora treba ovladace pro dane zarizeniOvladače pro zařízení jsou z větší částí součástí Linuxu, koho jiného obvinit? Stejné jako u Windows.
Můj Zapisek je pouze poukazanim toho, ze stejny problem se da objevit i ve Windows a ze i v pripade windows, abych vyresil svuj problem, musim googlit a procitat fora.To nikdo nepopírá. Nicméně ten zápisek není pouze poukázání, protože následně vyvozujete závěr, že Windows nejsou pro BFU vhodnější.
Ovladače pro zařízení jsou z větší částí součástí Linuxu, koho jiného obvinit? Stejné jako u Windows.Ovladače jsou i součástí instalace Windows 7 a stejně mi nefungovalo USB síťová karta a zvuk. Musel jsem si je zvlášť stáhnout ze stránek výrobce zařízení. Chyba je tedy na straně Windows, při této logice že. Pokud ale na to koukneme pořádně, tak ovladače jsou součástí Linuxu proto, že je prostě lidé naprogramují, nebo se výrobce uráčí je uvolnit pod OpenSource řešení, nebo dodá aspoň ovladače ve verzi pro Linux. Problém s ovladači tak musí vždy padat na výrobce, který je nedodá. To není problém Linuxu a klobouk dolů uživatelům, kteří jsou schopni ovladače napsat, i když výrobce oficiálně Linux nepodporuje.
To nikdo nepopírá. Nicméně ten zápisek není pouze poukázání, protože následně vyvozujete závěr, že Windows nejsou pro BFU vhodnější.To jsem nenapsal. Zápisek ukazuje, že stejné problémy jsou i na straně Windows, takže jsem si i dovolil udělat stejný závěr, jako odpůrci Linuxu.
Nicméně ten zápisek není pouze poukázání, protože následně vyvozujete závěr, že Windows nejsou pro BFU vhodnější.
A jsou snad Windows pro BFU vhodnější? Jediné skutečně intuitivní rozhraní je mámina bradavka. Všechno ostatní je naučené.
A jsou snad Windows pro BFU vhodnější?Moje tvrzení snad něco takového implikovalo?
ke kterym mam legalni instalacni DVD
Dost divná formulace. Pokud si kupuješ licenci k užívání (proprietárního) operační systému, jako jsou Okna, tak to "legální instalační DVD" si klidně můžeš průjčit od kamaráda, protože hlavní je licence, resp. zadaný licenční kód.
Nicmene bych rad zde uvedl jeste jednu zkusenost ted s novym PC. Kdyz mi ho privezli, ja jsem ho rozbalil zapojil a nainstaloval si Windows 7, ke kterym mam legalni instalacni DVD, cekalo me velmi mile prekvapeni. Nefugovala sitova karta, nefungovala zvukova karta, nefungoval port USB a na prilozenem CD k zakladni desce byl jen ovladac ke graficke karte.Jo, stejná zkušenost. V 18:00 jsem si přivezl nový počítač. Do půlnoci jsem instaloval windows a ovladače a v 03:00 se to konečně doaktualizovalo. Linux byl plně aktualizovaný za dvě hodiny i s šifrovaným diskem a googlením, jak vlastně rozchodit grafickou kartu.
A pokud program nefunguje, je to sice techniký problém, ale v tom případě, co ten argument odpůrců linuxu?A proč s tím chodíš sem? Na kopání do argumentů odpůrců linuxu je tu snad Živě, ne?
Protoze je tohle server s linuxovou tematikou a muj zapisek se tyka linuxu?Mně osobně připadá, že je tvůj zápisek především o Windows a o problémech v názorech některých skalních windowsáků. Nemyslím si, že má smysl upozorňovat na chybnou argumentaci úplně jinou skupinu lidí, než která tu chybnou argumentaci uplatňuje.
Autor i plno účastníků diskuse dělá jednu zásadní chybu. Zde se totiž nejedná o porovnání Windows - Linux, ale o spuštění programu.já zádnou chybu nedelam. Tenhle argument rikaji odpurci linuxu, ja ten argument otocil proti windows a pridal svou cerstvou zkuenost. Jen abych ukazal, ze proste ten argument sedi na jakykoliv OS.
A zrovna u FIFA 13 je na internetu plno diskusí, jak jim to ve Win 8.1 nefunguje. Jestli si to tedy i přesto koupím, jsem buď absolutní BFU neschopný i hledat na internetu nebo špičkový expert, který si věří, že to zvládne.Ruku na srdce tohle prece nedela 90 % uzivatelu i kdyz by melo. Mluvime tu o BFU , ti google neumej pouzivat natoz pak procitat diskuze a fakt se mi to nechtelo dohledavat, kdyz budu chitt nahodim si W7 a program funguje. Ja tu pouze vzal tento priklad o tom, jak neco nefunguje a musim googlit a hledat na foru. To same si mohu rici i o Linuxu. Nebudu hanit Linux, kdyz si ani nejsem schopen vygooglit, ze muj HW neni podporovan.
FIFA 13Sorry, ale o člověku který je schopný nechat i jenom blbou korunu za Windows a FIFu si myslím svoje. Spousty her bylo otevřeno a portováno na různé operační systémy, ale pokud je mi známo tak ani jedna FIFA mezi nima nebyla. Proč asi?
A ted Vazne :DTak na to jsem docela zvědavý.
Je dobre platit za software, operacni system i hry.Spíš bych řekl, že je to každého věc, jestli za to chce platit a neměl by mu nikdo jiný určovat, zda je to dobře nebo špatně. Já osobně jsem toho názoru, že je dobře mít možnost používat open source OS a hrát a upravovat open source hry.
Nikdy nemuze byt svet jen OpenSourceEkvivalence mezi placením a closed source je dávno vyvrácená pitomost. Toto tvrzení tedy nesouvisí s tím předchozím, nehledě na to, že je to jen příliš vágní a nepodložený kec.
a to je jedine dobre.Další vágní a nepodložený kec, kterému navíc chybí upřesnění pro koho je to dobře.
Nikdy nemuze byt svet jen OpenSourcea to je jedine dobre.
Dobře je, že žádný zákon nenařizuje, že má být všechno open source1, že stát nezasahuje do trhu2 a že můžou existovat různé obchodní modely, jak vydělávat v souvislosti se softwarem.
Dovedu si představit i to, že půjdu do kina na film, který si nemůžu legálně nahrát na svoji videokameru. Nebo že budu hrát proprietární hru na herní konsoli (která je ovšem bezpečně izolovaná od zbytku mojí IT infrastruktury).
Ale co se týče IT pro seriózní použití: ano, tam považuji open source resp. svobodný software za jediné správné řešení. U softwaru je to většinou již možné, u hardwaru bychom k tomu měli aspoň směřovat.
[1] nebo zadarmo pro nekomerční použití
[2] na druhou stranu by ale neměl zasahovat ani v opačném směru, např. se nenechat uplácet a neprotěžovat určité firmy a jejich software a „standardy“.
Nebo si snad myslíte, že na posledním Debianu a jiných nových distribucí poběží třeba OOo ve verzi 2.0 bez zásahu od skutečného machra? A u Windows je to podobné.Souhlas Dade
Libreofficenepoužitelné pro normální nasazení tam kde je oběh dokumentů od MS. LO mrší skoro vše, málem je nekompatibilní sám se sebou. Stačí osnova s odkazy v dokumentu a už to málem nedáš dohromady. Prostě tam kde napíše dopis, mail, tabulky je pohoda, ale jinde ne.
nepoužitelné pro normální nasazení tam kde je oběh dokumentů od MS. LO mrší skoro vše, málem je nekompatibilní sám se sebou.Podstatné je to nasazení oběhu dokumentů od MS. Že to začíná jít i jinak a nemusíto být jen "oběh MS dokumentů" jsou příklady z Holandska Holanska 2 Británie, NATO (je zajímavé, že NATO tam má kromě ODF jen starý formát Office, ale ne OOXML)
Stačí když musím někdy přegenerovat něco z CSV (klasika s čárkou) a když najednou je v textu čárku hmmm... tak už je i problém, proto jsem raději za CSV s ; co začal dělat MS (asi věděl proč)Jednu dobu (alespoň český Office) exportoval pouze se středníkem a importoval pouze s čárkou. To byla teprve legrace. OpenOffice pokud vím tou dobou nabízely import/export plně volitelný.
když jsem wordový dokument, otevřel na jiném počítači, který měl jinou tiskárnu, tak ze přeformátoval a rozpadl+1
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.