Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:43
Minulý (teď už vlastně předminulý) rok jsem popisoval zážitky z krátkého pobytu v Anglii, letos jsme vyrazili do Austrálie. Odlétali jsme 31. 12. 2008 večer, ale plánovat jsem začal už s větším předstihem, protože s vízy je velká legrace.
Série o Austrálii
|
Dlouho jsme nemohli vyrazit na delší dobu do vzdálené země, protože jsme si nevěděli rady s našimi dvěma kočkami (kočka a kocour). Minule jsme to vyřešili tak, že jsme je vzali s sebou. Bylo to sice jen za lamanšský kanál, ale i tak to bylo byrokracie, razítek, očkování a podobných věcí tolik, že bych to nikomu nepřál. Do Austrálie jsme si je prostě s sebou vzít nemohli. Australské podmínky pro dovoz čehokoliv organického (včetně lidí) jsou opravdu velmi přísné.
Zkusmo jsem spočítal, na kolik by vyšlo povinné ubytování v karanténě po příjezdu koček do Austrálie. Když jsem s tím skončil, zalapal jsem po dechu a usoudil, že pokud se nebudeme stěhovat už navždy, tak s námi kočky jet nemohou. Nehledě na to, že by byla dost otrava, kdyby v té karanténě strávily třeba polovinu doby, po kterou budeme v Austrálii my.
Někdy v létě se nám však podařilo najít spolehlivého člověka, který slíbil, že se zabydlí v našem bytě a o kočky se postará. Ideální. A myslím, že výhodné pro obě strany. Možnost bydlet v prostorném, moderně vybaveném bytě výměnou za krmení a rozmazlování koček, to bych také bral. Bohužel mi to zatím nikdo nenabídl...
Turistická víza do Austrálie lze už nějaký ten rok pořídit přes internet. Dříve se za to platilo a každou žádost posuzoval člověk, nikoliv jen počítač, ale časy se změnily a teď už je to zadarmo a posuzování provádí stroj, takže je celá věc obvykle hotová za pár dní. Jenže... tato běžná turistická víza mají následující podmínku: Maximální doba pobytu 3 měsíce v kuse (obyčejně s možností opakovaného vstupu po dobu jednoho roku). A my jsme chtěli v Sydney pobýt 6 měsíců. Nabízí se to, co asi napadne každého: Přijet na 3 měsíce, pak si udělat týdenní výlet třeba na Bali a pak se na další tři měsíce vrátit. Má to však háček – stejná věc napadla i imigrační úředníky, takže je u tohoto typu víza výslovně uvedeno, že nemá být používáno tímto způsobem, a že to je kontrolováno.
Hmm, tak jinak. Zkusíme prodloužená turistická víza. I taková věc existuje. Sice už není vyřízení tak přímočaré a ještě se za žádost platí, ale za to je možné získat vízum pro 6 i víceměsíční pobyt. Jenže ouha – má to dva háčky: Jednak se při pobytu na prodloužené vízum nesmí studovat déle než 3 měsíce (a Milá velmi chtěla chodit do školy) a ještě ke všemu je nutné vyřídit velkou hromadu byrokracie (včetně lékařské prohlídky, jež zahrnuje i rentgen plic kvůli tuberkulóze...), která nebude zadarmo.
Tak tedy studentské vízum. Je to sice také otrava, také se nevyhneme lékařské prohlídce, ale bude oficiálně možné strávit ve škole více než 3 měsíce (a školy vyžadují potvrzení, že je tam člověk legálně). Výhoda studentského víza spočívá v tom, že stačí, když si ho vyřídí student – přímý rodinný příslušník může do Austrálie vstoupit na to samé vízum. Vzhledem k tomu, že mi Milá už skoro před dvěma lety kývla na mimochodem pronesenou nabídku sňatku (ale podpořenou prstýnkem s blyštivým kamínkem), tuto podmínku jsme splňovali.
Ukázalo se však, že náklady na vyřízení tohoto víza jsou vysoké – a to jak finančně, tak časově. A já už chtěl mít všechno vyřízené, abych se mohl začít shánět po letenkách, možnostech ubytování atd. Tak jsem vymyslel malý úkrok stranou. Nebudeme se s Australany dohadovat, jestli nás k sobě na půl roku pustí, nebo ne – a místo toho si ten půlrok rozdělíme na dva čtvrtroky: jeden v Austrálii, druhý na Novém Zélandu.
Po chvilce počítání, googlení a kombinování jsem zjistil, že zpáteční letenka ze Sydney na jižní ostrov Nového Zélandu (do Christchurch) vyjde o trochu levněji než všechny poplatky spojené se získáváním australského studentského víza. Bylo rozhodnuto. Od ledna do konce března v Sydney, od března do konce června v Christchurch.
Vyplnil jsem tedy sáhodlouhé formuláře pro obyčejná turistická víza a za dva dny to bylo hotovo. Čas začít seriózně hledat dostupné letenky, zjistit, jak se to má se školami, a vymyslet, jak a kde budeme bydlet. O tom bude další zápis.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.