Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 01:16
Tiskni
Sdílej:
tohle je podle mě nekonečnej boj - petice proti penězům
mnohem lepší by bylo prostě oroginál hudbu nekopírovat a taky nekupovat
tím osa a podobní nejdřív přijdou o vítr z plachet a potom i o peníze
chodit na koncerty, podporovat umělce kteří mají rozumné podmínky pro šíření svých děl a podobně, ale nestahovat každou sračku co je zrovna cool na mtv
Asi tak - pokud nesouhlasim s podminkama, pod kteryma me chce nekdo neco dat, tak proste nesouhlasim a at si to necha.No, mně kámoš onehdá nabíd pár giga filmů a mp3, tak jsem se zeptal na podmínky a on "Dělej si s tím co chceš". Nemám důvod s takovými podmínkami nesouhlasit
Muzes nekopirovat i nekupovat, ale 1. ose stejne penize budes platit, 2. vitr do plachet ji akorat pridas, protoze za snizeni prodeje mohou pirati, a proti jejich narustu je treba tvrde zakrocit.
Problem tehlech organizaci (a zduraznuji organizaci, nikoliv hudebniku) je, ze si postupem casu vymohli v zakonech takove vyhody, ze se jich uz jinak nez tim, ze jim je proste nekdo sebere nezbavime. Ti uz proste nevyhnijou.
Jeden postřeh z diskuse z Lupy o kapitalizaci hudebních nakladatelství proti Googlu a spol ...
Ve zkratce - Warner Music Group (WMG) je na $1.1 mld a dala by se koupit za cenu kolem $2.5 mld. Společnosti EMI, SME a UMG by se pravděpodobně daly koupit za cenu kolem miliardy za každou.
Google má tržní kapitalizaci $184 mld, Apple $306 mld, Amazon $81 mld a Microsoft $215 mld. Všechny tyto společnosti čelí vážným problémům v souvislosti s ACTA a dalšími pokusy nahrávacích společností degradovat možnosti, které internet poskytuje běžným uživatelům.
Kabel od souseda? Mobilní internet? Wifi v okolí?
Však je to blbost, cesta se vždycky najde...
A když se připojím k internetu ve škole, kavárně a pod. tak tam jako chodí policajt a kontroluje občanky?
Já jen vyzvídal jak velkou míru svobody v té vyspělé zaslíbené Francii mají ;)
Ikdyž se nedomnívám že tím něco změníme, podepsal jsem, už proto jak mě to sere.
Ještě to musím pořádně proštudovat, ale jak je popsaná myšlenka v blogovém zápisku, tak se mi to líbí. Jsem velmi znechucen ze současného stavu věcí, z lobby kolektivnách zprávců a vydavatelů, kteří jsou neschopný kokoti (sorry, ale je to pravda) zaujmout zákazníka ve svobodné soutěži a místo toho pod různě směšnými zástěrkami využívají státu k vlastnímu zisku. Vono totiž nekoupit si CD nebo nezajít do kina na dabovanou sračku se nadá jaksi trestat, je to svobodné rozhodnutí, ale nezaplatit autorskou daň při koupi digitálních médií, to se parádně kontroluje, že jo, vy nenažraní čuráci... parádní byznis, když to vovce žerou že je to pro jejich dobro :(
Prosím, vzdělávejte lidi ve svém okolí, snad to jednou zkončí.
-1, volba autora - kdyz si preje 1000 let, tak klidne, kdyz nic, jeho vec, nezasahovat do prav autoru!Uvědom si jednu věc: Právo autorů sice je nastavovat si podmínky licencí jaký chtěj (v mezích zákona), jenže má pak stát (potažmo společnost) povinost jim ty licence vymáhat? A to i pokud si do nich napíšou všelijaký fantasmagorie? Imho rozhodně ne, ne nad rámec normálního soudu.
Řekl bych že to je blbost, také nemáme samý dědice továren co nic nedělají a jenom z toho co jejich praprapřdek založil.Protože továrny (alespoň ty, co jsou nad vodou) něco vyrábějí a musí vyrábět, aby nezkrachovali, a tak se o to ten dědic musí starat - musí pracovat.
Protože továrny (alespoň ty, co jsou nad vodou) něco vyrábějí a musí vyrábět, aby nezkrachovali, a tak se o to ten dědic musí starat - musí pracovat.S tím budu polemizovat. Továrny sice vyrábět musejí, ale majitel továrny pro to nemusí mnohdy hnout ani prstem, natož odvádět nějakou práci. Pokud má továrna dobré manažery, majitel nemusí dělat nic jiného než kouřit crack a píchat heroin a děvky zaplacené z dividend. A jsou země, kdy to ti manažeři ani nevytunelují.
Pokud má továrna dobré manažery, majitel nemusí dělat nic jiného než kouřit crack a píchat heroin a děvky zaplacené z dividend.To možná může, ve volném čase, ale pořád rozhodně ne. Stačí, aby udělal blbý rozhodnutí, a půjde do kytek se všema manažerama a celou továrnou.
Proč by o tom měl rozhodovat autor? A on o tom dneska rozhoduje? Obávám se že ne. Práva k většině děl vlastní nakladatelé a vydavateléOn v prve rade o tom nerozhoduje ani autor, ani nakladatele a vydavatele, ale spolecnost (skrz parlament) tim, ze vubec ta prava (v takove podobe a po takovou dobu) jejim drzitelum prizna.
-1, volba autora - kdyz si preje 1000 let, tak klidne, kdyz nic, jeho vec, nezasahovat do prav autoru!Ale klidně pokud bude chtít nadstandard, ať si připlatí (nějaké obdobě státního patentního úřadu pro prodloužení). Ovšem je otázka, zda neskončí v propadlišti dějin.
Už jsem si to prošel, ale furt se nemůžu ubránit rozpoluplným dojmům z postojů Pirátů. V této věci mi přijde jejich snaha více méně velmi sympatická, ale doslova mě sere, že v jiných oblastech (dle jejich programu a vyjádření) je svoboda škodlivá. Např. daně, důchody, zdravotnictví a vůbec trch. Ach jo. Jak je možné dosáhnout takového přesvědčení, kde se svoboda hodí a kde ne? Přijde mi to velmi nekonzistentní přístup a filozofie, doopravdy se v tom nedokážu vyznat.
Já taky nejsem ekonomický PhDr nebo tak něco ale je mi velmi sympatická Rakouská ekonomická škola k vůli své čistotě a konzistenci (morální, logické a racionální). Žádné ekonomicko-politické poznání mi tohle nebídnulo a nepomohlo chápat věci okolo.
U českých Pirátů je mi sympatická snaha ohledně IT technologií a našeho "autorského zákona". Snaha odstřihnou pijavice které si své úlitby vybratříčkovali u kamarádičků a zajistili si za praktické nicnedělání super příjmi z daní. (Chápu to správně Piráti?) Snaha těmto věcem zabránit do budoucna kvalitními zákony. Paráda. Tak IT sektor ale nepovažujte za konečnou ale pouze za svou odbornost a pokračujte dál.
Daně(DPFO,Zdravotní,Sociální) prosím snížit a zavést větší zodpovědnost jednotlivce. Zavést daňovou konkurenci mezi Kraji (DPFO, DPPO) jako prostředem nejenom ke snížení daní ale hlavně jako šanci chudým regiónům dostat se z hoven (některé severní moravy a čechy). Pirátské nekompromisní návrhy veřejných zakázek jsou super, ale korupci nejspolehlivěji vymítíte když toho bude k přerozdělování méňě... Čím více musím ze svých příjmů odevzdat chytrým hlavám k přerozdělení, tím méně mám svobody se rozhodnou co a jak si v životě zařídit.
Nědělám si iluze že v ČR tohle bude něco jednoduchého, česká společnost je jedna z nejrovnostářských na světě z vysokou mírou korupce a z pokřivenou morálkou z let minulých ale nevzdávám to.
Ale "svoboda otrokářů" omezovala osobní svobodu jednotlivce a vlastnické právo, dvě nejpodstatnější svobody, dvě lidem nejpřirozenější svobody, dvě lidem nejbolestivnější svobody, když je o ně připravíte. Když od těchto svobod budete rozvíjet morální, filozofický a ekonomický systém, pro otrokáře v něm není místo a snad se na tom zhodneme, ať už jsme odkudkoli z politického a společenského spectra, že je to paráda nemít právo otrokařit.
Ale "svoboda otrokářů" omezovala osobní svobodu jednotlivce a vlastnické právo, dvě nejpodstatnější svobody, dvě lidem nejpřirozenější svobody, dvě lidem nejbolestivnější svobody, když je o ně připravíte.Co je na vlastnickém právu přirozeného? Je to umělý konstrukt, stejně jako kopírovací monopol; jde to navíc úplně mimo morálku, vlastnictví je témeř čistě utilitární záležitost.
Co je na vlastnickém právu přirozeného? Je to umělý konstruktNo to bych teda neřekl...
vlastnictví je témeř čistě utilitární záležitost.To přece nijak neznamená, že by nemělo být přirozené.
Ale vlastnictví zakotvené v právních předpisech umělé je.No to je, ale imho v podstatě reflektuje to vlastnictví vynucované fyzickou silou...
No to je, ale imho v podstatě reflektuje to vlastnictví vynucované fyzickou silou...Nejsem si zcela jist, zda chápu tvé sdělení, nicméně vlastnictví vynucované fyzickou silou totiž vzniklo dost často nedobrovolným převodem vlastnictví od osoby, která takovou fyzickou silou nedisponovala. Což dnes podle mne neplatí.
Ja tam vidim vcelku jasny rozdil mezi situaci, kdy 'majetek' [*] si dany clovek vicemene v principu je schopen hlidat sam (a v takovem pripade zakony pouze zajistuji nenasilnou a 'energeticky efektivni' variantu reseni konfliktu, ale v podstate zachovavaji status quo) a situaci, kdy to je prakticky vyloucene, a tedy je v tomto ohledu zcela zavisly na spolecnostiJenže mezi těmahle dvěma situacema není žádná ostrá linie, respektive ten majetek si člověk vždycky hlídá v rámci nějaké společnosti, leda by byl sám na pustým ostrově...
si dany clovek vicemene v principu je schopen hlidat samA musí na to být úplně sám, nebo mu může s hlídáním pomocí třeba rodina, nebo i jiní lidé (kteří mohou dostat část jeho majetku)… – aby to spadalo ještě do stejné škatulky?
Např. daně, důchody, zdravotnictví a vůbec trch. Ach jo. Jak je možné dosáhnout takového přesvědčení, kde se svoboda hodí a kde ne?To je jednoduche. Mnoha lidem je jasne, ze prakticky jim soucasny system zajisti mnohem vetsi miru svobody, nez system postaveny na cistem trhu podle predstav ideologu klasickeho liberalismu.
Jsem velmi znechucen ze současného stavu věcí, z lobby kolektivnách zprávců a vydavatelů, kteří jsou neschopný kokoti (sorry, ale je to pravda) zaujmout zákazníka ve svobodné soutěži a místo toho pod různě směšnými zástěrkami využívají státu k vlastnímu zisku.WTF? A jak to běžně dneska funguje? Docela žeru jak se furt střílí s tím, že socialismus je v praxi nedosažitelní ideální stav, resp. systém který v praxi nemůže nikdy fungovat a přitom se těžce zamlčuje, že kapitalismus (který předpokládá rovné podmínky na trhu – další úžasný nedosažitelný ideál) v podstatě není o moc dál.
Prosím, vzdělávejte lidi ve svém okolí, snad to jednou zkončí.To už z podstaty věci nikdy skončit nemůže.
Minimalizací státních zásahů se tak dosáhne i minimalizace korupce.Teorie dobrá, ale mám takový pocit že ti chybý jedna velmi důležitá kulturní vložka.
O většině bude rozhodovat soukromý sektor, ale ten se uplatit nenechá, protože by okrádal sám sebe (pokud se uplatit nechá, je to jeho blbost a on si to vyžere).Upřímně nechápu, jak tohle může někdo, kdo je seznámen s tím, jak to chodí s notebooky a Windows, vůbec napsat.
Nerovné podmínky vytváří přávě dnešní socialistický stát, když protežuje některé subjekty – např. nahrávací společnosti a vyděračské spolky, kterým automaticky přihrává peníze nás všech, nebo BSA (a firmám, co za ní stojí), které stát občas pomáhá s kampaní (viz např. loňská aféra na Ministerstvu financí).Neplést si socialismus s klientelismem, prosím.
Oni chtějí zachovat poplatek za zhotovení rozmnoženiny pro osobní potřebu (autorský poplatek) a k tomu navíc zakázat stahování?
Jakej rozpor s licencí máš na mysli?Pardon, myslel jsem to ve smyslu toho nakládat s dílem tak, jak mi to vydavatel (a zákon) povolí.
kromě kradení placenýho SWOd piráta bych nečekal, že použije výrazy "kradení" a "SW" v jedné větě. Ale budiž. Ale jsem toho názoru, že člověk by měl mít právo doma vlastnit a používat i dnes_nelegálně zkopírovaný software.
zatím nemám úplně jasno, jestli by mělo být používání SW pro osobní potřebu legální i u programů, které nejsou zadarmo1) Tohle samozřejmě poškodí veškerý software šířený zdarma, protože tím ztratí konkurenční výhodu oproti placenému SW. 2) Výrobci komerčního softwaru pro osobní potřebu (hry, apod.) zkrachují. 3) Svým způsobem to pomůže Microsoftu a podobným firmám proti FOSS alternativám.
Nemůžeš zkopírovat nové CD Justina Biebera protože to je v rozporu s licencí.U beznych CD nebo treba knih zadnou licencni smlouvu s drzitelem prav neuzaviras. Pouze uzaviras s prodejcem kupni smlouvu na nosic. Legalita pouzivani autorskeho dila na nosici pak vychazi jednak z toho, ze obvykle cinnosti (napr. poslouchani CD) vubec nejsou omezene autorskym zakonem, nebo spadaji pod volna uziti, nebo vychazeji z koncepce vyčerpání práv při prvnim prodeji nosiče (napr. moznost autorske dilo dal sirit tim, ze clovek proda nosic).
No, tohle je otázka ve které nemám moc jasno. Na jednu stranu se mi nelíbí představa, kdy lze vlastnit vyřčenou myšlenku (na čemž stojí autorský zákon). Na druhou stranu se mi nelíbí, když si někdo vezme zdrojáky GPL aplikace, upraví si je, šíři jen binárku. A teď si mám vybrat :/+1 Tahle otázka je opravdu zapeklitá, taky si nejsem úplně jistej, nicméně odpověděl bych asi takhle:
Vytahnout ji a tvrdit, ze je jeden z hlavnich problemu (a ze by to lide nutne meli tak vnimat, jinak jsou iracionalni) je zkratka z meho pohledu naprosty nedostatek empatie.Ehm, něco takového jsem snad netvrdil...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.