Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:16
Mnozí už ste asi četli o některých připravovaných novinkách v KDE 4. Ambiciózní projekty jako Plasma, Solid, Phonon a Oxygen jsou vcelku často probírané. Ale toto nejsou jediné změny, které nás čekají v KDE 4. Jsou tu i další projekty pro KDE 4, o kterých se zas až tolik nemluví. Zkrátka je toho mnohem více na co se těšit, a tak sem se rozhodl napsat pro vás takové malé shrnutí...
Hlavní a nejdůležitější změna v KDE 4 je bezpochyby přechod na Qt 4. Qt 4 přináší celou řadu nových vlastností a také výrazně vyšší výkon a menší paměťovou náročnost oproti staršímu Qt 3. Obrovskou výhodou Qt 4 je jeho nový vektorový grafický engine Arthur, který samozřejmě umí i věci jako průhlednost, stíny, gradienty, blurring, alpha-blending, antialiasing a hlavně přímo podporuje formát SVG. Rendering může být prováděn nejen pomocí X11/XRender, ale také přímo pomocí OpenGL! Mezi podporované výstupní formáty patří i PostScript, PDF a další. Díky Arthuru můžeme očekávat plně vektorový desktop založený na SVG, což přináší obrovské výhody. Jaká kouzla jsou díky tomu možná je nejlépe vidět v blogu Zacka Rusina, jeho blog opravdu stojí za přečtení.
D-Bus je na desktopovém prostředí nezávislý univerzální mechanismus pro posílání zpráv (IPC), umožňující jednoduchou komunikaci mezi různými aplikacemi. Díky D-Busu např. softwarový VoIP telefon může při příchozím hovoru zaslat zprávu přehrávači hudby, aby provedl pauzu (toto je však jen velmi jednoduchý příklad, možnosti komunikace mezi procesy prostřednictvím D-Busu jsou daleko širší). V KDE 4 kompletně nahrazuje starší DCOP (který byl omezen pouze na KDE). D-Bus je oproti DCOPu multiplatformní a umožňuje tak mnohem lepší spolupráci mezi různými desktopy (používá ho např. i GNOME).
O Plasmě už toho bylo napsáno na netu mnoho. Plasma bude integrovaným desktopem v KDE 4. Slučuje v sobě funkce ze současných aplikací Kicker (panel), KDesktop (plocha s ikonkami) a SuperKaramba (různé užitečné desktopové applety). Plasma aplikace se budou nazýva "plasmoidy" a jejich tvorba by měla být velmi jednoduchá (bude moct být použit JavaScript + (X)HTML + CSS, Python, Ruby nebo C++). Plasma také přináší koncept vrstev do desktopu (plasmoidy mohou být umístěny v různých vrstvách a vrstvy mohou mít různé vlastnosti). Všechno bude skriptovatelné a díky perfektní podpoře vektorů a SVG v Qt 4 půjdou s Plasmou dělat úžasné věci. Plasma má také přímo podporovat Dashboard applety z Mac OS X.
Oxygen je připravované grafické théma pro KDE 4. Jedná se zejména o zbrusu novou sadu ikonek, ale nejen to. Je kladen důraz na dobré grafické sladění celého prostředí KDE 4, především Plasmy. A čekají nás i animované ikonky, sen všech milovníků eye-candy, hurá!
Solid se bude v KDE 4 starat o veškerá výměnná média, USB zařízení, síťová a WiFi připojení, monitoring stavu baterky, uspávání počítače, atd. Bude poskytovat framework pro všechny ostatní KDE aplikace. Pod Linuxem využívá HAL, ale neomezuje se jen na něj, tedy např. ani uživatelé FreeBSD nebudou ošizeni o intuitivní práci s výměnnými médii a sítí.
Phonon je nový multimediální framework pro KDE 4. Nejedná se však jen o zvukový framework (jak by mohl název napovídat), ale i o video framework. Konečně tak budeme zbaveni zombie jménem aRts! Phonon umí využívat různé backendy (GStreamer, NMM, později snad i MAS a Xine) a je tedy multiplatformní a vysoce flexibilní. Navíc poskytuje komfortní API odpovídající KDE zvyklostem, takže vývojáři multimediálních programů pro KDE nemusí trnout hrůzou např. při pomyšlení, že budou muset používat GStreamer přímo
Decibel má být frameworkem integrujícím veškerou textovou, hlasovou i video komunikaci (tedy IM, VoIP, video konference, atd.). Jeho mottem je, že možnost komunikace má být integrovanou součástí desktopového prostředí a má být dostupná kdekoliv je potřeba. Nemá se omezovat na konkrétní aplikace. Decibel využívá D-Bus a je postaven nad Tapioca frameworkem (za kterým stojí Nokia), který prozatím podporuje protokoly SIP/SIMPLE a XMPP/Jabber/Jingle.
Akonadi má být multiplatformní (neomezující se jen na KDE) službou/frameworkem starající se o uskladňování veškerých PIM dat a o přístup aplikací k nim. Měli by jej využívat jak uživatelské aplikace jako Kontact, KOffice, Evolution, tak i servery jako Open-Xchange či GroupWise. Dále bude přímo podporovat protokoly jako POP3 a IMAP4, formát iCalendar, atd. Měl by tak být sjednocen přístup k informacím a kontaktům na desktopu.
Jak asi víte, webový browser Safari pro Mac OS X používá renderovací engine WebCore (součást projektu WebKit), který kdysi vznikl forkem KHTML (používaném v Konqueroru). Cesty vývoje se postupně rozešly a vzhledem k uzavřenému vývojovému modelu Apple bylo později nesmírně obtížné aplikovat změny ve WebCore zpátky na KHTML. Apple však nedávno vývoj WebKitu zcela otevřel, a tak vznikl projekt Unity, jehož cílem je portace WebKitu na Qt 4 (s co nejmenšími nutnými změnami) a znovusjednocení vývoje. Zda projekt Unity nahradí KHTML ovšem není jisté, záleží na tom, zda se ukáže sjednocený vývoj s WebKitem jako udržitelný.
KitchenSync v KDE 4 je zcela novou aplikací. Slouží k synchronizaci mobilních zařízení (mobilní telefon, PDA, notebook, atp.) s počítačem. Je kompletně postaven nad multiplatformním synchronizačním frameworkem OpenSync a nahrazuje starší aplikace KitchenSync (starý KitchenSync z KDE 3 nemá s novým KitchenSyncem prakticky nic společného), KSync, KPilot a Kandy.
Okular je novým univerzálním prohlížečem dokumentů pro KDE 4. Bude podporovat formáty PDF, Postscript, DjVu, CHM, TIFF a další (mimo jiné možná i OpenDocument, ale tím si nejsem jistý). Nahradí aplikace KPDF, KGhostview, KView, KFax a KDVI. Výbornou novou vlastností je možnost připisovat si do prohlížených dokumentů různé poznámky.
Bohužel jsou tu i velmi ambiciózní projekty, jejichž budoucnost je nejistá. Jedním z nich je Tenor, což měl být kontextový linkovací engine pro KDE 4. Něco tak trochu jako např. Beagle (pro GNOME) či Spotlight (pro Mac OS X), ale nesrovnatelně propracovanější a obecnější, s možnostmi které Beagle ani jiný klasický desktop search system v současnosti nemůže nabídnout (více viz třeba interview se Scottem Wheelerem z FOSDEM 2005). Bohužel Scott Wheeler na vývoj nemá moc času a nedávno ve svém blogu oznámil, že opravdu neslibuje zda Tenor stihne do KDE 4 naprogramovat. Mezitím se však objevil nový projekt snažící se o implementaci desktopového vyhledávání pro KDE, nazývající se Strigi. Podle všeho je velmi dobře navržen a může využívat různé backendy (takže by případně mohl využívat i Tenor), navíc současný backend ve Strigi je extrémně rychlý a co je hlavní, Strigi podporuje tagování souborů!
Další ambiciózní projekt (jehož budoucnost je nejistá) je RuDI. Cílem projektu RuDI bylo sblížit různá desktopová prostředí dohromady, postarat se o to, aby aplikace z jiných desktopových prostředí zapadly lépe do KDE a naopak (a to nejen po grafické stránce, ale i po stránce funkční) a umožnit jednoduché psaní aplikací co nejvíce nezávislých na desktopovém prostředí. Historii a osud projektu RuDI hezky popsal Luboš Luňák v jeho komentáři. Naštěstí je tu alespoň projekt Portland, který má podobný cíl jako RuDI (i když méně ambiciózní) a je zaštítěn Freedesktop.org. Nějaké výsledky projektu Portland by se pokud vím měly v KDE 4 objevit, avšak jeho dopad není zdaleka takový, jaký by přinesl RuDI. Luboš Luňák sice v rámci Portlandu napsal rozhraní DAPI (což je obdoba RuDI), avšak setkal se mezi ostatními vývojáři bohužel jen s minimálním ohlasem a další vývoj DAPI ustrnul. Nezbývá než doufat, že projekt bude znovu oživen...
Tiskni
Sdílej:
KitchenSync v KDE 4 je zcela novou aplikací ... nahrazuje starší aplikace KitchenSync, KSync, KPilot a Kandy.Huh?
tak sorry, ze myslim aj na dobro ostatnych ludiA kdo určí co je pro jiného dobré a co ne? Vypadá to, že trpíš chorobnou představou, že jen ty máš ten Jediný Správný Názor (TM) na to co je dobré a jak by měl desktop vypadat. Řeknu ti novinku, tvůj názor není o nic lepší než názor kohokoliv jiného. A můj názor je přesně opačný než ten tvůj :-P
KDE by som aj pouzival, ale musela by to byt kopia toho co pouzivam teraz.Tak teď už opravdu nechápu tvojí logiku
A kdo určí co je pro jiného dobré a co ne? ... a dalsie kecyja tu ale neriesim ovladanie a fungovanie, ale implementaciu :)
Ty bys tedy chtěl, aby všechno vypadalo tak jako to co zrovna používáš...nie, to bola odpoved na tvoju poznamku, ze nechcem pouzivat KDE.
GNOME je rovnaky kolos, lenze je prinosom pre vsetkychZas jen a pouze tvůj subjektivní názor, nic jiného...
na nejakom rychlejsom Cairo backende sa pracuje, ale mne teda nic nechyba. mozes popisat aky udajny dopad to ma mat?Jaký dopad? Rychlost renderování grafiky přes Cairo je zoufale pomalá. Na pomalejšim stroji je to krásně vidět (GTK programy se viditelně pomalu překreslují, GUI má pomalejší odezvu... u Qt nic takového člověk nepozoruje - btw. tohle je moje osobní zkušenost z vícero počítačů). Pro Cairo existuje jako alternativní backend třeba Glitz (který renderuje přímo přes OpenGL), ale jeho celkem ustrnul. Defaultní renderovací backend v Cairu je opravdu šíleně neoptimalizovaný a pomalý...
Člověče, máš to v hlavě v pořádku?neviem, ale ty mi to urcite povies.
Nevím co to je. Ale proč by měl? A kritika... Můžeš mi vysvětlit, proč kritizuješ něco, o čem sám přiznáváš, že nevíš, co to je?wtf? co kritizujem? co je na tom kritika? ved ja chvalim. nemas problemy s chapanim?
len ma dotlacate k radikalnemu nazoru, ze pozornost BFU linuxu len skodi.Pravda je taková, že bez BFU, kteří by ten Linux používali, se neobejdeš. Super odborníků, co si dokázali ve Slackwaru 1.0 nastavit první poslední je málo a pokud se má tento systém úspěšně rozvíjet, musí být použitelný i pro naprosté BFU.
Ten mplayer by navíc musel řešit, na které zvukovce se to přehrává, určitě by nebylo dobré, aby odstavil všechno.Nejen na které zvukovce, ale také na kterém počítači
zsh
#!/bin/bash xmms=false xmms-shell -e status | grep '^Time: [0-9:.]*$' >/dev/null && xmms=true $xmms && xmms-shell -e stop mplayer $@ $xmms && xmms-shell -e play... k čemu jinému ten shell máme?
GNOME sa da rozobrat na male kusocky, KDE nie.Ne, vážně ne? Seš si tím jistý?
Tak ještě jednou, BFU obvykle používají distra jako SUSE nebo Ubuntu (opačná implikace obecně neplatí).
Ona podle mých zkušeností neplatí obecně ani tahle.
Nevím, proč ses tu dohadoval o zlu v podobě defaultního zapnutí komunikace přes D-Bus.nie celkovej komunikacie, ale tejto ficury. opakujem, ze neutralna volba je vypnute. re KDE: Qt-dev je tiez pekne velke. ale to sa da vydrzat, pretoze sa to pouziva len pri kompilacii. ja uz som sa s tym zmieril, ze vyvojari KDE nechcu/nedokazu kdelibs porozdelovat a osamostatnit, ale nadavat na to budem. nie je to pekne z pohladu KISS principu, ani z pohladu vyvojara (je to rovnake ako tlacenie do "One Microsoft Way"). je mi z toho smutno a zle zaroven.
a urcite si urazil skusenych uzivatelov SuSE a Ubuntu.
Nemyslím. Zkušený uživatel SuSE si obvykle velmi dobře uvědomuje, že defaultní konfigurace je jen defaultní konfigurace a není problém, aby si ji zkušený uživatel přizpůsobil svým představám a zvyklostem (rozhodně to zvládne spíš než uživatel nezkušený). Ten, který si to neuvědomuje, nejspíš nebude používat SuSE a spol. (a místo toho na ně bude trousit posměšky v diskusích :-) )
Navíc verze 4.0 bohužel moc optimalizovaná nebude. I verze 3.x začala být výrazně rychlejší až od 3.4.Mezi KDE 2.x a KDE 3.x byl od začátku naprosto neskutečný skok. Proklamovené výrazné zrychlení verze 3.4 jsem na druhou stranu třeba na svých ne příliš rychlých počítačích prakticky nezaznamenal.
Uz na KDE konferenci v Novych Hradech 3 roky zpatky si Matthias Ettrich postezoval, ze zatimco ve Windows a na Macovi existuji sluzby desktopu "otevri file dialog" atd., na Linuxu nic takoveho obecneho neni. Resilo se to tam, byly i navrhy, jak by se to melo implementovat, ale prakticke nasledky zadne. Nikomu to tenkrat za tu namahu nestalo a nikdo mimo KDE o neco takoveho nejevil zajem.To je ale velká škoda. Unifikovaný fileselector pro všechny programy je jedna z posledních věcí, která mi v systému chybí. I na Atari/TOS si člověk mohl nainstalovat fileselector, který mu nejvíc vyhovoval a programy ho používaly. Stávající stav, kdy na mě každá aplikace/toolkit vytasí něco jiného, je opruz a když si navíc pak ještě ani nepamatuje, kde jsem dělal load nebo save naposledy a pořád mě tvrdošijně otevírá moje /home a nechá mě proklikávat znova a znova až ke všem čertům, dohání mě na pokraj šílenství.
Něco tak trochu jako např. Beagle, ale nesrovnatelně propracovanější a obecnější, s možnostmi které by Beagle ani jiný klasický desktop search system nemohl nikdy nabídnoutNa cem stoji tvrzeni "nemohl nikdy nabidnout" a "nesrovnatelne propracovanejsi"? Ten rozhovor s Wheelerem je opravdu roztomily. Dozvime se v nem, jak je nejlepsi, protoze to vsechno vymyslel driv nez Spotlight prisel na svet a ze jeho nejvetsim problemem je pohnout se od teorie k praxi. Ja mam celkem prakticke zkusenosti napr. se Spotligtem a kdyz nekdo pouziva takova silna slova ve spojitosti s necim, co jeste ani neexistuje (jak typicke pro KDE!), tak mi to pripadne usmevne.
Vím, že jsou lidé, kteří ji využijí...což mi logicky nesedí s tvrzením
Osobně nechápu, proč je kolem Beagle a podobných věcí takový rozruch...Zvláštní.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.