Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:45
Tiskni
Sdílej:
A ano, i kdyz je to dnes samy SW devel, tak kapkou elektriky byl ovlivnen kazdy na skoleJá teda studuju obecnou informatiku na matfyzu a elektřinu jsem zatím nepotkal (jsem ve druháku) a podle studijního plánu ani nepotkám.
Pak se totiz prijde na to, ze ten teoreticky elegantni algoritmus je pomalejsi pro matice mensi nez 500x500 a pracuje dost mizerne s cache..Ale ani na to není znalost elektřiny potřeba.
muze programatora dost obohatitS tím rozhodně souhlasím, i když já se třeba rád obohatím i beletrií ;).
Protoze to je jazyk, kde vsechno probiha paralelne. Vyzaduje to trochu jiny styl premysleni.Jo, a bylo zajímavé se na to při návrhu algoritmu adaptovat. (psal jsem jednoduchou věc ve VHDL, ale bylo to moje „poprvé“)
Dalsi vec je vykon. Clovek si uvedomi, co jak dlouho trva a proc, pochopi znamou tabulku, ..Tady jsou její varianty, včetně přepočtení na "lidské" časy a vzdálenosti.
úrovně napětí jako logická 0 a 1Však sám píšeš, jak to pěkně jde udělat bez voltů.
+ vedieť o hazardoch, prečo vznikajú a podobne. Na to už tak trochu základy treba vedieť.
Pouze do určité míry. Takhle hezky s 0 a 1 to funguje právě pouze teoreticky. On ten skutečný logický obvod pracuje bohužel v reálném světě a je realizován reálnými součástkami. Vývojář logických obvodů to musí znát, programátor si asi vystačí skutečně pouze s 0 a 1.
K logickým obvodům není potřeba umět elektřinu. Tedy pokud z nich nechceš něco stavět, nebo si vystačíš s trochou experimentování (na to stačí zapojit napájení a LEDku). To však bohatě stačí na pochopení procesoru a assembleru. A v mnoha odvětvích informatiky není potřeba ani ten assembler. Spousta vysokoúrovňových jazyků je na hardwaru naprosto nezávislá a má mnohem blíž k čisté matematice, než k procesoru, na kterém běží (pokud vůbec běží).Zkuste si bez znalosti "elektriky" reklamovat chybu v HW, coz jako programator obcas delam.
K logickým obvodům není potřeba umět elektřinu. Tedy pokud z nich nechceš něco stavět, nebo si vystačíš s trochou experimentování (na to stačí zapojit napájení a LEDku). To však bohatě stačí na pochopení procesoru a assembleru.I na to zapojení LEDky nebo tlačítka je nutné vědět, jak se vstup či výstup chová, např. jestli to není výstup s otevřeným kolektorem, jestli má pull-up nebo pull-down odpory (u jednočipáků a některých SoC to jde nastavit), jestli se liší proudy source/sink, jestli u 3,3V obvodu sneste vstup 5V atd., už třeba jen z toho důvodu, aby se správně vypočítala velikost omezovacího odporu, pokud je známý proud (jak pro LED, tak maximum, co výstup dovolí) a typ LEDdky a tudíž napětí v propustném směru. No a třeba zas na pochopení toho, proč zelená LED potřebuje větší napětí než červená, je třeba fyzika (resp. zjednodušná verze kvantové mechaniky),
Odpor k LEDce vypočítáš tak, že tam nějaký plácneš a když to svítí moc, tak vemeš větší (přibližná hodnota je v každém návodu).Jo to jsem si takhle jednou spálil prst, když jsem použil dokonce datasheetovou hodnotu. Akorát to nebyla LEDka, ale infraLED a ten odpor nebyl pro kontinuální svit, ale pro pulzy typicky 2us
neotoci ... pro vetsinu dnesnich deti bude pocitac cisty blackbox ...
Nejde jen o to, jestli lidi chtějí a zajímá je to, ale taky jestli to je v lidských silách. Jestli vůbec může existovat1 natolik renesanční člověk, že bude rozumět všem těm vrstvám. Vzhledem k tomu, jak složité systémy se dnes používají, tak se obávám, že ne. Každý z té hierarchie vrstev zná nějaký výsek a o zbytku má povrchní znalosti, ví, že to existuje a na některé části rezignuje úplně a ví2 že nic neví.
Rozumět všemu od fyziky, elektroniky, přes HW, firmwary, assembler, operační systém, sítě, nízkoúrovňové služby, relační databáze, kompilátory, VM, jazyky, algoritmy, softwarové inženýrství, standardní knihovny, frameworky, další knihovny, aplikace vyvíjené v dané organizaci/firmě/týmu, znalosti oboru, BPMN, UML, analýzu, požadavky, psychologii, ekonomii… dost dobře nejde.
Taky nevěřícně koukám, když nějaký VŠ absolvent informatického oboru neumí napsat ani jednoduchý program (nebo se bojí), neví, jak fungují základní protokoly nebo řadu základních pojmů ani neslyšel… Ale, co někteří v diskusích předvádějí, to je zase opačný extrém – buď hledají supermana, který bude rozumět všemu, nebo si neuvědomují, kolik vrstev existuje nad těmi, které zajímají je a na které se oni soustředí.
Jinak proti elektronice/HW nic nemám, taky se tomu trochu věnuji, ale z čistě praktických důvodů nebo pro odreagování, abych dělal i něco hmatatelného
P.S. tohle jsem sice začal psát jako odpověď na tvůj komentář, ale je to spíš obecně do diskuse.
[1] a ne jen jedem výjimečný jedinec – aby to mělo nějaký praktický význam, muselo by jich být dost, hodně na trhu práce
[2] v horším případě neví ani to
Neumím si představit dobrého programátora bez znalosti elektřiny.WTF? Já jsem elektřinu nechápal už jenom proto, že mi ji vysvětlovali lidé, kteří ji zjevně taky nerozuměli, což ostatně platí pro celou fyziku. Po gymplu jsem vybíral školu podle toho, aby tam pokud možno nebyla žádná fyzika, a hlavně aby nebyla na přijímačkách. To byl pro mě hlavní argument, proč jít na matfyz a ne na FEL. Ale musím říct že jsem v programování nikdy nenarazil na problém s neznalostí elektřiny, pro programátora, který pracuje s digitální technikou to podle mě z hlediska jeho práce nemá vůbec žádný význam. To už jsem dělal věci, kde bych tu fyziku užil víc ;).
Já jsem kdysi stál před stejnou volbou VŠ, zvolil jsem FEL a jsem za to rád.Pro mě by to nebylo.
Ale programátor by měl mít obecný přehled i po HW stránce.K obecnému přehledu o HW stránce může o elektřině vědět prdlačku jako já ;).
A vzhledem k tomu že se mají podle mne znalosti stavět na základech a ne blackboxech, považuji za základ PC elektřinu.Však on si každý rád obhájí, že jeho volba byla správná a že mu znalosti k něčemu jsou, nebo naopak že mu znalosti nechybí. To je normální věc, ale nic se nesmí přehánět. Padly tu už takové teorie, že je člověk špatný programátor, když se se v elektřině nevyzná, a to podle mě non sequitur.
Různých řešení této situace je víc, od jednoho čtečího vlákna s dostatečně velkým bufferem pro readahead až po řešení které preferuji já, a to mít pro každé vlákno jeden disk, rychlost zpracování by potom vzrostla až na 4*160=640MB/s.A ty k disku přistupuješ jako k RAW device, nebo stejně jako 99,9999999% aplikací k disku přistupuješ přes nějakou abstrakční vrstvu a proto máš cache na úrovni disku, (možná i diskového pole) a operačního systému, které si s tímto dokáží poměrně hravě poradit? Navíc předpokládáš, že filesystém ze kterého čteš je 100% sekvenčně seřazený a tvoje čtecí data jsou naopak 100% náhodná... Už jen to, že sis pro aplikaci, která potřebuje číst sekvenčně určil BS 4k svědčí o tom, že chceš aby to bylo pomalé
a proto máš cache na úrovni disku, (možná i diskového pole) a operačního systému
Který že operační systém má křištálovou kouli a ví, která data se budou číst? Do cache se dostanou pouze data, která už se dříve četla případně dříve zapsala. O tom ale tento příklad není.
Navíc předpokládáš, že filesystém ze kterého čteš je 100% sekvenčně seřazený a tvoje čtecí data jsou naopak 100% náhodná...
Ano, předpokládám nejhorší možný stav (nejhorší možný stav je v tomto případě 0.3% reálně dosažitelného nejlepšího stavu).
Pokud by sis zvolil větší BS, například 2MB, tak by ses dostal na 50MB/s na thread...
Toto bude jednak zhusta záviset na použitém io scheduleru, protože toto by současně zmanealo značné zvýšení latencí. Ostatní thready v tomto pojetí by musely počkat, až se naplní celý BS toho aktuálně čtecího. A jsme zase u toho, pokud to někdo považuje za blackbox, tak se dočká dalšího nepříjemného překvapení.
Já nevím, všiml sis, že ten tvůj úžasný teoretický výpočet prostě neodpovídá realitě?
Nevšiml, naopak realitě odpovídá docela přesně.
tak jádro čtecí operace přeháže a sloučí tak, aby se ty prováděly efektivněji
Viz #82. Toto bude zhusta záviset na scheduleru. Pokud použiju deadline a nastavím tam poněkud vyšší latence, tak se rychlost (sekvenční) může zvýšit, ale zase vzrostou ony latence.
Upřímně řečeno, kritiku jsem čekal spíše na to, že to nemusí být 4 oddělené disky, ale že ony disky lze umístit do raidu, btrfs nebo zfs (kde to ale nemám ověřeno) a ty operace se automaticky rozhodí mezi různá zařízení a kde z více disků přirozeně plynou ještě další výhody.
#include <stdlib.h> #include <stdio.h> #include <inttypes.h> #include <time.h> int main(int argc, char **argv) { int i = 0; long ofs = atol(argv[1]); FILE * f = fopen("/dev/sda", "r"); char buf[4096]; fseek(f, ofs, SEEK_SET); unsigned start = time(NULL); while(1) { fread(buf, 4096, 1, f); if(i%10000 == 0) { int tdiff = time(NULL) - start; printf("%i 4KiB blocks in %i s = %f KiB/s\n", i, tdiff, (float)i*4.0f/(float)tdiff); } i++; } }
./seeker $(( 300 * 10**9 ))Jeden thread: 75 MB/s. Čtyři thready: 4*11 MB/s. ST9500325AS, Linux 3.17, všechno default. Busted.
Toto bude zhusta záviset na scheduleru.... a jak bylo ukázáno výše, i výchozí plánovač je schopen si s takovou úlohou poradit tak, že rychlost čtení rozhodně nespadne na tu teoretickou hodnotu.
Tohle není až tak o fyzice, jako spíš o porozumění psanému textu:
Pevný disk má sekvečnční rychlost čtení dejme tomu 160MB/s
V té větě je vše, co je potřeba – kdo jí porozumí, tak se nemůže divit, že čtyři procesy, které čtou náhodná data, té rychlosti v součtu nedosáhnou.
Tím, neříkám, že není fajn, si nějaký starý disk rozebrat, nebo si aspoň přečíst, jak funguje… zrovna tohle je taková základní znalost, kterou by měl mít asi každý, ale obecně bych ty nízkoúrovňové znalosti nepřeceňoval – mnohdy totiž bude přínosnější znalost vyšších vrstev, které ale přímo sousedí s tím, co právě řešíš – než mít znalost něčeho o X úrovní abstrakce níž (ale neznat to, co je mezi tím).
A vzhledem k tomu že se mají podle mne znalosti stavět na základech a ne blackboxech, považuji za základ PC elektřinu.
GOTO 268
A pak ten programátor bude dělat třeba aplikaci pro obor XY, která běží nad GNU/Linuxem a relační databází. Není potom užitečnější, když místo té elektřiny bude znát raději obor XY, operační systém a SQL? Nebo má znát všechny vrstvy mezi elektřinou a oborem XY, aby pro něj nebyla černá skříňka zase OS a DB?
Co je to obecná informatika?Představu si můžeš udělat z plánu.
Neumím si představit dobrého programátora bez znalosti elektřiny.Já bych řekl, že pro nějaké high-level programování to ani tak potřeba není (pozn. já do elektroniky jednak rejpu bokem a druhak jsem si zapsal i pár předmětů z fyzikální sekce)
"What would we like our children- the general public of the future—to learn about computer science in schools? We need to do away with the myth that computer science is about computers. Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes, biology is about microscopes or chemistry is about beakers and test tubes. Science is not about tools, it is about how we use them and what we find out when we do."
Micheal R. Fellows, Ian Parberry (1993) "SIGACT trying to get children excited about CS". in: Computing Research News. January 1993.
Excited… to mi připomíná debatu na podobné téma:
Sheldon: While I'm comfortable speaking about science, I'm not sure I know how to spark the interest of schoolchildren. Better Google it.
Howard: What exactly are you looking up?
Sheldon: "How do I get 12-year-old girls excited."
Leonard and Howard: No!!!
FPGA dneska nikdo nepoužívá
Nevěřte jim. I v ČR je plno firem, které dělají slušný hi-tech vývoj pro FPGA nebo ASIC. Stejně jako my mají velké problémy najít správné lidi. Schválně zkuste sledovat klíčové slovo FPGA v nabídkách na velkých pracovních serverech.
Mimochodem, v tomhle oboru skutečně platí, že kdo chce, práci si najde. Poptávka převyšuje nabídku a to po celé Evropě. Před třemi týdny jsem ve Stuttgartu mluvil s kolegy z oboru z celého světa a jsou na tom dost podobně jako my. Všichni se teď mimochodem vrhli směrem Finsko, kde se pokoušejí přetáhnout inženýry z končící Nokie. Docela dost inženýrů produkuje Asie, ale ty bohužel Evropě přetahují USA.
Problém s FPGA je v tom, že opustí-li člověk "dočasně" tenhle obor, už se k tomu nemá moc šanci vrátit. Já jsem třeba na VŠ dělal diplomku, která by typově odpovídala tomu, co hledáte, ale dneska už bych z toho nedal asi nic. A to mě to tenkrát fakt bavilo. Na ČVUT nás v ročníku mohlo bejt tak 10, co jsme dělali FPGA/Embeded ale ti co jako já nakonec začali pracovní kariéru na "obyčejnym" SW (což ž byla většina z nás), se co vim pak k HW už taky nikdy nedostali.
Takže má rada je zaměřit se na lidi co končí VŠ a dát jim dobrou nabídku. A tim nemyslim nástupní plat 30K, když "kolega Němec" má min. 150K...
Žádný takový manuál neexistuje. Existují různá doporučení, která se vyplatí dodržovat, ale stejně jako v každém jiném oboru se člověk zlepší jedině praxí. Pokračovat v dalších projektech, odhalovat slabá místa a zlepšovat.
Otázka je, co znamená velký a pomalý. Vejde se do cílového FPGA? Pokud ano, není velký. Splňuje požadavky na časování? Pokud ano, není pomalý. Pokud některou podmínku nesplňuje, je třeba použít různé nástroje na analýzu a najít příčinu.
Zdánlivě nejblbější, ale na druhou stranu nejužitečnější rada pro začínající je naprosto jednoduchá: HDL (Verilog, VHDL, SystemVerilog, ...) není programovací jazyk, i když tak vypadá. Ten kód popisuje logické prvky a jejich propojení. Když ho píšete, představujte si schéma zapojení, které kódem chcete popsat.
Asi tu do blogu hodím další díly seriálu o programovatelné logice, které mezitím vycházely v jednom tištěném časopise. Tady jsem je přestal publikovat, protože se to přece jenom trochu míjí se zaměřením ábíčka. Jinak, pokud by byl zájem, mohl bych udělat i nějaký seminář nebo přednášku na téma FPGA. Chtělo by to ale pár zájemců. Případné konkrétní problémy můžeme konzultovat osobně po mailu. Nemám s tím problém.
Vejde se do cílového FPGA?Tak tohle byl zrovna huráprojekt, kdy jsem to napsal na devboardu a pak se podle toho koupilo FPGA nejmenší možné velikosti stejné řady. Jindy (cracking) taky nemáš přesnou hranici výkonu a hodí se optimalizovat. DPS si zkusím sehnat.
HDL (Verilog, VHDL, SystemVerilog, ...) není programovací jazyk, i když tak vypadá. Ten kód popisuje logické prvky a jejich propojení. Když ho píšete, představujte si schéma zapojení, které kódem chcete popsat.Jo jo, na to jsem pak taky přišel, když jsem zkoumal timing report, kde mi to sakra slackuje.
DPS si zkusím sehnat.
Není nutné. Můžu to poslat v PDF. Bohužel to nejdůležitější pro vás, tedy odkazy na literaturu tam zatím ještě nejsou.
Tady jsem je přestal publikovat, protože se to přece jenom trochu míjí se zaměřením ábíčka.To je imho blbost.
Tady jsem je přestal publikovat, protože se to přece jenom trochu míjí se zaměřením ábíčka.Určitě ne, ASAP
Je fakt, že tu jste asi čtyři, koho by to mohlo zajímat. Hned jak si najdu čas to naformátovat začnu publikovat. Navíc byste mi v tom mohli najít chyby a přispět tak ke zlepšení;)
Samozřejmě. Raději bych ale dotazy přesunul do diskuze pod další pokračování seriálu o programovatelné logice, které hodlám publikovat za chvíli. Otázky a odpovědi mohou pomoci i někomu dalšímu, tak by byla škoda probírat to jenom soukromě.
To je mylná domněnka. Spousta lidí co čte abclinuxu nemá potřebu se nikde projevovat, takže by bylo chybou dělat závěry na základě kouřové clony. A i lidé co se v takových věcech vyloženě nehrabou si mohou se zájmem přečíst dobře napsaný text byť to není z jejich ranku.Je fakt, že tu jste asi čtyři, koho by to mohlo zajímat.
Je fakt, že tu jste asi čtyři, koho by to mohlo zajímat.To jsi zjistil jak? Zajímat to aspoň okrajově bude desítky lidí a další stovky přitáhnou vyhledávače. Po těch sračkách co tu někteří předvádí v blozích imho rozhodně nemůžeš šlápnout vedle.
Naopak VS je natolik casove, financne a organizacne narocna, ze proleze jen hrstka tech nejposlusnejsich, kteri jen plni, co maji a nic vic je nezajima. Maloktery opravdovy programator to vydrzi - rekne si, ze to stejne nepotrebuje a jde delat to, co umi, co ho bavi.
ze proleze jen hrstka tech nejposlusnejsich, kteri jen plni, co maji a nic vic je nezajima
To je naprostý nesmysl. Vysokou školu jsem dokončil a tvrzení, že bych dělal jen to, co se po mně chtělo, a nic jiného mne nezajímalo, neplatí ani zdaleka (tím spíš, že se živím něčím úplně jiným, než co jsem studoval). Naopak, na některých oborech by měl člověk, který by dělal jen to, co se mu řekne, pravděpodobně problém vůbec školu dokončit.
Maloktery opravdovy programator to vydrzi - rekne si, ze to stejne nepotrebuje
Tohle je ten skutečný důvod, v okamžiku, kdy člověku dojde, že pro to, co chce dělat, titul vlastně nepotřebuje, musí mít silnou motivaci, aby školu dokončil. Mne ten okamžik definitivního prozření potkal až během PGDS, jinak nevím, jak by to dopadlo.
IMHO je hlavní chyba už v (bohužel stále hojně rozšířené) představě, že smyslem vysoké školy je produkovat hotové lidi schopné okamžitě zapadnout do praxe. Podle mne by vysoká škola měla člověku spíš poskytnout pochopení principů daného oboru a hlavně ho naučit se vzdělávat sám, hledat si informace a zpracovávat je. Tedy to, co mu bude užitečné celý život, ne nějaké aktuální módní trendy, které za pět let nikoho nebudou zajímat.
Nikdy jsem neměl tolik volného času jako právě na univerzitě a nikdy jsem si tak moc nedělal co jsem chtěl jak právě tam.Your mileage may vary.
ale za dva roky se nám nepodařilo mu vysvětlit jak funguje obyčejný stykačTo nejde, ne?
To, co rikas, je jen urcita varianta mylneho nazoru, ze lide se rodi s talentem a neda se s tim nic delat.
Nesouhlasím. Pokud člověka něco baví, má pro něco vlohy, tak to dělá hned jak může. Já měl vlastní počítač od 6 let, učil jsem se basic sám. To, že někdoho baví programování, ale nějakým omylem to zjistí až ve 20 letech (a až poté, co mu to někdo ukáže na VŠ) je těžko uvěřitelné. To předtím žil ve vakuu a nevěděl o tom? To už samo o sobě něco vypovídá.
NSamozřejmě může přijít chvíle, kdy si člověk řekne "tak teď kompletně všechno změním" a vydá se jinou cestou. Cestou o které ale věděl už hodně dlouho předtím. Teď jen prostě změnil priority a pořadí toho, co všechno nestihne.Řekl bych, že se mýlíš. To tomu co dělám teď jsem se rozhodně nedostal nějakou skokovou změnou a také to nebylo tak, že bych k tomu někdy nějak podvědomě tíhnul. Ba právě naopak dostal jsem se k tomu velikánským obloukem. Mj. přes job uklízeče.
Podle me VS, ktera predpoklada, ze lide umi programovat, uz kdyz na ni jdou, je proste spatna.
Ona to a priori asi nepředpokládá žádná. Na druhou stranu, pro člověka, který je programováním zcela nepoznamenaný, může být ten start nepříjemně ostrý a když se k tomu přidá ještě analýza nebo temno, tak bude mít pravděpodobně velké problémy to zvládnout. Netvrdím, že to nejde, ale to, že člověk, který se zvládne tak rychle adaptovat, se dosud programování důsledně vyhýbal (a přesto se najednou rozhodl jít na IT obor), je IMHO dost neobvyklé.
Podle me VS, ktera predpoklada, ze lide umi programovat, uz kdyz na ni jdou, je proste spatna.Tohle by se ale dalo prohlásit i o matematice, ne? Jen by takové prohlášení znělo absurdně. A přitom programování je do jisté velké míry aplikovaná matematika (algoritmy, logika a ono je toho celkově docela dost).
Ne ještě není, ale už není. Z předmětu, kde se zpočátku všichni učili programovat, se staly základy práce s počítačem, což v praxi obnáší, web, Word a na osvícenějších školách i něco Excelu.
Osobně si myslím, že to, že se neučí programovat úplně všichni, není vůbec chyba. Ty základy práce s počítačem by IMHO byly většině lidí mnohem prospěšnější, pokud by ovšem fungovaly rozumně. Tj. např. principy počítačového zpracování textu a ne ovládání konkrétní verze Wordu na konkrétní verzi Windows. V současném pojetí se tam studenti většinou (někdy ani na VŠ technického směru) nenaučí ani to, že se nadpis nedělá tak, že se zvětší font, nastaví tučné písmo a na začátek řádku se přidá tolik mezer, aby to vyšlo zhruba doprostřed.
Z předmětu, kde se zpočátku všichni učili programovatTo fakt? Na většině škol, i těch, co nemají zaměření na techniku? (nezažil jsem) Něco jako toto?
O 20let později fakt nic?Nic.
Az se bude programovani bezne ucit na zakladni a stredni skole (a ja jsem pro!), pak ano, pujde to prohlasit. Ale zatim to tak neni a proto to neni totez.Programování se může učit kde chce a stejně to bude stát za hovno. Kdybych měl brát jen to, co mě učili o programování ve škole, tak bych dneska uměl základní subsety syntaxe asi 5 jazyků a jinak skoro nic. To podstatné se stejně musí člověk naučit sám.
Ja som začal programovať keď som mal 7 rokov a zatiaľ všetci programátori ktorých som stretol ktorí sa naučili programovať až na vysokej stáli za hovno.No, to bude tím, že programování vyžaduje asi desetiletou časovou investici (viz komix z přílohy). Sám to vidím u sebe i u ostatních - programovat jsem se naučil sám už někdy na začátku střední, protože se mi nechtělo čekat do druháku a pak tu činnost cílevědomě rozvíjel. Zrovna je to desátý rok od doby co jsem začal a tak nějak si neumím představit, že bych to všechno nějak podstatně urychlil. U ostatních oborů je to imho podobné, jen je dneska v módě si myslet, že z člověka se stane odborník za tři roky, kdy do něj hustí základy všeho možného. Přitom to imho neplatí nikde, ani u tesařů.
Podle mě by se měl autor článku zamyslet nad svou znalostí lidských zdrojů a managementuco je tohle za hovadinu? ten pan se musi zamyslet denne nad elektrickymi obvody, to je totiz jeho job.
co je tohle za hovadinu? ten pan se musi zamyslet denne nad elektrickymi obvody, to je totiz jeho job.Myslím, že autor je schopný dělat mnohem víc věcí, jako třeba psát tento blog, odpovídat na dotazy. Dělat pohovory s lidma, prohledávat portály s životopisy. Pracoval jsem nějakou dobu v Intelu v Irsku. Tam nabírají lidi s výše poposanými dovednosti ve velkém a platí je dobře. Mám jednoho kolegu, který tento obor studoval ve Španělsku. Souhlasím s autorem, že je málo lidí, kteří splňují nastavená kritéria. Také souhlasím s lidmi poukazující na rozdíli příjmů mezi západní a východní Evropou. Snažím se poukázat na to, že kritéria jsou možná špatně nastavená, ale nevidím celý obraz. Nevím, o jakou firmu se jedná, jakou si ona účtuje cenu ve srovnání s konkurencí a jestli má nějaký vlastní produkt nebo je prodává servis a zakázky na míru. Nejde jen o to, najít správné lidi, ale postavit úspěšný byznys typu Baťa, které by byl známý po celém světě a přežil víc než jedno století je prostě složité. Nakonec to skončí u toho, že jeden zaměstnanec bude jen otesávat kamení, zatímco jiný bude stavět katedrálu.
Přes noc se tu sešlo docela dost komentářů, tak na ně zkusím zareagovat souhrnně.
Poznámka o tom, že nabídka může vypadat jako hledání supermana nebo ředitele zeměkoule je dobrá. Ve skutečnosti potřebujeme šikovné techniky, kteří znají základy návrhu logických obvodů a mají trochu povědomí o analogovém světě tam venku. Pak už stačí aby uměli samostatně myslet a učit se nové věci. Otázka je, jestli inzerát s výčtem mnoha věcí (i když uvedených stylem "výhodou je...") neodradí některé možné kandidáty. Ještě to zvážím.
Co se týče financí, tam problém určitě není. Otázka odměny za odvedenou práci je na čistě individuální dohodě, ale rozhodně nezaměstnáváme odborníky za minimální mzdu. Aby ale mohlo dojít na vyjednávání o mzdě, musí se nějaký uchazeč vůbec najít. V poslední době ale nejsou zájemci žádní. Poznámky od mistrů světa, kteří by za sto tisíc ani nevstali z postele nebudu komentovat. Mimochodem, skutečně jsem se v minulosti setkal s přístupem některých uchazečů, často čerstvých absolventů, kteří sebevědomě požadovali naprosto nereálný plat a trvali na něm, aniž by ještě vůbec cokoliv předvedli a dokázali, že si ho zaslouží.
Poslední komentář se týká blízkosti IT oborů k elektronice. Já jsem studoval v době, kdy informační technologie byly součástí elektroniky. Na technických školách ještě nebyly fakulty informačních technologií, jednalo se pouze o počítačově zaměřené obory elektrotechnických fakult. I studenti, kteří se chtěli věnovat programování nebo správě serverů si prošli základními elektro předměty. Uměli tak navrhnout jednoduché elektronické obvody nebo chápali funkci procesoru i na nižší úrovni abstrakce než jen blokové schéma programovacího modelu z dokumentace. Mnoho ajťáků se často ohání nanometry a výrazy z polovodičových technologií, ale přitom nechápou ani funkci toho tranzistoru vytvořeného na křemíkové destičce. Netvrdím, že je to špatně, ale ani dobře. Začíná mi to připomínat situaci v Indii. Zhruba před dvanácti lety, když jsem ještě pracoval pro jednu velkou nadnárodní firmu, jsme vyvíjeli nějaký integrovaný obvod a bylo potřeba ho otestovat v prostředí velkého sytému, který měli právě naši indičtí kolegové. K testování bylo potřeba upravit nějaký kód v C, změřit nějaké elektrické veličiny a něco z nich vypočítat, upravit schéma zapojení testovací desky a přeletovat pár drátů a konektorů. V Indii měli na každou činnost specialistu. Jeden uměl přepočítat hodnoty součástek na desce, jiný uměl pájet, další uměl upravit software v C, jiný zase měřil, a další zpracovával výsledky. Když jsem si u nich v laboratoři dělal všechno tohle sám, dívali se na mě jako na blázna. Rozhodně nechci hodnotit co je dobře a co špatně. Veškeré technické obory se rozrůstají a tak je užší specializace nutnost. Osobně ale zastávám názor, že alespoň přehled a základní znalosti z příbuzných oborů by technik mít měl.
Dobrá poznámka. Ono se to netýká jenom přechodu od SW k HW. Ani typický absolvent správného oboru VŠ obvykle není schopen začít rovnou pracovat na projektech. Noví vývojáři mají obvykle období hájení zhruba půl roku až rok. Během téhle doby musí ukázat co v nich je. I forma stáže je možná, momentálně máme na stáži v DE jednu slečnu.
Asi jsem to málo zdůraznil, ale mnohem důležitější než dokonalé znalosti jsou pro nás schopnosti naučit se vše co je potřeba a hlavně zájem o obor a práci vývojáře. Vývojář, který by chodil do práce jako do fabriky k pásu je k ničemu.
Omlouvam se, pokud se mylim, ale tohle na mne pusobi dojmemomluvit se musim ja, protoze jsem to neformuloval dost dobre.
Skola ma dat zaklady, chapani principuAno, tak to je. Autor blogpostu (a ja s nim) si stezuje, ze dnesni skoly toto necini. Uvadi jako priklad Ohnuv zakon a ja (a jiste rada dalsich) by mohlo vyjmenovat radu podobnych prikladu. Nekomu se to zda prehnane, ale tak to je aby si nekdo nemyslel , ze se jedna jen o inzenyry, reditele stavebnich firem si stezuji zrovna tak. Mym prispevkem jsem chtel upozornit na skutecnost, ze autor blogpostu vede malou firmicku. Sice sam uvadi, ze spolupracuje vysokym skolstvim, ale kdyz budeme uprimni, na vedeni diplomovych praci a staze a podobne vylomeniny proste nema dost prostredku (financnich a casovach). Je odkazan na _vysokou_ vseobecnou uroven absolventui a uchazecu o praci vubec. Zbytek se doskoli tak, jak spravne uvadite, jak to vzdycky bylo. Co ale nemuze je, zacit s doskolovanim v prvnim rocniku stredni skoly. Naproti tomu velka firma ma prostredky na to si najit tech par jedincu, kteri navzdory tomu systemu maji urcitou uroven. Navic se podprumerny jedinec u velke firmy lepe _ztrati_.
Mne pre istotu chodi minimum ponuk.
Skvělé shrnutí profilu ideálního kandidáta, ale i všech mých současných kolegů vývojářů. Ve vývoji elektronických zařízení se pohybuji celý profesní život na různých úrovních. Téměř všude pracují ve vývoji právě lidé podobného typu, pro které je ta práce zároveň i zábavou, koníčkem. Jediná výjimka byla doba strávená ve velké nadnárodní firmě, kde lidé podobného ražení plní entusiasmu byli ubíjeni byrokracií a formálními postupy.
Jediná výjimka byla doba strávená ve velké nadnárodní firmě, kde lidé podobného ražení plní entusiasmu byli ubíjeni byrokracií a formálními postupy.O tom by som vedel dlho písať.
Ja sa takým netradičným inzerátom vyhýbam. Podľa mňa inzerát s vecami typu rôzne party a podobne veci pôsobia neprofesionalne. A ďalšia vec sú aktivity v rámci firmy mimo pracovného času. Pokiaľ nejde o činnosť priamo súvisiacu s firmou, tak daná vec nemá čo robiť na verejných kanáloch ako fb a podobne. Týmto sa vytvára riziko pre zamestnancov.
Netvrdím, že mám nejaké zvlášť znalosti ohľadom IT ale často sa stretávam s tým, že firma vôbec neodpovie alebo oznámi nepostúpenie do ďalšieho výberového kola. Pripadá niekomu bežné žiadať motivačný list a životopis iný ako je vzor ? Neviem či obstoji netradičná žiadosť, životopis a motivačný list v procese výberu zamestnanca. Podľa určitých zdrojov sú to tzv. spamové listy. Hodnotenie tohto typu môže spôsobiť,že na pozíciu sa dostanu ľudia ktorí dokážu navymýšlať nezmysli do týchto listov. Myslím, že by tam mala byť nejaká forma a nie nejaké kvetnaté nezmysli.
Skôr išlo o obsah inzerátov u niektorích firiem. Chcel som tým povedať, že keď má firma nejaký netradičný inzerát, tak to u mňa nevzbudzuje pocit, že firma sa venuje profesionálne svojej činnosti. Hlavne keď píšu na blogoch a fb, že aké akcie mali a tak.
Také perličky ako Anglický jazyk - mierne pokročilý. Pri tom koľko krát ide len o to aby sa človek dohovoril s kolegami a nejakú grammar nazi sa skutočne nehrá, ale nepôjdem tam nech si to dajú do inzerátu.Ale vždyť tohle je správně označené „mírně pokročilý“.
Osobně bych očekával spíš B2, protože
- Can understand the main points of clear standard input on familiar matters regularly encountered in work, school, leisure, etc.
- Can deal with most situations likely to arise while traveling in an area where the language is spoken.
- Can produce simple connected text on topics that are familiar or of personal interest.
- Can describe experiences and events, dreams, hopes and ambitions and briefly give reasons and explanations for opinions and plans.
Can understand the main ideas of complex text on both concrete and abstract topics, including technical discussions in his/her field of specialization.Na druhou stranu to chápu, protože vidím, co leze i z jazykových gymplů.
kteří sebevědomě požadovali naprosto nereálný platJenom aby pak ten naprosto nereálný plat jinde nedostali.
Mladší ročníky tuhle frázi z dob minulého režimu asi už neznají.SRSLY?
Prozatím jsme v rámci ČR nevyužili služeb personální agentury. Kontakty s některými z nich mě utvrzují v tom, že skutečně nemají co nabídnout.To potvrzuju i z pohledu z druhé strany.
Na techniku jde málo studentů a z toho mála pak většina zvolí raději obory kolem IT a software.Všude okolo je hrozná masáž, jak je IT pracovníků nedostatek. Běžně si pak v IT hledají práci lidé, kteří nic neumějí ani nic umět nechtějí. Legrační na tom je, že kolikrát tu práci i seženom. Díky možnosti práce z domova je navíc český trh s prací v IT posunutý cenami trochu víc do Evropy než jiné obory, takže to vypadá velmi lákavě. Navíc počítač dneska ovládá každý, takže má každý pocit, že se na trhu práce uplatní. Ale myslím, že se to začíná už trochu obracet, a velké množství lidí si začíná hledat práci jinde.
Při rozhovorech na téma jejich motivace ke studiu jsem dostával odpovědi typu "ještě se mi nechtělo pracovat",To je vcelku pochopitelný důvod.
"abych nemusel na vojnu",To už se naštěstí dneska neřeší.
"nedostal jsem se na práva/filozofii".Takových asi moc nebylo, nebo si dělali legraci, ne? Já si pamatuju, že jsem na debilní otázky už učitelům na střední dával debilní odpovědi. S málokým jsem měl takový vztah, abych měl pocit, že mu do mých motivací něco je, nebo že by je dokonce mohl pochopit. Třídní na osmiletém jsem na otázku, proč přecházím na jinou školu, řekl, že jsem tam už moc dlouho. Na otázku, zda tam jdu kvůli programování jsem jenom přikývl, aby se dál neptala, nebyla to pravda, ale vůbec nic jí do toho nebylo. A na vejšce jsou to oproti střední v podstatě dospělí lidi, alespoň subjektivně. Nebudou se asi s každým vybavovat o svých osobních věcech.
Nejsou lidi...Ještě jednou v životě uslyším tuhle otřepanou frázi, tak asi skočím z mostu. Lidí je jak sr**k.
Nejsou lidi...Ještě jednou v životě uslyším tuhle otřepanou frázi, tak asi skočím z mostu. Lidí je jak sr**k.
Samozřejmě, že se najdou lidé, kteří budou chtít určitou profesi vykonávat za každých podmínek, protože si ji zvolili jako svoje životní poslání. Těchto lidí je ale konstatní a celkem malý počet. Odměna ať už přímo finanční nebo jinými metodami jako kvalitní prostředí, vybavení, je jedinou možností jak na trh působit.
To se bavíte jen o extrémech - na jedné straně někdo, koho zajímá jen plat a všechno ostatní je mu jedno, na druhé někdo, kdo chce dělat svou vysněnou práci a plat je mu ukradený. Ve skutečnosti to ale není tak černobílé. Já bych třeba nejspíš mohl jinde vydělávat víc, ale upřednostním práci, která mne baví a která z mého pohledu dává smysl. Na druhou stranu, kdybych měl za svou současnou práci měl brát třeba polovinu toho, co beru teď, tak bych to prostě překousl šel dělat něco jiného, i když by mne taková práce tolik nepovznášela.
Resp. existuje nějaká jiná možnost, jak působit na případné zájemce?
Existuje. Ale není to jednoduché a ve výsledku to možná může být i nákladnější než ten vyšší plat.
Brečením na blogu se to fakt nezmění.
Já to nevnímal jako brečení. Spíš zoufalé volání o radu. Ale nejsem si jistý, jestli ti, kdo příslušné know-how mají, budou mít zájem se o něj dělit.
Původně jsem na vaše komentáře nechtěl reagovat vůbec, ale nakonec to tedy všechno shrnu. Něco z toho jsem už psal v blogu i ostatních komentářích, ale když někdo reaguje aniž by četl nebo porozuměl, zkusím to napsat ještě jednou.
A mimochodem, urážky založené na nesmyslech, které jste si vycucal z prstu a já jsem je nikde nepsal si laskavě nechte pro sebe.
Na komentáře jsem nechtěl reagovat, protože obsahovaly z mého pohledu pouze urážky na základě domněnek komentujícího.
Výši nabízeného platu ve formě konkrétní částky neuvedu, protože to prostě nejde. Záleží to přece na dohodě s uchazečem. Velmi obecně bych řekl, že se pohybujeme někde na dvojnásobku platu běžného pro daný obor. To je dokonce víc, než platí některé velké mezinárodní firmy.
Mzda je ale věc, která se řeší až během pohovoru. Po tom, co si popovídáme na technická témata, představíme firmu a styl naší práce, zjistíme co může kandidát nabídnout, můžeme si udělat představu o adekvátní odměně z naší strany. Pak se můžeme začít bavit s kandidátem, jestli naše představa nějakým způsobem odpovídá jeho. Stále je to ale o dohodě dvou svobodných subjektů, které buď najdou společný výsledek nebo ne a rozejdou se. Na nějaké honění ega tím, že bychom při pohovorech uráželi nebo shazovali kandidáty nemáme rozhodně čas a není k tomu ani důvod.
Co se týče těch nereálných představ, nejhorší případ jsem zažil před pěti lety. Jednalo se o studenta posledního ročníku VŠ. Studoval nějaké počítačové systémy, absolvoval dokonce jeden předmět zaměřený na programovatelnou logiku, ale diplomovou práci dělal na nějaké softwarově zaměřené téma. Měl sice nějaké mezery, ale byla tam poměrně slušná šance, že by se během roku doučil vše potřebné a dostal by se na úroveň dostatečnou pro samostatný vývoj menších modulů pro další integraci. Student však trval na nástupním platu minimálně 100000 Kč a odmítal se bavit o libovolné nižší částce. To je z mého pohledu neodpovídající tomu, co mohl nabídnout. Netvrdím, že to není z naší strany reálná nabídka, ale ne pro končícího studenta bez zkušeností.
Rád bych ale ještě jednou zdůraznil to o co mi šlo v zápisku především. Jak vůbec najít lidi, se kterými si můžeme popovídat a dostat se až k nabídkám platu? Znovu upozorňuji, že za posledních zhruba pět let se to velmi zhoršilo. Dřív na inzeráty chodily nějaké reakce, teď nic. U velkých firem je to stejné, točí neustále ty samé inzeráty dokola bez výsledku.
Co se týče těch nereálných představ, nejhorší případ jsem zažil před pěti lety. Jednalo se o studenta posledního ročníku VŠ. Studoval nějaké počítačové systémy, absolvoval dokonce jeden předmět zaměřený na programovatelnou logiku, ale diplomovou práci dělal na nějaké softwarově zaměřené téma. Měl sice nějaké mezery, ale byla tam poměrně slušná šance, že by se během roku doučil vše potřebné a dostal by se na úroveň dostatečnou pro samostatný vývoj menších modulů pro další integraci. Student však trval na nástupním platu minimálně 100000 Kč a odmítal se bavit o libovolné nižší částce. To je z mého pohledu neodpovídající tomu, co mohl nabídnout. Netvrdím, že to není z naší strany reálná nabídka, ale ne pro končícího studenta bez zkušeností.Co je na tom divnýho? Doporučuju vygooglit si statistiku nároku dnešních potenciálních manželek. Ty pod 100k prostě nejdou. Standard. Prostě holt chudák nechtěl zůstat na ocet a dle popisu byl očividně docela zoufalý.
Navíc popojede o 150km na západ a těch 3-4k euro tam dostane.
A bude tam mít i stejné životní náklady?
Jenže on si pravděpodobně práci našel, někdo do něj ty peníze investoval. On má zaměstnavatele, jeho zaměstnavatel za svou investici dostal zaměstnance a vy jste mimo hru.
To je ovšem celé jen vaše nepodložená doměnka. Stejně tak je možné, že nakonec skončil v jiné firmě, ale za peníze, které by dostal i tady, kdyby byl soudnější.
To tvrzení o dvojnásobku mi taky přišlo poněkud přestřelené (nebo přinejmenším založené se šikovně zvolenou definicí "průměrné mzdy v oboru"), takže jsem si ho odfiltroval.
Na druhou stranu, 100K jako nástupní plat pro čerstvého absolventa bez praxe jen na základě toho, že je potenciál, že by během roku mohl být použitelný na dané pozici… to by opravdu bylo zatraceně moc. Nebo jsem si jen špatně zvolil obor, co já vím…
Ale já na ábíčku nechci hledat lidi, a tedy ani uvádět konkrétní věci. Jenom jsem psal, že odborníků v jednom konkrétním oboru je málo a zeptal jsem se na nápady jak lidi vůbec najít, abych je mohl oslovit. Od někoho jsem dostal skutečně zajímavé podněty a moc jim za ně děkuji. Někteří se tvrdohlavě upnuli na jednu konkrétní myšlenku a nechtějí pochopit, že pointa byla někde úplně jinde.
Průměrný plat v oboru je někde kolem 45k. Pokud si student bez praxe a zkušeností v oboru říká o 100k, je to pro mě naprosto nereálné. To je plat pro někoho, kdo už ukázal co umí a je skutečně dobrý. Ten student za to nestál. Navíc v té době ještě nebyla o uchazeče nouze.
Jak jsem ale pochopil, žiju asi v jiném světě, protože okolo jsou borci, pro které je 80-90k plat asi tak sotva pro uklízečku. Co se dá dělat, budu se s tím muset asi vyrovnat.
Dvojnásobek průměrné mzdy pro daný obor a 100k se liší prosím jak procentuálně?Podle mě šlo o to, že ten čerstvý absolvent ještě k tomu nic moc neuměl.
Výši nabízeného platu ve formě konkrétní částky neuvedu, protože to prostě nejde. Záleží to přece na dohodě s uchazečem.Tohle mi vždycky smrdí. Protože to zní jako "zkusíme, jestli si ten člověk náhodou neřekne málo, možná na tom ušetříme." Přiznám se, že nabídky práce sleduju jenom v případě, že mi někdo pošle nějakou, abych se nad ní zasmál ("hledáme ředitele zeměkoule"). Na druhou stranu kdybych si fakt měl vybírat, tak nabídky "odpovídajícího" platového ohodnocení jdou do druhého kola.
Tohle mi vždycky smrdí. Protože to zní jako "zkusíme, jestli si ten člověk náhodou neřekne málo, možná na tom ušetříme."+1
Na druhou stranu kdybych si fakt měl vybírat, tak nabídky "odpovídajícího" platového ohodnocení jdou do druhého kola.Já bych řekl, že na odpovídající je druhé kolo příliž brzy, protože to je eufemismus pro moc si od toho neslibuj.
Sám jste psal, že jste odmítal kandidáty s "naprosto nereálnými požadavky",
Asi nemáte zkušenosti s náborem lidí. Je naprosto typické, že lidé s minimálními znalostmi (které oni sami zveličují a přeceňují -- především sami před sebou) mají taktéž nafouknuté platové požadavky. Stačí pár minut pohovoru a zjistíte, že ti lidé neumí vůbec nic.
Ono je to ostatně logické. Čím více toho člověk ví, tím víc ví kolik toho neví. (Učením se neustále zvětšuje poměr: vím co ještě nevím / vím.) Proto velmi často bývají ti nejznalejší také skromní a pokorní a naopak ti největší hlupáci považují sami sebe za mistry světa.
Podle mě v pracovních inzerátech nemá být plat uvedený vůbec. To je záležitost vyjednávání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Moje představa o pracovním inzerátu je tato. A podařilo se mi najít skvělého, šikovného kolegu. Bez problémů přiznám, že jsem takovou úroveň ani nečekal. Tohle se prostě povedlo.
Letos jsme hledali někoho do Brna a bylo to mnohem složitější. Úroveň byla velmi slabá. Nakonec jsme našli, ale není to taková sláva. Do Brna ale nikdo nehledal osobně, prostě se napsal inzerát na Jobs a bylo. Já bych se na něj před 8 lety nepřihlásil.
Já osobně dávám přednost osobním kontaktům.
Taky tak. Všechna dosavadní zaměstnání mám přes osobní kontakty.
Ani nepočítám to, že mi běžně volají z agentur a ptají se mě, kolik bych si představoval peněz nebo dokonce kolik v současné době beru.
Ještě nejsem tak slavný, mě jen píší. Když mě to ještě bavilo, učil jsem je jak se píše email (třeba to, že by měl mít subject a tak), dneska už jdou rovnou do spamu.
Pak asi nejsem člověk. Já nevím, jaký plat mají mí kolegové, a tato informace mi nijak nechybí. Podstatné pro mne je, jestli mi můj plat připadá adekvátní a jestli stačí na pokrytí mých potřeb a a mého stylu života. Pokud ano, tak jsem spokojen a nepotřebuju porovnávat svůj plat s platem kolegů. Pokud ne, pak to budu muset nějak řešit a opět v tom nehraje roli porovnání s platem kolegy.
Stejně tak mi bylo v době, kdy mým výhradním zdrojem příjmů byla živnost, bylo jedno, za kolik mou práci dál přeprodává firma, se kterou mám smlouvu. Podstatné bylo, jestli částka, kterou já dostanu, odpovídá mé představě.
Ale především: je těžké si to přiznat, ale to, že "dostanu méně než kolega", neznamená automaticky, že je to nespravedlivé.
Ale především: je těžké si to přiznat, ale to, že "dostanu méně než kolega", neznamená automaticky, že je to nespravedlivé.To jiste ne. Ja reagoval specificky na pripad, kdy se nekdo snazi usetrit na tom, ze je nekdo skromny.
Toto se jmenuje Dunning-Krugerův efekt.Je naprosto typické, že lidé s minimálními znalostmi (které oni sami zveličují a přeceňují -- především sami před sebou) mají taktéž nafouknuté platové požadavky. Stačí pár minut pohovoru a zjistíte, že ti lidé neumí vůbec nic.
Ono je to ostatně logické. Čím více toho člověk ví, tím víc ví kolik toho neví. (Učením se neustále zvětšuje poměr: vím co ještě nevím / vím.) Proto velmi často bývají ti nejznalejší také skromní a pokorní a naopak ti největší hlupáci považují sami sebe za mistry světa.
Ono v oborech jako psychologie nebo sociologie asi málokteré tvrzení platí opravdu stoprocentně.
Muj nazor je, ze mlady clovek se musi dostat do prostredi odpovidajici nebo mirne prevysujici jeho schopnosti (s konkurenci), jinak ziska prilis vysoke sebevedomi, a to je spatne at uz je genius nebo ne.
To je jedna polovina problému. Druhá je, bez toho srovnání může chybět motivace dál na sobě pracovat.
... Muj nazor je, ze mlady clovek se musi dostat do prostredi odpovidajici nebo mirne prevysujici jeho schopnosti (s konkurenci), jinak ziska prilis vysoke sebevedomi, a to je spatne at uz je genius nebo ne. ...Zcela 100% souhlasim. Neco podobneho jsem zazil po ukonceni ceske VS a odchodu na Max-Planck Institut. Prostredi bylo uzasne stimulujici a uroven kolegu dramaticky vyssi. Nekteri byli cistokrevni geniove, a muj respekt k nim je tezko formulovat. A ne nutne jen vedouci, nositel nobelovy ceny za fyziku, ale treba i kolega z kancelare, doktorand, Jannik. Ten clovek dokazal za prodlouzeny vikend, po ktery odjela jeho manzelka, ucitelka nemciny na nejake multikulturni skoleni, doslova zazraky. Pouzil obycejny, postarsi transmisni el. mikroskop za par set tisic euro a trochu si s nim pohral. Misto obycejneho elekronoveho filmu, ktery jsem pouzival ja a ostatni, se zameril na pomocny hledacek, takovy primitivni praveky cernobily TV monitor, ktery slouzil jen na doostrovani. On se chytil pajky a zbastlil za noc nejakou redukci, pak to cele pripojil ke svemu linuxovemu notebooku a pouzil nejaky open source frame grabber, ktery naprogramoval za dalsi den, den a pul. Bralo to 15-30 zasumenych nic-moc obrazku za vterinu, misto filmu, ktery mel jeden dobry obrazek za 5-8 sekund. Jenze on tim neskoncil, nad tim stackem 100-150 obrazku pouzil nejakou numeriku a detekci korelace pri posunu o +/- 1px v obou osach, takze tim nejen vyresil tepelny a fyzicky drift obrazku, ale i zlepsil ostrost a kontrast o 2 rady. Uz tohle je vykon na urovni celeho oddeleni vyvoje tech mikroskopu, za 1/4 roku, ne za 1.5 dne. A on tim neskoncil, s tou podstatne zvysenou schopnosti byly videt nejen jednotlive roviny atomu v uhlikovych nanotrubkach (MWCNT a SWCNT) ale zlepsilo to rozliseni i u elekronove difrakce proslych elekronu. Kdyz vzal difrakcni obrazec grafenu, coz je plochy, 2-rozmerny, jednoatomovy plat sestiuhelniku z atomu uhliku, byly difrakcni stopy tak nejak min ostre, nez sam spocital, ze by mely byt. A on se nezastavil, ale hledal zdroj chyby, a nakonec udelal genialni fyzikalni uvahu, ktere bych JA schopen nebyl. Uvedomil si, ze ten plochy, 2-rozmerny plat, kolmy k elekronovemu svazku neni dokonale 2-rozmerny, ale je nepatrne zvlneny, asi o 2-3 prumery atomu, tak jak kdyz je mys pod kobercem. To vede k rozmazani difrakcnich stop, ktere by byly diskretni body pro striktne 2-rozmerny dokonaly plat uhliku. A on nasel i nejaky zapadly paper z nejakeho zurnalu teoreticke fyziky, nekdy z roku 1960, ktery neco podobneho predvidal, zborceni dokonale symetrie kvuli energii systemu. Na kazdy pad, tenhle Jannik byl prvni kdo to nameril a zaklad byl za 4 dny prodlouzeneho vikendu...A dalo mu to publikaci v Nature, jako prvni autor, jeste pred obhajenim disertace. A byl to uz jeho druhy first autor paper v Nature!!! Neuveritelne.
Zaměsnavatel nabízí určitou odměnu za určitou práci, když se mu nikdo nehlásí, neměl by náhodou nabídnout víc?Jako že když nabídne milion měsíčně, tak se najednou magicky zjeví nějaký FPGA guru, i když předtím prostě nikdo takový neexistoval?
v tom priopade je pako ... protoze zivotni naklady jsou vyssi i trikrat ..
Ne, myslel jsem standardní práci na částečný úvazek během studia, která v ideálním případě (je-li oboustranný zájem) po dokončení studia přeroste v plnohodnotný pracovní poměr. Takže spíš něco jako internship.
Rozdíl oproti tomu japonskému modelu vidím v tom, že tam kritizují diskriminaci uchazečů, kterří nejsou čerstvými absolventy, a nemají tak šanci získat práci v oboru. Zatímco podle autora blogpostu je v jeho oboru situace taková, že použitelní absolventi se zájmem o práci v oboru nejsou - nebo ne tolik, aby to pokrylo poptávku.
Jinak by to totiž znamenalo, že kritici nemají pravdu a ti odmítaní ex-absolventi jsou ve skutečnosti odmítáni ne proto, že nejsou čerství absolventi, ale proto, že nejsou dost dobří.LOL. Nasazení logiky dneska za jedna i s hvězdičkou.
To děláme. Velmi dobré kontakty máme hlavně na TU a Hochshule München, ČVUT-FEL a TU Liberec, kde působí naši bývalí kolegové a spolužáci. Podle nich však úroveň studentů kontinuálně klesá. Světlá naděje se začíná objevovat v Mnichově, kde v poslední době začíná studovat plno studentů z Číny, kteří jsou do oboru svého studia zapálenější.
A kolik diplomek pro FPGA jste letos vypsali? Přihlásil se někdo? Pokuď ne, víte proč? Pokuď ano, chtěli jste ho a on nechtěl k vám? Proč? Nebo byli všichni diplomanti tak neschopní, že jste je nechtěli?
Já jsem (FPGA) diplomku dělal pro UTIA, ale kdyby jí vedla nějaká firma a měl bych s nima dobrý zkušenosti, tak bych tam po dokončení studia určitě zůstal. Jasně, je třeba investovat do toho z vaší strany trochu času, ale pokuď vyloženě brečíte, že nejsou lidi ale nejste ochotný tomu ten čas věnovat, tak se nedivte. Prostě buď vás dobrý člověk bude stát nějakou práci, nebo nějaký peníze (to v případě, že prostě přetáhnete někoho odjinud). Poslední co mě napadá je, že vaše projekty jsou slovy Míry Bosáka "nuda, nuda - šeď, šeď". Pak vám nepomůže ani svěcená voda - schopnej člověk prostě dělat pakárnu nepůjde ani za zlatý tele.
Django? Python? A o MyHDL už jste slyšel? Třeba by to byla cesta k FPGA a těm pravým HDL:)
Ja som dopadol presne tak isto. Z hardvéru prevažne na django (ale riešim ešte popri tom aj ARM).
Díky. My hledáme permanentně lidi nejenom do ČR, ale i do DE. A zhruba v tomto platovém rozmezí se pohybujeme. Myslím, že výše platu důvodem nebude. Kolegy hledáme i mimo. Poslední přírůstky do firmy byly podle země původu: Číňan, Rakušan, Němec původem z Pobřeží Slonoviny (po půl roce pro neschopnost odejit), Němec původem z Maroka (po půl roce přeřazen na méně technickou a více marketingovou činnost) a Egypťan. Když to takhle půjde dál, založíme si v Africe nějakou FPGA kolonii a budeme si vývojáře vychovávat od dětství:)
Němec původem z Pobřeží Slonoviny (po půl roce pro neschopnost odejit), Němec původem z Maroka (po půl roce přeřazen na méně technickou a více marketingovou činnost)
Cha cha, úplně sem se vrátil do studentskejch let. Když jsem byl na Erasmu na TU Berlin, tak jsem v jednom předmětu (schodou okolností zase FPGA ) dělal v "týmu" s černochem. Jako nejsem (resp. do té doby jsem nebyl) rasista, ale tahle "spolupráce" byla přímo matematickým důkazem všech "urban legends" o neschopnosti a lenosti černochů...
Pozice, na kterou je zoufalý nedostatek pracovníků a děláš ji za průměrnou mzdu?
Přesně o tom to je. Dokud budou bankéři vytvářející jen samé finanční krize bez jakéhokoliv postihu brát několikanásobně více než inženýr navrhující složité věci, bude techniku studovat jen pár lidí, které to baví.
Přijde mi to skutečně málo, ale z osobních kontaktů s lidmi v oboru vím, že to je v ČR dost běžné. U nás byste se jako návrhář PCB pohyboval zhruba na dvojnásobku, jako vývojář FPGA spíše na trojnásobku až čtyřnásobku. Záleželo by na odborné úrovni.
Akorát jsem vůbec nevěděl, kolik si říct, tak jsem nastoupil za 22k, teď jsem tam za 25k a dodnes nevím, zda to je na takové pozici málo nebo hodně.Možná poskytnu trochu jiný pohled. Nástupka fajn, získal jsi pravidelný plat v oblasti, kde jsi neměl praxi, něco ses naučil, jako všecko super. Ale pak nastává problém, že většina firem se namlsá na tom, že jsi levná a (později už i kvalitní) pracovní síla a ty se vypracuješ na kvalifikaci pro třeba i násobný plat, ale už ho nejspíše nikdy nedostaneš. Možná se tě dokonce šéf požádá, ať si pro přidání platu najdeš nějaké zdůvodnění a opět je problém v tom, že ty důvody pro zvýšení platu už nastaly, ale nedošlo k němu, a teď už ty důvody jen těžko aplikuješ. Jediným řešením je odejít. Někdy, výjimečně, se stane, že když odcházíš, tak najednou ty podmínky dobře nastavit jdou a na poslední chvíli se rozhodneš zůstat. Ale co vím z okolí, tak je většinou potřeba skutečně odejít do jiné firmy a při vyjednávání o platu použít argumenty, které jsou ve staré firmě už pasé.
To mlžení kolem konkrétních čísel (třeba i tady v diskuzi) moc nechápu...Mlžení může mít více důvodů. Většina zaměstnavatelů, když si teď přečte, že jsi dělal za 25k, tak ti bude chtít přidat nějakou tu tisícovku a ještě se budou tvářit, že máš být vděčný, že si polepšíš. Další důvod je, že se zde všichni tváří jako největší kingové a poměřují si penisy a každý se bojí, že by mohli zjistit, že jejich neoblíbený spoludiskutující vydělává třeba i podstatně více. Nebo naopak se chtějí vyhnout projevům závisti od těch, kteří vydělávají podstatně méně. Další věc je, že si zaměstnavatelé z důvodů v diskuzi již popsaných, nechávají podepsat, že se o svém platu nebudeš šířit.
Další věc je, že si zaměstnavatelé z důvodů v diskuzi již popsaných, nechávají podepsat, že se o svém platu nebudeš šířit.Nicméně takové ustanovení smlouvy je (v českém právu) neplatné
Někdy, výjimečně, se stane, že když odcházíš, tak najednou ty podmínky dobře nastavit jdouJo, o takových případech jsem taky slyšel... třeba když se firma rozhodla, že IT zaměstnanci jsou k ničemu, na zvýšení jejich mzdy nejsou peníze a že když teda odcházejí, tak se věci outsourcují, protože to přijde levnějc. Pak přišla kalkulace, kolik že to bude stát nahradit lidi, kteří pracovali od nevidim do nevidim a vyznali se v prostředí se záběrem přes několik podoborů.
Píšete to jako člověk co někdy nějaké lidi zaměstnával, nebo jako osoba, kterou sere, že v inzerátech nejsou požadavky, které by odpovídaly očekáváním?
Mě naopak ten odkazovaný inzerát přišel velice solidní. Hned z první věty je jasné jestli je to práce jakou dělat chci nebo nechci.
Když tak nad tím přemýšlím, tak se mi nikdy nestalo, že by moje pracovní náplň někdy odpovídala původním požadavkům zaměstnavatele. Ba dokonce mi přišly výchozí požadavky zbytečně omezující a odrazující.
Já měl tu možnost se několikrát na selekci při výběru ať již budoucího zaměstnance, nebo kolegy podílet. V podstatě jsou dva přístupy k tomu jak je získat:
Každý z těch přístupů má svá pro i proti. Já osobně preferuji spíše aktivní přístup.
Jinak je treba se srovnat s tim, ze lide jsou dnes zhyckani a slysi hlavne na penizeTo je divné, že lidé chtějí za práci peníze.
Myslim, ze jsem to napsal jasne a ze clovek z redhatu by to mel pochopitMyslím, že sem mého zaměstnavatele tahat nebudeme ;).
Pokud není firma schopna vydělat na odpovídající platové ohodnocení svých vývojářů, pak je někde něco špatně.Ne nutně, zákazník není ochoten zaplatit cokoliv, a zpravidla slyší na to, že mu někdo nabídne levnější ale vysoce kvalitní službu (spravovanou z Indie, ale pšt.)
Plat IT zaměstnance na úřadě, bez kterého může jít celý úřad domů, pokud by se něco posralo a on nebyl k zastižení, nedosahoval ani výše průměrného platu.Tady bych dával vinu tabulkovým platům. Třeba ve státních nemocnicích je takový IT zaměstnanec nelékařský personál a tak nemá ani náhodou nárok na stejné tabulky jako doktor. To, že ta práce je náročností a potřebnými znalostmi na stejně úrovni, se v potaz nebere.
Ne nutně, zákazník není ochoten zaplatit cokoliv, a zpravidla slyší na to, že mu někdo nabídne levnější ale vysoce kvalitní službu (spravovanou z Indie, ale pšt.)Pak si nezaslouží nic jiného než využívat té levnější, ale vysoce kvalitní služby z Indie ;).
To, že ta práce je náročností a potřebnými znalostmi na stejně úrovni, se v potaz nebere.V pár nemocnicích v ČR jsem dělal audit... a ty znalosti o kterých tady hovoříš tam ti lidé fakt neměli...
Zde je naprosto nemyslitelné, aby si vývojář vydělal větší peníze než jeho šéf.Určování platů na základě hierarchie mě taky vždycky fascinovalo a o to víc mě fascinovalo upravování hierarchie na základě platu. Třeba známý, který si jednoho dne řekl o větší peníze, a měsíc na to se octl na vyšší pozici, kde mohl pracovat samostatně a nebýt zdržován neschopným šéfem, jehož jedinou prací bylo přisvojovat si jeho zásluhy. Nebo naopak lidé na specializovaných pozicích, jejichž šéfové působí v podstatě jako neodborní koordinátoři. Na druhou stranu já osobně bych třeba technickou práci za veskrze administrativní a koordinační přecházel velmi nerad, takže nevím, co by mi museli nabídnout.
Kolem sebe vidím spousty špičkových lidí, a občas sem tam někoho dohodím. Ale firmy (české firmy) nechápou, že všechny nenajdou na 4 místech v Česku, a většina co se chtěla přestěhovat, už se přestěhovala. Kromě toho se dá také pracovat pro zahraničí.Jo to je taky vtipné, jak česká firma očekává, že se kvůli ní člověk přestěhuje třeba i stovky kilometrů a přitom se člověk bez problémů může přestěhovat podobné kilometry někam k Drážďanům nebo Mnicovhu.
A také se to bude lépe doplňovat s mou dosavadní astrologickou praxí.To rozhodně :).
Čína má totéž. I tam umírali lidé hlady a dodnes umírají. Oni vědí, že když se jim nebude dařit, tak prostě chcípnou hlady.A může za to západ, nebo jejich vlastní režim?
V Africe je krasnym prikladem Zimbabwe. Za vlady zlych a neschopnych belochu jeden z nejvetsich vyvozcu mj. potravin, po obcanske valce a vyhnani tech zlych bida, svrab a ... hladomory. A jejich velky vudce ma tu drzosy pozadovat odskodneni za kolonialni utlak.Kdyby tam bílá noha nevkročila a bílá ruka nenakreslila hranice jako rovné čáry na mapě, nemusela by tam být občanská válka, poněkud nešetrné zacházení s přírodními zdroji, velký vůdce… a eventuálně americký bombardér kropící nejen velkého vůdce.
po amputaci vnitřností, aby si mohl koupit ajprd
Za to mohou podle vás mohou koloniální mocnosti?
Stalo se jim tam to samé co u nás – zavírání továren, jejich tunelování, vytunelování úspor, devizových rezerv, rozpočtů...Jenže to není důsledek západní ekonomiky, ale toho, že jejich vlastní ekonomika byla téměř sto lety budování socialismu naprosto zničena. Rusům se povedlo stát se žebráky v nejbohatší zemi světa a mohli si za to jenom sami. Továrny, které vyrábí tanky, když nikdo tanky nechce, zkrachovat musí. Buď to, nebo musíte někoho násilím donutit, aby živil lidi, kteří tam pracují. Což se mimo jiné přesně dělo před tou zlou západní ekonomikou - režim násilím nutil lidi živit věci, o které neměli zájem. Tak dlouho, než to prostě v 80.letech přestalo fungovat a 90.letech dopadlo na hubu úplně. A jestli máte zato, že během tohohle období netekla krev, jste blázen. Počet lidí nějakým způsobem zabitých bolševickým režimem bude řádově větší než počet lidí, kteří doplatili na transformaci ruské ekonomiky po revoluci. A to i když se zohlední doba trvání jednotlivých období.
Klidně si můžete udělat vědeckou studii na téma korelace mezi vstupem Západu do RuskaKdyž si navrhnete správnou vazbu, může se ukázat korelace, ale to ještě neznamená, že jeden jev způsobil druhý. (Což byste jako, ehm, vědec měl vědět, i když v v astrologii je to asi jedno.) A dobře navržená statistika dokáže cokoliv, zde konkrétně jakýkoliv nesmysl, který si vymyslíte.
Nicméně všechny opatření vedoucí k negaci západního vlivu (hýbání s nezávislou proměnnou) vedly u Ruska vždy k prosperitě (závislé proměnné). A to už je vědecký důkaz o kauzalitě.jasne, ted uz je zbyva definovat, co presne ty zapadni vlivy jsou a ukazat, ze dalsi procesy nemely na prosperitu vliv ... ale tohle uz je prenechano laskavemu ctenari, aby si proveld sam, jako jednoduche domaci cviceni. Sice o neco lepsi pokus nez ta trapna lez o milionech mrtvych hladem (to bylo opravdu hodne ubohe), nicmene porad jen prumerna, vcelku pruhledna, ponkracovska demagogie
a hlavně přijmu jakýkoli vědecký prokázaný závěr, i když se mi nelíbítreba ten, ze astrologie je nesmysl? To jsou nam ale novinky
Ono třeba zkrachovat zemědělství a následně nekolik miliónů mrtvých hladymáš k tomu nějaké důvěryhodné odkazy nebo jako obvykle lžeš? Jakým způsbem se to povedlo zatajit nejen u nás, ale patrně i v Rusku, protože nikdo z Rusů které znám o miliónech mrtvých hladem v 90. letech nic neví?
A jako mladší bych rozhodně emigroval. Nezůstával bych tu.neboj, nejsi zas tak starý a nikdy není pozdě. Jestli věříš tomu, co píšeš, hurá do Ruska!
Jenže to není důsledek západní ekonomiky, ale toho, že jejich vlastní ekonomika byla téměř sto lety budování socialismu naprosto zničena.Pane vy jste blázen! Rusko bylo koncem 20.tých let 20. století převážně zemědělský stát s příšernou byrokracií, který byl ekonomicky totálně v prdeli. Nebýt infiltrace ruského venkova německými a rakousko-uherskými zajatci tak by nejspíš bolšáni neuspěli. Jenže ti austrijáci jim otevřeli oči. Zapomínáte na to, že současné Rusko stojí na základech společnosti, která se dokázala ze středověku vyhrabat mezi světové velmoci během pouhých dvaceti let. Pochopitelně to nebylo bez obětí. Jenže i kapitalismus USA devatenáctého století měl své oběti. Všechno je to věc nátury která je u nás totálně jiná než tam. Dokud to tam drželi komouši u huby, tak z nich měli všichni respekt. Putin to je pro rusy spasitel, který je dokázal vytáhnout z těch sraček devadesátých let, do kterých je zatáhnul už Gorbačov. Číňani nejsou slepí, takže tam pro pro jistotu zažehlili demonstranty tankama. A podobné existence jako je Gorbačov včas odstavili od vesla. A podívejme se jak to vypadá dnes. Postupně přebírají celosvětovou ekonomiku a všichni na to jenom čumí a mlátí pantem o lidských právech.
Číňani nejsou slepí, takže tam pro pro jistotu zažehlili demonstranty tankama. A podobné existence jako je Gorbačov včas odstavili od vesla. A podívejme se jak to vypadá dnes. Postupně přebírají celosvětovou ekonomiku a všichni na to jenom čumí a mlátí pantem o lidských právech.Promin, prijde mi, ze ti to nejen moc nevadi, ale v podstate to obdivujes. Pokud je tvym cilem Dickensovsky kapitalismus bez zabran, ktery nema problem dat cenu na cokoliv, treba na organy z veznu zastrelenych "na objednavku" nebo treba na vzduch k dychani, Cina nema problem ti to dorucit. Ja vsak o neco podobneho prilis nestojim...
Zapomínáte na to, že současné Rusko stojí na základech společnosti, která se dokázala ze středověku vyhrabat mezi světové velmoci během pouhých dvaceti let. Pochopitelně to nebylo bez obětí.Zajímalo by mě, s jakým klidem byste to bral, kdybyste jednou z těch obětí byl vy. Jinak je pěkné, že to stihli během dvaceti let, na druhou stranu měli kde kopírovat (veškeré technologie bylo možné převzít/koupit). Takže poznámku o době, jak rychle to bylo, neberu. Ano, kapitalismus měl možná taky své oběti - všechno nějaké má - ale jenom těžko můžete tvrdit, že se to dá srovnat třeba s počtem obětí uměle vyvolaného hladomoru na Ukrajině. Nebo s počtem obětí druhé světové války. Pokud byste náhodou chtěl oponovat, že za druhou světovou válku nelze obvinit ruský bolševický režim, tak připomínám, že to byl Stalin, kdo umožnil Německu se vyzbrojit, a byl to opět Stalin, kdo naprosto nesmyslným způsobem vedení války zavinil tak vysoké ztráty na ruské straně. Tohle všechno byly zbytečné oběti, které k tomu vyhrabání se mězi světové velmoce vůbec nebyly potřeba.
Číňani nejsou slepí, takže tam pro pro jistotu zažehlili demonstranty tankama.A to vám přijde v pořádku...? V případě nesouhlasu názorů do někoho vjet s tankem?
Konec konců, euroatlantická civilizace prosperovala díky zotročování ostatních. A to se dodnes nezměnilo.To je zajímavé, kdopak že je to dnes zotročován? Tedy proti své vůli nucen někde pracovat? Nemůžu vyločit, že se to v ojedinělých případech děje, ale nazvat to průvodním jevem euroatlantické civilizace, to chce hodně velkou dávku sebemrskačství.
Indiáni nyní prohlašují tuto částku za pouhou "půjčku", která musí být vrácena i s úroky. Tak to už abychom začali makat a šetřit...Můžou považovat co chtějí za co chtějí. Dějiny píšou vítězové. Všimněte si třeba, že Ďáblova Bible se do Čech taky vrátila pouze jako půjčka. Na druhou stranu jestli chcete něco splácet, bavte se, ale mě do toho netahejte.
Nemůžu vyločit, že se to v ojedinělých případech děje, ale nazvat to průvodním jevem euroatlantické civilizace, to chce hodně velkou dávku sebemrskačství.To je dnes populární - přijmou vinu za něco, na čem vinu vůbec nemáš, a v podstatě ani tví předkové (pokud to byli Češi), a to ani okrajově. Viděl jsem to poslední dobou několikrát, nejspíš je to automaticky bez rozmyslu přijaté z anglické kultury.
Nemůžu vyločit, že se to v ojedinělých případech dějeJa muzu vyloucit, ze jde o ojedinele pripady. Asi bych to ale take nenazval "pruvodnim jevem EA civilizace", uz proto, ze se obavam, ze ta situace je horsi nez v minulosti a stale se zhorsuje (v podstate s rozpadem narodnich statu a priklonem k individualismu).
Asie stoupá.Jak kde…
IMHO je to spíš o tom, naučit se v kapitalismu žít, než snažit se ho změnit/nahradit. Stačí se podívat k nám do 90. let – spousta lidí přišla k penězům a neuměla s tím zacházet a chovat se. Postupně se to už trochu zlepšilo – aneb ne každý, kdo má hodně peněz, je zloděj a podvodník a ne každý, kdo jich má méně, je socka a debil. Čína je teď ve fázi, kdy je pro hodně lidí bohatství nová věc, a bohatí vs. chudí se k sobě moc hezky nechovají. Nicméně problém není v tom, co mají lidé v peněžence, ale co mají v hlavě.
BTW: Konfucius – Hovory:
Bohatství a hodností si přeje každý muž; ale musí se jich vzdát, je-li jich možno dosáhnout pouze na úkor Cesty, kterou vyznává.Urozený muž, který se rozejde s Dobrem, nezasluhuje tohoto jména. Ani na tak dlouho, co by požil misku rýže, nesejde urozený muž z cesty Dobra. Nikdy se nežene kupředu tak, aby při ní nesetrval.
blbost jsem uz hodne dlouho nevidel.Ja vidam blbost celkem pravidelne. Dneska mi vesla uklizecka do kancelare bez zaklepani! Hadejte jak dopadla...
Leda by si nekdo predstavoval, ze programator nebo vyvojar je vlastne neco jako vice vyuceny soustruznikProgramatora a soustruznika si netroufam srovnavat. O tom muj prispevek opravdu nebyl. Asi jste jej, bez prominuti, nepochopil.
Máte nějaké osvědčené postupy jak na to? Napadá někoho co ještě zkusit nebo kam a na koho se obrátit?Nejdrive si na obecnim urade opatrime seznam vsech osob > 60 let. Pote zjistujeme, v jakych firmach v soucasnosti pracuji. Jestlize to koreluje s oborem pro ktery hledame zamestnance, tak takoveho cloveka vedeme v evidenci a zjistujeme dale, kdy asi pujde do duchodu. Tesne po odchodu do duchodu takoveho cloveka oslovime a nabizime castecny uvazek na 4 hodiny.
Jak vidíte vývoj do budoucna?Budoucnost CZ a Evropy obecne je v duchodcich. Tito lide maji vetsinou mnohem vyssi uroven vzdelani nez soucasna generace. Take je vyhodou absence tech novodobych zlozvyku jako je neustale koukani do facebooku a pod. Duchodci z technickych oboru se doma vetsinou nudi a take to velmi prospiva rodine, kdyz muz neni neustale doma - coz je pro manzelky vesmes nezvykla a stresujici situace. Samozrejme musi firmy, ktere rozeznaly tyto sance neco udelat s jazykovou urovni techto novych zamestnancu. Podle nasich zkusenosti je to otazka zhruba 1/2 roku, nez se 63lety nauci schopne komunikovat v anglictine. Plati to samozrejme firma jeste pred podepsanim smlouvy. Ti zamestnavatele (male a stredni firmy), kteri se spolehaji na mlade vysokoskolaky neceka prizniva budoucnost. Mladi lide zvani vetsinou o flexibilite a akceptanci nejistot aby pak po studiu nasledne hledali zachranu u nadnarodnich koncernu (HP, Google, IBM apod), kvuli benefitum a JISTOTAM. Pote upichnuti u takove firmy, ktera se snazi ovladnou trh monopolnim postavenim a ne kvalitou vyrobku, prispivaji v parcovni dobe do ekonomickych diskuzi nazory , ze trh vsechno vyresi. Kratkodobe vidim ve vasi situaci jedinou moznost: prece jenom premluvit pana Ponkrace aby to u vas zkusil.
tak zrovna google nejak o absolventy prestal mit pred par lety zajem ...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.