Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:00
Mac OS X :)
Vzal bych ubuntu, doinstaloval mediabuntu a vymenil v GNOME metacity (nebo co tam ted je) za xmonad. Paradni desktop. Mam zkusenosti ze tam lip fungujou veci jako suspend/resume, wifi, a tak. Ale pokud mas fakt desktop a ne notebook, debian bude podobne dobrej, ne-li lepsi.
Mac OS X je fajn, co existuje homebrew (balickovaci manazer pro mac os, co fakt funguje) tak se da pouzivat i na vyvoj sotware a tak (a multimedia byly dobry vzdycky), ale na neapple hardware to nema smysl.
eh, nechem vam kazit radost ale u mna tak ako NetBSD tak aj FreeBSD pohorelo koli filesystemu.. staci len tak zo srandy stlacit reset .. tak tri krat a freebsd sa rozsype... ako system je to super ale je vidiet ze linux je ako system z buducnosti ... zlate Ext3 / 4....... OpenBSD neviem ma asik lepsiu implementaciu unix filesystemu lebo to zatial moje testy vydrzalo... zase openbsd nedokaze zapisovat na NTFS alebo sa mylim? takze tak..
operacny system v pascale bola len taka oddychovka..
staci len tak zo srandy stlacit reset
To je poměrně zajímavá činnost na počítači.
staci len tak zo srandy stlacit reset To je poměrně zajímavá činnost na počítači.stačí sa dostatočne nudiť alebo mať problémy s dodávateľom elektriky.
Každopádne skúšať to na serverových OS je nezmysel lebo v dnešnej dobe server bez UPS a zabezpečeneho bezpecneho vypnutia je parodiou na server ...
Tak tak. Marně přemýšlím, kdy naposledy jsem resetoval fyzický stroj. To už je hodně let. Pokud bych ještě odečtl důvody jako experimentální flashování beta biosu a taktování, tak je to nějakých 6 let. Z důvodu vadného HW.
vsak jasne ze nebudem zo srandy resetovat pc... ale to bolo skor ako priklad ze co sa stane ked zamrzne alebo tak.. jednoducho.. ja si myslim ze to ze freebsdckary silou mocou chcu naportovat ZFS je aj preto lebo ten ich UFS je na nic.
Boha jeho to je logika. Naportovali něco a proto to něco jiného je na nic.
ZFS má drobátko vlastností navíc a nesnese srovnání s klasickými na oddílech vytvořenými FS. Tímto přidali do svého systému velkou a žádanou vlastnost. S jinou komponentou systému to nemá nic společného. A nic na tom nezmění ani skutečně zevrubné laboratorní zkoumání chování FS od jednoho slovenského uživatele českého portálu.
vsak jasne ze nebudem zo srandy resetovat pc... ale to bolo skor ako priklad ze co sa stane ked zamrzne alebo tak.. jednoducho..
Byly doby (a mělo to něco do sebe), kdy po resetu (což se bralo jako obrovský zásah) byli lidé rádi, že na disku ještě něco našli. Dnes, když někomu na nestabilním HW sletí systém a on přijde o pro lidstvo hrozně důležité konfiguráky se píše patch do jádra. Mimochodem (a AFAIK), nikde v normě (v POSIX) není stanoveno, jak se má systém souborů zachovat po nečistém odpojení. Takže, pokud se po resetu na disku vytvoří FS nový a čistý, je to správné chování.
Kvalitní HW, UPS, zálohování. Pro server je to samozřejmost. Pro desktop výhoda (zálohování je samozřejmě nutností vždy).
Není to náhodou ten zabugovaný zdánlivě bezpečný systém z minulého století s giant-locked kernelem? Mně se zdá, že jo...
Firstly, I would to apologize for, and clarify the title of this article. I wanted to use a title which would hold attention and encourage discussion while remaining true to the argument I make. I certainly don’t mean to imply that OpenBSD is a horribly insecure operating system – it isn’t. I do however need to highlight that OpenBSD is quite far removed from a secure operating system, and will attempt to justify this position below.
I do however need to highlight that OpenBSD is quite far removed from a secure operating system, and will attempt to justify this position below.
A to je přesně ono, v tom je celá ta pointa.
V tom blogpostu se navíc jedná jen a pouze o bezpečnostní otázky. Kdyby někdo ten systém hodnotil navíc i z „obecně technického“ hlediska, tedy například podle použitelnosti na dnešním serveru, který má zřídkakdy méně než osm (virtuálních) procesorů, dopadlo by asi hodnocení mnohem hůř. Giant-locked kernel do 21. století zkrátka nepatří.
nieje Minix tiez pod BSD licenciou? a je to mikrokernel...
ked uz nejaky poriadny OS tak nejaky co ma za sebou dlhy vyvoj pokrocile technologie? co tak GNU Hurd?
nieje Minix tiez pod BSD licenciou? a je to mikrokernel...Docela bych se divil.
ked uz nejaky poriadny OS tak nejaky co ma za sebou dlhy vyvoj pokrocile technologie? co tak GNU Hurd?Za jak dlouho?
to aj na fallout 3 sme cakali jak dlho alebo na starcraft 2 :) este diablo 3 a pride apokalypsa
Heron ti zavidim .. podla toho usudzujem ze mas 3jku prejdenu :) ja som pred 2 mesiacmy si zaobstaral Xbox360 a hned potom som kupil od ruky originalku za 15eur z bazaru Fallout 3. len co dabol nechcel hodim do mechaniky a naraz vsetko po nemecky.. taze tiez ked budu nejake peniazky tak si kupim normalne anglicku..
arstechnica:odkaz1,odkaz2,odkaz3
(na druhej strane da sa s uspechom polemizovat ci je to ten povodny DNF...)
Vždyť to píšu:
Možná vyjde jiná hra stejného jména
systémy tu jsou proto, aby pracovali pro nás a ne my pro ně.Mám za to, že zvyk porušovat toto pravidlo, se nejvíc rozšířil s nástupem GUI a zvlášť Windows.
Takže pokud mohu doporučit, běžte cestou nejmenšího odporu - zapomeňte na Solaris (tenhle systém miluju mimochodem), na BSD, Gentoo, Debian a jiné a vyberte si nějaký desktopový Linux tak, jako jsem to udělal i já. A to se zdaleka nepovažuji za začátečníka.Rada dobrá a zajímavá, ale pro člověka, který by chtěl, aby systém pracoval po něj a poslouchal ho, bych naopak doporučil se se všemi těmito systémy (plus ještě CentOSem, Fedorou a možná dalšími) co nejlépe seznámit (s ohledem čas a důvody, samozřejmě) a vybrat si takový, který opravdu vyhovuje. Člověk pak může zjistit, že pro některé účely je Gentoo bezkonkurenčně nejjednodušší (vlastní zkušenost), pro jiné je na tom třeba nejlíp Debian, atd... takže bych je rozhodně nezavrhoval, spíš naopak. Pak je ještě dobré trochu sledovat vývoj, protože věci se mění.
Mám za to, že zvyk porušovat toto pravidlo, se nejvíc rozšířil s nástupem GUI a zvlášť Windows.+1
Rada dobrá a zajímavá, ale pro člověka, který by chtěl, aby systém pracoval po něj a poslouchal ho, bych naopak doporučil se se všemi těmito systémy (plus ještě CentOSem, Fedorou a možná dalšími) co nejlépe seznámit (s ohledem čas a důvody, samozřejmě) a vybrat si takový, který opravdu vyhovuje.Samozřejmě, neříkám, že třeba pro jeho specifické účely nebude lepší jiný systém. Jen říkám svou zkušenost. Pokud potřebuje vyvíjet software, tak třeba bude lepší i to Gentoo. Samozřejmě nejlepší je si to vyzkoušet a strávit nad tím hodiny/dny času .. ale to by se pak neptal do diskuse
Ja radim Ubuntu pokud jste teda zacatecnik tak jednoznacne. Je k dispozici dosti navodu co a jak vyresit, zprovoznit a v cestine.
Ony nejake chyby najdete v kazdem systemu. Cyby jsou soucasti kazdeho SW produktu.
buntu ... ee , lepe fedoru:)
Jasny mate Fedoru zmaklou, ale ja stale se domnivam ze pro zacatecnika lepe *buntu.
Na zakladni seznameni staci i nejake Live systemy.
aj som pod ním rozbehol čo som potreboval, ale mal dosť veľa bugov
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.