Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Až do včerejška jsem si myslel, že vypalování LightScribe pod Linuxem není zatím možné. Z omylu mě vyvedl článek na cdr.cz
V článku jsem se dozvěděl, že firma LaCie již v říjnu vydala nástroj pro kreslení LightScribe. Jelikož vlastním LGH20L, tak jsem včera na své Fedoře 5 tuto aplikaci nainstaloval a vše vypadá naprosto chodivě.Ministerstvo kultury novou vyhláškou (Sbírka zákonů č. 488/2006) upravuje velikost odměny autorským svazům při prodeji, tiskáren, kopírek, prázdných médií a úložných zařízení.
Celý článek je zde.Jelikož byl v naší firmě zprovozněn vzdálený přístup k firemnímu informačnímu systému, aplikacím, poště a veškerým zpřístupněným dokumentům (řešeno pomocí technologií firmy Citrix a jejích produktů - Secure Gateway a Metaframe Presentation Server), rozhodl jsem se že toho využiji a vyzkouším se připojit z domova, kde využívám Slackware 10.1 (kernel 2.4.29).
Tak jako každý měsíc jsem si pořídil nové číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokráte věnovaném OpenOffice.org 2.0.
Tento zápis v blogu není myšlen jako recenze tohoto časopisu (zatím jsem se nedostal k přečtení celého čísla )
Jako velký fanda irské legendy jménem U2 jsem si nemohl nechat ujít možnost navštívit jejich jedinou zastávku ve východní evropě a to v Chorzówě v Polsku, navíc když to mám cca. 120 km od domova (Frýdek-Místek).
Před nedávnem jsem dostal od přítelkyně k narozeninám nový mobilní telefon - SIEMENS C65. Jelikož mě standardní nabídka podkladů neuchvátila, tak jsem se rozhodl, že si do něj nahraji nový podklad a to rovnou jedno z log linuxové distribuce, kterou mimojiné používám - SLACKWARE.
Přiznám se bez mučení, že výše zobrazená loga jsem jenom trošku upravoval pomocí progamu PhotoFiltre ve Windows 2000 a do mobilu jsem je dostal pomocí téhož operačního systému. Zatím jsem si nenašel čas jak tento mobil pod Slackware rozchodit.
Z výše uvedených podkladů nakonec vyhrál ten poslední a výsledek je vidět zde:
tak to teď zkouším pod Slackware. Nainstaloval jsem si FUSE, potom sieFS. Pak pokud pod rootem zadám příkaz: mount -t siefs /dev/ttyS0 /mnt/siemens
a chci mrknout do /mnt/siemens, tak to zatuhne :-( Nesetkali jste se už s tím někdo?
Příjde máma do pokoje svého syna a pod stolem si všimne nějaké tašky. No, tak se podíva a vidí,... pouta, bič, roubík.
Volá na tátu: "Pojď se sem podívat, náš syn je sadomasochista, co s tím uděláme?!"
Táta: "No mlátit ho asi nemá cenu,...."
Tak se prý dnes podařilo novelizovat silniční zákon. Měl by platit od 1. července 2006 a jeho součástí je i bodový systém. Osobně si myslím že je to krok správným směrem, takový zákon byl už potřeba, jelikož počet "magorů" za volantem bohužel rapidně stoupá a tato novela by je mohla trochu zklidnit.
Co novela zákona mimojiné obsahuje je možno nalézt tady