Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jako každý měsíc jsem si pořídil nové číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokráte věnovaném OpenOffice.org 2.0.
Tento zápis v blogu není myšlen jako recenze tohoto časopisu (zatím jsem se nedostal k přečtení celého čísla )
Co mě hned napoprvé zarazilo je na obálce uvedené Lingea Lexicon 2005. "Sakra, zaspal jsem snad něco?" Po "povinném" pročtení Editorialu jsem obrátil na další stranu, kde je vypsán obsah tohoto čísla (mimochodem je zde nadpis: "obsah červen 2005", mělo by být červenec 2005). No a v tomto obsahu je uvedeno, že na straně 40 v sekci Software je článek Lingea Lexicon 2000 od Lukáše Zapletala. Říkám si fajn, asi nějaký šotek řádí a listuji na stranu 40, kde ovšem nalézám článek otitulovaný jako Lingea Lexicon 2002, což by měla být poslední verze tohoto slovníku.
Výše popsané "chybky" jsou opravdu maličkosti, navíc je léto, čas dovolených, ale při ceně 99Kč za časopis o 60-ti stranách, navíc v měsíčním intervalu vydávání, by si mohl někdo najít čas a ohlídat takovéto chybičky
PS: dále postrádám smysl strany 5 ( článek Co je Linux? a tip pro Oo.org). Připadá mi to jako by někdo potřeboval zaplácat jednu stránku
Tiskni
Sdílej: