Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 00:22
LOL... Tak když jim dáš špatné informace tak se nediv, tyvole...Přece jim to nebude ulehčovat.
jo, bohuzel to musim rict a asi se to nebude mnohym libit. Ale tohle by za komunistu nebylo.Já jsem byl nedávno opíchán v západním Německu (záda) a bylo to gut, tak nevím, jestli to platí globálně. Ale třeba byl doktor Beck komunista, to je fakt, že jsem se neptal.
Po půl hodině se dočkám, vejdu.To je pohodový čas. Běžně se čeká 2 hodiny, na Vinohradech občas i 6.
No a ještě kdybyste vyděli, jak se tvářila ta sestra, když se ptala na telefonní číslo a já jí řekl, že telefon nemám.„Ale já tam ten telefon musím napsat, bez něj to nejde uložit!“ „Tak tam napište devět devítek...“
ale bez možnosti opt-outu je to nucení lidí do něčeho co nechtějí protože si někdo chytřejší (TM) myslí, že to je pro ně lepší.Ani ne tak někdo chytřejší (TM), jako spíš víceméně společnost jako celek.
a paradoxne se nejspis budou mit v prumeru hur i ti bohatsi (kvuli ruznym slozitejsim ekonomickym a socialnim procesum)
Což by mělo vést k dobrovolné1 solidaritě a přerozdělování, které neřídí stát, ne?
[1] resp. solidaritě, protože ta je vždy dobrovolná, jinak je to krádež
k dobrovolné solidaritěKterá je ale iracionální. Pokud budu rozdávat peníze, bude to mít na celou společnost zanedbatelný vliv. Kdežto hlasovat pro nucené přerozdělování je racionální, protože i jako boháč budu těžit z toho, že celá společnost se bude mít a fungovat líp.
resp. solidaritě, protože ta je vždy dobrovolná, jinak je to krádežKlidně můžem krádež takto definovat, ale s dodatkem, že krádež může být racionální a morální, takže argument "přerozdělování je špatné, protože to je krádež" padá.
Která je ale iracionální.
Proč iracionální? Jako továrník můžu např. postavit byty pro dělníky a dát jim větší plat, aby nemuseli hledat druhou nebo třetí práci, můžu jim zaplatit lékařskou péči, postavit sportoviště nebo pro ně pořádat kulturní akce – a nakonec na tom vydělám, protože moji zaměstnanci budou mít lepší náladu, budou spokojenější, zdravější a v důsledku toho budou odvádět lepší práci, navíc mne budou mít rádi a budou v mé firmě méně krást nebo šidit docházku.
Když ty peníze odevzdám státu, tak většina z nich padne na režii státu, na rozkrádání, na flákače, na zaměstnance konkurenčních firem (které třeba šidí na daních a nepřispívají tolik, jako já) a jen zlomek se dostane k mým zaměstnancům, aby zvýšil jejich spokojenost a produktivitu jejich práce.
Na druhou stranu tenhle přístup má taky svoje negativa – vytváří příliš velkou závislost zaměstnance na jeho stávajícím zaměstnavateli – což uznávám a je mi to trochu proti srsti. Nicméně z pohledu zaměstnavatele taková podpora vlastních zaměstnanců racionální je a je rozhodně výhodnější, než házet peníze do společné poklady a nechat o nich rozhodovat politiky.
Takto to ale funguje, pokud má firma rezervy. Pokud jako Google nebo Bata v 30 letech, má nějakou důležitou myšlenku, která ji dává technologickou výhodu a tím dosahuje větší ziskové marže. Pokud je to firma, která jede těsně nad hladinou, tak velmi silně počítá náklady a z popsaného si většinu nedovolí. Navíc takový přístup hodně předpokládá slušného a zodpovědného "továrníka". V praxi je ale i značné množství různě vyprofilovaných hajzlíků a psychopatů, kterým jejich zaměstnanci a mnohdy i zákazníci jsou zcela na háku. Jde jim o jediné, vydělat prachy pro sebe, jedno za jakou cenu. A ten systém musí být nastaven i tak, aby tihle udělali škodu, co možná nejmenší a jejich zaměstnanci měli nějakou oporu.Která je ale iracionální.Proč iracionální? Jako továrník můžu např. postavit byty pro dělníky a dát jim větší plat, aby nemuseli hledat druhou nebo třetí práci, můžu jim zaplatit lékařskou péči, postavit sportoviště nebo pro ně pořádat kulturní akce – a nakonec na tom vydělám, protože moji zaměstnanci budou mít lepší náladu, budou spokojenější, zdravější a v důsledku toho budou odvádět lepší práci, navíc mne budou mít rádi a budou v mé firmě méně krást nebo šidit docházku.
Proč iracionální? Jako továrník můžu např. postavit byty pro dělníky a dát jim větší plat, aby nemuseli hledat druhou nebo třetí práci, můžu jim zaplatit lékařskou péči, postavit sportoviště nebo pro ně pořádat kulturní akce – a nakonec na tom vydělám, protože moji zaměstnanci budou mít lepší náladu, budou spokojenější, zdravější a v důsledku toho budou odvádět lepší práci, navíc mne budou mít rádi a budou v mé firmě méně krást nebo šidit docházku.Tohle je VŠE-říkající. Viděl ty si někdy v život nějakého průměrného zaměstnance nebo zaměstnavatele? Nehledě na to že tahle teorie je hodně nebezpečná.
Takhle se obvykle argumentuje, když se někdo snaží prosadit nějaké kolektivní výdaje – když postavíme hřiště, děti nebudou fetovat; když podpoříme divadlo, lidi budou spokojenější a kulturnější; když budou zdravější, budou víc pracovat a HDP poroste; když bude stát dotovat rekvalifikační kurzy, lidé budou více pracovat a méně krást… Jestliže tohle má fungovat na úrovni státu, tím spíš to bude fungovat na úrovni zaměstnavatele, který podporuje přímo svoje lidi – ti kteří pro něj pracují, ne nějaké kolem, kteří od něj budou jen brát.
Nehledě na to že tahle teorie je hodně nebezpečná.
To vím, viz ten poslední odstavec. Osobně bych takhle totálně na zaměstnavateli závislý být nechtěl – bydlení, lékařská péče, školy pro děti, kulturní a sportovní vyžití, rekreace…
Jestliže tohle má fungovat na úrovni státu, tím spíš to bude fungovat na úrovni zaměstnavatele, který podporuje přímo svoje lidi – ti kteří pro něj pracují, ne nějaké kolem, kteří od něj budou jen brát.Zaměstnavatele okrádají všichni ti kteří mu nevydělávají (ještě ke všemu tak jak by si zaměstnavatel představoval). Proto se o tyto věci nestará zaměstnavatel, ale stát či jiný soukromý subjekt. Aby si na hřištích mohly hrát všechny děti, ne jen ty z firmy a aby do divadla nejezdil pouze Employee of the Month s vedením, ale aby se kulturně mohli vzdělávat všichni co o to mají zájem. Částečně se někteří zaměstnavatelé snaží tuhle metodologii přejímat, ale většinou nejde o nic jiného než trapnou šaškárnu. Bohudík.
Ano, naše zdravotnictví je v bordelu jen protože ho modré straky protunelovaly, prodaly různými machinacemi sem a tam a šlus.Jasně, například Kladenskou nebo Kolínskou nemocnici že
Dobrovolnou solidarituProč to bereš vynucené pojištění jako nějakou solidaritu a ne jako to co to skutečně je, tedy další daň?
prirozene rozdily mezi lidmi.O jakých rozdílech je řeč? Mně přijdou všichni na jedno brdo. Prostě lidi. Nebo má snad někdo víc jak jednu díru do řiti?
clovek plati za zdravotni peci podle toho, kolik vydelava, a ne podle toho, jak je nemocny a rizikovyA? V čem je problém? V celkovém důsledku je to systém efektivnější než jen kdyby si každý měl platit sám za sebe, protože se vybere celkově větší objem prostředků a je možné spotřebovat v případě potřeby na jednoho člověka větší množství peněz než kdyby by jen přinesl svoji peněženku. Variabilní bit-rate byla vždy mnohem efektivnější než konstantní. To je potvrzeno empiricky.
Dane maji slouzit k zajisteni chodu minimalniho statniho aparatu. Osobne pro mne ma stat smysl, ale ma ridit jen zakonodarstvi, vymahani prava a obranu zeme. Nejsem zadny anarchokapitalista, ale do zdravotnictvi by se proste stat montovat nemel. Autoritu statu potrebujem k tomu, abychom nekoho poslali do vezeni za vrazdu, ale ne k tomu, aby mu lekar vyrizl slepe strevo nebo udelal rentgen nohy. Osobne mi do Jardikovych problemu vubec nic neni a i proto mi neprijde spravne, ze svymi danemi prispivam na vysetreni jeho podebrane nohy. Cela situace je zde absurdnejsi o to, ze Jardik o osetreni nestoji a v podstate jej sabotuje tim, ze vysetrujicimu lekari udava lzive informace.Já si nemůžu stěžovat. Bez tohoto „socialistického zdravotnictví“ bych tu dneska už těžko psal komentáře. Takže dokud bude socialistické, rád budu do něj část svých prostředků vkládat. Až přestane socialistické být, tak o tom hodně zauvažuju.
Staci se jen obcas divat kolem sebe.Já vidím jen idioty a čas od času ještě větší idioty. Jinak No Difference at All.
Problem je v tom, ze osobne mi neprijde spravneMně zas jo.
Datovy tok je trochu neco jineho nez platba za zdravotni peci.V čem? Obojí jsou alokované zdroje.
Brat jako vyhodu to, ze se v tomto systemu vybere vice penez, je take absurdni.Kdo tady byl zastáncem tvrdého kapitalismu? Proč to najednou je absurdní?
Stavajici system je neefektivni a amoralni.Co pro změnu zkusit Moravanku nebo prostě jinou písničku? Tahle už je ohraná.
Staci se jen podivat na aktualne projednavane predrazene zdravotnicke zakazky ve statnich(pripadne krajskych) nemocnicich, coz je podle mne jen spicka ledovce.A ta jako jde ruku v ruce s typem financování zdravotnictví?
Snizenim objemu prerozdelovanych prostredku vice zbyde penez v kapsach lidi a v ekonomice.No to určitě. Na co? Na požitky? A co třeba teorie že křížit dohromady zdravotní péči a ekonomii není moc dobrý nápad.
To je svoboda rozhodnuti kazdeho cloveka. Uvedomte si vsak prosim, zde dnes tuto moznost prakticky nikdo nema!A jaký je potom Váš názor na GNU a GPL?
inteligence, vyska, hmotnost, puvod, socialni statusJinak na IQ nevěřím, menší a prostorově výraznější holky mi nevadí když nejsou protivné jak papuč a původ a sociální status si laskavě strčte do řiti, protože toho byly plné pomalu už dvě tisíciletí vlád dynastií a o tom všichni víme své.
Problem je v tom, ze osobne mi neprijde spravne, ze svymi prostredky musim povinne dotovat peci lidi, ktere ani neznam.Jenže to bys v komerčním zdravotním pojištění dotoval úplně stejně. Jediný rozdíl by byl, že bys teoreticky nemusel, pokud bys nechtěl, prakticky by sis ale to pojištění pěkně zaplatil, protože neplatit si ho je zbytečné riziko, no a tvoje peníze by pak šly (mimo jiné) na zdravotní pojištění lidí, které ani neznáš.
Rozdil mezi 'muset' a 'mit pravo zvolit si' je velmi velky!To jo, ale rozdíl mezi 'muset' a 'teoreticky nemuset, prakticky muset' už moc ne...
Autoritu statu potrebujem k tomu, abychom nekoho poslali do vezeni za vrazdu, ale ne k tomu, aby mu lekar vyrizl slepe strevo nebo udelal rentgen nohy.Stát musí vynutit minimální kvalitu zákroku, jinak to tady bude jako někde ve středověku.
Doktori porad rocne zabiji spoustu lidi nekvalitni praci.No vida a pak, že stát do zdravotnictví nemá zasahovat. Zabití lidí nekvalitní prací spadá do toho posílání lidí za vraždu do vězení. BTW zajímalo by mě jak moc by to zabití nekvalitní prací kleslo bez regulace. Bez regulace by tě mohl prakticky operovat i místní kovář.
Bez regulace by tě mohl prakticky operovat i místní kovář.Někdy bych řekl, že místní kovář je kvalifikovanější než někteří doktoři.
Podle trestního oznámení činila cena jedné letové hodiny u soukromých provozovatelů přibližně 135 tisíc korun, zatímco letová hodina policejních vrtulníků stála stát přibližně 35 tisíc korun a letová hodina armádních vrtulníků asi 50 tisíc korun.
Kolik si tedy účtujete za letovou hodinu? Je to těch protikorupční policií uváděných 135 258 korun?
Přímé náklady na letovou hodinu, v nichž je cena paliva a nutné údržby, účtujeme ministerstvu zdravotnictví pouze ve výši necelých 18 000 korun. Celková cena kontraktu, z níž protikorupční policie vyšla, však zákonitě zahrnuje veškeré naše nutné náklady, tedy i trvalou pohotovost. Tato cena je pevná, přestože pohonné hmoty od roku 2008 výrazně zdražily, stejně jako náhradní díly, které nakupujeme v zahraničí.
..
Naše vrtulníky nalétají pro leteckou záchrannou službu ročně přes 2000 letových hodin, mohu směle říci, že jsme při těchto zásazích za dvacet let zachránili více než 30 tisíc lidských životů.
tak jsou lidi schopný zaplatit pěkné sumičkyTo by mel resit trh, alespon teoreticky.
To by ale zdravotnictví nesmělo být z půlky socialistické (rozhodování koho a jak léčit) a z půlky kapitalistické (výroba léků, přístrojů, poskytování externích služeb).
A co brani ucastnikum trhu se dohodnout i bez statu, kdyz vidi, ze to pro ne bude vyhodnejsi?To nevím. Zajímavé ale je, že dle pozorování se často skutečně nedohodnou - například máme tisíc typů konektorů nabíječek notebooků a mobilů (i když napětí je všude víceméně stejné, kolem 19 V u notebooků a kolem 6 V u mobilů - liší se to jen fyzickým konektorem). Nebo pak různé typy DRM.
Jinak ukazkovy pripad trhu, ktery by mel selhat, je opensource.A neselhal? Respektive, je opensource trh?
Nebo pak různé typy DRM.Plus když to pak někdo chce změnit, tak hrozí, že ho zažalujou (PS3 case a řekl bych, že i Apple a jeho proprietární inteligetní redukce).
A o tom to je. Už někdo vymyslel neprůstřelné DRM, které by skutečně fungovalo a nezáviselo na tom, že lze někoho za jeho zkoumání/měnění žalovat?
Selhani trhu se projevuje jen v ucebnicovych prikladech, kde spolu interaguji predem naprogramovane automaty.Ono je to spíš naopak - v učebnicích figurují nereálné bytosti, které dobře plánují a na dlouho dopředu. U reálného účastníka trhu je potřeba počítat s tím, že s nezanedbatelnou pravděpodobností to je 1) záškodník a/nebo 2) člověk nemyslící příliš dopředu, pouze na okamžitý užitek pouze sebe sama.
v učebnicích figurují nereálné bytosti, které dobře plánují a na dlouho dopředu.
To právě ne – i v učebnicích se počítá s tím, že různí lidé mají různé časové preference. Proto si někdo půjčí klidně na X% úrok a užije si hned a pak to splácí, zatímco jiný ty peníze radši odloží za Y% úrok a užije si je až později až jich bude víc. Pro každého z nich má koruna teď vyšší hodnotu než koruna v budoucnu (i bez inflace), ale liší se v tom, o kolik vyšší. Státem dirigovaná řešení pak obvykle selhávají na tom, že předpokládají, že to všichni budou mít stejně a že budou obecně všichni mít stejné potřeby, cíle, představy…
Státem dirigovaná řešení pak obvykle selhávají na tom, že předpokládají, že to všichni budou mít stejně a že budou obecně všichni mít stejné potřeby, cíle, představy…To je ale zase blabol. Nic takoveho prece nikdo nepredpoklada ani u statu, a tam kde trochu ano to do prakticky stejne miry predpoklada i trzni reseni, kdyz prisuzuje vecem obecnou cenu platnou pro vsechny bez rozdilu. Oba pristupy v podstatne maji ekvivalentni mechanismy, jak tenhle problem resit, nebo ho naopak resit neumi.
A co brani ucastnikum trhu se dohodnout i bez statu, kdyz vidi, ze to pro ne bude vyhodnejsi?Protoze to nemusi byt pro vsechny vyhodnejsi. Rozumis, ty jsi posunul mezi prispevky definici "vyhodnejsi" - puvodne to znamenalo vyhodnejsi pro spolecnost, ted to znamena vyhodnejsi pro kazdeho z nich. Je to proste slozite, a realita prave neni interakce vzdy jen dvou hracu. Muze jich byt i vic a tim mohou byt nekteri donuceni jednat i proti svym vlastnim zajmum.
Trhy s realnymi lidmi, kteri dokazi planovat dopredu a hledat optimalni reseni, neselhavaji.To je hodne, hodne silne tvrzeni.
Jinak ukazkovy pripad trhu, ktery by mel selhat, je opensource.To predevsim neni trh.
Protoze to nemusi byt pro vsechny vyhodnejsi. Rozumis, ty jsi posunul mezi prispevky definici "vyhodnejsi" - puvodne to znamenalo vyhodnejsi pro spolecnost, ted to znamena vyhodnejsi pro kazdeho z nich.Jeste je otazka, jak se pozna, co je vyhodnejsi pro spolecnost. S jistotou se da poznat, o cem si jednotlivec mysli, ze je pro nej vyhodnejsi - je to ta moznost, kterou si zvoli. Ktera moznost byla pro jednotlivce opravdu vyhodnejsi se da zjistit jen v nekterych pripadech zpetne. Jediny pripad, kdy muzeme rict, ze je neco vyhodnejsi pro celou spolecnost je ten, kdy si vsichni zucastneni mysli, ze to bylo vyhodnejsi pro ne osobne. Pokud nekteremu jednotlivci zabranime vybrat si tu moznost, kterou by chtel, tak to ma ten dusledek, ze vyhodnost pro spolecnost nemuzeme zjistit.
Jak to? Google mi nasel treba tohleJinak ukazkovy pripad trhu, ktery by mel selhat, je opensource.To predevsim neni trh.
S jistotou se da poznat, o cem si jednotlivec mysli, ze je pro nej vyhodnejsi - je to ta moznost, kterou si zvoli.To je pravda. Ale jen za predpokladu, ze dostal moznost si to zvolit. Coz v trzni ekonomice neplati, protoze tam je ta volba omezena mnozstvim penez. (Lepe receno, lide mohou volit takticky podle toho, kolik tech penez maji, a pak to samozrejme deformuje jejich skutecne preference. Nejjednodussi priklad toho, jak mnozstvi penez ovlivnuje preference, jsou investice za ucelem udrzeni stavajici socialni pozice ve spolecnosti. Kdyby byla spolecnost vice rovnostarska, nebylo by jich tolik treba a lide by tak mohli dat najevo sve skutecne preference.) Nicmene, bez ohledu na tyhlety pseudofilozoficke reci o tom, ze co je nejvyhodnejsi pro celou spolecnost neni mozne zjistit, je celkem zrejme, ze treba sesazeni brutalniho diktatora a jeho nahrazeni demokracii vyhodne pro spolecnost je, prestoze ten diktator si mysli opak.
A co brani ucastnikum trhu se dohodnout i bez statu, kdyz vidi, ze to pro ne bude vyhodnejsi?Oni to prave ze delaji, prostrednictvim statu. Zakony nejsou nic jinyho nez dohody skupiny lidi. Napriklad se lidi dohodli, ze na potravinach musi byt slozeni.
Trhy s realnymi lidmi, kteri dokazi planovat dopredu a hledat optimalni reseni, neselhavaji.Nedostatek konkurence je 100% realny problem (priklad - kartelova dohoda benzinek).
Jinak ukazkovy pripad trhu, ktery by mel selhat, je opensource.Opensource neni trh.
A co brani ucastnikum trhu se dohodnout i bez statu, kdyz vidi, ze to pro ne bude vyhodnejsi?Treba to, ze bez statu nejsou schopni potrestat ty, kteri dohodu porusi, ci proste prinutit vsechny aktery k tomu, aby na dohodu pristoupili.
Tragedie obecni pastviny prave dokazuje, ze dohoda je vyhodnejsi nez kazdy na vlastni pest a tak optimalni rozhodnuti je dohodnout se.Tragedie obecni pastviny to prave dobre ilustruje - dohoda je vyhodna pro vsechny, ale pro kazdeho zvlast je vyhodnejsi tu dohodu porusit a doufat, ze ostatni ji zachovaji. Socioekonomicke experimenty (viz public goods game) ukazuji, ze v modelech, kde ucastnici nemaji moznost trestat free ridery, jsou vysledky horsi.
Treba to, ze bez statu nejsou schopni potrestat ty, kteri dohodu porusi, ci proste prinutit vsechny aktery k tomu, aby na dohodu pristoupili.
Prosil bych rozlišovat alespoň tři varianty:
[1] což v tomto případě povede k tomu, že stát vynutí např. zaplacení smluvní pokuty, kterou si strany dobrovolně dohodly
Obavam se, ze se na tom neshodnes s ostatnimi, protoze pro nektere je i exisujici stat stihly, pry prerozdeluje JEN 1/2 nebo 3/4 penez, to je pry malo, a chteli by ho posilnit, prerozdelovat jeste vic, mit statni telefony, hospodske, uklizecky, vsechny zamestnance, vsechny profese, a pak teprve bude spravne stihly.štíhlý nebo minimální stát, který řeší jen základní věci mj. vynutitelnost práva a dodržování zásady „smlouvy se mají dodržovat“
že stát vynutí např. zaplacení smluvní pokuty, kterou si strany dobrovolně dohodlyTo ale ten problem moc neresi - pokud vetsina nema kontrolu nad 'spolecnou pastvinou', tak se sice sama muze dohodnout a navzajem se omezit, ale mohou se objevit dalsi akteri, kteri na dohodu nepristoupi (k tomu je nikdo neprinuti), ale tezi z vyhod stavajici situace (ostatni akteri jsou omezeni dohodou).
Socioekonomicke experimenty (viz public goods game) ukazuji, ze v modelech, kde ucastnici nemaji moznost trestat free ridery, jsou vysledky horsi.Takze az se najde zpusob, jak trestat lidi, kteri jen stahuji a neprispivaji, tak na tom Linux bude lepe?
Potom ti jedneho dna pride domov ucet na 2 858 439,- Kc k uhrade za zdravotnu starostlivost. Volas do poistovne, ze preco to prislo tebe a nie im, a oni ti oznamia ze predsa v zmluve v zdravotnom pripoisteni mas napisane ze hradia iba urazy, a kedze infarkt neni uraz co ich otravuje.
Problém je, že podobně fungují i evropské zdravotní systémy. Sice ne tak natvrdo, ale trend je zjevný. Člověk potřebuje na operaci, ale pojišťovna nemá peníze, takže si pár měsíců počká. Mezitím při troše štěstí třeba zemře a pojišťovna ušetří. Další možností je stanovit, že určitý lék nebo metoda je vhodná pouze do určitého věku, protože starší pacienti by ji údajně nesnesli. Když se hranice stanoví dostatečně nízko, tak má pojišťovna vystaráno a pacient smůlu atd.
tvoj dlh budu splacat este aj tvoje deti.
Dluhy se nedědí, resp. takové dědictví lze odmítnout.
Problém je, že podobně fungují i evropské zdravotní systémy. Sice ne tak natvrdo, ale trend je zjevný.On je hlavně problém, že náklady na zdravotní péči nemají strop. Vždycky lze do léčby, do prevence nebo do systému jako takového vložit další peníze. Někdo stále tvrdí, že "medicína je jedna", ale není to pravda. Prakticky vždycky lze udělat víc, ale každé další zlepšení stojí podstatně víc, než to předchozí - v přístrojích, lécích, personálu (tam to trochu naráží na limity, ale lze například přetahovat lékaře a sestry z jiných států) atd. Současné pojetí zdravotnictví vychází z iluze, že každý má nárok na nejlepší možnou péči, ale samozřejmě to pak vede k tomu, že se trvale nedostává peněz (a stejně nejlepší možnou péči nikdo nedostane). Když se zvedne pojistné, pořád to nebude stačit - chvilku se bude třeba zdát, že ano, ale zanedlouho budeme opět ve stejné situaci, protože se systém přenastaví tak, že bude opět spotřebovávat víc peněz, než je k dispozici. A ani se přitom nemusí zvýšit úroveň péče, protože klesne efektivita. Tady je to samozřejmě ještě "vylepšeno" tím, že se na tom honí politické body, protože když místní politik sežene peníze na lepší přístroj do místní nemocnice, lidé se na něj dívají v lepším světle. Tím se ale ještě více zamlžuje obraz toho, jaké náklady celý systém má a jak efektivně funguje. Pojišťovny jsou v tomhle jen takový mezičlánek, který na podstatě mnoho nemění. Mohou do určité míry formovat určitý standard úrovně péče, ale současně mohou být jen prvek, který jen zvyšuje náklady. Pokud by místo pojišťoven byla nějaká státní organizace (třeba obdoba ČSSZ, jak si to někteří politici představují), bude to prakticky stejné. Dokud se to nevezme z druhého konce a neřekne se, jakou úroveň péče chceme hradit z veřejného pojištění (od čehož se pak budou odvíjet náklady), nemůže to nikdy fungovat. Samozřejmě to bude znamenat, že bude přístup k péči do určité míry předem omezen - ale to je fakticky i teď, jen to není nikde přímo napsáno (prostě člověk "jen" čeká předem neurčenou dobu na nějakou operaci, musí za péčí cestovat desítky kilometrů nebo mu je bez dalšího vysvětlení naordinována určitá léčba) a obvykle není legální možnost, jak získat lepší péči.
Ja jsem ale zastance rovnostarskeho systemu, z jednoducheho duvodu. Kdyz je neco spatne, a nekdo to muze opravit, opravi to pro vsechny. Vysledek je, ze ten system jako celek funguje efektivneji.
V takovém systému dostanou všichni zdarma péči v nějaké kvalitě, která ovšem nebude nic moc. Ti, kdo si to budou moct dovolit, budou hledat cestu k lepší péči. Když nebude možné si připlatit legálně, tak si připlatí nelegálně. Tento jednoduchý princip většině sociálních inženýrů uniká.
Kdyz si nekdo priplati ilegalne, je to jeho riziko - proto je to take ilegalni.
Riziko je velmi nízké, protože korupce je specifický trestný čin. Oba účastníci nemají zájem, aby byli odhaleni. Doktor chce zkasírovat úplatek a pacient chce péči.
Nakonec klidne to mohou zkusit, odstavit vetsinu od moderniho zdravotnictvi a budou videt, kam se uchyli pred moremJen tak pro zajímavost: Kam se uchýlit před morem krom karantény by moc lidi nevěděli ani dneska.
K cemu argument?Třeba k tomu, aby ta reakce nevypadala tak hloupě?
Kdyz vezmu jenom chirurgii, treba bez imunologie by byla jeji vetsi cast naprosto nemozna. To je od takovych trivialit jako krevni transfuze az po imunosupresiva pri transplantacich.Vidíš, že to jde ;).
Třeba k tomu, aby ta reakce nevypadala tak hloupě?To, ze jsem argument nenapsal neznamena, ze ho nemam.
Doktori proste vykradaji ostatni obory.Ne, ve skutečnosti všichni vykrádaj matematiku :-P.
Kazdy den vidim, ze doktori nevi, ale hadaji. Spousta jejich lecby jsou v zasade pokusy na lidech.Ano diagnostika je o hádání choroby, ale taky to je jen podmnožina zdravotnictví. Chirurg na operačním sále moc hádat nebude. Stejně tak "hádají" výskyt problému vývojáři a testeři. Jenom tam je to na deterministickém prostoru (heh někdy tomu moc nevěřím) a nejde o život. Koneckonců jedna z největších částí (nejvíc času a peněz) ve výrobě čipů je taky testování. Bohužel pacient nedisponuje IEEE 1149.1 (JTAG) a tak se občas tápe ve tmě. P.S. Nevím, ale nějak mě to připomnělo popis seriálu Dr. House
Ne, ve skutečnosti všichni vykrádaj matematiku :-P.
Která by zase nemohla být bez filosofie (metafysika, ontologie, logika…).
To mas treba jako vyber zimnich pneumatik. Zvazis rizika a zvolis pro sebe prijatelnou cenu.Výběr (pokud vůbec bude čas) někoho, kdo ti možná zachrání život (pokud vůbec bude v dané lokalitě dostupný) bych k výběru pneumatik nepřirovnával. IMHO: Lidi jsou dost líní a bez výchovy od narození ti hrozí, že buď skončí u zdravotníka 4. cenové kategorie a nebo se budou snažit za každou cenu získat co nejlepší péči a vyplýtvají všechny své úspory (pak z nich budou třeba bezdomovci, což k veřejnému zdraví moc nepřidá).
Vetsinu tech "radosti stredoveku" odstranila hygiena a nikoliv zdravotnictvi.Vsak ona taky ta hygiena je soucasti zdravotnictvi, resp. stoji na poznatcich spadajicich do mediciny a mikrobiologie.
Někdo stále tvrdí, že "medicína je jedna", ale není to pravda. Prakticky vždycky lze udělat víc, ...no, to jsem se dneska "pobavil", když jsem si přečet, jak je nominovanej na ňákou cenu doktor, co operoval u Havla nádor na plicích - v roce 1996, Havel zemřel 2011, dle wiki je přežití pacientů s rakovinou plic 5 let nějakých 14%, hm ... (myslel jsem, že je to číslo horší, rakovina plic je jedna z těch zákeřnějších, ale i tak - jako v té době již starší člověk, těžký kuřák a alkoholik měl jistě dobrou prognózu vyléčení, že ...)
Presne. Statistika ty, co preziji nekolik let nepocita. Jsou "vyleceni".když je nepočítá, tak kde se vzalo to číslo
Nejčastěji se pro vyjádření závažnosti nádorového onemocnění na populační úrovni používá 5leté relativní přežití vyjadřující podíl pacientů, kteří po 5 letech od diagnózy nezemřeli v souvislosti s nádorovým onemocněním.
..
Od začátku 90. let lze v 5letém relativním přežití pozorovat pozitivní trend, kdy v případě všech pacientů došlo ke zlepšení 5letého relativního přežití o 11,5 %.
A srovnani s vyvojem za poslednich 20 let v ostatnich oborech je temer absurdni.Nenech se vysmát, vždyť ještě ani nemáme kvantové počítače. Stále používáme ty samé stroje, jejichž teoretické základy položil Babbage počátkem 19. století. Zbytek je pouze engineering... (To nemyslím vážně, chci tím jenom ukázat, že takhle bagatelizovat se dá cokoli...)
Pred elektronkou ty bylo jeste relatko. Ale tu flash pred 20 lety nekdo vymyslel. Ted se na nas chystaji PRAM a memristory.Z hlediska IT a CS žádná změna, stále Babbage.
Jasne, doktori maji CT, roengeny, mikroskopy, lasery, ale nic z toho nevymysleli oni.Výše zmíněné věci (transistory,...) také nevymysleli lidi z IT nebo z CS, ale inženýři a/nebo fyzikové.
To by si totiz museli prestat myslet, ze jsou polobozi a zacit premyslet o tom, jak by sla jejich prace zlepsit. Jenze to by se museli zacit vzdelavat v technickych oborech a to je pod jejich uroven.Aha, tady bude jádro pudla. Nějaký osobní problém. Odborně se tomu říká butthurt.
Memristor popsal v roce 1971 Leon Chua, tehdejší student a nynější profesor katedry elektrotechniky a informatikyAd PRAM:
In the 1960s, Stanford R. Ovshinsky of Energy Conversion Devices first explored the properties of chalcogenide glasses as a potential memory technology.Přechod na LCD byl jistý už dávno před 20 lety. Ale objevení LCD (1936) se za pokrok považovat dá. Relátko → elektronka by se s odřenejma ušima považovat dalo, ale základní princip (booleova algebra a logika) je pořád stejnej. Výběr menší nebo rychlejší technologie je zase jen moore (= nemusí být jen o tranzistorech).
Považoval jsem na důležité zdůraznit, jaká je realita.píšu něco, co je s ní v rozporu? pokud tvůj příspěvek není míněn jako polemika, ale jako doplnění, tak se omlouvám, ale vůbec mi tak nevyznívá - ani v souvislosti s druhým, který reaguje jako kdybych tvrdil, že to záleželo jen na Pafkovi
Profesor Pafko je jistě dobrý chirurg, ale pokud se nádor zjistí pozdě, ani sebelepší chirurg nezmění nic na chmurné prognóze onemocnění (sebelepší odoperování primárního ložiska nezmění nic na již existujících metastázách).tak jinak ... můj táta měl potíže, který bylo možno jasně spojit (po bitvě každý ...) s jeho diagnózou minimálně od července; na CT byl odeslán v lednu (termím myslím dostal až v únoru), a to až po několika urgencích (včetně od jeho obvoďačky); teprv v dubnu ho přijali k operaci, kterou si navíc musel zaplatit (celkem i s pobytem přes 100 kKč); ta nebyla zcela úspěšná, nicméně další pokus se nekonal; potom v září zemřel myslíš, že by Havel čekal na jediné průkazné vyšetření půl roku a musel se o to brát, aby vůbec byl vyšetřen?
pokud tvůj příspěvek není míněn jako polemika, ale jako doplnění, tak se omlouvám, ale vůbec mi tak nevyznívá - ani v souvislosti s druhým, který reaguje jako kdybych tvrdil, že to záleželo jen na PafkoviV podstatě jsem to mínil hlavně jako doplnění, ale je to jedno. Pokud není spor, není o čem diskutovat
myslíš, že by Havel čekal na jediné průkazné vyšetření půl roku a musel se o to brát, aby vůbec byl vyšetřen?Samozřejmě, že ne. Havel, Klaus i Zeman (předchozí prezidenti samozřejmě také, ale o dobách péče o vyvolené v SANOPZ nemá smysl mluvit) mají prostě přednost, jsou si rovnější než my, obyčejní smrtelníci. Prezident nejenže má vlastní lékařské konzilium, ale i další privilegia - například se při jeho cestě po Česku nemocnice v navštívených městěch předem připravují na situaci, že by bylo potřeba prezidenta ošetřit.
Nedávno se tu řešily ty překlady – tohle by šlo přeložit jako:
PNP 1436 – Ten Mezisíťový Syslový Protokol
U nás je péče stejná pro všechny a je úplně jedno zda jsi bohatý nebo chudý.Pro kulichy je lepší
zdravy muzJak to můžete vědět? To "veřejné informování" může být taky volání o pomoc...
Kdyz Vam me prispevky tak vadi, nectete je prosimA kdo by Vám potom vyvracel Váš pomýlený názor?
Jinak po shlédnutí toho dokumentu mě napadlo pár myšlenkových experimentů jako třeba: Kolik generací by trvalo se od plnokrevného Amiše dostat k FPGA inženýroviNedostatečně definováno. Od jednoho extrému (mladý Amiš se usadí v hackerspace) ke druhému (Amišové začnou těžit písek a vyrábět technologii na výrobu čipů).
mladý Amiš se usadí v hackerspaceObčas se mi zdá, že se tak stalo. Jednu generaci.
Kdyby se odmyslel vliv rodiny, tak je to jasný: Od narození normálně ve škole.No a tak jsem to myslel - podle toho, jak moc se bude rodina izolovat, to může trvat cokoli od jedné generace do konce věků.
Stejně se budou muset přizpůsobit nebo se stanou časem něčím jako exponátem v ZOOUž se stalo, chodí se na ně koukat doktoři, genetikové a podobní, protože mají některé dedičné nemoci, které jsou jinak velmi vzácné...
Já se obávám, že pokud na něco společnost dojede, tak to ty Amiše s přehledem smete taky.Proč? Amišové jsou na rozdíl od běžné populace soběstační. Resp. o to limitně snaží a předávají si z generace na generaci tuto znalost. Běžnou populaci smete závislost na systému a to se u nich moc nevede.
Stejně se budou muset přizpůsobit nebo se stanou časem něčím jako exponátem v ZOOVšak taky tomu jsou ty jejich striktní pravidla uzpůsobeny. Nejde o nic jiného než jen o zakonzervované komunity, které takto přežili od dob ještě před průmyslovou revolucí. Díky čemuž si netáhnou vyspělost běžné společnosti, ale ani sr*čky v ní za ty léta naakumulované. (Viděl někdo někdy nějakého Amiše, který od rána do večera nedělá nic jiného jen šťeká jak šašek nad nespravedlností daní a nuceného zdravotního pojištění? To musí být normálně ráj)
Kolik generací by trvalo se od plnokrevného Amiše dostat k FPGA inženýroviNad tím jsem taky přemýšlel. Ale oni obecně vzdělání a knihy zakázané nemají. Těžko říct jak by se stavěli k technice, kterou by si byly schopni sami sestrojit (předpokládám, že především v tom tkví logika těch striktních pravidel)
Některé okrsky dovolují stroje, pokud jsou poháněny místní energií (většinou dieselovým generátorem).Začíná mi to připadat logičtější a logičtější.
BTW Amišům dostupnými prostředky by šlo vyrobit tak leda parní stroj a možná omezeně něco na dřevoplyn.Tohle je na dlouhou diskusi. Do toho se nebudu pouštět.
Proč? Amišové jsou na rozdíl od běžné populace soběstační. Resp. o to limitně snaží a předávají si z generace na generaci tuto znalost. Běžnou populaci smete závislost na systému a to se u nich moc nevede.No myslím, že by se našlo mnoho věcí, čím si zpříjemňují život a co by si sami bez průmyslu nevyrobili. Tuším, že v tom dokumentu používali plasty, skleněné výrobky (okna, nádoby ale třeba taky brýle), vlnitý plech a při té aukci audiotechniku. Jinak tady se bavíme o granularitě. USA je taky jako celek soběstačná. Amišové mají možná tak výhodu, že se vejdou do toho limitu ~50 lidí, co si jeden člověk ještě zapamatuje. Ale protože počet lidí neustále roste, tak bych se radši přizpůsoboval (50 cacheline je obsolete design
Viděl někdo někdy nějakého Amiše, který od rána do večera nedělá nic jiného jen šťeká jak šašek nad nespravedlností daní a nuceného zdravotního pojištění? To musí být normálně rájNeviděl, protože nejspíš provádí náboženskou činnost nebo maká na poli. Na druhou stranu nikdo nás nenutí nad tou nespravedlností štěkat (jako když to dělat nebudeme, tak hlady neumřeme...)
Těžko říct jak by se stavěli k technice, kterou by si byly schopni sami sestrojitKdysi tady někdo popisoval knihu, kde je návod, jak si z písku postavit na opuštěném ostrově soustruh
Amišů (linkoval tu někdo nedávno)link
Jen rikam to, co si myslimTak bych Vás rád upozornil, že Váš názor je špatný.
Kazdy komu vadim ma jednoduchou moznost mne necist a ignorovatTady ani tak nejde o ignoraci jako spíš o vytváření falešných společenských ideálů a tlaků. Chudák Jardík když předčítá tyto nesmysly si pak myslí, že je nějakým způsobem vadný i když je jinak úplně normální a zdravý jedinec.
Prirozene je kazdopadne lepsi nez to, co mame dnes.Nevidím žádný důvod, proč by přirozené mělo být lepší než současný stav čistě jen pro to, že to je přirozené...
Pokud jsme evolucne nastaveni na prerozdelovani, bude bez problemu fungovat dobrovolna solidarita a tim odpadne potreba obrovskeho statniho aparatu darmozroutu.Právě že nejsme imho evolučně nastavení jen na charitu, ale i na nějaký ten společenský tlak na přerozdělování a altruismus, do jisté míry. Jinak přijde mi, že jestli je aparát darmožroutů ve státní správě nebo v nějaký pojišťovně je prašť nebo uhoď. Ty si ty soukromé firmy hrozně idealizuješ, realita je ale plná korporátního bulšitu a kartelů, navíc nějaká soukromá firma už vůbec nemá žádnou zodpovědnost vůči občanům... Osobně jsem už před nějakým časem přestal věřit, že zlepšení se dosáhne pomocí systémové změny.
Osobně jsem už před nějakým časem přestal věřit, že zlepšení se dosáhne pomocí systémové změny.Ha, konečně. Můj člověk. A to jsem o tom nemusel ani sáhodlouze přesvědčovat.
Osobně jsem už před nějakým časem přestal věřit, že zlepšení se dosáhne pomocí systémové změny.Neni to skoda? A chyba?
Muj system je podle vas chybny patrne proto, ze jej pomerujete mirou vlastniho prospechu. Patrne budete jeden z dalsich, kteri nejsou shopni anebo ochotni prijmout odpovednost za svuj vlastni zivotNe, s vlastnim prospechem to nema nic spolecneho, jde mi o maximalizaci agregatniho uzitku. S tou druhou hypotezou jste take uplne mimo.
Lenin, Stalin, Gottwald, ... ti vsichni take jednali ve jmenu blaha pro ostatniHmm vypadá to, že backinabag toto vlákno vyhrál (BTW podivné, že tam ten Stalin není jako alternativa).
The law is sometimes invoked, as a rule, to mark the end of a discussion when a Nazi analogy is made, with the writer who made the analogy being considered to have lost the argument.Proč? (pozor, něco jiného je Argumentum ad Hitlerum, což je logický klam postavený na implikaci Nacisté dělali X + Nacisté byli špatní → Dělat X je špatné)
Lenin, Stalin, Gottwald, ... ti vsichni take jednali ve jmenu blaha pro ostatniPochybuju, ale pokud jo, tak se snazili o spravnou vec, ale realne udelali pravy opak.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.