Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 07:28
Webový prohlížeč Opera Mini se dočkal nové verze. A je to skutečná bomba. Disponuje velmi zajímavými funkcemi a umožňuje ještě pohodlnější prohlížení stránek než předchozí verze tohoto programu.
Pro ty, kdo to neznají. Opera Mini je webový prohlížeč pro mobilní telefony, PDA a další miniaturní zařízení. Je napsán v jazyce Java, využívá preprocessing na proxy serveru a jeho základní filosofií je optimalizace pro pohodlné prohlížení a minimální objem přenesených dat.
Pro PDA, komunikátory a další zařízení této velikosti se lépe hodí prohlížeč Opera Mobile. Jenže je jednak placený, zadruhé ne všude funguje úplně nejlíp (např. na HTC Artemis mi demoverze při prvním spuštění fungovala, při druhém už vůbec nenajela) a zatřetí záleží na velikosti displeje (pro ty menší se nehodí). Takže i na těchto přístrojích najde Opera Mini své místo. Hlavní pole působnosti jsou však "obyčejné" mobilní telefony.
Na základě zkušeností s verzí Opera Mini 3 jsem vyzkoušel čerstvě vydanou čtvrtou verzi. Až na jednu drobnost jsem s ní velice spokojen. Jde o velmi kvalitní prohlížeč, kterému Internet Explorer Mobile přítomný ve Windows Mobile 6 nesahá ani po kotníky.
Nová verze prohlížeče má dva režimy. První, zvaný "Mobilní zobrazení", je velmi podobný tomu, jak zobrazovala verze 3. Vzhled stránky je zásadně překopán, aby se všechno vešlo do sloupce v šířce displeje. Z vizuální podoby nezůstane prakticky nic. Tento režim se automaticky nastaví pro displeje užší než 128 pixelů, ale lze ho zvolit i ručně.
Pak tu máme druhý režim. Ten zobrazuje stránky tak, jak skutečně vypadají. Tedy včetně tabulek, stylů a v omezené míře i JavaScriptu. Jen jeden rozdíl tu je. Odstavce textu jsou zúženy na šířku displeje, takže není potřeba scrollovat. Velmi příjemné. Zpracování je založeno na renderovací technologii použité v zatím nevydané verzi 9.50 "velké" Opery. Bohužel i s chybou, o které tu už byla řeč. Tedy s příliš roztaženou vodorovnou linkou.
V tomto režimu se vždy nejdřív zobrazí náhled stránky - šířka stránky odpovídá šířce displeje. Následně si člověk může zvětšit na plnou velikost tu část, o kterou má zájem (viewport lze pak plynule posouvat). Právě tady se projeví zúžování odstavců.
To ale není všechno, inovací je celá řada. Tak například velmi efektivní dashboard (úvodní stránka), převrácení o 90 stupňů (typicky na šířku), vylepšená navigace (virtuální myš, scrollování, klávesové zkratky), podpora služby Opera Link (synchronizace mezi různými instalacemi Opery) nebo speciální HTTP hlavičky (umožňují tvůrci webu reagovat na vlastnosti zařízení). Ne každý všechno využije, ale může to dobře posloužit.
Doteď jsem téměř jen chválil, ale nevyhnu se připomenutí důležitého faktu. Opera Mini funguje na základě předzpracování na proxy serveru. Tedy Opera Software ASA má přehled o tom, kdo si co prohlíží. Komu toto sledování nevadí (třeba proto, že si na mobilu čte pouze denní tisk), nechť si novou verzi stáhne a vyzkouší. Nebude litovat.
Náhledy obrázků jsou vidět níže, po kliknutí na náhled (nebo na odkaz v seznamu výše) se zobrazí plná velikost.
Tiskni
Sdílej:
neumí založit editaci adresy na té současné.Enter address ⊳ Menu ⊳ Current address
Bohužel i s chybou, o které tu už byla řeč. Tedy s příliš roztaženou vodorovnou linkou.Zmínil jsem to v diskuzi k zápisku o této chybě, ale raději uvedu ještě jednou. Jednoduchá pomoc je použití vlastního stylesheetu. Když do něj vložíte řádek
#www-abclinuxu-cz hr { width: 99% !important }tak problém zmizí (čáry sice nebudou vykreslovány úplně bezchybně, ale lépe než předtím).
Stránky se ale bortí, žádný prohlížeč nezvládne mých 10 oblíbených serverů tak, aby se to nerozhodilo.Ani Opera ne? Většina stránek mi v ní jde zoomovat bez problémů.
šla by Opera Mini zprovoznit na desktopuMěla by jít spustit v emulátoru. Až budu v Linuxu (teď jsem ve Windows), kde mám nainstalované IDE Netbeans s kompletní podporou pro vývoj mobilních aplikací, zkusím to tam spustit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.