Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:25
Tak ty radní buzerujte, jsou tam od toho, aby něco dělali. Samo od sebe je nic nenapadne.
Nám se svědomitou, denní buzerací na webu naší městské části, podařilo vymoci opravu nájezdů pro kočárky, rekonstrukci hřiště a chystá se otevření zahrady s hřištěm, kde nechceme přítomnost psů - zatím to vypadá slibně.
Společné prostory k rekreaci dětí a seniorů jsou skvělý nápad. Moc se mi ta myšlenka líbí.
To je dnes hektická doba, Eva mě donutila utrhnout a sníst jablko v ten samý den
-- Adam, Ráj
Takovyhle generacni spojeni podle me nema moc velkou sanci uspet.prdlačku, je to naopak naprosto přirozený - prarodiče se vždycky starali o vnoučata, zatímco rodiče v plné síle zajišťovali obživu
No, ale ne všechny DD jsou takové. Víc je zařízení, kde mají senioři dost slušné volnočasové aktivity. znám mnohom případů, kdy u nás v nemocnici senior ležel a nechtěl dělat nic, i když mohl a v DD ho rozpohybovali.
Jj, i Cikáni se o své seniory starají. Cikána člověk v DD hned tak neuvidí.
Dřív se cenila jejich moudrost, životní zkušenosti, nebo i profesní zkušenosti,Jenže teď se většina oborů mění tak rychle, že jim ty zkušenosti z minulosti opravdu k ničemu nejsou. Pokud nemají sami ochotu se znovu vzdělávat... Třeba my máme učitele automatizace, který má skoro 70 a je pořád v obraze ohledně novinek v oboru, a potom máme učitelku elektroniky, které je jen lehce přes 50 a je co se týče nových trendů celkem mimo. Je to o těch lidech, nesváděj to na společnost. Je to o konkrétních lidech.
Hlavně bych definoval, že schopnosti a zkušenosti a nadání lidí jsou naprosto různé a rozhozené do širokého spektra možností.Problém je v tom, že schopnosti se s věkem většinou zmenšují a zkušenosti zastarávají. Je samozřejmé, že míra těchto jevů závisí na tom, v jakém oboru dotyčný pracuje (např. kuchař může své zkušenosti využít za pět let stejně jako za padesát, pracovník v IT může dost věcí zapomenout po dvou letech, protože jsou zastaralé.) Jediné, co člověka dost spolehlivě ochrání před nepoužitelností v pracovním procesu je to nadání, protože to se s věkem moc nemění.
Ale ono se to poddá, stačí až právě tito lidé, co dneska jsou mladí a dynamičtí zestárnou - z jejich nadšení, že vše zvládnou a o vše se postarají sami a nikoho nepotřebují se stane realita - až zakročí nemoc, úbytek sil, či až je druzí začnou odkládat jako lidi, co ekonomicky nestačí - a až se toto stane tak dvěma generacím, lidi přijdou na to, že současná situace je neúnosná.Kteří lidé? Je třeba si uvdomit jednu vcelku zásadní věc - ti, kteří mají vliv na společnost a možnost něco změnit, jsou většinou právě ti mladí, plní sil, zdraví a neodložení. A ti nikdy nebudou mít potřebu něco měnit kvůli sobě. A podívej se kolem sebe ... kolik lidí je dnes ochotných něco změnit kvůli tomu, že si myslí, že současná situace je špatná. Ještě k tomu prvnímu odstavci. Nechci v žádném případě říct, že užitečný člověk je ten, který pracuje. Spíš to rozebírám proto, že člověk, který pracuje, i když nemusí, se s největší pravděpodobností cítí užitečný a to je v tomto případě to podstatné. Pokud se někdo chce cítit užitečný, dělat něco užitečného je dost jednoduchá cesta, jak toho docílit.
Schopnost lidské komunikace, orientace v lidských problémech, pohlídání dětí, zjištění co v životě má a co nemá cenu, určité mravnostní a lidské hodnoty, atd.. to jsou věci z nichž některé se spíše prohlubují.Opět ten samý problém s interpretací slova "většinou", že? Jinak až na tu komunikaci souhlas.
Ale no tak - že pouze mladí lidé mají vliv na společnost? Skutečně? Jste si tím jist? Ano, souhlasím, že mladí jsou vždycky tou hlavní silou, která vyvolává změny ve společnosti. Ale rozhodně nemohu souhlasit, že jsou jedinou silou, která společností hýbe.Vzhledem k tomu, že se tu bavíme o lidech, kteří umírají v domovech důchodců, protože se cítí zbyteční, tak do skupiny mladí lidé patří většina populace do 50 let věku. To definitivně je skupina, která společností hýbe. Část této skupiny - kalendářně mladí - vidí své stáří jako něco, co je daleko. Zbytek je z větší části stále aktivní, zdravotní problémy zvládnutelné. To je ta část společnosti, u které není příliš vidět nespokojenost se současnou situací.
A kolik lidí je ochotno něco změnit ve společnosti? Až bude situace hodně špatná a až bude skutečně ouvej, tak velmi mnoho.Co je to velmi špatná? Já bych řekl, že špatná situace je už teď, když jsou senioři odkládáni někam, kde se o ně moc nestarají (viz článek, který jsem linkoval dole - Ležák RPG)
Já zase chci říct, že je dnes moderní rozebírat užitečnost lidí jen vzhledem k tomu, kolik vyprodukuje hrubého národního důchodu a kolik zaplatí na daních.Pokud jsi něco takového vydedukoval z mého příspěvku, tak se pleteš.
Myslíte, že nemá cenu člověk, který postaví na nohy a dá naději někomu, kdo se deset let potlouká v depresích a bez života? Ano finančně z tohoto činu nic nekouká, ale zrovna takové činy jsou činy, kteří staří lidé díky svým zkušenostem mají talent dělat lépe, než mladí.Zajímalo mě, z čeho jsi o mě vyvodil tohle. Samozřejmě, že takový člověk má cenu. To, že z toho finančně nic nekouká, je věc názoru; já zastávám názor, že když přepočítávat na peníze, tak všechno nebo nic. A když všechno, tak tomu prvnímu by se k dobru měla připočítat část těch peněz, které vydělá ten druhý ve zbytku svého života.
To jsou dnešní děti tak nutně vázány na sterilní prostředí? Pak se divme, že imunitní systém nám musí doplňovat El Kasej Imunitás.Nejsou nutně vázány na sterilní prostředí, ale jejich rodiče jsou vychováváni, aby tomu tak bylo - je to kšeft. Každou chvíli v televizní reklamě vidíme přípravky, které zabíjí "nebezpečné" bakterie. Do hlavy je nám nalejváno, že čisté není nic, co nebylo dezinfikováno. Když na to někdo naletí, má to hned několik nepříjemných důsledků: Je známo, že děti si strkají do pusy všechno, na co přijdou. Z vědeckých výzkumu vyplývá, že je dost pravděpodobné, že tímto způsobem cvičí svůj imunitní systém. Předhazují mu tím vlastně cíle, na kterých se imunitní systém vycvičí a je potom schopen reagovat na infekce. Imunitní systém je totiž nastaven na určitou úroveň zatížení, takže když nemá co na práci, zaútočí na naprosto neškodné látky a alergie je na světě. Příliš čisté prostředí je tedy jeden ze spouštěcích efektů alergií. Druhá věc je, že imunitní systém lépe reaguje na infekce, se kterými se dřív již setkal. Když děti žijí v dezinfikovaném prostředí, nesetkají se s ničím, a ve chvíli, kdy z takového prostředí vyjdou, snáz onemocní. Třetí věc je, že používáním chemické dezinfekce šlechtíme bakterie, které tyto prostředky přežijí. Podobným způsobem působí antibiotika a jejich nadužívání. Když se to domyslí do důsledku, může to vést až na bakterie tak rezistentní, že dezinfekce, která je zabije, bude zabíjet i lidi. Vždy, když slyším o hygienických a bezpečnostních předpisech pro dětská hřiště, napadá mě, jak jsme jako lidstvo mohli nevyhynout a přežít dobu, kdy tyto předpisy neexistovaly.
Třetí věc je, že používáním chemické dezinfekce šlechtíme bakterie, které tyto prostředky přežijí. Podobným způsobem působí antibiotika a jejich nadužívání.mno, u těch antibiotik je větším problémem spíše nedostatečné užívání - člověk dostane něco předepsáno, a přestane to brát hned jak se mu uleví, ale v tu chvíli ještě infekce není zlikvidována, takže si pak v sobě nese (a šíří) kulturu, která je na dané antibiotikum značně resistentní
Když se to domyslí do důsledku, může to vést až na bakterie tak rezistentní, že dezinfekce, která je zabije, bude zabíjet i lidi.ale lidi si mezi tím taky zvyknou ... je zajímavé, že zatímco většina genetických změn se děje velmi pomalu, adaptace na nepřízeň životního prostředí je vpodstatě okamžitá (např. zvýšenou radioaktivitu snáší často už první generace)
Vždy, když slyším o hygienických a bezpečnostních předpisech pro dětská hřiště, napadá mě, jak jsme jako lidstvo mohli nevyhynout a přežít dobu, kdy tyto předpisy neexistovaly.tak tak - a netýká se to jen hřišť ... ale nejhorší na tom je, že to nejsou jenom úřední vejmysly, ale lidi to fakt dost hustě žerou - tuhle jsem se namočil v jedné diskusi, kde byly presentovány názory takové, že kdyby měly něco společného s realitou, tak bych asi neexistoval, protože mí rodiče by zahynuli dávno před mým početím: představ si, oni si dovolili zamlada jezdit divokou vodu, a to jenom v dnes nemožné polystyrenové plavačce, bez neoprenu, bez přilby, bez házečky ... hele, když jsem tě tak četl, vypadá to, že to máš hezky srovnané, zabýváš se tím nějak víc? existuje nějaká organizovaná aktivita proti těmhle nesmyslům?
existuje nějaká organizovaná aktivita proti těmhle nesmyslům?O ničem nevím. A mám takové tušení, že podobná skupina by to měla hodně těžké.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.