Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Flame?
Já jenom čekam, kdy začne další žábomyší (spíš tomšomousí) flamewar pod článkem, který obsahuje správnou kombinaci písmen U, B, N a T.
Mě přijde, že minimálně poslední půlrok se značná část komunity akorát hádá o ho*ně (uřvanci, antiuřvanci, je lepší U nebo S, zprávičky zavánějící FUDem, diskuze se značnou dávkou ješitnosti a "správné argumentace", hledání pravopisných chyb, atd.), místo toho, aby věnovala čas a úsilí něčemu užitečnějšímu.
Už jsem otrlý z ruzných diskuzních fór a nemusím nutně dávat najevo, jak mi vadí pravopisne chyby pri veřejnem vyjadřování. Ale proč se to muselo stát zrovna DVD s mým oblíbeným seriálem? Prooooč?!
Co má proboha znamenat "Škvíra ve STÁZY" na originálním DVD Červeného trpaslíka?
Tak jsem konecne objevil tento uzasny nastroj pro zpracovani obrazku.
Vzdycky jsem se prikazove radky bal a mel z ni respekt, ale to se ode dneska meni . Potreboval jsem totiz schema namalovane v KiCadu dostat do bakalarky. Mrcha KiCad umi jak SVG i postscript. Bohuzel export do SVG ma asi nejake mouchy, protoze po exportu mely nozicky hradel delku nekonecnou a lezly daaaaaleko moc za hranice obrazku.
Tak jsem se taky dokopal k tomu, abych aktivoval svuj blog na ABCLinuxu. Vedl me k tomu padny duvod, a to sice: "Reinstalace meho starsiho notebooku"
Duvod:
- Acer 3023WLMi porizen s predinstalovanymi WinXP z druhe ruky od kamarada
- Instalace Ubuntu FF
- Zjisteni ze Acer neni to prave orechove pro moje potreby a beh Linuxu
- Porizeni HP Compaq nx7400
- Obnoveni puvodniho OS na Acer 3023