V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
fixmbr
Zdravim
Nejak jsem nepochopil jak spustim nastroj Gparted s CD system rescue CD. Nabootuji z neho, zvolim si rozlozeni klavesnice atd. A co potom prikaz gparted nebere, a nemohl jsem na to prijit. Nakonec jsem si stahl primo gparted liveCD, tam se nabootuje hned do grafickeho prostredi. Jinak dik za rady. S pomoci Gparted jsem nakonec ten recovery partition nastavil jako boot a obnovil cely system.
Nevím proč jsi tam instaloval ty xp z CD, ale mě to šlo tak, že jsem nabootoval SystemRescueCD dal jsem ten flag na boot u tý tovární partion a pak rovnou nabootoval z tý tovární. Vše se nahrálo potom jsem přehodil ten boot flag na tu hlavní partion a vše v pohodě najelo, jako když jsem ho koupil.
No...predevčírem jsem se rozhodl přeinstalovat systém, naformátvat disky a pod....kamarád mi řekl, že bych u mého Aceru Extensa 5220 měl mít zálohované data pro obnovení systému, jenže jak tu někteří uváděli, toto se dělá při uplně první instalaci po koupi notebooku...což jsem já neudělal (kdo to mohl tušit)...takže žádné "Backup files" nebylo k dispozici...tak sem zastrčil wokna do mechaniky a začal s instalací...ale hopla, nelze nalézt disky - problém s řadiči SATA...takže další fajn zpráva..no, musel jsem si stáhnout z netu prográmek nLite a utilitu pro Acer Extensa právě s ovladači pro řadiče sata...pomocí nLite tyhle ovladače integroval na instalačku Win XP a vzniklý image vypálil...při dalším pokusu už se disky načetly, vše v poho...klasická klikačka...instalace už proběhla v pořádku, i bez drbačky s nějakými recovery partition...Každopádně pokud si někdy v budoucnu budu pořizovat nový noťas, určitě se o tomhle budu informovat a pokud možno se budu snažit tomu vyhnout..přece jen s obnovou systému strávit půl dne s vyhledáváním rad na netu není úplně OK...nemít zrovna k dispozici net, tak sem v ....:o)
Tiskni
Sdílej: