Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:02
Na rozdíl od mnoha nešťastníků mám poměrně pravidelný životní rytmus. Zatím spím dobře, svých 8 hodin. Chodím spát kolem 23:00 a vstávám před 7:00. To už jsou obvykle všichni krom babi fuč. Zvolna se proberu, někdy si dám ranní bílou kávu, poklábosím s babičkou. A kolem osmé se na pohodu vybatolím se z domu. Někdy jdu pěšky, když jsem líný jedu tramvají. Notebook zapínám v práci obvykle mezi půl devátou až devátou. Cestou si koupím nějakou snídani, takže ji tlačím do hlavy, kontroluji došlé zprávy. A mezi tím se zvolna trousí kolegové. NA oběd chodíme mezi 11:00 až 12:30. Výjimečně později. Nejproduktivnější období u mne nastává mezi 14:00 až 18:00. V 19:00 toho mám obvykle už fakt plné zuby a jdu domů. Cestou sežeru jídlo první pomoci. Obvykle si pak dám ještě něco doma, a pak zase na kutě.
Občas je to trochu jinak – posune se to třeba když jedu někam pryč a musím brzy vstát. Už dávno jsem zjistil, že u mne to funguje tak, že čím později jdu spát, tím dřív ráno vstanu. Je to asi nějakou vnitřní nervozitou, abych to ráno stihnul. Večer totiž obvykle ještě balím věci, ze spaní se průběžně budím a vstávám, protože se mi už prostě nechce spát, i když jsem ještě unavený.
Naopak když jdu spát dříve, ale ne zas moc brzy – dejme tomu ve 22:00, spím jak špalek, zdají se mi skvělé sny a budím se později o to, oč dříve jsem šel spát, tedy v 8:00.
A teď do toho vstupuje to pošahané šoupání časem. Chytrolíny typu Ťoka bych nejraději ukřižoval. Letní čas totiž může obhajovat jenom sadistický magor.
Než se moje vnitřní hodiny, které jedou setrvačností podle letního času přizpůsobí, trvá to u mne obvykle asi měsíc.
V sobotu jsme měli sraz ze základky – po 35 letech. Začali jsme v 17:00 (letního času) odpoledne a nakonec jsem šel "na kutě" o půl páté ráno (zimního času). Jenže tuhle sobotu se opět šoupal čas – tentokrát alespoň směrem k normálnímu středoevropskému času, takže jsem se mohl po 12,5 hodinovém tahu v neděli dospat. Večer jsem odfrčel do Phy, abych v pondělí zas narukoval do rachoty. Vlak měl klasicky zpoždění a než jsem dorazil bylo 22:00. Zalehnul jsem tak o půlnoci.
Jenže "vnitřní hodiny", jedou stále podle letního času. Včera – tak jako dnes – jsem se vzbudil před pátou. Tím že jsem šel spát kolem půlnoci, je to v podstatě tak, jako bych šel spát v 1:00 ráno letního času. Tudíž proto se nebudím těsně před 7:00 letního času, jako minulý týden, ale těsně před 6:00 letního času – prakticky před 5:00.
No nic. Když už jsem vzhůru, tak můžu vyrazit do práce, no ne?
Jenže ouha! Chodit do práce dříve než na devátou nemá v mém případě vůbec smysl. Natož v Praze. Moje pracovní náplň do značné míry vyžaduje interakci s dalšími lidmi. Jenomže ti i za normálních okolností přicházejí později než já. A koupit si cestou do práce nějaký ten žvanec, nebo dokonce snad teplou polévku po ránu? Zapomeňte! Všechny jídelny otvírají nejdřív v 7:00. Včera když jsem došel do práce, tak mi kručelo v břiše a měl jsem šílenou chuť na držkovku s rohlíkem. Ostatně proto teď píšu tenhle blog – abych zabil čas.
Ještě horší je to při přechodu na letní čas, protože tam ta hodina krutě chybí. Jdu spát o půlnoci, vstanu v 7:00, jenže ono už je 8:00! Narodil jsem se a vyrůstal v době, kdy žádný letní a zimní čas nebyl. Všechno fungovalo normálně, než normalizační kreténi opět zavedli šoupání časem jak za Hitlera. Přitom v létě je tak fajn, užít si ráno a v klidu se probrat, než musí člověk zas vyrazit do práce. Jenže teď na to zkrátka není čas. Proto – do prdele s letním časem!
Tiskni
Sdílej:
ma se pouzivat jednotny cas a nedojde k zadnym nedorozumenim - klidne ten GMT, nebo klidne nas. hlavne ale stejny na celym sveteMoc nevidim, jaký to má výhody. Přijde mi, že tohle by mělo jen nevýhody a ten problém, že při cestování tvůj osobní čas neodpovídá lokálnímu času, se tím neřeší.
Bohužel zatuhlé mozky co rozhodují o našem školství stále trvají na tom, aby škola začínala o 8 hodině ranní, místo aby se začínalo v devět, jako kupř. v Anglii.8:00 jako začátek vyučování se zavedlo za Marie Terezie aby caparti ještě stihli něco odpracovat na polích svých rodičů před tím než se půjdou vzdělávat do školy.
A jestliže někomu způsobuje posun času o hodinu vážné zdravotní potíže, tak bych mu doporučil, aby své tělo posílil třeba posilováním. Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí.Tak si běž zacvičit. Alespoň přijdeš na jiné myšlenky. Podstata není v tom, že člověka rozhodí, když občas vybočí z pravidelného rytmu. Je to jeho svobodná vůle a pak může nadávat jen vlastní blbosti, když to přepískne. Jádro pudla je v tom, že nějaká blíže neidentifikovatelná skupina rozmrdává rytmus těm ostatním, co se jí musí nedobrovolně 2x ročně přizpůsobovat.
Jádro pudla je v tom, že nějaká blíže neidentifikovatelná skupina rozmrdává rytmus těm ostatním, co se jí musí nedobrovolně 2x ročně přizpůsobovat.
Podle mého je to boj nepřizpůsobivých proti systému, kteří chtějí normálně fungujícím lidem ukradnout ročně cca 182,5 hodiny přirozeného světla, protože jsou to líné lemry, které v létě musí vyspávat místo aby makaly. (Když už jsme u těch extrémních formulací. )
je výhodnější mít v létě více světla, protože člověk ještě stihne nějaké venkovní aktivity
Můžeš je dělat ráno.
A nemyslím si, že ten posun o hodinu může způsobit nějaké zdravotní problémy
Faktem je, že s jarní změnou času v březnu jsou zdravotní problémy prokazatelně způsobeny, jakožto i zvýšená nehodovost apod.
A jestliže někomu způsobuje posun času o hodinu vážné zdravotní potíže, tak bych mu doporučil, aby své tělo posílil třeba posilováním. Jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí.
Not even wrong…
Já si taky myslím, že je lepší sex po ránu, než večer, kdy je člověk vyšťavený z práce. Jenže v současné době na to není čas.je výhodnější mít v létě více světla, protože člověk ještě stihne nějaké venkovní aktivityMůžeš je dělat ráno.
proc musi ale vsichni lidi v lete vstavat o hodinu driv, jenom aby ty sis mohl vecer zabehat za svetla? neprijde ti to divny?Jenom aby to nebylo obráceně, že všichni lidi v létě chtějí večer déle světlo a jenom vy ne.
Naletal jsem letadlem tisice hodin, hlavne do Asie, a nikdy mi zmena casu nezpusobila problemy. Preridim si Rolexky a jede se dal. Mezitim Kapica ma problem preridit si dvakrat do roka budik po babicce.Mohl by sis vymyslet nesmysly, ktere zni alespon malinko realisticky? Casovy posun v obvyklych asijskych destinacich je +7/8 hodin, coz v podstate znamena, ze o pul noci naseho casu (kdy je clovek v maximalnim utlumu) je tam 6/7 hodin rano, tedy pomalu cas vstavat a fungovat.
Mohl by sis vymyslet nesmysly, ktere zni alespon malinko realisticky?+1. U toho "přeřizování Rolexek" jsem se dost smál. To je jak okopírovaný ze scénáře telenovely nebo levného paperbacku.
... takze kdyz vladne letni cas, tak se musi vstavat o hodinu driv ...ja osobne vstavam plus minus podla slnka, to znamena, ze na jar je to kazdym dnom o nieco skorej a preto mi aj vyhovuje prechod na letny cas, ked sa hodiny na hodinkach zosuladia s mojimi vnutornymi
ja osobne vstavam plus minus podla slnka, to znamena, ze na jar je to kazdym dnom o nieco skorej a preto mi aj vyhovuje prechod na letny cas, ked sa hodiny na hodinkach zosuladia s mojimi vnutornymiJá jsem na tom úplně stejně.
Motorizovaná koloběžka je vozidlo na úrovni motocyklu, a pro takové jsou vyhrazeny silnice.Je hezké, že máte názor, ale v okolním světe platí Zákon o provozu na pozemních komunikacích a vyhláška č. 341/2014 Sb., kde se praví, že koloběžka se považuje za jízdní kolo a kolo může být vybaveno motorem do výkonu max. 1kW a objemu maximálně 50ccm. Náhodou jste nicméně trefil správný závěr, kola skutečně patří na silnici.
Jinak nevím jak schopnost nainstalovat Ubuntu souvisí se zaměstnáním ve fabrice u pásu…
Jakou přidanou hodnotu má činnost, kterou provádíš v rámci tržní ekonomiky?
Dnes byl někde v rádiu rozhovor s bioložkou o spánku a biorytmech. Většina lidí má biorytmy natahovací, má tendenci si den prodlužovat. A protože žijem do značné míry odtrženi od přirozeného světaběhu, dost se nám to daří. A pro to aby se nám to celý úplně nerozhašilo, je důležité právě ranní světlo.
Asi prof. Illnerová, nedávný rozhovor.
Říká, že vnitřní hodiny jsou na 24-25 hodin a seřizují se podle ranního světla.
O klouzavou dobu rekni ty svymu zamestnavateli. Muzes chodit na 12, beztak se tam do ty doby nudis.Já nemám píchačky. Moje pracovní doba je čistě formální záležitost. Můžu chodit do práce kdy chci a jak chci. Ovšem pak by tu dopoledne nikdo nebyl, protože jsem v naší kanceláři jediný, kdo svoje pracovní úvazky nedělí mezi dvě lokace. Obě katedry pro které pracuji – DC i DCE sídlí na Karláku. Pokud jde ty přesčasy. Ano, mohl bych do toho bodnout vidle a jít domů s tím, že mám padla. Zaměstnavateli je fuk, kdy se problém řeší. Ale není to fuk těm, co jsou na tom závislí. Já si zkrátka nemůžu dovolit odejít od rozdělané práce. V tom to je. Jenže nikdo nechodí s tím, že má problém v 9:00 ráno. Tady nejsme na základce, kde se učí od 8:00 do 15:00. U nás se používají laborky po celý den, i o víkendech. Proto se většina věcí řeší před začátkem semestru. A když se to nestihne, jako letos, trvá řešení problémů, co nejsou akutní nejmíň třikrát tak dlouho, protože je nutné v prvé řadě zajistit výuku. Ty akutní se řeší ihned a bez ohledu na to kolik je zrovna hodit a jestli je či není formálně pracovní doba. A nedělal bych tu, kdybych si to nemohl kompenzovat tím, že si dělám během nucených prostojů i jiné věci. Bohužel některé věci při nejlepší vůli takto dělat nelze – jako např. vyrazit přes den na procházku do lesa či k vodě. Mě naopak vadí, když je v době kdy sedím v práci venku krásně, protože tím pádem klesá i moje pracovní morálka. Ale tak to zkrátka je.
Já nemám píchačky. Moje pracovní doba je čistě formální záležitost. Můžu chodit do práce kdy chci a jak chci.Tak v čem je problém?
Jak to tak čtu tak nějaké časové posuny u neformální pracovní doby jsou překážka minimální. Zde bych řešil problém „pracovním fondem“ a delšími přestávkami v průběhu pracovní doby. Třeba přijít brzo ráno do práce, na poledne se sebrat a jít jezdit na kole, vrátit se doklepat to a jít domů se vyspat. Celý problém by byl vyřešen.Ty akutní se řeší ihned a bez ohledu na to kolik je zrovna hodit a jestli je či není formálně pracovní doba.
A nedělal bych tu, kdybych si to nemohl kompenzovat tím, že si dělám během nucených prostojů i jiné věci. Bohužel některé věci při nejlepší vůli takto dělat nelze – jako např. vyrazit přes den na procházku do lesa či k vodě.
Mě naopak vadí, když je v době kdy sedím v práci venku krásně, protože tím pádem klesá i moje pracovní morálka. Ale tak to zkrátka je.
Tahle diskuze je o tom, jak zastánci letního času nenávidí svoji práci.
Zaprvé je většinou celkem jedno, jestli člověk pracuje za světla nebo za tmy a zadruhé (chápu, že to může být těžké pochopit) dám kdykoli přednost rodině před prací jakkoli ji (práci) mám rád. Pak už je to jenom o tom, jestli je lepší trávit čas s rodinou na světle nebo ve tmě. Pakliže předpokládáme, že pracovní doba i škola často nejde posunout "o hodinu dřív", logicky z toho plyne, že pro většinu lidí dává SELČ o nějakých 180 hodin ročně víc světla s rodinou. Pro jistotu ještě podotknu, že je opravdu v létě ve čtyři / pět hodin ráno budit nebudu.
Přitom jejich argumenty jsou směšné - stačí aby jejich zaměstnavatel zavedl klouzavou pracovní dobu.Jenže ona by u směnného pracovního provozu opravdu byla nějaká klouzavá pracovní doba (třeba kratší směna v zimě než v létě) téměř všem prospěšná. Doporučuju zkusit to navrhnout některému vedení.
Závěr? Posouvání času vyhovuje těm, co mají pevnou pracovní dobu, ze které se mohou ulejt a odkvačit na svůj záhumenek, nebo jinou činností. Absolutně otravuje ty, Těm co pevnou pracovní dobu nemají a navíc nemusí v práci dřepět to "jen" dvakrát ročně komplikuje situaci. Ale absolutně to otravuje ty, co v té práci být musí, a ta jejich práce je závislá na ostatních lidech.Hele nech si kecy na koledu o tom jak kdo maka. Tyhle kydy proste nezakreji ten jednoduchy fakt, ze ti dosly argumenty. Z tech grafu je videt nadherna ta podstatna vec, a to, ze letni cas vyhovuje tem, co preferuji vice svetla odpoledne. Neni na tom nic spatneho ani dobreho. Zbytek jsou jen tvoje dojmy a prezentace neschopnosti zorganizovat si praci.
V příloze je srovnávací graf, vytvořený na základě údajů z webu shaman.cz. Zelený pruh vyznačuje průměrnou délku mé pracovní doby v roce. Obrázky nalevo demonstrují jak by to vypadalo bez časových posunů. Obrázky napravo reflektují přesun na letní čas.Nádherný graf. Doporučuju vyhotovit ve větším rozlišení a plácnout do blogu, protože je to v podstatě nádherný protiargument který demonstruje jak elegantně řešit „problém“ pomocí dvou skokových přechodů (tři a více by bylo asi ještě elegantnější ale jeden tam a jeden zpět je dostatečně komplexní na to aby se s tím většina lidí neuměla vypořádat). Když se Kapica neukáže včas na úřadě a nezabrousí hned na oběd asi se nic moc nestane, když se ovšem neukáže obsluha u nepřetržité montážní linky nastává docela solidní průser. Dělníci bohužel totiž nejsou nachystaní ve fabrice v řadě za sebou s tím že když se jeden neukáže, ihned ho zastupuje druhý v pořadí už nachystaný ve skříni na šatně. A pokud odpočtu vážnou mechanickou chybu linky jediný pádný důvod zastavení linky je termonukleární útok na naši vlast, protože tento průser se přesouvá na nejbližšího mistra směny. Zastavení linky kvůli absenci obsluhy = něco ekvivalentního přírodní katastrofě a jistá pozvánka do klubu „nejoblíbenějších“ pracovníků na oddělení. A kupodivu to není zas tak nemožné vstát na výměnu směn u pásu (i když to tak rozhodně vypadá), ale vyžaduje to pevný denní rytmus. A ten právě začíná s tím jak vychází slunce a naopak končí s tím jak zapadá jak je nádherně demonstrováno na grafu. Předpokládám že to byly skutečné racionále při zavádění DST. Fakt že je v plánu časové přechody rušit je pouze důkazem o deindustrializaci naší země (resp. celé EU).
Chápu argumenty těch, co si ráno odpíchnou, a pak zdrhnou o nějakou tu hodinku dřív, protože to za ně píchne kolega. Protože ti mají – při letním čase, pokud končí 8,5 hodinovou směnu ve 14:30, ten odpolední čas ještě větší.
Závěr? Posouvání času vyhovuje těm, co mají pevnou pracovní dobu, ze které se mohou ulejt a odkvačit na svůj záhumenek, nebo jinou činností.Jakože lidi dobrovolně vstávají brzo ráno do fabriky aby měli více času na ujelvání a svůj záhumenek? To si opravdu nemyslím. Jinak moje zkušenost je ta že se končí ve 14:00 ale v podstatě od 13:30 (někdy i 13:00) už v podstatě nastává období kdy se člověk připravuje a chystá na fajront.
Jenže u mne je to jinak! Za celých uplynulých 15 let se mi nestalo, že bych v práci končil dřív. Naopak. Na úřadě, kde byly píchačky jsme končili pravidelně každý měsíc s desítkama hodin přesčasů, které nám nikdy nikdo neproplatil. Protože "úředníci" přeci žádné přesčasy nemají, že? A proč? Je to jednoduché. Za námi chodí se svými požadavky všichni většinou až po obědě, kdy si svoje odučí, poobědvají a mají čas řešit něco jiného než svou práci. Takže pro mne začíná práce většinou až odpoledne. A většinou nehrozí, že bych vypadnul dřív než v 17:00, většinou skončím spíš až v 18:00 a později, protože se to zkrátka musí dodělat. Nemáme sice žádné hotovosti, které by nám někdo proplácel, ale když někdo zavolá v neděli dopoledne, že má problém, tak se to musí řešit ihned. V období jako je teď, je zcela normální, že dřepím v práci mnohdy i do devíti večer. Proto pro mne odpoledne z hlediska volného času nemá žádný význam.No jo tak úřad to je učebnicový příklad. Začíná vůbec někde jinde jinak než v 8:00? To je velmi vážný adept na dvě pracovní směny či jinou optimalizaci pracovní doby.
Za hodinu bych nestihnul ani dojet na kraj Prahy a zpět.Těžká výhra to město, se dívám.
To jsou ty paradoxy. Já mám nejradši období září - říjen.Což to já taky, jenom jsem poukazoval na to, že úloha "děti do tmy u táboráku" má řešení i v červnu.
S letním časem o hodinu déle.Což je irelevantní. O kus výše jste psal, že musíte v červnu redukovat pěkné večery na 2/7 kvůli posunu času, takže byste měl umět podložit, že tomu tak skutečně je.
Je to asi nějakou vnitřní nervozitouMůj názor: Věk.
že musíš minimálně 2x ročně řešit o kokotinu více než je nutné.
Řekl bych ovšem že někdo jiný tady má tendenci řešit každou – s prominutím – kokotinu. Viz celý zápisek jako důkaz.+1, rodí se druhý Jílek...
Ja jsem byl ted v Portugalsku a to je v EvropeNepadá tam momentálně sníh nebo tak něco?
Učí se zhruba od osmé ráno, do osmé večerJá chodím, jak už jsem napsal do práce mezi osmou a devátou. Ráno většinou nebývá problém tak akutní, že by to tu chvíli nepočkalo. Horší je to právě odpoledne. Už se sbíráš domů, když se přihrne někdo s tím, že by potřeboval do druhého dne to a to a už včera bylo pozdě. Máme tady vyhlášeného specialistu. Ten se ze své letargie probouzí obvykle v pátek odpoledne, kolem šesté hodiny odpolední. S tím že to nutně potřebuje mít v pondělí ráno hotovo. A to navzdory tomu, že se veškeré požadavky na software mají dodat nejpozději 14 dní před začátkem semestru a během výuky by se do systému už nemělo vrtat. V 99% případů pak zas obvykle upadne do své letargie, takže mě tím nerozhodí, ale kolegům trvalo docela dlouho, než pochopili, že si kvůli něj nemá smysl trhat v pátek večer žíly.
Jo já vím. A taky se robotovalo od slunka do slunka. Poledne se drželo, aby se měli kdy ti lidé přes den alespoň nažrat. Ne proto aby se sbalili a vyrazili domů na záhumenek.
To je taky zavádějící. Ty citované "záhumenky" bývaly často hlavním zdrojem obživy, než to soudruzi rozlukačili, takže na tzv. "záhumence" se v létě makalo kolikrát už od šesti. Narozdíl od zimy. Tvoje informace, jak předkové neposouvali čas, jsou prostě mylné. Posouvání léta o hodinu dopředu je dětské prdění do vody, pokud chceš být jako předkové, posuň si léto minimálně o dvě.
…pokud chceš být jako předkové, posuň si léto minimálně o dvě.Proč? Dělám tak jako oni věci tehdy kdy se mají dělat, ne podle toho co je na hodinách. Ovšem právě to šoupání hodinama do toho vnáší bordel, protože ovlivňuje řadu dalších faktorů. Vy si zkrátka nechcete uvědomit, že teď není jenom důležité jaká je doba s ohledem na sluneční čas, ale i jaké je zrovna datum, protože není jedno jestli je zrovna 12:00 nebo 13:00 – i když je zrovna poledne.
Kdyby si člověk mohl vybrat, kdy bude co dělat, klidně budu fungovat i podle třeba EST a bude mi to úplně jedno.
Protože kdyby se hodiny neposouvaly, tak se v létě budou věci dělat moc pozdě a v zimě moc brzy.To je ale pěkná blbost, protože nikdy není pozdě a lépe pozdě než nikdy. Mají se zkrátka dělat v pravý čas. Těžko můžete řešit situaci která ještě nenastala. Uvedu konkrétní situaci: Máte kšeft a 5 skladníků. Mají vám přivézt zboží, jenže nevíte kdy. Když bude ráno v práci jeden skladník a zboží přivezou, tak se s tím sice bude cackat dlouho, nicméně do konce směny ho uloží. Když mezi tím přijde někdo další, skončí dřív. Když ho dovezou odpoledne a práci budou čtyři skladníci, tak s tím budou rovněž hotovi do konce směny. Jenže když budete mít 4 skladníky ráno, tak se vám budou dopoledne dloubat v nose, a ten jeden co zůstane déle se z toho podělá a samozřejmě to do konce šichty nestihne ani kdyby se rozkrájel. A takhle bych mohli brát jedno zaměstnání po druhém. Nezáleží na tom jedině tam, kde nastoupí další směna, která ti práci dodělá. Tam je skutečně fuk, jestli někdo přijde ráno dřív, nebo jestli odejde o něco dřív. Nevím jaké máte zkušenosti s plánováním směn vy, ale já už to párkrát dělal a můj návrh byl vždy k obapolné spkojenosti. V Makru, kde se jely ranní odpolední po 7 dní v týdnu. A na Atlasu pro helpdesk, který jsme zajišťovali ve čtyřech lidech non-stop.
Nabízené benefity:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.