Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 19:49
Totéž udělal před lety i otec synova kamaráda. Bývalá guma. Usoudil, že se v armádě napracoval(sic!) dost, koupil barák na samotě a pak to lepil jak se dalo – do chvíle, než ho klepla pepka.
Ale ten náš sociální systém je hlady chcípnou nenechal. Jeho žena se o něj na plný úvazek stará, protože není mrtvý, nýbrž jenom slepý a mišuge. A tak si tam celkem spokojeně budou žít, dokud neumře. A doufejme, že do té doby ten kamarád konečně dospěje a přes sociální deficit, který získal díky dospívání na pastoušce, nalezne hodnou oddanou a pracovitou ženu jakou je jeho matka, protože naneštěstí po tatínkovi podědil ruce – obě levé.
Aby to nepotkalo spíš tebe, protože mladí tukani si totiž tohle riziko moc nepřipouští, ačkoliv trend narůstá a pravděpodobnost, že se jim to stane, je vyšší než že skapou na kovid. Obzvlášť znepokojivé by pro tebe mělo být, že rouška před mrtvicí neochrání, zato očkováním jdeš štěstíčku vyloženě naproti. Sice pomalu, ale jistě.
Společnost není uzavřenáHehe, Ostrava neni prazskejm kurvam pristupna.
blog: kenyho_stesky | OstravaTrebas ten fakt, ze jsem netusil, ze jses uz 14 let v Praze? Mozna jsi to tu nekde kdysi zminil, ale tohle neni pro me info, ktere bych si mel nekam ukladat. Pro me nepodstatne. Pravda, po precteni tve reakce jsem si vzpomnel, ze Max tu kdysi psal, ze je z, nebo operuje v Praze. Ale i v tomto se mohu mylit.
Kdyz to neni konkretni info, ktere by stalo za to si pamatovat, tak to vetsinou nebyva info, ktere by stalo za to vyhledavat.
Tak s tím bych si dovolil nesouhlasit. Proč si měl zasírat hlavu informacemi, které se dají poměrně snadno a rychle dohledat?
S lidmi, co se mi snažili do hlavy nabušit obsah učebnice, jsem se střetával celou střední školu. To byl mimochodem i důvod, proč mé známky byly jaké byly. Za „nevypracování maturitní otázky” což spočívalo v rešerši několika stran z učebnice, jsem vždy dostal za 5, ale ze zkoušení téhož jsem měl nejhůř za 3. Z toho mohl být na vysvědčení stěží lepší průměr než 4.
Jo a pejsci už jsou tady taky.
A treba by obyvatele po case dosli k tomu, ze neni potreba toto organizovati statem, ale ze to v pohode zvladne charita a dobrovolne prispevky.Kdoví, třeba jo, třeba by to fungovalo. Zbývá už jen někde realizovat experimentální implementaci a změřit výsledky. Případně takových experimentů může být vícero, třeba postupně na větší škále nebo s nějak různými nastavením. Pro pár bohatých lidí by neměl být vůbec problém něco takového realizovat. Pokud budou výsledky dobré, mohlo by to oslovit voliče...
Situace je velmi jednoducha. Statni vynuceni prerozdelovani odstinuje od trznich signalu, takze zdroje zakonite nejsou alokovany efektivne a podle vule jejich majitelu. Volnotrzni solidarita naopak je svobodna (...)Tyhle řeči mě absolutně nezajímají, to je jenom bezcenná vata. O krásném svobodném volném trhu a zlém socialismu může kdokoli vykládat úplně cokoli a může to být pravda, ale taky nemusí. Dokud mi neukážeš nějaký čísla nebo jiné závěry, které jsi naměřil v reálném světě, je to naprosto bezcenné. Jsi jako firma, která desítky let básní o skvělém produktu, který uvede na trh, pokud ji investoři dají své peníze (voliči hlasy), ale dosud nepředvedla vůbec nic. A už ukážeš prototyp, který bude fungovat tak skvěle, jak tvrdíš, tak dostaneš hlas.
Tyhle řeči mě absolutně nezajímají, to je jenom bezcenná vata.Ne, neni to vata. To, ze stavajici system je zalozen na vynucenen prerozdelovani zdroju, je pravda. To, ze volnotrzni system je zalozen na svobodnem nakladani se zdroji, je take pravda. Co je na tom nepochopitelneho?
Dokud mi neukážeš nějaký čísla nebo jiné závěry, které jsi naměřil v reálném světě, je to naprosto bezcenné.To, jak dopada centralni planovani a statni spolecnosti, vidime empiricky na spouste prikladu. I to, ze jakakoliv dotace odstinuje trzni signaly, vede k neefektivite a plytvani zdroji.
který bude fungovat tak skvěle, jak tvrdíšJa se nebavim o nejakem bigbangu na ankap, ale o postupnem zestihlovani a orezavani statu! Problem je uz jen to, ze predstava o tom, co znamena, ze system funguje, se proste lisi. Pro nejakou socku je fungujici system ten, ktery ma stedry socialni system. Pro mne je fungujici system ten, ktery je volnotrzni. Proto jsou tak dulezite ideologicke a fundamentalni rozdily: jeden system je zalozen na koristeni z povinne prerozdelovanych zdroju, druhy system je zalozen na svobodnem nakladani se svymi zdroji!
To, ze volnotrzni system je zalozen na svobodnem nakladani se zdroji, je take pravda.Na papíře to jistě pravda je, papír snese všechno.
To, jak dopada centralni planovani a statni spolecnosti, vidime empiricky na spouste prikladu.Ano, funguje to relativně poměrně dobře, dokonce i ty USA do nějaké míry centrálně plánují, dokonce například na Aljašce mají UBI
Pro mne je fungujici system ten, ktery je volnotrzni.Na mě to dělá dojem, že vlastně moc nevíš, jaké vlastnosti od toho systému očekávat, pouze slepě prosazuješ ideologii, o které jsi přesvědčen, že je jediná morálně správná. Přijde mi, že ti vůbec nedochází, že pokud chceš někoho přesvědčit, aby tvůj systém (demokraticky) podporoval, musí ten člověk z toho taky něco mít. Pokud z toho máš něco pouze ty, pak nemá smysl, abys takový systém propagoval demokraticky.
Zrušiť dôchodky podnikateľom, keďže z ušetrených odvodov financujú svoej nezmysly.
Podle mě není nic lepšího, než průběžný systém.Zklamals. Co treba osobni odpovednost a svoboda nakladat si se svymi prostredky?
Spořením si člověk nepomůže, inflace to všechno sežere. Když to nesežere inflace, může to sežrat měnová reforma, či jiné věci. Případů je mnoho a když se podíváme do minulosti, tak ty průsery nejsou v nějak dlouhých intervalech. Je tedy dost pravděpodobné, že se zase něco posere.Inflaci do velke miry zpusobuje stat a jeho centralni banka, ktera v ramci inflacniho frakcniho bankovnictvi cili na 2% inflaci. Jinymi slovy i za bezneho rezimu se ozebracuji a okradaji lide, kteri spori, coz zvysuje prerozdelovani. Dalsi vec je, ze penize, ktere platim na duchodove (socialni) pojisteni by proste mely patrit danemu poplatniku. At si kazdy setri ci investuje podle sveho. Jsou lide, kteri vedi, ze se duchodoveho veku nedoziji. Proc nedat lidem svobodu nakladat si s penezi po svem?
Investování zní jako super věc, ale je třeba brát v úvahu, že spousta lidí na to nemá, nehledě na rizikovost. A předhazovat je někomu dalšímu by byl další problém.Poslouchas se vubec? Takze lidem je treba vzit jejich penize, protoze nemaji kapacitu na to, aby se zaridili sami a podle sveho uvazeni? S husakovymi detmi souhlasim, je to bezprecedentni experiment na lidech, ktery akorat pridelal problemy do budoucna.
Je to stejný jako s pojištěním, se zdravotnictvím a s dalšími věcmi. Na vzor se můžeš podívat do USA, Itálie a do spoustě jiných států, jak to pak dopadá z širšího hlediska.Jak to dopada? Nerozumim. Jakoze v USA je zdravotnictvi drahe i pro stat? Ano, protoze existuje brutalni mnozstvi regulaci a ruzne derivaty obama care.
A pokud je někdo dostatečně finančně gramotný, investuje apod., prostě člověk, co se umí sám o sebe na věky postarat, tak mu těch pár korun zase nemůže chybět, protože nemá problém si je vykrýt vlastními investicemi, ne?Pokud se podivas na vysi odvodu zamestnance (i co plati zamestnavatel) je to obrovsky podil prijmu. Ale i kdyby ne, tak jde o princip.
to s tím braním peněz píšeš, jako by ti vzali všechno, ale oni ti vezmou jen malinkatou částkuMalinkatou? Vzdyt uz ani nevim kolik milionu jsem napcal jen jako fyzicka osoba statu. Za firmy to ani z hlavy nevim. Nejde o konkretni castky, jde o princip.
Kde jsi byl uplynulé dva roky, že ti pořád nedošlo jak marná je tvoje snaha?Marna neni. Sam jsem presvedcil hodne lidi o tom, jak se stat chova, ze je nepratelsky k lidem, ze prerozdelovani je spatne, atd. V me socialni bubline (skupine) se rozhodne po covidovem divadle nazory presunuly lepsim smerem ku osobni svobode a volnemu trhu. Take vidim, ze spousta lidi se presouva do "sede" ekonomiky jako za bolsevika.
ale kazde jeho kompromisni omezeni je pro mne dobreTo není pravda, každé ne. Majetkové zákony a jejich vymáhání obvykle lidi jako ty naopak chtějí upeňovat, nebo dokonce rozšiřovat. Čímž neříkám, že jsem proti majetkovým právům, nejsem nějaký socialista, který by zrušil vlastnictví, pouze poukazuju, že chceš ořezávat selektivně jenom určité části státu.
Pretože využívaš majetky štátu. Cesty, inžinierske siete. Chceš platiť poplatky za využívanie daných ciest ? Garantujem ti, že pri minimálnom štáte prídeš o oveľa viac peňazi ako keď zaplatíš štátu. Keďže štát ma regulované poplatky nie ako súkromný subjekt.
Ja už tomu rozumiem. Ty neznešieš poriadok. Potrebuješ chaos aby si ešte viac zbohatol.
Keďže štát ma regulované poplatky nie ako súkromný subjektStat suverenne bez ohledu na cokoliv urcuje poplatky, napriklad, za dalnicni znamku. Firma suverenne bez ohledu na cokoliv urcuje poplatky, napriklad, za dalnicni znamku. Najdi pet rozdilu.
V demokratickém státě mají občané nějaký vliv na to, co a jak s tou dálniční známkou nebo dálnicí vůbec.
Firma? Pokud to není např. spotřebitelské družstvo, smolík pacholík.
V demokratickem state si obcane odhlasuji kolik je taxa za pouziti dalnice. Kdy naposledy jsi ty o necem takovem mel vubec moznost hlasovat?
Demokratičnost je nějaké spektrum.
V zastupitelské demokracii je to jedno z mnoha témat ve volbách… a zjevně jsem byl přehlasován.
U firemniho produktu muze kdokoliv hlasovat kdykoliv a treba i opakovane, a to vlastni penezenkou.
Zrovna mýtné u cest to není zrovna moc dobrý příklad, protože je tu jisté povědomí, jakou má tradici spojenou s vydíráním i v populární kultuře („troll pod mostem“).
A pak to má takové ty praktické problémy jako fungování hasičů (a nemusí to být hned vydírání, jaké provozoval Crassus, ale prostá logistika), záchranky atd.
Zas ten mýtus Husákových dětí…
Tak především. Stávající situace je daná souhrou několika faktorů a neřeší se jen u nás.
Populační nárůst započal již v průběhu 60. let je důsledek toho, že začaly dospívat ročníky narozené po válce, které neprobral už žádný válečný konflikt!
Ti co tak „zatěžují” současný důchodový systém, patří do generace mého otce (roč. 1936). Ta dosáhla plnoletosti roku 1953. Naši se brali r. 1958 (máti je o 4 roky mladší) a prvního potomka měli až v roce 1962 kdy si to konečně mohli dovolit.
Pokles porodnosti po roce 1989 byl způsoben totální ekonomickou změnou. To byla pro změnu moje generace, které se to týká. Ti, co v té době měli po VŠ a nebyli hloupí, využili situace a odložili založení rodiny na později. Já byl tehdy ovšem vyoraná myš plná ideálů, která – díky výše zmíněnému předstihu – kolem sebe viděla do jakých sraček se všichni kolem bezhlavě a dobrovolně ženou. Z těch, co to chtěli dělat poctivě už dnes dělá byznys jen málokdo. Zůstali většinou jen ti, co neměli skrupule, a své „podnikání” rozjeli díky úvěrům z bank co nikdy nesplatili, a pak alibisticky zneužívali kdejaké díry v legislativě, jen aby ojebali státní kasu.
V době, kdy jsem psal svůj blogpost o sociálním důchodovém systému otec stále ještě na plný úvazek pracoval a dělal až do roku 2016. A ne jako kancelářská krysa. Do svých 80 let pendloval po všech čertech jako revizní technik Hutních Montáží – klasický „kurvič mezd”. Není v téhle zemi žádná větší stavba, na které by se do té doby v minulosti nepodílel. Elektrárny, rypadla, vysílače, dálniční mosty a naposledy plavební komora na Gabčíkovu. Teď je mu 86 a minulý týden skončil s nějakou infekcí ve špitále – podle mne je to důsledek toho debilního čtvrtého očkování proti kovidu, na které krátce předtím disciplinovaně napochodoval.
Nebo to byl spíš typický důsledek skokového zlepšení lékařské péče a snížení dětské úmrtnosti na které společnost reaguje v dalších generacích nižším počtem dětí v rodině, jak se učí děti na základce. Ale tak chápu, že ty jako produkt socialistické výchovy tohle nemůžeš vědět.Populační nárůst započal již v průběhu 60. let je důsledek toho, že začaly dospívat ročníky narozené po válce, které neprobral už žádný válečný konflikt!
Tak především. Stávající situace je daná souhrou několika faktorů a neřeší se jen u nás.
Asi tak.
Muj system, ktery znamena absolutni svobodu nakladat se svymi prostredky, krasne nastavuje incentivy.Rofl no to určitě. V tvém systému poctivě pracující člověk třeba klidně celý život produkuje hodnoty a je rád, že se uživí, zatímco korporátní vyžírka, která žádnou reálnou prací dělat neumí, dostane násobek, a pak "spravuje majetky" (= nedělá nic). To jsou opravdu skvělé incentivy
Rofl no to určitě. V tvém systému poctivě pracující člověk třeba klidně celý život produkuje hodnoty a je rád, že se uživí, zatímco korporátní vyžírka, která žádnou reálnou prací dělat neumí, dostane násobek, a pak "spravuje majetky" (= nedělá nic). To jsou opravdu skvělé incentivyJakoze za stavajiciho systemu tento tebou popsany stav nenastava?
Jediná otázka ohledně tvého systému je, jestli by způsobil nějakou šílenou krvavou marxistickou nebo podobnou revoluci už za rok nebo až za dva...Pro to nemas data. Mira svobody bude vetsi, i mira osobni odpovednosti... A samozrejme si kazdy bude platit bezpecnostni agenturu a nosit zbran.
Pro to nemas data. Mira svobody bude vetsi, i mira osobni odpovednosti...A tohle je přesně problém se všemi vámi pravo-levými ideologisty. Je mi úplně jedno, jestli se jedná o minarchistu nebo marxistu, všichni děláte stejnou chybu: Deklarujete vlastnosti systému, a to dopředu, dokonce klidně i než ten systém vůbec existuje! Vlastnosti systému se nemají deklarovat v nějakých manifestech vycucaných z prstu ideologem. Vlastnosti systému se mají měřit.
Přiznej se, že jsi ten blogpost nečetl, viď? Jinak bys totiž věděl, že základní podmínkou mnou navrhovaného systému je, že se musí každý rozhodnout, jestli upřednostní plat, nebo důchod.
V současné době je průměrný medián mez 32 tisíc Kč – hrubého. Tedy dle mého návrhu by byla výše důchodu 26 tisíc Kč. Posuď sám, co by pro tebe bylo výhodnější.
Máš jen štěstí, že žiješ v čechách, jinak by tě pivko stálo víc než výplata z lukrativní práce ve sklepě univerzity a brečel bys tady jako třeba volnotrhovci, co utratí všechny prachy za daně.
Ani bych neřekl, protože jinde bych z té výplaty kromě sponzorského daru a zaplacení tisku utáhl i zafinancování dotisku a nemusel spoléhat na to, že se na něj zájemci složí přes hithit.com
Duchody se neustale prodrazuji valorizaci ze zakona a diky predvolebnim dareckum. Snizuje se v case stale zasluhovost a narusta jednotna slozka => ergo to smeruje k jednotne davce, kdy vyse predchozich prijmu a odvodu nehraje jiz takovou roli.Stávající zákony k tomu právě vůbec nesměřují. Je vidět, že místo mozku máš jen ideologická dogmata.
Je dulezite, aby vedeli, ze bohatstvi a zdroje jsou uzasna vec, ale ze to neni a sakra nebylo zadarmo...Jak nebylo zadarmo? Furt jsi tady psal o dědictví, což je zadarmo. A pokud svůj majetek odkážeš dětem, taky to budou mít zadarmo, nebo alespoň velmi levně...
To sú pekne nehodnoty.
Možno niekedy zistia, že : "Majetky sú nepodstatné.".
že je to víc jak 11 let"víc jak", to je nejaka retardovana forma "víc než"?
S přesvědčením, že se raději kousnu do prdele, ...... a mohla bych to vidět?
Promiň, ale mohl bys napsat jediný rozumný důvod, proč by měl stát poskytovat hygienické potřeby zdarma pouze ženám? Lidskou společnost netvoří androgenní bytosti se stejnými potřebami a nároky. Někdo se cítí jako chlap někdo jako ženská, ovšem se vším všudy co to sebou přináší. A můj názor je, že tu jsou důležitější věci, které je potřeba rozčísnout než takováto populistická kravina.
Osobně se domnívám, že tenhle pseudoproblém škodolibě uvítali ti, co by rádi viděli Piráty mimo parlamentní mísu. A zřejmě by nebylo od věci připomenout, že mimo ni nejsou jen proto, že v čele STAN nestály zbabělé skety, jako v případě KDU-ČSL před předchozími parlamentními volbami.
Já piráty dvakrát nemusím, ale kdyby kandidovali samostatně, bezpečně ve sněmovně jsou, nejspíše s podílem přes 10 %. To STAN by doufali v pár židlí na hranici 5 %.Osobně se domnívám, že tenhle pseudoproblém škodolibě uvítali ti, co by rádi viděli Piráty mimo parlamentní mísu. A zřejmě by nebylo od věci připomenout, že mimo ni nejsou jen proto, že v čele STAN nestály zbabělé skety, jako v případě KDU-ČSL před předchozími parlamentními volbami.
proč by měl stát poskytovat hygienické potřeby zdarma pouze ženám?
Menstruační potřeby lidem, kteří menstruují.¹
Ale proč ne, jenom by to prospělo.
tenhle pseudoproblém
Děkujeme za názor a tady máte klíčenku.
¹ Shodou okolností mám takového člena rodiny, taková zkušenost by možná vyléčila i některé zdejší chlapáky, kteří nejsou úplní čuráci, i když si nedělám úplně iluze.
kteří nejsou ženyZkus lepší příklady, odkázal jsi akorát na mentálně postižené ženy. Tou rodinou jsi myslel předpokládám sebe, můžeš vyhlásit sbírku na tampon, něco ti pošlu. Jen mi neříkej, kam si ho budeš zavádět.
A aby bylo jisté, že pomoc jde správným směrem, tak se na to zřídí další úřednické posty, co to budou řídit?
Nevidím pro to žádný důvod. Pokud se stále držím vlákna, on by postačil nanejvýš štempl od lékaře, že dotyčná osoba menstruuje.
Hleď, to je věc českých politických reálií.
Ačkoliv je to ještě druhý, také praktický aspekt, a sice že stát (nebo jiná organizace) dokáže tyhle základní produkty hromadně nakupovat levněji než jednotliví maloobchodní zákazníci. Jo a taky tampon tax.
Tohle jsme tu mimochodem měli: Původně chtěla Alena Schillerová ještě coby ministryně financí za ANO snížit DPH na menstruační pomůcky. Nakonec ale rozhodla jen o nákupu milionů vložek s tím, že část se rozdá. Seznam Zprávy zjišťovaly, jak to s nimi dopadlo. To je prostě neschopnost.
Menstruační potřeby lidem, kteří menstruují.Jsou si otevřít popcorn
Menstruační potřeby lidem, kteří menstruují
u chlapa se tomu řiká krvácení z nosu a věčinou nato stačí mokrej ručnik ale hlavně necpat se na záchodky který jako nejsou pro něj by se vyhnul pěstní zpětný vazbě :P :P :D ;D
Co říkáte na aktuální debatu o návrhu Pirátů, aby stát poskytoval hygienické potřeby pro ženy zdarma?Přijde mi to dost arbitrární a populistické. Pokud je někdo pod prahem chudoby / má problém koupit vložky, tak má nejspíš problém zafinancovat i řadu jiných věcí (péče o zuby, zdravá strava, ...), tj. tohle sice asi trochu pomůže, ale spíš by to chtělo holistický přístup.
Přijde mi to dost arbitrární a populistické. […] ale spíš by to chtělo holistický přístup.
Á, mýtické „systémové řešení“, kterýmžto požadavkem lze potopit cokoliv. Zrovna od kralyka, který šermuje nirvana fallacy zleva zprava.
mezitím (a možná důvod, proč je tady o tom vůbec řeč) Period poverty: Scotland first in world to make period products free a ve světě např. 20 Places Around the World Where Governments Provide Free Period Products
lidem pod úrovní chudoby
Má to takové hezké české označení – „means testing“ a z podstaty jednu vadu na kráse: ten byrokratický aparát pro posuzování, kdo tam spadá a kdo ne.
Na ryze praktické úrovni je tahle „úroveň chudoby“ a její (ne)řešení tématem poslední rok (kvůli cenám zvláště energií) nebo několik let (čovid). Česká byrokracie je nastavená tak, aby lidi spíše odrazovala mj. příšerným papírováním, dokládáním příjmů. Nějaký zjednodušený (čti: už nevyžaduje vysokoškolské vzdělání, několik dní vyhrazeného času a dostatek psychoaktivních látek) formulář k bydlení se objevil tuším až minulý měsíc.
Ale ano, jde i žvýkat za chůze, nebo jak se to říká.
Akorát to samozřejmě nemá tak dobrej Think of the women! PR potenciál...
No to je fakt hrozné, když někdo, koho se to třeba osobně dotýká, vede aktivistickou kampaň za zájmy svoje a řádově půlky obyvatelstva.
Má to takové hezké české označení – „means testing“ a z podstaty jednu vadu na kráse: ten byrokratický aparát pro posuzování, kdo tam spadá a kdo ne. (...) Česká byrokracie je nastavená tak, aby lidi spíše odrazovala mj. příšerným papírováním, dokládáním příjmů.Jo, to je validní kritika, ale nezdá se mi, že by řešením špatně fungující byrokracie mělo být rozdání vložek všem včetně (nebo dokonce z většiny?) lidem, kteří nemají až takový problém si je koupit, zatímco chudák bude stále stejně počítat korunky při nákupu jánevimtřeba pasty, mezizubáků nebo vitamínů...
Mně by jako úplné minimum přišlo snížení tampon tax, které evidentně předtím nedopadlo. DPH je sama o sobě z podstaty regresivní a v případě takového produktu, který je v podstatě zdravotní nutností pro půlku obyvatelstva, je regresivní tím tuplem.
Hleď. V těch potravinových bankách by to taky nebylo od věci, vedle kartáčku na zuby, ale to by nesmělo být provedeno tak humpoláckým způsobem.
Co se systému sociální podoby týče, on sice letos modrý pták Fiala po desítkách let opačné propagandy volá, že ani pro střední třídu není ostuda říct si o příspěvek, ale… ehm… Pozitivní strukturální změny v tomhle prostředí fakt nečekám.
DPH by měla být stejná na vše, s výjimkou případů, kdy chce stát snížit nebo zvýšit spotřebu (například cigarety).
To je normativní výrok. A já zase pro účely diskuze pronesu normativní výrok, že by stejná být neměla, protože…
Pokud řešíme problém "někteří lidé si nemohou dovolit základní potřeby", tak mnohem čistší rešení než snížení daně na vybrané zboží je dát lidem peníze.
…protože neelasticita poptávky.
On jeden z prvních výkřiků v debatách o základním příjmu zní: „iNfLaCe!!!1!“ Skutečně, trhy s komodifikovanými záležitostmi v oblasti základních potřeb (oblasti bydlení, stravy, zdravotní péče včetně menstruace,…) trpí nešvarem též známým jako price gouging.
Takže ano – provází-li rozdávání peněz dekomodifikace základních věcí.
Stejně jako v případě základní soběstačnosti ve strategických odvětvích. Ostatně základní fungování obyvatelstva je strategická záležitost.
To je normativní výrok. A já zase pro účely diskuze pronesu normativní výrok, že by stejná být neměla, protože…Dobre, myslim si, ze narovnani vyse DPH na 21% povede k lepsi prumerne kvalite zivota, pokud se penize co se vyberou navic rozdaji rovnomerne lidem. Snizena saba DPH na potraviny usetri nejvic penez tem nejbohatsim, protoze ti utraci za jidlo nejvic.
…protože neelasticita poptávky.
Takže ano – provází-li rozdávání peněz dekomodifikace základních věcí.Nechapu... nejlepsi by byl nejaky konkretni priklad, jak by rozdavani penez vedlo k horsimu vysledku.
Skutečně, trhy s komodifikovanými záležitostmi v oblasti základních potřeb (oblasti bydlení, stravy, zdravotní péče včetně menstruace,…) trpí nešvarem též známým jako price gouging.U komodit vetsinou plati, ze trh je relativne konkurencni, s nizkymi marzemi.
Stejně jako v případě základní soběstačnosti ve strategických odvětvích. Ostatně základní fungování obyvatelstva je strategická záležitost.Kdyz lidem rozdas penize (misto zbozi a sluzeb stejne hodnoty), tak to nezhorsi zakladni fungovani obyvatelstva.
Snizena saba DPH na potraviny usetri nejvic penez tem nejbohatsim, protoze ti utraci za jidlo nejvic.
Jídla se do člověka vleze jenom dost omezené množství. Leda by ho hned vyklopil a jal se tlačit do sebe další, ale tak nějak pochybuju, že to je běžná praxe (a teď nemyslím bulimiky).
U komodit vetsinou plati, ze trh je relativne konkurencni, s nizkymi marzemi.
Další, kdo nerozumí slovu komodifikace, tedy zda je věc, bytost, cokoliv, předmětem obchodu: Within a capitalist economic system, commodification is the transformation of things such as goods, services, ideas, nature, personal information, people or animals into objects of trade or commodities.
Což tradičně nebyla naprostá většina věcí, bytostí, prostředí… až posléze byly vynalezeny peněžní ekonomiky, otrokářství (chattel slavery), oplocování (enclosure),…
Kdyz lidem rozdas penize (misto zbozi a sluzeb stejne hodnoty), tak to nezhorsi zakladni fungovani obyvatelstva.
Diskutabilní. Každopádně to situaci pro obyvatelstvo nemusí zlepšit, což je tak nějak pointa.
Jídla se do člověka vleze jenom dost omezené množství. Leda by ho hned vyklopil a jal se tlačit do sebe další, ale tak nějak pochybuju, že to je běžná praxe (a teď nemyslím bulimiky).No ale nejbohatší jedí kaviár a pijou éau, zatímco chudí si kupují čočku a mouku za
Jídla se do člověka vleze jenom dost omezené množství. Leda by ho hned vyklopil a jal se tlačit do sebe další, ale tak nějak pochybuju, že to je běžná praxe (a teď nemyslím bulimiky).Jíst můžeš za 50 Kč za den nebo za 1000 Kč za den. Cena kávy ve Starbucks je kolem 100 Kč...
V pořádku.
BTW je ironické, že se někdo ohání „smažkami“ v zemi, kde prolívat se alkoholem je národní sport.
Od toho jsou adiktologické služby.
Od toho jsou ty adiktologické služby.
Celkově to nakonec vychází i levněji.
Mně by jako úplné minimum přišlo snížení tampon tax, které evidentně předtím nedopadlo.Na tom se určitě shodnem, tampon tax je retardovaná.
DPH je sama o sobě z podstaty regresivníNo to je, nicméně, pokud stížnost na means testing byla, že to je byrokracie, pak bych nechtěl vidět ty stížnosti na byrokracii kolem progresivní DPH. Nehledě na potenciální problémy ohledně soukromí.
progresivní DPH
Cože?
Jde o aspekt daňového systému jako celku. Když chci méně regresivní daňový model, dám nižší nebo žádnou DPH na (základní) zboží, ale vyšší jiné daně.
Šířeji je český systém kritizován (viz zase třeba OECD), za regresivní zdanění (především práce) a zároveň nízké sociální výdaje.
by bylo prospěšnější dát zdarma vložky, kartáčky na zuby a toaleťák lidem pod úrovní chudoby než dát zdarma vložky všemNa to je spousta argumentů pramenící z toho že to pak není UBI. (a tím jsme to převedli na jinou diskuzi)
Tolik teoretická dogmata.
Ve skutečnosti třeba člověk pobírající ten invalidní důchod 3. stupně má peníze do výše cca 300k korun zcela od státu¹, což v ideálním případě umožňuje život ve známém prostředí s rodinou, známými sousedy atd. – nikoliv zavřený v ústavu.²
Samozřejmě netřeba chodit tak daleko, letos se na hranici chudoby (nebo pod ní) ocitlo na polovinu domácností, takže zmiňované rozhodování, „zda koupit nudle, nebo vložky,“ je častější.
Že je struktura zdanění v ČR děs běs, není žádná novinka, ostatně viz např. srovnání a doporučení OECD.
¹ pomiňme, že peníze (měna) jsou od státu
² zavírání do ústavů je v Československu především bolševický přístup, ach ta ironie
Samozřejmě netřeba chodit tak daleko, letos se na hranici chudoby (nebo pod ní) ocitlo na polovinu domácností, takže zmiňované rozhodování, „zda koupit nudle, nebo vložky,“ je častější.Aha, takze rozpocet domacnosti se vyresi jeste vetsim prerozdelovanim, tentokrat vlozek. Ze by lidi by chodobou netrpeli kdyby jim stat nesebral 50%+ prostredku (a pres inflaci od lonska dalsich 16% (!) ) uz ti nedochazi.
Přinejmenším se tím omezí stresující vlivy, což umožní řadě lidí věnovat se smysluplnějším věcem.
Přerozdělování probíhá tak jako tak, rozdíly jsou v tom, od koho ke komu. Co už od lolbertariánů neslyšíme, je, kolik lidem seberou firemní vládci a byrokraté, případně o kolik si který dodavatel našroubuje marže, má-li k tomu příležitost.
Co už od lolbertariánů neslyšíme, je, kolik lidem seberou firemní vládci a byrokratéFiremnimo vladci muzes vypovedet smlouvu a nesebere ti nic - ekvivalentne ti vypovi smlouvu firma a ty uz ji neseberes nic (to je totiz v trznim prostredi to same). Zkus vypovedet smlouvu statnim byrokratum a zejmena Financnimu uradu.
kolik si který dodavatel našroubuje marže, má-li k tomu příležitost.Myslis treba aktualne *statni* CEZ?
Firemnimo vladci muzes vypovedet smlouvu a nesebere ti nic
Á, klasický lolbertariánský mýtus, že např. ekonomický nátlak neexistuje.
*statni* CEZ
Nejen, ale samozřejmě také. Pomiňme, že úplně státní není, potažmo naopak nesmí chybět narážka na ČEZký stát a jak se část politické reprezentace kroutí, když jde právě o zisky ČEZ.
Á, klasický lolbertariánský mýtus, že např. ekonomický nátlak neexistuje.Kolik lidi je ve vezeni kvuli ignoraci ekonomickeho natlaku, a kolik lidi je ve vezeni kvuli ignoraci statniho natlaku?
Jako libertarián (skutečný): stát je obvykle používán jako nástroj ekonomického nátlaku.
I samozvaný středopravičák Daniel Prokop si všímá např.: Máme hodně policistů v přepočtu na obyvatele, máme velký počet vězňů, máme velkou recidivu. Mimo jiné díky tomu, že ti vězni jsou zadlužení, tak se tam spousta lidí vrací. Máme obrovské tresty. Pamatujete si, když někdo ukradl rohlík? Dostal za to, já nevím, dva roky. […] Ale i podle Jakuba Drápala, který analyzuje ty tresty, tak je máme obrovské za úplně marginální věci, když ten člověk byl předtím trestaný. Zaplňujeme ty věznice, což má obrovské další náklady. Máme prostě tak fragmentovanou správu a vysoké náklady. To Češi kradou jen tak z plezíru?
Nicméně to je už dost daleko od na začátku nadhozeného tématu. Laskavý čtenář může postřehnout, jak plostenka utíká od řešení životních situací, které někoho skutečně trápí (vlastně celkem dost lidí), k frázím o snižování daní.
od řešení životních situací, které někoho skutečně trápí (vlastně celkem dost lidí), k frázím o snižování daní.Zivotni situace: Osoba nema na vlozky. Navrzene reseni: Snizeni danove zateze. Efekt: Osoba misto placeni dani utraci za vlozky. QED Ale chapu ze nekteri jedinci preferuji koupi hygienickych potreb pres statniho prostrednika s byrokraticko-korupcni prirazkou. Pametnice mohou vzpomenout a podelit se o dojmy z doby, ve ktere se stat montoval do damskych potreb posledne.
Laskavý čtenář může postřehnout, jak plostenka utíkáLaskave ctenarky si pamatuji moving goalposty a citove manipulace a udelaji si obrazek samostatne.
Máš chronický průjem?
Statisticky vzato nejspíš ne. Ani se nemusíš o každé potraviny z obchodu nebo vody z vodovodu rozhodovat, zda ho zrovna neriskuješ.
Jaký zase „komunisticky pridelovy system“?
Hleď výše ve vlákně: mezitím (a možná důvod, proč je tady o tom vůbec řeč) Period poverty: Scotland first in world to make period products free a ve světě např. 20 Places Around the World Where Governments Provide Free Period Products
Totální komunismus, který neprosadila ani KSČ.
v skotsku kde len prenajom bytu vyjde na 500+ libier mesacne, si niekto nemoze dovolit dat max 5 libier na tampony
Srovnej: Poverty in Scotland (před čovidem)
Mezitím byty v českých městech go brrr…
ze musis zacat ludom riesit jednotlive polozky spotreby
Nebo je to možná naopak a nějací ti lidi za to aktivně kampaňovali (někdy se tomu tuším říká občanská společnost), načež je i zastupitelé vyslyšeli.
a diky ni *snad* muzes jit az do minusu (pokud nemuzes, je potreba to fixnout (=povolit zapornou dan z prijmu))A jak se to teda liší od návrhu dát to těm lidem paušálně? Jenom jednou se to bude jmenovat vložkovné a jednou záporná daň z příjmu.
I clovek ktery ma zapornou dan z prijmu vygeneroval alespon nejake hodnoty pro sveho zakaznika/zamestnavatele.A tam by teda byl nějaký limit nebo jak? Nebo můžu mít zápornou daň z příjmu jakmile vydělám 1 Kč?
Jenže z těch 50 žen ti menstruuje jen 40, zbylých 10 připadne na příliš mladé, starě, těhotné, po operaci, nemocné a další.Lustrovat vek, pohlavi, tehotenstvi, nemoc a dalsi je politicky nekorektni, protoze i testosteronem narvany vyhazovac se muze prohlasit za menstruujici zenu (a vyhrat olympiadu, jit do zenske veznice, dostat tampony zadarmo,...).
Dále je dobré nepřehlédnout, že jsou tu skupiny jak mužů, tak žen (bez ohledu na menstruaci), které na tu úlevu nedosáhnou - takže SUMA nikdy nebude zcela vyčerpána, ale část prostě propadne - kamsi.Srovnej s aktualni situaci - vsichni plati ze sveho. Po mem navrhu si vsichni budou i nadale platit ze sveho a ekonomicky aktivni dostanou *slevu na dani* - nikomu se neublizilo, drtive vetsine se pomohlo. SUMA je vycerpana a propadla kamsi uz v okamziku odvedeni zaloh na DPH/socku/zdravko/prijem.
Taky je dobré si uvědomit, že každý měsíc to bude trochu jinak a daně se pořádají jednou ročně.Odpocet uroku na hypo, dary,... se taky vyporadavaji jen jednou rocne.
Po mem navrhu si vsichni budou i nadale platit ze sveho a ekonomicky aktivni dostanou *slevu na dani* - nikomu se neublizilo, drtive vetsine se pomohlo.Slevou na dani se ublíží všem protože bude míň peněz na ostatní věci. (ano, včetně různého rozkrádání, ale i tak stát furt něco dělá)
Slevou na dani se ublíží všem protože bude míň peněz na ostatní věci.Ale vzdyt toje dobre. Mensi prerozdelovani vzdy znamena vice svobody a omezeni miry koristeni statu a jim zivenych skupin na slusnych lidech!!!
tj. tohle sice asi trochu pomůže, ale spíš by to chtělo holistický přístupPřesně, divím se, že skoro nikdo takhle neuvažuje. Představoval bych si to nějak takhle: V rámci nějakého teoretického frameworku definujeme pro daný systém kritéria jako "kvalita života" (social utility) nebo "spravedlnost" (tak jak ji chápou pravičáci - kolik mi stát vezme a přerozdělí). To nám dá optimalizační problém, kde hledáme Pareto množinu systémů optimalizující daná kritéria. Jaký z nich vybrat už záleží na hodnotách a je to věc politického kompromisu. Tohle nám dá schopnost o tom jasně a systematicky přemýšlet a můžeme zabývat tím, jak jsou výsledky z tohoto modelu platné a použitelné v reálném světě. Z toho co jsem četl mi přijde dobrý cca takovýhle systém: - Základ sociálního systému je, že vybrané daně se rovnoměrně přerozdělí (formou UBI a veřejných služeb). Nad to se pomůže lidem, kteří to potřebují. - Přímá daň z příjmů z práce. Slyšel jsem i argument pro regresivní daň, je to neintuitivní, ale může ve výsledku pomoct i lidem s nejnižšími příjmy. - Vysoké zdanění spotřeby, ale naráží to na možnost nakupovat v zahraničí. - Nízká daň z kapitálových příjmů (teoreticky je prý optimální 0, v reálném světě to může být víc).
Co říkáte na aktuální debatu o návrhu Pirátů, aby stát poskytoval hygienické potřeby pro ženy zdarma? Gréta a Miriam sice Piráty nesnáší, ale tohle by u nich mohlo být malé plus.Je to super, kdyz to bude stat zdarma rozdavat vsem, tak se tim vubec nebude plytvat, a aspon tim pujde treba topit, v zime, ne? Preci je to z ciziho, a z ciziho krev netece. To vi kazdy. Celuloza hori stejne dobre jako drevo. kdyz se to proleje vyjetym olejem, bude to jak briketa. vyhrevne a ekologicke. Staci jen zvysit dane. Pro rovnost. A pokud by to zneuzivani nekomu mohlo zacit vadit, nebo by to treba stalo vic, nez hlavni soudruh naplanoval, jako vse, co kupuje erar, tak zamestname par tisic dalsich mladych ambicioznich soudruhu, aby delali revizory menstruace, to se vyplati. statnich zamestnancu je preci malo, a v rozpoctu mame furt prebytek, tak aspon investujeme do odborniku na pi.u.
Vida! Občas jsem si myslel, že seš kretén, možná jsem ti to někdy někde i napsal. Nevím, mám digitální demenci, takže to spíš budeš vědět ty. Občas jsem si rád početl, občas jsem tvůj blogpost přehlédl, ostatně sem už tolik aktivně nechodím, protože články nejsou a zaprasují to tady někteří chudáčci co si cosi kompenzují. Ale za mě dneska dobrý.
Chápu to nasrání na svět. V téhle době je to strašně samospádový. Je naopak težký nebejt hned rozpálenej doruda, když vidíš tu všudepřítomnou lidskou blbost okolních lidí, kteří by spíš měli držet hubu a sedět na prdeli s rukama pod půlkama, ne zasírat veřejný prostor na internetu (narozdíl od spousty chytrých, kterým to za to nestojí). Pak působíme jako národ blbě a sami se vzájemně akorát nasíráme.
Znám ten pocit. Před lety na tydíítu jsem si mohl tu a tam ulevovat dle potřeby. To na Rootu nejde ( ... a je to jedině správně. Poslední dobou (v řádu let) se mi myslím celkem úspěšně daří nechat to okolní blbost stoicky proplouvat kolem. Protože ono se to nezmění. Vždycky budou lidi, co kradou, včetně bílejch límečků. Vždycky budou kreténi co se vožerou a vlezou za volant. Vždycky budou vidláci, co fotí každou hovadinu ze svýho bezvýznamnýho života hned na instáč nebo se snaží dělat karyjéru na ťikťoku. Naprostý bezcenný nuly. Do hodně hlubokých sraček jsme od příchodu facebooku a iPhonu klesli a už se z nich nevyhrabem. Ser na lidskou blbost, charakterovou pokřivenost či připosranost většiny lidí z tohohle českýho stáda. Máš jedinou univerzální povinnost na téhle planetě, než tě to klepne: po biologické stránce posunout svoje geny o generaci dál, po morální stránce zajistit výchovou, aby tví potomci byli alepoš tací jako ty, případně o něco lepší. Nemusí to bejt o moc, jen je musíš vychovávat aspoň o trošku líp, než tví rodiče tebe (oni toho hodně posrali a ty jistě posereš taky, jen ať je toho méně, toť vše).
Prostě to ber stoicky a piš si tu co chceš. Ser na debilitu, lenost, ignoranci jiných. Pokud ti pomáhá chlastat, chlastej (ale s mírou a něco kvalitního). Pokud naopak ne, abstinuj. Ale hlavně ser na lidi, kteří ni intelektuálně, ni morálně nemají na to, aby chápali složitost tohoto světa. Prolétové budou vždy, ty se však nenech semlít tak, abys umíral s představou, žes „zvítězil, protože miluješ Velkého bratra“. Ser na to, nech to plavat. Nejcennější komodita, kterou máš, je čas a je blbost jím plýtvat. Remarque říkával, že cokoli co se ti stane, nemáš si brát osobně, nic na světě není tak důležité.
Anonymita byla na netu odjakziva. Dlouho to nikdo neresil az na par postizenych co se na anonymy z iracionalnich duvodu koukaji s despektem.Jestli ale ten despekt nepochazi z toho, ze clovek se uz dneska boji postavit za svuj nazor. Ale proc, kdyz uz je ta "anonymita"?
Nastesti uz je to za nama a treba GDPR k anonymite doslova vybizi a nevyuzit to se nevyplati.Wrong. Prekrocis hranici a nazdar. Ale to ty vis asi, ze?
Znáš někoho, kdo je má v Česku předepsané v dospělosti? To bych si rád přečetl.
Co jsem slyšel, skoro nikdo je nepředepisuje a i na psychoterapii jsou strašné čekací lhůty.
Pro představu: léčiva (hlavně Strattera/atomoxetin a omezeně Ritalin/metylfenidát) schválil SÚKL pro předpis v dospělosti až v roce tuším 2013 a prakticky jediný (kvalitní) zdroj informací v češtině byl (a stále je) projekt Nepozorní dospělí, jehož autoři byli jedni z mála (asi tří míst), kteří v Česku vůbec diagnostikovali a poskytovali terapii (vedle ještě tohoto specializovaného pidikroužku, o kterém byl i dokument v televizi).
Pokud máte podezření, že by se to vás nebo někoho ve vašem okolí mohlo týkat, projděte si ten web a hodně štěstí…
Mimo tyhle kruhy je realita AFAIK asi taková, že pokud si to nezačneš např. kompenzovat chlastem, na psychiatrii se s tebou nebudou ani bavit, jinak čekací lhůta půl roku, a pak co šest neděl dýchánek s někým, kdo si za těch několik týdnů ani nepamatuje, proč tam vlastně chodíš.
A to přestože jde o neurologickou poruchu, kterou jde kompenzovat pouze právě farmaky, příp. velmi specifickým způsobem života.
To mi přijde jako pozoru-hehe-hodný lakmusový papírek reformy psychiatrické péče. Ale hej! možná mám jenom neúplné informace a někdo ví víc.
a neni to škoda takle zkončit :O :O
btw furt tady byl prorokovanej koronadoom a nakonec nic nepřišlo lidi běhaj uplně všude bez roušek koronarýma když ji prej teda neva teplo/sucho by měla hopsat z člověka načlověka a špitály by měli bejt uplně plný. neni načase si přiznat že měl kapica vohledně rýmičky pravdu?? :O :P :D ;D
btw furt tady byl prorokovanej koronadoomByla prorokovaná nutnost zplošťovat křivku + očkovat (když už bylo očkování), což se přesně stalo :) No ale jinak tady byl hlavně prorokovanej ekonomickej doom, pokud okamžitě neskončí všechny opatření, dále doom státní totality, pokud se okamžitě neodmítnou očkování a do třetice byl prorokovanej doom vedlejších účinků očkování
ekonomickej doomAle ten mame. Rekordni deficity, staty zijici a rozdavajici na dluh, rekordni inflace...
dále doom státní totalityTen se snad nestal? Povinne ockovani, nezakonna opatreni, karanteny smskou, zavrena cela odvetvi ekonomiky, donucovaky proti lidem bez rousek, policajti zjednavajici si pristup do provozovny beranidlem, policajty na hranicich okresu, zakaz nocniho vychazeni, ostrakizace neockovanych, ...
Ale ten mame. Rekordni deficity, staty zijici a rozdavajici na dluh, rekordni inflace...Ano, ty jsou ale způsobeny téměř výhradně mezinárodní ekonommickou situací, problémy se supply chainy a teď válka. Je to analogické stagflaci v 70. letech a naši politikové, ať už jakýkoli, s tím nic moc neudělaj.
Ten se snad nestal?Do nějaké míry ano, ale pokud vím, předikce byla, že dočasná opatření nebudou dočasná. Z těch věcí, co jsi popsal, jich už moc nezbylo.
Ano, ty jsou ale způsobeny téměř výhradně mezinárodní ekonommickou situací, problémy se supply chainy a teď válka.Kroky statu po svete zpusobily tuto ekonomickou situaci a rozpady supply chains... Covidove divadlo byla ekonomicka sebevrazda v primem prenosu. Inflace i cena energii rostla brutalne uz i pred tou valkou, ale valka je jiste dalsi faktor.
Do nějaké míry ano, ale pokud vím, předikce byla, že dočasná opatření nebudou dočasná. Z těch věcí, co jsi popsal, jich už moc nezbylo.Ja nepsal, ze nebudou docasna. Podle meho staci jiz to, ze to bylo prechodne. A ze nezbylo? Ne natvrdo, ale za prve stat si to ozkousel a zjistit, ze nekteri degeni to akceptuji, a aby se mu to lepe na priste vyhlasovalo, schvalil si potrebne novely...
Vždycky jsem narážel na to, že jsou moje myšlenky dál než u těch ostatních. Občas si připadám jako stíhačka co letí nadzvukovou rychlostí, takže v okamžiku kdy lidem okolo mne dojde co jsem se jim vlastně pokoušel sdělit, už jsem zase o kus dál.To mě umrtvilo, lol.
Psal jsem, že si tak připadám, ne že bych se za ni považoval.
A není to poprvé, kdy jsem o něčem psal či hovořil v takovém předstihu. Zdejší blogy píšu od roku 2006 a už nesčetněkrát jsem se odkazoval na články co jsem tu v minulosti napsal. Na to, co bylo před érou internetu se moc odkazovat nemohu. Veškerá předsevzetí a pokusy o psaní deníku obvykle do deseti dnů skončily – vyžadovalo to soustředění a čas v době, kdy ho moc není. Stejně nemělo smysl vedení poznámek do notesu, abych něco nezapoměl. První věc na kterou jsem pokaždé zapomněl bylo to, kam jsem zrovna dal ten notes. A když jsem si vzpomněl, už bylo to co jsem chtěl poznamenat fuč, takže nemělo cenu v tom pokračovat. I tady se jako blogpost objevil jen zlomek toho co jsem kdy rozepsal. Nedopíšu-li blog jedním tahem, už se k němu obvykle nevrátím. I když existují výjimky, např. blogpost Pravice nebo levice. Rovněž rozepsaný o 11 let dřív, než jsem ho publikoval.
Já: „…o 11 let dřív”
Ty: „…o několik generací přede všemi ostatními.”
Na základě toho jednoduchého srovnání jsem usoudil, že si nejspíš vyměňuji názory s potomky Mickey Mouse, neboť jedině v takovém případě lze tvoje tvrzení vyhodnotit jako pravdivé. To pak ovšem leccos vysvětluje. Kupř. ten přízemní pohled na svět kolem sebe, bez špetky nadhledu a vize do budoucna.
OK, omlouvám se za zkomolení.Psal jsem, že si tak připadám, ne že bych se za ni považoval.
A není to poprvé, kdy jsem o něčem psal či hovořil v takovém předstihu.Já v tom předstihu nevidím nic zásadního. Prostě dva lidi napadlo totéž v rozmezí 11 let. U něčeho jako důchodový systém nic překvapujícího. Skoro bych řek, že se stalo kdekomu, kdo nad tím tématem aspoň trochu přemýšlel.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.