Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nemám nic proti migrantum – pokud se chtějí integrovat do naší společnosti. Ale jsem zastáncem jednoho metru, proto mi silně vadí zvýhodnění ukrajinských uprchlíků. Chápu, že situace v jejich zemi není jednoduchá, takže nemám nic proti tomu, že sem přijeli a rozumím tomu, že nechtějí být na obtíž. Ovšem situaci kolem sebe sleduji se znepokojením.
Kamkoliv dnes přijdu, jsem nucen komunikovat s ukrajinkami. Ok. Ale kam se poděli ti lidé co na jejich místech pracovali ještě před půl rokem? To nebyli žádní lumeni, o které se firmy přetahují. Byli to normální lidé, co to měli do důchodu daleko a byli rádi že mají práci.
A jsou místa, kde mi opravdu vadí, že jsem nucen komunikovat s cizincem. Když jdu jednat o úpravě nějaké smlouvy, tak bych se rád bavil s někým, kdo mi rozumí a je zároveň schopen objasnit mi věci kterým nerozumím, než tu smlouvu podepíšu. A ne, že se bude se mnou bavit jako já, když řeším nějaký problém s cizincem co neumí česky. V mém případě je prioritní problém vyřešit a ne vysvětlit. Proto je důležité, abych mu v prvé řadě porozuměl a nedopadlo to jako dnes ráno v krámě, kdy mi ukrajinská prodavačka neporozuměla kolik chci rohlíků. Řeknete si, prkotina. Ale jak by se vám líbilo vám kdybyste šli ke kadeřnici, a ta vás vzala strojkem rovnou na ježka jen proto, že vám dobře neporozuměla?
Asi bych to tak nevnímal, kdybych neměl dlouhodobý pocit, že nad tím přílivem lacinějších pracovních sil někdo v duchu jásá. Jak jsem zmínil v minulém blogpostu – myslím mi to v předstihu, a už před lety jsem registroval snahy politiků uvolnit stavidla ekonomické migraci. Jenže dokud se týkalo putování národů jen černoušků či arabáčů, bylo jasné, že jim to neklapne. Naše zaprděná středoevropská společnost je schopna akceptovat jen velmi malou dávku exotiky.
Vzpomínáte na Mirečka z básníků? Kdo by při té vzpomínce neuronil slzu dojetí, ale hlavně že tu nezůstal, co?
A už vidím ty zdejší paka jak mne opět nálepkují a projevují péči o můj sociální život. Ale mé exotické přátele věci kolem linuxu nezajímají, stejně jako tyhle nuly. Zdejší diskuze by pro ně byly ztrátu času protože nedělají to co já. A důvody, proč píšu blogy, už padly minule.
Jo. Nemáme spolu vždy na všechno stejný názor, ale jsme přátelé, co se chtějí spolu bavit. Takže pokud už se dostane na přetřes nějaké téma o kterém se někdo nechce bavit, a debata se blíží je kritickému bodu, raději překormidlujeme hovor jiným směrem.
Se mnou je to zkrátka tak, ze píšu a říkám věci co někteří neradi slyší, protože náznaky které mají vliv na můj úsudek sami nevnímají. Naposledy jsme vedli takovou debatu jeden táborový večer minulý měsíc, kdy jsem jim rozšlápnul jejich milovanou bábovičku jménem Jaroslav Foglar. Většina z nich vyrostla na jeho knihách, proto není divu, že nebyli schopni zkousnout mé pochyby o jeho morálních kvalitách.
Chtěli důkazy. Ale pokud bych se dělal pečlivé poznámky o kdejaké prkotině co jsem četl, abych ji pak mohl použít jako důkaz v takové chvíli, tak bych za sebou musel vláčet vozík, abych to uvezl. Od toho mám počítač, server a internet. Jenže když sedíte při ohni v týpi, nemáte nejmenší chuť začít něco dohledávat jen proto, abyste někomu dokázali, ze máte pravdu.
Protože tady otázka kvality mého vzdělání čas od času přichází na přetřes, vložil jsem tu snímky svých vysvědčení od první třídy až po vysvědčení maturitní. A jako bonus informaci o tom kdy jsem vykonal svou „službu vlasti”
Od roku 1975 furt ve škole a zatím co všichni kolem mne na jaře 1990 jásali, já měl takový pocit vyhoření, že mi bylo všechno jedno. Opakoval jsem tehdy ročník na „pajdáku“, a kromě školy chodil do práce, protože jsem se živil sám. Jenže když se pak díky plyšáku neučilo a já dostal po roce opět tu samou otázku, měl jsem toho akorát dost.
Chyběla mi jen jedna jediná zkouška – z geometrické optiky, která byla v zimním semestru. Jedna hodina, jednou za čtrnáct dní. To absolutně nejstupidnější učivo, jaké mohlo být, jenže tehdy za komančů byl problém se vlbec dostat k učebnici, Jednu mezi sebou sdíleli kluci na kolejích a ve škole mne to nikdo nikdy dřív neučil. Na základce to bylo učivo 9. třídy, do které už můj ročník nešel. Ti po nás už jeli cyklus osmiletý. A všimněte-li si známek na konci prvního ročníku tak vás mohu ubezpečit, že jsem nebyl sám, kdo měl takové známky. Situace byla tak kritická, že se ti rozumnější učitelé, co nás dostali od druhého ročníku, horko těžko snažili dohnat to, co zapinkali ti co nás měli v prváku, protože ignorovali fakt, že nás základní goniometrické funkce nikdo nenaučil.
Plyšákem pro mne také pominul důvod, proč jsem vůbec chtěl být učitelem. Za komančů jsem neviděl jiný způsob jak dosáhnout toho, aby alespoň z některých dětí nevyrostly úskočné, udavačské a prospěchářské svině. A po listopadu 1989 jsem se domníval, a pár let to tak i vypadalo, že se už situace ve školství změnila. Na rozdíl od jiných jsem to necítil jako „poslání”.
Když se nás učitela na základce někdy v šesté či sedmé třídě ptala, čím bychom chtěli být, prohlásil jsem před celou třídou, že bych chtěl být farářem. Takže už se nás raději nikdo takhle neptal.
Od roku 1980 už jsem měl svoji hlavu a chtěl jsem dělat jiné věci, než bojovat s větrnými mlýny či se sklopenýma ušima poslouchat jak mi někdo říká co mám dělat. Ovšem když se na to zpětně podívám, bylo potřeba počkat těch zmíněných 11 let, než jsem mohl začít dělat to co mne baví.
V tom roce 1990 jsem ještě netušil kam povedou mé kroky. Už jsem měl plné zuby pitomých zkoušek, při kterých učitele zajímalo jen to co se kdo nabifloval. Proto jsem ukončil studim a na podzim narukoval. A dál už je to jiný příběh, který začal ve vojenském špitále o rok později.
Jsem hrdý na svá vysvědčení, která jsou smutným důkazem toho, že se náš vzdělávací systém nezměnil. Jsem hrdý na to, že nemám žádný titul, i na to že jsem byl na konci čtvrťáku SPŠ strojní v Ostravě-Vítkovicích student s historicky nejhorším průměrným prospěchem na vysvědčení, za celou historii této školy, jehož jméno tehdy bylo pro výstrahu všem ostatním čteno ve školním rozhlase!
Tiskni
Sdílej:
Na idioty, co nepochopili kam mířím nemá smysl reagovat, ale jak sám píšeš: „co jsi přímo neřekl”.
Naopak velice přímo jsem řekl, že jsem zastáncem jednoho metru a proto mi vadí přiohýbání stávajících podmínek, jen aby se vyšlo vstříc stávající uprchlické vlně. A dále jsem také velice přímo hovořil o jásání na přílivem lacinějších pracovních sil.
Pokud jim někdo platí stejně, jako by platil někomu jinému, ok. Ale pokud někdo vypudí stávajícího zaměstnance, aby obratem mohl najmout lacinější pracovní sílu z ukrajiny, či odjinud, to už mi vadí.
Je zajímavé, že v okolních krámech obsluhovali donedávna lidi ze Slovenska. Teď se na jejich místech objevují lidé z Ukrajiny. A jak víš, těm, co dělají pod cenu říkám kurviči mezd. A neberu ohled na to je-li to někdo cizí, nebo můj vlastní otec. Ovšem apriori mi tihle lidé nevadí. Vadí mi ti, co zneužívají jejich situace k tomu, aby si urvali větší krajíc.
Vadí mi ti, co zneužívají jejich situace k tomu, aby si urvali větší krajíc.Takže Ukrajinci ti nevadí, tobě vadí Češi.
Sehnat někoho na stavby byl problém, kdo něco budoval (opravy velkých ploch, silnic, stavění mostů atd.), sháněl lidi, co to šlo.Tento problem je stale. Ukrajinci to nevyresili, jelikoz, jak pisi nase media, jsou prichozi temer vyhradne zeny a deti, jelikoz muzi ukrajinu opustiti nesmi, protoze ji musi branit!
i v zapadlé dědině dostala neteř do třídy na základce Ukrajinskou spolužačku. Nevidím v tom problémProblem na skolach to je a to zejmena tam, kde mladi ucitele neumi rusky a mlade ukrajinske dite neumi anglicky. Takova vyuka nema smysl a jen brzdi celou tridu. Nese to obrovske naklady.
Mentalita není nijak extrémně odlišnáMentalita ukrajincu je absolutne odlisna, cimz nerikam, ze je spatna. Porovnejte si ceske a ukrajinske zamestnance.
jsou pracovití a ti, co chtějí, se nemají problém naučit česky.Ano, vetsina chce pracovat i se nejak nauci cesky, to je treba uznat.
V zápisku narážíš na něco, co jsi přímo neřekl, tj. že Ukrajinci berou / vytlačují české zaměstnance.Ja bych nerekl berou praci, ale diky platnosti zakona nabidky a poptavky rozhodne snizuje cenu mistni prace, ale zrovna toto povazuji za absolutne pozitivni.
V Německu bez problémů dotlačily 12 leté syrské uprchlíky k maturitě i když ty děti při příchodu neuměli žádný evropský jazyk.Mas k tomuto nejaka data? Ja se obavam, ze toto legislativa opravdu ani neumoznuje. Tim spise v Nemecku, ktere je na toto prisnejsi nez CR.
Naopak každý debil tady argumentuje zpožďováním výuky ve třídě údajně způsobené pomalejšími žákyNe, jen debil tvrdi opak. Zeptej se ucitelu. Zeptej se zaku (treba svych deti), jak jedno dve deti dokaze zbrzdit celou tridu.
To s tím učením odněkud máš?Ano. Z prvni ruky od ucitelu na zakladnich a strednich skolach (znami a pratele). Je to o motivaci kazdeho individua. Nekdo je v pohode, nekdo ne.
Jsem hrdý na to, že nemám žádný titulJo, to se nejlíp pozná tím, jak tě to triggruje až do běla
pokud chceš na nějakém území přežít a žít, tak ti je zcela ukradené komu zrovna platíš daně.Jakože po roce 1938 bylo Čechům jedno jetli platili daně ČSR nebo Třetí říši? Kam na ty názory chodíš? To jsi skutečně v tak morálním rozkladu, že by ti bylo jedno, že ze svých daní platíš někoho kdo tě okupuje, bombarduje, zabíjí a znásilňuje tvoji rodinu a tvé sousedy?
jestli se nepletu Ales = Want.Je to tak.
Nemam nic proti migrantum ale...
Na titulu nezáleží? Tak proč tomu neodpovídají platové tabulky? Proč jsou nuceni ti co učí zpětně dodělávat papír, aby to mohli dál dělat?No protože Rakousko-Uhersko, jak jsem psal. Ve "státní správě", kam lze školství volně zařadit, prostě papír/písmenka potřebuješ. Je jedno z jakkoli skvělé či špatné školy, jde ryze o ten papír a písmenka.
A ta vysvědčení jsem nafotil pro ty, co občas podléhají zoufalství z toho, že z jejich ratolestí nic nebude,So message je, že z mizernýho vysvědčení může vyrůst směšně placená IT lopata s povahou Kapicy? No asi jsi nastartoval ekonomii doučování, lepší odstrašující example špatnýho prospěchu nikdo nevymyslí.
Foglar byl nejen teplouš, ale také pedofil. Ve skautingu nic neobvyklého...To ale bývají nejlepší vedoucí a učitelé. Viz třeba příběh Matěje a Tomáše. Sice tam možná bylo nějaké honění a kouření, ale pokud ano, tak ten kluk sám říkal, že se mu to líbilo. Akorát mu pak nějaká zamindrákovaná učitelka vsugerovala, že byl zneužívaný a způsobila mu psychické problémy (a učiteli problémy se soudem).
Foglar nebyl homosexuál. Už téměř 40 let se hovoří u takových lidí o „syndromu Petra Pana”, který jako první popsal americký psycholog Dan Kiley.
Zjednodušeně řečeno, jde o jedince co mentálně nikdy nedospěli. Ale pokud najdou svoji „Wendy”, nemají problém s tím se pomnožit. Což byl kupř. Baden-Powellůw případ, o kterém Tim Jeal ve své práci z roku 1989 usoudil, že byl rovněž latentní homosexuál.
Důraz by se podle kabinetu měl do budoucna klást na občanské vzdělávání, etickou výchovu, finanční a mediální gramotnost a kritické myšlení.Čili školy mají produkovat vymozkované lemply věřící ojropropagandě a neschopné jakékoliv složitější manuální činnosti. A realita: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kariera-trh-prace-prognozy-analyzy.A220824_161338_ekonomika_thee
Podle studie pak na trhu práce budou nejvíce chybět řemeslníci, a to asi padesát tisíc. Dále následují malíři, montážní dělníci, kuchaři a vývojáři softwaru. Naopak v důsledku digitalizace a automatizace se budeme potýkat s převisem pracovníků ve výrobě, provozovatelů prodejen, prodavačů, kadeřníků. Překvapující je také přebytek sedmnácti tisíc specialistů v oblasti práva, což činí čtyřicet procent pracujících v oboru.Těm vývojářům softwaru bych tak nefandil, dvanáctiletý Ind dokáže dělat appky pro mobil po shlédnutí pár tutoriálů na YTrubce, a vyjde mnohem levněji než český vegan.
Těm vývojářům softwaru bych tak nefandil, dvanáctiletý Ind dokáže dělat appky pro mobil po shlédnutí pár tutoriálů na YTrubce, a vyjde mnohem levněji než český vegan.Tohle už poslouchám 10+ let.
Překvapující je také přebytek sedmnácti tisíc specialistů v oblasti práva, což činí čtyřicet procent pracujících v oboru.Tak to bude mít paní v příloze konečně radost.
paní v příloze: Jsou prostě zaměstnaní jinde, nejlépe ve státní správě nebo v neziskovkách, kde ani jedna kategorie NIC NEVYTVÁŘÍ.
Na tom je vtipné, že i ty profese jako právníci, advokáti, daňoví poradci, celní deklaranti atd., které jsou formálně v soukromé sféře, jsou napojení na stát resp. složitost právního a daňového řádu a jejich existence a „potřebnost“ je přímým důsledkem přebujelosti státní byrokracie a regulace.