Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 14:32
Je až neuvěřitelné, kolik polopravd a mýtů člověk chytne z televize. Ale ani knihy jich nejsou ušetřeny a dokonce i takové, od nichž by to nikdo nečekal a kterým máme tendenci naprosto věřit. A tím nemyslím knihy o IT, nebo náboženské svitky. Mluvím o úplně obyčejných pohádkových knížkách.
Vynecháme zjevné mýty, jako žili spolu šťastně až do smrti (což je silně závislé na době až do smrti), Honza ležel za pecí a pak dostal půl království a princeznu a podobné věcičky.
No a dostáváme se k jádru věci. Každý, kdo zná knížku Povídání o pejskovi a kočičce, nejspíše zná díl Jak pejsek a kočička vařili dort. To je ta kapitola, kdy oba naházeli do dortu co se dalo. Nakonec se z toho pes, který jim dort ukradl*, málem otrávil. No a tam je jedna, na první pohled, nevinná poznámka, že jak pejsci, tak kočičky nejedí chleba. Takže ho do toho dortu vůbec nedávali.
Ale to, co považuji za zvláštní, že prakticky všichni to přijali za pravdu. Bohužel, jak náš pes, tak ani naše kočka tuhle povídku neznají a tak nevědí, že jim chleba vlastně nechutná. Naopak, oba (suchý) chleba jí. Jenže díky této pohádce mám tohle tvrzení tak zafixované, že mě to ještě občas překvapí, když je vidím si pochutnávat na chlebu.
* pejsek a kočička mají štěstí, že pocházeli z rozumné doby. Dnes by jim hrozilo trestní stíhání a vazba za ublížení na zdraví chudáka psa, který neudělal nic tak špatného, jen jim ukradl dort.
Tiskni
Sdílej:
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Co je na nich antropomorfního?
Přiznejme si otevřeně, úroveň vzdělání naši zvěře je mizerná. Nejen že psi žerou chleba zapovězený Čapkem, ale třeba ptáci včely, kterým se mají podle knih odborných vyhýbat. Hnízdí si to kde chce, žere si to co chce... chovaj se jako lidi!
Neberte ty pohádky doslova! Já Vás varuju. Kolikrát jsem byl v noci v lese! A myslíte že jsem potkal dvanáct měsíčků? Že mi dali jahody? Prdlačku! Jenom pět jich tam sedělo kolem ohně -- ostatní měli náhradní volno, červen cumlal lahváče, čuměl na debilbednu a nadal mi ani loknout, natož jahody!
Ještě tu máme výklad pohádek dle Freuda, či Junga. Zde by dort představoval orgasmus a chleba nejspíš kastrační komplex. Podle Junga se jedná o archetypy a tvorba dortu je symbolem pro výrobu kamene mudrců. Pak jsou tu výklad hermetiků, ale ty jsou hermetické a esoteriků, ale ty jsou esoterické a tak šmytec, konec a smajlík nakonec, aby to někdo nevzal vážně.
když to tak nepochybně je.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.