Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:23
Několik zdrojů se shoduje, že zapojit reproduktory s nižší impedancí než je minimální impedance zesilovače většinou znamená obláček dýmu a zničený zesilovač (a možná i něco dalšího).- a výkonových zesilovačů týče, tak to bude odhadem v 99.9% případů pravda.
A+B/AxB=?
žejo? Kdysy sem si takhle odprásk reprákama zesík v kombu vod basovky, tak mi to pak kámoš vysvětloval...
OPA ano..EZK s TDA ne..myslím že by se tim zabila kvalita celého řetězce..bezkompromisní je Dispre2, ale s tou cenou bude problém..špatná volba není ani : BVaudio; ovšem cena je vyšší..je tam kvalitní sluchátkáč TPA6120, celkově jednoduše krásné
čímž se získá zařízení, se kterým je už autor spokojen... přičemž z původního výrobku zůstanou akorát konektory a krabice.
S tím trafem to taky není dobrý nápad, to je zase frekvenčně závislé a zase by byl signál ořezaný o vysoké frekvence.Elektronkový zesilovače nepoužívaj nic jinýho. Když se použije třeba feritové jádro, tak by to zas moc hrozný nemělo být.
Já bych to strčil jak tu někdo navrhoval do nějakého zesilovače a sluchátka cpal až tam. Např nějakej reciever přes optiku připojitBohužel ty jsou dost drahé, jak na to koukám.
Ještě, že ten krám co mam já (X-Fi Fatality Champion) má výstup spešl pro sluchátkaJá to riskovat nehodlám. Zatraceně, zdá se, že nikdo u Juli@ nepředpokládá zapojení "levnějších" sluchátek.
Ale měl jsem je i vzadu strčený a nic se nestalo, takže buď je to kvalitní nebo ty sluchátka měli dost velkej odpor.
To máš z toho, že čteš návody, jinak bys je tam normálně prdnul a oni by hrály a myslim si, že bys v životě nepřišel na to že to má mít 2x větší odpor. Ale zas je pravda, že nevim jak hlasitě posloucháš, já obvykle potichu.Narazil jsem na to náhodou na diskuzi czc. Kéž by měli těch 120 ohm jak uvádí a ne 50. A moc hlasitě neposlouchám, rád bych slyšel delší dobu
„Ve Windows 2000 a XP by se měla objevit hláška 'Windows Logo'test. Jednoduše si jí nevšímejte a zvolte 'Continue Anyway'. I když Windows zobrazí tuto hlášku, ovladač je kompletně nainstalován a ověřen naší (ESI), takže používat kartu Juli@ je bezpečné.“
Nemuzete mi nekdo dat link jaky maji vyznam odpory na sluchatkach (krom toho, ze muze zvukarna vyhoret). Ja to pochopil tak, ze s vyssim odporem jde dolu vykon. Pak mi ale neni jasne, proc jsou ty skluchatka s vyssim odporem o tolik drazsi.Nejsem odborník, spíš absolutní začátečník, ale jak jsem pochopil informace různě posbírané z webu tak čím vyšší impedance, tím nižší citlivost na různá rušení a šum. Sluchátka s vyšší impedancí vyžadují vyšší výkon a proto se k nim používá zesilovač, aby bylo něco slyšet. Proto se spousta, hlavně levnějších, sluchátek vyrábí s nízkou impedancí aby to utáhl i ten nejslabší zdroj, jako je mp3 přehrávač. No, a já mám přesně opačný problém. Juli@ má vysoký výkon a když by se do obvodu zapojil menší odpor tak proudy přesáhnou nějaké určité maximum a přinejlepším by to nefungovalo.
BTW, jak jsi chtel modnout ty Sennheisery? Ty co sis vyhlednul maji nejake kurvitko, ktere chces oddelat?Podle informací na webu je (kromě barvy), jediný rozdíl mezi HD555 a HD595 kus plastu nalepený z vnitřní stany mřížky, který se dá snadno oddělat. Nejlepší foto, co jsem našel je asi tohle. To černé je kurvítko.
Nejsem odborník, spíš absolutní začátečník, ale jak jsem pochopil informace různě posbírané z webu tak čím vyšší impedance, tím nižší citlivost na různá rušení a šum. Sluchátka s vyšší impedancí vyžadují vyšší výkon a proto se k nim používá zesilovač, aby bylo něco slyšet. Proto se spousta, hlavně levnějších, sluchátek vyrábí s nízkou impedancí aby to utáhl i ten nejslabší zdroj, jako je mp3 přehrávač. No, a já mám přesně opačný problém. Juli@ má vysoký výkon a když by se do obvodu zapojil menší odpor tak proudy přesáhnou nějaké určité maximum a přinejlepším by to nefungovalo.Podle mne je to přesně naopak. Vyšší impedance je pro vyšší citlivost a menší výkon. Proto sluchátka ke krystalce, telefonu atd.. musí mít vysokou impedanci. Mají velmi mnoho závitů v cívce sluchátek a proto mají vysokou impedanci a citlivost. Rozezvučí je velmi malý proud, třeba z krystalky. Sluchátka a případně reproduktory s nízkou impedancí mají nízkou citlivost, ale vyšší výkon a rozezvučí je jen vyšší proud. Hodnotu impedance určuje cívka (a kondenzátory pokud je v reprobedně výhybka), žádné rezistory (odpory) tam nejsou.
Mozem kazdeho uplne suverenne uistit, ze 200mW nema sancu odpalit ziadny cip aj v obycajnom SMD puzdre SO8. Teplota takehoto cipu stupne snad o 2 stupne C.Jenom pro tvoji informaci - jsou dva způsoby, jak upálit čip. První je dlouhodobé tepelné přetížení, což je případ, o kterém mluvíš ty a který v této situaci s největší pravděpodobností opravdu nenastane a škody nenapachá. Druhý je okamžité přetížení některého z "výkonových" tranzistorů v tom čipu, tj. situace, kdy na něm zůstává příliš velký výkon, který se mění v teplo a který zničí přechod (pokud nejsou v tom čipu zabudované nějaké ochrany, které tomu zabrání). K takové situaci s největší pravděpodobností dojde, když ten výkonový stupeň zatížíš impedancí menší, než na kolik je stavěný. Ano, dost možná se to obejde bez obláčku kouře a dost možná se ani nestihne ohřát pouzdro, což ovšem nemění nic na tom, ti to potom už nebude fungovat.
Ja si taky myslim, zatim jsem timto zpusobem nevidel odpalenou audio vec. Zvukovky a podobny veci s vystupem na sluchatka vetsinou maj nadproudovou ochranu, rovnou na vystup ipoda sme pousteli velkej 4ohm reprak pouzivanej k basovy kytare, podobny TESLA repraky sem dlouhodobe pripojoval primo na soundblaster atd.Tahle zvukovka ale sluchátkový výstup vůbec nemá.
Pokud Vam umrel sluchatkovy vystup na zvukovce po pripojeni sluchatek s impedanci 50 ohm a mene tak zadat vraceni penez a koupit jiny vyrobek.
Zesilovac pro sluchatka dava asi 500 mW do cca 8 ohm. Staci tedy, aby vyrobce zaradil k jacku seriove odpory cca 4 ohmy a vystup je dokonale zkratuvzdorny.
Kazda zvukovka MUSI na sluchatkovem vystupu zvladat zatez i nekolika ohmu aniz by se poskodil zesilovac.
Na linkovem vystupu musi vydrzet i trvaly zkrat.
Na linkovem vstupu musi vydrzet i vstupni napeti minimalne 12 V stridavych.
Totez mikrofonni vstup.
Pouzitim soucastek za nekolik korun se zvukovka stava prakticky neznicitelnou. Pokud toto neni vyrobce schopen udelat tak od nej nekupovat.
Pravda no.
Nicmene k jakemukoli notebooku pripojite jakakoli i nizkoimpedancni sluchatka (i mene jak 16 ohm pro mp3 prehravace) bez jakychkoli problemu a nasledku.
To co jsem psal vyse je bezpodminecne nutne, aby zvukovka splnovala. U Vami vybraneho vyrobku naprosto bez diskuzi uz i vzhledem k cene.
Kazda zvukovka MUSI na sluchatkovem vystupu zvladat zatez i nekolika ohmu aniz by se poskodil zesilovac.Proč by musela? Protože kdejaký pitomec nemá ponětí o tom, že nejde zapojit cokoliv do čehokoliv? To beru u levných/integrovaných zvukáren.
>>>Proč by musela?
A proc by nemusela ? Kdyz to vyrobce defacto nic nestoji.
>>>To beru u levných/integrovaných zvukáren.
Ja to beru u jakychkoli zvukovek
Zkrat na vystupu neposkodi zesilovac dokud nebude met davat vykon.
Bohuzel kondik neresi zase stridavy zkrat.
Zadne stejnosmerne napeti na vystupu neni. Maximalne offset cca nekolik mV. Sluchatkovy zesilovac je v podstate vykonovy operacni zesilovac a odpor nekolik ohmu na vystupu vylouci riziko poskozeni teto soucastky.
Karta: L R - Sluchátka: L - R --------------------------------- L R G Karta: <><== ===== =======[ ||||| ~~~kábel~~~ | _____/ | / Sluchátka: <><== ===== =======[ ||||| ~~~kábel~~~ --------------------------------- L Levý R Pravý G ZemNesmí se zapomenout na to, aby se nepoužívaly oba kanály. Zapojí se tak oba repráčky sériově a impedance by měla být 100R. Mám-li přeházené kroužky na jacku, udělejte to tak, jak to je. Ne tak, jak píšu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.