Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:54
Tak, a je to tady. Po asi šesti letech se mi rozbila moje věrná Nokia 6131. Po nedávném pádu jsem zaznamenal výpadky mikrofonu, občas i sluchátka, což je zrovna u telefonu dost velký problém. Dočasně jsem to vyřešil stařičkým Sony Ericssonem T300, ale oproti Nokii je to hrůza. Hlavně klávesnice je mizerná (čti prťavé a strašně tuhé klávesy). Takže teď se sháním po novém mobilu. A to, jak se ukazuje, není úplně snadné. Proto tento „help mí, pls“ blog
Jaký mobil tedy vybrat? Jako OS bych volil Android. Ne, že by se mi tak líbil (Meego se mi líbí víc), ale ze současných systémů mi přijde nejzkousnutelnější. Nemůžu si pomoct, ale všechny (nejen) Androidí telefony mi přijdou na jedno brdo. Většina z nich jsou velké neforemné cihly, jeden vypadá jako druhý. Spousta z nich má naprosto mizernou výdrž. A teď z toho máte něco vybrat… :-/.
Jak by tedy měl vypadat můj vysněný telefon? Měl by být lehký (< 120g) a malý (určitě pod 4"). Rozhodně by měl mít kvalitní GPS – to je jeden z hlavních důvodů, proč chci smartfoun. Měl by mít kvalitní audio výstup, a to pomocí 3.5 jacku, protože s vendor-specific konektory mám hodně špatné zkušenosti.
Měl by taky něco vydržet. A to jak ve smyslu kvality zpracování – nechci nic rozvrzaného – tak výdrže baterie. Nepředpokládám nějakou extra výdrž při použití GPS ani s přístupem na Internet. Tak mimo zase nejsem. Ale bych rád, kdyby vydržel alespoň týden s pár SMS denně, občasným zavoláním a řekněme hodinou hudby denně – mimo civilizaci člověk telefon tak často nepotřebuje, ale když je vybitý, stejně dobře může člověk tahat v kapse/batohu šutr.
Příjemnou třešinkou by byla i podpora CyanogenMod.
Co jsem hledal, vypadají rozumně Sony Xperia, nejvíce se mi pozdává Xperia Go. Rozumně také vypadají Samsung Galaxy Y S5360 a Samsung Galaxy Ace S5830. A teď otázka do pléna – jaký smart phone byste s přihlédnutím na tyto požadavky doporučili?
Update: Takže výběr se víceméně zúžil na Sony Ericsson Xperia Active, Sony Xperia go a Motorola DEFY+. Žádný sice nesplňuje zcela mé požadavky, ale přijdou mi jako rozumný kompromis. V tuto chvíli mírně vede Xperia Active, protože se velice příjemně drží a je malá. Xperia go se mi líbí vzhledově i funkčně, dost mě ale odrazuje zabudovaná baterka a také její tvar (ostré hrany). Motorolu DEFY+ si osahám doufám zítra, ale po delším prolézání fór si nejsem úplně jistý, jestli chci telefon, na který výrobce co se týče SW updatů zřejmě docela kašle. Stále ji ale může zachránit CyanogenMod a příjemný tvar (pokud ji dostanu do pracek abych si ji zkusil).
Update 1: Tak jsem kompletně vyměnil kryt u Nokie. Kromě nalepovacího plechu okolo displeje, který jsem musel vzít z původního krytu (u nového nebyl) vypadá jako nová. Nový kryt ale nevypadá tak kvalitně, jako původní. Původní měl kompletně kovové panty, kdežto nový má kovovou jen osu pantu, zbytek je zřejmě plastový (ale povrchová úprava může mást). Podobně jako u předchozího krytu je vyndavací jen jedna část pantu, druhá je součástí krytu. Tahle vyndavací část byla u původního krytu zacvaknutá a držela tedy sama od sebe. U nového krytu tomu tak není, drží ji šroubek držící zadní kryt (pant totiž zároveň funguje jako protidíl pro šrouby).
Vzhledem k tomu, že mobil teď vypadá jako nový (a má i novou baterii), začínám přemýšlet nad tím, jestli má vůbec cenu pořizovat smartphone.
Přendání vnitřností jsem dokumentoval fotograficky, takže očekávejte v blízké době fotoblog s fotkami z operace.
Tiskni
Sdílej:
Předně - všechny androidí telefony jsou skoro stejné, liší se jenom rozlišením displeje a hrubým výpočetním výkonem (a potažmo výdrží baterie). Pak je tady iPhone, který se liší ještě operačním systémem.No právě. Kdysi se tefony tak nějak lišily víc, takže se mnohem lépe vybíralo. Apple po těch jeho excesech bojkotuji. Kdybych měl kupovat ne-smartfoun, tak bych už spíš opravil tu svou Nokii. Praskl u ní zadní kryt zrovna v místě, kde je jakýsi konektor, zřejmě pro sluchátko a mikrofon (když se prasklá část přitlačí rukou, vše funguje). Náhradní kryt se dá sehnat za pár babek (asi 300 Kč).
výdrž takisto nebola zlá, keď sa to moc nepoužívalo.Jak dlouho to tak zhruba bylo?
výdrž bola okolo 3 dní pri celkom intenzívnom používaní.To je docela dobré.
ale nakoniec si vybrala niečo iné, kôli nie moc kvalitnému lícovaniu.Hmm, tak to si ten mobil určitě musím nejdřív ošahat.
Mám SE Live with Walkman (stejný vnitřnosti, nemá klávesnici, větší displej, navíc hudební blbosti). Android rozhodně zkriplenej není. V notifikační liště čudlíky nechybí, v normálním Androidu totiž vůbec nejsou, přidělávají si je tam výrobci (třeba LG). Dají se vyřešit aplikací, řešilo se to tady 2 blogy zpátky. Ke kontaktům jsem datum narození asi nikdy nepřidával, takže v tom nemůžu sloužit, problém se zaseknutím času sem nikdy neměl (mobil mám půl roku). Launcher mi docela vyhovuje. CM jsem nezkoušel. Co se týče verze Androidu, jsem pořád na 2.3.
GPS je dobrá, výhodu má v tom, že kromě GPS umí i GLONASS. Funguje to normálně transparentně ve všech aplikacích, liší se to jenom číslama družic. Co se týče přesnosti, kterou udává, běžně jsou to 3 metry. Ale lepší nikdy není, i když mám třeba 15 družic a přímej výhled. S BT GPS Nokia LD-3W se dostávám někam k 1m.
K výdrži baterky - když ho nepoužívám, ubyde 1% za 1,5-2,5h (vyplý wifi, bluetooth, 3G). Pokud ho fakt drtím, dokáže si vzít 1% za 5 min (hry, a to asi jenom ty náročnější). Při běžným používání mi vydrží cca 2-5 dní. Záznam GPS trasy v Locusu vydrží cca 8 hodin. Jediný, co mě štve, je to, že se občas nějak zasekne a bere si 1% za 15 min, pomůže restart. Nevím, čím to je, možná to dělá nějaká aplikace.
ad Samsung Galaxy Ace:
- s plnou baterkou mi vydržel navigovat cca 2 hodiny (navigace OsmAnd a myslím že nejmenší jas)
- všechno se strašně kouše, Android 2.3 není žádná výhra, navíc moc málo RAM (myslel jsem že robot stejně jako tučňák vystačí s 64MB a poběží svižně jako na desktopu, opak je pravdou - z mých 278MB mi přes 220MB sežere jen Android). V prohlížeči (Dolphin Browser) otevřu pár stránek a někdy to prohlížeč ustojí s víc jak třiceti, někdy už při dvou padne
- Každodenně ho večer připojím na nabíječku vedle postele a ráno vytáhnu s plnou baterkou, takže mě to moc netrápí, ale jednou jsem přes noc neměl zásuvku a dva dny jsem s "běžným" používáním (trocha muziky, psaní sms) překlepal jentaktak.
- Displej mi příjde velikostně perfektní, ale DPI není žádná sláva (pod rootem se dá údajně upravit, v CyanogenMod je na to údajně aplikace)
- http://www.abclinuxu.cz/blog/iLinux/2012/9/mala-recenze-samsung-galaxy-ace-2 (mám tam komentář)
Díky za užitečné informace. Holt je vidět, že Dalvik je vlastně Java (a že se vyrojila spousta taky-programátorů). Ta nenažranost mě překvapuje.ad Samsung Galaxy Ace:
- s plnou baterkou mi vydržel navigovat cca 2 hodiny (navigace OsmAnd a myslím že nejmenší jas)
- všechno se strašně kouše, Android 2.3 není žádná výhra, navíc moc málo RAM (myslel jsem že robot stejně jako tučňák vystačí s 64MB a poběží svižně jako na desktopu, opak je pravdou - z mých 278MB mi přes 220MB sežere jen Android). V prohlížeči (Dolphin Browser) otevřu pár stránek a někdy to prohlížeč ustojí s víc jak třiceti, někdy už při dvou padne
Není zač, rád pomůžu
Mě ta nenažranost taky překvapila, říkal jsem si jak mi bude s 278MB blaze a ono s Androidem 4 bude i ten 1GB možná málo
Na druhou stranu pokud by měl mobil HW klávesnici, tak si vystačím víceméně i s konzolí (s framebufferem radši) a ncurses aplikacema
Já s 2.3 a 512MiB nemám problém. Pomalost jsem prakticky nezažil, snad jenom když hraju GTA3, tak se killne home app a pak chvilku trvá, než se to vzpamatuje. Ale jindy se mě to nestalo.
Tak to je skoro dvojnásobek RAM, to už něco znamená Já mám problém pustit skoro cokoli z toho, co se do miniaturní interní paměti vleze (kromě nejdůležitějšího mám všechno na kartě) a to už něco znamená. Není problém zaseknout se třeba v telefonním seznamu (na hodně dlouho), občas se Android "uspí" tak, že je ho potřeba natvrdo restartovat a určitě bych toho našel víc. Ale zase nemám problém jak přítelkyně s 2.2 - při delším psaní na klávesnici (stačí snad kolem 10 minut) se samovolně restartuje.
Popravdě mi příjde, že moje Pentium 200MHz s tučňákem na 64MB RAM (nonstop swapujícím) bylo svižnější. To mi taky připomíná, používám aplikaci Swapper, protože bez swapu kolem 200MB (100MB nestačí) mi nejde opravdu skoro nic.
Jo, Galaxy Ace mě lákal velikostí displeje. Na druhou stranu, představa takové malé paměti a ARMv6 procesoru mě odradila. A nelituju, já jsem zásek nezažil. Ten větší displej by to chtělo, ale spíš tak 4". Ale to je zas drahý...
Taky jsem zkoušel, mít na mobilu HW klávesnici a SW umějící pracovat s GSM modulem, tak už jedu čistě v konzoli na Debianu
Nojo, viděl jsem jednou a nemoh jsem od ní odtrhnout oči....až mě učitel nahnal násilím do třídy
On je CyanogenMod na Ace?! To jsem ani nevěděl, mrknu po něm.
Známej se ale svěřoval, že upgrade Galaxy Ace jeho přítelkyně nešel zrovna hladce (orig. FW přes Samsung software ve Win), tak se trochu bojim
Moc děkuju, podívám se po tom
(citlivost, přesnost, rychlost)Lepší telefony s tímhle problémy opravdu nemají...
Moje Nokia se rozbila! Co teď?...no teď si dáme DELI
Já si teď koupil Sony Xperia Tipo Dual a jsem celkem spokojený. Malý telefon (ale ne zas moc, 3.2''), ICS, výdrž velmi slušná (2-3 dny při běžném používání, 4 dny při střídmém) - na ebay se dá koupit i baterie s větší výdrží, svižné prostředí, 512 MB RAM, 750 MB místa v telefonu + 2.15 GB na interní flashce + 4GB na dodávané microSD.
Je to dual SIM, má notifikační diodu a je celkem laciný (3500,-).
Bohužel, myslím si, že Android ještě není ve stavu "vzít a používat", ale je ve stavu "vzít, tunit, ladit, tunit, ladit, resetovat, instalovat, deinstalovat, koupit novou verzi"No neviem, mozno je to proste tvojimi specifickymi poziadavkami, ale u mna to bolo presne tak ako pises, teda "zobrat a pouzivat". Nejake dodatocne ladenie tam, bolo, ale nie na urovni "aby to nejako slo". Teda pokial sa bavime o mobile. Na Asus Transformer (TF101) som sa teda "naladil" dost, ale to bolo v dobe, kedy tablety vyrabal prakticky len Apple a oddelitelna kombinacia s klavesnicou bola v zasade len o tomto jednom modeli.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.