Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:24
Jste zvyklí na americké rozvržení klávesnice a máte problémy se psaním znaků s nabodeníčky? Rozvržení klávesnice vok je to co hledáte! Už žádné přepínání na českou/slovenskou klávesnici kvůli písmenku. Navíc vám umožní psát typograficky správně :).
V základu jde o klasické Americké (us) rozvržení. Pomocí pravého altu se dají psát znaky s nabodeníčky (stejně jako na české klávesnici) a speciální typografické znaky („ … atd.). To ovšem není vše.
Stisknutím RALT+SHIFT+písmeno_s_nabodeníčkem napíše velký znak. Například stiskem RALT+SHIFT+3 dostaneme Š.
Stisknutím RALT+písmeno_které_může_v_češtině_mít_nabodeníčko napíše toto písmeno i s ním. Například stiskem RALT+e dostaneme é, navíc stisknutí RALT+SHIFT+e vrátí ě, takže není problém rychle napsat ó :).
Tohle zlepšení si ovšem vyžádalo odsun znaku € na RALT+w
Mrtvá čárka se píše RALT+= mrtvý háček je na RALT+SHIFT+=. Na klávesnici jde napsat i mrvou přehlásku a stříšku. Jsou mapovány na RALT+\ a RALT+SHIFT+|. Klávesou kerá se krčí vedle levého shiftu (pokud ji tam máte :) ) jde napsat zpětné lomítko, svislítko, ostré s a mrtvá dvojitá čárka.
Na klávesnici se dají psát typograficky správné uvozovky tedy: „takto správně“ :). Skrývají se pod RALT+' a RALT+SHIFT+' (tam co jsou i ty "špatné uvozovky" :) ). Dále je na RALT+. výpustka, tedy tři tečky…
Chcele–li pužít správnou polmlčku (půlčtverčíková pomlčka) stačí stiskonout RALT+-, stiskem RALT+SHIFT+- obdržíte správné matematiské −. Poslední specialitou jsou mezery, tvrdá mezera SHITF+SPACE a zúžená mezera RALT+SPACE.
Varianta czech je určená pro rychlejší a pohodlnější psaní českých znaků.
Na horní řadu kláves od 2 do 0 jsou mapovány české znaky s nabodeníčky. S shiftem se píší znaky stejně jako na americké klávesnici a s pravým altem čísla. Přes shift a pravý alt získáme velké písmeno s háčkem, čárkou. U s kroužkem a čárkou je mapováno na \|. Aby bylo možné tyto znaky napsat i na klávesnici bez klávesy vedle levého shiftu, je zpětlé lomítko a rouru mapováno na RALT+q, respektive RALT+SHIFT+q. Všechny ostatní klávesy fungují stejně jako ve verzi basic.
Dostupné jsou i varianty s rozložením qwertz, pro ty, kteří jsou zvyklí z české klávesnice, ale chtějí mít speciální symboly tam kde na americké, snad se to někomu bude hodit :).
Dobrého není nikdy dost a tak přichází na řadu slovenská verze :).
Ve stručnosti projdu rozdíly oproti české verzi.
V horní řadě kláves ľ nahrazuje ě, ť je místo ř. Pod RALT+SHIFT+R je ukryto ŕ, RALT+SHIFT+O vrací ô, RALT+] napíše ä, s shiftem Ä, stiskem RALT+SHIFT+A získáme ä, ľ lze napsat RALT+L, ĺ je pod RALT+SHIFT+L. RALT+; a RALT+SHIFT+; vrací ô a Ô, podobně je na \ (u enteru) ň s Ň, to si vyžádalo přesun mrtvé přehlásky a stříšky na \, který je vedle levého shiftu.
Je to velmi jednoduché. V prvním kroku do adresáře /usr/share/X11/xkb/symbols/
nakopírujeme suubor s rozvržením klávesnice (vok, vok_sk). V druhém kroku připíšeme do souboru /usr/share/X11/xkb/rules/xorg.lst
do sekce ! layout
řádek vok vogo's keyboard
(vok_sk vogo's keyboard
pro sk verzi). Nyní stačí v Ovládacím centru KDE přidat rozvržení klávesnice vok nebo vok_sk , a zvolte si požadovanou variantu.
Je to stejně jednoduché. První dva kroky jsou stejné, pak jen spustíte příkaz setxkbmap -layout vok -variant basic
(nebo czech
), setxkbmap -layout vok_sk -variant basic
.
jose17 připravil PKGBUILD pro českou verzi a PKGBUILD pro slovenskou verzi.
Rozvržení je určeno pro xorg 7 a je odzkoušeno na Arch Linuxu 0.8 a KDE 3.5.5. Model klávesnice: Obecná 105 kláves.
Původní verze vok, aneb Česká (progrmátorská)
Tiskni
Sdílej:
Error activating XKB configuration. It can happen under various circumstances: • a bug in libxklavier library • a bug in X server (xkbcomp, xmodmap utilities) • X server with incompatible libxkbfile implementation X server version data: The X.Org Foundation 10900000 If you report this situation as a bug, please include: • The result of xprop -root | grep XKB • The result of gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbdKlávesnice se pak zobrazí v seznamu, ale nejde na ni přepnout.
Zdroje byly přesunuty na GitLab: https://gitlab.com/vojta_vogo/vok/
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.