Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 11:03
Ale pravda je taková, že zjistit průměrný plat v USA je téměř nemožnéA zas naopak, paci sa mi udavanie rocneho prijmu. Asi pred rokom sa mi jeden kamarat stazoval,
Medián je lepší, ale také toho zase tak moc nevypovídá, lepší by byl celý graf zastoupení jednotlivých úrovních. Jenže ani ten zase nic neříká o tom, za co ti lidé ten příjem mají.
Navíc si myslím, že je něco v nepořádku už na tom zkoumání, kolik berou ostatní. Mne třeba nijak zvlášť nezajímá, jaký má soused příjem. Mnohem důležitější je, jestli mi můj příjem stačí na dosažení životní úrovně, s jako budu spokojen. Pokud ano, jsem v pohodě. Pokud ne, buď se budu muset smířit s nižší nebo s tím něco udělat.
Dobře, zkusím modelový příklad. Vezměme živnostníka, který vygeneruje hrubý zisk (výnosy-náklady resp. příjmy-výdaje) podle metodiky roku 2007 ve výši 25000 Kč měsíčně, tj. celkem 300000 Kč. Těch 300000 Kč je daňovým základem, takže jeho daň z příjmu činí 33012 Kč + 25% ze základu přesahujícícho 218400 Kč, tedy 53412 Kč. Tato daň se dále sníží o částku 7200 Kč (nemá-li jiné uplatnitelné položky), takže celkem zaplatí na dani z příjmu 46212 Kč. Pro zdravotní a sociální pojištění se počítá vyměřovací základ ve výši 50 procent daňového základu a z něj se platí 13.5 procenta zdravotní a 29.6 procenta důchodové pojištění (nemocenské pojištění není povinné). Na zdravotním pojištění tedy zaplatí 20250 Kč a na důchodovém 44400 Kč. Celkem tedy ze svých 300000 Kč odvede 110862 Kč.
Předpokládejme, že v roce 2008 bude stejně úspěšný. Podle nové metodiky není zaplacené zdravotní a sociální pojištění daňově uznatelným nákladem, takže daňový základ bude 364650 Kč. Jednotná sazbě daně z příjmu je 15 procent, odečítá se 24840 Kč, takže na dani z příjmu zaplatí 29858 Kč. Zdravotní a sociální pojištění se počítá podle stejných pravidel, ale z vyššího základu, takže zdravotní bude 24614 Kč a důchodové 53968 Kč, celkem tedy 108440 Kč.
Nakonec tedy bude čistý zisk skoro stejný, ale za rok 2007 dělá daň z příjmu asi 42 procent odvedených částek, zatímco za rok 2008 už jen asi 28 procent. Pokud by měl náš modelový živnostník i další odpočty (manželka, dary, úroky ze stavebního spoření nebo hypotéky), byl by ten rozdíl ještě výraznější. Výpočty nejsou úplně přesné, protože si nepamatuji z hlavy pravidla zaokrouhlování, tak jsem všechno zaokrouhloval na koruny, ale jako ilustrace to stačí.
Ale prdlajs, vážený pane. Živnostníci podnikající ve službách si můžou odečíst 50 procent z příjmů od základu daně, takže jeho základ nebude 300000 ale jen polovina.
Než začnete používat silná slova, přečtěte si pořádně příspěvek, na který reagujete:
Vezměme živnostníka, který vygeneruje hrubý zisk (výnosy-náklady resp. příjmy-výdaje) podle metodiky roku 2007 ve výši 25000 Kč měsíčně, tj. celkem 300000 Kč.
Takže je tam jasně řečeno, že těch 300000 Kč nejsou příjmy, ale už příjmy po odpočtu výdajů (resp. výnosy minus náklady). Vykázat náklady podle účetnictví (nebo daňové evidence) a pak si navrch ještě odečíst paušální by mu u finančáku asi neprošlo… :-)
mě bylo hned divný že se odvoláváte na jakousi podivnou metodiku, která nemá s reálným ziskem (tj příjmy mínus skutečné výdaje
Termín "metodika" se vztahuje ke skutečnosti, že pro rok 2007 je zaplacené zdravotní a sociální pojištění daňově uznatelným výdajem, ale pro rok 2008 už ne (analogie "superhrubé mzdy" pro OSVČ). Proto jsem považoval za nutné upřesnit, kterou verzi "hrubého zisku" mám na mysli.
Co se týká reálnosti zisku, je IMHO tato hodnota naopak reálnější než ta, která se bere jako daňový základ pro rok 2008, protože mnohem více odpovídá tomu, co se v účetnictví vykazuje jako "hrubý zisk před zdaněním". V běžných případech se liší jen o další daňově neuznatelné výdaje jako soukromé jízdy, pokuty apod.
A proč se vůbec obtěžujete počítat hodnotu, která nemá z ekonomického hlediska pražádný smysl, a pak ji s něčím porovnávat?
O jaké hodnotě to mluvíte? Vzal jsem hypotetického živnostníka, který má dva roky po sobě stejné příjmy (výnosy) i výdaje (náklady) a spočítal jsem, kolik po oba roky zaplatí na dani z příjmu, zdravotním a sociálním pojištění. Dělal jsem to proto, že jsem byl požádán, abych ilustroval své předchozí tvrzení, že zatímco už dnes platíme na zdravotním a sociálním pojištění více než na samotné dani z příjmu, s daňovou reformou se to ještě prohloubí (daň z příjmu klesne a zdravotní a sociální pojištění vzroste).
Nicmene protoze presne vime, kolik mame ted lidi v jednotlivych vekovych skupinach, tak dost presne vime, kolik budeme vyplacet duchodu v kazdem dalsi roce a nekdy za par let bude na ucte socialniho pojisteni manko, ktere rychle poroste.
Pokud se nezmění systém důchodového pojištění. Jenže na něčem takovém by se musela dohodnout vláda s opozicí a už sama taková myšlenka připadá většině politiků (z obou stran) nebezpečně rouhačská…
Důvody jsou různé. Někdo bere tak málo že by se styděl, jiný naopak zase tak moc že se bojí aby ho nenahradil někdo lacinější...Někdo má v pracovní smlouvě se zaměstnavatelem dohodnuto, že nikomu nebude říkat, jakou má mzdu.
Proč si jednoduše nesežene dalšího tahouna
Třeba proto, že to není tak jednoduché?
... tak mění klub dvakrát do roka, ...Business Dictionary: Job Jumper or Job Hopper Individual who changes jobs frequently. Being categorized as a job jumper is detrimental to one's career since it indicates an inability either to make a commitment to an organization or to maintain employment.
tak mění klub dvakrát do roka, jen proto že cestovat je sranda
Zajímavé, že řada špičkových sportovců nezřídka odmítne i o něco výhodnější nabídku, protože si už na daném místě zvykli, manželka tam má kamarádky, dítě je zvyklé na školu, má tam kamarády atd.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.