Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:00
Nyni jiz neexistuje zadna instituce, ktera by zajistila, aby se z hochu stali chlapiOna to už desítky let nezajišťovala ani ta armáda
a proto je tolik rozvoduTo byl vtip nebo jsi mimo (alkohol, fet)? Procento rozvodu je strasne vysoke uz spousty let, davno pred zrusenim vojny. Ale treba me vyvedes z omylu a ukazes mi graf rozvodovosti s vyznamnym skokem vzhuru po datu zruseni branne povinnosti.
Civilizačně a zeměpisně nejbližší je nám Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko.No však. Až na Rakousko jsou to všechno státy NATO, tedy se s nimi paktujeme.
ze nam tu ceskou pudu vlastni cizaci (nizozemci, anglicani, rusove apod), ze vetsinu velkuch firem taky, to nikomu nevadiTím bych si nebyl tak jist, to vadí mnoha lidem (a nejenom komunistům).
Až se Amerika přestane chovat jako vládce vesmíruProblémem je, že ona skutečně mocností číslo jedna je. A tudíž má na své chování svým způsobem nárok.
To, že jsme malý stát, neznamená, že musíme vlézt každému do řitiPořád tu někdo argumentuje Mnichovem. A co opačný pohled: jste rádi, že jsme před Mnichovem nevlezli spojencům do řiti tolik, kolik bylo pak třeba?
Až se Amerika přestane chovat jako vládce vesmírutakovej malej problem - Amerika v soucasny dobe JE vladcem planety. At si rika kdo chce co chce, je to tak. Jaky ma radar nevyhody - ze tu bude par akru zeme pod nadvladou cizi zeme? Prosim vas, stejnym zpusobem fungujou napriklad velvyslanectvi nebo Karlovy Vary. Ze se z CR stane ponectialni vojenskej cil? Nevim jestli si to uvedomujete, ale CR je vojenskej cil uz od doby, kdy nejaky praotec Cech se rozhodl, ze ta hora Rip je takova super pekna, ze kolem dokola jsou super hory co nas rel. chranej a ze bude tedy naprosto skveli zakempit uprostred evropy, presne na rozhrani vychodniho a zapadniho bloku. Pak jsme tomu nasadili korunu vstupem do NATO (pokud budu chtit napadnout NATO, jednoznacne zacnu nahlej utok na maly staty, ktery si muzu podrobit behem nekolika hodin. Jak dlouho by podle vas trvalo, nez by se CR pripadnymu agresorovi vzdala?). CR je v pozici takovy predsunuty hlidky, takovyho detektoru, jestli je pro Americany bezpecny ten flek jmenem evropa jeste nechat mimo mapu. A ze nam na tuhle super funkci chtej dat hi-tech zarizeni je jenom dobre.
(...) Prostě jestli radar vadí více než 50% obyvatelstva, nemá tady co dělat, a nějaký tupý výraz klause/topolánka/paroubka/dosaď_co_chceš to opravdu nespraví (...)Takových věcí, které vadí víc než 50 % populace, je
... a uvedl několik příkladů, na kterých se asi shodneme, že většina populace by byla pro (anebo proti)To se neshodneme, protoze vy o nazorech vetsiny netusite vubec nic, akorat varite z vody. Vetsina lidi si nic takoveho naprosto nepreje, naopak chapou, ze musi byt dane a musi se pracovat. Pokud mi chcete oponovat, uvedte konkretni pruzkum. Ja zadny takovy neznam.
Samotný fakt, že si více než 50 % populace něco přeje nebo nepřeje, ještě neznamená, že je to to nejlepší řešení. A mluvím o ČR právě dnes. Tečka. Hotovo. Nic jiného mi, prosím, nepodsouvejte.Ani samotný fakt, že nějaká vláda či parlament o něčem rozhodne, ještě zdaleka neznamená, že je to nejlepší řešení. A mluvím o ČR právě dnes. Rozdíl je právě v té odpovědnosti. Politik (zastupitel) nemá v našem kulturním prostoru odpovědnost naprosto žádnou - ani osobní, ani společenskou, ani historickou. Špatné řešení (špatné pro společnost, stát, občany) se zpravidla neprojeví ani na jeho osobní finanční situaci (ledaže se zlepší díky korupci), ani na jeho společenském postavení (kolik politiků/poslanců dokázalo složit funkce v případě nějakých prokazatelných chyb?). A ta historická? Dokázal byste najít aspoň pár typických příkladů z novodobé české politiky, kdy o něco takového někomu mohlo byť jen teoreticky jít?
No, ale ve Švýcarsku je taky mnohaletá tradice demokracie+kapitalismu se zodpovědnými občany, ne myšlení pokroucené komunismem s půlkou národa na různých sociálních dávkách. Můžeme tu ten experiment s přímou demokracií zkusit, ale bojím se, že to dopadne o dost hůř než ve Švýcarsku.Existuji studie, ktere dokazuji, ze ta kauzalita je presne opacna, totiz ze zavedeni prime demokracie zpusobuje zodpovedne obcany a ne, jak se mylne domnivate, ze zavedeni prime demokracie zodpovedne obcany vyzaduje. Jsou zminovany v knize, o ktere jsem mluvil. A mimochodem, to si vazne myslite, ze Svycari byli zodpovednejsi (a vzdelanejsi) v druhe polovine 19.stoleti, po obcanske valce, v dobe, kdy si zakladali primodemokraticky system, nez Cesi na zacatku 21.stoleti? Nebo ze Americane byli zodpovednejsi (a vzdelanejsi) pred 1. svetovou valkou, kdy progresivisticke hnuti zavedlo primou demokracii do tretiny Americkych statu?
No, ale ve Švýcarsku je taky mnohaletá tradice demokracie+kapitalismu se zodpovědnými občany, ne myšlení pokroucené komunismem s půlkou národa na různých sociálních dávkách. Můžeme tu ten experiment s přímou demokracií zkusit, ale bojím se, že to dopadne o dost hůř než ve Švýcarsku.Otázka je, kde se mají občané zodpovědnosti naučit... ze stylu vládnutí geniálně orwellovským doublespeakem nazvané "občanské demokratické" strany, která se profiluje zejména na plíživém potlačování občanských a demokratických principů? To je jako zakázat dítěti sedat na kolo, protože na něm ještě neumí jezdit...
nicméně zastupitelská demokracie má (může mít, měla by mít, dosaďte si...) v mnoha směrech oproti její přímé sestřičce zásadní výhody, pokud tedy neuvažujeme po Paroubkovsku v horizontu maximálně několika týdnů.Naše tzv. zastupitelská demokracie ale uvažuje v horinzontu maximálně několika málo let (volební období), a to ještě tak, aby hlavě bylo výhodné pro "zástupce" a nikoliv pro zastupované. Kromě toho se nejedná o skutečnou zastupitelskou demokracii, protože své tzv. "zástupce" ani nejmenujete (dáváte pouze stranickému vedení mandát, aby je jmenovalo), ani je nemůžete odvolat, pakliže s jejich zastupováním nejste spokojeni. Když se tak podívám do našeho parlamentu, nějak nemám pocit, že by mě někdo zastupoval a už vůbec nevidím, že by to byli lidé kompetentní rozhodovat o tom, o čem se šíří propaganda, že by to "lidi" v referendu určitě špatně rozhodli. Například o radaru naprostá většina poslanců tvrdí, že nic nevědí, ale budou se řídit pokynem strany. Tam taky nevědí o radaru nic, ale zato asi vědí, jaké výhody pro stranický sekretariát do příštích voleb a zakulisních čachrů bude mít hlasovat tak či tak, případně kolik se může po odchodu do politické výslužby uskutečnit "křišťálově čistých" a geniálních obchodů s akciemi. Když si lidé v referendu rozhodnou špatně, tak ponesou následky svého rozhodnutí. Když rozhodnou špatně politici, tak taky ponesou následky lidi, nikoliv politici. Na začátku radarového skandálu se hodně krafalo o tzv. "politické odpovědnosti" (Parkanová atd.), což je zejména v Česku naprostý výsměch, protože politická odpovědnost = žádná odpovědnost. Naštěstí aspoň tohle už z nevymáchaných hub politiků zmizelo. Zastupitelská demokracie má vážnost a plní svoji funkci tam, kde je politik aspoň částečně společenskou kulturou svými občany kontrolován. Například se to projevuje tím, že odstoupí nebo se stáhne z politiky vůbec, pokud se dopustí něčeho, co je společenský prohřešek, anebo pokud s jeho politikou jím zastupovaní výrazně nesouhlasí. U nás je politická kultura na úrovni bolševiků, pouze zatím akt voleb je ještě svobodný, ale na tom aktu samotném záleží jen jednou za čtyři roky. Pak už jsou zvolení vrchnost, která svěřenou mocí prosazuje své vlastní zájmy.
Amíci jsou naši spojenciUSA jsou spojenci především samy se sebou. Jejich "netradiční" spojenci se tradičně rekrutují z okupovaných území (západní Evropa) nebo z banánistánů (a diktatur), které jsou buď spojenci nebo darebáci. Přechod mezi těmito dvěma kategoriemi není určován vládou v onom banánistánu, ani mírou jejího objektivního darebáctví, ale jen a pouze momentálními zájmy USA.
ale sdílíme s ní pohled na světvypěstovaný hollywoodskými filmy
vážíme si demokracie a lidských právV Americe pro Američany.
potřebujeme kupovat od Arabů ropu...Jo, to potřebovat rozhodně budeme, až z Ruska nic nepoteče. Jak tomu ale dopomůžou USA, to netuším. Jste si tak jistý, že budou kvůli loutkovému státečku organizovat ropnou pomoc z loutkového ropného státu na Blízkém východě?
Paktovat se s Amerikou je rozhodně lepší volba než s Ruskem (Čínou, Íránem, KLDR, whatever).Proč se vůbec potřebuje země EU s někým třetím "paktovat"? Proto, aby se EU náhodou nestala sama mocností?
Nechat jim postavit jeden radar na kopci je naprostá maličkost....jen dva prstíčky...
kdyby ten radar nepatřil USA, ale NATO. To je otázka peněz, Američani do své bezpečnosti investovat chtějí, Evropa je tradičně zdrženlivější.To je otázka smyslu a účelu toho zařízení. Máte pravdu, Evropa je holt zdrženlivější v investici do americké bezpečnosti. Co dělat, eurokrati jedni blbí!
Ale nevidím v tom velký problém a dokonce si myslím, že časem dojde k začlenění do NATA.Já si dokonce myslím, že nikoliv. Proč taky.
Pokud s námi Američani nehrají, tak je možné smlouvy vypovědět (lhůta 2 roky).Cha cha cha cha. Tak jdeme dál.
kdyby radar byl v Polsku a někdo po něm vystřelil, tak jsme my, čeští Pepíci, taky ve válce - jsme totiž v NATO a útok na jednoho člena je útok na všechny.To je sice hezká mytologie, ale neškodí si smlouvu NATO aspoň přečíst. To, že stát NATO má v případě napadení jednoho z členů podniknout takovou akci, jakou uzná za nutnou, ještě automaticky nezajišťuje obranu území. ... dojde-li k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Doslova to není ani tak pojistka jednotlivých malých státečků, ale spíš apriorní legitimace vojenských zásahů těch velkých "s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru" - což je formulace, která v konkrétních případech může být podrobena příhodnému výkladu. Nemluvě o tom "jakou bude považovat za nutnou". BTW perlička: Pro účely článku 5 se za ozbrojený útok na jednu nebo více smluvních stran pokládá ozbrojený útok [...] na ozbrojené síly, lodě či letadla kterékoli smluvní strany, jež se nacházejí na těchto územích nebo nad nimi nebo na kterémkoli jiném území v Evropě, kde byla umístěna okupační vojska kterékoli smluvní strany v den vstupu této smlouvy v platnost, nebo ve Středozemním moři, nebo v severoatlantickém prostoru jižně od obratníku Raka. Takové Německo tedy například nemá šanci z NATO vystoupit, neboť území NATO je tam, kde jsou na území (západního) Německa ozbrojené síly, lodě či letadla kterékoliv smluvní strany. Proto jsou taky Američani v Německu tak pevně usazeni i 60 let po skončení války...
Doslova to není ani tak pojistka jednotlivých malých státečků, ale spíš apriorní legitimace vojenských zásahů těch velkých "s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru" - což je formulace, která v konkrétních případech může být podrobena příhodnému výkladu. Nemluvě o tom "jakou bude považovat za nutnou".Myslel jsem to tak, že pokud bude Írán (nebo někdo podobný) bude střílet rakety po Polsku (Maďarsku, Německu, Řecku, ...) jsme v prdeli ať u nás nějaký radar je, nebo není. Hele, já o USA žádné iluze nemám. Ale jaké výhody pro nás bude mít, když jim ten radar zatrhneme. Rusko nám zlevní plyn a Írán ropu?
No, dejme tomu. Ale "hledáme nejmenšího gaunera, který nás kdyžtak vytáhne z průšvihu" a "sdílíme s nimi pohled na lidská práva, proto jsou naši spojenci" jsou dvě zatraceně různé věciPokud se bavíme o celosvětovém kontextu, pak s USA sdílíme stejný pohled na lidská práva a demokracii a není mezi námi, západní Evropou a USA žádný rozdíl. Pokud se na to budeme dívat z pohledu západní civilizace, pak tu jisté rozdíly jsou, ale to jsou rozdíly, které vnímáme jenom my. Každopádně metoda není dohadovat se mezi sebou (třeba Evropa s USA) a nechat různé diktatury v klidu vraždit lidi, ale navenek vystupovat více méně jednotně a tyhle excesy si vyřešit interně mezi sebou. Ono to pak jinak dopadá tak, že Evropa vytýká pár desítek nebo stovek vězňů v Guantanámu, a přehlíží třeba vraždění tisíců lidí v Iráku. Špatně je samozřejmě obojí, a není pravda, že když tam to jsou tisíce, tak tady ty stovky či desítky vlastně nic neznamenají. Ale my máme vždycky tendenci vyřádit se na tom menším problému, a na větší se pak nějak zapomene.
Eh. Nezdá se Vám, že přece jen srovnáváte nesrovnatelné?Dovedu si představit, že ta klecová lůžka vyvolala v britském tisku stejný zájem, jako tady tajné lety CIA. Zda je to fakticky srovnatelné nevím, ale „mediální zajímavost“ je zhruba srovnatelná, stejně jako to, že o obojím vím houby. Pokud by to vše byla pravda, pak to samozřejmě je nesrovnatelné – ale vím, jak média informují o IT, a nedělám si iluze, že by v ostatních případech byla nějak výrazně pravdivější.
Což nic nemění na tom, že se situací v USA sice můžete srovnávat někdejší komunistické praktiky, ale tohle dost těžko.Myslím, že srovnávat někdejší komunistické praktiky se situací v USA lze taky jen dost těžko. Pokud tedy „někdejšími“ jsou myšlena třeba 50. léta.
Nikdo nebude riskovat zadek jen kvůli tomu, že někde někdo cizí trpí.Nastesti to USA v minulem stoleti udelali (WW a WW2). A kolik jejich vojaku u toho zemrelo ...
se dostaly USA do války. A pak už to šlo ráz na ráz.No, nepodcenoval bych Stalingrad, pocasi a fakt, ze Sovetu bylo hodne a jejich vudcove je byli ochotni klidne obetovat... Jak glosoval kolega valku v Pacifiku: Japonsky dustojnik se ptal zajateho cinskeho dustojnika: "Proc stale bojujete, kdyz vas zabijime v pomeru deset ku jedne..." Cinan v klidu odvetil: "Deset ku jedne? Tak to vyhrajeme." Nerikam, ze je to spravne, ale je to celkem zelezna logika.
Oni tam byli i a sve si vytrpeli Kanadane, Britove, Australane...To je pravda. Ale tohle vlakno je o USA.
Osobně také nevím moc o USA a WW, ale do WW2 zasáhli, protože museli, když na ně také zaútočiliNebylo to za první tak, že německé ponorky zaútočily na americké lodě, které zásobovaly Británii?
Anyway, dokud nám budou USA lhát, budu proti radaru - té lži, že je radar proti Íránu už nevěří ani většina našich politiků, takže by před podpisem jakékoliv smlouvy bylo fér vědět na čem jsme. Není v principu špatně mít tady radar proti Rusku, ale proč ze sebe nechat dělat pitomce?V čem konkrétně je argument, že protiraketový obranný systém je určen pro obranu při napadení ze strany nepředvídatelného státu s (potenciálním) vlastnictvím balistických raket, jako je například Korea nebo Írán, lživého? Protiraketový systém evidentně není proti Rusku, protože i ve své dokončené a funkční podobě (tj. možná za deset let, minimálně) by jim byl k smíchu i před dvaceti lety (a od té doby udělali velké pokroky). Jinak celý projekt protiraketového štítu je poměrně starý a rozhodně starší než nějaké podezření o Íránu - to jen vedení projektu využilo situace jak si u současného prezidenta šplhnout na žebříčku priorit (a pěněz). Co se týče naší vlády, tak to mě také hodně štve - existuje tu vůbec nějaký politik který nepředpokládá, že jeho voliči jsou banda dementů? I když, volíme je, tak na tom možná něco bude...
Společný boj USA a Evropy proti světovým diktaturám zní sice dost dobře, ale všichni víme, že realita je zcela jiná. Nikdo nebude riskovat zadek jen kvůli tomu, že někde někdo cizí trpí.Naštěstí se tací stále najdou. A zrovna solidarita je asi jedna z hodnot, která je auroatlantské civilizaci vlastní více než jiným.
O tom, jestli víc lidí v Iráku zařvalo za Sadáma nebo za americké okupace, by se dala vést dlouhá diskuse, ale podle všeho to není vůbec zřejmé.Což je ale srovnávání nesrovnatelného. Se současnou situací by se mělo rovnávat, kolik lidí by ještě zemřelo, než by v Iráku došlo k nějaké změně „přirozenou cestou“ (a na další sametovou revoluci bych nesázel).
Opravdu mi není jasné, proč dnes tak často věříme tomu, že USA se pouštějí do válek proto, aby někde nastolily demokracii - jednak to není pravda (z Iráku se jim podle všeho nechce), jednak by ten výběr cílů postrádal logikuV globalizovaném světě jsou pro demokracii (přesněji spíš pro naše pojetí svobody) nebezpečné všechny režimy, které nejsou s touto svobodou kompatibilní – všechny, které jsou ochotny přestoupit pravidla, která nám umožňují vynechávat spoustu bezpečnostních opatření, která by jinak naši svobodu omezovala. Takže pokud někde na světě je diktátorský režim, bude vždy v našem zájmu, aby se změnil v demokracii – nikdy to nebude čistě altruistické přání. A i kdyby snad někdo smýšlel tak, že jemu jde hlavně a jedině o lidská práva a lidskou důstojnost, pořád bude vycházet z přesvědčení, že naše pojetí lidských práv a naše hodnoty jsou ty správné, a to nás opravňuje nebo zavazuje jim naučit i ty ostatní. Oproti křížovým výpravám to máme o něco lépe podložené – ale pořád jsme pouze jedna ze zúčastněných stran a nedokážeme z nadhledu určit, jestli opravdu máme něco lepšího. Zejména Evropa si tohle riziko uvědomuje, bohužel je to snad ještě horší – protože to materiální šíření hodnot trvá dál, a jediné, čemu se nám daří bránit, je aby se s těmi materiálními hodnotami šířili i ty duchovní. Horší je to proto, že to šíření ani to bránění šíření není vědomé, jsou to spíš takové vedlejší produkty našeho přešlapování na místě a nerozhodnosti. Takže naše „přízemní“ zájmy jako naše bezpečnost nebo pohodlí za tím budou vždycky, ať jde i o ropu nebo ne. Akorát by bylo hezké, kdybychom uměli říci, že nechceme jenom ropu a nacpat jim kokakolu a hamburgry a seriály, ale že máme co nabídnout i v duchovní oblasti, a že si myslíme, že demokracie a svoboda jsou to nejlepší, co na světě existuje. Jenomže to jim můžeme říkat těžko, když Evropa se tak jednoznačného tvrzení lekne a začne po tisící přemílat, jestli těm hodnotám opravdu sama věří, a Amerika těm hodnotám sice opravdu věří a její postoj je jednoznačný, ale zase to nedokáže nijak vysvětlit ani zformulovat (stát v pozoru před americkou vlajkou není úplně mezikulturně přenositelné sdělení).
Ono je to samozřejmě přirozené a zcela nepřekvapující. Ale když už děláme jako malá země nějaká rozhodnutí, měli bychom si uvědomovat realitu a vědět že "lepší než Rusko" neznamená "dobrý"S tím naprosto souhlasím. Ale obávám se, že dneska to vypadá tak, že si říkáme – USA, to není dobrý, to je možná horší než Rusko. Rozumnější by bylo pokoušet se to americké „dobré“ na lepší. Třeba ohledně porušování lidských práv na Kubě měla (a snad ještě má) ČR na mezinárodním poli určité postavení, není důvod, proč by ČR nemohla být vyslyšena i jinde – záleží to totiž jenom na tom, zda to, co říká, je promyšlené. Jenomže ČR jde v poslední době na mezinárodní scéně lépe než co jiného pouze šaškování.
Třeba úctu k lidskému životu, solidaritu, respektování odlišnosti, přesvědčení, že demokracie (a ne carství) je ten nejlepší známý systém politického zřízení, respektování práva na soukromí a soukromého vlastnictví, zájem o víc než sama o sebe…Argument o společných hodnotách se slýchá často, ale... Co vlastně máme se současnými USA doopravdy společného, kromě kořenů v křesťanském náboženství?
Vůbec si nejsem jistá, že jsme kulturně a hodnotami blíž USA než Rusku. S USA ale přece spolupracujeme proto, že Rusko je blízko a nebezpečné, ne kvůli hodnotám...
Anyway, dokud nám budou USA lhát, budu proti radaru - té lži, že je radar proti Íránu už nevěří ani většina našich politiků, takže by před podpisem jakékoliv smlouvy bylo fér vědět na čem jsme. Není v principu špatně mít tady radar proti Rusku, ale proč ze sebe nechat dělat pitomce?Pokud má být ten radar proti Rusku, stačí jenom atrapa, protože skutečný radar by stejně proti Rusku nijak nepomohl. A ke sledování, co se děje nad Ruskem, stačí obyčejné radary, které se používaly už po druhé světové válce – takže na to by Američanům podle mne stačila nějaká loď zakotvená někde ve Středomoří.
Naštěstí se tací stále najdou. A zrovna solidarita je asi jedna z hodnot, která je auroatlantské civilizaci vlastní více než jiným.Nikoliv, tato hodnota je spíše vlastní Evropanům. Amerika se spíše vyznačuje dravým individualismem (dog eat dog) daným historickým vývojem a způsobem kolonizace v relativně nedávné době. To neznamená, že Američané jsou zlí nebo špatní, ale jsou jiní, rozhodně pragmatičtější a solidarita (třeba sociální) je vnímána jinak.
jsou pro demokracii (přesněji spíš pro naše pojetí svobody) nebezpečné všechny režimy, které nejsou s touto svobodou kompatibilníPromiňte, ale svoboda, která vyžaduje kompatibilitu, aby dopřála právo na existenci, zní poněkud podezřele a není mi zcela jasné, čím se liší od totality.
Třeba úctu k lidskému životu...Zrovna tohle myslím pojímáme poněkud odlišně (viz zdravotní péče, popravy).
respektování práva na soukromíPod záminkou hrozby terorismu se to dost mění, i když příležitost k větší kontrole již vytušily i Evropské vlády, zatím jsou však stále trochu pozadu.
soukromého vlastnictvíZejména v oblasti takzvaného duševního vlastnictví (v Evropě zatím spíše právo s ohledem na autora, v USA spíše právo s ohledem na průmysl/korporaci - držitele práv), pojetí patentů apod. (to Vám jistě ze světa OSS je známé). Navíc ač obrovská, země je prakticky rozparcelovaná a při posvátnosti soukromého majetku prakticky nepřístupná. V tom jsem rád třeba za naše pole, louky, lesy.
zájem o víc než sama o sebeV určité podobě existuje v obou kulturách, ale neřekl bych, že nás přímo spojuje.
Promiňte, ale svoboda, která vyžaduje kompatibilitu, aby dopřála právo na existenci, zní poněkud podezřele a není mi zcela jasné, čím se liší od totality.Tou kompatibilitou je myšleno respektování práv druhých lidí a určitá úroveň vzájemného chování – jakási vzájemná důvěra. Když bude mezi nějakými primitivními kmeny platit právo silnějšího, budou příslušníci kmenů všude vycházet ozbrojeni, a pokud se střetnou dva zhruba stejně silní, zdaleka se vyhnou, pokud se slabší omylem střetne se silnějším, ten ho klidně napadne. Ve svobodné společnosti ale platí to, že se můžou dva lidé normálně potkat a nemusí se obávat toho, že je ten druhý napadne. Kdyby se do naší společnosti dostal někdo z toho primitivního kmene, může napadnout kohokoli, a bude se cítit v právu – ten druhý přeci nebyl ozbrojen, jeho chyba. My ale počítáme s tím, že se nebudeme na ulicích navzájem (příliš často) napadat, takže můžeme chodit neozbrojení. A podobně to funguje i v dalších věcech – nemusíme třeba před nástupem do autobusu procházet bezpečnostním rámem, protože si věříme, že do autobusu nebudeme nosit bombu. Podobně to bylo před 11. září s letadly – vždyť pustit pasažéry do letadla jen tak bez prohlídky je vlastně strašně lehkovážné – ale v naší civilizaci se to tak dělalo, protože bylo zvykem, že se bomby do letadla nenosí (alespoň ne příliš často) a už vůbec nebyla v rejstříku našich možností představa únosu letadla a jeho použití jako bomby. Jenže pokud do takovéhle společnosti povolíme vstup z venku komukoli (jako že to tak dnes funguje – jinak by bylo nutné zavést identifikaci, kdo je náš a kdo cizí, což bychom vnímali jako omezení svobody), stává se tím naše společnost dost zranitelná – závisí totiž na tom, že každý bude dodržovat ta pravidla. Tomu nedodržování pravidel ale prakticky v daném okamžiku nic nebrání – a vzdát se toho, že je na taková pravidla spolehnutí, by bylo nepohodlné a omezující. Ta pravidla samozřejmě nefungují na 100 %, ale s tím se společnost umí vyrovnat – pokud někde dojde výjimečně k nějaké vraždě, policie to vyšetřuje, pokud je vypátrán a usvědčen pachatel, je odsouzen. Pokud by se ale v té společnosti objevila spousta lidí, která by ta pravidla ani neznala, tyhle současné mechanizmy by přestali fungovat a nevěděli bychom si rady, co s tím. Stačí se jen podívat, jaký rozruch je kolem takových prkotin, jako jsou muslimské šátky, a jak to rozpoutává i další spory, ohledně křesťanských křížků na krku apod.
Ve všech případech (solidarita, úcta k životu, duševní vlastnictví) my vidíme rozdíly, ale ty jsou pouze nepatrné ve srovnání s jinými kulturami. Třeba v USA je v některých státech povolen trest smrti, v Evropě ne – ale to je pořád jenom detail třeba jenom proti Rusku, kde smrt rukojmích při osvobozovací akci je věc, která je považována za drobnou nehodu.Za co je považována smrt civilního obyvatelstva při "osvobozovací akci" amerického bombardovacího letectva? Máte pravdu, rozdíl v kultuře je, v USA se tomu neříká "drobná nehoda", ale "collateral damage".
A ještě větší rozdíl je to oproti oslavě smrti někoho, kdo na sobě odpálí bombu tak, aby zabil co nejvíc lidí okolo.Protože oslavu si zaslouží jen ten, kdo shodí těch bomb co nejvíc z co největší výšky a zůstane živý.
Nebo rozdíly v přístupu k duševnímu vlastnictví – zatímco my zkoumáme rozdíly evropského a amerického přístupu, v Rusku zjišťují, co to duševní vlastnictví je.Ano, euroamerická civilizace sice ještě zdaleka nezjistila, co to duševní vlastnictví vůbec je, ale to jí nebrání v tom, aby pilně vymýšlela, jak tímto heslem odůvodňovat nejrůznější omezování osobních svobod případně kriminalizovat dosud naprosto běžné lidské jednání, díky němuž se lidská civilizace a kultura vůbec rozvinula.
ale v naší civilizaci se to tak dělalo, protože bylo zvykem, že se bomby do letadla nenosí (alespoň ne příliš často) a už vůbec nebyla v rejstříku našich možností představa únosu letadla a jeho použití jako bomby.Naopak. Bomba v letadle je reakcí na naši kulturu vnímání mediálních šoků jako jedině relevantních poselství. Teroristi dobře vědí, že svých cílů dosáhnou terorem právě díky atraktivitě jinak latentního násilí v euroamerické společnosti, kterého s požehnáním oficiální ideologie ekonomického růstu efektivně využívá mediální průmysl. Bomby v letadlech ani únosy letadel nejsou výmysly ani produkty "cizích" kultur - to se jen ty cizí kultury přizpůsobí té naší a vzaly si příklad tam, kde je to nejefektivnější, tam kde nás to "baví".
Jenže pokud do takovéhle společnosti povolíme vstup z venku komukoli (jako že to tak dnes funguje – jinak by bylo nutné zavést identifikaci, kdo je náš a kdo cizí, což bychom vnímali jako omezení svobody), stává se tím naše společnost dost zranitelná – závisí totiž na tom, že každý bude dodržovat ta pravidla.Tohle by se dalo označit za xenofobní iluzi euroamerické civilizace. Protože takhle se chovají a tak jsou destruovány právě tradiční kultury jiné než euroamerické, a destruovány právě invazí euroamerické kultury, která sice chce jakési dodržování "pravidel" po cizincích, ale žádná taková pravidla vlastně už dávno nemá - naopak je společensky oslavován ten, kdo tato rádoby pravidla porušuje. Společenské pravidlo je totiž to, za co se ten, který ho poruší, velmi stydí, a stydí se za to i jeho okolí. Tohle myslíte, že v euroamerické kultuře funguje? Kde?
Ta pravidla samozřejmě nefungují na 100 %, ale s tím se společnost umí vyrovnat – pokud někde dojde výjimečně k nějaké vraždě, policie to vyšetřuje, pokud je vypátrán a usvědčen pachatel, je odsouzen.Ale v podstatě je to každému kromě několika blízkých osob fuk. Vražda v naší kultuře není přece tabu ani nic, co by běžné fungování společnosti narušilo. Naopak, jsou na to vytvořené běžné postupy: vražda zapluje do systému jako vstup, s nímž se počítá a při troše té spektakulárnosti z toho bude lákavé téma do hlavního zpravodajství - kde se nebude probírat vražda jako nebezpečný akt proti principům fungování společnosti, ale jako pouťová atrakce, jako vítané rozptýlení celodenní šedi. Vy se divíte, že teroristi (nejen "cizí") volí cestu všeobecně atraktivního násilí jako nejefektivnější způsob upozornění na svoje cíle? Já ne.
Pokud by se ale v té společnosti objevila spousta lidí, která by ta pravidla ani neznala, tyhle současné mechanizmy by přestali fungovat a nevěděli bychom si rady, co s tím.Jenomže ti lidé se především objevují nikoliv zvnějšku, ale uvnitř společnosti - ta pravidla v ní dávno neexistují. O to hůř se požaduje jejich dodržování po příchozích z cizích kultur.
Stačí se jen podívat, jaký rozruch je kolem takových prkotin, jako jsou muslimské šátky, a jak to rozpoutává i další spory, ohledně křesťanských křížků na krku apod.Na rozruch o prkotinách jsme ovšem mistři. Problém v muslimských komunitách nejsou šátky, ty jsou jen jeho příznakem. Podle euroamerické ideologie potlačíme symptom, dokonce tomu věnujeme celou svou energii a zaklínání se principy, a máme za to, že je problém vyřešen.
Vyvstala mně myšlenka na Drážďany nebo Hirošimu.Obávám se, že tohle zrovna byly strašlivé průšvihy... a nebýt to vítězná(é) mocnost(i), tak se to posuzuje jako zcela regulérní válečné zločiny. :(
Za co je považována smrt civilního obyvatelstva při "osvobozovací akci" amerického bombardovacího letectva? Vyvstala mně myšlenka na Drážďany nebo Hirošimu. Příšerné. Ale teď si to rozeberme: pomohla Hirošima k ukončení války? Co by znamenalo dobývání japonských ostrovů dům od domu, ulice od ulice? Kolik by bylo mrtvých na obou stranách?Jenomže úplně stejně vám to rozebere terorista. Pomohl teroristický útok k tomu, aby jeho požadavky byly brány vážně? Podstatou teroristického útoku není "nadělat škodu" (to se dělá v "regulérních" válkách), podstatou je dosáhnout zviditelněným hrůzným aktem nějakého cíle. Důležité je, aby to byla dostatečná hrůza a ještě důležitější je, aby to bylo vidět. Každý terorista se bude hájit tím, že jeho čin chce zabránit ještě něčemu horšímu a z dlouhodobějšího hlediska strašnějšímu, takže pro něj je život rukojmích nebo obětí nutnou collateral damage na cestě ke vznešenému cíli, která je v jeho očích legitimuje. Už jste si určitě všiml, že naprosto tentýž čin, např. zabití na původním konfliktu naprosto nezúčastněných lidí, je v případě aktu státní moci "nutnou obětí", zatímco pokud totéž udělá někdo, kdo je ke státní moci v opozici, jde o teroristický akt. Zrovna tak se mávnutím kouzelného proutku politického výkladu stanou z dosavadních banditů regulérní jednotky spřátelené vlády (Kosovo), aniž se cokoliv objektivně změní.
Je strašné kalkulovat s tím, že se obětovalo 300 tisíc lidí, aby se zachránily 2 milony, ale určitou logiku to má...Tragika role terorismu v naší civilizaci je, že má svou naprostou určitou logiku.
Jestli však něco její výsledek přinese pozitivního, nejsou tyto ztráty nadarmo. Slabá útěcha, ale aspoň něco. Ale to vyhodnotí vždycky až historie.Historie nebo Bůh nebo Vlast nebo kdokoliv. Tohle je standardní obhajoba naprosto všech teroristů.
O tom, jestli víc lidí v Iráku zařvalo za Sadáma nebo za americké okupace, by se dala vést dlouhá diskuse, ale podle všeho to není vůbec zřejmé.To je pravda. Ale na té myšlence, že věci jsou komplikovanější a že "jen tak po EUvropsku z povzdálí přihlížet možná nemusí být vždy nutně to nejlepší" to přece nic nemění.
Opravdu mi není jasné, proč dnes tak často věříme tomu, že USA se pouštějí do válek proto, aby někde nastolily demokracii - jednak to není pravda (z Iráku se jim podle všeho nechce), jednak by ten výběr cílů postrádal logiku (Sadámova zvěrstva byla strašná, ale lze je srovnávat s utrpením milionů lidi v KLDR? Nechci bagatelizovat genocidu Kurdů, ale slyšel jste někdy jména jako Yodok nebo Kwan-li-so?).Jestli to v jádru pravda je nebo není, to nevím, ale myslím, že nikdo nepochybuje, že ve výběru cílů hraje roli spousta faktorů. I ten, kdo neoblomně věří, že hlavní motivy USA jsou především ušlechtilé, by jistě našel pragmatické a uznatelné důvody, proč některé cíle ne a jiné zase ano. Že se někdo snaží pomáhat přece automaticky neznamená, že na sebe bere povinnost pomáhat všem a nestranně. Tuhle se mne někdo ptal na cestu, já měl zrovna čas, byl mi sympatický, tak jsem ho několik ulic doprovodil. A jindy mi kručelo v břiše, tak jsem na jiného omluvně zahuhlal a šel si na oběd. A přesto nepochybuji o tom, že hlavním motivem té mojí první pomoci byla touha pomoci. I když bys to (když bys neznala interní informace, třeba nevěděla o tom kručení) mohla taky odsoudit jako nelogický výběr cílů a dojít k nějakým překvapivým hypotézám. A taky jsem jednou někoho doprovodil a přitom jsem to měl po cestě. Takže bys to možná ani jako pomoc nebrala, ale já to tak beru, protože ten člověk smrděl cigaretami, že jsem měl chuť raději si zajít než jít s ním.
Ono je to samozřejmě přirozené a zcela nepřekvapující. Ale když už děláme jako malá země nějaká rozhodnutí, měli bychom si uvědomovat realitu a vědět že "lepší než Rusko" neznamená "dobrý" (možná pak to nejméně špatné rozhodnutí vyjde nastejno, ale aspoň si nebudeme lhát do kapsy).Tak to je ovšem o tom, jak definujeme dobrý. Pokud bys byla třeba extremistická pacifistka (příklad, neznám Tě) a věřila na nějaký bezrepresivní stát, tak pro Tebe nebude žádný stát s armádou či policií dobrý. Třeba já se moc neodvážím posuzovat, nakolik je reálný stát výrazně lepší než USA, lepší než Rusko. Ale tak nějak se mi taková situace nezdá, takže bych se asi odvážil odvodit si stupnici od existujících států a říkat, že je Švýcarsko nebo USA (ano, jsou to úplně jiné příklady, už svými geografickými vlastnostmi jsou tak rozdílné, že na ně mám rozdílná měřítka) celkem dobrý stát. Zase si totiž nechci nalhávat, že by mohlo existovat něco výrazně lepšího.
Guantanamo? Abu Ghraib? Tajné věznice CIA v Polsku? Pokusy o legalizaci mučení?Souhlasim, za to by se USA mely stydet. Holt Bushovi se povedlo nesmazatelne vepsat do historie.
Guantanamo? Abu Ghraib? Tajné věznice CIA v Polsku? Pokusy o legalizaci mučení?Souostrovi Gulag? - Myslite ze na vychode je vztah k lidskym pravum jiny.
Za prvý si myslím, že některé věci a metody se zas tak rychle nemění. Za urážku Stalina nikoho už dneska do gulagu nepošlou, ale myslím-si že jinak se zas tolik nezměnilo.
Za druhé jsem chtěl naznačit, že co se týče porušování lidských práv je ve svetě velký výběr.
A za třetí jsem měl neodbytnou touhu v týhly diskusi taky něco plácnout. A do oka mi padl zrovna příspěvek od anicky.
PS: to že je situace postavena usa/rusko se nám spíš snaží naznačit někteří provýchodní politici.
PS: to že je situace postavena usa/rusko se nám spíš snaží naznačit někteří provýchodní politici.To bych neřekl, zkusit to u nás (i venku) na protirusky/protibolševický sentiment dává smysl i pro příznivce zvacích smluv. Ony totiž ty emoce mají své dobré (historické) opodstatnění. Navíc je to prostě to paradigma něco proti něčemu, do kterého i samotný koncept "hvězdných válek" velmi dobře zapadá. Pokud si svět rozumně nepolarizujeme na nás a ty druhé, tak celá vojenská akce začíná postrádat svůj smysl. To, že "ti druzí" mohou být drobátko nezaostření zas tak nevadí (ono se to ostatně podle potřeby i mění: Rus, Iráčan, Íránec...), hlavně když jasně víme, kdo má být za oním "my" (To se tedy taky může měnit - např. Taliban (dobrý proti Rusům, ale později nevhodný), Sadám (vhodný na Íránce, ale pak na obtíž)..., ale hlavně se nechceme přidat k těm druhým).
Kurna v USA se cekaji fronty na iPhone..
A my nikde na iPhone necekame, to je zrada vuci nasim "dobrodincum"!!!
Navrhuji, abychom se nekde sesli a vytvorili frontu, kde jakoze taky cekame na iPhone.. Jako nasi vzori..
USA jsou nejlepší stát na světě? To jsem neřekl,
Ale je to normalni smysleni obcanu USA.
Ale je to důvod k tomu tady bouchat do stolu a křičet, že tady radar nechceme? Jenom proto, abychom ukázali, že se nebojíme větších?
Copak uz jsme na tom tak spatne, abysme museli bouchat do stolu, kdyz si chceme u sebe doma delat to, co chceme? Tak to je spatne...
Uvědom si, že celá ta šaškárna je kvůli lidem, co neuznávají naše civilizační normy, jejichž normou je zabít co nejvíc lidí za Alláha.
Svata prostoto... Tahle saskarna je kvuli tem, kteri potrebuji mit kontrolu na vsim. Vizova povinnost zadnemu troristickemu utoku nezabrani. Terorista se do statu dostane stejnym zpusobem, jakym se tam dostavaji treba drogy.
Btw, netroufám si soudit, jestli je americká politika proti terorismu dobrá nebo špatná, jestli třeba u jiných civilizací ten terorizmus spíš nepovzbuzuje. To je jiná, mnohem složitější diskuse.
Hm, casem to snad dojde vic lidem...
Když někam spadne hlavice, tak by se nic stát nemělo. Kdyby při sestřelu bouchla, je to v háji, ale nevím jak je to pravděpodobné. Účinek toho deštníku je ale preventivní "šmejdi, nemá cenu na nás střílet".
Ja fakt nevim, co na to mam rict. Mam se smat? Mam brecet? Kdo kdy nejak vyhrozoval ze po nekom bude strilet? Pominu studenou valku. Kdo spacha kolektivni sebevrazdu poslanim ojedinele prrskavky? Kamion s nalozemi, sebevrazedny turista, jedy do vody... Sam vim o nekolika mistech, kde bych mohl zpusobit smrt vetsiho poctu lidi popr. zamorit povodi slusne velke reky. Proti tomuhle nam taky pomuze radar? A usmazi mi rano topinky k snidani? Co na to Jan Tleskac
Přiznám se, že nevím, kam míříš. Jestli ten deštník někdy k něčemu bude, je jejich věc. Oni usoudili že ano, tak bych jim dovolil ho tu postavit. Nic nás to nestojí, tu smlouvu lze vypovědět. A je to namířeno proti našim společným nepřátelům. A je to obranná záležitost.Ja fakt nevim, co na to mam rict. Mam se smat? Mam brecet? Kdo kdy nejak vyhrozoval ze po nekom bude strilet? Pominu studenou valku. Kdo spacha kolektivni sebevrazdu poslanim ojedinele prrskavky? Kamion s nalozemi, sebevrazedny turista, jedy do vody... Sam vim o nekolika mistech, kde bych mohl zpusobit smrt vetsiho poctu lidi popr. zamorit povodi slusne velke reky. Proti tomuhle nam taky pomuze radar? A usmazi mi rano topinky k snidani? Co na to Jan Tleskac
A je to namířeno proti našim společným nepřátelům.Ja treba nemam potrebu mit nepratele. Ani spolecne, ani vlastni... Nekomu se asi styska po krasnych osmdesatkach (a dale zpet) a take ozivovat megalomanske zbrojni projekty z te doby (SDI - tedy Vas "destnik"). Nicmene me se treba po nepratelstvi NATO x Varsavska smlouva nijak nestyska ani nepotrebuji hledat/vytvaret nova.
A je to obranná záležitost.... ktera ma pusobit proti nepratelum ziskanym vyboji jinde. Vite, ona cela ta vec o obrannych zbranovych systemech je trochu problematicka. Buduji obranu, abych mohl "beztrestne" utocit. Vam nikdo nerikal, ze SS-20 haji svetovy mir (udrzovanim strategicke rovnovahy)?
Ostatně si myslím, že ani Ameriku nějak zvlášť netěší utápět drsná procenta HDP ve zbrojení.Zalezi na tom, z jake strany to vezmete. Ameriku jako obyvatele (a danove poplatniky) to netesi. Zbrojare a na ne napojene politiky to myslim tesi docela dost... proste zisk a "o penize jde az v prvni rade" (v tomhle ma sycak pravdu).
Jo, je to složité, ale není to pro mě důvod bránit v postavení radaru.Tahle formulace podle me zachazi ponekud daleko. Jiste neni zcela duvod jim branit postavit si co chteji na svem uzemi (snad az na namitky stran vypovezene mezinarodni smlouvy). Ale nemyslim, ze stavet si sve vojenske objekty na uzemi ciziho statu (byt formalne spojence) je necim pravem, ktere bychom nekomu mohli upirat.
Mnohem raději bych byl, kdyby se nic takového stavět _nemuselo_, kdyby to _nechtěli_.Musi/nemusi... priznam se, ze te retorice o museni moc neverim a myslim, ze to potreba neni (jak jsem psal, doby se zmenili a mega-projekt z 80. let sotva odpovida aktualnim hrozbam). Opravdu jsem presvedcen, ze nemusime (nemusime nic, jen umrit). A pokud jsou ti "nepratele" tak zli, tak je (my slavna zapadni civilizace) sotva primejeme k dohode tim/zmenime jejich mysleni a zpusoby (pokud je to vubec spravne), ze na ne budeme neustale mirit zbrani a budeme je okupovat... spise si nadelame stale nove nepratele. Takze pokud bychom tyto problemy chteli vyresit zpusobem, jak k nim aktualne pristupuje americka administrativa, obavam se, ze otazku nejde vyresita jinak, nez konecne... genocidou. Ale to snad doufam neni to, co bychom chteli. Chteli/nechteli... myslim, ze az na uzkou skupinu lidi (aktualne u moci) a par na ne napojenych fabrik nechteji... a az se vymeni 20. ledna 2009 vymeni ti u kormidla, tak nebudou chtit ani oficialne (zde se mohu mylit, neb moc a penize maji na lidi ruzne vlivy).
Myslim, ze to vsichni vime, ale bojime se o tom mluvit ci na to jen pomyslet..
Nebude to jen tak obycejny radar..
Bude to UFOlokator!!
Tak hlavne at daji do zakladu vajicka, at to poradne drzi..
Proč to pořád někteří staví jako volbu USA nebo Rusko. ČR je součást EU a nemá potřebu lézt do zadku ani jedné z těchto dvou mocností.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.