Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 20:29
Všimli jste si, jak je dnešní společnost bezmocná proti kolektivně operující utlačované menšině? Nebo proti kolektivním náboženstvím typu islám?Nevsimli. Jak se to ma projevovat?
Jakmile někdo jde za něčím více, než uspokojováním biologických potřeb, ať už je to dobré, nebo naopak úchylné, kapitalismus a celá ekonomicky vystavěná společnost neví, co s tím.Nemam pocit, ze by se mnou kapitalismus mel nejaky problem? Komunisti ano.
Ad 1) Časem si všimnete.Slibujete uz dlouho, a porad nic.
Ad 2) Ta věta měla podmínku, takže se netýká úplně každého člověka.Definuj biologicke potreby. IMHO jsou vsechny potreby ziveho tvora biologicke, nebiologicke potreby lze mit az po smrti :). Ovsem mozna je to opet problem definice, jak je tu obvykle :)
Ne, číst neumíš ty. Já se ptám, co jsou to ty nebiologické potřebyMyslim, ze tim jsou mysleny fyziologicke potreby (v souladu s prislusnou definici podle Maslowovy teorie potreb http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow%27s_hierarchy_of_needs ).
A je čím dál bezradnější, protože lidi už zdegradoval na pracovní sílu a nic víc. Jakmile někdo jde za něčím více, než uspokojováním biologických potřeb, ať už je to dobré, nebo naopak úchylné, kapitalismus a celá ekonomicky vystavěná společnost neví, co s tím.
To že je velké množství lidí neschopné s takovou svobodou zacházet, je jiná věc :-Pviz moje paticka :)
A je čím dál bezradnější, protože lidi už zdegradoval na pracovní sílu a nic víc.zajimave je, ze v soucasnych spolecnostech uz clovek jen zridka narazi na ,,osobni oddeleni''. misto nich jsou dnes ,,human resources''.
Byl snad člověk někde vnímán velkou společností jinak než jako hrubá pracovní (či vojenská) síla?Это ничево. Нас много.
Zrovna o tomhle jsem slyšel, že to říkaly první voje Rusáků lidem, když osvobozovali. Když se ptali "kde jste všichni, že je vás tak málo", tak byla odpověď "nas mnoga".
Všimli jste si, jak je dnešní společnost bezmocná proti kolektivně operující utlačované menšině?V žádném případě není bezmocná, jenom se z nepochopitelných důvodů rozhoduje svou moc neuplatnit.
Když jsme u toho Milouše, doporučuju mrknout se na video. I ten soudruh Milouš v mnoha oblastech pochopil to, co mnozí (dnes už "bývalí") soudruzi nepochopili.http://www.youtube.com/watch?v=veJ93mNAl7g
Jj, jeho slova mají hlavu a patu.
Netýká se to jenom komunistů, v poslední době jsme mohli v přímém přenosu vidět stejný problém u teorie neregulovaného volného trhu.Skutčně? Já si žádného problému u teorie neregulovaného volného trhu nevšiml :)
Netýká se to jenom komunistů, v poslední době jsme mohli v přímém přenosu vidět stejný problém u zastánců teorie neregulovaného volného trhu.
Když psal Lenin ty své spisky, panovalo obecné přesvědčení, že lze ideálního člověka "vytvořit". Konec konců - i nacismus s tímto pojmem operoval.Jestli si nepletete ideálního člověka s ideální společností, která pak zpětně působí ideálního člověka (nejdřív se změní společenské zřízení, tj. systém, a pak už se změní i lidi). Politici nikdy neoperují se změnou "člověka", protože to je to nejhorší, co by se jim mohlo přihodit, politici zásadně mění systém
A tady je druhý bod kde by měl okamžitě každý zbystřit svou ostražitost. Komunismus a jiné podobné ideje jsou založené na vůdčí síle a pracují s hierarchickým vůdčím principem.Ne, to není komunismus, to je jeho bolševická varianta, nadšeně přijatá pro dobu přechodu ke komunismu (jakýsi výjimečný stav, diktaturu proletariátu), kdy právě protože není možné změnit lidi, je třeba nejdřív násilím změnit systém.
Ten dává do rukou vybraným jedincům nekontrolovatelnou moc. Je naprosto jedno, jaká idea je v pozadí. Záleží pak pouze na jedincích v čele, jakým směrem společnost povedou. A v tom je to zásadní nebezpečí.Ale ne komunismu, tohle je zásadní nebezpečí všech systémů, které dávají do rukou vybraným jedincům nekontrolovatelnou moc. I když se systém jmenuje volnotržněglobalisticko kapitalistický... Facit: Nezaměřujte jako občan svou pozornost tolik na vnější nálepky, ale na skutky. Protože dobré se nestanou špatnými tím, že je nazveme komunistickými a obráceně. Komunismus je totiž hlavně (de)legitimizující ideologie, jde o to, co snažíme (de)legitimizovat.
Ultraliberálové izolovaného jedince, smířeného s tím, že Bůh Trh mu přidělil místo na pomyslném žebříčku a nepřemýšlejícího třeba nad tím, proč pilně pracuje a přesto z toho nic nemá.ehm? prave v liberalnim kapitalismu z toho clovek muze mit mnohem vic nez kdekoliv jinde
Příklad: Volný trh a volná konkurence ano, ale nesmí se prodávat v neděli.a to je presne to, co je spatne a k cemu by nemelo dochazet - stat nema zadne moralni pravo narizovat, co ma kdo delat v nedeli
Podruhé si již podobnou podpásovku nedovolí.ve zdrave spolecnosti si podobnou podpasovku podruhe nedovoli stat
Demokracie není anarchie.a take to neni svata krava
To je jedno, stat se do takovych veci nema vubec montovat.Mam pocit, ze jsi vubec nepochopil o cem pan Smolik mluvi. Pointa neni v nesmyslnych zasazich statu ale v tom, ze stat ma vytvaret podminky pro fungovani volneho trhu. Pro firmy je treba vyhodny kartel. Ale neni vyhodny pro tebe ci jine zakazniky. A stat ma zajistit, aby ke kartelu nedoslo nebo byl potrestan. To je cele. To same s monopolem.
Problem je, ze svobodny trh a demkracie maji tendence se vselijak krivit. Demokracie je fajn vec, ale podivej jak se dostali k moci Komunisti nebo Hitler.Demokracie není anarchie.a take to neni svata krava
Problem je, ze svobodny trh a demkracie maji tendence se vselijak krivit. Demokracie je fajn vec, ale podivej jak se dostali k moci Komunisti nebo Hitler.to je tim ze soucasne systemy maji demokracii vetsinou jen v nazvu
chci stranu proevropskou - ale ne socialistickouNevim jak se s timhle pirati vyporadaji.
chci stranu ekologickou - ale pro jadernou energetikuTohle je rozumny pristup. Strana, ktera je proti jaderne energetice musi byt nutne pro tepelne elektrarny nebo pro navrat do jeskyni.
chci stranu nenacionalistickou a "multikulti" - ale nechci zadnou pozitivni diskriminaciTohle je problem. Spolecnost je v tomhle dost vyhranena, rekl bych. Ale nutnost merit konecne vsem stejnym metrem bez ohledu na barvu pleti je jasna. Navic, na pozitivni diskriminaci je toho asi tolik pozitivniho jako na pozitivnim nalezu HIV.
nechci zahodit hlas volbou male strany - ale nechci volit ty kokoty co tam jsou tedTohle je nesplnitelne uz z principu. Ve velkych stranach jsou kokoti a u malych riskujes zahozeni hlasu. Pro mne je teda lepsi risk nez jistota spatneho.
a chci zastavit vsechny velkobratrske manyryPirati?
koho mam volit? vzdycky to je jen volba nejmensiho zla, podle toho, co povazuji za nejakutnejsi problem a co se rozhodnu ignorovat - a jakysi pocit povinnosti zdedeny asi po starych recich ci po kom me k tem volbam dokope - ale vzdycky mam pocit, ze kdybych se na to vysral, bylo to vlastne jednoProblem je, ze ty jsi jednotlivec. Ale premluvit zbyvajici lidi, co nevoli uz bude tezsi. Neni dulezite aby volili nejakou konkretni stranu. Ale aby volili aspon nekoho. Predstav si co by to bylo za halo, kdyby vsichni sli volit a zvolili by treba 25 stran po 4%. Cili zadna by se nedostala do parlamentu. To je pochopitelne utopie. Ale proste to jenom ukazuje, ze stavajici stav je vina predevsim tech, co nechodi volit. Ja hlas piratum dam. Treba se z nich nakonec vyvine neco, co jsem nechtel. Ale treba taky ne. S Pakotroubka a dutohlava uz se nic lepsiho vyvinout nemuse.
vubec se nedivim, ze tam lidi nechodi, i kdyz ja je k tomu vzdycky premlouvam uz mi ale nejak dochazeji argumentyJa osobne bych jim tedy rekl, ze jsou zodpovedni za stavajici stav a nevolenim tomu vyjadruji souhlas. Ono totiz neni pravda, ze chce vetsina u moci socany nebo modre straky. Pravda je, ze vetsina je tam vubec nechce. Jenom jim to nejde k volbam sdelit a tak vse zustava pri starem.
Tohle je jen naivní příklad, ale tak by to fungovat mělo a lze se k požadovanému stavu přiblížit.V tom případě otázka: proč by se nemělo smět prodávat v neděli???
Kapitalismus zase operuje s nekontrolovatelnou mocí, kdy prostě podle zákona džungle silnější sežere slabšího, až se moc postupně koncentruje, jak to ostatně dnes vidíme, a čím dál méně lidem a firmám dává do ruky obrovskou nekontrolovatelnou moc.
A od toho si lidé zřizují příslušné instituce, například antimonopolní úřady.
Takze kazdy pracuje podle svych moznosti... a dal uz to znas.
Farma zvířat?
Nemyslím si, že by zrovna vůdčí princip byl největším problémem komunismu. Důvodů, proč je takový režim z principu špatný, je víc a těžko se dá jednoznačně říct, co je největší problém. Jen tak namátkou několik úvah:
Demokracie a tržní hospodářství mají jistou výhodu, kterou pravděpodobně žádný jiný režim nemá. Nemají žádnou silnou ideologii a žádnou silnou antiideologii.Abyste se nedivil. Aneb i kdyby tomu tak bylo, vše lze zideologizovat.
Člověk je od přírody tak trochu individualista.Kam na to chodíte? Resp. leda tím "tak trochu" myslíte vůbec ne? Člověk je od přírody tvor společenský. Patří k těm živočišným druhům, které relativně záhy přišli na to. že když budou spolupracovat, tak spolu (v tlupě) více uloví, lépe se ubrání. Individualismus je relativně novým pokusem vyvěrajícím z jisté formy niterné protestantské (kalvínské) zbožnosti, který se ujal a přežil díky tomu, že už nás nic moc nepožírá (jenom sami sebe navzájem), ale z evolučního hlediska bych to viděl jako krok stranou. ;)
Individualismus je u zdravých jedinců v přírodě obecně celkem vzácnýcitation needed
a jestli typický (a pro přežití funkční), tak spíše u dravců.podivej se treba na takove simpanze - ziji v tlupe, to ano, ale individualismus tam kvete jedna basen
Vliv zbožnostiehm, a kde k individualismu prisli pohane? :)
Nepochopil jste pointu. Člověk hledí především na vlastní prospěch a teprve potom na prospěch tlupy. A tak je to správně. Samozřejmě, že jsme společenští tvorové, ale to nic nemění na faktu, že rovnost v příležitostech je přínosná, zatímco rovnost v majetku nebo společenském postavení je naprosto nedosažitelná a pokusy o její nastolení pokaždé vedly jen k násilí a zkáze.
Člověk rozhodně nepatří k živočišným druhům, kterým je stoprocentní spolupráce vlastní! Takové druhy jsou například termiti, mravenci, včely a další obligátní společenstva. Lidská mentalita taková není a nebude.
Nepochopil jste pointu. Člověk hledí především na vlastní prospěch a teprve potom na prospěch tlupy. A tak je to správně.Aha, takže člověk není individualistický, ale sobecký. Tak to bych podepsal spíše, to postihuje prioritizaci při rozhodování, jak popisujete. ;)
Samozřejmě, že jsme společenští tvorové, ale to nic nemění na faktu, že rovnost v příležitostech je přínosná, zatímco rovnost v majetku nebo společenském postavení je naprosto nedosažitelná a pokusy o její nastolení pokaždé vedly jen k násilí a zkáze."Rovnost příležitostí" by jistě přínosná byla, ale stejně jako "rovnost majetku/postavení" je "naprosto nedosažitelná". Vlastně vzniká již touto později uvedenou nerovností. Rozumné společnosti se snaží tyto nerovnosti alespoň zmírňovat třeba přístupem ke vzdělání a lékařské péči, ale bohužel se obávám, že i v části Evropy (a rozhodně u nás) se od tohoto máme sklony spíše odklánět ve prospěch "tržní" džungle a ekonomického "darwinismu" (i když tohle asi starý pan Darwin na mysli neměl a takto by neměl být aplikován).
Člověk rozhodně nepatří k živočišným druhům, kterým je stoprocentní spolupráce vlastní!Proč hned ode zdi ke zdi. 100% odevzdání celku určitě člověku vlastní není. "Tržní" džungle (dog eat dog), ale také není člověku vlastní a už vůbec ne lidského ducha důstojná... to, že se přizpůsobíme, je jiná kapitola. Přizpůsobivost ostatně patří ke schopnosti přežít a umožňuje se do jisté míry vypořádat s extrémy z jedné i druhé strany. Proto bych nečekal, že "(i zcela) volný trh" by znamenal konec lidského druhu, stejně jako jím nebylo centrálně plánované hospodářství.
Naprostý souhlas. Jiná otázka je, že centrálně plánované hospodářství skončilo (a i když jednou se někde objeví, skončí po čase zas), zatímco tzv. volný trh bude existovat tak dlouho, jak dlouho bude lidstvo.Zkusme mene akademickou otazku. Jak se na tom hospodarstvi centralne rizenem da vydelat? Kdyz uz ne penize, protoze ty mi zdani a prerozdeli jinym, tak jak v nem zvysit zivotni uroven sve rodiny nebo snizit cas, ktery budu muset venovat praci na ukor zabavy, rodiny a odpocinku? Jak vlastne takovy system planovane socialisticke ekonomiky funguje?? Protoze zda, ze planovany socialismus mocne nastupuje. Uz je to davno tady, na "zapade" se preci zdaleka nevyrabi to, co snad lidi chteji, ne to chce zakaznik (a je ochoten to zaplatit), ale to co rozhodne anonymni centralni planovac, nevoleny soudruh urednik s moci boha nekde v Bruselu ci jinde. Rozhoduje o tom, kolik bude stat maslo ci mleko, vino, cukr, ci repka olejka, jake na nej budou dotace za jeho vyrabeni, jake budou dotace za jeho nevyrabeni (!!!), dela se umely prumysl biopaliv, dotacema zivena fotovoltaika, preprodeje nevypusteneho CO2, cim budete svitit, na co budete koukat, za kolik a cim budete smet jezdit, co jeste muzete vyslovit, co si uz muzete jen myslet a co dokonce ani myslet...o alokaci zdroju (vyrobnich prostredku) rozhoduje urednik, nikoliv poptavka a zakaznici. I o tom, co udelate se svym vydelkem, o tom rozhodujete tak mozna z 25% procent, o zbytku rozhoduje nekdo jiny. Svoboda je uz pryc. Nechci o tom polemizovat, kritizovat to ci chvalit, je to irelevantni. Chci jen vedet, jak se v novych podminkach, v nesvobodnem socialismu chovat a jak z nej profitovat.
Na druhé straně stát není dobrý hospodář. Úředníci a manažeři s cizími penězmi hospodaří jinak, než se svými vlastními. To je známá věc. Záležitosti, jako je outsourcing, atd. bývají dost neprůhledné, avšak v privátních podmínkách dost účelné. Stačí si vzít tužku a papír (pardon, počítač s open source programynaprosto souhlasim. Lehman Brothers, AIG, WaMu, General Motors, Chrysler, CIT group, nebo treba Worldcom a Enron ukazuji, jak dokazou soukrome firmy efektivne nakladat se svyma penezma...) a spočítat si náklady. Jakmile jsou v tom zamíchané státní peníze, lze švindlovat (falešná výběrová řízení, atd.). Jak zajistit, aby rozhodnutí byla vždy hospodárná? A ta korporacionalizace/privatizace? Jak kdy. V principu to přináší dlouhodobě zisk pro všechny - konkurenční prostředí nutí subjekty se chovat racionálněji, ale také lépe ke klientům, atd.)
Problém výše uvedených firem je někde jinde - švindlovat umí každý, i soukromá firma.to je ten problem... me se nelibi ta 1000000x opakovana teze, ze stat je spatny hospodar... stat muze byt dobry hospodar stejne jako muze byt soukromnik spatny hospodar...
Jinak nejde o čistě soukromé firmy, kapitál je provázaný i se státním, zejména když jde o hrozbu propouštění velkého počtu zaměstnanců.jenomze, tyto firmy byly ciste soukrome... a az se zacaly dostavat do problemu, tak zacaly zadat stat (toho spatneho hospodare), aby jim pomohl.
Aby se tomu zabránilo, provádějí se určité operace, finanční injekce, zvláštní režim při splácení úvěrů apod.to je samozrejme... ac o efektivnosti penez nalitych do tech spolecnosti mam urcite pochybnosti... tak porad ty penize mohly byt vyhozeny mnohem horsim zpusobem.
Jistě, v dosavadním systému některé (i velké) firmy nebyly zdravé a přitom se na to včas nepřišlo ..a jsme tam kde jsme byli... protoze neni to jenom stat, kdo je spatny hospodar...
jenomze, tyto firmy byly ciste soukrome... a az se zacaly dostavat do problemu, tak zacaly zadat stat (toho spatneho hospodare), aby jim pomohl.Protože z dřívějších zkušeností bylo velmi pravděpodobné, že stát tak učiní. Pocit, že stát vždy pomůže, je mj. příčinou toho, že se vlastníci a manažeři mnohých firem chovají riskantně nebo přímo firmu tunelují.
Pocit, že stát vždy pomůže, je mj. příčinou toho, že se vlastníci a manažeři mnohých firem chovají riskantně nebo přímo firmu tunelují.takze za to, ze soukromnici spatne hospodari, muze opet stat.... :-]]
Šestnáctiletý kluk dostává kapesné v takové výši, aby si z něj zaplatil i měsíční jízdenku do školy. Jenže on ho celé utratí za blbosti a na jízdenku už mu nezbyde.chova se takto spravny hospodar?
No, a s těmi soukromníky je to totéž. Chovají se racionálně.racionalni hospodareni nemusi se rovnat zodpovedne hospodareni nebo snad spravne hospodareni.
Bude se chovat obezřetně, aby mu zůstalo dost peněz na jízdenku, anebo to zase rozfofruje, protože je mu jasné, že to rodiče opět zatáhnou, jako to udělali už minule?kdyz jsme u tech metafor.... tak v takovem pripade mel dostat pres hubu a rodice by meli zacit lip dohlizet na jeho vydaje. jenomze nedejboze, kdyby se nekdo chtel pustit do dohlizeni na velke spolecnosti a chtel pozavirat jejich vedeni za nezodpovedne jednani... to se radsi bude rvat, ze stat dusi soukromy sektor, a ze obama rozhazuje zbytecne miliardy. afaik, moc lidi za to, co se stalo ted na wall streetu zatim neslo sedet a asi ani nepujde...
chova se takto spravny hospodar?Nechová. A třeba by se tak sám od sebe nechoval - ovšem viděl, že to třeba rodiče takhle zatáhli jeho staršímu bratrovi, nebo mu to doporučil kamarád, případně to prostě zkusil, což je v tomto věku docela normální. Ovšem místo aby se k tomu rodiče postavili výchovně (třeba "utratil sis peníze na autobus, budeš jezdit do školy na kole"), vyřeší to nevhodným způsobem. Stát to udělá podobně, krachující firmě pomůže a jede se dál.
racionalni hospodareni nemusi se rovnat zodpovedne hospodareni nebo snad spravne hospodareni.Zase uvedu příklad. Autobusoví dopravci (nebo železniční, tedy typicky České dráhy) dostávají peníze na "objednanou dopravu provozovanou ve veřejném zájmu". Peníze se počítají jako úhrada prokazatelné ztráty plus přiměřený zisk. Čili dopravce nic netlačí k tomu, aby snižoval náklady na tuto dopravu, protože co prokáže, to mu bude uhrazeno. Není to zodpovědné ani správné hospodaření, ale dopravce se nebude hrnout do úspor nákladů (která může přinášet různé komplikace), pokud stát nebo kraj tak jako tak všechno uhradí.
kdyz jsme u tech metafor.... tak v takovem pripade mel dostat pres hubu a rodice by meli zacit lip dohlizet na jeho vydaje. jenomze nedejboze, kdyby se nekdo chtel pustit do dohlizeni na velke spolecnosti a chtel pozavirat jejich vedeni za nezodpovedne jednani...Nemám nic proti tomu, aby byli členové vedení firem trestáni za jakoukoli levárnu, kterou provedou - ať už jde o zkreslování údajů o hospodaření, poškozování či zvýhodňování věřitelů, podvody všeho druhu, zneužívání informací atd. S čím ale nesouhlasím, je trestání za špatný odhad nějakého rizika. Někdo se rozhodne investovat do určité oblasti, ale ono se to nevyvíjí podle původních představ, případně se změní nějaký důležitý faktor - a výsledkem je ztráta. Trestat někoho za toto (je mi jasné, že by to někteří lidé chtěli) je podle mě blbost. Je věcí majitele firmy, jak si nastaví kritéria pro odměňování manažerů (a byl by hloupý, kdyby ho dobře odměňoval za špatné výsledky), čili manažer může nést následky v této oblasti, ale trestní právo by do toho podle mě nemělo zasahovat.
Ovšem místo aby se k tomu rodiče postavili výchovně (třeba "utratil sis peníze na autobus, budeš jezdit do školy na kole"), vyřeší to nevhodným způsobem. Stát to udělá podobně, krachující firmě pomůžeHezké podobenství, které ovšem neuvažuje o tom, že je to do té školy třeba 40 km a že tudíž jízda na kole nepřipadá reálně v úvahu. Stejně jako je třeba na chod mamutí firmy navázáno živobytí spousty zaměstnanců případně dalších menších firem. To je totiž realita, která jako by pro liberální ideology "volného trhu" neexistovala, totiž že rozhodování ve strukturované společnosti v naprosté většině neprobíhá podle jednoduchého schématu rozvahy finančních nákladů a výnosů. Výsledek vašeho řešení by tudíž byly neomluvené absence + perspektivně následně ukončení vzdělávání onoho "špatného hospodáře", v případě odmítnutí pomoci krachující firmě propuštění zaměstnanců případně řetězové krachy subdodavatelů. Jistě, výrostek se z toho možná poučí a až se ve třiceti vyblbne, tak si možná bude chtít tu maturitu dodělat. Jistě, propuštění možná získají za pár let práci v nějakých jiných firmách. Jenomže ještě s něčím ty krásně jednoduché má dáti/dal úvahy nepočítají, a to je vymezený čas lidského života. Proto dojdou rodiče k tomu, že je daleko rozumnější peníze na autobus znovu dát, protože riziko ztráty je menší než pravděpodobné následky primitivně účetního uvažování (jak pro jejich syna, tak v dlouhodobé perspektivě i pro ně samotné). V realitě (ne té neoliberální fikci) se takové případy v rodinách řeší přísným rodičovským dozorem nad chováním a výdaji, nikoliv zastavením peněz na autobus do školy. Stejně tak je na místě dozor nad chováním a výdaji v případě záchrany soukromých firem. Problém nastává v tom případě, kdy se peníze sice přidělí, ale styl výchovy zůstane stejný. To, co se děje v lidské společnosti (a tím pádem i politika a ekonomika) má totiž daleko blíž k tomu, co se děje v rodinách, než k fungování přírodních zákonů popisovaných matematikou.
Určitě. Existují výjimky, řada výjimek. Ostatně - proč takové situace nevyužít. Ale v obecné rovině to platí tak, jak jsem napsal.Jako Vaše přesvědčení to je nutné akceptovat. Jako konstatování faktu je to problém. Forma vlastnictví opravdu pro kvalitu hospodaření není určující. Všechno stojí a padá s lidmi. Když už mluvíme o Achillových patách komunismu, ono se to často plete a někdy účelově zaměňuje (socialistická totalita vs."trh" a demokracie/svoboda; stačí se podívat na činu, která se zdá dokáže byt celkem tržní i totalitární zároveň). Tyto tyto věci nejsou záměnné. Těch slabin režimu asi bude více, než jenom forma vlastnictví, takže považovat za samozřejmě dokázané na základě "socialismus" SSSR/ČSSR, že veřejné vlastnictví je kvalitativně jiné (horší) než korporátní, je dle mého závěr příliš odvážný.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.