Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:47
Nj, tak jsem to trochu zjednodušil, no, abych nedostal nějaké "TL;DR". Co jsem chtěl říct je zhruba to, že pokud ta křivka má prostě "blbý tvar"TM na tom konci u vyššího příjmu, tak se pomocí odpočitatelných položek ohýbá hůř, než druhým pásmem daně.Což ale není pravda, protože ten rozdíl mezi dvoupásmovou daní a rovnou daní se slevami na dani (dříve spíše odpočitatelnými položkami) se nachází na začátku a ne na konci.
Ano, ale technicky vzato to tvoří progresi jenom pro "chudé".Progrese je vždy svým způsobem pro lidi s menšími příjmy a tím pádem proti lidem s většími příjmy. Ale to je jen takový základní pohled. Ve skutečnosti může špatně nastavená progrese ublížit úplně všem včetně těch s menšími příjmy (výděleční převedou své aktivity jinam a oni přijdou o práci), stejně jako může dobře nastavená progrese pomoct těm s vyššími (například že se jim nerozpadne kupní síla).
Cokoliv co neni bydleni a strava uz je pro radost?Tak pracovní náklady (například u OSVČ) jsou v tu chvíli už započítané. Měl jsem ještě přidat dopravu do práce u zaměstnanců, ale ta se dá stáhnout na pár tisícovek ročně. U všech lidí pak ještě údržba šatníku. Pak to chce ještě držet nějakou rezervu na běžné lidské problémy. Ale to vše se dá v rámci těch 160 000 Kč zvládnout. Jako jistě, existují lidé (a není jich málo), kteří utrácejí hromadu peněz za věci, které jim radost nedělají. Ale na to existuje jednoduchý lék.
Neviem, čo je spravodlivé na krádeži/lúpeži, ale nech.
Čo ak je to vykúpené nadčasmi vs. prácou 8h a padla, alebo robením práce na 100% vs. výkon za aký ma platia, alebo samoštúdiom vo voľnom čase vs. venovaním sa vlastním koníčkom, alebo venovaním sa štúdiu resp. praxi (nech máme aj remeselníkov) v mladosti vs. venovaniu sa vlastným koníčkom, alebo tým, že sa hneď nehrnul do toho bytu, ale chvíľu býval s rodičmi a z ušetreného si zaplatil ďalšie vzdelanie; alebo tým, že chvíľu býval v chatke v záhradkarskej osade a z ušetreného si zaplatil ďalšie vzdelanie; alebo tým, že počas letných prázdnin ešte keď chodil do školy, išiel do zahraničia alebo makal ako blbec a z toho si zaplatil ďalšie vzdelanie...
Ak chceš skutočne operovať v rovine ne/spravodlivosti, potom vieš všetko a si zrejme Boh. To nás čaká nás zaujímavá doba, pretože v Biblii sa hovorí o príchode Tvojho syna, nie o Tvojom príchode.
Čo ak je to vykúpené nadčasmi vs. prácou 8h a padla, alebo robením práce na 100% vs. výkon za aký ma platia, alebo samoštúdiom vo voľnom čase vs. venovaním sa vlastním koníčkom, alebo venovaním sa štúdiu resp. praxi....nech si takové hollywodske kycoviny na sraz liberalniho institutu... pokud nekdo tolik platil za vzdelani mel by prece vydelavat takove prachy, ze mu je zdaneni ukradene, ... nebo by mel pozadovat vraceni skolneho... :-]]
Tak, ako sa nie každý volá deda.jabko, tak nie každý píše modrým perom.
Ak by som dával na hodinách slovenčiny väčší pozor, možno by som vedel presne povedať, prečo napísané alebo nie je totožné s tebou videným a.
Thorby má pravdu. To nejsou žádné kýčoviny.největšejší pravdu mám já a říkám, že to píčoviny jsou :-p když boucháš někde u pásu, tak nemůžeš bouchat jinak než na 100% - když děláš míň a linka kvůli tobě stojí, tak tě vylejou a každej nemá stejnou startovní čáru - co když někdo rodiče nemá, natož že by u nich mohl bydlet a nechat se vydržovat; kolik je takovejch zahradních chatek na pronájem k bydlení a za kolik a tak dál
Stát nemůže řešit, jestli ten, kdo si vydělal víc si to "zaslouží" podle nějakých subjektivních pravidel.můj příspěvek nebyl o tom, jestli má stát řešit nějaký zásluhy pokud do toho chceš tahat stát v tomto smyslu, tak stát by měl především řešit, aby mu občani nechcípali hlady (resp. nebyli nemocný z nekvalitní stravy), takže jim musí ty prachy na žrádlo nechat nicméně mířil jsem primárně na Mrkvu, aby si vyndal hlavu z prdele, ehm, tedy chci říci sestoupil ze svých akademických výšin dobře zajištěného studenta a uvědomil si, že sebrat někomu dva litry z deseti rozhodně nemůže srovnávat s tím sebrat někomu dvacet ze sta
nicméně mířil jsem primárně na Mrkvu, aby si vyndal hlavu z prdele, ehm, tedy chci říci sestoupil ze svých akademických výšin dobře zajištěného studenta a uvědomil si, že sebrat někomu dva litry z deseti rozhodně nemůže srovnávat s tím sebrat někomu dvacet ze staUvědomujete si, že takhle se dá "obhajovat" i silně progresivní zdanění? Co takhle sebrat bohatému 80 litrů ze sta, chudému k 10 doplatit dalších 10 a těch 70 rozfofrovat? Takhle se přece budou mít všichni stejně, nebude žádná nerovnost a všichni budou šťastní! Pokud se na tohle díváte touhle logikou, pak skutečně nejspravedlivější přístup je rovná mzda všem. Nicméně já vycházím z toho, že různá práce má různou hodnotu a zaslouží si různou odměnu. To, jak stát nastaví minimální podmínky případně jak bude podporovat ty nejchudší je na samostatnou diskzi (a tam fakt nemám jasno).
Nicméně já vycházím z toho, že různá práce má různou hodnotu a zaslouží si různou odměnu.Nechte me hadat - a ta vase ma shodou okolnosti vetsi hodnotu nez prumer.
Zajímavá otázka. Já bych řekl (a možná je to naivní pohled, nepopírám), že pokud je kovář, zdravotní sestra, makléř nebo prodejce aut špatně ohodnocen, jde dělat něco jiného za lepší peníze -> daná firma musí zlepšit pracovní podmínky, nabídnout víc nebo tak.Přesně tak, jednu takovou zdravotní sestru, která právě opouští svůj obor, mám doma. Je vidět, že existujou i rozumní lidé.
lidí, kteří dovedou něco vyrobit, opravit nebo vypěstovata to si myslíš, že současní vysokoškoláci dokážou?
No, ono tech patku zase tolik nebylonu dobrá, to stejně není podstatný vzhledem k:
a navic jsem mu pomahal jeste behem studii a pak jsem v tom jenom pokracoval. A nevim duvod proc bych se za typicky vzorek povazovat nemel.a kolik tvých spolužáků během studií pomáhalo někde na stavbě?
Asi je to tim, ze nemam potrebu tvrdit, ze nase generace/rocnik/skatulka_dle_libosti je nejaka lepsi nez ty mladsi. Tuhle vypraskanou kratochvili prenecham rad jinym (obzvlaste me dojmou tyhle zvasty od lidi ~40-70).hm, hlavněže se tady do role toho "lepšího" stavíš už jen tím, jak seš ostentativně na výši nad nějakým nesmyslným tvrzením stylu že zamlada bylo nebe modřejší a tráva zelenější
a kolik tvých spolužáků během studií pomáhalo někde na stavbě?To nevim ale vic nez par jich bylo. At uz brigadne nebo u pribuznych.
hm, hlavněže se tady do role toho "lepšího" stavíš už jen tím, jak seš ostentativně na výši nad nějakým nesmyslným tvrzením stylu že zamlada bylo nebe modřejší a tráva zelenějšíTo ani ne.
akorát ses trošku netrefil, neb o tom tady vůbec není řečOK. Vyznelo mi to tak.
Proste "demokraticke" hlasovani o vylouceni nekoho z demokratickeho hlasovani neni demokraticke.Ale vzdyt rikam, ze by hlasovat mohli. Proste by byli prehlasovani.
Dovoluji si podotknout, že výraz "spravedlnost" je silně subjektivní.Ne vzdycky. Muzu chodit a ptat se lidi - pripada vam X spravedlivejsi nez Y? Zprumerovanim vysledku dostanu jednu z moznych objektivnich spravedlnosti.
Ale to je definice "objektivni", neboli vseobecne, moralky.Ja mel za to, ze objektivni je to, k cemu dojdeme na zaklade zkoumani, poznani a sporu. Ne to, co na cem se shodne tlupa lidi, kteri casto nerozhoduji na zaklade uvahy ale spise podle predsudku a bez ohledu na neznalost problematiky. Navic neresime moralku, ale spravedlnost. A ty ja nepovazuju za totozne.
Uvědomujete si, že takhle se dá "obhajovat" i silně progresivní zdanění? Co takhle sebrat bohatému 80 litrů ze sta, chudému k 10 doplatit dalších 10 a těch 70 rozfofrovat? Takhle se přece budou mít všichni stejně, nebude žádná nerovnost a všichni budou šťastní!nedá, pak by nikdo těch 100 kKč vydělávat nechtěl krom toho, já jsem se nesnažil obhajovat něco takového, nýbrž jen a pouze jsem chtěl poukázat na díru v úvaze o "spravedlivosti"
Nicméně já vycházím z toho, že různá práce má různou hodnotu a zaslouží si různou odměnu.ovšem různost té odměny je již dána tím platem, a zdanění, pokud se bavíme o klasické progresi, a ne o "seberu vše nad 20 tisíc", ji zachovává, byť může rozdíly zmenšovat dále je otázka, jestli se chceme bavit o "různé práci" jako o různém druhu práce, anebo o různém pracovním nasazení v rámci stejné práce v druhém případě je to myslím docela jasné, různá snaha si různou odměnu zaslouží ale v prvém případě, když si vypůjčím ten příklad od kolegy, já si opravdu nemyslím, že by práce toho realitního makléře měla větší hodnotu než práce toho kováře, a považuju za nedokonalost této společnosti, pokud prvou odměňuje více než druhou - na druhou stranu, pokud tam jsou pak další věci, jako třeba to studium u lékaře, tak to by ta odměna samozřejmě kompenzovat měla
nedá, pak by nikdo těch 100 kKč vydělávat nechtělTy mu ale taky snižuješ motivaci vydělávat těch 100 k, protože čím víc vydělá, tím víc mu vezmeš. Jsou to jenom různé polohy na šikmé ploše.
já? krom toho, já jsem se nesnažil obhajovat něco takového, nýbrž jen a pouze jsem chtěl poukázat na díru v úvaze o "spravedlivosti"nedá, pak by nikdo těch 100 kKč vydělávat nechtělTy mu ale taky snižuješ motivaci vydělávat těch 100 k,
protože čím víc vydělá, tím víc mu vezmeš.jak říkal kolega xvasek - To je jenom rétorika, to máš u "rovné daně" taky - víc vyděláš, víc zaplatíš.
Ak chceš skutočne operovať v rovine ne/spravodlivosti, potom vieš všetko a si zrejme Boh.o spravedlnosti začal mluvit Mrkva, takže krásně vidíme, zvlášť ve spojení s tou "krádeží/loupeží" z úvodu, nakolik chceš seriózně diskutovat, a nakolik jen pliveš ty nesmysly o přesčasech a podobně nemá smysl rozebírat jeden po druhém, jednoduché kontra zní "A čo ak nie je?" sorry, ale na téhle úrovni se mi fakt nechce se bavit, baj baj
zvlášť ve spojení s tou "krádeží/loupeží" z úvoduAle nad tímhle přemýšlím už delší dobu. Konkrétně nad tím, jakou definici krádeže mám použít, aby tam daně ne/spadaly. (upozorňuji, že teď daně z morálního hlediska nehodnotím!)
Kradez je zmena drzeni proti vuli vlastnikaOK, řekněme, že je proti mé vůli, že mi stát sebral těch 50 % peněz.
(tedy bez zmeny vlastnictvi)Přijde na to, jak definuješ vlastnictví.
a tudiz prislusna zmena drzeni je v souladu s vuli noveho vlastnikaKdyž tě někdo obere v podchodu, taky to bude v souladu s vůlí toho, kdo tě obral.
Přijde na to, jak definuješ vlastnictví.Zjednodusene, drzeni je kdo s tou veci muze fakticky nakladat, zatimco vlastnictvi je nazor spolecnosti (vyjadren zakony), koho pravo nakladat s veci ma spolecnost hajit. Drzeni se meni fyzickymi akty (napr. dobrovolne predani ci okradeni), vlastnictvi se meni pravnimi akty (darovani, prodej, rozhodnuti soudu, ci je implikovano zakony jako u tech dani)
To by platilo len ak by vlastníctvo bolo dané zákonom. Lenže ono by mohlo byť dané aj trocha inak.
Inak takýto pohľad (zákon) vo mne evokuje popieranie zásady, že nikto nemôže previesť na iného viac práv ako sám má.
V tom je pointa. Výsledná a efektívna predstava nemusí byť objektívne správna a potom jej aplikovanie môže byť krádežou resp. lúpežou.
V prípade, že objektívne správna predstava neexistuje, vraciame sa späť ku krádeži.
V prípade, že objektívne správna predstava neexistuje, vraciame sa späť ku krádeži.Bez toho, abys vysel z nejakych norem, tak nemas ani vlastnictvi a tedy ani kradez. Nebo muzes odmitnout jakekoliv sdilene normy a rict, ze existuji jenom individualni normy, pak ale tezko muzes vytvaret kvaziobjektivni tvrzeni o tom, kdo ty normy porusuje a kdo ne, a maximalne se muzes omezit na tvrzeni 'tento cin byl podle norem 67 % populace kradez' ci 'tento cin byl kradezi z meho subjektivniho pohledu'.
Já bych to tak nedělil. Vlastním to, co jsou ti kolem mě ochotní uznat, že vlastnímTo je v podstate to, co rikam.
Vůli vlastníka bych do toho netahal, to je až sekundárníVuli vlastnika do definice vlastnictvi netaham, to az do definice kradeze, abych odlisil kradez od zapujceni.
Ne úplně - ty jsi psal o tom, že vlastnictví společnost hájí. V mém pojetí to tak úplně nemusí být, stačí, když si to vlastní zvládne uhájit sám (neboli donutí okolí uznat, že je vlastník).Já bych to tak nedělil. Vlastním to, co jsou ti kolem mě ochotní uznat, že vlastnímTo je v podstate to, co rikam.
Vuli vlastnika do definice vlastnictvi netaham, to az do definice kradeze, abych odlisil kradez od zapujceni.Sorry, nějak špatně jsem to pochopil.
stačí, když si to vlastní zvládne uhájit sám (neboli donutí okolí uznat, že je vlastník)Jenže to jsme zase tam, co jsme byli - zloděj taky dokáže donutit ostatní, že teď je „vlastník“ on.
i klasicka kradez je v souladu s vuli noveho vlastnika, tedy zlodejePri klasicke kradezi nedojde ke zmene vlastnictvi, pouze ke zmene drzeni, vlastnik je porad puvodni majitel (proto se taky obecne povazuje pripadny 'prodej' kradenych veci zlodejem za neplatny - zlodej neni vlastnik a tedy nemuze dal vlastnictvi prevest).
Ale nad tímhle přemýšlím už delší dobu. Konkrétně nad tím, jakou definici krádeže mám použít, aby tam daně ne/spadaly. (upozorňuji, že teď daně z morálního hlediska nehodnotím!)Mozna by te osvitilo, kdyby ses zamyslel, jakou definici kradeze pouzit, aby tam nespadaly privatizace a enclosure.
o spravedlnosti začal mluvit Mrkva, takže krásně vidíme, zvlášť ve spojení s tou "krádeží/loupeží" z úvodu, nakolik chceš seriózně diskutovat, a nakolik jen plivešA ty si na to reagoval. Ber to ako pokračovanie v Mrkvovej línii (naznačenej v tom komentári).
ty nesmysly o přesčasech a podobně nemá smysl rozebírat jeden po druhém, jednoduché kontra zní "A čo ak nie je?"Tie nadčasy a podobne sú práve A čo ak nie je?.
sorry, ale na téhle úrovni se mi fakt nechce se bavit, baj bajV pohode. Ak dovolíš, ja dám na teba ešte jednu-dve reakcie a môžme skončiť.
Prajem pekný deň.
Tak jasně. Ale já to beru z toho pohledu že všichni nemají stejné možnosti a řešení "každý dá stejný podíl z toho co vydělá" mi přijde nejspravedlivější.To by bylo, kdyby zaprvé příjmy odrážely kvalitu a množství odvedené práce a zadruhé - to je trochu složitější - kdyby více příjmová zaměstnání nebyla "dotována" (a prakticky zaplacena) zbytkem společnosti, ale kdyby hodnota byla tvořena takovým člověkem samotným. Jinými slovy - když někdo vydělává hodně, je to zpravidla ne proto, že by byl opravdu velmi zručný a pracovitý malíř / stolař / pracovník u pásu / lékař, ale proto, že společnost (stát) funguje do té míry, že mu vytvoří podmínky, aby pro něj (a na něj) mohli ostatní pracovat. Takže základní pásmo progresivní daně se dá chápat jako "daň z toho, co jsem udělal svýma rukama já" a zvýšené pásmo pak "daň z toho, co na mě museli rukama vydělat ostatní". A navíc všichni stejné možnosti rozhodně nemají, kdybych chtěl trollovat, tak ti vmetu do tváře tvůj věk nebo tak něco...
kdyby více příjmová zaměstnání nebyla "dotována" (a prakticky zaplacena) zbytkem společnosti,Takže třeba zedník dotuje admina? Truhlář právníky? Malíři lékaře?
A navíc všichni stejné možnosti rozhodně nemají, kdybych chtěl trollovat, tak ti vmetu do tváře tvůj věk nebo tak něco...
Tak jasně. Ale já to beru z toho pohledu že všichni nemají stejné možnosti
Lenže oni ti tie peniaze na implementáciu nedajú pre tvoje pekné oči, ale pre svoj zisk a/alebo výplatu.
Potom by si mohli ženy, ktoré dbajú o svoj vzhľad, pýtať dotáciu od mužov, ktorý ich videli a páčia sa im ženy, ktoré dbajú o svoj vzhľad...
Naproti tomu admin je opravdu vyžírka maximální a ekvivalent ředitelovy sekretářky - netvoří žádnou hodnotu, která by šla prodat, všichni na firmě se na jeho plat musí "skládat". PrávníkV tom případě - proč si ho ta firma potom platí?
Proč považovat za nutné zlo zrovna admina a dělníka ne, když všichni jsou nutní k tomu, aby mohla existovat výroba? Jen proto, že dělník se materiálu přímo dotýká?No, admin je až sekundární potřeba. Umím si představit výrobu bez admina, bez dělníka (dnes se říká "operátor" a má to i širší význam) ne. Umím si představit výrobu bez systému, viděl jsem to několikrát, někde stačí kanban a už to fičí. Není to totiž o systému, ale o procesech.
Kdybychom měli lepší robotiku nebo dokázali zpracovávat materiál silou čisté vůle, nebylo by třeba vůbec mechanické práce. Znamená to, že mechanická práce je nutné zlo?Zajímavě formulováno, ale v podstatě ano. Pokud existuje něco, co mechanickou práci nahradí a bude v konečném důsledku zlevňovat výrobek nebo službu, tak se to použije, což v podstatě dokazuje, že to tak je.
Nebo kdybychom byli netechnická civilizace, všechny věci potřebné k životu by nám rostly na zahradě z různě vyšlechtěných rostlin. Je v tom případě nutné zlo technika a výroba vůbec?Myslím, že všechno nějak získat musíš, ten proces získání je nutné zlo. Kdybys uměl získat rohlík lusknutím prstu, tak bys těžko stavěl pekárnu a v konečném důsledku bys vymýšlel, jak se zbavit toho lusknutí, protože ti to přijde jako nutné zlo a chtěl by sis to nějak zjednodušit.
Naproti tomu admin je opravdu vyžírka maximální a ekvivalent ředitelovy sekretářky - netvoří žádnou hodnotu, která by šla prodat, všichni na firmě se na jeho plat musí "skládat".
My prodáváme podnikový řídící systém, já to implementuju, oni mi platí, ale přitom ty peníze vydělají lidi u pásů v těch podnicích, kam to dodáme.Řekl bych, že považuješ za hodnotu jenom něco fyzického, ale to, že firma díky úžasnému podnikovému systému funguje určitě lépe (
Nakonec budou mít všichni víc, takže jsme vlastně všichni spokojení (proto to děláme), ale to nic nemění na faktu, že já jsem v té pyramidě vysoko a vysávám. KdybychAni ne - ty se podílíš na výsledném produktu zrovna tak jako ten dělník u pásu, jako prodejce nebo jako sekretářka.
Snažil jsem se ospravedlnit druhé daňové pásmo tím, že tyto příjmy jsou v podstatě tvořeny ne člověkem samotným, ale "pyramidou" lidí pod ním.Což je nesmysl, protože ekonomika je tak provázaná, že KAŽDÝ má pod sebou pyramidu lidí. Např. prodej PC sestav:
Mám pár kamarádů, kteří v takové pozici jsou, a zaměstnavatel jim na rovinu řekl, že by si sice zasloužili několikanásobně vyšší plat, ale kvůli tomu, že musí ještě uživit x dalších lidí, jejichž přínos je mnohem menší, jim takový plat prostě dát nemůže.Pak jsou ovsem dve moznosti (nebo vic, ale mne napadly tyhle). 1) Ti, jejichz prinos pro firmu je nizky by meli byt vyhozeni. 2) Pokud se tak nestalo a majitel neni zrovna samaritan (nebo to nejsou nejake stenografky), tak jejich prinos patrne bude vetsi, nez priznavaji nebo nejde vyhodnotit vubec. Treba prodejce muze firme generovat velke zisky zatimco delnik u pasu se vyhodnocuje hur, ale bez toho delnika nema prodejce co prodavat.
Nezlob se na mě, ale ta tvoje teorie je totální úlet. Nečetl jsi náhodou Marxe a teorii vykořisťování? Tam taky tvrdil, že dělníci musí dřít na továrníka, který "nic nedělá", a jsou jediní, kdo vytváří hodnoty. To, že je to továrník, kdo v tom podniku má investované prachy a jde do rizika a že za ty prachy vytváří dělníkům takové podmínky, že vyrobí a tedy i dostanou více, než by vyrobili sami, to se tam nějak vytratilo... Často se jako profese, která nic nevytváří, uvádí makléři-spekulanti, kteří neustále točí peníze na burze. Jenže i oni mají svoji úlohu. Kdyby na trhu obchodovali jen ti, kdo investují dlouhodobě, tak by byla minimální likvidita, a i ti dlouhodobí investoři by měli problémy akcie zpeněžit, proto jsou tam rychloobrátkoví obchodníci, kterým dlouhodobí investoři obětují část výdělku výměnou za to, že můžou obchod provést, kdy se jim zlíbí. Prostě obchod výhodný pro obě strany.
Stejně tak to o pyramidě. Je to všechno o volné směně. Kdyby to pro ten podnik nebylo výhodné, tak si u vás žádný systém neobjednají. A takový informační systém má mnohem větší dopad na efektivitu výroby než pár dělníků, takže i tvůj plat je větší než jejich. A že na ten informační systém musí vydělat dělníci? No a co? Vy ten systém taky musíte na nějakém železe vyvíjet a to železo sjelo třeba z jejich linky. Znamená to snad, že ty makáš na ty dělníky?
Každý přidává k finálním produktům nějakou hodnotu a od toho je placen. Je úplně jedno, jestli je na začátku řetězce nebo na konci, nebo jestli je jeho přínos zcela zjevný (dělník na páse) nebo ne (rychloobrátkový obchodník na burze, díky kterému může podnik efektivněji shánět investice a tudíž i prodávat levnější výrobky).
To, že je to továrník, kdo v tom podniku má investované prachy a jde do rizikaNo, to riziko zalezi na okolnostech. Pokud ty penize ziskal praci, pak je to riziko. Pokud je ziskal na nejake predchozi investici, nebo je zdedil, pak to rizikem neni. Ja odmitam povazovat za riziko ztratu neceho, co je soucasne odmenou za to riziko. To je prece absurdni! Pokud nekdo ma skutecne riskovat, musi prijit o neco, co mel predtim; ne o neco, co je odmenou za to riskovani. Kdyby tomu investorovi treba hrozila smrt za spatne rozhodnuti, pak bych tu jeho odmenu bral. Ale dokud mu hrozi jen to, ze o tu investici prijde a nebude ji moci spotrebovat, pak to zkratka neni zadne riziko, za ktere by si nejakou odmenu zaslouzil. (Ono to malicko souvisi s tim, co je riziko a co je neurcitost, ale to neni tak podstatne.) Samozrejme, muzete namitnout, ze pak by nikdo neinvestoval. Jenze to uz se pak bavime o pohnutkach (incentives) a ne o odmene (za riziko nebo za praci). Muzeme nekoho financne ponoukat, ale to neni odmena (asi stejne jako uplatek neni odmena). To jsou 2 ruzne veci.
Dost dobře tě nechápu. Požadovaná výnosová míra investice = bezriziková míra (náhrada za odloženou spotřebu) + riziková přirážka (odráží riziko investice). Mám teď milion korun a několik variant co s nimi: buď je hned utratím, nebo je dám do bezrizikových aktiv s tím, že nějaký čas počkám a pak je utratím, nebo investuju do něčeho, kde nemám zaručené, že se mi peníze vrátí. Logicky požaduji ve dvou posledních případech nějaké peníze navíc a je absolutně irelevantní, jestli jsem si ty peníze vydělal nebo zdědil.
Ja odmitam povazovat za riziko ztratu neceho, co je soucasne odmenou za to riziko. To je prece absurdni!
To není absurdní, to je naprosto logické. Peníze, které teď investuji, už dávno nejsou odměnou za riziko. A riziko, které podstupuji investicí nyní, nemá nic společného s rizikem, za které jsem dostal peníze, které teď investuji.
Logicky požaduji ve dvou posledních případech nějaké peníze navíc a je absolutně irelevantní, jestli jsem si ty peníze vydělal nebo zdědil.Ano, logicke to je. Stejne logicky je ovsem uplatek za statni zakazku - urednik se muze rozhodnout jinak, pokud nedostane ten uplatek. Pokud se ale bavime o spravedlnosti, nemuzeme ignorovat puvod tech penez (stejne jako nemuzeme ignorovat, ze ten urednik je statni zamestnanec; nemuzeme proste rict ze jednou o tom rozhoduje a tak je to jeho vec). Realita je, ze chces "neco navic" (zisk z te investice), bezpracne. Nevidim, proc bys na to mel mit nejaky narok, stejne jako nevidim, proc by mel mit urednik narok na uplatek. K tomu co jsem rekl vyse jsem chtel poznamenat, ze to proste nedava smysl platit lidi od toho, kolik penez protece jejich rukama (a uz vubec neni jasne, proc by to mel byt linearni vztah). U jinych veci to nedelame - napr. neplatime bagristu 100x vic nez kopace, prestoze vykope 100x vic hliny. Nebo neplatime ridice cisterny vice nez ridice kamionu prevazejiciho dejme tomu kavovary, prestoze prevoz benzinu je pro spolecnost daleko dulezitejsi nez kavovary. Tak proc bychom meli investory platit vysoko za to, ze jejich rukama prochazeji vysoke investice?
Realita je, ze chces "neco navic" (zisk z te investice), bezpracne.
Realita je taková, že žijeme v kapitalismu a kapitál je jeden ze vstupů při vytváření hodnot, stejně jako práce. A stejně jako za práci dostáváš odměnu, tak za poskytnutí kapitálu ji taky dostáváš a to takovým dílem, jakým se na vytváření hodnot podílí. Kdyby se neposkytovala, tak nikdo kapitál nepůjčuje, a nevytváří se žádné hodnoty, protože drtivá většina z nich kapitál ke své tvobě potřebuje. Stejně jako by se žádné hodnoty nevytvářely, kdyby se neplatilo za práci a nikdo by nepracoval.
Tvoje přirovnání s úplatkem jsou úplně mimo mísu. Já se tu bavím o legálním pořízení majetku/peněz. Zdědění nebo výnosy z investic jsou naprosto legální zdroje peněz a soukromý majetek je chráněný Základní listinou práv a svobod a zdědění a výnosy z investic si nedovolili postavit mimo zákon ani komunisti. Když mám legálně nabytý majetek, tak je moje věc, co si s ním budu dělat. Když ho bude chtít někdo půjčit na svoje podnikání, tak mu ho půjčím, ale budu chtít logicky něco nazpátek. Stejně jako ty budeš logicky něco chtít, když si od tebe půjčím auto, abych si mohl v rámci svého podnikání něco převést.
U jinych veci to nedelame - napr. neplatime bagristu 100x vic nez kopace, prestoze vykope 100x vic hliny. Nebo neplatime ridice cisterny vice nez ridice kamionu prevazejiciho dejme tomu kavovary, prestoze prevoz benzinu je pro spolecnost daleko dulezitejsi nez kavovary.
Ale děláme. Proč se tomu bagristovi neplatí 100x víc, je proto, že on je pořád jen bagrista, který ovládá ten bagr. Kdyby mu ten bagr patřil a nenabízel jen ovládání bagru, ale i kompletní vykopání, tak se mu ten 100 násobek dá, když toho zvládne vykopat 100x víc než normální kopáč. Stejně tak převoz benzínu bude stát víc než kávovarů, protože je potřeba přívěs, který má mnoho bezpečnostních požadavků, ale řidič dostane podobnou výplatu jako řidič s kávovary, protože on nabízí pouze řízení kamionu a to je zhruba stejně těžké u kamionu s benzínem jako u kamionu s kávovary.
Pokud ty penize ziskal praci, pak je to riziko.A co když získal? Bral průměrný plat 20k, žil pět let za 10k (takové lidi znám) a teď má na účtě půl mega a rozhodne se je rizikově investovat*. Když se investice podaří, rozjel tím nějaké výrobní odvětví, což je přece pro ekonomiku dobře, áno, a peníze lidí, co si kupují jeho výrobky, si přece zaslouží. * Za půl mega se už dá rozjet úspěšná firma.
Zaměstná 10 kuchařek a každé bude platit 20k/měs. Firma prosperuje.Je to Utopie, v tomto světě nereálné. realita je taková, že ti co jsou v takové výrobně makají jako šroubci za cca 8-12.- hrubého. On, ale spíše zaměstná brigádníky a ukrajinky a ti jsou rádi, že dostanou min. plat
Je to UtopieDiskutujeme o JS-světě, kde má každý stejný plat.
kde má každý stejný platto jsem pochopil, ale nedalo mi to.
V USA je progres. daň z příjmu dokonce až do 39 %.A? Platí zdravotní daň? Sociální daň? Aha.
Panebože, ty vykazuješ roční příjem větší než 100 000 Kč?No, jako student toho ještě moc nevykážu. Ale jako zaměstnanec si skoro určitě přijdu na víc, zvlášť když minimální mzda je 96 000Kč. A pokud jste myslel měsíční - to, že nevydělávám (a asi ani nebudu) tolik přece neznamená, že musím souhlasit s tím, že stát bohatším víc sebere.
Ne, opravdu banky nemají v současnosti problém s nedostatkem likvidityNe, banky opravdu nemaji problem s nedostatkem likvidity, v te se pomalu topi. Maji problem s nedostatkem vlastniho kapitalu. Samozrejme, vyssi zdaneni bude mit spis dopad na vlastni kapital nez na likviditu.
Rychlý výpočet ukazuje, že náklady na jednoho policistu jsou cca 41 000 Kč. To je docela dost, nemyslíte?no nevím bylo by jich myslím potřeba více než je propouštět. Mají odcházet lidé z presidia a z ostatních větších funkcí a ti berou podstatně větší platy než ti normální. Výsluhy dtto. odchodné v tom není to se počítá sólo. Co mne štve jsou ty jejich snížené rozpočty jak vnitra tak hasičů. Za chvíli když budeš potřebovat jejich služby tak aby jsi pro ně dojel na služebnu, protože nebudou mít pomalu čím jezdit.
V prípade štátnych zamestnancov to o superhrubej mzde takmer vôbec neplatí, pretože dane prakticky neplatia. V podstate ide len o preliate z jedného vrecka do druhého, zjednodušene len výdavok z kapitoly ministerstva vnútra do príjmu kapitoly ministerstva práce soc. vecí a rodiny.
Slibuji si od toho pouze to, že bych měl vyšší šance na přežití (a pravděpodobně i mnoho dalších), toť všeSvata prostoto... a to by jeden mel dojem, ze sem prispivaji spis ti inteligentnejsi...
Jen to "jinak" by nemelo znamenat "nezavisle na realite", pripadne "v oblasti svych vlḧkych snu".Jinymi slovy by nemel uyvazovat jinak nez jste schopen pochopit nebo akceptovat. Taky nazor.
Prikladu utvaru, ze kterych zmizely policejni sily je dost (i ze soucasnosti). Predstava, ze to prineslo zvyseni bezpecnosti (vyjma bezpoecnosti zlocincu) je takova... no, rekneme "jina".Inu, predstava, ze vice policistu znamena vetsi bezpecnost se taky moc nezaklada na pravde. Ergo, v Turecku jich je na hlavu vic nez u nas a ve Svycarsku snad pulka.
Jinymi slovy by nemel uyvazovat jinak nez jste schopen pochopit nebo akceptovat.Aha... ono je to nakazlivy...
Jenom proste uvazuje o vecech jinak nez je obvykle.jo jo, takovejch, co si mysleli, že tasí rychlejš než druhej, jsou v americe plný krchovy ...
a to napadení jako čekáš kdy?No tak jsou asi místa, kde je riziko útoku mnohem vyšší než v okolí… znáš podchody kolem Vltavské?
hm, neříkal, že se takovejm vyhýbá?a to napadení jako čekáš kdy?No tak jsou asi místa, kde je riziko útoku mnohem vyšší než v okolí…
znáš podchody kolem Vltavské?asi ne tak dobře ... na levým břehu pod Hlávkovým mostem to pěkně zasmrádá, ale jinak tam s tím nemám problém ... měl bych mít?
Vyhýbám, pokud můžu. Někdy je to obtížné.hm, neříkal, že se takovejm vyhýbá?a to napadení jako čekáš kdy?No tak jsou asi místa, kde je riziko útoku mnohem vyšší než v okolí...
Proč by měl někdo škodit? Že staví někoho na silnicích? Dobře, staví je protože spousta lidí jezdí jako prasata.kéž by ve skutečnosti staví, protože spousta lidí nemá aktualizovanou lékárničku, nebo nedupla splašeně na brzdu, aby jela rychlostí méně než X+3 přesně u značky omezující na X, nebo nezaplatila daň gumárenskému průmyslu a za sucha a teploty +17°C si dovolili projet značku "povinná zimní výbava" v zimním období na letních gumách (ok, tohle tuším letos zmírnili na podmínku "očekávatelnosti" sněhu a náledí), apod.
až je budeš potřebovat co uděláš? vezmeš Ak-čko a vyřídíš to osobně?Kdežto ty toho, kdo tě přepadne ve tmavém podchodu, požádáš, aby 10 minut počkal, zavoláš 158 a počkáš, až přijedou? Ad. stavění na silnicích. Jedu ráno takhle do školy na kole a zastaví mě policajt (náhodná silniční kontrola, nic jsem neudělal). Zkontroluje mi doklady, změří velikost odrazek, dá mi dýchnout, zjistí, že je všechno v pořádku, a pustí mě. No a teď abych se buď smířil s tím, že budu občas jezdit do školy pozdě, nebo budu vstávat o půl hodiny dřív (na čtvrthodinovou cestu), abych to stihl, i když si zase nějaký policajt bude chtít popovídat.
do školy na kolejel jsi po silnici nebo po silnici pro pumpičkáře? Jel, tedy pro tebe platí ty stejné pravidla jako pro nás. A že staví kolaře tak na to si budeme muset zvyknout. Je to prostě realita.
kdo tě přepadne ve tmavém podchodu, požádášvysvětlím mu, že bude lepší kdyby si vybral jiný objekt svého zájmu. Ber to s rezervou prosím. Třeba v Brně kdysi byl bordel hodně u myší díry a pak díky hlídkám se to změnilo. Oni se ale jen přesunuli k hlaváku a na eskalátory.
opili cykliste rocne zavini prekvapive hodne nehod.... zvlášť takhle ráno o půl osmé ráno nebo v kolik jezdí Jenda do školy, že?
Chápu, ale proč dělat rozdíly mezi auty a koly? Všichni používáme jeden asfalt, máme jedny předpisy tak proč dělat rozdíly. To je jen čistě technicky.No já jsem spíš čekal reakci „kontroly ani pro jednoho“.
Máš drahé kolo to ti někdo ukradne. Po nějaké době Ti zavolá policie, že kolo bylo nalezeno u jednoho člověka co s ním někam ráno/odpoledne jel.Mu ha ha ha ha ha há!
„kontroly ani pro jednoho“to by se mi líbilo, ale s tím nic neuděláme (a taky by zde byla totální anarchie). Dnes ráno jsem jel do práce někdy kolem 6:00 no a u nás bylo celkem mlžno a co nevidím ... kolaře (vzadu nebliká jen odrazka a ve předu měl nějakou bludičku dle pohledu do zrcátka). Ráno naštěstí nebyl skoro provoz tak se dalo vyhnout, ale o něco později by to mohlo být o hubu. Kontroly se nelíbí nikomu ani nám ani vám, ale některé kontroly jsou pro provoz nutné (technický stav, přeložení, přetížené apod).
Mu ha ha ha ha ha há!To byl jen příklad, přece existuje databáze čísel ukradených kol a tu má policie tuším online.
Mu ha ha ha ha ha há!Tchynovi se takhle po par mesicich vratila firemni dodavka.
Rezervy z tučnejších rokov sa v súčasnosti volajú splátka úrokov a istiny...
Kdybychom v letech 2000-2006, kdy byla celosvětová konjunktura, nesekali jeden 100+ miliardový deficit za druhým, tak mohlo dneska být i na stimulaci ekonomiky. Jenže kdyby teď vláda rozhazovala, tak deficit dosáhne až 10 % HDP. Momentálně máme zadlužení nějakých 40 %. Ekonomové říkají, že u našeho typu ekonomiky je rizikové už zadlužení 60 % (můžeme to vidět na Maďarsku, které se kolem 60 % dostalo do problémů), takže při stimulaci ekonomiky bychom se mohli do dvou let dostat do problémů. Bohužel ani škrty nejsou tak jednoduché, v makroekonomii nefunguje jednoduchá matematika. Všechno souvisí se vším. To, že stát někde škrtne 5 miliard, neznamená, že 5 miliard ušetří.
Jinak ano, správně by to mělo fungovat tak, že stát by měl ekonomiku v odbobí krize, kdy dělá pod potencionální HDP, stimulovat. Jenže k tomu je potřeba v obdobích konjunktury vytvářet přebytky a to dělá málokterá vláda.
Prekvapuje mne, jak tu S. Keen usilovne argumentuje proti teorii penezniho multiplikatoru (tedy ze mnozstvi penez je dano mnozstvim menove baze a administrativnim multiplikatorem), coz je neco, co v tehle podobe snad nikdo vazne nebere, ne?Pokud to nikdo vazne nebere, proc se tedy Bernanke pokousel zvysit v reakci na krizi base money? Jasne, muzeme rict, ze proste existuji silenci, kteri veri v neoliberalni ekonomii, prestoze ta teorie nefunguje, a Bernanke patri mezi ne. Ale co to pak vypovida o ekonomicke profesi? Proc nepisou ekonomove, kteri podle tvych slov na multiplikator neveri, petice proti nemu? Ja Keenovu frustraci celkem chapu. Kdyz vidim, kolik ekonomu pozdeji zjistilo, ze jejich model ostatni pochopili spatne nebo ze to neni to prave (treba v tom clanku jsou priklad jako Hicks a Solow), a presto, stale se tyto veci opakuji v ucebnicich a rada i znamych ekonomu jim veri, co si ma myslet? Je to vic rozebrane v Debunking Economics, ale pokud to co tam pise je historie ekonomie, je to absurdni! (A bylo to vlastne legracni, kdyby neslo v dusledku o penize a zivoty lidi.)
Kdysi jsem narazil na clanek Tobina (tedy vcelku mainstreamoveho ekonoma) ze 60. let, ktery se o tehle teorii vyjadroval, ze to je spis citankova ilustrace falacy of composition nez vazne minena teorie penez, a ze mnozstvi penez v ekonomice je dano spis endogennimi, 'trznimi' faktory.Keen argumentuje, ze Keynes take v General Theory psal neco jineho a byl jen spatne pochopen (Hicksem a Samuelsonem). Je otazka, jestli Tobinova "mainstreamovost" neni podobny pripad jako u Keynese. Ten clanek jsem moc necetl, ale prijde mi, ze jeho myslenka je spis v tom, ze neni jasne, co vsechno jsou penize; kdezto Keen argumentuje tim, ze banky nejprve pujci a pak shaneji rezervy (neboli ze zpozdeni v systemu prece jen umozni ten limit prekrocit, a centralni bance nezbyde nez ho navysit).
Bohužel ani škrty nejsou tak jednoduché, v makroekonomii nefunguje jednoduchá matematika. Všechno souvisí se vším. To, že stát někde škrtne 5 miliard, neznamená, že 5 miliard ušetří.
Já bych začal škrtat tam, kde to rozhodně nebude nikoho* bolet: na zbytečných úřadech.
*) Samozřejmě, kromě propuštěných úředníků. Ale furt lepší jim zaplatit dočasné odstupné/podporu v nezaměstnanosti, než je trvale vyživovat za nic.
ale podívejte se na to z pozice vlády, která přemýšlí maximálně jedno volební období dopředuV tom je prave ta tragedie. Zadny dlouhodoby koncept jenom same sracky ala snizime dane/rozdame vic penez
navíc propuštění a nezaměstnaní úředníci už nebudou odvádět daň z příjmu, sociální a zdravotníPredpokladam, ze to porad beres z pohledu vlady a ze ti je jasne, ze ti urednici jsou placeni prave z tech vybranych penez takze argumentovat kolik z nich zase odvedou zpet je nonsens.
Jistě se shodneme na tom, že z dlouhodobého hlediska to pozitivní efekt má, ale podívejte se na to z pozice vlády, která přemýšlí maximálně jedno volební období dopředu.Koho lidi zvolí, ten tam bude. Chtějí tyhle, mají tyhle. Bohužel. :c( Přitom dle mého názoru alternativa existuje.
Pokud propustí úředníky, na jejichž platech ušetří ročně 5 miliard, neznamená to pro státní rozpočet + 5 miliard. Ti úředníci v recesi s největší pravděpodobností skončí na úřadě práce, kde za ně stát zaplatí tak jako tak, navíc propuštění a nezaměstnaní úředníci už nebudou odvádět daň z příjmu, sociální a zdravotní, klesne jim spotřeba, takže klesne i vybraná DPH atd.Jak píše belisarivs: to „pojištění” a další daně jdou do státního rozpočtu ze státního rozpočtu – stejně jako jejich platy. Jejich propuštěním se ušetří na platech, pár měsíců jim možná poběží odstupné, pak možná pár měsíců podpora v nezaměstnanosti. Ale i tyhlety příplatky vyjdou mnohem levněji než jejich platy (a to nemluvím o tom, že po řadě úřadů zbyde spousta majetku – movitého i nemovitého –, který ještě půjde zpeněžit nebo využít jinde). Další efekt je ten, že stát tyhle lidi neproduktivním způsobem blokuje, místo aby mohli být využiti k něčemu produktivnímu v soukromém sektoru. Případně můžou začít podnikat v oboru, kde „pracovali”, pokud by náhodou o jejich činnost někdo stál. ;c)
Měli bychom mít rezervy z tučnějších let nebo holt nadělat dluhy a pak je v lepších časech splatit. Ale to jsou jen moje plky.Obávám se, že když by před krizí (řekněme v devadesátých letech) nějaký ekonomický poradce vystoupil před politiky tím, že se blíží (několik volebních období vzdálená) krize a že by se aktuální přebytky neměli prošustrovat ale uschovat, asi by se mu vysmáli a prohlásili by podobné vize za kraviny. Mám pocit, že poslední člověk, kterému něco podobného věřili, se jmenoval Josef
Měli bychom mít rezervy z tučnějších let nebo holt nadělat dluhy a pak je v lepších časech splatit.Kdyz nekdo mluvi o rezervach, mel by rict, co se tim mysli. Mysli se tim rezervy penezni nebo hmotne?
Zeptal bych se místních diskutující, zda se dělají nějaké simulace efektů takovýchto opatření. Jestli to teda vůbec simulovat jde.Steve Keen ma pekny model. Ale neni to mainstream, a rada lidi z NERVu by s jeho zaverem nesouhlasila.
Tak tohle nechápu - zvýšení příjmů jen o 600mil Kč (cca 3km dálnice nebo 1/60 tunelového komplexu Blanka)Jeden metr dálnice za 200kKč? Kde se mám hlásit s kolečkem?
To co by dělalo 10 lidí dlouho udělá jedno rypadlo a jedna tatra skoro hned.Je ovšem pak otázka, proč te kus stojí tolik
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.