Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 06:51
Z několika stran mi bylo vytýkáno že jsem sem dlouho nic nenapsal, tak se to pokusím napravit. Po delší pauze bude tenhle blog spíš obecný, k Linux-related tématům se dostanu někdy příště
Tohle je bezesporu nejvýznamější kapitola posledního roku. Člověk celý život podceňuje socializaci, pak je jednou prakticky dotlačen k tomu přidat se do jednoho občanského sdružení a najednou zjistí že tu je hromada zajímavých věcí na kterých se dá dělat, spousta fajn lidí s podobnými zájmy a místo s úžasnou atmosférou kde se dá trávit čas. Je to jedna z mála věcí které se moc popsat nedá, koukněte na web a přijďte se podívat! :)
Původně to měl být krátký odstaveček na téma "jak to chodí na FELu". Původně jsem to chtěl napsat ještě v létě, ale raději jsem to nechal trochu uležet a výsledkem je tenhle zprasek:
Když jsem si vybíral téma Bakalářské práce na ČVUT FEL, měl jsem docela jasnou představu co bych chtěl realizovat. Byl to proxy/VPN systém maskující datový traffic za běžný HTTP/IM/mail provoz. Na ČVUT FEL jsem s návrhem obešel asi 3 lidi, nikomu se to nelíbilo... Škoda. Naštěstí toto lidé od Toru tak trochu realizovali v rámci projektu Obfsproxy. Alespoň že tak.
Pak za mnou přišel spolužák že dělají nějaký projekt týkající se měření parametrů mobilních sítí a jestli se nechci přidat, že jsou za to i nějaké peníze. A já idiot na to kývnul. Zbyla na mě implementace webového rozhraní pro dotyčný projekt, hromada milionkrát lepších nápadů na prokjekt ke kterým bych nesehnal vedoucího a další kupa nudných projektů s vedoucím.
Co se dalo dělat, šel jsem do toho. Jenže jakožto člověk co má rád lowlevel věci jsem místo vlastním webem začal implementací vlastního frameworku. Samotnou bakalářku jsem dopisoval den před termínem, tisknout jsem ji nechal v den kdy se měla odevzdávat. A i přesto že jsme měli v rámci týmu co měsíc (spíš i častěji) konzultace jak s vedoucím tak oponentem o kterých mi nikdo skoro nic nevytýkal, práce dopadla skoro katastrofálně. Posudek od vedoucího za E, od oponenta F. No nic, stávají se i horší věci.
S blížícím se termínem státnic se začaly množit problémy... Chyběla vůle a chuť (vzhledem k posukdům), a motivace vůbec (proč bych se učil na nějakou pitomou zkoušku když zajímavých projektů se dá dělat spousta i mimo školu?). Nakonec jsem se začal učit asi týden před termínem... A to byla chyba. Teda, první chyba byla že jsem se dal na obor Softwarové technologie a management. Aby mohli použit onu část vysázenou tučně, zařadili do studijního plánu předmět A7B16EPD - Ekonomika podnikání. Hrozná otrava, učení se nazpaměť jednoduchých lineárních (max. kvadratických) rovnic, pojmů a výrazů. Byl to první předmět při kterém jsem si připadal jako zpátky na střední. Taky jsem ho napoprvé nedal, zkrátka jsem vůbec neměl chuť ho nějak řešit.
Problém byl v tom že z tohoto nesmyslného předmětu byly ve společné části státnicových okruhů asi 3 nebo 4 otázky právě z tohohle předmětu. A v komisi jsem měl cvičíciho. Nicméně, nepředpokládal jsem že od někoho kdo studuje obor "Softwarové inženýrství" budou chtít něco z ekonomiky, takže když jsem se týden před termíném dokopal k tomu se začít učit, zrovna ekonomice jsem moc pozornosti nevěnoval. A samozřejmě se zeptali...
Nehodlám popisovat co jsem snídal, jakou tramvají jel do školy a podobné věci co na typický blogísek patří ale přejdu k věci. Dorazil jsem do budovy FEL na Karlově náměstí, počkal až na mě přijde řada, převzal si obálku s otázkami, a na papíry odpověděl jak nejlépe jsem uměl. Oborová otázka byla na nějaké rozdíly mezi C a C++, to jsem dal s prstem v nose. Ta společná byla z ekonomiky (kdybych si tak pamatoval co konkrétně...) a to už bylo horší. Ale od písemné přípravy jsem odcházel s docela dobrým pocitem že nejlepší to sice nebylo ale mohlo to dopadnout ještě o dost hůř.
Že je něco sakra špatně jsem si začal uvědomovat když mě vedoucí bakalářky který se mnou šel před komisi abych předvedl svojí práci hned po pozdravu zeptal "A cože jste zvolil neformální obleční?".
Tady bych si dovolil malou vsuvku.
suit: n.
Ugly and uncomfortable ‘business clothing’ often worn by non-hackers. Invariably worn with a ‘tie’, a strangulation device that partially cuts off the blood supply to the brain. It is thought that this explains much about the behavior of suit-wearers.
Nikdy by mě nenapadlo že se dostanu do situace kdy někdo bude řešit moje oblečení, pokud teda zrovna nevypadám jako úplný vágus... A hle, stalo se.
Asi jsem naprostá výjimka ve středoevropské populaci, ale, nemám oblek. V obleku jsem byl všehovšudy 3x - maturitní ples, maturita a imatrikulace na MFF UK. A pokaždé to bylo kvůli tlaku okolí a ne kvůli mě. A jelikož za celé tři roky na FELu nikdo oblečení nikdy neřešil (kolega Watzke dokonce na některé zkoušky chodil v kraťasech) nečekal jsem že BSSZ budou taková změna. I když, popravdě stejně bych ten oblek asi nesháněl. Zkrátka jsem na sebe vzal asi nejnormálnější oblečení co jsem našel - černé kalhoty a triko s límečkem. A státnice se zvrhly v shitstorm.
Bakalářku jsem +- odprezentoval a myslím že docela dobře. Pak se přečetly posudky. A pak promluvil předseda komise (není to 100% přesná citace) "Já vás teď zastavím, já totiž úplně nerozumím vašemu rozpoložení. Vzhledem k posudkům které jsme tu slyšeli, vy jste se rozhodl tu obhajobu vzdát nebo proč jste sem přišel jak do hospody?". Odpověděl jsem vcelku pochopitelně že formální obleční nemám a že rozhodně nic nevzdávám. Ale rozhodně mě to na sebevědomí nepřidalo. Následovalo pár otázek na BP. Pak přišla rekapitulace oborvé otázky (tam jsem byl hotový poměrně rychle a skoro bez výhrad, pozdějí jsem se dozvěděl že by to bylo za A-B). Jako druhá přišla ona ekonomika, kde mě cvičící tak nějak vymáchal v tom co jsem napsal špatně a nebo vůbec. A pak jsem si zašel pro výsledek, čekal jsem F bakule, E zkouška... A ono to dopadlo obráceně. Součástí "oficiálního" seznámení s výsledky zkoušky byl opět sprdunk za oblečení typu "my jsme k tomu samozřejmě nepřihlíželi, ale zkuste se na opravný termín obléct trochu lépe". Poté se mnou ještě znovu prohodili pár slov vedoucí BP, cvičící z ekonomiky a předseda komise. Téma klasické - konzultační hodiny má cvičící i přes prázdniny a měl bych se na opravný termín lépe obléct.
Samozřejmě, nebyl by to FEL bez trochy byrokracie. Věděl jsem že při nesložení BSSZ s koncem semestru přijdu o statut studenta, budu se muset zaregistrovat na pracáku a tak podobně. Takže jsem poslal mail na PeO s několika dotazy k jakému datu mi bude přerušeno studium a podobně. Dodneška mi nepřišla odpověď. Zato mi asi po dvou měsících přišel dopis s doručenkou že mi k datu cca-měsíc-před-odesláním-dopisu přerušují studium. Super, takže jsem musel řešit dluh na zdravotním pojištění který mi mezitím jako OBZP vznikl. Ach jo.
Blíží se opravný termín státnic a já nevím co... Jestli se vůbec má cenu ty kraviny znovu učit, jestli chci ještě někdy v životě něco řešit na FELáckém Pedagogickém oddělení a ani nevím jestli chci titul ze školy kdy u státnic dostanu větší pojeb za oblečení než za neznalost. To že na webu katedry viselo že opravný termín během letních prázdnin nebude a komise mě přesvědčovala že jo (přitom fakt neměl být, dokonce jsem se i na tohle ptal v tom neodpovězeném mailu), následně si ho jeden student vydupal ale proběhl praktiky neveřejně (ani mě o něm nikdo neřekl).
Abych nebyl jen pesimista - asi měsíc po státnicích jsem si našel práci jako supporťák pro jednoúčelové Linxové stroje. Občas je to docela o nervy, ale celkově je to rozhodně zajímavá práce, a zbývá mi dost času na další aktivity (což je v mém případě převážně brmlab).
Brmlab je vůbec zajámavé místo, které mě za poslední rok ovlivnilo asi ze všeho nejví... Věnuji se tam rádiu (stavím transvertor 2m->CB), vysokému napětí (máme rozestavěné dva fakt velké Teslovy transformátory (jeden jiskřišťový a jeden polovodičový, k tomu 2 různě funkční malé prototypy). Stavím si vlastní 3D tiskárnu, pracovně nazvanou "repsprask" protože jsem zjistil že to je praktická věc která se docela často hodí. A s trochou štěstí to bude umět vrtat i plošné spoje. Chodí tam hromada HW i SW kutilů, do toho pár biologů/chemiků.... Nakonec, díky brmlabu jsem se přestal cítit jako naprostý looser, potkal několik naprosto úžasných lidí a začal dělat na zajímavých věcech. A i když to se školou dopadlo docela mizerně, několik průšvihů v osobním životě vystřídaly průšvihy mnohem většího kalibru, je mi celkem fajn.
Tiskni
Sdílej:
Aby mohli použit onu část vysázenou tučně, zařadili do studijního plánu předmět A7B16EPD - Ekonomika podnikání. Hrozná otrava, učení se nazpaměť jednoduchých lineárních (max. kvadratických) rovnic, pojmů a výrazů. Byl to první předmět při kterém jsem si připadal jako zpátky na střední.Tu Ekonomiku podnikání jsi měl u koho? Totiž u Starého to za mých let bývalo v pohodě, vodil na přednášky různé lidi z praxe atd. Nějaké vzorce tam sice byly, něco okolo výpočtu úroků, ale nic mimořádného.
Šaty dělají bakalářeBakaláře, inženýra ... člověka. Je to tak, bohužel. Prostě to tak funguje, lidé vnímají i "obal", přestože jde o to, co je uvnitř.
Bakaláře, inženýra ... člověka. Je to tak, bohužel. Prostě to tak funguje, lidé vnímají i "obal", přestože jde o to, co je uvnitř.Třeba u mě funguje opačně a při hodnocení člověka to vyhodí warning „pozor, kravaťák“.
Já jsem si před pár lety nechal ušít oblekale nekdy to ani oblek za 15 tisic nevytrhne ....
Za 'skolu pro sasky' by som to urcite nenazyval. Obvzlast starsie garnitury beru formalne oblecenie ako aspon zakladny prejav ucty voci danej skole (a ma to byt aj jeho hlavna funkcia). Z ich hladiska si clovek, ktory neprejavi aspon elementarnu uctu voci skole titul od tej skoly proste nezasluzi.
Samozrejme, moze existovat vynimka vo forme socialne velmi slabej rodiny, ale ani tam neverim, ze by ten student nedokazal zohnat dost penazi na to, aby si oblek aspon pozical na ten jeden den, pripadne ze by si ho nedokazal pozicat od znamych.
Celkovo nejde o nic ine nez o stret roznych generacii (a nema to az tak moc spolocne s instituciou). Kazda generacia ma svoje dovody pre svoje jednanie. Prirodzene vyhrava generacia, ktora je v nadradenej pozicii...
A nakoniec: Vsetko je to o formulacii. Student si mysli 'Vyhodili ma lebo som nemal oblek.', predseda komisie si mysli 'Vyhodil som ho lebo sa snazil zneuctit institut vysokej skoly.'.
ale ani tam neverim, ze by ten student nedokazal zohnat dost penazi na to, aby si oblek aspon pozical na ten jeden denJá nevím, jak jinde, ale já chodím na školu, kde zkouškové trvá dýl než jeden den.
Na FELu je oblek potřeba jen na imatrikulaci, promoci a státnice s obhajobou bakalářky/diplomky.Na technické škole bych očekával, že první dvě zmíněné akce budou určené jen pro zájemce. Vyžadování šaškárny u druhých dvou ve mně vzbuzuje lítost i tak.
Na tyhle tři události není problém si ho půjčit od spolužáka nebo příbuzných.To musí být dost ponižující obcházet příbuzné a známé a nakonec vyžebrat zcela nepadnoucí oblek a ještě v něm muset podávat výkony. Já osobně jsem si koupil vlastní oblek (z předchozího jsem ztloustnul), který jsem měl akorát na maturiťáku jednoho příbuzného a jedné kamarádky. Prostě jsem to bral jako že mě lístky místo několika stovek budou stát několik tisíc, právě proto, že jsem nechtěl ani akce vynechat, ani jít někam žebrat a pak se trápit v nepadnoucích hadrech a ještě tím zkazit náladu někomu dalšímu.
Ad půjčování: Nepadnoucí obleky jsou snad všechny pod zhruba 9 kKč, takže pokud má někdo hluboko do kapsy, moc si tím neuškodí.Chtěl jsem reagovat nějakým vtipným přirovnáním, ale mám pocit, že tohle snad ani reakci nezaslouží.
První věta není v souladu se zbytkem příspěvku, ne? Představ si, že na nějaké škole budou brát jako projev úcty nošení chobotnice na hlavě. Označíš ji jako školu pro šašky? Jak se to liší od školy s oblekem?
Bavime sa o vyzadovani spolocnostou vseobecne uznavaneho formalneho odevu, nie nejakej vystrednosti. Ja tam vidim celkom zasadny rozdiel.
Ak by chobotnica na hlave bola obvykly spolocensky odev (pripadne by to bola tradicia) a jej ulohou by bolo prejavit uctu, tak nevidim problem ani v tom. Kazdopadne to tak nie je (aspon nie v Europe, niekde v Japonsku by som sa niecomu podobnemu necudoval).
Já nevím, jak jinde, ale já chodím na školu, kde zkouškové trvá dýl než jeden den.
Oblek nebyva vyzadovany/ocakavany pri obycajnych skuskach, ale pri statnych skuskach a slavnostnych ceremoniach.
Kazdopadne, pointa prispevku mala byt skor v tom, ze nema zmysel oznacovat nejaku skolu za 'skolu pro sasky' len preto, ze clovek narazil v komisii na cloveka, ktory si cti tradicie (ta starsia generacia) a neberie vysoke skoly ako tovarne na tituly (co je velmi popularny pohlad, dnes).
Bavime sa o vyzadovani spolocnostou vseobecne uznavaneho formalneho odevu, nie nejakej vystrednosti. Ja tam vidim celkom zasadny rozdiel.problém je, že ta všeobecnost už dávno neplatí
problém je, že ta všeobecnost už dávno neplatíNikoli, problem je, ze se neshodnete, zda toto tvrzeni vseobecne plati.
V cz/sk to mava este alternativny vyznam 'vzdy/stale platny', ale nie pri pouziti v danom slovnom spojeni.
Potom sa vacsina ludi asi nezucastnuje pohrebov, svatieb a pod. , kedze moc muzov, ktori by na podobnych udalostiach nemali obleceni oblek som tam nevidel. Prirodzene sa bavime o nasej kulture, nie o kulture v inych koncinach sveta, kde to moze byt inak.
Nevraviac o tom, ze ani ty si stale neodpovedal na mierne nizsie polozenu otazku, co jemne naznacuje, ze sam mas problem neoznacovat oblek za formalne oblecenie.
A keby si na tie svatby prisiel v obleku, tak ten oblek nebude vseobecne povazovany za formalny odev? (tak totiz znelo povodne tvrdenie)
V druhom pripade -- to, ze sa niekomu oblek prieci stale neznamena, ze ho ten clovek nepovazuje za formalny odev, skor, ze sa mu hnusi nosenie formalnych odevov.
Otazka je kusok pod tymto prispevkom, ale mozem sformulovat znova: Nepovazujes oblek za formalny odev?
Nepovazujes oblek za formalny odev?A formální v tomto případě znamená co? Že si to na sebe vezmeš jenom pokud se to po tobě chce? Pak by to ovšem pro milovníky retro formální oděv nebyl. Navíc by ztrácela smysl otázka, zda člověk rád nosí formální oděv.
Ja pod tym rozumiem 'oblecenie vhodne na rozne druhy formalnych udalosti' (tj. ceremonialy, ci uz statne alebo cirkevne a pod., niektore kulturne podujatia (divadlo)).
Pod vhodnostou rozumiem, ze nepohorsuje/nevyrusuje (vacsinu) ucastnikov danej udalosti.
A ano, v dnesnej dobe sa za formalny odev moze povazovat pravdepodobne uz aj ine oblecenie nez obleky. Kazdopadne, obleky asi maximalizuju 'vhodnost' (tj. znizuju percento pohorsenych/vyrusenuch ludi).
A ano, v dnesnej dobe sa za formalny odev moze povazovat pravdepodobne uz aj ine oblecenie nez obleky. Kazdopadne, obleky asi maximalizuju 'vhodnost' (tj. znizuju percento pohorsenych/vyrusenuch ludi).citation needed - mě obleky vyrušují, "pohoršují", uráží a nejsem sám
tj. ceremonialy, ci uz statneNa takové šaškárny se nějaká ta uniforma samozřejmě hodí.
alebo cirkevne a pod.Na nějakých církevních akcích jsem omylem byl a lidí v obleku jsem tam viděl jen minimum. Asi to nebyl ten správný statistický vzorek.
niektore kulturne podujatia (divadlo)).V divadle lidi v obleku moc nevídám a když už, tak vnímám značnou korelaci s věkem.
Kazdopadne, obleky asi maximalizuju 'vhodnost' (tj. znizuju percento pohorsenych/vyrusenuch ludi).V tom případě mi přijde, že na většině míst a akcí, kam chodím, oblek takto definovanou vhodnost spíše minimalizuje. Na druhou stranu je to výborný způsob, jak upoutat pozornost na první pohled. Podobně samozřejmě zafunguje jakýkoli jiný neobvyklý oděv.
Nepovazujes oblek za formalny odev?
Kazdopadne, ak aj nie, tak to nic nemeni na tom, ze ho spolocnost vseobecne uznava za formalny odev.
To jsme se špatně pochopili. Škola pro šašky je pro mě taková škola, kde je výběr oblečení ke zkoušce hlavním kritériem. Škola, která neklade důraz na získané znalosti a dovednosti, si jiné označení nezaslouží. To, co popisuješ není vyžadování elementární slušnosti, ale obyčejná sprostá šikana. Pokud někdo vůbec o takovém jednání uvažuje, žádnou úctu si nezaslouží. Pak je ovšem svým způsobem pochopitelné, že si zakládá alespoň na těch falešných projevech.IMO ho nevyhodili kvuli obleceni - z diplomky mel v posudku E a F, takze komise mu z 90% vybere jednu z techto znamek. U ustni zvoral jednu otazku, tak bylo jasny, ze poleti. Kdyby mel v posudkach treba B/C, tak mu z ustni to Ecko daj (pokud u ty 2. otazky nerikal extra kraviny).
Zvacsa pri skuske plati, ze aby ju clovek zlozil musi splnit nejake minimalne poziadavky. Znalosti byvaju jednym z tychto kriterii, casto su aj dalsie (dochadzka, ulohy, zapocet, pripadne aj formalne oblecenie ak to bude dany skusajuci povazovat za dolezite).
Inak povedane: formalne oblecenie moze byt jedno z kriterii potrebnych pre splnenie skusky (aj ked to nebyva dnes uz snad nikdy). Tiez neverim, ze by dnes komisia dala niekomu, kto pride v rozumnom odeve (nie nutne v obleku) a bude mat perfektne znalosti nieco ine ako A. Kazdopadne pochopim, keby to spravila. (obvzlast ak je formalny odev brany na danej skole ako vseobecne uznavany konsenzus)
Pre niektorych ludi totiz vysokoskolsky titul neznamena len prejavene znalosti, ale moze znamenat aj nejake dalsie veci -- napr. ze je clovek schopny drzat sa preddefinovanych pravidiel a dokaze plnit ulohy na cas.
Netvrdim, ze vyzadovanie obleku je nutne spravne spravanie, ale ze rozumiem preco to niektori ludia tak beru. Obvzlast ak sa na vysoke skoly stale pozeraju ako na institucie, ktore maju vzbudzovat dostojnost, nie len ako na tovarne na tituly ako je to moderne dnes.
pripadne aj formalne oblecenie ak to bude dany skusajuci povazovat za doleziteVyžadování jakékoli uniformy, specifického účesu a podobných věcí ve vzdělávání není nic jiného než prachobyčejná šikana. To je můj osobní pohled na věc a jsem si vědom toho, že ho každý nemusí se mnou sdílet.
Obvzlast ak sa na vysoke skoly stale pozeraju ako na institucie, ktore maju vzbudzovat dostojnostZáleží na tom, jestli je účelem vysoké školy vychovávat k uniformitě nebo přinášet vzdělání. V tom druhém případě považuju vyžadování obleku při povinných příležitostech za kontraproduktivní.
Na druhou stranu zase se tomu vší silou stavět na odpor, pěnit, jak je to fašismus a jak mě to omezuje a vůbec si na tokovém postoji nějak zakládat, to taky není normální.Mezi uvědoměním si, že je to taková hloupá a nevinná forma fašismu, a vědomým si komplikováním, když jdu na zkoušku nepřipravený, je docela široká škála možností.
Prostě si to sako a nějaký nenápadný kalhoty/boty vezmu/půjčím od otceUž to vidím. Nebyl mi ani otcův pásek. Oblek jsem si už několikátý koupil a stál mě v řádů tisíců v přepočtu na jednotlivé jeho užití. Černé kožené boty nosím rád, ale pokud by tomu tak nebylo a chtěl jsem, aby se mi v nich dobře chodilo, byla by to třeba i další tisícovka na jedno užití.
Kravatu mít nemusíte, to by vám určitě nevyčetli, kdyby vám chyběla.Kravata je to nejmenší. Je takřka zadarmo. Člověk si ji sám vybírá. Dokonce může být i barevná! Lepší než motýlek nebo nedej bože šerpa ;).
Osobne tiez nie som fanusik vynucovania oblekov, ale aspon slusnost (a znalost zakladnych spolocenskych pomerov) od studenta na statnej zaverecnej skuske ocakavam. Ono by napr. v mrkvovom pripade uplne stacilo hned na zaciatku skusky povedat/ospravedlnit sa, ze nevlastnis/z nejakych dovodov nemozes (alebo nechces) nosit oblek a vsetko by bolo v poriadku a vobec nikto by uz pravdepodobne ani nepipol na danu temu.
Co sa tyka vynucovania uniformity, tak je to podla mna prehnane tvrdenie. Skor sa tym vynucuje schopnost sebareprezentacie a slusnosti (viz vyssie uvedeny priklad) a to su vcelku dolezite vlastnosti u potencialneho absolventa. Prirodzene, skola musi mat aj znalostne poziadavky, aby nieco znamenala, ale to ja osobne povazujem za samozrejme.
Osobne tiez nie som fanusik vynucovania oblekov, ale aspon slusnost (a znalost zakladnych spolocenskych pomerov) od studenta na statnej zaverecnej skuske ocakavam.Není mi jasné, jak spolu souvisí slušnost a retro převleky. A popravdě řečeno mi nepřipadá že by mezi lidskou slušností a nošením obleků byla nějaká zvláštní korelace a vůbec bych se nedivil, kdyby se nakonec ukázala korelace opačná.
Co sa tyka vynucovania uniformity, tak je to podla mna prehnane tvrdenie.Podle mě je to neutrální tvrzení popisující realitu. Zatímco u žen společenská konvence vždy vyžadovala v určitých mezích značnou rozmanitost a především jedinečnost, u mužů bylo ideálem hrát si na kolonii tučňáků a nejdůležitější vlastností oděvu je značka.
Skor sa tym vynucuje schopnost sebareprezentacieVážně?
a slusnostiVážně?
Prirodzene, skola musi mat aj znalostne poziadavky, aby nieco znamenala, ale to ja osobne povazujem za samozrejme.Jojo, znalosti se považují za natolik samozřejmé, že nakonec z těch škol zbyde jenom ta šaškárna.
Aj ta zatvorka je tam dolezita. Z nejakeho dovodu (preto znalost zakladnych spolocenskych pomerov) sa povazuje za slusne na podobne ceromonialy nosit obleky. Ak dany odev nemam, nech uz mam na to dovody akekolvek, tak je slusne to bez vyznania vysvetlit (mozno ti to tak nepride, ale ak po tom, co tam pred tebou pride 50 ludi v obleku, tam prides ty v niecom inom, tak tvoje oblecenie bude posobit pri najmensom rusivym dojmom).
Jojo, znalosti se považují za natolik samozřejmé, že nakonec z těch škol zbyde jenom ta šaškárna.
Hovorilo sa o vyzadovani znalosti (a to povazujem za samozrejme), nie o ich skutocnom vlastneni. To, prirodzene, samozrejme nie je, inak by ta skuska nemala moc zmysel.
Si pozri napr. intern programy, tam sa titul urcite nevyzaduje a pokracovanie na plny/ciastocny uvazok zalezi skor od praktickych schopnosti cloveka (a od ochoty/chuti) nez od toho, ci ziska alebo uz ziskal titul.
Tiez byva vacsinou v poziadavkach kuzelna veta v style: '1. stupen VS vzdelania alebo odpovedajuca prax.'
Titul byva zvacsa vyzadovany az u pozicii, kde to dava zmysel (tj. ocakava sa sirsia znalost teorie, napr. vyvojar v oblasti bezpecnosti).
Já odešel s tím, že to není nic pro mě - FEL má úplně jinačí tempo jak naše střední a například o integrálech a derivacích jsem slyšel prvně právě na FELu....a i přes mojí maximální snahu jsem pochopil derivace až v době, kdy se končilo s integrály Ta dyskalkulie tomu taky moc neulehčuje (doteď mi drhne například velká násobilka)
Já bohužel narážím i s písmeny, nejvíc tam, kde s tím ostatní nemají sebemenší problémy (a kupodivu i naopak, zvládám dobře to, s čím mají ostatní problémy).
Invariably worn with a ‘tie’, a strangulation device that partially cuts off the blood supply to the brainSorry, ale takhle se kravata prostě nenosí, nemá škrtit, ale sedět. Když nechápete, vy super-über-duper-hekři, ani algoritmy vázání kousku hadříku, kupte si kravatu na sucháč a zapněte ji tak, aby neškrtila...
Ale samozřejmě když mě vidíš, tak jsem kvůli tomu podělanej kravaťák, že?Prostě se to jen přičte k ostatním parametrům a upraví se podle toho váhy. Nemá to absolutní hodnotu.
Možná to neznáš z druhé stranyTím asi zbytek příspěvku ztrácí smysl.
musí přijít ignoranttúto záľubu som detekovala :) už dávnejšie, aj keby mal podobný názor na nejakú vec a neraz ho aj vyslovil, u na rýpanie vybraného respondenta razom ten názor prehlási za kopu nezmyslov mňa osobne ľudia v dobre panúcich kvalitných oblekoch a s luxusnými kravatami za 100 eur, z ktorých niektorí ľudia vyžijú mesiac,nijako nevzrušujú a nevzbudzujú vo mne len kvôli tomu, ako sú nahodení úctu... páči sa mi kyknosov nápad so sukňami... u nás by ale neprešli sukne cez KDH:)
v dobre padnúcich oblekoch
Co som tak pocul, tak ludia, ktori sa v bonmote vyzivaju sa vyjadruju, ze "skrtenie kravatou" indikuje, ze je prilis mala kosela -- ma prilis maly obvod krku, mala by sa skusit nosit kosela s vacsim obvodom goliera.
Za seba mozem len povedat, ze som so skrtenim kravatou nikdy problem nemal (aj ked som oblek mal obleceny len par krat za zivot). Tiez som nemal nikdy pocit, ze by mi bola kosela mala.
nesplnuješ společenské konvence, tak působíš dojmem člověka co na školu úplně kašleTaky bych řekl, že ty společenské konvence fungují většinou spíš takhle. Ty zkoušející nenaštvete přímo tím, že nemáte určitý druh oblečení. Obvykle to v hlavě skutečně asi zafunguje tak, že si to vyloží: "tenhle to má na háku". Holt to funguje sémioticky - vaše nesako je určitý signifikant, a k vaší smůle si ho většina příjemců zprávy vyloží nepříznivě :) A vytvářet dojem, že na to člověk sere není nikdy dobré. Co já vím (byl jsem na jiných druzích škol, ale slyšel jsem i z druhé strany), tak obvykle většina vyučujících to spíš dát chce. Prostě nejsou z kamene. Když ale dostanou pocit, že na druhé straně stolu je někdo, kdo to má u zadku, tak v nich tento soucit zmizí. Poněvadž si s ulehčením řeknou, že jemu na tom vlastně taky nezáleží. Čili skutečně, tento dojem je neradno vytvářet. Třeba se vám to zdá pokrytecké, ale to sako je v podstatě pragmatický prostředek :)
Pre jedny štátnice sa ešte nič prevratného nedeje:).Problém je v tom, že pokud člověk vypadne z předdefinované šablony, už má to studium o dost těžší. Prakticky všechny studentské výhody končí ve 26 letech, pak už si člověk musí například platit zdravotní a sociální pojištění, takže jít třeba na pár let někam pracovat a studovat až potom je náročnější.
Áno...pracovať popri štúdiu predsa len nie je to isté, ako byť zamestnaný na plný úväzok,To zní jako by na každém rohu čekal náborčí na parttime joby.
To co je naopak docela zajimave pro hrstku velmi specifickych aplikaci (opet zadna revoluce) je 3D tisk (laserove sintrovani) kovoveho prasku. Daji se delat veci, ktere jsou jinak nevyrobitelne. Z nastrojove nebo nerez oceli, titanu, superalloy, bronzu, zlata..., a pak se par vecicek najde.Viz např. Colt 1911 z tiskárny. NASA údajně používá i tiskárnu, která tiskne ve vakuu s ještě větší přesností, i když podstatně pomaleji nějakou metodou elektronového cosi. Viz: ISS Could Get its Own Electron-Beam Fabrication 3-D Printer Electron beam freeform fabrication
Nemas ani jednu jednobarevnou kosili, bez kravaty, slusne kalhoty a tmave boty?)kosili nemám žádnou, slušné kalhoty mám (modré džíny) a tmavé boty mám taky (kanady) a ad 3d tisk: já těch užitečných věcí viděl už hodně, máme tu funkční malou centrifugu, nějaké tištěné díly na lasercutteru, přede mnou je jakýsi bazmek na měření radioaktivity etc...
kosili nemám žádnou, slušné kalhoty mám (modré džíny) a tmavé boty mám taky (kanady)Takže nemáš ani jedno
3D tiskarnu sice nemam, ale videl bych asi podobne aplikace jako u normalni tiskarny. Takze malou otazku na uvod - jaka byla tvoje prvni tiskarna, a proc jsi si ji poridil (moje byla BT100)? Vzdyt sis to mohl nechat vytisknout na profi tiskarne a daleko lepe..Ano, to sedi. ja jeste nikdy nemel tiskarnu. Vlastne jo, pred lety, na VS kolejich, nejlacinejsi inkoustovku. Nic jsem netiskl abych usetriul, vyschla a sla do popelnice. Ja zpravidla nic netisknu, ukladam veci do PDF a archivuju, protoze nemam tiskarnu. A pokud ano, tisknu si tech 5-10 stran rocne v praci, zpravidla jsou to dokumenty, ktere po mne chce nejaky urad nebo stat, at uz Dansko nebo USA. V posledni dobe jsem tiskl vic nez za poslednich par let, asi 8 stran formularu ohledne relokace a bezpecnostni proverky.
takze cela ta tiskarna za 600.000 eur je jen jeden krok klasicke strojarske prototypove vyroby.Tak tak. Ono taky udělat formu a něco odlít (ať už plast nebo nějaký kov) není jen tak a něco to stojí. Pro malosériovou výrobu v podstatě existují dva způsoby výroby: odebráním a nebo přidáváním materiálu (i u plastů jde odebírat). Když budeš mít z odebírání víc odpadu než užitku (třeba z CNC frézky nebo soustruhu) prostě sáhneš po tiskárně. Obrábět na CNCčku a dolešťovat ručně se většinou musí i u odlitků (pokud jde o kovy), akorát náklady na výrobu pár odlitků v porovnání s výtisky jsou úplně někde jinde. Celé je to jen o ekonomii výroby.
Blíží se opravný termín státnic a já nevím co...Rozhodně to chce se pokusit o dokončení! Vemte to tak, že teď máte už celé studium za sebou a ten čas vám stejně nikdo nevrátí. Takže se vyplatí to překousnout a zainvestovat ještě těch pár týdnů nebo měsíc dva (nebo kolik to je), zatnout zuby a zabojovat. Když se podaří státnice udělat, tak odejdete jako vítěz a nebudete pak muset eventuálně litovat toho času, že jste to tenkrát nezkusil a tak. Mimochodem - udělá to velkou radost příbuzným, rodinná pohoda a tak. Vaše okolí se na to nedívá tím pohledem, že jestli ta škola k něčemu byla, jestli je ta získaná kvalifikace spíš neformální a že na tom papíru třeba už tak nezáleží. Diplom je prostě diplom, promoce je promoce (sranda, ale je to tak. Většině lidí přijde nikoliv to samotné úspěšné ukončení studia, nýbrž právě to předání papíru na otravné ceremonii jako životní událost. A budou rádi, když tam s váma budou moct jet). Čili já rozhodně doporučuju zabojovat, kór když jde o diplom z praktické univerzity jako je ČVUT, a ne třeba z humanitních věd.
Saty delaji cloveka a slusni lide toto vedi.Šaty dělají především takového člověka, který je jinak prázdný.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.