Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 05:54
První spuštění je ve starym layoutu, jednookno jde kdykoli vypnout
Kdyby jim s tim tak někdo pomoh...
16 bitů to zatím neumí - údajně už je 16bit podpora v GITovém repu, původně samostatná větev "Goat Invasion" už byla sloučena do masteru, bude to v releasu 2.10.Nejsem znalec, ale IMHO samotný GEGL to umí, jádro a pluginy jsou v současné době přepisovány na používání GEGLU viz. zápisek na google+, LWN a aktuální stav přepisu na wiki.
Tak beru zpět, jde to opravit...Vidím, že nejsem sám, kdo občas vyřeší po letech problém ve vteřině poté, co ho napíše do diskuze
Na novém gimpu mi nevyhovují dvě věci: - ukládání x export. Když umí .jpg otevřít, měl by ho umět na Ctrl+S i uložit.+1 navíc soubor považuje za neuložený, pokud to není v tom jeho úžasném xcf ať se jdou bodnout, hledám si jiný editor :-/ (vadilo mi toho na nové verzi víc, a to jsem pouze potřeboval zmenšit tři fotky, nic složitějšího jsem nedělal (!), ale už sem to sepsul jinde, nebudu se opakovat)
Tak ještě jednou, toto chování je naprosto logické.tak ještě jednou, tvůj názor je jenom tvůj názor, nikoli nějaká univerzální pravda
Proč by měl považovat soubor za uložený, když uloží jen část dat (tu kterou jpg uložit umožňuje)?za prvé, považuje ho za neuložený, i když tam žádné změny k uložení nejsou za druhé, měl by ho považovat za uložený, jestliže mu uživatel přikázal ho uložit, a on to úspěšně provedl - že si uživatel vybral jiný než nativní formát GIMPu je problém uživatele, do toho nemá program co kecat to je takový styl myšlení ... představuju si "růžovou" budoucnost, kdy se do aut implementuje čím dál tím víc serepetiček typu parkovací pomocníci apod., no a teď nějakého toho ynteligenta podobného ražení napadne implementovat funkci bránící autu rozjet se na křižovatce na červenou, že to je přece blbost, je naprosto logické, že na červenou se stojí ... no a teď nastane situace, že bude potřebovat projet sanitka, a ono nic, zůstane za takovým ynteligentním autem viset, to jí nebude moci uhnout, protože na červenou se prostě stojí, a řidič nemá co kecat do řízení auta, ten kdo to auto programoval ví přece nejlíp, co řidič potřebuje ... no ale že zrovna ty budeš podporovat socanské praktiky odpírání svobodné volby a propagovat rozhodování za někoho jiného, hm, to mě trošku překvapuje, takový komunistobijec, co tady má zrovinka poslední blog proti omezování lidí v rozletu, hm, hm, to jsou věci ...
Já bych byl nasraný, pokud bych dal uložit, zavřít, otevřít a zjistil jsem, že jsem přišel o data.no vidíš, a já nepřicházím o žádná data (o která bych nechtěl přijít), naopak jsem nasraný, že si GIMP vymýšlí data, o která nestojím
tak ještě jednou, tvůj názor je jenom tvůj názor, nikoli nějaká univerzální pravdaevidentně není jen můj, nejsem absolutnim vládcem vývoje gimpu,photoshopu...
za prvé, považuje ho za neuložený, i když tam žádné změny k uložení nejsouTo přece není pravda a pokud ano, je v konkrétní verzi bug.
za druhé, měl by ho považovat za uložený, jestliže mu uživatel přikázal ho uložit, a on to úspěšně provedl - že si uživatel vybral jiný než nativní formát GIMPu je problém uživatele, do toho nemá program co kecatPokud si uživatel chce vybrat jiný než nativní formát, nic mu nebrání použít nabídku export - je to úplně totéž, jakoby exportní funkce byly přimíchány do uložit, jen musí uživatel vědět co a proč dělá - a to je dobře. I jako zkušený a svého času profesionální uživatel jsem rád, že nemohu omylem a z roztržitosti "uložit" do jpegu - to může být zcela fatální chyba a přitom stačí okamžik nepozornosti: "kurva, je to jen jpeg, celodenní práce v prdeli!"
no ale že zrovna ty budeš podporovat socanské praktikyaaaa, politika v gimpu, že ty sračky vůbec čtu
odpírání svobodné volbygimp v tomto směru uživatele nijak neomezuje!!! pouze používá pro plnohodnotné ukládání a ztrátový export jinou funkci. Ó jaká hrůza, jedna položka v menu navíc.
jsem nasraný, že si GIMP vymýšlí data, o která nestojímPak je chyba především ve špatné volbě nástroje. To je jako jezdit 10 metrů rovně autem a rozčilovat se, že má řadicí páku a volant.
Pokud si uživatel chce vybrat jiný než nativní formát, nic mu nebrání použít nabídku exportProč si má uživatel formát vybírat dvakrát? Poprvé, když JPG soubor otevře, a podruhé, když ho chce uložit? A když udělá další úpravu, musí si to nejspíš vybrat potřetí, počtvrté…
I jako zkušený a svého času profesionální uživatel jsem rád, že nemohu omylem a z roztržitosti "uložit" do jpegu - to může být zcela fatální chyba a přitom stačí okamžik nepozornosti: "kurva, je to jen jpeg, celodenní práce v prdeli!"Co se stane tak hrozného, když obrázek načtený z JPG zase uložíte do JPG?
pouze používá pro plnohodnotné ukládání a ztrátový export jinou funkciCo je plnohodnotné ukládání a co ztrátový export je pouze váš názor. Z jistého úhlu pohledu je i vytvoření nového obrázku a jeho uložení jako XCF ztrátový export. A otevření JPG a uložení do XCF je rozhodně ztrátový export, protože XCF neobsahuje všechny informace, které původní JPG.
Proč si má uživatel formát vybírat dvakrát? Poprvé, když JPG soubor otevře, a podruhé, když ho chce uložit????? při otvírání si žádný formát nevybíráš
A když udělá další úpravu, musí si to nejspíš vybrat potřetí, počtvrté…pak je chyba mezi židlí a klávesnicí, dělat průběžná ukládání do jpegu je naprostý nesmysl
Co se stane tak hrozného, když obrázek načtený z JPG zase uložíte do JPG?Pokud používám gimp na úkolu opdpovídající jeho složitosti, přijdu o vrstvy, cesty, kanály, neztrátová grafická data atd atd. Pokud používám gimp na ořez fotky nebo změnu rozlišení, používám o dva nebo tři řády složitější nástroj než je potřeba a musím se smířit se složitějším ovládáním. Pokud gimp používám na plno a občas ho použiju k jednoduché úpravě nevadí mi to, pokud ho používám jen k jednoduchým úpravám, zvolil jsme špatný nástroj - chyba není v gimpu, jen není určen pro mou práci.
Co je plnohodnotné ukládání a co ztrátový export je pouze váš názor. Z jistého úhlu pohledu je i vytvoření nového obrázku a jeho uložení jako XCF ztrátový export.Ten úhel by zajímal. Má to něco společného s geometrií města Rlyeh?
Pokud používám gimp na úkolu opdpovídající jeho složitosti, přijdu o vrstvy, cesty, kanály, neztrátová grafická data atd atd. Pokud používám gimp na ořez fotky nebo změnu rozlišení, používám o dva nebo tři řády složitější nástroj než je potřeba a musím se smířit se složitějším ovládáním. Pokud gimp používám na plno a občas ho použiju k jednoduché úpravě nevadí mi to, pokud ho používám jen k jednoduchým úpravám, zvolil jsme špatný nástroj - chyba není v gimpu, jen není určen pro mou práci.To bych chápal, kdyby ta složitost ovládání byla důsledkem koncepce programu (jako třeba v případě TeXu). Zde se ale evidentně jedná o extra featuru, která pod záminkou ochrany nešiků komplikuje práci. Pokud jsem začal práci otevřením souboru v nějakém formátu, nejpřirozenější konec je uložení v tomtéž formátu. Pokud bych tím o nějaká data přišel, nechť mě Gimp upozorní a řekne, o co přijdu. Obecně mne naprosto štve, když si programy myslí, že vědí lépe než já, co chci udělat, a zahrnují mne hromadami warningů. Chápu, že začátečníkům nebo nešikům takové věci mohou pomoci, ale v takovém případě mají jít vypnout.
To bych chápal, kdyby ta složitost ovládání byla důsledkem koncepce programu (jako třeba v případě TeXu).Je to důsledek koncepce
Zde se ale evidentně jedná o extra featuru, která pod záminkou ochrany nešiků komplikuje práci.Je to stejná featura, jako ta co ve vimu vyhodí "E37: No write since last change (add ! to override)" při uzavírání neuloženého souboru. Možná jsem nešika, ale já tu featuru využívám často a očekávám ji v podstatě ve všech aplikacích, kde vytvářím větší množství dat.
Pokud jsem začal práci otevřením souboru v nějakém formátu, nejpřirozenější konec je uložení v tomtéž formátuTo vůbec není pravda. Strávil jsem například rok, 40 hodin týdně, otvíráním jpegů a konečným exportováním do TIFFU. Jpeg 2 jpeg editaci používám naprosto výjimečně, má smysl například pro uživatele jednoduchých kompaktních foťáků upravujících fotky pro web, ale tam si opět nejsem jist volbou software - na Windows bych jim doporučil Elements, ale určitě ne plnohodnotný Photoshop.
Obecně mne naprosto štve, když si programy myslí, že vědí lépe než já, co chci udělat.Pokud člověk ví, co chce udělat, gimp mu nijak nebrání, stačí prostě zvolit export místo uložit (a pokud někdo trvá na ctrl-s, klidně si může předefinovat zkratku během jedné sekundy).
Můžete popsat nějaký případ použití, kdy otevřu JPG, neuložím ho hned jako XCF, ale pracuji s ním, a teprve při ukládání si vzpomenu, že to chci vlastně jako XCFJistě. Prostě otevřu v gimpu jpeg obrázek (těch je plbný web), začnu ho editovat, z pár jednoduchých úprav se stane rozsáhlá práce, po hodině si vzpomenu, že bych měl uložit... Běžný kreativní workflow.
A můžete popsat nějaký případ, kdy otevřu JPG nebo PNG, udělám nějaký ořez, korekci barev, aplikaci filtru, a celé to uložím zase jako JPG, a dojde tím k nějaké pro mne podstatné ztrátě informací?Pokud dělám jen takto jednoduché editace, nevyužívám plnou sílu gimpu. Pokud chci dělat jen toto bude mnohem lepší používat jednodušší, rychlejší, méně náročný software s omezenými možnostmi. Myslím, že jich existuje spousta. Ořez a často i jednoduché barevné korekce umí i spousta prohlížečů obrázků, které si vůbec nenárokují označení editor. Stěžovat si, že software, který nevyužívám ani s 10%, má příliš složité ovládání, je poněkud hloupé.
Prostě otevřu v gimpu jpeg obrázek (těch je plbný web), začnu ho editovat, z pár jednoduchých úprav se stane rozsáhlá práce, po hodině si vzpomenu, že bych měl uložit... Běžný kreativní workflow.Co se stane za problém, když to uložíte jako JPG? Kolikrát se vám to stalo v Gimpu 2.6?
Pokud chci dělat jen toto bude mnohem lepší používat jednodušší, rychlejší, méně náročný software s omezenými možnostmi.Nesmysl.
Stěžovat si, že software, který nevyužívám ani s 10%, má příliš složité ovládání, je poněkud hloupé.Jaké úžasné funkce přibyly mezi verzemi 2.6 a 2.8, že kvůli tomu Gimp musel přestat umět ukládat do JPG, když to dříve uměl?
Co se stane za problém, když to uložíte jako JPG? Kolikrát se vám to stalo v Gimpu 2.6?Pokud to uložím v JPG a pak zavřu aplikaci, přijdu o svou práci.
Jaké úžasné funkce přibyly mezi verzemi 2.6 a 2.8, že kvůli tomu Gimp musel přestat umět ukládat do JPG, když to dříve uměl?Neuměl to nikdy. Vždy uměl pouze exportovat do JPG. Ten export ovšem byl pod Uložit - matoucí. Nyní je to v menu uspořádáno logicky. Umí ale stále to samé. Byla ovšem eliminována ztráta celodenní práce při mylném zavření aplikace (která se tvářila "jakožeuloženo", přestože uloženo nebylo).
Pokud to uložím v JPG a pak zavřu aplikaci, přijdu o svou práci.Pokud se mezi tím něco pokazí, přijdete také o sovu práci. A i když to uložíte v XCF, přijdete o svou práci – budete mít uložený jen její výsledek. Stejně jako v případě JPG.
Neuměl to nikdy. Vždy uměl pouze exportovat do JPG. Ten export ovšem byl pod Uložit - matoucí.Pokud si dobře pamatuju, uměl uložení i export.
Byla ovšem eliminována ztráta celodenní práce při mylném zavření aplikace (která se tvářila "jakožeuloženo", přestože uloženo nebylo).Nebyla. Pokud jste měl v obrázku vrstvy nebo alfakanál a zvolil uložení do JPG, Gimp vás varoval, že tyhle informace nejde do JPG uložit. Navíc pokud někdo celý den pracuje na obrázku bez jediného uložení, nic jiného než přijít o úpravy si nezaslouží.
A i když to uložíte v XCF, přijdete o svou práci – budete mít uložený jen její výsledektroll alert
Stejně jako v případě JPG.to těžko, jpg neumí vrstvy, vektory...
Nebyla. Pokud jste měl v obrázku vrstvy nebo alfakanál a zvolil uložení do JPG, Gimp vás varoval, že tyhle informace nejde do JPG uložit.nevaroval před zavřením, varocval jednoyu, při prvním "uložení", a pak už třeba celý den ne... navíc nevaroval vždy
to těžko, jpg neumí vrstvy, vektory...XCF toho neumí… A použití vrstev ani vektorů v Gimpu není povinné.
nevaroval před zavřením, varocval jednoyu, při prvním "uložení", a pak už třeba celý den ne...Pokud uživatel chtěl ukládat v XCF a omylem dal uložit do JPG, po varování ukládání zrušil a uložil obrázek do XCF. Takže žádná další varování nejsou potřeba.
A použití vrstev ani vektorů v Gimpu není povinné.Používání gimpu není povinné. Nepotřebovat ho a stěžovat si na jeho složitost, když by sis vystačil s tím nejjednodušším programem, je vyloženě hloupé.
Pokud uživatel chtěl ukládat v XCF a omylem dal uložit do JPG, po varování ukládání zrušil a uložil obrázek do XCF. Takže žádná další varování nejsou potřeba.Jistě, pro tebe ne. Pro někoho, kdo gimp skutečně využívá a může tak přijít o celodenní práci je to potřeba velmi. A to nemluvím o tom, že smíchaný export s ukládáním je prostě návrhově špatně.
Nepotřebovat ho a stěžovat si na jeho složitost, když by sis vystačil s tím nejjednodušším programem, je vyloženě hloupé.Tak ho nepoužívejte. My ostatní s tou složitostí, že Gimp umí ukládat ve více formátech, nemáme problém, naopak nám vadí zjednodušení v Gimpu 2.8.
Pro někoho, kdo gimp skutečně využívá a může tak přijít o celodenní práci je to potřeba velmi.Pro někoho, kdo Gimp používá pro celodenní práci, to žádný problém není. Dotyčný totiž uloží obrázek jako XCF hned po té, co jej v Gimpu otevře.
A to nemluvím o tom, že smíchaný export s ukládáním je prostě návrhově špatně.To jistě je, proto taky Gimp nic takového nemá a nikdy neměl.
Pokud dělám jen takto jednoduché editace, nevyužívám plnou sílu gimpu. Pokud chci dělat jen toto bude mnohem lepší používat jednodušší, rychlejší, méně náročný software s omezenými možnostmi.Plnou sílu Gimpu nespíš nevyužívá nikdo, takže tím těžko argumentovat. Osobně si myslím, že je blbost používat dva různé programy podle toho, jestli chci zrovna s fotkou provést něco triviálního, nebo i netriviálního. Už proto, že to většinou začíná tím triviálním a během úprav si uvědomím, že chci i něco víc. Nestěžuji si, že ovládání je složité, nýbrž že je nelogické.
při otvírání si žádný formát nevybírášKdyž otevřu soubor ve formátu JPG, tak jsem tím zvolil formát JPG.
pak je chyba mezi židlí a klávesnicí, dělat průběžná ukládání do jpegu je naprostý nesmyslProč? Třeba edituju obrázek pro web a chci jej vidět v kontextu webové stránky.
Pokud používám gimp na ořez fotky nebo změnu rozlišení, používám o dva nebo tři řády složitější nástroj než je potřebaNo a co? Když potřebuju oříznout dvě fotky, nebudu kvůli tomu hledat, instalovat a učit se nový program, když to Gimp umí taky.
musím se smířit se složitějším ovládánímNemusím. Složitější ovládání může být důsledek potřeby ovládat víc možností, a taky může být složitější samoúčelně, tj. žádnou další možnost mi to nepřinese. To, že Gimp při otevření obrázku napůl zapomene původní formát souboru je druhý případ.
Ten úhel by zajímal.Přijdu o EXIF, nastavení úrovně komprese, ztrátové uložení obrazových dat, o text, o aplikované postupy (filtry, kreslení apod.). Zkrátka při úpravách obrázku vzniká spousta informací, ale jen část z nich se ukládá. Do různých souborových formátů se ukládají různé podmnožiny, a dokonce ani informace uložené do JPG nejsou podmnožinou informací uložených v XCF.
Když otevřu soubor ve formátu JPG, tak jsem tím zvolil formát JPG.Nějak si to neumím představit, já vybírám soubor podle obsahu. Chtěl jsem editovat fotky z Bornea, ale v jpegu jsem měl jen Sumatru, tak holt Borneo neuvidíte... to nějak nezapadá do mého workflow
Proč? Třeba edituju obrázek pro web a chci jej vidět v kontextu webové stránky.Protože pokud edituješ v gimpu obrázek pro web, použiješ export, podobně jako ve Photoshopu. Jednoduché, účelné. Přitom můžeš skutečně ukládat celý obrázek se všemi vrstvami a maskami, na kterých pracuješ půl dne, do nativního formátu.
No a co? Když potřebuju oříznout dvě fotky, nebudu kvůli tomu hledat, instalovat a učit se nový program, když to Gimp umí taky.Pokud nmáš jiný důvod používat gimp, pak nic hledat neumíš, koncepci gimpu už znáš a použít export tě nestojí vůbec nic. Pokud je to vše, co v gimpu děláš, používáš špatný nástroj a těžko můžeš pochopit, proč jsou věci tak, jak jsou.
Přijdu o EXIF, nastavení úrovně komprese, ztrátové uložení obrazových dat, o text, o aplikované postupy (filtry, kreslení apod.). Zkrátka při úpravách obrázku vzniká spousta informací, ale jen část z nich se ukládá. Do různých souborových formátů se ukládají různé podmnožiny, a dokonce ani informace uložené do JPG nejsou podmnožinou informací uložených v XCF.Pokud přijdeš, pak je to bug. XCF má samozřejmě ukládat i EXIF a další metadata.
Přesně tak. Tohle mě na starších verzích dlouho otravovalo. Btw, export je jen o tom, že místo Ctrl+S se zmáčkne Ctrl+E.Proč? Třeba edituju obrázek pro web a chci jej vidět v kontextu webové stránky.Protože pokud edituješ v gimpu obrázek pro web, použiješ export, podobně jako ve Photoshopu. Jednoduché, účelné. Přitom můžeš skutečně ukládat celý obrázek se všemi vrstvami a maskami, na kterých pracuješ půl dne, do nativního formátu.
Nějak si to neumím představit, já vybírám soubor podle obsahu. Chtěl jsem editovat fotky z Bornea, ale v jpegu jsem měl jen Sumatru, tak holt Borneo neuvidíte... to nějak nezapadá do mého workflowOtevřu soubor, ten je v nějakém formátu a tím jsem formát zvolil. Nebo vy máte každou fotku uloženou ve 20 formátech a před otevřením si hodíte kostkou, abyste některý z nich vylosoval?
Protože pokud edituješ v gimpu obrázek pro web, použiješ export, podobně jako ve Photoshopu. Jednoduché, účelné. Přitom můžeš skutečně ukládat celý obrázek se všemi vrstvami a maskami, na kterých pracuješ půl dne, do nativního formátu.Proč musím ukládat obrázek s maskami a vrstvami, když v obrázku žádné nemám, a zvolený formát uloží vše, co v obrázku mám? Ten váš způsob práce byl možný i ve verzi 2.6, a přitom tam ukládání JPG fungovalo. Gimp si totiž byl schopen zapamatovat formát obrázku – takže jste otevřel nebo uložil XCF, a tak se ukládalo do XCF, a vedle toho jste si mohl exportovat do JPG, PNG atd. Ale když se otevřel nebo uložil třeba JPG, Gimp si ten formát zapamatoval, a dále ukládal do JPG – a mohl jste vedle toho exportovat do XCF, PNG… Takhle funguje snad každý program, který rozlišuje uložení a export (častěji se nazývá uložit kopii jako) – uložení mění interní příznak o použitém formátu, uložení kopie / export ten příznak nemění.
Pokud nmáš jiný důvod používat gimp, pak nic hledat neumíš, koncepci gimpu už znáš a použít export tě nestojí vůbec nic.Znám koncepci Gimpu 2.6, kde to fungovalo stejně jako ve všech ostatních programech a kde jsem měl na výběr mezi uložením do JPG a exportem do JPG. V Gimpu 2.8 byla první možnost zakázána, přičemž se tím nezískalo vůbec nic.
XCF má samozřejmě ukládat i EXIF a další metadata.Umí také ukládat v barevném prostoru YCbCr s diskrétní kosinovou transformací?
Proč musím ukládat obrázek s maskami a vrstvami, když v obrázku žádné nemámproč používáš gimp?
Prostě otevřu v gimpu jpeg obrázek (těch je plbný web), začnu ho editovat, z pár jednoduchých úprav se stane rozsáhlá práce, po hodině si vzpomenu, že bych měl uložit... Běžný kreativní workflow.Chápu to správně, že tohle děláte tak, že tu fotku nejprve otevřete v prohlížeči fotek. Pak zjistíte, že by chtěl oříznout, otevřete ji v editoru, který umí ořezávat. Pak zjistíte, že by to chtělo i barevné korekce, otevřete lepší editor. A nakonec zjistíte, že to bude chtít ještě větší úpravy, tak nakonec otevřete Gimp? Nebo tu fotku prostě rovnou otevřete v Gimpu, zjistíte, že ji stačí oříznout, tak nepřiděláváte žádné zbytečné vrstvy a masky, abyste ospravedlnil použití Gimpu, a fotku rovnou uložíte?
Chápu to správně, že tohle děláte tak, že tu fotku nejprve otevřete v prohlížeči fotek. Pak zjistíte, že by chtěl oříznout, otevřete ji v editoru, který umí ořezávat. Pak zjistíte, že by to chtělo i barevné korekce, otevřete lepší editor. A nakonec zjistíte, že to bude chtít ještě větší úpravy, tak nakonec otevřete Gimp? Nebo tu fotku prostě rovnou otevřete v Gimpu, zjistíte, že ji stačí oříznout, tak nepřiděláváte žádné zbytečné vrstvy a masky, abyste ospravedlnil použití Gimpu, a fotku rovnou uložíte?Já běžně své vlastní fotky v gimpu vůbec neotvírám, v gimpu fotku otevřu, potřebuji-li náročnější úpravy, které nelze provádět v běžném sw na konverzi z rawu a správu fotek. 99% správně vyfocených fotek nic víc než raw konvertor nepotřebuje (a gimp bohužel raw zpracovat sám stále neumí). Tzn. ne pro ořez, zmenšení, základní barevné úpravy (což umí spousta jednodušších programů), ale pro retuše, montáže apod. Pokud bych ale pracoval s 8bitovým vstupem, klidně to budu celé dělat v gimpu, ovšem protože s ním umím zacházet, nebudu s tím mít žádný problém.
Navíc pořád píšete, že uživatel Gimpu přece musí vždy používat jen XCF formátNic takového nepíšu.
Samozřejmě že to byl problém.Pro někoho ano, pro jiného je problémem současné přechytřelé chování. Z toho plyne, že zavděčit se nejde každému a že to tedy má být konfigurovatelné, ať si každý muže vybrat, co mu vyhovuje.
Současné chování vůbec není přechytralé, ba naopak - dvě různé funkce, uložení a export, jsou na dvou různých místech. Jednoduché jak facka.Přijmu-li tuto logiku, proč tedy není odděleno otevření a import?
BTW: OPEN / CLOSE!!, LOAD??? / SAVE, IMPORT??? / EXPORT. OPEN --> EXPORT as JPG --> EXPORT as PNG --> SAVE --> CLOSENic nechybí!
Od toho si schováte originální soubor, abyste ta data neztratil.Takže při otevření nějakého souboru si jej jako první uložíte do nějaké pracovní kopie, samozřejmě ve formátu XCF. Proč vám tedy tak vadí ukládání do jiných formátů, když se s ním při vašem způsobu práce nikdy nesetkáte, nijak vám nepřekáží ani vás nijak neovlivňuje?
Prosím prosím řekněte že už jste to pochopil, já už vážně nevím :(((My to ale celou dobu chápeme. Pro vás je Gimp středobod vesmíru. Co jste na obrázku udělal před otevřením Gimpu, to vás nezajímá a nejde o práci. Co budete s obrázkem dělat po uzavření Gimpu, to vás nezajímá, a nejde o práci. Důležité pro vás je jenom to, co se udělá v Gimpu, a to musí být minimálně vytvoření několika vrstev a přidání cesty. No, a pro nás je Gimp obyčejný nástroj, který používáme pro úpravu obrázků. Když nám stačí výsledek v PNG, tak klidně uložíme upravený obrázek v PNG a nebojíme se, že za to přijdeme do pekla. Zatím ještě pořád se dá Gimp používat pro úpravu fotek nebo obrázků, i když to okleštění ukládání hází uživatelům klacky pod nohy. Možná za pár verzí se z Gimpu stane jen nástroj pro profesionální uživatele Gimpu. Pro Sheldony Coopery dodávám, že označení profese „profesionální uživatel Gimpu“ je sarkasmus.
Řekl jsi sice ulož ale gimp exportoval.Pokud chcete za každou cenu naprosto čistému (1:1) uložení říkat export, pak doporučuji poradit se se slovníkem. Slova mají v jazyce většiny lidí nejspíš jiné významy, než si myslíte.
XCF neobsahuje všechny informace, které původní JPG.Co ti brání exportovat do jpegu. Vadí ti, že v menu není napsáno na příslušném místě uložit, ale něco jiného? Uprav si PO soubor, problém vyřešen!
Mimochodem, tahle představa, že soubor jsou serializovaná data programu, a nikomu do něj nic není, dlouho fungovala třeba v MS Office. Až pak si pár bláznů vymyslelo, že ten formát má být přenositelný, zdokumentovaný a standardizovaný, a podařilo se jim dotlačit Microsoft k tomu, aby začali používat jiný formát. Trend je to obecný, kancelářské balíky otevřou kterýkoli formát znají, a při ukládání vás maximálně upozorní, že do daného formátu neumí uložit vše. Adobe InDesign používá PDF, Inkscape SVG -- žádný z nich nebuzeruje uživatele tím, že musí pro ukládání používat nějaký proprietární formát a do ostatních může milostivě exportovat.Office a rastrový editor je trošku něco jiného. Kancelářský dokument slouží ke komunikaci, to je jeho podstatná funkce. V grafice k tomu slouží příslušné formáty jako jpeg, png, tiff... ale ne "nativni" formáty editorů. Teoreticky bys mohl navrhnou nějaký univerzální formát pro ukládání práce v rastrových editorech, ovšem v současnosti žádný takový formát neexistuje. A kdybys ho navrhnou zkoušel, narazil bys na problém. Potřeboval bys stejné standardní funkce ve všech editorech. Pokud mám někde vrstvu A a B a mezi nimi prolnutí algoritmem C, algoritmus C by musel existovat ve všech editorech podporujících tento standardní formát. Všechny by musely podporovat stejné typy operací, stejné filtry, stejné technologie. A to je nesmysl, nejspíš by to narazilo i na patenty, ale především by to uživatelé ani nechtěli. Úplně bys vymazal konkurenci mezi editory. On už je třeba problém s opravou některých algoritmů v gimpu. Jsou tam chyby například v některých způsobech prolínání vrstev. Opravit, ok, řekne se to snadno. Ale existuje spousta uživatelů se spoustou XCF souborů, kde jsou ta prolínání použita. Když se změní algoritmus v nové verzi, změní se i rendrování souboru. A to uživatel nechce - jeho nezajímá, že byl algorimus blbě, on ho i s jeho chybami použil k vytvoření výtvarného díla, kde o matematickou přesnost nejde. Takže v gimpu i po opravě algoritmu je potřeba zachovat legacy podporu pro staré algoritmy (nebo udělat tlustou čáru a říci, že XCF určitých verzí už nejsou správně podporovány)... a teď si představ tohle řešit pro dvacet aplikací :)
Nefunguje to ještě zcela ideálně, ale idea je zcela jasná.Idea je jasná, nicméně naprosto ideálně to nebude fungovat nikdy. Proto je lepší to, že uložení není nikdy dokonalé, považovat za axiom a vyrovnat se s ním. A k tomu přirozeně patří, že ne všechny formáty souborů jsou si rovny. Podobně jako XCF neumí hromady TIFFových obskurit nebo EXIFová metadata, tak PNG neumí vrstvy. To je naprosto normální a slušný software by se neměl snažit uživateli předstírat, že tomu tak není, spíš by měl varovat, když uložení do nějakého formátu vede ke ztrátě dat.
U GIMPu jsem rád, že už to rozlišuje pořádně, popravdě mám z minulosti hromádku fotek, u kterých mne mrzí, že jsem je po "drobných úpravách" uložil jen v původním JPG, a ne v plnohodnotném formátu XCF, protože když to člověk musí dělat podruhé, zjistí, že drobné úpravy ani tak drobné nebyly...V tom vám ale XCF nijak nepomůže. Protože v drtivé většině případů nebudete potřebovat jen pokračovat v úpravách (pak byste totiž klidně mohl použít i ten JPG), ale je potřeba některé původní úpravy změnit. A s tím vám XCF ve většině případů nepomůže, to byste musel mít Photoshop.
GIMP nevymýšlí hranaté kolo, převzal osvědčený design pro profesionální práci, jakkoliv se vám zdá hranatý.Původní chování bylo taktéž osvědčené, takže nechápu, jak chcete obhájit jeho změnu na něco, co některým uživatelům evidentně nevyhovuje.
XCF je jediny pouzitelny format pro ukladani jakekoliv netrivilani prace v gimpuMomentálně zajisté ano. Ale není důvod myslet si, že bude navěky jediný. Koncepce ovládání programu by neměla záležet na takových detailech, jako které formáty jsou momentálně podporované.
zajisté? seš si fakt jist? - resp. jste si oba jisti? o kousek vedle jsem se marně ptal, proč by to nešlo například v PSD, když tento podporuje vše z toho, co zde bylo prezentováno jako nepostradatelná součást práce v GIMPu ... na TyTrubko je na to téma krásné demo - přičemž jako jediný problém zmiňuje nějakou potíž s průhledností, což je ovšem zjevný bug (který snad již byl opraven, to demo je dva roky staré) a nikoli nedostatek použitého formátu takže mi přijde vtipná situace z toho dema, kdy dva grafici pracují na jednom souboru, mohou se na něm střídat se dvěmi různými nástroji, ve které tady přijdou nějací fanatici, a začnou tvrdit, že tohle prostě nejde, že ten druhý, uživatel GIMPu, tu práci prostě musí uložit v XCF, jinak že přijde o hodiny svého snažení, jenže potom už ten první, uživatel Photoshopu, nemůže pokračovat, protože ten přeci podle stejné logiky může použít jen PSD, nikoli XCF, jenže GIMPista přeci nemůže vyexportovat do PSD, protože tím by se celá ta jejich práce ztratila (resp. v tu chvíli už by byla ztracena práce toho photoshopisty, kdyby neměl zálohu té svojí verze v PSD v okamžiku kdy na ní skončil, kopii toho, co odeslal GIMPistovi)XCF je jediny pouzitelny format pro ukladani jakekoliv netrivilani prace v gimpuMomentálně zajisté ano.
Gimp se to částečně odnaučil, příští verze bude už nejspíš pracovat jenom s XCF, protože Gimp je přece grafický editor a ne konvertor, tak ať si obrázky uživatelé laskavě konvertují v nástroji k tomu určeném.Přání je to samozřejmě nesmyslné, ale bohužel odpovídající současné situaci, neboť ty asi nejdůležitější zdrojové formáty (PEF, NEF, CR2, DNG...) konvertor vyžadují.
Koncepce ovládání programu by neměla záležet na takových detailech, jako které formáty jsou momentálně podporované.Je to především opačně, musí být k dispozici formát, schopný ukládat to, co lze v programu vytvořit. Pracuje-li s vrstvami, je potřeba umět ukládat vrstvy, pracuje-li s efekty vrstev, musí umět uložit je, pokud se pracuje s vektory, je třeba umět uložit vektory s veškerou komplexitou, kterou program umožňuje, umí-li program takový a makový barevný model, je třeba ho umět uložit atd. atd.... A k tomu slouží nativní formáty. Pro distribuci pak slouží řada přenositelných formátů, do kterých lze exportovat.
Proč si má uživatel formát vybírat dvakrát? Poprvé, když JPG soubor otevře, a podruhé, když ho chce uložit? A když udělá další úpravu, musí si to nejspíš vybrat potřetí, počtvrté…A "Overwrite jmeno_souboru" asi dělá co?
Co se stane tak hrozného, když obrázek načtený z JPG zase uložíte do JPG?Zkus to udělat tak třikrát nebo pětkrát po sobě a uvidíš sám. Dokonce i tehdy, když bude nastavena jen velmi mírná komprese.
Sice fotím docela málo, ale ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi hodilo mít vedle originálu a upravené fotky v JPG uloženou ještě fotku v XCF.Pak používáš gimp zcela zbytečně. Je totiž zcela jasné, že nepoužíváš vrstvy, cesty, kanály a další pokročilé featury, které dělají gimp gimpem. Měl bys používat jednoduchý software podporující základní operace a nemusel by sis ztěžovat na složitost gimpu.
vim
u neznamená, že mám hledat nějaký jednodušší editor, a už vůbec to neznamená, že mám před začátkem editace dlouze dumat nad tím, jestli mi tentokrát stačí Poznámkový blok, budu potřebovat aspoň Kate a nebo celý vim
. Prostě to otevřu rovnou ve vim
u a v průběhu editace se uvidí. A při otevření a uložení ASCII souboru mi vim
taky rovnou nevynadá, že ale do toho formátu by nešly uložit Unicode znaky, takže mám smůlu a ať si to uložím do nějakého XML s UTF-32.
Bug bez varování zavřít neuloženou práci v Gimpu 2.6 nebyl.Samozřejmě že byl. Stačí uložit do JPG, odkliknout upozornění na export. Pak kdykoliv po dalším uložení, již bez upozornění, lze zavřít a přijít třeba o celodenní práci. Pokud v obrázku nejsou vrstvy, ale jen cesty, dokonce žádné upozornění ani není...
convert Lenna.png -quality 90 l-0.jpg iter=100 for i in `seq 1 $iter`; do convert l-$(( i-1 )).jpg temp.png convert temp.png -quality 90 l-$i.jpg echo "Converted $i of $iter" done
argument davem? - no, nějak se ti nepovedl, v tomto případě mám dojem, že většímu davu se ta změna nelíbí (odhlédneme-li od skutečnosti, že nějakou věc nečiní "správnější" počet lidí, kterým se líbí ...)tak ještě jednou, tvůj názor je jenom tvůj názor, nikoli nějaká univerzální pravdaevidentně není jen můj, nejsem absolutnim vládcem vývoje gimpu,photoshopu...
hm, tak proč nás tu celou dobu přesvědčuješ, že je to featura?za prvé, považuje ho za neuložený, i když tam žádné změny k uložení nejsouTo přece není pravda a pokud ano, je v konkrétní verzi bug.
úplně totéž to není, o čem bychom se tu jinak bavili?za druhé, měl by ho považovat za uložený, jestliže mu uživatel přikázal ho uložit, a on to úspěšně provedl - že si uživatel vybral jiný než nativní formát GIMPu je problém uživatele, do toho nemá program co kecatPokud si uživatel chce vybrat jiný než nativní formát, nic mu nebrání použít nabídku export - je to úplně totéž, jakoby exportní funkce byly přimíchány do uložit,
jen musí uživatel vědět co a proč dělá - a to je dobře.to musel vědět i předtím, v tomto nevidím změnu, akorát je tu podstatně větší vopruz v tom, aby mu to vůbec bylo umožněno udělat
I jako zkušený a svého času profesionální uživatel jsem rád, že nemohu omylem a z roztržitosti "uložit" do jpegu - to může být zcela fatální chyba a přitom stačí okamžik nepozornosti: "kurva, je to jen jpeg, celodenní práce v prdeli!"asi jsem příliš nezkušený a amatérský uživatel, ale opravdu si nevybavuju, že by se mi takováto fatální chyba někdy stala - a i kdyby mi hrozila, GIMP mě (zcela zbytečně, ale říkám "i kdyby") vždy před ztrátou dat varoval mimochodem, mluvils o své práci v minulém čase, a jelikož GIMP tuto "featuru" dříve neměl, tak nám jistě můžeš vyčíslit, kolikrát se ti takováto fatální chyba stala a o kolik práce jsi tím pádem přišel?
jistě, nic jiného než politika tato "featura" není jinak tedy abych to uvedl na pravou míru, zmínku o tvém blogu a chování jsem rozhodně nechtěl použít jako ad hominem, omlouvám se pokud tak vyznívá, nýbrž vyjadřoval jsem pouze fascinaci tímto fenoménem, kdy jeden člověk je v závislosti na okolnostech schopen zastávat dva naprosto protichůdné názoryno ale že zrovna ty budeš podporovat socanské praktikyaaaa, politika v gimpu, že ty sračky vůbec čtu
omezuje - neumožňuje pracovat se všemi formáty rovnocenněodpírání svobodné volbygimp v tomto směru uživatele nijak neomezuje!!!
pouze používá pro plnohodnotné ukládání a ztrátový export jinou funkci.co se týče "plnohodnotného ukládání", to již bylo odargumentováno, že nezvládá například bezztrátovou transformaci JPEG dat co se týče "ztrátového exportu", pomiňme, že pro workflow značné části uživatelů o žádné ztráty nejde, a zaměřme se na tvoji workflow, jaks ji naznačil ... k jakým ztrátám by došlo například při ukládání do formátu PSD? - vrstvy, stopy, všecko umí ... přesto se to nepovažuje za "plnohodnotné uložení"? proč?
Ó jaká hrůza, jedna položka v menu navíc.nikoli "jedna položka v menu", nýbrž zcela zásadní zásah do workflow
jistě, řekl jsem jasně, že již hledám - drobný problémek je, že nenacházím (a trochu smutné je, že vůbec musím hledat, když do verze 2.6 jsem byl s GIMPem relativně spokojen)jsem nasraný, že si GIMP vymýšlí data, o která nestojímPak je chyba především ve špatné volbě nástroje.
To je jako jezdit 10 metrů rovně autem a rozčilovat se, že má řadicí páku a volant.ten příměr by byl platný pouze pokud by mi ta řadicí páka nebo volant bránily v nastartování a došlápnutí na plyn, abych to auto na těch 10 m vůbec mohl rozjet - jestliže mi v činnosti, kterou potřebuju udělat, nepřekáží, nevím, proč bych se měl rozčilovat, že tam jsou (když jsem to auto dostal zadarmo, a tedy nemusel za každou věc navíc připlácet) bohužel, nové vlastnosti GIMPu mi v tom, co chci dělat, překáží dost zásadně
Přidávám se k těm, kterým se tohleto vůbec nelíbí.Panenko skákavá, musím o položku níže v menu...
Mít pod funkcí uložit utajený export je past na uživatele. To nemluvím o tom, že smíchaný export s ukládáním je prostě návrhově špatně. Tak se nauč gimp, a až ho pochopíš, budeš rozumět rozdílu mezi ukládáním a exportem. Oddělit dvě různé koncepce (uložit/exportovat) do dvou uživatelských funkcí je naopak jednoduché a prosté.Pozor, přijde veletoč.
_Ukládá_ (ideálně bezeztrátově, i když implementace XCF zatím není dokonalá) se do XCF a "ukládá" (ztrátově, alias exportuje) do čehokoliv jiného. Funkcionalita zachována, pouze se pro logičnost a přehlednost jmenuje jinak.Momentálně platí to poslední tvrzení, nebo to ještě budete měnit? Proč je ve verzi 2.8 zakázáno bezeztrátové ukládání do jiných formátů, když to verze 2.6 uměla?
Proč je ve verzi 2.8 zakázáno bezeztrátové ukládání do jiných formátů, když to verze 2.6 uměla?jak by to mohla umět, když to ani teoreticky není možné?
buď jako uživatel víte, co děláte, a pak jste schopen kvalifikovaně rozhodnout, jestli uložení nebo export,Pokud jako uživatel vím, co dělám, tak mi naprosto vyhovuje předchozí chování. Protože vím, co dělám, rozhodně kvůli němu o data nepřijdu.
ignorovat procesy tvorby v GIMPuTy "procesy tvorby v Gimpu" jsou pouze vaše představa o tom, jak by se měl Gimp používat, která evidentně není slučitelná s tím, jak Gimp používají jiní lidé.
Pokud jako uživatel vím, co dělám, tak mi naprosto vyhovuje předchozí chování. Protože vím, co dělám, rozhodně kvůli němu o data nepřijduPak jsi asi robot. Já jsem člověk, a za těch 25 let co dělám s počítači jsem se uklikl už mnohokrát a to varování "nemáš uloženo, vole" mi zachránilo v úhrnu dny, týdny a možná měsíce práce :)
ds_text_user7626
, poslužte si. Přidává se k textu komentáře, s hlavičkou asi máte smůlu, protože v CSS není selektor na předcházející element. Leda si mne zařadit do blokovaných uživatelů a pak naopak zrušit skrýváí takových komentářů, jako to mám udělané já (jinak bych tu vaše komentáře neviděl, že):
.ds_hlavicka_blacklisted + div { display: block !important; } .ds_hlavicka_blacklisted + div > .ds_text,.ds_hlavicka_blacklisted + div > .signature { font-size: 70%; color: gray; /*display: none;*/ } .ds_controls_blacklisted { display: block; }Pak jsem vám chtěl ještě doporučit nějaký výkladový slovník, ale to už udělali jiní.
A také se podívat do slovníkudobře: (intransitive, Internet slang) In an online community or discussion, to attempt to lure others into combative argument for purposes of personal entertainment and/or gratuitous disruption. [from late 20th c.] (transitive, Internet slang) By extension, to incite anger (outside of an internet context); to provoke, harass or annoy. Učebnicový příklad: komentáře #185, #195 a mnoho dalších
Vysvětlujeme to tu nejméně třiDůkazy davem neberu. To, že daný názor zastává více lidí, znamená nanejvýš, že je populární, nikoliv, že dává smysl. Ostatně, můj názor také zastává ledacos, příspěvků od lidí, kteří změnu chování považují za pochybnou, najdete po síti habaděj. Šlo mi spíš o to, že vaše odpovědi vypadají tak, že vůbec nereagujete na to, co protistrana říká, nýbrž jen pořád dokola opakujete, co jste už psal na začátku.
Učebnicový příklad: komentáře #185, #195 a mnoho dalšíchJa v nich tedy vidím spíš nadsázku než cokoliv, co by té slovníkové definici vyhovovalo. Ale což, asi je čas shodnout se, že se neshodneme.
To, že jako uživatel musím pořád přemýšlet a zvoleném formátu, ostatně považuji taky za chybu, a vzhledem k její četnosti za chybu nejotravnější.Já se zas nerad rozhoduji za volantem a proto jezdím autobusem. Zkuste nějaký jednodušší editor, bude vám zřejmě vyhovovat více. GIMP se používá právě tehdy, když se člověk chce rozhodovat.
který má stejné možnosti, jako Gimp 2.8, ale člověk se nemusí o formátu obrázku rozhodovat při každém ukládání. Mně to totiž připadá jako rozhodování pro rozhodování.Kristepane. Rodiče patrně zakoupili 10km kabelu k narozeninám? Ukládat můžeš jen do XCF. Všechno ostatní je export. Opravdu nevím, nad čím se rozhoduješ a co s tím máš za problém.
Jediný způsob, jak vám vyhovět a vzít vám nutnost se rozhodovat, je znemožnit se rozhodnout ostatním.Jak to? V čem by ostatní omezilo, kdyby Gimp 2.8 uměl ukládat i do ostatních formátů, stejně, jako to uměl Gimp 2.6? Můžete popsat nějaký reálný scénář, ketrý s Gimpem 2.8 je možný a s Gimpem 2.6 ne?
Opakuji nabídku jednoduššího editoruJá opakuji svou žádost o jméno takového editoru. Požadavky už jsem psal - možnosti zpracování obrázků stejné, jako Gimp 2.8, a možnost ukládat do libovolného formátu, do kterého umí Gimp 2.8 zapisovat.
Můžete popsat nějaký reálný scénář, ketrý s Gimpem 2.8 je možný a s Gimpem 2.6 ne?Možná bys nám mohl ty popsat nějaký reálný opačný scénář, co je možné s Gimpem 2.6 a s Gimpem 2.8 ne. (A ne, tvoje neschopnost přesunout se v menu o položku níž, případně zmáčknout jinou zkratku, ta mě opravdu nezajímá. A asi už ani nikoho jiného tady.)
vážně nevím, s čím máte problém. GIMP to asi nebude.
přečte si, že já jsem psal o exportuA to je právě to trollování, pokud to tedy není hloupost. Export je oddělen právě proto, že na něj nejsou kladeny požadavky jako na Uložit, totiž zapsat na disk 100% informací. Kdyby bylo po exportu požadováno uložit vždy 100% informací, byl by skutečně nesmysl vydělovat to zvlášť.
Šlo mi spíš o to, že vaše odpovědi vypadají tak, že vůbec nereagujete na to, co protistrana říká, nýbrž jen pořád dokola opakujete, co jste už psal na začátkuNo já mám stejný pocit z odpůrců. Osobně jsem argumentů přinesl celou řadu, odpovědí je neustálé "mně se to nelíbí". Například nebyla zmíněna jediná situace, kde by nové chování způsobovalo problém (jiný než "ale mně se to nelíbí"). Dost mě udivuje, o jaké kravině se lze hádat. Smysluplnější jsou už snad diskuse o tom, jak má gimp závadné jméno. Ještě snad poslední pokus: XCF je zdroják, JPG zkompilovaná binárka. Je snad pochopitelné, proč se zdroják a binárka ukládají na disk jinými příkazy.
No já mám stejný pocit z odpůrců. Osobně jsem argumentů přinesl celou řadu, odpovědí je neustálé "mně se to nelíbí".Dobrá, zkusím to ještě jednou. (1) "Open" a "Save" jsou v naprosté většina programů k sobě inverzní operace. Tedy co jde otevřít pomocí "Open", jde vzápětí uložit pomocí "Save". Gimp nyní tento invariant porušuje. (2) Příměr se zdrojákem a binárkou neodpovídá realitě. Existuje netriviální třída obrázků, pro které je vztah řekněme mezi XCF a PNG 1:1. (3) Někteří uživatelé používají Gimp způsobem "otevřu obrázek, udělám v něm nějakou úpravu a zase ho uložím". Naprosto nedává smysl, aby se ovládání programu lišilo podle toho, zda ten obrázek je v PNG nebo v XCF. V obou případech chce uživatel udělat totéž, tak by to mělo jít programu říci stejně. (4) Snažíte se tvrdit, že (3) je způsob, kterým by se Gimp neměl používat. Úplně stejně mohu tvrdit, že vaším způsobem se Gimp nemá používat, a budu k tomu mít stejnou množinu argumentů, totiž prázdnou. Lidé evidentně mají o oba způsoby používání zájem.
A) JPEG protože jsem ho otevřel dřív? B) PNG protože jsem ho otevřel naposled? ... a nebo za C) XCF protože to uloží vše to co je otevřeno a rozpracováno ve stavu v jakém to je?Správnou odpověď jsem zvýraznil, kdybyste snad váhal. Vaše představa GIMPu jako primitivního upravátoru obrázků v JPEG neodpovídá realitě. A teď šok: Po kliknutí na Open a "otevření" obrázku, nebo na Open as layers a importování obrázku do vrstvy se v titulku GIMPu objeví (imported). Ve skutečnosti jste to totiž vždy importoval. Pokud trváte na vztahu Open-Save (no nevím, váš argument je dost slabý, je řada programů které umí otevírat spousty formátu ale ukládat jen něco) nabízí se přejmenovat Open na Import, ale nevidím v tom velký přínos z hlediska efektivity práce. Od verze 2.8 tedy už nelze ignorovat způsob práce s grafikou a tvářit se, že něco jen otvíráte a zavíráte.
Cílem je vyšší efektivita, tedy eliminace "dotazovacích dialogů" typu Klikl jste na save, ale asi to není to co chcete, takže co vlastně chcete?.Ve vašem workflow se vám tenhle dialog nikdy nezobrazí. Tak proč vám vadí? Otevřu Soubor1.XCF. Otevřu Soubor2.XCF as layer. Dám save. Co by se mělo uložit? A) Soubor1.XCF protože jsem ho otevřel dřív? B) Soubor2.XCF protože jsem ho otevřel naposled? Nemáte to rozbitý?
Vaše představa GIMPu jako primitivního upravátoru obrázků v JPEG neodpovídá realitě.Čím dál víc mám z diskuse pocit, že množina zastánců "Gimp není jen tak něco, abyste s ním upravoval fotky z dovolené" podivuhodně kryje s množinou těch, kteří si s Gimpem moc nevědí rady, že umí Gimp exportovat objevili až ve verzi 2.8 a jakožto pro ně žhavou novinku na to požadují samostatnou kolonku menu, protože si ještě nejsou moc jistí, jak s tím vlastně pracovat. Jinak si těžko dovedu vysvětlit, jak se vám v jednom komentáři podařilo dát dva příklady, jeden s dialogem, který jste při vašem způsobu práce nikdy nemohl vidět, druhý s příkladem, který se chová úplně stejně v případě JPG, PNG i XCF.
Od verze 2.8 tedy už nelze ignorovat způsob práce s grafikou a tvářit se, že něco jen otvíráte a zavíráte.Otázka je, čím je práce s grafikou tolik odlišná od práce s tabulkami, práce s textem, práce s grafikou a spousty dalších, že je potřeba zrovna v případě práce s grafikou v Gimpu vymýšlet nový způsob ovládání. Mně to spíš připadá, že se někomu nechtělo moc přemýšlet nad způsobem ovládání, tak to prostě udělal tak, jak se na to dívá programátor, a uživatel ať se programu přizpůsobí. Tohle už si ovšem programátoři jiných programů těžko dovolí, takže se nedá moc předpokládat, že by v tomto návratu k uživatelsky nepřívětivým programům byl Gimp průkopníkem, spíš bude později dohánět to, co teď zamešká.
Otevřu Soubor1.XCF. Otevřu Soubor2.XCF as layer. Dám save. Co by se mělo uložit? A) Soubor1.XCF protože jsem ho otevřel dřív? B) Soubor2.XCF protože jsem ho otevřel naposled? Nemáte to rozbitý?NEMÁM NEMÁM NEMÁM kurňa fix! Nedělejte natvrdlýho. C) Soubor1.XCF který bude obsahovat sám sebe A TAKÉ Soubor2.XCF. Mně to funguje, takže má otázka tvrá:
Otevřu JPG Otevřu PNG jako layer (tím vytvořím své kreativní dílo) Dám save - co se má uložit???Prosím o odpověď, opravdu mne to zajímá.
Každý, kdo není zaslepený a sám si to vyzkouší, velice snadno zjistí, že v Gimpu 2.8 nejde do XCF zpisovat přes Ctrl-E, ani do JPG zapisovat přes Ctrl+S ... Teď mne zase někdo obviní, že to tady píšu pořád dokola – a to, že někdo opakuje pořád dokola lež o tom, že takový příkaz existuje, velkoryse přehlídne.Ano, píšeš tady pořád dokola ty stejné kraviny, zatímco všichni ti tady už asi 4 dny vysvětlují, že přes CTRL+S se pouze ukládá do nativního formátu, zbytek se exportuje přes CTRL+E. Jseš nějak zacyklený a navrch buď extrémně natvrdlý, nebo skutečně překrucuješ donekonečna vysvětlované schválně?
postoupil v argumentaci dál – jenže vy jste tento postup zatím nedokázal sledovat.Jo, všichni jsou blázni, jenom já jsem letadlo.
běž si zahekat do bugzillyponěkud zbytečné, už to porůznu zkusili jiní, například - So, I took my concerns over to the gimp-user mailing list, where apparently this issue has been argued over a number of times. According to the developer who designed and implemented this change, GIMP has a "vision" for what it wants to be and a "target audience" of intended users, and people like me who find the new interface to be awful "are probably not a targeted GIMP user."
Changelog popisuje změny ve zdrojovém kódu, ne změny z pohledu uživatele.Ty jseš ale Jirsák.
(1) "Open" a "Save" jsou v naprosté většina programů k sobě inverzní operace. Tedy co jde otevřít pomocí "Open", jde vzápětí uložit pomocí "Save". Gimp nyní tento invariant porušuje.Dobrý postřeh. Ovšem musí to fungovat v obou směrech - když něco uložím pomocí "Save", musí to jít vzápětí otevřít pomocí "Open". Gimp 2.6 tento invariant porušoval, neboť jeho maškaráda s "ukládáním" opětovné otevření obecně neumožňovala - data mohla být nenávratně ztracena. Navíc se doufám i do Gimpu blíží další skupina formátů, která tento invariant poruší ještě výrazněji a neodvratněji než zde diskutovaná dichotomie mezi XCF a exportními formáty -- RAW. Do RAW formátů nemá smysl nejen ukládat, ale ani exportovat respektive vůbec zapisovat.
(2) Příměr se zdrojákem a binárkou neodpovídá realitě. Existuje netriviální třída obrázků, pro které je vztah řekněme mezi XCF a PNG 1:1.Ano existují takové situace. Většina tak jednoduchých obrázků ale nikdy neprojde tak složitou aplikací jako je Gimp. Ovšem obecně tomu tak není. A je nesmysl, aby se chování programu měnilo v závislosti na tom, jaké úpravy jsem provedl a v jakém jsou vztahu k formátu, do kterého bych snad chěl exportovat. Chování musí být konzistentní a tudíž vyhovovat obecné situaci, nikoliv speciálním případům.
(4) Snažíte se tvrdit, že (3) je způsob, kterým by se Gimp neměl používat. Úplně stejně mohu tvrdit, že vaším způsobem se Gimp nemá používat, a budu k tomu mít stejnou množinu argumentů, totiž prázdnou. Lidé evidentně mají o oba způsoby používání zájem.Nikoliv. Já ho tak bez problémů používám. Ovšem já s ním umím zacházet. Považuji ovšem za nesmysl, aby někdo požadoval optimalizaci ovládání pro takto omezené užití na úkor použití pokročilého a/nebo konzistence ovládání. Výběr je jasný, naučit se pokročilý nástroj nebo si vybrat jednoduchý. Obojí najednou mít nelze.
Chování musí být konzistentníKonzistentní s čím? Obecné chování aplikací je takové, že ukládají ve formátu, ve kterém byl soubor otevřen, nebo ve formátu posledního uložení. Pokud do daného formátu není možné uložit vše, aplikace na to poprvé uživatele upozorní a dá mu na výběr. Aplikace tedy uživatele považují za natolik svéprávného, že mu dovolí ukládat ve formátu, kam neumí uložit vše.
někdo požadoval optimalizaci ovládání pro takto omezené užití na úkor použití pokročiléhoTo opakujete po několikáté, ale stále jste to nevysvětlil. V Gimpu otevřete obrázek a uložíte jej v XCF. Když jej dále budete ukládat, ukládá se v XCF, když jej dáte vyexportovat, vyexportuje se ve zvoleném formátu. Jak tenhle způsob práce ovlivní přidání možnosti uložit do jiného formátu, kterou nikdy nevyužijete, nikdy se s ní nepotkáte a nikdy nebudete muset volit mezi ní a vaším uložením do XCF?
všem musí to fungovat v obou směrech - když něco uložím pomocí "Save", musí to jít vzápětí otevřít pomocí "Open". Gimp 2.6 tento invariant porušoval, neboť jeho maškaráda s "ukládáním" opětovné otevření obecně neumožňovala - data mohla být nenávratně ztracena.Jistě, této symetrie lze snadno dosáhnout tak, že pokud se pokusíte uložit obrázek s vrstvami do PNG, Gimp vám prostě řekne, že to nejde. Konec konců, stará verze to také udělala, jen při tom byla vstřícná a nabídla, že když to nejde, může místo uložení provést export. Jediné, co na tom bylo nelogické, je, že si odpověď na tento dotaz zapamatovala a další save už exportoval.
A je nesmysl, aby se chování programu měnilo v závislosti na tom, jaké úpravy jsem provedl a v jakém jsou vztahu k formátu, do kterého bych snad chěl exportovat.Nemluvil jsem o exportování. Mluvil jsem o tom, že aktuální stav obrázku buď uložit jde (a pak je pitomost, aby to program odmítal), nebo nejde. Naprosto nezávisle na tom, jak jsem do tohoto stavu dospěl.
Považuji ovšem za nesmysl, aby někdo požadoval optimalizaci ovládání pro takto omezené užití na úkor použití pokročilého a/nebo konzistence ovládání.To také nikdo nenavrhuje. Aby šlo navíc ukládat do formátů, do nichž teď ukládat nejde, nikoho v ničem neomezuje a jak výše demonstruji, konsistenci ovládání to naopak vylepšuje.
Hele, pořád meleš dokola to samý, nikdo tě nepřesvědčí, takže bych ti doporučil, abys šel plakat jinam.Toho sis všiml brzo :).
Nějak nechápu, v čem má spočívat to vylepšení. Buď to znamená spoustu otravných dialogů, nebo skutečnost, že uživatel vlastně ani neví, co se uložilo.To samé se dá říct o exportu. Nechápu, k čemu je dobrý export. Buď to znamená spoustu otravných dialogů, nebo skutečnost, že uživatel vlastně ani neví, co se exportovalo. Je to důvod pro zrušení funkce export?
Možné to je. Pokud jsem načetl obrázek v PNG, mohu ho vzápětí zcela bezztrátově do PNG uložit.Ano, ale proč bych to vzápětí dělal? Už ho na disku mám. Pokud ho budu ukládat po editacích odpovídajících použitému nástroji, velmi pravděpodobně bude plný vrstev atd.
Pokud tam ale chci uložit věci, které tam evidentně uložit jdou, nedává smysl mi v tom bránit.1) v tom nijak nebrání. Jen po tobě chce, abys přijal skutečnost, že kýžená funkce se nejmenuje Uložit ale Exportovat. To snad není nic problematického, ne? 2) Gimp je editor, ve kterém je práce s vrstvami, cestami, kanály atd. smyslem jeho existence. Jistě lze užívat Gimp bez těchto funkcí, ale je to dost divné, pro takto jednoduchou práci existují jiné programy (které ji navíc často zvládají lépe, pro běžné úpravy fotek typu ořez, doostření, barevné korekce je mnohem lepší pracovat se softwerem neomezeným 8 bity). Je proto pochopitelné, že prostředí je přizpůsobeno práci, která tyto funkce využívá. Tragédie je, že kvůli těmto věčným nářkům lidí, kterým by mnohem lépe posloužil nějaký jednoduchý editor, se vývojáři gimpu už mnoho let patlají s nesmysly jako je single window interface, místo toho, aby se pohlo s featurami, které jsou opravdu kritické. Linux v současnosti nemá software pro editaci fotografií schopný držet krok se současnou technikou (více než 8 bitů, prepress - CMYK... atd.) a místo skutečných problémů se řeší kraviny.
Pokud ho budu ukládat po editacích odpovídajících použitému nástroji, velmi pravděpodobně bude plný vrstev atd.To je námět pro verzi 2.10. Pokud nebude mít obrázek aspoň 10 vrstev, nepovolil bych ho vůbec uložit. Přece ho někdo nebude používat k editacím neodpovídajícím použitému nástroji. Jenom bych se na vašem místě trochu bál, že někdo vytáhne argument, že nástrojem odpovídajícím použitým editacím je Photoshop...
Já jsem udělal tu chybu, že jsem tě v rámci této diskuse po dlouhé době vyndal z ignorace.To byla ovšem chyba zcela zásadní. Mimochodem, nějak mi nejdou přidávat štítky. Chtěl jsem k diskusi přidat štítek Jirsákoviny a ono nic.
spustit Gimp - menu Soubor - Otevřít - vybrat soubor .jpg - kliknout na Otevřít - obrázek se otevře
.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.