Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve tři ráno za zamračené bezměsíčné noci na otevřeném moři je tma. Černočerná tma, kterou neruší ani hvězdy, ani v civilizaci všudypřítomné světelné znečištění, jen slabounce o sobě dávají vědět poziční světla schovaná na přídi za plachtou. A najednou se moře kolem lodi rozzáří modrým či zeleným světlem, světlem, které výchází přímo z vody a vypadá romanticky, tajuplně, krásně a strašidelně. Ale je to jen plankton reagující na loď, mořské organismy s fluorescenčními proteiny schopné vydávat světlo. Takových živočichů žije v mořích mnoho. Fluorescenční proteiny izolované z těchto tvorů se staly výbornými nástroji pro molekulární genetiky a v laboratořích si našly cestu do dalších, modelových, organismů. Některé z nich jsou oblíbenými domácími mazlíčky, jako dánia či krysy, a tak dnes není problém pořídit si akvárium plné svítích ryb nebo si ochočit svítící krysu. Tedy problém by to nebyl, kdybychom nežili v EU.
Světélkující proteiny se vyskytují u mnoha mořských živočichů, nejznámější je ale zelený fluorescenční protein (GFP, Green Fluorescent Protein) z medúzy Aequorea victoria žijící u západního pobřeží Severní Ameriky. Tato medůza má světélkující proteiny dva. První, aequorin, reaguje na uvolnění vápenatých iontů záblesky modrého světla o vlnové délce 469 nm. Část tohoto modrého světla excituje molekuly GFP, který vydává světlo zelené. K čemu toto světlo medúze slouží, není přesně známé. GFP má dvě excitační maxima, z nichž jedno zhruba odpovídá světlu vyzařovanému aequorinem. Poměr citlivosti v oblasti těchto dvou maxim je pravděpodobně závislý na tlaku a tudíž na hloubce. V závislosti na hloubce se tedy může měnit barva vyzařovaného světla. Přesné informace však chybí.
Objev GFP způsobil malou revoluci v molekulární biologii. GFP není závislý na ždáném jiném specificky medúzím proteinu či genu a funguje bez problémů i po přenesení do dalších organismů. Stal se z něj výborný molekulárně-genetický nástroj, postupně dále zlepošovaný genetickými úpravami. Za objev GFP a jeho využití coby výborného nástroje v molekulární biologii získal v roce 2008 Nobelovu cenu Osamu Shimomura. Místa exprese GFP v organismu lze jednoduše vizualizovat, ať už se jedná o jednotlivé buňky v mikroskopu nebo celé makroorganismy s průhledným či průsvitným tělem, jako je například potěr dánií neboli zebřiček (anglicky zebrafish), která jsou oblíbeným modelem v molekulární biologii a embryologii. Pomocí metod genového inženýrství lze například zařídit, aby se GFP produkoval pouze v buňkách určitého typu, jejichž přesné umístění lze pak na živém organismu sledovat. Možností je obrovská řada.
Podobné proteiny byly izolovány i z dalších organismů a byla připravena i řada mutantních forem. Výsledkem je celé spektrum fluorescenčních barev, které je k dispozici. Na fotografii níže je Petriho miska s obrázkem namalovaným pomocí živých bakteriálních kolonií exprimujícícg fluorescenční proteiny odvozené z medúzího GFP a dsRed, červeného fluorescenčního proteinu z mořského korálu. Jedná se o označované jako BFP, mTFP1, Emerald, Citrine, mOrange, mApple, mCherry a mGrape. Pěkné, ne?
Řada z modelových organismů využívaných v molekulárně-biologickém výzkumu patří i mezi oblíbené domácí mazlíčky. Vhodná velikost a snadnost chovu, to jsou požadavky společné pro laboratoře i domácnosti. Například výše zmíněná dánia (zebřičky), které patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji chované akvarijní ryby. Nebo krysy, respektive potkani. Není to tak dlouho, co jsem se toulal jednou pěstírnou akvarijních ryb, místy, kam se běžný smrtelník nedostane. Zaujalo mě akvárium s neobvykle zbarvenými rybami doslova zářícími zelenou, žlutooranžovou a červenou barvou. Transgenní dánia, zebřičky, obsahující GFP a dva další fluorescenční proteiny. Majitel ryby vylovil a nakmil jimi dravce v sousední nádrži. To nic, to je jenom krmení. Proč?
Ve světě, jako například v Asii nebo v USA jsou svítící zviřátka běžně komerčně k dispozici. Já sice obvykle dávám přednost divokým formám před formami šlechtěnými, ale akvárium s fluorescenčními rybami vypadá nesporně zajímavě. Ochočený potkan, kterému zeleně svítí oči (i kůže, ta je ale z podstatné části překryta chlupy, které nesvítí), je určitě krásné domácí zviřátko. V evropské unii jsou ovšem veškeré transgenní organismy zakázány, pěstovat či chovat je lze jen na základě obrovské hromady razítek. Je to naprosto nesmyslný zákon a za jeho porušení jsou naprosto nesmyslné a často drakonické pokuty. Proto chovatel ryby raději zkrmí, než aby riskoval finanční likvidaci ze strany úřadů. Za potkana se svítícíma očima je pokuta údajně až pět miliónů korun. A nejde jen neobvyklé domácí mazlíčky. Stejný nesmyslný zákon omezuje i výuku na školách. V USA se běžně do středních škol dodávají laboratorní sady, se kterými si žáci mohou vyzkoušet základy genetického inženýrství v praxi. Například transformovat běžné baktérie Escherichia coli na fosforeskující baktérie exprimující GFP. V Evropě nelze, střední škola není laboratoř oprávněná nákládat s geneticky modifikovanými organismy.
Zoufalá je nesmyslnost tohoto zákona, který vůbec nerozlišuje mezi potenciálně nebezpečnými genetickými modifikacemi a těmi zcela neškodnými. Fluorescenční proteiny se běžně vyskytují v přírodě a nejsou ničím nebezpečné. A hlavně představa, že svítící potkani utečou, rozmnoží se v pražské kanalizaci a budou strašit obyvatele hlavního města svýma svítícíma očima, je zcela absurdní. Syntéza zcela zbytečného proteinu stojí energii a svítící oči také nepřidají na schopnosti maskování. Svítíci krysy ani svítící zebřičky nemají evolučně oproti svým divokým příbuzným žádnou šanci.
Tiskni
Sdílej:
"Svítící očička" měl už před více než pěti lety můj Fuzz (naháč), chovný samec-s množením opravdu problém neměl.
A zakázal bych kočky-viděli jste jak jim svítí oči??? (SRY A.P. )
PS: Hlasuju pro "pták"...používal bych metodu hlubinná ryba láká kořist.
(Fakt nechápu, jaký má praktický význam mít svítící pohlavní úd...)Ja nic takoveho nechci, ale chapu, ze to nekdo muze chtit. Vyznam to ma stejny asi jako piercing nebo tetovani. (Ale kdyz uz neco sviticiho tak oci. Nejlepe cervene.)
jinak já jsem docela rád, že k těmhle věcem nemá přístup každej blbeček - zbraně taky nerozdáváme na potkání stačí se podívat, co jsou lidi schopný vyvádět klasickými metodami, to by jeden blil
technologicky bychom je mohli mít už teď
Co je podle mě škoda je hlavně zákaz těch výzkumných kitů. Pokud chceme mít konkurenceschopnou vědu a technologii, měli bychom se mít na čem učit.nemyslím si, že by vzdělávání odborníků stálo zrovna na tomhle vzpomenu-li si na své dávné dětství, to tu nebyl počítač v každé rodině, ba dokonce ani na každé škole, přesto nemám pocit, že by moji kariéru v IT nějak poznamenalo to, že jsem nemohl hned někdy od třetí třídy pařit arkanoid-like blbosti a tetris, což se vpodstatě jako jediné dělo v počítačové učebně, poté, co jí byla naše ZŠ vybavena - obdobně to vidím s těmi kity, že si každej žák může udělat vlastní svítící bakterii pomocí výukovýho kitu ve školní laboratoři vidím asi stejně přínosný jakože může pařit hry pomocí počítače v učebně
Navíc mimo jiné ty GMO věci v EU vesele konzumujeme, proč by se měla takhle regulovat know-how na jejich výrobu?mno, "vesele" ... pokud vím, různé pokusy o zákazy tu byly, akorát v potravinách se holt točej větší prachy, a tedy větší "lobovací" (ehm) potenciál, než ve svítících potkanech ...
že si každej žák může udělat vlastní svítící bakterii pomocí výukovýho kitu ve školní laboratoři vidím asi stejně přínosný jakože může pařit hry pomocí počítače v učebně
Řekl bych že ten kit není určený zrovna pro žáky základní školyok, pak se omlouvám, jestli jsem blbě pochopil, oč se jedná
Spíš bych to přirovnal k pokusu o vlastní genetický "hello world!"hm, a myslíš si, že ten, kdo nějaké genetické experimenty potom provádí, se k tomu dostane, aniž by si prošel fází "hello world" (že mu v tom ta zlá EU zabrání, zatímco mu schizofrenně dovolí dělat něco složitějšího)?
a velkou motivaci pro začínajícího molekulárního biologa či genetika.a to je právě tragédie dnešní doby
Analogie z počítači je setsakra mimo vzhledem k tomu že počítače jsou všude,prosím, už přestaň pít nebo co otupuje tvé vnímání ... "vzpomenu-li si na své dávné dětství, to tu nebyl počítač v každé rodině, ba dokonce ani na každé škole"
a je velmi těžké pro běžného smrtelníka si s DNA hrát.a proč by si s tím probůh měl běžný smrtelník hrát? - což takhle si stěžovat na tu zlou EU, že se běžný smrtelník nesmí vrtat v elektrozařízení a tím dokázat, že je opravdu smrtelník?
pokud "jé, tohle hezky svítí" je motivací pro to věnovat se nějakému oboru, tak bych vážně pochyboval o skutečném zájmu o onen obor
prosím, už přestaň pít nebo co otupuje tvé vnímání
Možná jsem moc otupělej, ale myslel jsem právě to jak se počítače rozšiřujíjenže pointa analogie s počítači nebyla v tom, jak se rozšiřují, nýbrž jaký měla jejich dostupnost/nedostupnost vliv na zájem o obor pročež analogie "setsakra mimo" nebyla, neb mluvila o nějaké konkrétní době a konkrétní dostupnosti, do jisté míry srovnatelné se současnou situací, nikoliv o tom, jestli do dvaceti let bude genetický kit v každé rodině stejně jako tomu nyní u počítačů
a to je právě tragédie dnešní dobypokud "jé, tohle hezky svítí" je motivací pro to věnovat se nějakému oboru, tak bych vážně pochyboval o skutečném zájmu o onen obor
Ale prd, to je přesně ten skutečný zájem o obor a důvod, proč většina vědců dělá to, co dělá. Jasně, můžeš to všechno zaobalit do krásných a vznešených řečí typu "posunují hranice lidského vědění" a tak podobně, což je sice pravda, ale ve skutečnosti to ty vědce většinou prostě baví. Jinak by to nedělali. Baví je šťourat se v čemsi pod mikroskopem nebo někde v hlíně nebo někde v atomu nebo v abstraktní algebře, to už je jedno. "Jé tohle hezky svítí" je pak principielně to samé jako "jé, tyhle dvě subatomární částice se krásně rozprskly, jak do sebe vrazily, a podívejte, na co se rozpadly!".
Takový zájem lidem vydrží, narozdíl od vzenešených řečí a ideologií, které vědcům přijdou na mysl obvykle jen když chtějí dostat grant
Ano, a proč by si měl běžný smrtelník vyrábět plošňáky (což po pár iteracích nového zákona rozhodně nebude triviální)?a je velmi těžké pro běžného smrtelníka si s DNA hrát.a proč by si s tím probůh měl běžný smrtelník hrát? - což takhle si stěžovat na tu zlou EU, že se běžný smrtelník nesmí vrtat v elektrozařízení a tím dokázat, že je opravdu smrtelník?
Mezi leptáním plošňáku a opravou pračky (nebo co jsi myslel elektrozařízením?)pračka je elektrospotřebič jako "zařízení", sorry, nejsem kován v oboru a neznám terminologii, která by to zahrnula všechno, jsem myslel především instalace, ať už silovou kabeláž, elektroměry, jističe, rozvodnice, trafa ...
zas tak velký rozdíl nevidím.jo, takže slippery slope
A vyhoří každý rok tolik cizích domů a umře tolik lidí po sáhnutí na zvonek,těžko říci, protože do této oblasti již zasaženo je, tudíž nemáme data, jak by to vypadalo, kdyby zasaženo nebylo každopádně pokud je mi známo, tak požárů od elektriky není zrovna málo i přes ty státní zásahy - i když to je spíše na výrobce nežli na někoho, kdo si doma ubastlí zásuvku (tuším, že někde na předním místě jsou rychlovarné konvice)
aby to ospravedlnilo zásahy státu do této oblasti?* * Zní to nehumánně? Ale vždyť i v jiných případech děláme podobné kalkulace užitečnost vs. počet obětí. Jinak bychom mohli zakázat třeba dopravní prostředky a elektrárny.s tím souhlasím, že k tomu nelze přistupovat stylem "i kdyby to zachránilo jediný život ..." ale poznámka vzhledem k původnímu tématu - tohle lze řešit jen u rizik, která známe
Jednou možností by bylo zjednodušení získávání příslušných papírů - dneska jsou kolem toho šílené byrokratické orákule. Jenže zase asi víme, jak to dopadá, když se stát rozhodne organizovat nějaké zkoušky (autoškolu jsem dělal docela nedávno a nepřijde mi, že by dokázali dostatečně úspěšně odlišit lemply a nelemply).tož, na každém systému lze něco zlepšit ... autoškola by potřebovala jako sůl testovat také chování řidiče, když není pod dozorem, což se poněkud vylučuje s principem zkoušek - nicméně já jsem rád, že dokáže odlišit a vyházet od zkoušek aspoň ty lemply, co se ani po těch x hodinách tréninku nenaučili neplést si brzdu a plyn (pravda, ani to není dokonalé, čas od času se mihne zpráva, jak si matka přejela vlastní děcko, neb se místo zastavení ještě víc rozjela, apod., ale tož aspoň ten základní filtr tu máme a nechci si představovat, jak by to vypadalo bez něj ... už takhle jsou IMO nejmíň dvě třetiny řidičů zralé na přezkoušení)
Další věc, co mi občas chybí, je jakási možnost „vstupujete na vlastní nebezpečí“. Prostě možnost, jak vyjádřit „V tomto prostoru probíhá vývoj nových úžasných věcí. To se bohužel neobejde bez potenciálního nebezpečí. Můžete narazit například na odkrytovanou obrazovku, otevřenou lahev s kyselinou nebo roztočenou brusku. Pokud souhlasíte s tím, že si za zranění způsobené nerespektováním potenciálně nebezpečné techniky, budete moct jen a pouze sami, vstupte;; v opačném případě se vraťte tam, odkud jste přišli.“mno, tak to mi chybí i v takových situacích, jako když za plotem pobíhá nasranej pes, a nikdo toho zloděje nenutil přes ten plot lézt ...
... ještě vtipnější než drát čouhající z pásky, to je aspoň vidět...No je vidět - on čouhal jen jeden tenkej drátek z kabelu, navíc to bylo těsně pod tou skříňkou. Nebyl jsem daleko od toho na to sáhnout.. Ale asi to bylo vidět líp než ta sříznutá izolace.
je velmi těžké pro běžného smrtelníka si s DNA hráthttp://openpcr.org/2011/07/dna-is-now-diy-openpcr-ships-worldwide/ proc? znam par smrtelniku, co si hraji
Každý zná přiblblé filmy a seriály ale jak opravdu genové manipulace probíhají se ví málo. Možná právě proto jaký strach z toho jdePak bych ovšem začal teorií. V tom má naše školství tolik co dohánět*, že než dojde na výzkumné kity, už tu možná žádné EU nebude. *na průměrné SŠ se člověk o GMO nedozví skoro nic
jinak já jsem docela rád, že k těmhle věcem nemá přístup každej blbeček - zbraně taky nerozdáváme na potkáníTohle je pekne blby primer.
Protoze gen, snizujici pravdepodobnost preziti a jeste k tomu zcela neskodnyzávidím ti tvoji jistotu ...
srovnavas s vrazednym nastrojem.... nicméně to mi stále nevysvětluje, proč bych se toho srovnání nemohl dopustit já neříkám, že hrušky jsou stejný jako jabka - já říkám, že v krámě je zvykem za hrušky zaplatit stejně jako za jabka
Navic, ja jsem zastancem nazoru, ze stat omezujici vlastneni zbrane ve skutecnosti zvyhodnuje utocniky, protoze mohou zautocit s vetsim sebevedomim jelikoz budou vedet, ze obet se nebude moci branit.tento názor má něco do sebe nicméně dovol mi připomenout, že ani v tej slavnej svobodnej emérice nemůže zbraň(*) legálně získat každej a hned (*) pracujme nyní s klasickou představou věci určené k zabíjení, nikoli s formální definicí, že zbraní je všechno, co lze použít k zesílení útoku pokud ti stále ten příměr vadí, tak si tam dosaď třeba auta - ty jsou samy o sobě taky zcela neškodný, přesto je nenecháváme řídit každýho ...
závidím ti tvoji jistotu ...Proc? Je to gen zpusobujici svitivost. Rybky po aplikaci chovani zjevne nezmenily, krysam akorat trochu sviti osi a smitec. Proc se nikdo nedesi, ze nekomu utecou vyslechteni potkani, ale ti s svitici uz jsou strasny problem? Mam pocit, ze ti vyslechteni potkani ziji dokonce jeste kratsi dobu, takze pokud jsou modifikovani jenom oni, je to dalsi zaporny fittness.
já neříkám, že hrušky jsou stejný jako jabka - já říkám, že v krámě je zvykem za hrušky zaplatit stejně jako za jabkaTo taky neni moc dobry primer. Spis rikas, ze je zvykem za hrusky platit stejne jako za auta. Coz je sice taky pravda, ale uz to vyzniva jako demonizace ala kdyz si nekdo stahne nejakou hru, je nazyvan piratem, ackoliv more v zivote nevidel a krk nikomu nepodrezal.
nicméně dovol mi připomenout, že ani v tej slavnej svobodnej emérice nemůže zbraň legálně získat každej a hnedTo se lisi stat od statu. Jsou staty, kde muze mit bouchacku doma kdokoliv a jsou mesta/mestecka, kde ji musi mit dokonce povinne. Ostatne, Washington, kde je noseni zbrane hodne omezeno, taky nevypada statisticky zrovna bezpecne.
nemohu než se opakovat - závidím ti tvoji jistotu ... resp. spíše slepou víru - nebo máš něco, čím bys věrohodně dokázal podložit to "a šmitec"?závidím ti tvoji jistotu ...Proc? Je to gen zpusobujici svitivost. Rybky po aplikaci chovani zjevne nezmenily, krysam akorat trochu sviti osi a smitec.
Proc se nikdo nedesi,trochu silné tvrzení ... mě by to třebas v některých případech dosti znervózňovalo
ze nekomu utecou vyslechteni potkani, ale ti s svitici uz jsou strasny problem?jak už říkal kolega frEon níže, je jistý rozdíl mezi šlechtěním a přímou modifikací DNA
ano, jistě, to je, ale nechápu, co to mění na příkladu jistěže jsem místo hrušek a jablek mohl použít hrušky a auta nebo uhlí a brusle apod.já neříkám, že hrušky jsou stejný jako jabka - já říkám, že v krámě je zvykem za hrušky zaplatit stejně jako za jabkaTo taky neni moc dobry primer. Spis rikas, ze je zvykem za hrusky platit stejne jako za auta.
Coz je sice taky pravda, ale uz to vyzniva jako demonizaceco prosím? jakože ukrást hrušku je méně špatné než ukrást auto, a tedy použitím auta v příkladu někoho démonizuju, zatímco použitím hrušky nikoliv, to je banalita? - no, zákon na to možná pohlíží jinak neb hodnotí nějakou absolutní škodu vyjádřenou penězi, ale z morálního hlediska je to pro mě víceméně totéž
ala kdyz si nekdo stahne nejakou hru, je nazyvan piratem, ackoliv more v zivote nevidel a krk nikomu nepodrezal.hezky nenápadně se v té argumentaci posouváš ... jenže v tom originálním případu se o nic takového nejedná, že by se zaměňovala jednak činnost (kradení vs stahování) a jednak označení této činnosti, resp. člověka takovou vykonávajícího (nelegální kopírování vs pirát)
[Citation needed] wikipedia si nemyslí, že by bouchačku mohl (legálně) mít kdokolivnicméně dovol mi připomenout, že ani v tej slavnej svobodnej emérice nemůže zbraň legálně získat každej a hnedTo se lisi stat od statu. Jsou staty, kde muze mit bouchacku doma kdokoliv a jsou mesta/mestecka, kde ji musi mit dokonce povinne.
nicméně dovol mi připomenout, že ani v tej slavnej svobodnej emérice nemůže zbraň(*) legálně získat každej a hnedV emérice taky třeba dost dlouho nesměli pít alkohol (dokonce to měli v ústavě), znárodnili veškeré zlato nebo tam platí PATRIOT Act, DMCA a další věci, jejichž názvy si nepamatuju. To bych fakt za vzor svobody nepokládal…
Akorat ze kriminalita se zbranemi vubec nesouvisi.... říká člověk, kterž nedávno napsal: Navic, ja jsem zastancem nazoru, ze stat omezujici vlastneni zbrane ve skutecnosti zvyhodnuje utocniky, protoze mohou zautocit s vetsim sebevedomim jelikoz budou vedet, ze obet se nebude moci branit. hm, z(ne)výhodňování útočníků vůbec nesouvisí s kriminalitou, oukej
Je to znasilnovani prirody.JJ, taky bych zakázal šlechtění.
Šlechtění, obzvlášť pomocí mutací, je mnohem nebezpečnější než genová manipulace. Zatímco u genové manipulace se přesně ví, jaký gen se změnil, při vyvolání mutace se mohou změnit najednou tisíce genů, které mohou dělat naprosto cokoliv. Dokonce se mohou zprovoznit i geny z jiných organismů, které do genomu zavlekly viry a které doposut nebyly aktivní (což je naprosto to samé, jako genová manipulace, jen bez jakékoliv kontroly). Přesto se tato metoda běžně používala a pravděpodobně stále ještě používá, minimálně v méně rovinutých zemích.
Například když chcete, řekněme, rýži s vyšším výnosem, jsou tu tři možnosti:
Většina moderních plodin s vysokým výnosem ve dvacátem století vznikla právě třetím způsobem. To, že se při tomto postupu může stát s genovou výbavou víceméně cokoliv, nikomu nevadí, protože to není genová manipulace (viz článek na anglické Wikipedii o šlechtění, poslední odstavec odkazované části).
Je to znasilnovani prirody.Tohle dela clovek od nepameti a nevypada to, ze by to melo zkoncit. Proc te to sere zrovna v tomhle pripade?
Je to znasilnovani prirody. Není, je to slabý odvar toho, co se v přírodě děje naprosto běžně. Přenos genů mezi viry, bakteriemi, vícebuněčnými parazity a makroskopickými organismy je v přírodě normální modus operandi. A to zdaleka nejsou jediná zvěrstva, která se s DNA normálně dějí.V tom pripade musi EU okamzite zakazat celou prirodu podle principu predbezne opatrnosti.
Zoufalá je nesmyslnost tohoto zákona, který vůbec nerozlišuje mezi potenciálně nebezpečnými genetickými modifikacemi a těmi zcela neškodnými.
<stroj_času rok="1874">
Můžu vědět, čím nás dichlordifenyltrichlormethylmethan ohrožuje?
Nějak mi na to nestačí fantazie.
</stroj_času>
Ano to by se rozlišovat mohlo. Ale v dnešní době jak poznáš "prokazatelně" neškodné GMOtady jsi mohl skončit jak poznáme, že je něco prokazatelně neškodné? tak naokraj, podle Kyknose je škodlivé i světlo, když to označuje za znečištění(*), takže zmiňovaní svítící potkani zjevně neškodní nejsou, když škodí tím světelným znečištěním (*) tím, že tuto terminologii výše odsuzuju, v žádném případě nechci popírat, že nepřirozené světelné podmínky mají na přírodu vliv, ano, to mají
odpovidas stylem - nic o tom nevim, tak se toho preventivne bojim. to je k nicemu.ze se vam do toho pletu ... ona predbezna opatrnost neni uplne od veci :)
na palmovce se toula geneticky modifikovanych potkanu plnoA co teprve až se dají do spolku se zmutovanými želvami ...
Potkan tu nema co delat tak jako tak.Oni by nejspíš klidně zakázaly i ty "normální" potkany, ti také nejsou původní druh a dostali se do Evropy z Asie někdy ve středověku.
Samice volí samce té barvy, kterou před jejími zraky volily jiné samiceCetl jsem o pokusu, kdy vzali samecka paviho ocka, o ktereho samicky nejevily zajem a samicku, o kterou jevili samecci zajem prednostne a dali je do spolecne nadobky tak, aby je ostatni samicky mohly videt. Samicka po nejake dobe (co ji zbyvalo) pustila toho samecka. Ostatni samicky kdyz to videly, tak po navratu obou rybek do spolecneho akvarka toho drive opovrhovaneho samecka zacaly vylozene vyhledavat. Podobnost se zenami jiste nebude nahodna.
Já bych se (na první pohled, nerozumim tomu) strachoval, jestli to nepůsobí nějaký utrpení těm živočichům, například ten potkan se svítícíma očima je asi efektivně oslepen, nebo ne?Leda že by mu někdo do těch očí svítíl UV lampou, nas což by reagoval zavřením očí. Nejspíš to nic není proti tomu, že je albín a že se nedělají potkaní sluneční brýle. I když jak znám hlodavce, asi by je stejně rozhryzal
V USA se běžně do středních škol dodávají laboratorní sady, se kterými si žáci mohou vyzkoušet základy genetického inženýrství v praxi.Do want <3. To je skoro lepší jak atomic energy lab (viz příloha). Víc cool bude už jen atomární assembler. Jinak ségra ve škole má DNS sekvencer, pěkná hračka za půl mega :)